آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

 عكس خلاقه و عكس تجربي, مجاز كردن آگاهانه و هدفمند غيرمجازهاي كهنه عكاسي است تغيير و تطوري كه در نهايت موجب توسعه بيان عكاسي بارداري در آتليه بارداري و ارتقاء كيفيات و تنوع بصري عكس مي شود

عكاسي خلاقه چيست؟

"هنر عكاسي" مثل هر هنر ديگري، نمي تواند فارغ از كيفيات خلاقه باشد. بنابراين آنچه به سهو و يا به پيروي برخي جشنواره هاي خارجي و از طريق ترجمه با عنوان "عكس و عكاسي خلاقه" وارد دسته بندي ها و ژانرهاي عكاسي مسابقات و جشنواره ها و نمايشگاه ها شده، خالي از اشكال نيست. اما به هر حال با رواج و تثبيت اين اصطلاح، به منظور ايجاد زبان مشترك و قابل فهم اهالي اين حوزه و جلوگيري از سردرگمي عكاسان جوان و برگزاركنندگان، چاره اي غير از اهتمام بر تعريف جامع و معرفي آن باقي نمي ماند. به طور مثال در تعريف انجمن عكاسي آمريكا (PSA) از "عكس خلاقه" به تغيير واقعيت و تغيير مشهود در فرم، شكل، رنگ طبيعي و يا تركيبي از اين سه عامل اشاره شده است. اما به نظر نمي رسد اين نوع تعريف از جامعيت و فراگيري كافي برخوردار بوده و براي مدت ماندگاري قابل رجوع باشد.

آنچه از تركيب "عكاسي خلاقه" (Creative Photography) اراده مي شود (يا شايد بهتر باشد كه اراده و پيشنهاد شود) در اولين مواجهه؛ معمولاً مربوط به عكس هايي است كه در آن ذهنيت بر عينيت غلبه دارد. بنابراين وجه استنادي عكس، تا جايي كه متهم به جعل نباشد، برخلاف ژانرهايي مثل عكس هاي طبيعت، ورزشي، خبري، اجتماعي، پرتره، معماري و...، شرط لازم و واجب محسوب نمي شود. اگر چه مي تواند در همه اين فضاهاي مرسوم عكاسي واقع شود. اگر به طور معمول "عكاسي" تلاشي است براي نمايش حقيقتي واقعي و يا يافتن و پرداختن نمونه هاي عيني و بيروني از دريافت انديشه و ذهنيت عكاسي، "عكاسي خلاقه" نوعي القاي فضاي ذهني است با ساخت تصاويري كه مبتني بر عكس و عكاسي، اما با استفاده نامحدود و تازه از هر ابزار و ترفند و شيوه تكميلي است.

همچنين از منظري ديگر؛ "عكس خلاقه" تجربه و تلاشي است كه دايره تعريف عكس و عكاسي را نسبت به دوره پيش از خود، توسعه مي دهد و نگاه تازه اي از هنر عكاسي را براي مخاطب قابل باور مي كند. به عبارت ديگر "عكس خلاقه" عكسي است كه پيشتر و به طور معمول از طرف اكثريت مخاطب و جامعه تئورسين عكاسي، قاطعانه جزء هنر عكاسي محسوب و مقبول نشده بود. به عنوان مثال در دوره اي كه عكاسي تنها به عكس از طبيعت و يا پرتره هاي خشك اشراف و دربار و... محدود مي شد، عكاسي كردن از مردم عادي كوچه و بازار و مشاغل و... كه نگاه متفاوت و تازه اي به گستره مشغوليات و تعهدات هنر عكاسي و شكلي از خرق عادت بود، در قياس با تعريف مرسوم عكاسي زمانه خود، عكاسي خلاقه شمرده مي شد. يا اولين نمونه هاي فتومونتاژ را (چه در آتليه هاي دستي و سخت افزاري ساخته مي شد و چه با استفاده از پردازش در انواع نرم افزارهاي رايانه اي) در دوره خود بايد در گروه عكس هاي خلاقه جاي داد. اولين عكس هاي رنگي را ـ در حالي كه اغلب عكاسان متعصب، رنگ را عامل زائدي در عكس مي دانستند ـ بايد عكس هاي خلاقه آن دوره محسوب كرد. حتي زمان، مكان و نحوه ارائه و نمايش عكس هم مي تواند از اين دست عوامل باشد. ورود به موضوعات و فرض وظائف جديدي كه پيشتر مربوط به حوزه عكاسي هنري نبوده، زواياي ديد بديع، شگردهاي نوآورانه چاپ، استفاده از تكنيك هاي جديد يا متفاوت عكاسي كه قبل از آن موجب ترديد در اصالت عكس يا ناآشنا قلمداد مي شده؛ مثل اولين عكس هاي هنري كه با عكاسي IR (مادن قرمز) و Xray انجام شد، شكستن توجيه پذير قواعد فني و زيبائي شناختي عكاسي كه پيشتر، قطعي و بدون استثناء لازم الاجرا بوده؛ مثل عدول از سنت ها و استانداردهاي نورسنجي و سرعت شاتر و فوكوس و هندسه و تركيب بندي هاي كلاسيك و استفاده ابداعي از فيلتر و... كه در خدمت بياني تازه و تعميق مفهوم عكاسي انجام مي شود، شايد از بديهي ترين مصاديق "عكس خلاقه" باشد. اين رويكرد شايد زير عنوان عكاسي تجربي (Experimental Photography) به معني عكاسي مبتني بر تجربه هاي جسورانه، سنت گريز و ساختارشكن، براي دستيابي به راه هاي تازه عكاسي، مناسب تر باشد.

به طور خلاصه؛ "عكس خلاقه" و "عكس تجربي"، مجاز كردن آگاهانه و هدفمند غيرمجازهاي كهنه عكاسي است. تغيير و تطوري كه در نهايت موجب توسعه بيان عكاسي و ارتقاء كيفيات و تنوع بصري عكس مي شود.

منبع:

aftabir

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۰:۳۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب