آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

تام اوبرايان، مهندس مكانيك و مهندس فناوري عكاسي‌ است كه در مجلۀ نشنال جئوگرافيك كار مي‌كند. كار اصلي او طراحي و ساخت تجهيزات اختصاصي براي عكاسان در اين مجله‌ است. در اين مقاله او ده دوربين بر‌تر از ديدگاه مجلۀ نشنال جئوگرافيك براي سفر را معرفي مي‌كند. دوربين‌هايي كه تمام ويژگي‌هاي مفيد و مناسب براي شما را به ارمغان مي‌آورند.

۱-    فوجي‌فيلم X-T2

   براي مسافري كه همه‌چيز را يك‌جا مي‌خواهد.
  اين دوربين  تمام ويژگي‌هايي كه شما از يك بدنۀ حرفه‌اي در قطع سنسور كراپ انتظار داريد را يك‌جا در خود جاي داده‌ است. تركيبي از دايال‌هاي منوال براي كنترل تنظيمات دستي، سرعت بالا در پردازش تصوير، و كيفيت بالاي ساخت لنزهاي فوجي، تركيبي دل‌پذير ايجاد‌كرده‌ است و سبب شده بسياري از عكاسان حرفه‌اي كه دنبال يك دوربين رده‌ پيشرفته هستند از X-T2 به عنوان دوربين اصلي خود استفاده ‌كنند. اين بدنه‌اي است كه همه‌چيزي كه نياز داريد را يك‌جا در اختيار شما قرار مي‌دهد و هيچ جايي براي خطا و اشتباه باقي نمي‌گذارد.

  نكته اصلي: براي اينكه قادر به بالا‌ترين حد استفاده از امكانات اين بدنه باشيد، به ويژه در بحث عمر بيشتر عكاسي نوزاد در آتليه كودك با هر بار شارژ باتري، بايد از گريپ اين بدنه كه به صورت جداگانه فروخته‌ مي‌شود، بهره ببريد. اين گريپ امكان استفاده از دو باتري و همچنين امكان عكاسي پياپي تا ۱۱ فريم در ثانيه را به شما مي‌دهد؛ همچنين سرعت فوكوس سريع‌‌تر و فيلم‌برداري ۴K و مدت فيلمبرداري بيشتر. همچنين اين بدنه امكان استفاده از بسياري از فيلترهاي خاص فوجي كه در سري X تعبيه شده را در اختيار شما مي‌گذارد؛ البته در فرمت عكاسي Jpeg.

  سنسور: سنسور ۲۴.۳ مگاپيكسلي قطع (APSC) X-Trans CMOS III w/ primary color filter.
  ويژگي‌ها: دايال‌هاي مكانيكي تنظيمات كامل روي بدنه، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، فيلمبرداري ۴K، بدنۀ مقاوم در برابر شرايط آب‌وهوايي، اسلات دوگانه كارت حافظه، فيلترهاي خاص فوجي.
۲-    المپيوس OM-D E-M1 MARK II

   براي مسافراني كه عاشق فناوري هستند.
    فناوري به كار رفته در اين بدنه بسيار بالا است. اين بدنه بسيار كوچك و سبك بوده و در مقابل رطوبت و شرايط آب‌وهوايي بسيار مقاوم و نفوذناپذير است. در شرايطي كه من در رودخانه‌اي در فلوريدا و در شرايط سخت آب‌وهوايي قايق‌سواري مي‌كردم و بار‌ها به اطراف قايق پرت‌شدم، اين بدنۀ مقاوم، كوچك‌ترين مشكلي پيدا نكرد و هيچ قطره‌اي نيز به آن نفوذ پيدا نكرد. المپيوس داراي يك اتوفوكوس افسانه‌اي‌ است. به طوري‌كه شما مي‌توانيد در بد‌ترين شرايط، بهترين فوكوس را از لحاظ دقت و سرعت داشته باشيد. حتي در بد‌ترين شرايط آب‌وهوايي و سرشار از غبار و آلودگي و يا شرايط جوي نامناسب، شما خيالتان از اينكه دوربين شما بهترين و شارپ‌ترين تصوير را خواهد گرفت، راحت خواهد بود. اين دوربين، براستي براي شرايط سفر ايده‌آل‌ است.

  نكته اصلي: امكان كنترل دوربين به صورت ريموت يك قابليت بسيار مفيد است و المپيوس اين دوربين را به سادگي تمام به اين ويژگي مجهز كرده‌ است. فقط كافي‌ است كه شما نرم‌افزار مخصوص اين بدنه را به‌ رايگان دانلود كنيد و دوربين را در حالت واي‌فاي قراردهيد. اينك شما قادر خواهيد بود كه هر تصويري را كه مي‌گيريد همزمان در گوشي خود ببينيد، و تمام تنظيمات دوربين را در گوشي خود انجام‌دهيد. تنظيماتي چون نوردهي، فوكوس، تنظيم مد‌هاي عكاسي، و امكانات فيلمبرداري. شما با لمس صفحۀ گوشي خود مي‌توانيد نقطه‌ فوكوس را در دوربين انتخاب كرده و به سرعت فوكوس كنيد و اين قابليت براي عكاسي كه مي‌خواهد ‌‌نهايت استفاده را از كنترل دوربين‌، توسط ريموت داشته باشد بسيار دوست‌داشتني‌ است. در اين زمينه، جيم ريچاردسون از عكاسان بنام نشنال جئوگرافي مي‌گويد: «من دوربينم را روي سه‌پايه در بالا‌ترين ارتفاع، بالاي سرم قرار مي‌دهم و سپس به راحتي با گوشي خودم تصوير و تنظيمات دوربين را كنترل مي‌كنم.»

  سنسور: سنسور ۲۰.۴ مگاپيكسلي micro ۴/۳، Live MOS
  ويژگي‌ها: عكاسي پياپي ۶۰ فريم در ثانيه با شا‌تر الكترونيك، عكاسي پياپي ۱۶ فريم در ثانيه با شا‌تر مكانيكي، مقاومت ويژه در برابر شرايط آب‌وهوايي، واي‌فاي، لرزش‌گير پنج‌محوره، فيلمبرداري ۴K.
۳-    سوني RX100V

  براي مسافران خواستار سبكي بيش‌ازحد.
  اين بدنه پنجمين نسل از سري بدنه‌هاي RX سوني است. اين دوربين كامپكت بسيار كوچك و سبك، بسيار بيشتر از آن‌ چيزي‌ است كه به چشم مي‌آيد. سوني يك شاهكار الكترومكانيكي اوريگامي را خلق كرده‌ است. آن‌ها در اين شاهكار كوچك خود يك صفحه نمايش متحرك كه به بالا مي‌چرخد با قابليت سلف‌فوكوس، چشمي الكترونيك كشويي، فلاش سرخود كشويي، لنز فوق‌العاده ۷۰-۲۴ سريع و با كيفيت بسيار بالا، و قابليت فوكوس بسيار سريع سوژه‌هاي در حال حركت را با ظرافت تمام در يك بدنۀ مستحكم كوچك فشرده كرده‌اند. اين بدنه قابليت فيلم‌برداري اسلوموشن با سرعت خيره‌كننده ۹۶۰ فريم در ثانيه را داراست. اگر شما به يك بدنۀ كوچك و فشرده و بسيار توانمند نيازمنديد، اين دوربين براي شما ساخته‌ شده است.

  نكته اصلي: يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين دوربين اين‌ است كه شما مي‌توانيد عكس‌هاي خود را همزمان در فرمت RAW و JPEG عكاسي كنيد. اين به شما اين امكان را مي‌دهد كه علاوه بر ثبت تصاوير با كيفيت بسيار بالا، آن‌ها را بتوانيد بلافاصله از طريق اتصال واي‌فاي به گوشي خود منتقل كرده و سپس در شبكه‌هاي مجازي منتشر كنيد. وقتي شما در سفر هستيد، اين قابليت بسيار مناسبي است كه همزمان بتوانيد عكس‌‎هاي خود را در شبكه‌هاي مجازي با ديگران به اشتراك بگذاريد.

  سنسور: سنسور اين دوربين ۲۰.۱ مگاپيكسل و در قطع يك اينچي است.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، چشمي الكترونيكي كشويي، اتوفوكوس phase-detection، فيلم‌برداري ۴K، بدنه كامپكت سايز جيبي، ويديوي سوپراسلوموشن، صفحه نمايش متحرك.

۴-    پاناسونيك LUMIX GH5

  براي مسافران علاقمند به فيلم‌برداري.
  اين بدنه، يكي از جذاب‌ترين بدنه‌هاي سري GH پاناسونيك است كه امكانات فيلم‌برداري بسيار پيشرفته‌اي را براي نيازهاي فيلم‌برداران حرفه‌اي در خود جاي‌داده‌است كه قادر است با بهترين و حرفه‌اي‌ترين دوربين‌هاي فيلم‌برداري به رقابت بپردازد. به نظر مي‌رسد كه كل اين دوربين براي فيلم‌برداري طراحي و توليد‌ شده‌ است. اين دوربين مجهز به يك سيستم لرزش‌گير دوگانه بدنه و سنسور است كه قادر به ثبت تصاوير بسيار باكيفيت و شارپ بوده و بهترين گزينه براي كساني‌ است كه مايل‌ هستند از سفرهاي خود فيلم‌برداري كنند و سفرنامه‌هاي تصويري يا فيلم‌هاي مستند سفري بسازند.

  نكته اصلي: براي تبديل اين دوربين به يك دوربين بسيار ايده‌آل براي فيلم‌برداري، اين بدنه مجهز به يك ماونت هات‌شو است كه با تهيه هات‌شوي ويژه XLR و نصب آن روي دوربين مي‌توان يك ميكروفون حرفه‌اي را به بالاي بدنه متصل‌كرد و به كيفيت بالاي ضبط صدا دست يافت.

  سنسور: ۲۰.۳۳ مگاپيكسل.
  ويژگي‌ها: مقاوم در برابر شرايط آب‌وهوايي، فرمت‌هاي فيلم‌برداري حرفه‌اي، واي‌فاي، سيستم لرزش‌گير دوگانه لنز و سنسور.

۵-    فوجي X100F

  براي مسافران علاقمند به عكاسي خياباني.
  اين دوربين چهارمين نسل از خط توليد اين سري‌ دوربين‌هاي دوست‌داشتني‌ است. اين ارتقاي جذاب امكانات ويژه‌اي را با خود به همراه آورده از جمله سنسور ۲۴ مگاپيكسلي X-Trans CMOS III كه گل سرسبد سنسورهاي فوجي‌ است. سيستم فوكوس ارتقاء يافته و بسيار سريع، استفاده از يك باتري بزرگ‌تر، دكمه‌هاي مكانيكي بيشتر روي بدنه و يك جوي‌استيك كه در بدنه‌هاي ردهٔ پيشرفتهٔ فوجي مورد استفاده است از ديگر مزاياي اين دوربين است.

  نكته اصلي: اين دوربين براي شرايطي طراحي شده‌ است كه در حين حركت و راه‌رفتن بتوانيد به سرعت عكاسي كنيد. اگر مي‌خواهيد هنگام عكاسي خود شناسايي نشويد و مخفيانه از سوژه‌هاي خود عكاسي كنيد يا به سرعت در حين حركت عكاسي كنيد، شما مي‌توانيد امكانات جانبي اين دوربين را تهيه‌كنيد از جمله بند مچي كه دوربين را به مچ خود بياويزيد و همچنين براي كساني كه دست‌هاي بزرگ‌تري دارند امكان نصب گريپ عمودي وجود دارد تا در دست بهتر قرار گيرد.

  سنسور: ۲۴.۳ مگاپيكسل X-Trans CMOS III w/ primary color filter.
  ويژگي‌ها: لنز ثابت فيكس، چشمي هايبريدي الكترواپتيكال مخصوص فوجي، واي‌فاي، فوكوس هايبريدي، فيلتر ان‌دي تعبيه‌شده در خود دوربين، فيلم‌برداري HD، فيلترهاي عكاسي مخصوص نگاتيوهاي فوجي.

۶-    لايكا Q

 براي مسافران لاكچري.
  براي مسافراني كه دنبال بهترين كيفيت ساخت و بهترين تصوير در يك دوربين مي‌گردند كه ساخت آلمان باشد، و البته پول هنگفتي داشته‌باشند، اين دوربين را توصيه مي‌كنيم. اين بدنه تركيبي‌ است از طراحي و ساخت آلماني و سنسور فول‌فريم. محصولات لايكا همواره داراي بالا‌ترين كيفيت و كارايي هستند.
  اين دوربين بسيار ساده طراحي شده و كار با آن نيز بسيار راحت و ساده‌ است و در عين‌حال به عكاس اجازه مي‌دهد كه به سرعت و سهولت بر روي عكاسي خود و صرفا بر روي كادربندي و بيان احساسات خود تمركز كند. بدنۀ مات و مشكي اين دوربين از جنس آلياژ منيزيوم ساخته‌شده و استحكام بسيار بالايي دارد. سنسوري كه براي عكاسي با نور كم طراحي و ساخته‌شده، مي‌تواند براي عكاسي شب و در نور تاريك، بهترين كيفيت تصوير را براي شما به ارمغان بياورد. اگر با قيمت بسيار بالاي اين دوربين مشكلي نداريد، اين دوربين يكي از گزينه‌هاي بسيار خوب براي عكاسي در سفر مي‌تواند باشد.

  نكته‌اصلي: اين بدنه فاقد يك گريپ براي قرارگيري انگشتان و جاي شست‌بوده و بدنهٔ آن ساده و تخت‌ است. بنابراين پيشنهاد مي‌شود كه گريپ براي اين دوربين تهيه‌كنيد تا راحت‌تر دوربين را در دست بگيريد. پيشنهاد ديگر تهيهٔ جداگانه هودلنز و درپوش مخصوص است كه بايد جداگانه آن‌ها را تهيه‌كنيد ولي براي عكاسي در سفر بسيار ضروري هستند.

  سنسور: ۲۴ مگاپيكسل فول‌فريم.
  ويژگي‌ها: فوكوس دستي فوق‌العاده، عكاسي ماكرو، لنز ثابت ۲۸ م. م با ديافراگم ۱.۷، منظره‌ياب الكترونيك، صفحه‌ نمايش سه‌ اينچي لمسي (البته ثابت).

۷-    المپيوس T G 5

  براي عكاسان عاشق غواصي و ماجراجويي.
  اين دوربين ادامهٔ خط توليد اين سري بدنه‌هاي المپيوس است و يك دوربين سطح مقدماتي‌ است براي كساني كه عاشق ماجراجويي و عكاسي در زير آب و در شرايط سخت آب‌وهوايي هستند. اولين نكته‌اي كه در اين ارتقاء جديد دوربين نسبت به نسل قبلي ديده مي‌شود كاهش مگاپيكسل سنسور از ۱۶ به ۱۲ مگاپيكسل است. اين كاهش چگالي پيكسلي، در عوض باعث بزرگ‌تر شدن سطح پيكسل‌ها شده و در نتيجه در نور كم كيفيت تصوير بهبود يافته‌است. اين بدنه ضدضربه و ضدآب است و تا عمق ۱۵ متري زيرآب قادر به عكاسي‌ است. همچنين تا دماي ۱۵- مي‌تواند به خوبي كار كند.

  نكته‌ اصلي: داشتن صفحهٔ نمايشي ثابت و غيرلمسي، و عدم امكان نصب فلاش، از نقاط ضعف اين دوربين به شمار مي‌آيند. همچنين سنسور كوچك اين دوربين، صرفا براي انتشار عكس در شبكه‌هاي مجازي و يا چاپ در ابعاد كوچك كاربرد دارد. اما علاقمندان مي‌توانند عكس‌هاي خود را با واي‌فاي داخلي اين دوربين به سرعت در شبكه‌هاي مجازي منتشر كنند و با جي‌پي‌اس پيشرفتهٔ اين دوربين، اطلاعات عكس خود را ثبت و به اشتراك بگذارند.

  سنسور: ۱۲ مگاپيكسل ۱/۲.۳ BSI CMOS
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، جي‌پي‌اس پيشرفته، حالت عكاسي سوپرماكرو، حالت عكاسي زيرآب، فيلم‌برداري فول‌اچ‌دي، عكاسي پياپي ۲۰ فريم در ثانيه.

۸-    سوني a6500

  براي عكاسان عاشق اپليكيشن‌‌ها.
  سري a6000 سوني تبديل به خط توليدي شده‌ است براي كساني كه عاشق فناوري هستند و دنبال يك دوربين جمع‌وجور مي‌گردند. اين سري دوربين‌هاي بدون آينه سوني با قطع سنسور APSC داراي امكانات بسياري در يك بدنهٔ مستحكم و جمع‌وجور است. در a6500 شاهد امكانات بيشتري هستيم. از جمله لرزشگير پنج‌محوره، فوكوس سريع‌تر، عكاسي پياپي بيشتر، فيلم‌برداري اسلوموشن و فست‌موشن در حالت فول‌ اچ‌دي، فيلم‌برداري ۴K و ۴۲۵ نقطه فوكوس فازديتكشن از امكانات اين دوربين محبوب‌ است.

  نكته‌ اصلي: شما مي‌توانيد با دانلود اپليكيشن PlayMemories سوني، به نرم‌افزارهاي بي‌شمار سوني دسترسي كامل داشته‌باشيد كه علاوه بر اتصال گوشي خود به دوربين، همزمان قادر به كادربندي و ديدن تصوير گرفته‌شده باشيد و كنترل كامل تنظيمات دوربين خود را توسط گوشي خود انجام دهيد. باب كريست، از عكاسان نشنال جئوگرافي مي‌گويد: «يكي از نرم‌افزارهاي مورد علاقهٔ من اپليكيشن Sky HDR است كه امكان عكاسي در آسمان تاريك شب را با حداكثر كنتراست به شما مي‌دهد چنانكه وقتي از اين حالت عكاسي استفاده مي‌كنيد گويي از فيل‌تر اپتيكال و حالت عكاسي تايم‌لپس بهره برده‌ايد.»

  سنسور: ۲۴.۲ مگاپيكسل سنسور APSC
  ويژگي‌ها: صفحه نمايش لمسي متحرك، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، لرزشگير پنج‌محوره، ۴۲۵ نقطه فوكوس، فيلم‌برداري ۴K با S-LOG.

۹-    پاناسونيك GX8

  براي مسافراني علاقمند به دوربيني بسيار انعطاف‌پذير
  براي سال‌ها دوربين‌هاي سري GX پاناسونيك علاقمندان خود را داشته‌ است و سري جديد اين دوربين نيز همين انتظارات را برآورده مي‌كند. اين دوربين با استايل رنج‌فايندر، امكان تعويض لنز و استفاده از لنزهاي باكيفيت پاناسونيك در قطع ميكروسه‌چهارم را دارد. پردازشگر ارتقاء يافته، و چشمي الكترونيك متحرك، كه مي‌تواند نود درجه بچرخد، امكان عكاسي به صورت عمودي از مناظر را براي شما مهيا مي‌كند.

  نكته اصلي: اين دوربين در يكي از پروژه‌ها توسط بخش دانش و اكتشاف نشنال جئوگرافي استفاده شده‌ است. اين دوربين، توسط مهندس ارشد نشنال جئوگرافيك، مارك شپرد به يك اتومبيل نصب‌ شده و براي عكاسي نزديك از شرايط زندگي شير‌ها در حيات وحش به كار رفته‌ است.

  سنسور: ۲۰.۳ مگاپيكسل سنسور ميكروسه‌چهارم.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، چشمي الكترونيك متحرك، لرزشگير پنج‌محوره، صفحه نمايش لمسي متحرك، ضدآب و ضدضربه.

۱۰-    فوجي X-T20

  براي مسافران آگاه و قدردان.
  سبك‌ترين دوربين بدون آينه فوجي با لنز قابل تعويض، با سنسور APSC و لنزهاي ارزشمند كه قيمت بسيار مناسبي هم دارد، مي‌تواند گزينه بسيار مطلوبي براي عكاساني باشد كه به دنبال بهترين كيفيت تصوير و امكانات ارزشمند فوجي هستند. اين دوربين عليرغم كوچك‌بودن بسيار خوش‌دست است حتي براي كساني كه دست‌هاي بزرگي دارند.

  نكته اصلي: مهم‌ترين خصلت اين دوربين كوچكي و سبك‌بودن آن است. بنابراين اگر دنبال سبك‌ترين و جمع‌وجور‌ترين حالت در اين دوربين هستيد مي‌توانيد آن‌را با يك لنز ۲۳ م. م فوجي F ۲ به كار ببريد، كه در اين حالت گزينهٔ بسيار مطلوبي خواهد بود براي سبكي و جابجايي راحت.

  سنسور: ۲۴.۳ مگاپيكسل (APS-C) X-ترانس CMOS III.
  ويژگي‌ها: دايال‌هاي مكانيكي و كامل تنظيمات دوربين، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، فيلم‌برداري ۴K، فيلترهاي مخصوص فوجي.
۱۱-    دوربين بونوس LIGHT L16

  دوربيني براي علاقمندان آينده‌نگر
  اجازه دهيد اين دوربين با طراحي انقلابي و نوآورانه، كه همهٔ قالب‌هاي پيشين طراحي و ساخت دوربين را مي‌شكند را نيز به اين فهرست اضافه‌كنيم. L16 از شانزده سنسور و شانزده لنز تشكيل شده‌است تا يك تصوير واحد را خلق كند. بعد از فشار دادن شا‌تر، همه عكس‌ها همزمان گرفته مي‌شوند و در الگوريتمي در يكديگر تلفيق مي‌شوند. هر يك از لنز‌هاي مورد استفاده در L۱۶ از ديافراگم f/۲.۴ بهره مي‌برند و لنز‌ها در سه گروه ۳۵، ۷۰ و ۱۵۰ ميلي‌متري تشكيل شده‌اند. اين دوربين از وجود ۵ لنز ۳۵ ميلي‌متري، ۵ لنز ۷۰ ميلي‌متري و ۶ لنز ۱۵۰ ميلي‌متري بهره مي‌برد. لنز‌هاي مورد استفاده نيز ۱/۳.۲ اينچي بوده و رزولوشن هر يك ۱۳ مگاپيكسل است.

  نكته اصلي: نرم‌افزار اين ۱۶ لنز و سنسور برپايه اندرويد كار مي‌كند و داراي واي فاي است كه امكان ارسال تصاوير به صورت همزمان از دوربين را براي شما فراهم مي‌كند. تصويري كه بدين شكل به دست مي‌آيد مي‌تواند تا ۵۲ مگاپيكسل رزولوشن داشته‌ باشد. L16 البته در مراحل مقدماتي‌ است و مي‌تواند بهتر شود. اين دوربين مي‌تواند گزينه‌اي ايده‌آل براي كساني باشد كه دنبال يك دوربين با فناوري جديد و نو هستند. البته L16 در مرحلهٔ پيش‌سفارش‌ است و تحويل آن يك‌سال به طول خواهد انجاميد و براي دريافت آن بايد كمي صبر پيشه كنيد.

  سنسور: ۱۶ سنسور ۱۳ مگاپيكسلي.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، تعيين عمق‌ميدان بعد از عكاسي، امكان آپديت نرم‌افزاري.

منبع نشنال جئوگرافيك

 

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۳:۲۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب