آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

لنزك: اگر قصد تدريس يا آموزش عكاسي و مفاهيم اوليه آن را داريد اين مطلب براي شماست. همه ما به فرزندان خود و عكاسي عشق مي ورزيم. پس به نظر منطقي مي رسد كه اگر بتوانيم براي گذراندن وقت با كودكانمان از عكاسي كودك در آتليه كودك استفاده كنيم، در اين صورت با يك تير دو نشان زده ايم.


اگر بچه هاي شما نيز شبيه بچه هاي من باشند در يك چشم به هم زدن به محض شنيدن صداي باز شدن زيپ دوربين ناگهان غيب مي شوند. پس چطور از اين سرگرمي لذت ببريم بدون اين كه تا ساعت ها و يا حتي تا پايان روز از فرزندانمان دور باشيم؟ اگر آن ها تا اين حد از قرار گرفتن در مقابل دوربين شما خسته شده اند پس نوبت آن است كه دوربين ديجيتال را به آنها داده و ببينيد كه قادر به خلق چه چيزهاي جادويي هستند.

روش هاي تدريس عكاسي: چطور به فرزندتان عكاسي بياموزيد


شروع با مد اتوماتيك و تركيب بندي

با اين كه مي دانم مد عكسبرداري اتوماتيك از آن اصطلاحات مزخرفي است كه در عكاسي حرفه اي جايي ندارد، اما بياييد براي يك لحظه احساسات را كنار بگذاريم. من پنج سال است كه در يك كلاس عكاسي تدريس مي كنم و تقريباً از اين مسئله مطمئنم كه اگر روش تدريس خود در كلاس را در مورد فرزند خودم اعمال كنم ديگر هرگز دوربين به دست نخواهد گرفت.

من هميشه هنگام شروع درس براي دانش آموزان تازه وارد يك نمايش انجام مي دهم كه در آن در حالي كه در مورد سه عامل ايزو، ديافراگم و سرعت شاتر كه مثلث نوردهي يك عكس را مي سازند بحث مي كنم، يك دوربين از سري Pentax Spotmatic ساخت ۱۹۷۲ را برداشته و كاري با آن مي كنم كه در دوربين هاي ديجيتال تك عدسي انعكاسي (DSLR) امروزي غير ممكن است. ابتدا دوربين را باز كرده و سپس لنز آن را جدا مي كنم و بعد پشت آن را باز مي كنم طوري كه دانش آموزان بتوانند از داخل آن ببينند كه چطور شاتر در سرعت هاي پايين مدت طولاني تري باز مي ماند.

همچنين به آن ها طرز كار حلقه ديافراگم در لنز هاي قديمي را نشان مي دهم و ارتباط اين مفاهيم با يكديگر را در تشكيل عكس توضيح مي دهم. ما با هم از مرحله نوردهي عكس به مسائل مربوط به نورپردازي و تركيب بندي عكس مي رسيم و اين يك پيشرفت منطقي است كه معمولاً به خوبي جواب مي دهد. اما در هر صورت روش درست در تدريس دليلي بر جواب دادن آن روش روي فرزند خود نيست.

فرزندان ما فقط مي خواهند زمان خود را با ما سپري كرده و عكس هاي خوبي بگيرند. در واقع آن ها در مدرسه به حد كافي روي مسائل آموزشي كار مي كنند.

پس اگر شما مي خواهيد كه آن ها به عكاسي همچنان علاقمند بمانند در اين صورت بايد روش خود را طوري اجرا كنيد كه حتي الامكان ساده و به دور از استرس باشد. هجوم مفاهيم فني به آن ها ابدا راه خوبي نيست.

بنابراين با اينكه در كلاس روش من با توضيح مسائل فني آغاز مي شود اما در مورد فرزند خودم ابتدا شروع به توضيح تركيب بندي كرده و مفاهيم فني را به بعد موكول مي كنم. همه ما مي دانيم كه تركيب بندي يا كامپوزيشن (Composition)، شامل نحوه قرار گرفتن اشياء در فريم تصوير است. اما با اين حال در نظر داشته باشيد كه فرزند شما جهان اطراف را در سطح پايين تري از جزئيات مي بيند.

روش هاي تدريس عكاسي: چطور به فرزندتان عكاسي بياموزيد


بنابراين اولين مرحله اين است كه ديد خود را با آن ها هم سطح كرده و محيط اطراف را از چشم آن ها ببينيد. حتي براي شروع كار بهتر است كه دوربين هاي حرفه اي SLR خود را كنار گذاشته و كار خور را با يك دوربين ديجيتال معمولي و يا حتي گوشي و تبلت آغاز كنيد. دوربين گوشي يك وسيله عالي براي تركيب بندي عكس است.

يك ديد زنده از محيط اطراف كه هر دو با هم بتوانيد آن را ببينيد خيلي در مسائلي از قبيل تنظيمات دقيق عكس، زواياي مختلف از يك تصوير و حركت دادن محدوده فريم دوربين به سمت آن چه چشمشان مي بيند كمك مي كند. تركيب بندي جايي است كه خلاقيت آغاز مي شود. ديدن اين كه آن ها چطور يك فريم را تركيب بندي مي كنند مي تواند به شما ديدي از ذهن آن ها داده و حتي باعث شود كه از خلاقيت آن ها چند نكته ياد بگيريد.

موضوع و موقعيت

ابتدا با مسائلي شروع كنيد كه بيشتر از همه ذهن شما را در عكاسي خراب كرده و يا مي كنند. سپس آن ها را تا جايي كه مي توانيد از ذهن خود پاك كنيد تا بهتر و با ديد بازتر به مسائل نگاه كنيد. هر چه بتوانيد محيط بهتري براي عكاسي آن ها فراهم كنيد، شانس بيشتري براي ايجاد عشق به عكاسي در وجود آن ها به وجود مي آوريد.

يكي از موقعيت هاي عالي براي شروع، عكاسي از مناظر (Landscape) و يا هر چيز ديگري كه در تصوير زياد حركت نكند مي باشد. اين چيزها شامل حيوانات خانگي، اسباب بازي ها، گل ها و گياهان و حتي شكاف پياده رو مي شود! كمك براي انتخاب مسائل نسبتا بدون استرس از ديد آن ها احتمال موفقيتشان را افزايش مي دهد. همچنين در نظر داشته باشيد كه اگر شما خلاقيت داريد پس فرزندانتان نيز معمولا به خود شما شبيه هستند. مثل بحثي كه در تركيب بندي مطرح كردم، اگر ديد خود از خلاقيت را كنار بگذاريد آن ها مي توانند ديد خلاقانه بسيار جالبي در حد خود داشته باشند.

روش هاي تدريس عكاسي: چطور به فرزندتان عكاسي بياموزيد


پس اين ديد ها را با آغوش باز پذيرفته و اجازه دهيد در اين سفر آن ها شما را همراه خود ببرند. زماني كه عكس هايي با ديد خود از جهان اطراف گرفته و احساس راحتي بيشتري كردند، نوبت به معرفي بازي ها، چالش ها و تجارب جديد است. حالا كه شما توانسته ايد توجه و علاقمندي آن ها را به خود جلب كنيد پس از اين موقعيت به نحو احسن جهت سوق اين بحث به سمت جذابيت و هيجان استفاده كنيد. عكاسي از المان هاي خاص مانند خطوط، درها، فاصله ها، آسمان و … يك راه عالي جهت به كار گرفتن تصوراتشان و همچنين گسترش ديد آن ها نسبت به محيط اطراف مي باشد.

پس تكليف نوردهي چه مي شود؟

پس از اين كه بچه ها با بحث تركيب بندي و انتخاب موضوع بيشتر آشنا شدند، نه تنها شروع به پرسيدن سوالاتي مانند چرا عكس هايشان خيلي تاريك و يا روشن است مي كنند بلكه حتي خودشان براي اين سوالات جواب هايي نيز دارند.

البته شما مي توانيد در اينجا بحث را فني كرده و وارد بحث مثلث نوردهي عكس شويد اما زماني كه اصطلاحاتي مانند «عمق ميدان»، «تغيير اندازه ديافراگم» و «عكسبرداري كاملاً باز» را بيان كنيد خواهيد ديد كه كودك ۸ ساله شما با نگاهي خسته كننده بزرگترين خميازه دنيا را خواهد كشيد! پس چطور بايد اين مباحث فني را به شكلي غير فني براي كودك مطرح كرد؟ در ادامه خواهيم ديد.

اتاقي را با يك پنجره ي بزرگ كه با پرده اي پوشيده شده در نظر بگيريد. شما دقيقاً داخل يك دوربين شده ايد! تركيب پنجره و پرده درست مثل شاتر و ديافراگم است. حالا اگر فرزندتان با توضيح شما مسئله را فهميد كه چه بهتر، ولي اگر در درك مسئله با مشكل مواجه شد او را به اين اتاق وارد كرده و به صورت عملي نشان دهيد.

اگر پرده را كمي باز كنم يك ديافراگم كوچك دارم. اگر پرده را خيلي باز كنم يك ديافراگم بزرگ تر دارم. اگر به صورت خيلي سريع پرده را باز و بسته كنم در اين صورت سرعت شاتر من بالاست و در صورتي كه آن را آرام باز و بسته كنم سرعت شاتر من پايين است. اين مسائل را در حالت هاي زيادي مطرح كنيد و به او نشان دهيد كه چطور انتخاب هاي مختلف باعث تغيير مقدار نور داخل اتاق مي شود.

همچنين شما ميتوانيد مفهوم حساسيت سنسور به نور (ISO) را نيز با عينك آفتابي به او نشان دهيد. از لحاظ فني، ايزو مقدار نوري نيست كه وارد دوربين شما مي شود بلكه مقدار حساسيت دوربين شما به آن نور را نشان مي دهد. پس عينك آفتابي را بگذاريد و سپس برداريد كه اين به منزله افزايش ايزو است. شما نور اتاق را تغيير نداده ايد اما مسلما زماني كه عينك را بر ميداريد اتاق روشن تر مي شود.

با فيلم عكاسي شروع كنيد

در اين بخش من تقريباً به هر دو نوع دوربين علاقه دارم. درست است كه دوربين هاي ديجيتال با ذخيره كردن عكس در همان لحظه لذت زيادي را برايم به همراه دارند اما من همچنين طرفدار پر و پا قرص فيلم هاي عكاسي هستم چون چيزهاي زيادي از نظم و محدوديت آن ها مي توان ياد گرفت. وقتي دانش آموزان بدانند كه محدوديت ۲۴ فريمي دارند ديگر عكاسي پي در پي و رگبارگونه انتخابشان نخواهد بود. در اين صورت تركيب بندي را با دقت بيشتري انجام مي دهند. صبر را ياد مي گيرند چون هر عكسي از تعدادشان كم مي كند.

روش هاي تدريس عكاسي: چطور به فرزندتان عكاسي بياموزيد


من نمي گويم كه شما حتماً بايد با فيلم عكاسي شروع كنيد اما صادقانه معتقدم يك پايه ريزي قوي بر اساس فيلم عكاسي باعث ساخته شدن يك عكاس خوب مي شود. همان طور كه قبلاً گفتم كار با دوربين هايي كه از فيلم عكاسي استفاده مي كنند چيزهايي به انسان مي آموزد كه در دوربين هاي ديجيتال وجود ندارد. شايد عبارت «از فيلم عكاسي نيز استفاده كنيد» براي سر خط اين مطلب مناسب تر باشد. يك مزيت ديگر در استفاده از فيلم عكاسي اين است كه شما به اين مسئله اهميت مي دهيد كه عكس مهم است نه دوربين. اگر مي خواهيد به دانش آموزانتان عكاسي با فيلم را ياد بدهيد يك راه خيلي خوب ساخت يك دوربين عكاسي است.

دو كيت آموزشي ساخت دوربين Konstruktor و Recesky TLR دو انتخاب عالي هستند. ديدن اين كه چطور قطعات در كنار يكديگر قرار مي گيرند فهم بهتري به دانش آموز داده و در گرفتن عكس هاي بهتر به او كمك مي كند.

از اين كار لذت ببريد

من معمولاً به عبارت «لذت ببريد» در هر مطلبي اعتقاد ندارم اما در اينجا خودم از آن استفاده مي كنم. اگر من بخواهم يك نكته براي آموزش عكاسي به كودكان را به شما بگويم آن نكته اين است كه لذت ببريد ولي همه چيز را تحت نظر داشته باشيد. عبارت «تو داري اشتباه مي كني» را كاملاً از فرهنگ لغات خود حذف كنيد.

اجازه ندهيد كه اشتباهات و نواقص رخ دهند اما آن ها را با آغوش باز بپذيريد. به خاطر داشته باشيد فرزندتان مي تواند شما را مانند يك كتاب بخواند. درست لحظه اي كه حس كند شما از اين كار لذت نمي بريد و مي خواهيد به او تحميل كنيد ديگر كارتان تمام است. به ياد بياوريد كه خود شما در همان ۵۰ بار اولي كه دوربين به دست گرفته ايد يك عكاس كامل و حرفه اي نبوديد. خيلي تلاش كرديد. پس فرزندتان را نيز راهنمايي كنيد تا تلاش كند.

نوبت شماست

آيا علاوه بر مطالبي كه در اينجا خوانديد، توانسته ايد عكاسي را به نسل بعد از خود با روش خاص خودتان آموزش دهيد؟ اين روش را در قسمت نظرات با ما در ميان بگذاريد تا همه از اين بحث لذت ببريم.

منبع:

برترين ها

امتیاز:
بازدید:
[ ۸ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۰:۴۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب