آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

آيا با عكاسي ضد نور آشنايي داريد؟ عكاسي ضد نور يا همان سايه نما يا سيلوئت (ترجمه به فرانسوي: Silhouette) ترفندي در در عكاسي است كه در آن، منبع نور برخلاف هميشه در پشت سوژه قرار دارد و در قوي‌ترين حالت به دليل تندي نور، سايه‌اي از سوژه بر روي عكس ايجاد مي‌شود و جزئيات در سوژه ديده نميشود. اين سبك علاقه مندان زيادي دارد و در مقاله پيش رو به آموزش ترفندهايي در استفاده از موبايل در عكاسي سيلوئت  پرداخته ايم.

در ابتدا بايد بگوييم شما اگر در جستجوي راهي ساده براي افزودن بعدي جديد به عكس‌هاي موبايلي خود مي باشيد ما اساسا پيشنهاد مي‌كنيم عكاسي «سيلوئت» (Silhouette) را حتي المقدور امتحان نماييد. در فارسي از تكنيك سيلوئت با نام عكاسي ضد نور هم ياد مي‌گردد. عكاسي سيلوئت فرصت‌هايي فراتر از آنچه تصورش را مي‌كنيد در اختيارتان قرار خواهد داد. سيلوئت تكنيكي مي باشد كه اجازه مي‌دهد اشكالي جذاب، حسي ويژه و حال‌وهوايي رمزآلود و مرموز در عكس ايجاد كنيد. از اين تكنيك مي‌توانيد هم در فضاهاي خارجي و هم در فضاهاي داخلي به‌شكلي موثر استفاده كنيد. عكس‌هاي سيلوئت تخيل بيننده را تحريك كرده و تمايل او را براي جستجو كردن در تصويري كه كه تمام رمز و رازهايش را در نگاه اول فاش نمي‌كند افزايش مي‌دهند. در اين مقاله به معرفي ۱۰ نكته در مورد عكاسي سيلوئت خواهيم پرداخت كه كمك مي‌كنند با گوشي موبايل خود عكس‌هاي بهتري را ثبت نماييد. لطفا با ما همراه باشيد.

عكس بالا از نسام كشاورز مي باشد.

۱.ترفند اول سوژه‌اي قدرتمند انتخاب كنيد

گفتنيست در هنگام عكاسي با تكنيك سيلوئت انتخاب سوژه‌اي با شكل قدرتمند و قابل تشخيص از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود. در يك عكس سيلوئت معمولا جزييات بسيار كمي از سوژه مشاهده مي‌گردد و بنابراين اين شكل كلي سوژه است كه موفقيت يا شكست عكس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌هاي جالب يا حتي پرندگان در حال پرواز مي‌توانند سوژه‌هاي خوبي براي عكاسي سيلوئت باشند. به احتمال زياد سوژه‌هاي انساني جذابيت بيشتري را به عكس خواهند بخشيد زيرا كه با تحريك ذهن مخاطب نسبت به تصور اين كه سوژه كيست يا چه قيافه‌اي دارد حس رمزآلود بيشتري را در عكس ايجاد خواهند نمود.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۲. ترفند دوم: به‌جاي پس‌زمينه روي سوژه فوكوس كنيد

قابل ذكر است كه مطمئن گرديد كه زمان گرفتن عكس فوكوس دوربين روي سوژه باشد و نه روي پس‌زمينه. بخش قابل‌توجهي از جذابيت عكس‌هاي سيلوئت به تباين ميان سوژه‌ي تيره و پس‌زمينه‌اي برمي‌گردد كه ممكن مي باشد بسيار جذاب و سرشار از جزييات هم باشد. براي ايجاد اين تاثير سوژه بايد در فوكوس كامل قرار بگيرد تا لبه‌هايي شفاف و تيز بسازد. بنابراين هر چه قدر هم كه از فضاي پس‌زمينه خوشتان آمده فراموش نكنيد بايد فوكوس دوربين گوشي را به‌شكلي فريب دهيد كه فكر كند شما سوژه را مدنظر داريد. اگر گوشي شما امكان قفل كردن فوكوس را دارد بهتر مي باشد قبل از گرفتن عكس فوكوس را روي سوژه قفل نماييد. عكاسي كودك در آتليه كودك

عكس بالا از كانجورر مي باشد.

۳. ترفند سوم :رو به منبع نور عكس بگيريد

شايان ذكر است اين واقعيت كه سنسور دوربين‌هاي ديجيتال نمي‌تواند همانند چشم انسان جزييات موجود در سايه‌ها را كشف نمايد سبب مي‌گردد بتوانيد با عكاسي كردن به سمت نور تاثير سيلوئت را تقويت كنيد. براي گرفتن سيلوئت‌هاي عالي لازم است نوردهي دوربين گوشي را براي بخش‌هاي پرنور صحنه تنظيم كنيد؛ به‌گونه‌اي كه جزييات اين بخش‌ها حفظ شود. با اين كار سوژه در بخش سايه‌هاي بسيار تاريك قرار خواهد گرفت و اين همان تاثيري مي باشد كه ما خواهان آن هستيم.

توجه داشته باشيد كه شما  اگر در فضاي خارجي عكاسي مي‌كنيد بهتر است خورشيد در ارتفاع پاييني قرار داشته باشد. به زبان ديگر در حوالي طلوع يا غروب خورشيد يا در روزهاي زمستاني كه خورشيد در ارتفاع پايين‌تري قرار دارد شرايط براي عكاسي سيلوئت با استفاده از نور مستقيم خورشيد بهتر مي باشد. گاهي ممكن مي باشد ايجاد تاثير لنز فلير هنگام عكاسي به سمت خورشيد مشكل‌ساز گردد ولي مي‌توانيد اين مشكل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشيد حل نماييد. فراموش نكنيد فوكوس را روي سوژه قرار دهيد ولي نوردهي را براي بخش‌هاي پرنور پس‌زمينه تنظيم نماييد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۴. ترفند چهارم : در فضاهاي داخلي از نور درها و پنجره‌ها استفاده كنيد

بايد بگوييم براي ثبت كردن عكس‌هاي سيلوئت حتما لازم نمي باشد در فضاي باز قرار داشته باشيد. در واقع عكاسي در فضاهاي داخلي هم مي‌تواند راهي عالي براي ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد داريد عكاسي سيلوئت در فضاي داخلي را امتحان كنيد به‌ ياد داشته باشيد كه معمولا در اين حالت فضاي اطراف سوژه هم در سايه قرار خواهد گرفت و تنها بخش كوچكي از تصوير از طريق منبع نور خارجي روشن خواهد شد. فراموش نكنيد در اين وضعيت با توجه به كم بودن نور كلي صحنه بايد براي جلوگيري از تار شدن تصوير دوربين را محكم و ثابت نگه‌داريد يا از يك سه‌پايه استفاده نماييد.

عكس زير از سدريك بلانچان مي باشد.

۵. سوژه را كادربندي كنيد

فراموش نكنيد كه قرار دادن سوژه در كادري از اشياي اطراف آن مانند درختان، ساختمان‌ها يا پنجره هميشه يك تكنيك تركيب‌بندي خوب مي باشد. در عكاسي سيلوئت اين اشياي احاطه‌كننده هم بسيار تيره مي‌گردند و مي‌توانند اشكالي جالب را در تصوير ايجاد كنند. از اين رو مي‌توانيد با قرار دادن سوژه در ميان اين اشيا توجه بيشتري را به سوي آن متمركز نماييد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۶. تصوير را ساده نگه‌داريد

بايد ذكر كنيم كه  براي دست يافتن به بهترين نتيجه از سوژه‌هايي عكاسي كنيد كه اشكال و خطوط متمايز و قابل‌تشخيص دارند. براي مثال يك پيكره‌ي انساني منفرد بسيار بهتر از چند پيكره است كه بخش‌هايي از آن‌ها در تصوير روي هم قرار گرفته و شكلي ناواضح و گيج‌كننده پديد آورده مي باشد. توجه خود را بيش از هرچيز روي خطوط كلي دور سوژه متمركز نماييد چراكه در تصاوير سيلوئت حالت چهره و جزيياتي از اين دست قابل تشخيص نخواهند بود. علاوه بر اينها بهتر است فضاي اطراف سوژه را هم تا جاي ممكن ساده و منظم نگه‌داريد تا سوژه بيش از پيش در عكس برجسته گردد.

عكس فوق از پتير كمپوس مي باشد.

۷. از زاويه ديد پايين عكاسي كنيد.

جالب است بدانيد كم كردن ارتفاع و عكاسي از زاويه ديد پايين سبب مي‌گردد پس‌زمينه مزاحمت كمتري در عكس شما ايجاد نمايد. زاويه ديد پايين بر جذابيت عكس مي‌افزايد و استفاده از آن هنگام عكاسي با موبايل راحت‌تر است. پس از اين‌كه براي عكاسي زانو بزنيد يا حتي از آن بهتر روي زمين دراز بكشيد هراسي نداشته باشيد.

عكس فوق از آرپي مي باشد.

۸. از حالت‌هاي دراماتيك آسمان بهره بگيريد

در ادامه بايد بگوييم آسمان مي‌تواند با افزودن الگوهايي جالب به عكس جذابيت آن را بالا ببرند؛بنابراين هميشه توجه ويژه‌اي نسبت به آسمان داشته باشيد. براي نمونه اگر هنگام طلوع يا غروب خورشيد از آسمان عكاسي نماييد عكس شما مملو از رنگ‌هاي نارنجي و قرمز درخشان خواهد بود. البته اگر از آسماني آبي با ابر عكاسي كنيد ممكن مي باشد ترجيح دهيد براي رسيدن به يك آسمان دراماتيك تيره با لكه‌هاي ابر روشن تصوير خود را به سياه‌ و سفيد برگردانيد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۹. به ثبت حركت بپردازيد

بايد بگوييم ثبت حركت روش خوب ديگري مي باشد براي افزايش جذابيت عكس. البته براي ثبت كردن موثر حركت بايد از سرعت شاتر بالاتري استفاده كنيد و براي اين كار به نور مناسب نياز خواهيد داشت. اگر گوشي شما از توانايي عكاسي پي‌درپي سريع (Burst) پشتيباني مي‌نمايد از آن براي ثبت يك توالي از عكس‌ها استفاده نماييد. سپس قادر خواهيد بود از ميان آن‌ها عكسي را كه در آن سوژه بهترين حالت را دارد انتخاب نماييد.

غكس بالا از آرپي مي باشد.

۱۰. كنتراست عكس را هنگام ويرايش افزايش دهيد

در پايان بايد بگوييم  گاهي اوقات عكس‌ها براي متعادل شدن نور و برش نياز به اندكي ويرايش خواهند داشت. براي قدرتمندتر شدن تصاوير سيلوئت قادر هستيد هنگام ويرايش آن‌ها اندكي كنتراست عكس را بالا ببريد. ممكن مي باشد افزودن تيرگي حاشيه (Vignette) به لبه‌هاي عكس هم با بالا بردن تمركز روي مركز تصوير به بهتر شدن آن كمك كند. براي اين كار مي‌توانيد از اپليكيشن Snapseed استفاده نماييد كه يكي از بهترين اپليكيشن‌هاي ويرايش عكس موجود مي باشد.

منبع:

عكاسي

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۰:۵۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب