آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

 عكاسي از گل‌ها به شدت محبوب است و يكي از بيشترين حالات عكاسي و رايج‌ترين نمونه‌هاي چاپ شده و فروخته شده‌ي عكس نيز به حساب مي‌آيد. گل ها به انسان روحيه مي بخشند و به دليل تنوع زيادشان، عكس‌هايي كه مي‌توانيد از آنها بگيريد تنوع زيادي دارند و احساسات متفاوتي را برمي‌انگيزند. در ادامه به نكات عكس گرفتن از گل ها مي پردازيم.
۱
براي جزئيات زوم كن

تا بيشترين حد ممكن زوم كنيد كه جزئيات فوق العاده خود را نشان دهند. تنها راه مناسب براي گرفتن يك كلوزآپ با كيفيت از گل شما، استفاده از لنزهاي ماكرو (۵۰ ميليمتر تا ۲۰۰ ميليمتري) است. لنزهاي ماكرو (macro lenses) جزئياتي را كه براي چشم غير مسلح به راحتي قابل درك نيستند آشكار مي‌سازند و يك نماي جديد و جذاب از سوژه را رو مي‌كنند. در كلوزآپ گلبرگ‌ها و جوانه‌هاي يك گل، يا قطرات آب نشسته روي گلبرگ‌ها انگار از صفحه بيرون زده اند.
۲
تنها روي يك بخش فوكوس كن


پس از استفاده از لنز ماكرو، مهم است كه از فوكوس كردن انتخابي، بهره بجوييد. اگر همه چيز در عكس شارپ (واضح) باشد ديگر نقطه كانوني (تمركز اصلي) وجود نخواهد داشت. بنابراين بهتر است كه يك ناحيه را انتخاب كنيد و فقط آن را شارپ نگه داريد. ايده‌آل اين است كه از ISO كم براي حفظ كيفيت و از سه پايه يا تك پايه به منظور حذف لرزش‌ها استفاده كنيد – مات شدن در عكس هاي ماكرو، بسيار فاحش خواهد بود. عمق ميدان (DOF) كمي انتخاب كنيد؛ عموما بين f/2.8 تا f/8 انتخاب كنيد تا نقاط ديگر عكس را به صورت ملايمي مات كنيد.
۳
نورپردازي


وقتي در محيط بيرون عكس مي گيريد، با همه گونه آب و هوايي مواجه خواهيد شد. در روزهاي روشن آفتابي، نياز داريد نور شديد خورشيد را متعادل كنيد؛ از فلاش پركننده (تكميلي) براي روشن كردن سوژه (حذف سايه ها) و متعادل نگهداشتن پيش زمينه و پس زمينه استفاده كنيد. از يك رفلكتور (بازتابنده) طلايي براي حرارت (گرمي عكس) و رفلكتور نقره‌اي يا رنگ روشن براي تنظيم نور زمينه عكس استفاده كنيد. بازتابنده‌ها به صورت حفاظي در برابر باد نيز عمل خواهند كرد.
۴
زواياي مختلف را امتحان كن


اگر مايل به تهيه تصاوير جذابي هستيد، به نحوه تركيب سوژه‌ها در عكس نيز فكر كنيد. قانون يك سوم (rule of thirds) كه راجب به آن صحبت كرده ايم را به خاطر داشته باشيد و طبق اين قانون جاي سوژه را در كادر تنظيم كنيد. براي جذاب تر كردن نما كمي دوربين را كج كنيد تا از حالت افقي بيرون بيايد. مي توانيد از خورشيد به شكل خلاقانه‌اي استفاده كنيد؛ دوربين را به سمت خورشيد بگيريد تا شراره هاي آن نمايان شوند؛ مثل پرتوهاي نور روي عكس فوق.
۵
ايده‌هاي پس زمينه


يك راه عالي براي شبيه كردن فضاي داخل استوديو به محيط بيرون، استفاده از صفحات رنگي است (گاهي، مي‌توانيد به سادگي گل‌ها را به استوديو ببريد). صفحات رنگي را به آساني مي‌توان پيدا كرد و از يك فروشگاه عرضه محصولات هنري خريد. صفحات را پشت گل قرار دهيد و براي بهتر نشان دادن گلبرگ ها يك رنگ متضاد به كار ببريد. از نور افكن استفاده كنيد و پشت و ميانه عكس را نشانه بگيريد تا يك هاله نور ملايم ايجاد شود همچنين پس زمينه از يك رنگي در آيد.
۶
جزييات و الگو ها


فقط گلبرگ هاي يك گل مهم نيستند، بلكه برگ‌ها هم زيبا هستند. خلاق باشيد و به دنبال جزئيات زيبا و الگوهاي تكرار شونده بگرديد. با استفاده از يك لنز ماكرو بهترين حالت بزرگنمايي را بدست آوريد. مي توانيد از يك فلاش حلقه اي (ringlight flash) براي وضوح بيشتر عكس استفاده كنيد، اما مراقب باشيد كه دوربين نلرزد و عكس تار نشود – اين يك مشكل رايج در گرفتن عكس هاي كلوزآپ است. مقدار ISO را حدود ۵۰ تا ۱۰۰ انتخاب كنيد كه رنگ هاي روشن به درستي ثبت شوند.
ت
تنظيمات پيشنهادي

با عمق ميدان (DOF) كم عكس بگيريد، اندازه دريچه ديافراگم را حدود f/4 قرار دهيد تا گل واضح و شارپ اما پس زمينه مات باشد. اگر خارج از خانه و در نور روز عكس مي‌گيريد، اكسپوژر (نوردهي) را يك پله كاهش دهيد (-۱). به اين طريق مي‌توانيد تمام جزييات شامل گل، برگ‌ها و ساقه را به عكس وارد كنيد.
الف
ابزار پيشنهادي

ابزار مشخصي براي ساده‌تر كردن عكاسي كودك در آتليه نوزاد از گل ها وجود دارد؛ يك لنز ماكرو با دريچه ديافراگم f/2.8 براي چنين كاري ايده‌آل است. چه در خانه باشيد چه محيط بيرون در عكاسي كلوزآپ ريسك تار شدن عكس وجود دارد پس داشتن سه پايه يا تك پايه حتما توصيه مي شود. با داشتن صفحه رنگي، هر كجا كه باشيد، يك پس زمينه استوديو فوري با شماست.
ج
جمع‌بندي

نكته جالب در خصوص گل‌ها اين است كه تقريبا مي‌توان آنها را همه جا يافت! ممكن است چند نمونه آفتابگردان در باغچه خانه شما باشد، مي‌توانيد يك دسته گل را از فروشگاه محله خود خريداري كنيد يا مي‌توانيد به پارك برويد و گل هاي فراواني را در آنجا مشاهده كنيد. لطفا عجله نكنيد، چرا كه گل‌ها فرار نمي‌كنند. اين به شما كمك خواهد كرد كه تركيب عكس خود را به دقت مورد بازبيني قرار دهيد.

منبع:

لنزك

 

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۶:۴۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب