آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

عكاسي از انعكاس دنياي خود را دارد. علاقه مندان زيادي در پيرامون خود بدنبال سوژه هاي مناسب در اين زمينه ميگردند. مقاله زير از ديجيكالا نكات خوبي در اين زمينه دارد كه ميتواند مورد استفاده شما قرار گيرد.

در ابتدا بايد بگوييم استفاده از انعكاس در عكاسي موبايل يكي از تكنيك‌هايي مي باشد كه مي‌تواند جذابيت زيادي در عكس ايجاد نمايد. در نتيجه شما قادر هستيد به‌جاي گرفتن عكس‌هايي بي‌هدف چشمان خود را براي كشف انعكاس‌ها تيز كنيد. اگر چشمان خود را براي يافتن انعكاس‌ها ورزيده كنيد متوجه خواهيد شد كه انعكاس‌ها تقريبا همه‌جا پيدا مي‌شوند. پنجره‌ها، آيينه‌ها، چاله‌ هاي آب و درياچه‌ها همگي سطوحي عالي براي انعكاس مي‌سازند. حتي سطوح براقي نظير شيشه‌ي عينك آفتابي يا يك كتري فلزي هم مي‌توانند به‌ خوبي براي ثبت انعكاس مورد استفاده قرار  گيرند.

عكس بالا از روزبه روزبهاني مي باشد.

در ادامه به ۱۰ نكته توجه فرماييد كه مي‌تواند هنگام عكاسي موبايل به شما براي گرفتن عكس‌هايي زيباتر با استفاده از انعكاس كمك نمايد.


۱. به تركيب‌بندي توجه نماييد

گفتنيست تمامي عكس‌ها بايد تركيب‌بندي خوبي داشته باشند. اين موضوع در مورد عكاسي موبايل از انعكاس هم صدق مي‌كند. تركيب‌بندي خوب شما را قادر خواهد كرد انعكاس‌هايي را كه با حضور خود ابعاد جديدي به عكس مي‌بخشند به‌ خوبي كادربندي و تقويت نماييد.

قابل ذكر است كه در زمان تصميم‌گيري در مورد تركيب‌بندي مي‌توانيد از قانون يك‌سوم بهره بگيريد. براي مثال سعي كنيد خط افق را به اندازه‌ي يك‌سوم از بالا يا پايين كادر فاصله بدهيد.به علاوه هنگام بستن تركيب‌بندي بايد تصميم بگيريد كه كدام بخش انعكاس قرار است تأثيرگذارترين بخش باشد و نقطه‌ي تمركز اصلي عكس را تشكيل دهد.

شايان ذكر است كه در بسياري از موارد ممكن است انعكاس سوژه‌ي اصلي شما نباشد. سوژه‌ي اصلي مي‌تواند يك فرد، يك درخت يا هر شيء ديگري باشد كه در صحنه قرار گرفته است. درهر صورت نزديك كردن سوژه به لبه‌هاي كادر با فاصله‌ي ايده‌آل يك‌سوم مي‌تواند به ساختن عكسي با تركيب‌بندي خوب كمك نمايد.

عكس بالا از آرپياست.


۲. از تقارن استفاده نماييد

توجه داشته باشيد كه تكنيك ديگري كه در زمان عكاسي از انعكاس استفاده مي‌شود بهره گرفتن از آن براي ايجاد تقارن در عكس است. اين شيوه تعادلي كامل در عكس ايجاد خواهد كرد. براي نمونه اگر شيئي در بخش بالايي تصوير داشته باشيد انعكاس آن در پايين تصوير قرار خواهد گرفت. به همين ترتيب مي‌توانيد از سطوح انعكاسي براي تقسيم تصوير و ايجاد تاثيرات غيرمعمول استفاده كنيد. براي مثال تغيير دادن نحوه‌ي نزديك شدن خطوط به هم با استفاده از انعكاس مي‌تواند درك روزمره از پرسپكتيو را به هم ريخته و بيننده را تحت تاثير قرار بدهد.

عكس بالا از ماركو لامبرتو مي باشد.


۳. كادر را ساده نگه داريد

بايد بگوييم  براي تاثيرگذار بودن يك عكس لزوما نبايد پيچيده باشد. در بيشتر موارد ايده‌ي «هرچه كمتر بهتر» (Less is more) در مورد عكاسي موبايل كارايي بيشتري دارد. اين موضوع مي‌تواند به‌خصوص در مورد استفاده از انعكاس در عكس صادق باشد. يك سوژه و انعكاس گيرا مي‌تواند بر عكس مسلط شده و تمام جذابيتي را كه نياز داريد مهيا كند. قرار دادن عناصر ديگر در عكس با ايجاد نقاط تمركز غيرضروري تنها سبب حواس‌ پرتي خواهد گرديد.

عكس فوق  از اندي باتلر است.


۴. به سطح انعكاس‌دهنده نزديك گرديد

بايد ذكر كنيم كه اگر با استفاده از آب عكاسي مي‌كنيد تلاش نماييد به سطح آن نزديك شويد. با اين كار پيش‌زمينه‌ي تصوير با انعكاس آسمان و سوژه‌ي عكاسي پر خواهد شد. بعلاوه اين كار به بهبود تركيب‌بندي و جذابيت عكس و حذف كردن نقاط تمركز غيرضروري كمك خواهد نمود. نزديك شدن به آب همچنين سبب تقويت جنبه‌هاي خاصي نظير امواج و درخشش نور خورشيد روي سطح آن مي‌گردد.

عكس بالا از مارزيا بليني مي باشد.


۵. در ساعت‌هاي طلايي  به عكاسي بپردازيد

جالب است بدانيد ساعت طلايي به زمان كوتاه قرار گرفتن خورشيد در نزديكي خط افق پس از طلوع و پيش از غروب آفتاب گفته مي‌شود. در نتيجه منظور از ساعت طلايي دقيقا مدتي برابر با يك ساعت نمي باشد. دلايل زيادي براي علاقه‌ي عكاسان به اين زمان از روز وجود دارد. يك دليل اين است كه آسمان در ساعت طلايي مي‌تواند با رنگ‌هاي درخشان قرمز، نارنجي و زرد خود پس‌زمينه‌اي دراماتيك براي ثبت صحنه‌اي كه در برابر شماست فراهم نمايد. در عكاسي موبايل از انعكاس استفاده از بازتاب خورشيد هنگام طلوع يا غروب از روي سطح دريا يا درياچه مي‌تواند به خلق عكسي فوق‌العاده زيبا و سرشار از جذابيت منجر گردد.

علاوه بر اين ها نور در ساعت طلايي بسيار نرم‌تر است و عكاسي كردن به سمت آفتاب را آسان‌تر مي‌ نمايد. هنگام عكاسي به سمت نور سوژه‌ي شما به شكل سيلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازك آب قرارگرفته روي شن‌هاي ساحل يا در يك گودال آب نيز همين وضعيت را خواهد داشت.

عكس  بالا از جسيكا اندروز است.


۶. از آيينه‌ها براي كادربندي سوژه استفاده نماييد

در ادامه بايد بگوييم استفاده از آيينه‌ها تكنيكي هوشمندانه در عكاسي موبايل مي باشد كه اجازه مي‌دهد سوژه را به شكلي متفاوت كادربندي نماييد. اين تكنيك نمونه‌اي عالي است كه نشان مي‌دهد انعكاس چگونه مي‌تواند توازن نيروهاي يك تصوير را تغيير دهد. مي‌توانيد از تصوير منعكس‌شده در يك آيينه براي ساختن كادري طبيعي در اطراف سوژه استفاده نماييد. پس‌زمينه همچنان سر جاي خود قرار دارد ولي تصوير قرارگرفته در آيينه كاملا برجسته شده و نوعي تركيب‌بندي «تصوير در تصوير» خواهد ساخت.

در زمان استفاده از اين تكنيك شما بايد مطمئن شويد كه فوكوس دوربين به‌جاي محيطي كه آيينه را احاطه مي‌كند روي سوژه‌اي كه در درون آيينه قرار دارد تنظيم شده باشد. با استفاده‌ي خلاقانه از افكت‌هاي محوشدگي (Blur) يا كاهش عمق ميدان مي‌تواند پس‌زمينه را محوتر كرده و تمركز را بازهم بيشتر متوجه انعكاس سوژه در آيينه نماييد.

۷. دنيايي وارونه خلق كنيد

شما قادر مي باشيد با برش دادن تصوير و نزديك‌تر كردن انعكاس‌ها و توجه به نحوه‌ي برش دادن و كادربندي سوژه و سپس چرخاندن تصوير به اندازه‌ي ۱۸۰ درجه عكس‌هايي جالب بسازيد. اين عمل سبب خواهد شد انعكاس‌ها شبيه پنجره‌اي به‌سوي واقعيتي ديگر به نظر برسند. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

عكس بالا از تيري هادسين است.


۸. از شرايط آب‌ و هوايي استفاده نماييد

بايد بدانيد در زمان عكاسي از انعكاس‌ها شرايط آب‌وهوا مي‌تواند كمك ارزشمندي به شما بكند؛ چرا كه شرايط آب‌وهوايي مناسب به بالا رفتن بار عاطفي صحنه و احساس در عكس كمك خواهد نمود.

همچنين در روزهايي كه نور خورشيد كنتراستي سايه‌دار روي ابرهاي آسمان ايجاد كرده است به نحوه‌ي بازتاب آن‌ها بر سطح يك درياچه دقت نماييد. شرايط آب‌وهوايي ديگر مانند مه صبحگاهي هم مي‌تواند جوي مرموز و اسرارآميز در عكس ايجاد نمايد. در سوي ديگر توفاني كه در حال نزديك شدن باشد با انعكاس يافتن در آب يا هر سطح ديگري شدت بيشتري پيدا خواهد كرد. ابرها با وارونه شدن در يك انعكاس مي‌توانند اشكال و فرم‌هاي جديدي به خود بگيرند.

عكس فوق  از اندي باتلر مي باشد.
۹. از پنجره‌ها عكاسي نماييد

بايد بگوييم يك تكنيك رايج ديگر براي عكاسي از انعكاس قرار دادن اشيا و انعكاس‌ها روي يكديگر مي باشد. اين تاثير را مي‌توانيد با عكاسي كردن از سطوحي نظير شيشه‌ي پنجره يا ويترين كه نيمه‌ آيينه‌اي مي باشند به‌سادگي ايجاد نماييد. تركيبي از اشياي پشت شيشه و اشيايي كه در پنجره منعكس شده‌اند مي‌تواند جلوه‌هايي غيرمعمول و انتزاعي ايجاد كند. اندكي شبيه تركيب كردن دو عكس در يك قاب است.

شما اگر در زمان عكاسي موبايل به اين شيوه قصد داريد انعكاس نقطه‌ي تمركز اصلي عكس را تشكيل دهيد توجه به تنظيم صحيح فوكوس روي انعكاس شيشه به جاي اشياي پشت آن اهميت زيادي خواهد داشت.

عكس بالا از برندان اوسه است.


۱۰. از اپليكيشن‌ها براي ايجاد انعكاس استفاده نماييد

علاوه بر اينها شما قادر هستيد  از اپليكيشن‌هاي خاصي نظير Reflect Mirror Camera براي افزودن انعكاس به عكس خود استفاده نماييد. براي افزودن انعكاس به عكس‌هايي كه قبلا گرفته بوده‌ايد كافي است آن را در اپليكيشن باز كرده، روي ناحيه‌اي از عكس كه انعكاس بايد از آنجا شروع شود ضربه بزنيد و محل دقيق قرارگيري انعكاس را با بالا و پايين كشيدن انگشت تعيين نماييد. اين اپليكيشن حتي اجازه مي‌دهد انعكاس مورد نظر خود را از ميان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب نماييد.

همچنين يك راه ديگر هم استفاده كردن از اپليكيشني نظير Superimpose است كه اجازه مي‌دهد با قرار دادن يك عكس روي عكسي ديگر تاثيري شبيه انعكاس حاصل از شيشه‌ي پنجره را بازسازي نماييد.

منبع:

عكاسي

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۲:۲۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب