آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

قلب هر دوربين ديجيتال سنسور تصوير آن است. سنسور تصوير، قطعه‌اي است كه نور را به سيگنال‌هاي الكترونيكي تبديل مي‌كند. از طريق اين سنسور است كه دوربين شما تصوير را به صورت ديجيتالي ذخيره مي‌كند. به جز دوربين هاي عكاسي ديجيتال در آتليه بارداري، از اين قطعه در ديگر ابزارهاي تصويربرداري هم استفاده مي‌شود. الگوهاي نوري بازتابيده شده يا ساطع شده از اشيا بر روي سطح سنسور تأثير مي‌گذارد و باعث ثبت تصاوير مي‌گردد.

انواع سنسور دوربين براي عكاسي بارداري

در حال حاضر سه نوع تكنولوژي بخش عمده سنسورهاي توليد شده براي دوربين‌هاي ديجيتال را در بر مي‌گيرد.

  • سنسورهاي سيماس يا نيم‌رساناي اكسيد فلزي مكمل (CMOS)
  • سنسورهاي سي‌سي‌دي يا دستگاه جفت‌كننده بار (CCD)
  • سنسورهاي Foveon

سنسورهاي تصوير يا از نوع CCD(مخفف Charged Couple Device) است و يا CMOS (مخفف Complementary Metal Oxide Semiconductor) و يا تكنولوژي جديد  سنسور تصوير مستقيم Foveon X3 .
هردوي  سنسورها CCD  و  CMOS در اواخر دهۀ ۱۹۶۰ و اوايل دهۀ ۱۹۷۰ ميلادي وارد بازار شد. سنسور CCD به طور مشخص براي استفاده در دوربين ساخته شده است، درحاليكه فن‌آوري ساخت سنسورهاي CMOS ابتدا در موارد ديگر مثل ساخت تراشه‌ها در كامپيوتر هم به كار مي‌رفت.

cmos-ccd

تفاوتهاي سنسورهاي CCD و CMOS
تفاوت اصلي اين سنسورها اين است كه در سنسورهاي CCD، همۀ پيكسل‌هاي روي سنسور دوربين، نور دريافتي را به لبۀ تراشه مي‌رساند تا از آنجا منتقل شود. اما در سنسورهاي CMOS، تك تك پيكسل‌ها خودشان كار انتقال را انجام مي‌دهند.
سنسور CMOS نسبت به سنسورهاي CCD در خواندن تصوير سريعتر است. ساخت اين سنسورها راحت‌ تر و هزينه ساخت آن هم كمتر است. يكي از دلايلي كه باعث كاهش قيمت دوربين‌هاي ديجيتال شده، استفاده از سنسورهاي CMOS است. اين سنسورها ابتدا در دوربين‌هاي ديجيتالي ارزان‌قيمت استفاده مي‌شد اما با پيشرفت تكنولوژي و افزايش دقت آنها، اكنون از اين سنسور در دوربين‌هاي پيشرفته و گران‌قيمت هم استفاده مي‌شود. اين نوع سنسور دوربين نياز به قطعات كمتري در كنار خود دارد و برق/شارژ كمتري هم مصرف‌ مي‌كند.
سنسور CCD داراي حساسيت بيشتري در نور كم است و باعث مي‌شود تصاوير بهتري در نور كم توليد كند. هنگام استفاده از اين سنسورها اگر منبع نور يا جسمي نوراني، مثل چراغ يا نور خورشيد داخل كادر باشد، احتمال دارد كه در بالا و پايين سوژه خط‌هاي عمودي ايجاد شود. البته در نوع خاصي از سنسورهاي CCD اين ايراد برطرف شده است.
با اينكه هزينه ساخت سنسور CMOS از CCD كمتر است اما اين اختلاف هزينه تأثير زيادي در قيمت دوربين ندارد، اما از نوع سنسور مهمتر، اندازه سنسور دوربين است.
به طور كلي هرچه سطح سنسور بزرگ¬تر باشد، كيفيت تصوير هم بهترخواهد شد. اندازه سنسور در بيشتر دوربين‌¬هاي كامپكت موجود در بازار، مستطيلي با ابعاد حدود ۴ در ۴ ميلي¬متراست و در بعضي دوربين¬‌ها به ۶ در ۴ ميلي¬متر و يا بزرگ¬ترهم مي¬‌رسد.
اندازۀ سنسور گاهي نيز به¬ صورت عددي كسري با صورت ۱ و مخرج بين ۲ تا حدود ۴ اينچ نشان داده مي‌شود. واضح است كه هر چه مخرج اين كسر كوچك¬تر باشد، سطح سنسور بزرگ¬تر و در نتيجه كيفيت تصوير بهتر خواهد بود.
اين كه كدام يك از اين سنسورها از ديگري بهتر است، موضوع بحث هميشگي كارشناسان عكاسي است، اما واقعيت اين است كه پاسخ قطعي براي اين سوال وجود ندارد، بنابراين همچنان اندازۀ سنسور مهم¬تر از  نوع آن است

منبع:

گوگل

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۴۷:۴۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 3
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب