آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

دوربين هاي حرفه اي DSLR يا برخي ديگر عملكرد آساني نداشته و بايد ابتدا تمرين هايي براي يادگيري كاربري آنها داشت. بخصوص آن كه براي تصويربرداري بهتر و حرفه اي بايستي يادگيري كاملي داشت.

با خريد دوربين ، مي‌توان خيلي راحت مموري كارت يا فيلم را و باتري درون دوربين قرار داد و شروع به عكاسي كرد؛ اما مواردي هستند كه قبل از عكاسي با دوربين بهتر است آن‌ها را در نظر گرفت تا به صورت حرفه‌اي و ايمن‌تري دوربين را با خود به همراه داشت و با آن عكاسي بارداري در آتليه بارداري كرد. در اين مطلب سعي شده است به مواردي اشاره شود كه بعد از خريد دوربين بهتر است به آن‌ها توجه شود. هر چند كه بعضي از اين موارد ممكن است بديهي به نظر برسد ولي خيلي از اوقات ممكن است به آن‌ها توجه نشود و بعداً مشكل ساز شود.

۱. باتري خود را شارژ كنيد:

معمولاً باطري‌هاي ليتيومي كه به همراه دوربين‌ها عرضه مي‌شوند به صورت كامل شارژ نشده‌اند؛ بنابراين بايد باتري را درون شارژر قرار داد تا در عرض دو، سه ساعت شارژ شود.

۱-۱. استفاده از باتري گريپ:

بيشتر باتري گريپ‌ها داراي دو نوع خشاب براي باتري هستند. يكي براي باتري خود دوربين و ديگري براي استفاده از باتر‌ي‌هاي قلمي. به‌اين‌ترتيب حتي درصورتي‌كه باتري اصلي دوربين را همراهتان نداريد يا شارژش تمام شده است نيز مي‌توانيد به عكاسي ادامه دهيد. البته توصيه نمي‌شود به‌صورت مداوم از باتري‌هاي قلمي استفاده كنيد، ولي راهكار اضطراري كارآمدي هستند.

۲. يك كارت حافظه مناسب تهيه كنيد:

دوربين‌هاي ديجيتال عكس‌ها را بر روي كارت‌هاي حافظه مختلف ذخيره مي‌كنند و متأسفانه اغلب، اين كارت‌ها در كنار دوربين در نظر گرفته نمي‌شوند و بايد به صورت جداگانه تهيه شوند. كارت‌هاي حافظه براي دوربين‌هاي ديجيتال دو نوع رايج CF و SD در بازار با سرعت ذخيره‌سازي و خوانش اطلاعات و ظرفيت مختلف موجود است. زماني وجود داشت كه بيشتر دوربين‌هاي حرفه‌اي كه نياز به سرعت بالا در نوشتن و خواندن اطلاعات داشتند تنها از كارت‌هاي CF ياCompact Flash  استفاده مي‌كردند، ولي اين موضوع با ارائه‌ي كلاس UHS از كارت‌هاي حافظه‌ي SD تغيير كرد و اين نوع كارت‌ها نيز قادر بودند به سرعت‌هايي مانند ۹۵ مگابايت بر ثانيه دست پيدا كنند.

حروف UHS مخفف Ultra High Speed هستند و در واقع تعيين‌كننده‌ي نوع استاندارد براي خواندن و نوشتن اطلاعات بر روي كارت‌هاي SD به شمار مي‌رود. كارت‌هايي كه از استاندارد UHS-I استفاده مي‌كنند مي‌توانند در تئوري به حداكثر سرعت ۱۰۴ مگابايت بر ثانيه دست پيدا كنند.

با عرضه‌ي كارت حافظه‌ي UHS-II به كارت‌هاي SD يك رديف اتصال ديگر نيز افزوده شد. به اين ترتيب نه‌تنها خود كارت‌ها سريع‌تر شدند، بلكه تعداد دروازه‌هاي انتقال اطلاعات نيز افزايش يافت. به اين ترتيب كارت‌هايي كه از اين استاندارد استفاده مي‌كنند مي‌توانند به سرعت‌هاي خواندن و نوشتني خارق‌العاده دست پيدا كنند.

در تئوري اين نوع از كارت‌هاي حافظه‌ي SD قادر هستند به سرعت ۳۱۲ مگابايت بر ثانيه نيز دست پيدا كنند. به طور مثال كارت‌ حافظه‌ي UHS-II از كمپاني Sandisk كه ما تست كرديم سرعتي معادل ۲۸۰ مگابايت بر ثانيه دارد و به‌راحتي به طور متوسط با سرعت ۲۴۰ مگابايت بر ثانيه فايل‌ها را جابجا مي‌كند. چنين سرعتي نه‌تنها انتقال فايل‌ها به كامپيوتر را سريع‌تر مي‌كند بلكه به دليل داشتن سرعت نوشتن بالاتر مي‌تواند ويديوهاي ۴K را نيز با ثبات و اطمينان بيشتري ضبط نمايد.

البته استاندارد UHS-III نيز به‌تازگي براي كارت‌هاي حافظه‌ي SD ارائه شده است كه در تئوري قادر هستند به سرعت ۶۲۴ مگابايت بر ثانيه دست پيدا كنند، ولي هنوز زمان زيادي تا عرضه‌ي تجاري اين‌گونه كارت‌ها باقي مانده است.

۳. دفترچه راهنماي دوربين را مطالعه كنيد:

براي تسلط به كامل به دوربين نيازي نيست كه به صورت كامل دفترچه راهنماي آن را مطالعه كرد و با تمرين و گذشت زمان مي‌توان بر روي تنظيمات دوربين اشرافي كلي داشت. ولي براي تسلط دقيق‌تر و حرفه‌اي‌تر مي‌توان از دفترچه راهنما استفاده كرد. دفترچه‌هاي راهنما درواقع كتاب‌هاي مرجعي هستند كه ريزبه‌ريز تنظيمات و طريقه استفاده از حالت‌ها و دكمه‌هاي دوربين شما به همراه شكل در آن‌ها درج‌شده است و شما فقط در هنگامي‌كه سؤالي در مورد يكي از بخش‌هاي دوربين داشته باشيد (از طريقه روشن يا خاموش كردن دوربين گرفته تا استفاده از كم‌كاربردترين حالت‌هاي عكس‌برداري) به آن مراجعه خواهيد كرد و در سريع‌ترين زمان به پاسخ سؤال خود خواهيد رسيد. ترجمه فارسي دفترچه راهنماي دوربين‌هاي مختلف را مي‌توان از پيكسل تهيه كنيد.

۴. كارت حافظه را فرمت كنيد:

اگر از كارت حافظه استفاده مي‌كنيد كه قبلاً با آن كار مي‌كرديد، بهتر است آن را در دوربين جديد خود قرار دهيد و آن را فرمت كنيد. اين كار را بايد به چند دليل انجام كنيد. اول اينكه خيلي از دوربين قادر نيستند تا كارت‌هاي حافظه‌اي را كه با دوربين‌هاي ديگر فرمت شده‌اند بخوانند دوم اينكه با فرمت ساختار كارت توسط دوربين جد، از احتمال بروز خطا در ذخيره‌سازي عكس‌ها جلوگيري مي‌شود. از طرفي نيز با فرمت كار به فضاي بيشتري براي ذخيره‌سازي عكس‌ها دسترسي داريد.

 ۵. فرم‌وير دوربين را آپديت كنيد:

احتمال اين وجود دارد كه وقتي دوربين خود را از جعبه بيرون مي‌آوريد، آخرين نرم‌افزار‌هاي سازنده بر روي آن به‌روزرساني نشده باشد. با استفاده از دفترچه راهنما و اينترنت، مي‌توان مطلع شد كه دوربين آپديت هست يا نه. اگر فريم وير دوربين به‌روز نباشد مي‌توان با پيروي از دستورالعمل‌ها آن را به‌روز كرد. معمولاً در نسخه‌هاي جديدتر، سازنده با اصلاح و اضافه كردن چند خط كد، عملكرد دوربين را بهبود مي‌بخشد و ويژگي‌هاي جديدي را به آن اضافه مي‌كند.

۶. ايمني را رعايت كنيد:

برخي از كاربران براي محافظت از دوربينشان فقط به استفاده بااحتياط» بسنده مي‌كنند؛ اما روش‌هاي ساده‌تر و مطمئن‌تري براي محافظت از دوربين‌ها وجود دارد. جداي از انواع بند‌هاي حرفه‌اي گردني و شانه‌آويز كه امكاناتي بيشتر از بند معمولي دوربين دارند، محافظ‌هاي صفحه‌نمايش و همچنين محافظ‌هاي سيليكوني دوربين‌ها، مي‌توانند به‌راحتي دوربين شما را در مقابل بسياري آسيب‌هاي فيزيكي، قطرات باران، خط و خش و ساييدگي محافظت كنند. برخي از اين محافظ‌ها نيز بسيار زيبا طراحي شده‌اند و علاوه بر محافظت، ظاهر دوربين جديدتان را زيباتر هم مي‌كنند.

۷. كيف مناسب تهيه كنيد:

در صورتي كه از قبل يك كيف مناسب براي دوربينتان تهيه نكرده‌ايد، حتماً در كنار هزينه خريد دوربين، هزينه خريد يك كيف را نيز لحاظ كنيد. اگرچه اغلب دوربين‌هاي ديجيتال امروزي بدنه‌اي قوي و مقاوم دارند، اما به‌هرحال بايد به ياد داشته باشيد كه اين تجهيزات، تركيبي از ابزارهاي الكترونيكي و شيشه هستند. البته داشتن يك كيف مخصوص و مناسب دوربينتان علاوه بر حفاظت از خود دوربين، امكان نگه‌داري و حفظ تجهيزات جانبي ديگر مانند لنز‌ها، باطري‌ها، شارژر، فلاش و كارت‌هاي حافظه را نيز فراهم مي‌كند كه دليل ديگري براي خريد يك كيف مناسب است.

۸. دوربينتان را تميز نگه داريد:

<پhttp://blog.pixel.ir/wp-content/uploads/2018/01/Lens-Cleaner.jpg 758w, http://blog.pixel.ir/wp-content/uploads/2018/01/Lens-Cleaner-300×273.jpg 300w” alt=”” width=”758″ height=”690″ data-src=”http://blog.pixel.ir/wp-content/uploads/2018/01/Lens-Cleaner.jpg” />
پ
احتمالاً تجهيزات شما به طور پيوسته نياز به تميز كردن دارند. حتي اگر روي لنز‌ دوربينتان فيلتر‌هاي UV نيز نصب كنيد، احتمالاً خود اين فيلتر‌ها به جاي عدسي لنز كثيف مي‌شوند و بلافاصله روي كيفيت عكس‌هايتان تأثير مي‌گذارند. خيلي از كاربران در چنين مواقعي، با ها كردن» روي بدنه دوربين و استفاده از آستين لباس اقدام به تميز كردن تجهيزاتشان مي‌كنند! اما براي تجهيزات گران‌قيمت، فيلتر‌هاي حرفه‌اي، بخش‌هاي داخلي دوربين و حتي پاكيزگي چشمي دوربين‌ها هم ابزارهاي پاكيزگي مخصوصي وجود دارد كه نه تنها قدرت پاكيزگي آن‌ها بيشتر است، بلكه باعث آسيب ديدن يا سائيدگي تجهيزات نيز نمي‌شوند. بد نيست دست‌كم يك دستمال و محلول خوب براي اين كار تهيه كنيد تا از در آينده از هزينه‌هاي اضافي احتمالي در امان بمانيد. تميز نگاه داشتن لنز و فيلتر يكي از مهم‌ترين كار‌هايي است كه جهت رسيدن به بهترين كيفيت ممكن در تصوير بايد رعايت شود. شايد تميز نگه داشتن لنز، امري بسيار ساده به نظر برسد ولي بايد توجه داشت كه اگر لنز را به صورت اصولي تميز نكنيم، ممكن است كه شاهد خسارت‌هاي جبران ناپذيري از جمله خراشيدگي و مات‌ شدن شيشه لنز در طولاني مدت باشيم.

۹. دوربين را با توجه به كاربرد و شرايط تنظيم كنيد:

۹-۱. تنظيم ديوپتر

ديوپتر در واقع پارامتر (در اين‌جا منظور پيچ ديوپتر است) مربوط به تنظيم ويزور، منظره ياب، يا چشمي دوربين DSLR است كه از داخل آن مي‌توانيد تصوير روبرو را در آن مشاهده كنيد. در دوربين‌هاي DSLR اين بخش از دوربين، حتي زماني كه دوربين خاموش است نيز تصوير روبروي لنز را به شما نشان مي‌دهد. اخيراً در بسياري از دوربين‌هاي بدون آينه نيز چشمي الكترونيكي طراحي شده است كه اگرچه با خاموش شدن دوربين، مانند نمايشگر دوربين غيرفعال مي‌شود، اما در اين دوربين‌ها نيز چشمي دوربين مي‌بايست در همان ابتدا از لحاظ فوكوس دقيق بررسي و تنظيم شود.

تنظيم چشمي مستقيماً روي وضوح تصويري كه از داخل آن مي‌بينيد تأثير مي‌گذارد. خصوصاً اگر معمولاً عينك به چشم مي‌زنيد يا اجزاي تصوير را به‌وضوح نمي‌بينيد، تنظيم چشمي دوربين بسيار ضروري است. يك روش ساده براي اينكه بفهميد چشمي دوربين دقيقه فوكوس شده است يا خير، اين است كه اعداد و نقاط فوكوس داخل چشمي را با دقت نگاه كنيد. نوشته‌ها و نقاط فوكوس داخل چشمي بايد در شارپ‌ترين حالت ممكن باشند. براي اطمينان از فوكوس دقيق اين اعداد، پيچ كوچك كنار چشمي را به آرامي بچرخانيد و وضوح نوشته‌ها را بررسي كنيد.

۹-۲. تنظيم كيفيت عكس

به دلايلي كه همچنان بر خود من هم سؤال است، برخي از دوربين‌ها به‌صورت پيش‌فرض روي تنظيمات كيفيت عكس متوسط يا حتي كيفيت مخصوص وب تنظيم شده‌اند. ضمن اينكه بسياري از دوربين‌ها به دليل جلوگيري از افزايش حجم تصاوير، تنظيمات كيفيت عكس‌ها را روي حالت فايل خام يا RAW قرار نمي‌دهند. هيچ‌كس دوست نداريد با دوربين گران‌قيمتي كه به‌تازگي خريده‌ است شروع به عكاسي كند و بعد عكس‌ها را روي كيفيت‌هاي كوچك و فشرده ببيند؛ بنابراين بهتر است بلافاصله پس از خريد يك دوربين، براي بررسي كيفيت واقعي دوربينتان آن را روي حالت RAW يا RAW+JPEG قرار دهيد. نكته مهم اينكه در اغلب موارد، فايل خام دوربين‌هاي جديد ممكن است توسط نرم‌افزار فتوشاپ قديمي نصب‌شده روي كامپيوترتان باز نشود؛ بنابراين اگر از پشتيباني فايل‌هاي خام دوربينتان در اين برنامه اطمينان نداريد، بهتر است گزينه RAW+JPEG را انتخاب كنيد تا دست‌كم در ابتداي كار بتوانيد فايل‌هاي عكس‌برداري شده را مشاهده كنيد. در غير اين صورت احتمالاً مجبور به نصب و استفاده از نرم‌افزار اختصاصي‌ هستيد كه همراه دوربينتان ارائه‌شده است. فرمت RAW يكي از حالت‌هاي ذخيره‌سازي تصوير است كه تمام اطلاعات ثبت‌شده توسط پيكسل‌هاي حسگر بدون هيچ تغيير و اصلاحي در كارت حافظه ذخيره مي‌شوند. در واقع عمده تفاوت اين فرمت با فرمت‌هاي ديگري مانند JPEG و TIFF در همين مورد است. هنگامي كه يك عكس را با فرمت JPEG ذخيره مي‌كنيد بسياري از اطلاعات براي رسيدن به فايلي كم‌حجم و فشرده از بين مي‌روند؛ بنابراين به اين علت كه تصوير ثبت شده در فرمت RAW فشرده نمي‌شود، فايل ذخيره شده از كيفيت بالاتري برخوردار است. به‌علاوه به واسطه فرمت RAW بسياري از اشتباهات هنگام عكس‌برداري مانند خطا در نوردهي و يا تنظيم نادرست سرعت شاتر و ديافراگم در مرحله اديت قابل جبران است و اطلاعات از دست رفته را مي‌توان بازيابي كرد.

۹-۳. تنظيم حالت نورسنجي:

حالت‌هاي مختلف نورسنجي نحوه محاسبه روشنايي را مشخص مي‌كند. هر دوربين در تنظيمات خود گزينه‌هاي براي مشخص نمودن متد نورسنجي (Metering mode) دارد كه به سنجش نوردهي نيز معروف است. ياد گرفتن كار كرد اين بخش دوربين به شما كمك مي كند تا حتي در شرايط نوري غير عادي، عكس‌هاي بهتري بگيريد چراكه با كمك آن به آساني نوردهي (Exposure) را كنترل مي‌كنيد.

۱۰. گارانتي و بيمه دوربين

اگرچه اين مورد يك كار خسته‌كننده است، اما بهتر است در هنگام خريد چند دقيقه‌اي شوق استفاده از دوربين جديدتان را كنار بگذاريد و كارت گارانتي يا بيمه همراه آن را با دقت بررسي كنيد. البته پيشنهاد مي‌كنيم كه سعي كنيد از يك فروشگاه مطمئن و باسابقه خريد كنيد، اما اگر به هر دليلي از جايي نامطمئن خريد كرده‌ايد، سعي كنيد تك‌تك جملات، شماره سريال‌هاي وارد شده، زمان و شرايط گارانتي و مهر و امضاي فروشگاه را بررسي كنيد. ممكن است اين كار براي شما يا فروشنده كمي وقت‌گير باشد، اما از پيش آمدن اتفاقات ناخوشايند بعدي جلوگيري مي‌كند.

۱۱. جعبه‌ها را نگه داريد

احتمالاً بعد از چند سال به اين فكر خواهيد افتاد كه دوربينتان را بفروشيد و تجهيزات خود را ارتقا دهيد. با اين تفاسير بهتر است كه جعبه دوربين را به همراه داشته باشيد و دوربين خود را تميز نگه‌داريد تا بتوان با قيمت بالاتري آن را بفروشيد.

قطعا با موارد فوق مي توانيد از دوربيني برخوردار باشيد كه نه تنها كاربري آساني داشته بلكه تجربه خوبي رقم مي زند.


منبع:

عكاسي

 

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۵:۴۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب