آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

ممكن است براي بسياري از ما پيش آمده باشد كه در مواجهه با يك صحنه زيبا ، اولين واكنشمان، بيرون آوردن تلفن همراه از جيب و روشن نمودن دوربين آن است. اما ممكن است نتوانيد تصوير مطلوب خود را ثبت كنيد و فرصت را به راحتي از دست بدهيد.اگر هنوز هم از آن دسته افرادي هستيد كه گمان مي كنند با دوربين تلفن همراهشان نمي توانند تصاوير زيبايي ثبت كنند، دعوت مي كنم كه سري مطالب  عكاسي با موبايل دنبال كنيد. چنانچه به قدرت تلفن همراهتان در ثبت يك تصوير زيبا باور داريد، با ما همراه باشيد تا راهكارهايي براي ثبت بهتر اين لحظه ها در آتليه عكاسي بارداري به شما بياموزيم.

 

 تركيب بندي در عكاسي

تركيب بندي در عكاسي اهميت بسيار بالايي دارد. يك عكس در آتليه بارداري خوب در درجه اول داراي يك ساختار منظم و به عبارتي يك تركيب بندي زيبا است. يكي از مهمترين دلايلي كه بسياري از عكس هاي ما با آنچه كه انتظار داشتيم تفاوت دارد ، عدم وجود يك تركيب بندي درست و مناسب است. دوربين تلفن همراه ، محدوديت هايي دارد، اما راهكارهايي وجود دارند كه به وسيله آنها مي توانيد تصاوير مطلوبي ثبت نمائيد:

 هرچه اضافي است، حذف كنيد

گاهي يك سوژه مناسب براي عكاسي پيدا مي كنيم كه در محيط پيرامونش كوچك به نظر مي آيد. لازم است در چنين موقعيتي، كمي به سوژه تان نزديك شويد تا سوژه تان حجم بيشتري از كادر را اشغال نمايد. پشت زمينه هاي اضافي را حذف كنيد و تنها به سوژه تان توجه كنيد.

 نقاط طلايي را دريابد

پيشتر برايتان از نقاط طلايي در كادر گفتيم. اگر به زيباترين عكس هاي تاريخ نگاهي بياندازيد، مهمترين عنصر در تركيب بندي هايشان ، وجود سوژه يا تقسيم فضا توسط نقاط طلايي است. به طور مثال اگر قصد داشته باشيم از يك شاخه گل عكاسي كنيم ، بهتر است آن را در يكي از نقاط طلايي قرار دهيد و ساقه آن را در امتداد نقطه ديگري قرار دهيد. براي اينكه بهترين استفاده را از اين نقاط ببريد بهتر است كه كادر هايتان را به فضاهاي يك سوم تقسيم كنيد و سوژه را در يكي از اين كادر ها قرار دهيد. استفاده از grid در اپليكيشن عكاسي تلفن همراه ، تا حد بسياري به شما كمك مي كند.

 فضاي منفي به اندازه فضاي مثبت اهميت دارد

فضاي منفي به فاصله ميان سوژه ها گفته مي شود. به طور مثال فضاي پشت زمينه ميان نرده هاي بالكن يا فضاي ميز غذايتان ، به عنوان يك فرم مجزا به اندازه سوژه هاي عكستان اهميت دارند. سعي كنيد فرمهاي فضاي منفي را هم ببينيد به آن ها شخصيت بدهيد و در كنار فرم هاي اصلي تان بچينيد. فراموش نكنيد كه يك تصوير زيبا زماني زيبا است كه همه چيز در آن زيبا باشد.

 از خطوط پيروي كنيد

فرمهاي اشيا پيرامون ما داراي خطوط بسياري هستند كه چيدمان آنها در يك كادر ، نگاه بيننده را هدايت ميكند. اين خطوط را جدي بگيريد. از آنها استفاده كنيد تا به اهميت تصويرتان بيافزاييد. به طور مثال ديوارها در يك عكس دكوراسيون ، تبديل به خطوطي در پرسپكتيو مي شوند و نگاه بيننده را به عمق تصوير هدايت مي كنند. اگر قصد داريد در يك عكس خانه تان را بزرگتر نشان بدهيد، بهتر است از اين خطوط پرسپكتيو بيشتر استفاده كنيد تا فضاي عكستان از تخت بودن خارج شود و كمي عمق به فضا ببخشيد.

رنگ ها به عكس حس مي دهند

همانگونه كه چيدمان فرم ها در يك كادر به عكس زيبايي مي دهد ، چيدمان رنگ ها نيز به عكس حس مي دهد. اگر از چيدمان روي ميزتان عكاسي مي كنيد سعي كنيد تناسبي بين رنگ ها رعايت كنيد. اين رنگ ها با بينندگان حرف مي زنند. از تركيب رنگ هاي مكمل بيشتر استفاده كنيد تا تصويرتان شفاف تر و با كيفيت تر جلوه نمايد. حتي گاهي رنگ ها را حذف كنيد و عكستان را سياه و سفيد بگيريد. به خصوص زماني كه نور در تصويرتان بسيار زياد است.

زاويه هاي خاص تري انتخاب كنيد

تلفن هاي همراه سبك و كوچك هستند و به همين دليل ، به راحتي مي توان آن ها را در زواياي خاصي قرار داد. گاهي ريسك كنيد و عكس جذاب تري بگيريد. بينندگان در مواجهه با تصويري كه برايشان غريب تر است و نحوه ثبت آن برايشان نامفهوم است، كنجكاو تر اند. اگر دوربين را به كنار ديوار بچسبانيد و از مبل گوشه خانه تان عكس بگيريد به مراتب عكس خاص تري خواهيد داشت تا اينكه از روبرو بايستيد و سعي كنيد همانچه كه مي بينيد را عكاسي كنيد.  براي يافتن زاويه مناسب گاهي لازم است فرصت بيشتري صرف كنيد. خيلي از اشياء ساده در كنار ما ، وقتي از بالا عكاسي مي شوند بسيار زيبا تر ديده مي شوند. به اين دليل كه در كنار فرم هاي ديگر ، شكل نو و فرم جديدي پيدا مي كنند.

شايد خيلي از تصاويري كه تا امروز متوجهشان نبوديد، منتظر اند تا شما دوربين تلفن همراهتان را روشن كنيد و عكس هاي زيبايي از آن ها ثبت كنيد.

منبع:

چيدانه

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۴:۵۶:۱۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب