آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

احتمالا با تكنيك داج اند برن يا روشن كردن و تاريك كردن تصاوير در فتوشاپ اشنايي داريد. اين تگنيك در بسياري از مواقع ميتواند ظعف دايناميك رنج دوربين  ديجيتال را بپوشاند. ما قصد داريم در اين مقاله طيف كاملي از تكنيك هاي روشن و تيره كردن يا داج و برن (dodging و burning) را بررسي نماييم. شما مي توانيد با استفاده از انواع تكنيك هاي پيشرفته dodge و burn فتوشاپ، براي روشن و تاريك كردن انتخابي برخي قسمت ها، عكاسي منظره خود را بهبود بخشيد. براي اين كار ما مطالعه اين مقاله را به شما عزيزان توصيه مي نماييم. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

براي شروع بايد بگوييم زمانيكه بحث كامل كردن عكس هاي منظره شما مطرح باشد، روشن و تيره كردن (dodging و burning) در نوع خود يك هنر است. اين روند به مدت طولاني بخش جدايي ناپذيري از عكاسي بوده است، اما اين روزها روشن يا تاريك كردن قسمت هاي تصوير با دقت، آسان تر از انجام اين كار در تاريك خانه هاي قديم مي باشد.

بايد بدانيد كه مسئله فقط دانستن اين كه چطور بايد روشنايي را به طور انتخابي تنظيم كنيم نيست: تصميم گيري در مورد اين كه كدام قسمت هاي يك تصوير به توجه نياز دارند، بسيار مهم تر است.

هنگاميكه شخصي يك عكس را مي بيند، نگاهش به طور طبيعي اول به سمت قسمت هاي روشن تر كشيده مي شود پس در نتيجه هنگام روشن تر كردن (dodging) و تيره تر كردن (burning) اين مسئله را در نظر داشته باشيد. تصور كنيد كه داريد چشم ها را به سفري در اطراف كادر مي بريد: بر خطوط برجسته تاكيد كنيد و چشم را به سمت سوژه بكشيد.
مرحله ي نخست :زمين و آسمان را جدا كنيد

 

براي شروع شما مي بايست با ابزار Quick Selection در نرم افزار فتوشاپ بر روي آسمان نقاشي كنيد تا آن را انتخاب كنيد، سپس كليدهاي Cmd/Ctrl+J (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهيد تا اين قسمت را در يك لايه جديد كپي كنيد. يك لايه تنظيماتي Levels اضافه كنيد. براي تاريك كردن تصوير Blend Mode را بر روي Multiply تنظيم كنيد. كليدهاي Cmd/Ctrl+I را فشار دهيد تا ماسك لايه به سياه معكوس شده و افكت آن پنهان شود.
مرحله ي دوم : آسمان را تيره كنيد

 

شما مي بايد دكمه Cmd/Ctrl (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را نگه داشته و بر روي تصوير كوچك (thumbnail) كنار لايه آسمان بريده و كپي شده در مرحله قبل كليك كنيد تا به صورت يك ناحيه انتخابي (selection) در آيد، لايه وسط در تصوير فوق. سپس بر روي ماسك لايه Levels كليك كنيد. ابزار قلم مو را انتخاب كنيد. رنگ پس زمينه را بر روي سفيد و opacity قلم را بر روي ۲۰% تنظيم نماييد، و بعد از آن براي تيره كردن ناحيه هايي كه مي خواهيد روي آسمان بكشيد. هنگامي كه كارتان تمام شد، دكمه هاي Cmd/Ctrl+D (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد)را براي خارج شدن از حالت انتخاب (deselect) فشار دهيد.
مرحله ي سوم : پيش زمينه را روشن كنيد

 

در اين مرحله لايه تنظيماتي Levels ديگري اضافه كنيد. Blend Mode آن را بر روي Screen تنظيم كنيد تا تصوير روشن شود. كليد Cmd/Ctrl را نگه داريد و بر روي لايه آسمان كليك كنيد تا انتخاب (select) شود و سپس با Select>Inverse ناحيه انتخابي را معكوس كنيد تا پيش زمينه انتخاب گردد. براي سياه كردن ماسك لايه Levels جديد، كليدهاي Cmd/Ctrl+I را فشار دهيد، سپس روي آن با رنگ سفيد نقاشي كنيد تا قسمت هايي از پيش زمينه را روشن تر نماييد.
مرحله ي چهارم : سنگ ها را شارپ كنيد

 

در اينجا كليدهاي Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را فشار دهيد تا يك لايه ادغام شده ايجاد كنيد. بر روي آن راست كليك كرده و ‘Convert to Smart Object’ را انتخاب كنيد.سپس به مسير Filter>Sharpen>Unsharp Mask برويد و Amount (مقدار) را بر روي ۱۲۰، سپس Radius (شعاع) را بر روي ۴۵ و Threshold (آستانه) را بر روي ۴ تنظيم كنيد تا به سنگ ها وضوح و شارپنس بيافزاييد. ماسك لايه اي كه ظاهر مي شود را معكوس كنيد (Cmd/Ctrl+I)، و روي سنگ ها با قلم موي رنگ سفيد نقاشي كنيد.
مرحله ي پنجم : چشم ها را به سمت سوژه هدايت كنيد

 

شما مي بايست در ااينجا كليد Alt را نگه داشته و بر روي آيكون New Layer در پنل لايه ها كليك كنيد. در گزينه هاي پنجره باز شده Mode را روي Overlay تنظيم كنيد، مربع “…Fill with” را تيك بزنيد و Ok كنيد. Opacity ابزار قلم مو را بر روي ۱۰% تنظيم كنيد، سپس براي روشن كردن با رنگ سفيد و براي تيره كردن با رنگ سياه نقاشي كنيد؛همچنين از اين لايه براي هدايت ماهرانه چشم بيننده به سمت سوژه استفاده نماييد.
مرحله ي ششم : هايلايت ها و سايه ها

 

ميخواهيم اين آموزش را به پايان برسانيم. در پايان كليدهاي Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهيد تا يك لايه ادغام شده جديد ايجاد كنيد. ابزار Dodge را انتخاب كنيد و Exposure را بر روي ۱۰% و Range را بر روي Highlights تنظيم كنيد. از اين ابزار با تنظيمات ذكر شده براي تقويت هايلايت ها (قسمت هاي روشن) و تاكيد روي آن ها استفاده كنيد. از ابزار Burn، با تنظيمات Exposure بر روي ۱۰% و Range بر روي Shadows، براي اضافه كردن عمق به سايه ها استفاده نماييد.
منبع:

عكاسي

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۱:۴۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب