آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

بايد اعتراف كرد عكاسي بارداري  در آتليه بارداري از جمله هنرهايي است كه دوستداران فراواني در جهان دارد. اما علاقه تنها به خلق تصوير زيبا كمكي نمي‌كند. اگر در زمينه عكاسي تازه كار هستيد، خوب است چند فون و فن ابتدايي اين حرفه را بدانيد.

1. عكاسي در نور كم

 

براي داشتن عكس‌هاي خوب در محيط‌هاي كم نور و تاريك بايد چند نكته ظريف اما موثر را در نظر داشته باشيد. نخست اين كه دوربين را محكم و ثابت در دست نگه داريد تا لرزش به حداقل خود برسد. اگر سوژه حركت مي‌كند حتما سعي كنيد ساكن و ثابت شود بعد عكس بگيريد. از فلاش شب استفاده كنيد و حتما از سوژه يا سوژه‌ها بخواهيد چند ثانيه بعد از فلاش تكان نخورند و در آخر اين كه شاتر را خيلي آرام فشار دهيد تا دوربين زياد تكان نخورد.

 

 

 

 

2. فلاش دوربين را بشناسيد

 

پيش از استفاده از دوربين، خوب است بدانيد فلاش دوربين تا چند متر را پوشش مي‌دهد. به طور مثال، بيشترين فاصله‌اي كه بهترين فلاش‌ها پشتيباني مي‌كنند، كمتر از 10 متر است. به همين دليل در مواقعي كه فاصله زياد است مي‌توانيد از exposure (سيستم نورسنجي دوربين) براي جبران نور استفاده كنيد. البته بالا بردن حساسيت نوري هم در افزايش محدوده فلاش بي تاثير نيست. يعني با زياد كردن ميزان ISO، مثلا از 100 به 200، محدوده فلاش نيز از 3 به 6 متر افزايش مي‌يابد.

 

حتما به اين نكته توجه داشته باشيد كه ممكن است هنگام عكاسي از چند چهره در يك كادر و استفاده از فلاش، چهره آنهايي كه نزديك‌تر هستند روشن‌تر و افرادي كه عقب‌تر هستند، تيره‌تر شود. براي جلوگيري از چنين اتفاقي بهتر است فاصله عكاس از همه افراد تقريبا يكسان باشد.

 

 

3. بهترين زاويه ديد را انتخاب كنيد

 

انتخاب زاويه ديد و محل قرار گرفتن دوربين نسبت به موضوع عكاسي يكي از مهم‌ترين موارد خلق يك عكس خوب است. با انتخاب يك زاويه درست مي‌توانيد كاري كنيد كه عكس‌هاي شما كاملا متفاوت به نظر برسند. براي اين منظور يا سوژه را جابه‌جا كنيد يا خودتان به عنوان عكاس آنقدر جابجا شويد تا موقعيت مناسب را بيابيد. سعي كنيد تا جاي ممكن از زواياي مختلف از سوژه عكس بگيريد. اين كار كمك مي‌كند تا بهترين حالت را پيدا و عكس خوبي ثبت كنيد.

 

 

 

 

4. جهت و شدت تابش نور

 

توجه داشته باشيد زاويه‌اي كه نور به سوژه مي‌تابد تاثير به‌سزايي در كيفيت و نماي عكس دارد. تابش نور مستقيم به ويژه هنگام عكاسي از چهره باعث بد ديده شدن چهره مي‌شود. هنگامي كه نور از پشت به سوژه مي‌تابد نماي خوبي ايجاد مي‌كند اما براي روشن‌تر و بهتر شدن عكس از فلاش دوربين كمك بگيريد. نورهايي هم كه از كنار و زاويه‌دار مي‌تابند، ايجاد سايه كرده و فقط يك طرف سوژه را روشن مي‌كنند.

 

براي از بين بردن اين سايه مي‌توانيد از فلاش دوربين استفاده كنيد يا زاويه دوربين نسبت به سوژه را تغيير دهيد. مي‌توانيد از ان سايه‌ها براي خلق زيبايي منحصر به خودتان نيز بهره بگيريد.

 

شدت تابش نور نيز در زشت يا زيبا شدن عكس نقش موثري دارد. به طوري كه نور شديد لك و خال‌هاي صورت را بيشتر نشان مي‌دهد.

 

 

5. اهميت زمان را فراموش نكنيد

 

سرعت عمل و زمان سنجي در عكاسي اهميت فراواني دارد. براي خلق يك اثر ماندگار، سعي كنيد هوشيار باشيد و با ديدن سوژه مناسب، بلافاصله آن را شكار كنيد. سرعت عمل به معناي عجله كردن نيست. لازم است براي گرفتن عكس خوب، كاملا صبور باشيد اما فاكتور سرعت را فراموش نكنيد. به ويژه هنگام عكاسي از سوژه در حال حركت، سرعت عمل حرف اول را مي‌زند.

منبع:

برترين ها

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۸:۱۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب