آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

 عكس خلاقه و عكس تجربي, مجاز كردن آگاهانه و هدفمند غيرمجازهاي كهنه عكاسي است تغيير و تطوري كه در نهايت موجب توسعه بيان عكاسي بارداري در آتليه بارداري و ارتقاء كيفيات و تنوع بصري عكس مي شود

عكاسي خلاقه چيست؟

"هنر عكاسي" مثل هر هنر ديگري، نمي تواند فارغ از كيفيات خلاقه باشد. بنابراين آنچه به سهو و يا به پيروي برخي جشنواره هاي خارجي و از طريق ترجمه با عنوان "عكس و عكاسي خلاقه" وارد دسته بندي ها و ژانرهاي عكاسي مسابقات و جشنواره ها و نمايشگاه ها شده، خالي از اشكال نيست. اما به هر حال با رواج و تثبيت اين اصطلاح، به منظور ايجاد زبان مشترك و قابل فهم اهالي اين حوزه و جلوگيري از سردرگمي عكاسان جوان و برگزاركنندگان، چاره اي غير از اهتمام بر تعريف جامع و معرفي آن باقي نمي ماند. به طور مثال در تعريف انجمن عكاسي آمريكا (PSA) از "عكس خلاقه" به تغيير واقعيت و تغيير مشهود در فرم، شكل، رنگ طبيعي و يا تركيبي از اين سه عامل اشاره شده است. اما به نظر نمي رسد اين نوع تعريف از جامعيت و فراگيري كافي برخوردار بوده و براي مدت ماندگاري قابل رجوع باشد.

آنچه از تركيب "عكاسي خلاقه" (Creative Photography) اراده مي شود (يا شايد بهتر باشد كه اراده و پيشنهاد شود) در اولين مواجهه؛ معمولاً مربوط به عكس هايي است كه در آن ذهنيت بر عينيت غلبه دارد. بنابراين وجه استنادي عكس، تا جايي كه متهم به جعل نباشد، برخلاف ژانرهايي مثل عكس هاي طبيعت، ورزشي، خبري، اجتماعي، پرتره، معماري و...، شرط لازم و واجب محسوب نمي شود. اگر چه مي تواند در همه اين فضاهاي مرسوم عكاسي واقع شود. اگر به طور معمول "عكاسي" تلاشي است براي نمايش حقيقتي واقعي و يا يافتن و پرداختن نمونه هاي عيني و بيروني از دريافت انديشه و ذهنيت عكاسي، "عكاسي خلاقه" نوعي القاي فضاي ذهني است با ساخت تصاويري كه مبتني بر عكس و عكاسي، اما با استفاده نامحدود و تازه از هر ابزار و ترفند و شيوه تكميلي است.

همچنين از منظري ديگر؛ "عكس خلاقه" تجربه و تلاشي است كه دايره تعريف عكس و عكاسي را نسبت به دوره پيش از خود، توسعه مي دهد و نگاه تازه اي از هنر عكاسي را براي مخاطب قابل باور مي كند. به عبارت ديگر "عكس خلاقه" عكسي است كه پيشتر و به طور معمول از طرف اكثريت مخاطب و جامعه تئورسين عكاسي، قاطعانه جزء هنر عكاسي محسوب و مقبول نشده بود. به عنوان مثال در دوره اي كه عكاسي تنها به عكس از طبيعت و يا پرتره هاي خشك اشراف و دربار و... محدود مي شد، عكاسي كردن از مردم عادي كوچه و بازار و مشاغل و... كه نگاه متفاوت و تازه اي به گستره مشغوليات و تعهدات هنر عكاسي و شكلي از خرق عادت بود، در قياس با تعريف مرسوم عكاسي زمانه خود، عكاسي خلاقه شمرده مي شد. يا اولين نمونه هاي فتومونتاژ را (چه در آتليه هاي دستي و سخت افزاري ساخته مي شد و چه با استفاده از پردازش در انواع نرم افزارهاي رايانه اي) در دوره خود بايد در گروه عكس هاي خلاقه جاي داد. اولين عكس هاي رنگي را ـ در حالي كه اغلب عكاسان متعصب، رنگ را عامل زائدي در عكس مي دانستند ـ بايد عكس هاي خلاقه آن دوره محسوب كرد. حتي زمان، مكان و نحوه ارائه و نمايش عكس هم مي تواند از اين دست عوامل باشد. ورود به موضوعات و فرض وظائف جديدي كه پيشتر مربوط به حوزه عكاسي هنري نبوده، زواياي ديد بديع، شگردهاي نوآورانه چاپ، استفاده از تكنيك هاي جديد يا متفاوت عكاسي كه قبل از آن موجب ترديد در اصالت عكس يا ناآشنا قلمداد مي شده؛ مثل اولين عكس هاي هنري كه با عكاسي IR (مادن قرمز) و Xray انجام شد، شكستن توجيه پذير قواعد فني و زيبائي شناختي عكاسي كه پيشتر، قطعي و بدون استثناء لازم الاجرا بوده؛ مثل عدول از سنت ها و استانداردهاي نورسنجي و سرعت شاتر و فوكوس و هندسه و تركيب بندي هاي كلاسيك و استفاده ابداعي از فيلتر و... كه در خدمت بياني تازه و تعميق مفهوم عكاسي انجام مي شود، شايد از بديهي ترين مصاديق "عكس خلاقه" باشد. اين رويكرد شايد زير عنوان عكاسي تجربي (Experimental Photography) به معني عكاسي مبتني بر تجربه هاي جسورانه، سنت گريز و ساختارشكن، براي دستيابي به راه هاي تازه عكاسي، مناسب تر باشد.

به طور خلاصه؛ "عكس خلاقه" و "عكس تجربي"، مجاز كردن آگاهانه و هدفمند غيرمجازهاي كهنه عكاسي است. تغيير و تطوري كه در نهايت موجب توسعه بيان عكاسي و ارتقاء كيفيات و تنوع بصري عكس مي شود.

منبع:

aftabir


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۰:۳۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 ما در اين مطلب به راهكارهايي اشاره خواهيم كرد كه مي تواند شما را در عكس زيباتر, جذاب تر و با اندامي متناسب تر نشان دهد

تب داغ عكس گرفتن و سلفي، باعث شده كه امروزه بسياري از افراد براي نشان دادن بهترين حالت هاي خود در عكس هايي كه مي گيرند، تلاش زيادي كنند. اگرچه همگي ما با عبارت فتوژنيك بودن يا همان استعداد ذاتي خوب ظاهر شدن در عكس آشنا هستيم با اين حال بر اين باور نيز هستيم كه مي توان با به كارگيري روش هاي هوشمندانه و گاهي علمي، تصويري بهتر از خود را ارائه داد

به موهايتان حالت دهيد

براي آنكه حجم و شكل مناسبي به موهايتان در عكس بدهيد، كمي از قسمت فرق سر، آن را با انگشتان تان حركت دهيد. زماني كه موها كاملا به سمت عقب بروند، چهره شما جذاب به نظر نمي رسد چرا كه هيچ زاويه اي توسط موهايتان در عكس به وجود نيامده. حتي اگر مي خواهيد زواياي بيشتري در عكس به وجود آوريد، در زمان گرفتن عكس قسمتي از موهايتان را ببافيد.

از نقوش طرح دار و چهارخانه در زمان گرفتن عكس پرهيز كنيد

براي آنكه بهترين تصوير از خودشان را در عكس نشان دهيد،. تلاش كنيد كه با يك كمربند باريك يا لباس هايي با راه راه هاي عمودي و يا دامن هايي به شكل A انگليسي كه از بالا به سمت پايين حجيم مي شوند استفاده كنيد.

اگر مي خواهيد در عكس كيفي به دست بگيريد، سعي كنيد كه آنرا در اندازه واقعي آن و نه بزرگتر جلوه دهيد. در غير اين صورت در لحظه گرفتن عكس، آن را به بيرون از كادر منتقل كنيد. در صورتي كه مي خواهيد در عكس كفش پاشنه بلند بپوشيد هر اندازه پاشنه نازك تر باشد، قد شما را در عكس بلندتر نشان مي دهد و هرچه پهن تر باشد، مي تواند باعث بيشتر به نظر رسيدن وزن تان در عكس شود.

البته در مورد پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند در عكس بي نهايت ايده وجود دارد كه مثلا با كفش هايي با پاشنه نازك هرچقدر كت هاي چسبان تر پوشيده شود، كشيدگي بدن بيشتر مي شود.

در كنار هم و در يك رديف قرار بگيريد

بهترين عكس هايي گروهي آنهايي هستند كه افرادي در سايزها و قدهاي مختلف در كنار هم و در يك رديف قرار بگيرند. سعي كنيد در عكس هاي گروهي نزديك ترين فرد به دوربين نباشيد. در اين حالت بسيار جذاب تر به نظر مي رسيد. عكاسي كودك در آتليه كودك

در زاويه درست قرار بگيريد

اگر در حالت نشسته قرار است كه عكس بگيريد از عكاس بخواهيد كه دوربين را بالا نگه دارد. در اين زاويه وقتي صورت تان را براي قرار گرفتن مقابل دوربين تنظيم مي كنيد، تعريف بهتري از چانه تان به دوربين داريد. زماني هم كه مي خواهيد در حالت ايستاده عكس بگيريد از عكاس خود بخواهيد كه از زاويه پايين تري از شما عكس بگيرد. اين زوايا باعث مي شوند كه شما خوش چهره تر و لاغرتر به نظر برسيد و با مد هم همراه شده باشيد.

از ژست هاي سلبريتي ها استفاده كنيد

براي اينكه يك ژست كلاسيك را براي عكس گرفتن انتخاب كرده باشيد، سه چهارم بدن تان را در معرض دوربين قرار دهيد، يعني يكي از پاها را جلوتر قرار داده و يكي از شانه هايتان را به عكاس نزديك تر كنيد.

با اين ژست، زماني كه به دوربين نگاه مي كنيد، بدن تان كشيده و شكيل تر ديده مي شود و سبب مي شود، دوربين تصوير شما را در بهترين زاويه شكار كند. سعي كنيد در زماني كه عكس گرفته مي شود، شكم را به سمت داخل فرو برده، شانه ها را عقب نگه داشته و ستون فقرات را صاف و بدون خميدگي حفظ كنيد.

سمت چپ صورتان را به سمت دوربين بگيريد

در يك پژوهش علمي به عمل آمده در دانشگاه ويك فارست، نشان داده شده كه سمت چپ صورت انسان بهتر خود را نمايان مي سازد. از شركت كنندگان اين مطالعه خواسته شد كه نمراتي به عكس هاي، ده مرد و ده زن، بدهند. عكس هايي كه هم طبيعي و هم داخل آينه از افراد گرفته شده بود.

گزارش اين پژوهش در هافينگتُن پست منتشر شد. در ميان تمام عكس ها، آنهايي كه سمت چپ صورت را به نمايش گذاشته بودند، مورد اقبال بيشتري قرار گرفتند. پژوهشگران اين مطالعه به اين نتيجه دست يافتند كه سمت چپ صورت مي تواند انتقال بهتري از احساسات افراد داشته باشد

منبع:

aftabir


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۹:۰۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 عكاسي در سفر هميشه براي عكاس هاي حرفه اي و آماتور جذاب است طبيعت يكي از مهمترين سوژه هاي عكاسي در سفر است نكات اين يادداشت به علاقه مندان عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد براي ثبت عكس هاي بهتر كمك مي كند

عكاسي در سفر هميشه براي عكاس هاي حرفه اي و آماتور جذاب است. طبيعت يكي از مهمترين سوژه هاي عكاسي در سفر است. نكات زير به علاقه مندان عكاسي براي ثبت عكس هاي بهتر كمك مي كند.ـ قبل از سفر گزارشات هواشناسي را مطالعه كنيد.

ـ نقشه راه هاي محلي را تهيه كنيد. (همراه داشتن GPS و يا نرم افزارهاي رهيابي روي گوشي هاي موبايل حتماً مفيد خواهد بود.)

ـ تنها به مناطق ناشناس و خطرناك نرويد.

ـ از سلامت لوازم سفر، اتومبيل و تجهيزات آن مطمئن شويد.

ـ در گرمترين فصول سال هم از همراه داشتن كيسه خواب، مايحتاج اوليه و مقداري آذوقه ضرر نمي كنيد.

ـ عجله نكنيد.

ـ اگر در فصل بارندگي اقدام به عكاسي مي كنيد، پوشش باراني دوربين و چتر را فراموش نكنيد.

ـ لنزهاي وايد براي صحنه هاي وسيع طبيعت انتخاب مناسبي است.

ـ نصب آفتاب گير لنز از تابش مستقيم اشعه ي آفتاب به داخل لنز و خرابي عكس جلوگيري مي كند. اگر آفتاب گير در دسترس نبود؛ نسبت به آفتاب زاويه بگيريد، در سايه بايستيد و يا از سايه دست بر روي لنز استفاده كنيد و مراقب باشيد تصوير دستتان داخل كادر نباشد.

ـ كمي در اطراف موضوع قدم بزنيد و از زواياي مختلف به منظره نگاه كنيد. مخصوصاً بلندي تخته سنگ ها و تپه هاي كوچك را براي پيدا كردن بهترين زاويه ديد امتحان كنيد.

ـ هميشه بهترين تصويرها در مقابل شما نيستند. گاهي به پشت سر خود هم نگاه كنيد.

ـ به ياد داشته باشيد هيچ كدام از عوامل جذابيت يك صحنه طبيعي مثل؛ نسيم، عطر گل ها، صداي پرندگان و شر شر آب و... و يا وقايع ديداري حاصل از حركت و تغيير نقاط ديد شما (مثل آنچه در هنگام فيلمبرداري وجود دارد) قابل انتقال مستقيم به عكس نيستند. قبل از عكاسي زيبائي هاي بصري منظره را جداي از اين عوامل و در حد قابليت هاي عكس ارزيابي كنيد.

ـ بر خلاف چشم كه تصويري سه بعدي توليد مي كند، عكس هاي معمولي دو بعدي هستند. پس گاهي با بستن يك چشم، تصوير دو بعدي نهايي را تجسم كنيد.

ـ معمولاً حذف زباله هايي مثل يك قوطي كنسرو و... از گوشه تصوير به مراتب ساده تر از ويرايش هاي دشوار و موجب نجات يك عكس خواهد بود.

ـ مناظر را در شرايط نوري مختلف و در طول شبانه روز بررسي كنيد تا به لحاظ نور، رنگ، شكل سايه ها و... به بهترين موقعيت دست پيدا كنيد.

ـ نورهاي جانبي، كليات و بافت تصوير را بيشتر نشان مي دهند. نورهاي روبرو به نمايان شدن جزئيات كمك مي كنند و نورهاي پشت منظره باعث تاكيد بر عمق تصوير خواهند شد.

ـ هواي ابري شرايط نوري يكنواخت، بدون سايه هاي تند و مناسبي را براي نمايش تنوع رنگ در مناظر طبيعي مهيا مي كند.

ـ معمولاً بهترين جاي قرارگيري خط افق در يك سوم پائيني و يا يك سوم بالائي عكس است.

ـ در شرايط معمولي كادرهاي افقي آرامش و تناسب بيشتري با مناظر طبيعي دارند.

ـ از امكان تهيه عكس هاي پاناروما (عكس هايي كه نسبت طول به عرض آن¬ها بيشتر از عكس هاي معمولي است و از كنار هم چيدن چند عكس به دست مي آيد) با دوربين عكاسي و نرم افزارهاي رايانه اي استفاده كنيد.

ـ حتي المقدور از سه پايه استفاده كنيد. درخت ها، تخته سنگ ها و... هم گاهي تكيه گاه خوبي براي دوربين عكاسي هستند. (اگر دوربين عكاسي سبكي داشته باشيد، سه پايه هاي كوچك جيبي هم مفيد خواهند بود.)

ـ انتظار براي عبور حيوانات وحشي و پرندگان از داخل قاب عكس، معمولاً نتايج مطلوبي در عكاسي دارد. دقت كنيد صداي شاتر و يا حركات ناگهاني شما باعث رميدن وحوش نشود.

ـ براي وضوح تمام عناصر در فواصل مختلف تصوير، مي توان از ديافراگم هاي بسته تر، متناسب با شرايط نوري موجود و درنتيجه افزايش عمق ميدان استفاده كرد.

ـ عكاسي بر روي سه پايه و با سرعت پائين شاتر، از اشياء ثابت تصاويري واضح و از اجسام متحرك تصويري محو ايجاد مي كند كه تضاد حاصل در اغلب اوقات جلوه اي مطلوب دارد. مثلاً آدم هايي كه از جلوي يك بنا عبور مي كنند و يا حيواناتي كه در حاشيه يك منظره مشغول چرا هستند و...

ـ سرعت هاي خيلي بالاي شاتر در عكسبرداري از رودخانه هاي خروشان، آب هاي جاري، فواره ها، آب فشان ها، آبشارها و... باعث ايجاد حالت انجماد آب مي شود. بهتر است براي نمايش حركت و لطافت حجم آب از سرعت هاي پائين تر (حدود 15/1 ـ 30/1 ثانيه) استفاده شود. با استفاده از فيلترهاي ND مي توان حتي اين اندازه سرعت را هم كمتر كرد.

ـ در عكاسي از آبشارها، كمي از آسمان و حوضچه زير آبشار را هم در تصوير جاي دهيد.

ـ به انعكاس تصاوير در سطح آب درياچه ها، حوض ها و... توجه كنيد. در صورت لزوم منتظر سكون آب شويد و يا آن را با ضربه دست و پا مواج كنيد.

ـ انعكاس نور از روي سطوح برفي و يخي معمولاً بيش از انتظار است و چه بسا كه موجب خطاي سيستم نورسنجي دوربين مي شود. در اين شرايط به نورسنجي توجه بيشتري داشته باشيد.

ـ در نماهاي بسته¬تر، انعكاس آفتاب بر روي شاخص ترين قسمت عكس را به كمك رفلكتور و يا يك قطعه آينه آزمايش كنيد. مثلاً در مورد لانه پرندگان يا دسته هاي گل و... كه در سايه قرار گرفته اند و با اين نور ممكن است بهتر و درخشان تر ديده شوند. البته مراقب باشيد شدت نور باعث حذف جزئيات و سفيدي بيش از حد موضوع نشود. قطرات آب را هم فراموش نكنيد.

ـ براي داشتن رنگ هاي پخته تر، خيس كردن تنه ي درختان و آب پاشي خاك هاي خشك، سنگ ها و... را امتحان كنيد. اين كار ميزان انعكاس نور آفتاب را تغيير مي دهد و ممكن است رنگ هاي مطلوب تري در عناصر عكس ايجاد كند.

ـ بعد از بارندگي، به خاطر طراوت هوا، تميزي شاخ و برگ ها، انعكاس نور در سطح زمين و... جلوه هاي مناسبي براي عكس ايجاد مي شود.

ـ اشعه ماوراءبنفش اگرچه به چشم ديده نمي شود، اما بر روي عكس¬ ها تأثير منفي مي گذارد. براي عكاسي از مناظر طبيعي، آسمان، دريا، برف و... از فيلتر UV استفاده كنيد. اين فيلترها علاوه بر محافظت از لنز، اثرات مضر ماوراءبنفش را تا حد قابل قبولي خنثي مي كنند.

ـ موقعيت هاي خاص جوي مثل مه، تندباد، نزديك شدن طوفان، بارندگي و... را از دست ندهيد.

ـ وقايع زودگذر را با تغيير مكان¬ اي مكرر از دست ندهيد.

ـ عكاسي از طلوع و غروب در مناظر مختلف هميشه وسوسه انگيز است. كمي تيرگي و رنگ هاي گرم به جلوه بيشتر اين عكس ها كمك مي كند. شكار لحظات كوتاه طلوع و غروب احتياج به كمي سرعت عمل دارد.

ـ عكاسي در شب هاي مهتابي و در نور مهتاب را تجربه كنيد و منتظر باشيد تا قرص كامل ماه در بهترين موقعيت قرار بگيرد.

ـ عكاسي از جانوران و حيات وحش يكي از جذاب ترين و پرطرفدارترين ژانرهاي عكاسي حرفه اي است.

ـ قبل از عكاسي از حيوانات لازم است كمي در مورد عادات و خصوصيات رفتاري آن ها مطالعه كنيد.

ـ حيوانات اهلي و وحشي در حال فعاليت هايي مثل غذا خوردن، شكار، ليسيدن پنجه ها و... ديدني تر هستند.

ـ بعضي از حيوانات آنقدر رموك و حساس هسند كه بدون كمين و استتار كامل و بدون مهارت و تجربه كافي نمي توان به آن ها نزديك شد. انتظار، استتار كافي، حفظ فاصله، آرامش و استفاده از لنزهاي تله بهترين ترفند براي عكاسي از حيوانات وحشي است. (به توصيه هاي محيط بانان توجه كنيد.)

ـ پشت به باد عكاسي كنيد. وزش باد حيوانات رموك را زودتر متوجه حضور شما مي كند.

ـ قبل از نزديك شدن به حيوانات، آن ها را در نماهاي بازتر و همراه با محيط اطرافشان عكاسي كنيد. بهتر است در حال نزديك شدن به حيوانات، عكاسي را شروع كنيد تا در صورت فرار موضوع، فرصت ها را كاملاً از دست نداده باشيد.

ـ اگر از حيوانات درنده و حشرات خطرناك عكس مي گيريد، نترسيد اما سعي كنيد زنده بمانيد.

ـ همزمان با عكاسي و يا پيش از آن، غذا دادن به حيوانات را امتحان كنيد. در مورد حيوانات اهلي از آشنايي صاحب حيوان كمك بگيريد.

ـ براي عكاسي از حيوانات، فلاش دوربين را غيرفعال كنيد.

ـ كمتر عكاسي مي تواند در مقابل وسوسه عكاسي از گل ها مقاومت كند.

ـ براي عكاسي از گل ها، علاوه بر زواياي بالا، نقطه ديد پائين را هم امتحان كنيد.

ـ وزش باد موجب لرزش گلبرگ ها و محوي عكس ها مي شود. تا توقف باد و لرزش شاخه ها تأمل كنيد و يا به وسيله اي مانع وزش باد شويد.

ـ درصورت لزوم شاخه ي گل ها را با قطعه اي چوب و يا مفتول فلزي نگهداريد و يا به حالت دلخواه درآوريد.

ـ شاداب ترين و سالم ترين گل را انتخاب كنيد.

ـ تاريك و روشني حاصل از نور مستقيم آفتاب جزئيات بين گلبرگ ها را محو مي كند. بنابراين نور يكنواخت سايه و يا هواي ابري معمولاً وضعيت مطلوب تري است. (يا از رفلكتور و انعكاس نور از روي سطح صاف و روشن استفاده كنيد.)

ـ اگر پس زمينه گل موردنظر مناسب نيست، آن¬را با محو كردن و يا با استفاده از يك سطح ساده مثل برگ كاغذ، تكه اي پارچه ساده و يا لباس يكي از همراهان پنهان كنيد.

ـ براي به دست آوردن رنگ هاي شاداب تر و درخشان تر؛ درصورت نياز گرد و غبار روي گلبرگ ها را برطرف كنيد.

ـ چند قطره آب مي تواند شبنم صبحگاهي را بر روي برگ ها و گلبرگ ها بازسازي كند.

ـ از همزيستي گل ها و حشرات عكس بگيريد.

ـ اگر ظرفيت كارت حافظه دوربين در حين عكاسي پر شد و به يك كارت حافظه جديد دسترسي نداشتيد، به ترتيب؛ عكس هايي كه اشكالات بارز فني مثلاً در ميزان نوردهي، فوكوس، لرزش و... داشتند را حذف كنيد. عكس هاي تكراري و يا بي اهميت را پاك كنيد. عكس هايي كه از اهميت كمتري برخوردارند و يا قابل تكرار مي باشند را از طريق گزينه Resize كوچكتر كرده و اصل عكس را حذف كنيد. از فرمت هايي مثل JPEG كه حجم كمتري اشغال مي كنند، استفاده كنيد.

ـ در صورت نگراني براي صرفه جويي در باقي مانده شارژ باطري دوربين؛ قابليت نمايش عكس هاي ثبت شده را غيرفعال كنيد. به جاي صفحه نمايشگر، از ويزور (چشمي) استفاده كنيد. از امكاناتي مثل فوكوس خودكار، لرزش¬گير و فلاش استفاده نكنيد. دوربين تان را به طور مكرر خاموش و روشن نكنيد و مهمتر اينكه ضمن پرهيز از گرفتن عكس هاي زائد و اضافي، لذت عكاسي و لذت سفر خود را ضايع نكنيد و خونسرد باشيد.

منبع:

aftabir


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۷:۳۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

بيشتر دوستان تصور ميكنند كه براي گرفتن بهترين عكس شما بايد بهترين دوربين را داشته باشيد. بارها ممكن است اين جمله به گوش شما خورده باشد،‌ شياد اين جمله به گوش افرادي كه بتازگي قصد ورود به هنر عكاسي را دارند بيشتر شنيده ميشود. . اين‌يك باور عمومي است كه تصوير عالي با بهترين دوربين گرفته مي‌شود. اين باوري است كه كام عكاسان را تلخ كرده، چراكه مهارت‌هاي آنان را درگرفتن عكس‌هاي خوب ناديده مي‌گيرد. نكته جالب اين است كه باوجود فرمول رايج «بهترين دوربين برابر است با بهترين عكس» شاهد نسل جديد از دوربين‌هاي جديد هستيم كه در جيب شما جا مي‌شوند. در اينجا زوميت تجربيات يك عكاس برزيلي به نام تيتو فرنادز (Tito Ferradans) كه فيلم بردار و متخصص تكنيك هاي جلوه هاي بصري و از علاقمندان هنر آنامورفيك است را براي شما بازگو مي كند. اگرچه اين مطالب بخشي از نظرات شخصي عكاس است؛ ولي به عنوان يك هنرمند با تجربه كه اكنون در كشور كانادا زندگي مي كند، مي‌تواند راهنماي براي شما در آغاز كار عكاسي باشد.
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
تجربيات تيتو فرنادز در جستجوي بهترين عكس ها

قبل از اينكه من (تيتو فرنادز) وارد دنياي عكاسي و فيلم‌برداري شوم (بيش از ده سال پيش) كارم را با يك دوربين كامپكت سوني شروع كردم. با دوربين ساده و اتوماتيك كوچكي كه فقط به من اجازه مي‌داد دكمه شاتر را فشار بدهم. آن زمان من نيز اعتقاد داشتم بهترين عكس‌ها با بهترين دوربين هاي عكاسي گرفته مي‌شود. مطالب زيادي بود كه بايد ياد مي‌گرفتم و هيچ آشنايي با عمق ميدان و كم كردن عمق ميدان و دنياي گسترده رنگ‌ها و راز و رمزهاي آن‌ها نداشتم. وقتي اولين دوربين DSLR خودم را در سال ۲۰۰۸ خريدم، فصل جديدي در دنياي عكاسي براي من آغاز شد. سفر از دنياي عكاسي آنالوگ به دنياي عكاسي ديجيتال براي من با دوربين كانن Rebel XTi بود. هنوز خاطره گرفتن اولين عكس‌ها ديجيتالي جز خاطرات زيباي من است. همين خاطرات به من درس‌هاي بزرگي را ياد داد. يكي از اين درس‌ها درك اين مطلب بود كه يك دوربين عكاسي خوب در حقيقت شرايط را بهتر مي‌كند؛ اما آمار عكس‌هاي خنده‌دار را كمتر نمي‌كند.

امروز من از هر سه عكس گرفته‌شده يك عكس غيرقابل‌دفاع دارم. آن زمان از هر ۲۵ عكس گرفته‌شده يك عكس قابل دفاع داشتم. جالب است كه اگر در هر عكسي كه مي‌گيرد يك يا دو تكنيك عكاسي را پياده كنيد، به‌مرور سرعت شكار عكاسهاي عالي براي شما بيشتر مي‌شود و يك گنجينه ارزشمند در لايت روم خواهيد داشت.

در طول يك دهه كار و تلاش كه مهارت عكاسي من بهبود پيدا كرد، تجربه كار با دوربين‌هاي خوبي از شركت كانن را داشتم. ابتدا با دوربين XTi I بعد با دوربين ۷D و بعدازآن نيز دوراني با ۵D MkIII گذراندم. در اين اواخر نيز با يك دوربين سوني به نام A7s II عكاسي مي‌كردم. باتجربه هر دوربين جديد من به چشم مي‌ديدم كه قابليت‌هاي جديد آن‌ها باعث تغيير رويه در شيوه عكاسي من مي‌شود. امكاناتي مانند بازتوليد رنگ (color reproduction) كه اغلب آماتورها در عكاسي از نتايج تأثيرات آن شگفت‌زده مي‎شوند، سنسور فول فريم (full frame sensor) كه زاويه‌هاي بازتري را براي دوربين‌ها به ارمغان آورد، حساسيت به نورپايين (low light sensitivity) كه مرزهاي عكاسي در محيط‌هاي كم‌نور را به عقب راند و… از مواردي بود كه تأثير مهم و شگفتي بردنياي عكاسي گذاشت.

در طي همين مسيردر تحول در دنياي عكاسي بيش از چند عكس بود كه به گرفتن آن‌ها افتخار مي‌كردم و بيش از چندين بار با ديدن عكس‌هاي خوب غافلگير شدم و صداهاي تحسين برانگيزي شنيدم كه مي‌گفت:

    معركه است! اين عكس عالي است! دوربين بسيار خوبي داريد!

اكنون متوجه مي‌شدم چرا كام بعضي از عكاسان با شنيدن اين تعريف‌ها و تمجيدها تلخ مي‌شود. اين بحث تعريف از بهترين دوربين‌ها حتي به قبل از گرفتن عكس‌هاي جديد نيز كشيده شده بود. صاحب‌نظران تنها با ديدن دوربين عكاسي جملاتي نظير، با دوربيني مانند اين هيچ جاي شكي نيست كه عكس‌هاي عالي خواهيد گرفت را زياد تكرار مي‌كردند. از اين ميان تنها با دوستاني كه صميميت بيشتري داشتيم، فرصتي هم براي گفتن اين توضيح پيش مي‌آمد كه دوربين يك ابزار است و نبايد انتظار داشت عكس باكيفيت خوب به‌وسيله آن گرفته شود، مگر اينكه كسي كه دكمه شاتر را فشار مي‌دهد، به عكاسي آشنا باشد.

در طي دوراني كه من با عكاسي زندگي مي‌كردم،‌ استفاده از گوشي هوشمند نيز به‌طور گسترده‌اي رواج پيدا كرد. در طي سال‌هاي ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ كه من نويسنده يك مجله عكاسي در برزيل بودم، ديدم چند عكاس حرفه‌اي در مورد اعتبار هنري يك عكس از عكاسان حرفه‌اي كه با گوشي هوشمند گرفته‌شده بود چه بحث آتشيني را تجربه مي‌كردند. آن زمان اين مكالمات يك بحث داغ و رايج در ميان جماعت روزنامه‌نگار بود.

مردم نيز خواه‌ناخواه تحت تأثير حضور تكنولوژي عكاسي گوشي همراه در زندگي خود هستند. آن‌ها نيز با گوشي‌هاي همراه خود هنگام وقوع حوادث درصحنه حاضر هستند و عمق صحنه را نشانه‌گيري و دكمه شاتر را فشار مي‌دهند. تصاوير و صحنه‌اي باارزشي را در لحظه‌هاي مهم ضبط و ثبت مي‌كنند، اين در حالي است كه هنوز عكاسان به صحنه نرسيده‌اند؛ اما كيفيت تصاوير توسط مردم عادي خوب نبودند و اين فراتر از قابليت‌هاي دوربين گوشي همراه بود، مهم‌تر از كيفيت و رزولوشن و قدرت نمايش رنگ‌ها، ظرافت و زاويه ديد عكاسان حرفه‌اي بود كه بازهم مرزبندي‌ها را حفظ مي‌كرد.

همانطور كه تيتو فرنادز بيان كرد اين تفاوت‌ها حتي هم‌اكنون هم مابين عكاسان آماتور و حرفه‌اي به‌راحتي ديده مي‌شود در ادامه به چند نمونه از عكاسي سوژه‌ها در يك مكان توسط عكاس آماتور و حرفه‌اي نگاه كنيد و خودتان قضاوت كنيد. اينكه چگونه به چنين نگاهي نزديك شويد منوط به تمرين تكنيك‌هاي عكاسي است.

تجربيات تيتو فرنادز و دوربين‌هاي گوشي همراه

تيتو فرنادز درادامه تجربيات خودش به حضور و ظهور دوربين ها در گوشي هوشمند نيز اشاره مي‌كند. اعتقاد فرنادز چنين است كه گوشي‌هاي هوشمند باقابليت دوربين عكاسي و قيمت نزولي دوربين‌هاي ديجيتال دو عامل مهم در شكستن سد انحصار در عكاسي بود و سيل عكاسان نوظهور وارد دنياي عكاسي شد. حالا هر شخصي خواه يا نا خواه يك دوربين عكاس در قالب يك گوشي هوشمند به همراه خود داشت و نمي‌توانست آن را از زندگي خودش بيرون كند. حتي عكاسي‌هايي افتتاح شدند كه عكاسان آن هنوز عكاسي را به‌طور حرفه‌اي شروع نكرده بودند. نقش اصلي اين تغييرات را بايد بر عهده دوربين‌هاي گوشي هوشمند گذاشت. تا اين اواخر تشخيص اينكه عكس گرفته‌شده با گوشي هوشمند است يا دوربين واقعي چندان سخت نبود.

با حضور گوشي‌هاي دو لنزي (dual lenses) يا همان دوگانه، يادگيري ماشين (machine learning) و فرايندهاي خودكار، گوشي‌هاي هوشمند تصاويري را ثبت و ضبط مي‌كنند كه نگاه هر عكاس صاحب‌نظري را به خود جلب مي‌كند. امروز عكاسان مي‌دانند كه حفظ ارزش‌هاي عكاسي اپتيكال (optical photography) در سايه و جايگاه قدرتمند عكاسي محاسباتي (computational photography) كاري آساني نيست. اكنون عكاسي محاسباتي تعريف و جايگاه مشخصي براي خود دست‌وپا كرده است. عكاسي محاسباتي، اشاره به ضبط تصاوير ديجيتال و متدهاي پردازشي حاصل از محاسبات ديجيتال به‌جاي فرايندهاي نوري دارد. عكاسي محاسباتي به بهبود قابليت‌هاي دوربين كمك شاياني مي‌كند، ويژگي‌هاي در اختيار عكاس قرار مي‌دهد كه با عكاسي مبتني بر فيلم و نور به‌راحتي ممكن نيست. همچنين عكاسي محاسباتي هزينه‌ها را كاهش مي‌دهد و اجزاي دوربين‌ها را كوچك‌تر مي‌كند كه به‌طور فزاينده‌اي باعث رشد محبوبيت آن مي‌شود.

پشت پرده اين قابليت‌هاي فوق‌العاده در گوشي‌هاي هوشمند در وجود پردازنده‌هاي قوي و الگوريتم‌هاي قدرتمندي است كه هرروز در حال ارتقا هستند و البته دوربين‌هاي اپتيكي از اين مزيت ويژه بي‌بهره هستند. در آخرين‌مدل‌هاي گوشي همراه آيفون  ۷Plus 8Plus ،X،   از دو لنز استفاده شد. يك لنز تله فوتو (telephoto) و يك لنز وايد (wide angle) كه باعث مي‌شود عمق ميدان درصحنه بازسازي شود. اين شبيه‌سازي، قابليت عمق ميدان را، همانند دوربين‌هاي حرفه‌اي بدون افزايش وزن قابل‌توجه به‌واسطه عكاسي محاسباتي وارد گوشي هوشمند كرد. هرچند مديريت اين عمق ميدان، هنوز در اختيار گوشي است؛ بااين‌حال شما تا حدي اين امكان را داريد كه نورپردازي صحنه را تغيير دهيد و عمق ميداني مناسب و تا جاي ممكن، دقيقي ايجاد كنيد. حتي مي‌توانيد نقطه فوكوس خود را بعد از فشار دادن دكمه شاتر تغيير دهيد.

البته با توجه به اينكه اين ويژگي‌ها در دوربين‌هاي لايترو Lytro وجود دارد، نمي‌توان آن را چندان جديد و نو خواند؛ ولي امروزه قدرت تكنولوژي عكاسي محاسباتي در دسترس همه قرارگرفته و تا حدي وسيله آزمون و بازي تبديل‌ شده است. اكنون برنامه‌ها و نرم‌افزارهاي گوشي‌هاي هوشمند با هزينه‌اي اندك يا حتي رايگان همچون Foغير مجاز مي باشد و Anamorphic امكاناتي به شما مي‌دهند تا تصاوير شما با دوربين‌هاي دو گانه تفاوتي نداشته باشد. رويكرد اپل در مقايسه با گوگل در عكاسي محاسباتي محافظه‌كارانه به نظر مي‌رسد. گوگل با برنامه‌ريزي و پياده‌سازي يك لنز و پشتيباني قدرتمند هوش مصنوعي از آن در گوشي هوشمند Pixel 2 گام بلندتري را در دنياي دوربين عكاسي محاسباتي برداشته است. پيكسل ۲ با گرفتن ۹ عكس پشت سرهم اين امكان را به وجود مي‌آورد كه تا حد بالاتري از دامنه پويايي و تجزيه‌وتحليل عكس فراهم شود، همچنين پياده‌سازي عمق ميدان درحركت دوربين و اختلاف‌منظر صحنه به نحو كامل‌تري ايجاد شود.

به عقيده تيتو بعلاوه اينكه AI در عكاسي محاسباتي با هوشمندي به دنبال ارزيابي حضور عناصر خاص درصحنه و تنظيم فوكوس روي آن‌ها در زاويه ديد لنز گوشي هوشمند است. نتيجه اين فعاليت‌ها عكس‌هاي شگفت‌انگيز از يك دستگاه نسبتاً ارزان و سبك در مقايسه با دوربين‌هاي حرفه‌اي است كه البته در كارهايي همچون ارتباطات و مخابرات نيز به‌طور قدرتمند عمل مي‌كند. با اين فناوري‌ها در گوشي هوشمند عكس گرفته‌شده توسط خواهر ۷ ساله تيتو با عكس‌هاي گرفته‌شده توسط تيتو رقابت مي‌كند؛ عكس‌هايي كه تنها با فشردن يك دكمه شاتر گرفته‌شده است.

تيتو معتقداست درعين‌حال كه عكاسي محاسباتي روزبه‌روز باعث گسترش عكاسي با گوشي هوشمند مي‌شود، اهميت مهارت در عكاسي نيز برجسته‌تر مي‌شود. به‌عنوان‌مثال،‌ قاب‌بندي و روشنايي هنوز  در عكاسي محاسباتي ماشيني هستند و البته كيفيت چنداني نيز ندارند. اهميت اين ظرافت‌ها در هنر عكاسي است كه باعث مي‌شود عكس‌هاي عكاسان حرفه‌اي با همين ابزار بسيار غني‌تر و درخشنده جلوه كند.

ماحصل تجربيات تيتو به ما مي‌گويد اين همان عاملي است كه عكاسان بزرگ را از عكاسان آماتور جدا مي‌كنند. آن‌ها ابزار عكاسي را از جايگاه خود بالاتر نمي‌برند بلكه با تسلط بر تكنيك‌هاي عكاسي تصاويري ماندگار و اثرگذار خلق مي‌كنند كه سال‌ها در ذهن و خاطره به يادگار مي‌ماند. شما نيز با ديدن عكس‌هاي بيشتر از هنرمندان عكاس متوجه منظور من خواهيد شد. در بخش شاتر تجربه‌اي خلاقانه و شگفت‌انگيز عكاسان بزرگ شما را هم به وجد مي‌آورد و ايده‌اي جديدي براي عكاسي، به شما مي‌دهد. اگر هنوز فكر مي‌كنيد كه يك عكس خوب تنها با يك دوربين خوب گرفته مي‎شود بهتر است دراين‌باره تجديدنظر كنيد، عكس عالي با عكاس عالي ميسر است.

 

منبع: سايت زوميت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۶:۰۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

نور محيط يكي از بهترين و ارزان ترين ابزارهاي عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد به شمار ميرود. اگر بتوانيد تكنيك هاي استفاده از آن را بياموزيد هيچ وقت از گرفتن تصاوير پرتره خوب باز نميمانيد. براي اكثر عكاسان جهان، ساعت طلايي عكاسي، غروب آفتاب است؛ اما جردن متر (Jordan Matter) عكاس معروف ژاپني اعتقاد دارد كه شب، بهترين زمان براي عكاسي است. او معتقد است كه با در نظر گرفتن ۵ نكته در مورد استفاده از نور محيط و خيابان، مي‌توان عكس‌هاي پرتره‌ي بسيار زيبايي ثبت كرد.

۱. به چراغ‌هاي خيابان نگاه كنيد

چراغ‌هاي خيابان يكي از بهترين منابع نور براي عكاسي در شب است. در نظر داشته باشيد كه نور چراغ‌هاي خيابان سايه‌ي بدي روي صورت سوژه ايجاد مي‌كند؛ بنابراين، بهتر است كه سوژه كمي به سمت بالا و به نورهاي موجود نگاه كند؛ تنها در حدي كه سايه‌ي ايجادشده از بين برود و نيازي نيست كه سوژه، سر خود را خيلي بالا بگيرد.

۲. از ويترين مغازه‌ها به‌عنوان سافت‌باكس استفاده كنيد

اگر مي‌خواهيد كه سوژه به سمت دوربين نگاه كند، نمي‌توانيد از چراغ‌هاي خيابان استفاده كنيد. براي اين مورد بهتر است كه از چراغ‌هاي يك ويترين بزرگ به‌عنوان سافت‌باكس استفاده كنيد. كافي است كه پشت به ويترين ايستاده و سوژه به سمت دوربين نگاه كند.

۳. از لنزهايي با ديافراگم باز استفاده كنيد

استفاده از ابزار مناسب، مهم‌ترين مورد براي ثبت عكس‌هاي باكيفيت است. براي اينكه بتوانيد عكس‌هاي پرتره‌ي خوبي در شب بگيريد، بهتر است از لنز‌هايي با نسبت كانوني f/1.8 ،f/2 يا حتي f/1.4 استفاده كنيد؛ اين لنزها، نور بيشتري را ثبت مي‌كند.

۴. از لباس‌هايي با رنگ روشن استفاده كنيد

اگر مي‌خواهيد عكس‌هاي پرتره‌ي خوبي در شب بگيريد، از سوژه‌ي خود درخواست كنيد كه لباس‌هايي با رنگ روشن بپوشد.

۵. براي عكاسي با حالت رامبرانت، نور را از يك سمت بتابانيد

هنگام استفاده از ويترين مغازه‌ها، مي‌توانيد كنار ويترين ايستاده تا نور تنها به يك سمت از صورت سوژه، تابيده شود. اين مورد كمك مي‌كند تا بتوانيد عكس‌هاي زيبايي با حالت رامبرانت ثبت كنيد.


منبع: سايت زوميت


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۴:۳۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

اگر ميخواهيد هميشه لنز دوربينتان پاك بماند اول به اراده خود شما بستگي دارد و  بعد راه كار هايي كه ما براي شما دوستان و كاربران عزيز  اماده كرده ايم تا بتوانيد با استفاده از آن به طور اصولي لنز دوربين خود را پاك كنيد.

عكاسي كودك در آتليه كودك نيز به لنز تميز احتياج دارد.

نگهداري از لنز: هر آنچه كه بايد درباره نحوه ي نگهداري و تميز كردن لنزهاي گرانبهاي خود بدانيد

آخرين بار كي لنزهايتان راتميز كرديد؟ اگر زمان روشني به ذهنتان خطور نمي كند پس احتمالا مدت زمان مديدي است كه تميزشان نكرده ايد. بايد به خاطر داشته باشيد كه نگهداري مناسب از لنزهايتان مهم ترين كاري است كه مي تواند به حفظ كيفيت، وضوح و شارپنس عكس هايتان كمك كند .

گرد و خاكهاي داخلي و ديگر مصنوعاتي كه ندرتا مي توانند درون لنز وارد شوند تاثيرات گسترده اي روي لنزها مي گذارند. البته با فرآيند بسيار دقيق و پيچيده اي كه هنگام ساخت لنزهاي نوري وجود دارد احتمال ورود گرد و خاك يا هر نوع مصنوع ديگري به ساختار دروني لنز بسيار نادر است و هر جز از ساختار كلي يك لنز پيش از آنكه در ساختمان لنز مورد استفاده قرار گيرد چندين و چند بار مورد بررسي دقيق قرار مي گيرد .

اما بازرسي هاي منظم و تميز كردن دقيق لنزها در حفظ شارپنس عكس هاي شما تاثير بسيار شگرفي دارد. در اين مقاله به چگونگي بررسي دقيق لنزها و تميز كردن انها مي پردازيم.

تميز كردن يك لنز غالبا توسط چهار وسيله ي اصلي انجام مي شود. پارچه ي تميز كننده ي مخصوص لنز، راكت دمنده ، دستمال مرطوب و برس / خودكار مخصوص لنز. اين وسايل در حفظ و نگهداري دوربين و ديگر لوازم جانبي كار عكاسي نيز مي توانند مورد استفاده برار گيرند و باعث شوند دوربينتان همواره نو و تميز به نظر برسد. قيمت اين وسايل نيز بسيار اندك در حدود چند دلار است و در هر فروشگاه دوربين عكاسي فروشي قابل خريداري هستند.

تميز كردن لنزها

    شيشه هاي جلو و عقب

بهترين راه براي پراكندن ذرات بزرگ از روي لنزها استفاده از راكت هاي دمنده است. مزيت استفاده از اين راكت ها اين است كه تماسي با لنز براي زدودن ذرات بزرگ ايجاد نمي شود . كه اين تماس خود ممكن است روي المنتهاي جلو عقب لنز ايجاد خراش نمايد. پس از آنكه ذران درشت از روي قسمت هاي شيشه اي جلو و عقب لنز زدوده شدند، وقت ان است كه از يك وسيله مرطوب استفاده شود و دستمال ميكروفايبر مرطوب بهترين گزينه است. بايد اين دستمال را تنها به صورت چرخشي در جهت حركت عقربه هاي ساعت روي شيشه ي لنز به ارامي بكشيد. و سپس از يك دستمال خشك ميكروفايبر با همان طريق حركت براي خشك كردن شيشه هاي لنز استفاده كنيد. در برخي موارد ممكن است دستمال مرطوب رد خيسي از خود به جاي بگذارد . در اين صورت استفاده از خودكار لنز توصيه مي شود.

اما اگر شيشه ي لنزتان آنقدر كثيف نيست كه بخواهيد از دستمال مرطوب استفاده كنيد، آنگاه است كه سيستم “هاه” را توصيه مي كنيم. بدين ترتيب كه با نفس گرم خود بخاري روي شيشه ي لنز بياندازيد و با دستمال ميكروفايبر به همان صورت چرخشي در جهت حركت عقربه هاي ساعت پاك كنيد. اين شيوه همچنين مي تواند براي پاك كردن فيلترهاي لنز نيز مورد استفاده قرار گيرد . چرا كه اين فيلتر ها غالبا با پوشش هاي به خصوصي پوشانده شده اند و استفاده از دستمال مرطوب روي آنها دشوار است.

براي تميزكردن بدنه ي لنز مي توان از يك مسواك استفاده كرد. بدين ترتيب مي توان قسمت هاي زوم لنز و رينگ هاي فوكوس را به خوبي تميز كرد. توصيه مي شود براي تميز كردن بدنه ي لنز اصلا از مسواك مرطوب استفاده نكنيد. چرا كه رطوبت و آب مي تواند به راحتي وارد لنز شود. دقت داشته باشيد كه هرگز چيزي مطلق به نام لنز ضد آب وجود ندارد. درست بر عكس آنچه كه شركت هاي سازنده مي توانند ادعا كنند .

    قسمت هاي تماسي لنز

توصيه مي شود هيچ وقت قسمت هاي تماسي لنز را تميز نكنيد مگر آنكه پيغام خطا در نصب لنز روي دوربين ظاهر شود. يا آنكه مجبور به شناسايي يا تشخيص مشكلي شويد. قسمت هاي تماسي لنزها از جنس فلزي بسيار نرم و حساس هستند و تميز كردن بي دقت انها ممكن است به ايجاد مشكل و خراب شدن لنز منجر شود. اگر با نصب لنز پيغام خطا روي دوربين ظاهر شد انگاه مجبوريد قسمت اتصال لنز به دوربين را تميز كنيد. براي اين كار از يك مداد پاك كن استفاده كنيد و به نرمي آن را روي سطوح تماسي لنز بكشيد و اطمينان حاصل كنيد كه هيچ تراشه اي از پاك كن وارد لنز نشود. گزينه ي ديگر استفاده از الكل به خصوص گرد و خاك گيري است و تما لازم است با نهايت دقت و آرامي اين كار را انجام دهيد آنهم تنها در صورتيكه پيغام خطا دريافت كرده باشيد.

گرد و خاك بخش جدايي ناپذير كار عكاسي است و ممكن نيست بتوان از آن خلاصي يافت. يك ذره ي بسيار كوچك گرد و خاك مي تواند تاثير بسيار مخربي بر كيفيت و شارپنس عكستان داشته باشد. دور نگاه داشتن دوربين و لنز از گرد و خاك مي تواند شمار را از هزينه هاي بالاي تميزكردن لنز توسط يك كارشناس و به شكل كاملا حرفه اي رهايي بخشد. اما در ادامه چند راه كاربردي و عمده براي دور نگاه داشتن لنز از گرد و خاك را خدمتتان ارائه مي كنيم.

     وقتي از دوربين و لنزش استفاده نمي كنيد آنها را در كيس هاي به خصوصشان نگاهداري كنيد.
     كيس دوربين و لنز را مرتبا تميز كنيد و آنها را پاكيزه نگاه داريد.
     هميشه كپ لنز(درپوش) را هنگام استفاده نكردن از آن بسته نگاه داريد.

 

تست تجهيزات

    تست كردن مرتب تجهيزات كاري بسيارمهم است كه هر از گاهي بايد انجام شود تا عكاس دريابد عملكرد لنزش دقيق و درست است يه خير.

    شناخت دقيق لنز و مشكلات معمول آن

مانند هر چيز ديگري لنز نيز مي تواند به مرور زمان دچار آسيب و استهلاك گردد. مهم است كه بتوان اين مشكلات را شناسايي كرد و از وقوع انها در آينده پيشگيري كرد. درست مانند ماشين. سرويس كردن منظم ماشين مي تواند از بروز مشكلات جدي جلوگيري و عمر مفيد ماشين را افزايش دهد. اين مسئله در مورد لنز و دوربين نيز وجود دارد. هر از گاهي تمام بخش هاي لنز را چك كنيد و مطمئن شويد كه همه چيز به درستي كار مي كند. در ذيل برخي از مشكلاتي كه ممكن است با آن مواجه شويد آمده است.

       تكان خوردن

با استفاده ي دائم از لنز ، ماونت لنز ممكن است به مرور زمان دچار آسيب شود. اين امر ممكن است وقتي لنز به دوربين متصل مي شود ، تكان هاي كوچكي را ايجاد كند. اگرچه تكان هاي خيلي ريز و كوچك چندان مشكل آفرين نيستند ولي استمرار اين امر مي تواند در آينده دردسر ساز و مشكل آفرين باشد.

       كش آمدن

گاهي ممكن است لنز در حالت زوم حالتي از كش امدگي را نشان دهد. اين امر مي تواند به دليل ايجاد مشكل براي بخش هاي دروني لنز باشد. توصيه ما اين است كه در اين شرايط به سرعت لنز را به تعميرگاههاي مجهز و مطمئن دوربين بسپاريد.

      شل شدگي پيچ ها

اگر احساس كرديد پيچ هاي لنز تان شل شده اند ، توصيه مي شود لنز را به تعميرگاه بفرستيد. در اين حالت ممكن است پيچ هاي داخلي لنز نيز شل شده باشند. اين مشكل امري عادي است و ممكن است به دفعات اتفاق بيفتد. در اين حالت لازم است حتما لنز را به تعميرگاههاي مجاز بسپاريد. اين مشكل مي تواند گاه منجر به كش آمدگي لنز نيز شود.

      شل شدگي شيشه ي جلوي لنز

اين مشكل مي تواند به دليل ايجاد فشار بر شيشه ي جلوي لنز به دليل تميز كردن غير استاندارد آن با ايجاد فشار زياد يا حركت بر خلاف جهت عقربه هاي ساعت روي شيشه ايجاد شود. شيشه ي لنز يكي از پر اهميت ترين و كليدي ترين بخش هاي لنز است كه به نوعي محافظ بخش هاي دروني لنز نيز هست. بنابراين اگر مشكلي براي اين بخش ايجاد شود لازم است لنز حتما به نمايندگي شركت سازنده ي آن براي تعمير سپرده شود.

      بخش لرزشگير تصوير

برخي از انواع لرزشگيرهاي تصوير لنز بلند تر از ديگر انواع آن هستند و اين مي تواند در استفاده ي مداوم و طولاني مدت ايجاد مشكل كند . مراقب هر مشكلي كه ممكن است براي IS (Image Stabilizer) لنز ايجاد مي شود باشيد. مانند حركات غير طبيعي متشنجانه هنگام فوكوس يا عمل كرد نادرست هنگام حركت دوربين بر محور افقي و مشكلاتي از اين دست. اگر بخش لرزشگير تصوير لنز خرب شود هزينه ي زيادي براي تعمير آن روي دستتان مي گذارد. بنابراين هميشه حواستان باشد پيش از خاموش كردن دوربين ، لرزشگير تصوير را خاموش كنيد چر كه اين كار باعث قفل شدن سيستم لرزشگير تصوير مي شود و در حين جابه جايي دوربين يا لنز امنيت آن را بالا مي برد.

ديگر مشكلاتي كه ممكن است با آن مواجه شويد :

    شن

 لنزها از مجموعه اي از بخش هاي متحرك تشكيل شده اند و اگر شن يا خاك وارد بخش هاي دروني لنز شود موجب ايجاد اختلال يال متوقف شدن حركت بخش هاي دروني لنز مي شود. اگر در ساحل ، يا كوير يا محيط هايي اينچنين عكاسي مي كنيد، هميشه مراقب باشيد و دوربينتان از شن دور نگاه داريد. چرا كه شن آسيبي جدي به لنز وارد مي كند.

    آب

همچنانكه در بالا اشاره كرديم ، هرگز چيزي به نام لنز ضد آب وجود ندارد. حتي اگر شركت هاي بزرگي چون كانن ، نيكون و سوني ادعا كنند كه لنزهايشان ضد آب است اما به ياد داشته باشيد كه اگر لنزتان با آسيب ببيند هيچ يك از اين شركت ها ان را رايگان تعمير نمي كنند. آب مي تواند به راحتي تمام بخش هاي دروني لنز يا دوربين را خراب كند. بنابراين اگر در محيط هاي خيس و مرطوب عكاسي مي كنيد حتما از يك كاور ضد آب استفاده كنيد.

    گردوخاك

در ۹۵ درصد از موارد گرد و خاك موجود در لنز نمي تواند اثر چندان مخربي بر آن داشته باشد. اگر تاثير منفي از وجود گرد و خاك در عكس خود ديديد احتمال دارد گرد و خاك روي حسگر دوربين نشسته باشد. اگر مي خواهيد از وجود گرد و خاك روي حسگر دوربين مطمئن شويد به راحتي مي توانيد به يك محيط روشن برويد و با ديافراگم f/12-22 عكسي بگيريد . در اين صئورت در عكس خود گرد و خاك هاي موجود در حسگر را مي توانيد به مثابه نقاطي تيره روي عكستان ببينيد. در اين صورت اگر خواستيد حسگر را تميز كنيد حتما دوربين را نمايندگي مجاز بسپاريد.

    خطاهاي اتصال

يكي از مشكلات رايج ، ارسال خطاي ناشي از اتصال دوربين به لنز است . در اين صورت لنز را بازكنيد و دوباره ببنديد. اگر خطا همچنان وجود داشت به طريقي كه در بالا ذكر شد عمل كنيد. خطاهاي ديگر مي تواند خطاي كارت حافظه (مطمئن باشيد كارت حافظه ي مناسب با سرعت استاندارد استفاده مي كنيد) يا خطاي باتري (كه غالبا ممكن است به دليل استفاده از باتري هاي غير مجاز) باشد.

اميدوارم اين مقاله خيلي شما را نترسانده باشد. اما نگهداري دقيق از تجهيزات مي تواند عمر مفيد آنها را افزايش داده و مانع از افت كيفي عكس ها و ويديوهاي شما گردد . بنابراين همواره به چك آپ منظم دوربين و لنز و ديگر تجهيزات خود پايبند باشيد و توجه داشته باشيد كه پيشگيري هميشه بهتر از درمان است.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۳:۰۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 عبارت «هر چه ساده تر، قابل فهم تر» به يك دليل مشهور شده است: چون واقعاً جواب مي دهد. بله، گاهي اوقات پيچيدگي در تركيب بندي اشياء در يك عكس خوب است اما با ايجاد يك فضاي تقريباً خالي، شما مي توانيد يك عكس قوي تر خلق كنيد.
چرا سادگي جواب مي دهد؟

با حذف بي نظمي هاي موجود در عكس، افراد غير ضروري و ديگر عوامل بي نظم كننده تصوير، شما تمام عوامل بالقوه را از بين برده و باعث مي شويد كه درك عكس براي بيننده ساده تر شده و راحت تر بفهمد كه تمركز اصلي شما در عكس چه چيز يا چه كسي بوده و همچنين شما مي خواهيد چه هدفي را در عكس بيان كنيد.
[نمونه عكس مينيمال براي مثال]

تا اينجاي مقاله، فهميديم كه ما مي خواهيم با يك سري روش ها، «درك عكس را براي بيننده ساده تر كنيم». پس خيلي ساده بگوييم كه ما دنبال مينيماليسم يا ساده گرايي هستيم و مي خواهيم از آن براي بهبود عكاسي خود استفاده كنيم. اصلا تفاوتي ندارد چه شاخه اي از عكاسي! مي خواهد ماكرو باشد، پرتره باشد يا منظره… ماموريت ما بهره گيري از سبك «مينيماليسم» براي بهتر كردن عكس هايمان است. پس ابتدا بهتر است با تعريف مينيماليسم شروع كنيم:
مينيماليسم چيست؟

در هنر هاي تجسمي (مثل مجسمه سازي، نقاشي، عكاسي و…)، مينيماليسم (minimalism) يك سبك يا رويكرد است كه هنرمند سادگي را اساس خلق آثار خود قرار مي دهد. يعني از روش هاي ساده و خالي از پيچيدگي استفاده مي كند – كه يكي از مهم ترين آن ها، كاهش المان هاي بصري مي باشد. مينيماليسم در زبان فارسي، «ساده گرايي»، «هنر كمينه» يا «كمينه گرايي» نيز ناميده مي شود. حال كه با تعريف «مينيماليسم» و اساس آن در هنر هاي تجسمي آشنا شديد، بياييد نگاهي به مينيماليسم در عكاسي داشته باشيم:
مينيماليسم يا ساده گرايي در عكاسي چيست؟

در عكاسي، مينيماليسم يك بيان يا شرح بصري واضح است – همان ساده تر كردن درك عكس كه در بالا اشاره كرديم. داستان عكس ساده مي شود، المان ها كاهش مي يابند، و فضاي تميز اضافه مي شود. عكاسي مينيماليستي (كه عكاسي مينيمال نيز ناميده مي شود) نه تنها خود به يكي از ژانر ها يا شاخه هاي عكاسي تبديل شده، بلكه عكاسان متخصص در رشته خود، يك فضاي زنده و جذاب از هنر براي همه ما ايجاد مي كنند تا از آن لذت ببريم.

اما آيا شما بايد به طور كامل به عنوان يك عكاس مينيماليستي تخصص داشته باشيد يا تا بتوانيد از مزاياي اين سبك بهره مند شويد؟ قطعا نه! هر يك از نكات زير تقريبا براي هر نوع عكاسي عملي هستند. بياييد برخي از دستورالعمل ها را بررسي كرده و ببينيم چطور مي توانيد صرف نظر از ژانر (شاخه عكاسي) يا سبك از آنها در كار خود استفاده كنيد:
الف
انتخاب سوژه
[نمونه عكس مينيمال براي مثال]

اين كه شما مي خواهيد مسائل را ساده و قابل درك نگه داريد، دليل بر كسل كنندگي عكس نيست. در واقع، با اين تكنيك شما بايد به سختي تلاش كنيد تا خلاف آن را ثابت كرده و يك موضوع قوي پيدا كنيد تا به تنهايي بتواند حرفي براي گفتن داشته باشد. اين مسئله زماني بيشتر آشكار مي گردد كه شما مي خواهيد از يك فضاي بزرگ عكاسي كنيد و موضوع اصلي (سوژه اصلي عكس) در قسمت كوچكي از اين كادر قرار دارد. همچنين به جاي فكر كردن به اين كه چه چيزهايي را مي توانيد در كادر خود قرار دهيد، به اين مسئله فكر كنيد كه چه چيز هايي را مي توانيد از عكس حذف كنيد. سوژه يا داستان عكس خود را به طور شفاف مشخص كنيد، سپس به كمك نكته ها و روش هاي زير، آن را به ساده ترين شكل ممكن روايت كنيد.
[عكاسي مينيماليستي]

سوژه اصلي عكس در قسمت كوچكي از اين كادر قرار دارد.
ب
انتخاب پس زمينه

پس زمينه نقش مهمي را در ساده يا پيچيده كردن عكس ها ايفا مي كند. اين ها چند راه براي انتخاب يك پس زمينه مناسب عكاسي مينيماليستي هستند:
۱
پس زمينه هاي تار


يك راه آشكار براي جلب توجه چشم بيننده به سوژه اصلي اين است كه ديافراگم دوربين را به شكلي تنظيم كنيد كه هر چيزي در پس زمينه از فوكوس خارج شود.
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
داشتن يك پس زمينه يكدست يا مات و نرم مانع از چرخيدن بيش از حد چشم بيننده در تصوير شده و به شما كمك مي كند آنچه را كه مي خواهيد در عكس برجسته كنيد (چشم بيننده را به آن هدايت كنيد).

چطور پس زمينه عكس را تار يا مات كنيم؟

    با دوربين DSLR
    با دوربين كامپكت
    با فتوشاپ

۲
پس زمينه هاي ساده
[ترفند عكاسي از اجسام بي جان]

زماني كه در محيط داخلي (فضاي بسته مثل خانه، آتليه و…) عكاسي مي كنيد از پرده هاي پس زمينه يا فون استفاده كنيد كه بي نظمي هاي عكس را از بين ببرند. همچنين براي عكاسي در محيط بيرون نيز از حصار ها و ديوار هاي يكدست استفاده كرده و بالاخره هنگام گرفتن عكس از اشياء كوچك مانند گل ها، سعي كنيد پس زمينه خود را به همراه داشته باشيد. زماني كه سوژه عكس، گل باشد مي توانيد زاويه عكس را طوري پايين بياوريد كه آسمان به عنوان پس زمينه بوده و به عكس شما فضاي مينيمال بدهد

چطور به يك پس زمينه ساده زيبا دست يابيم؟

    با ساخت پس زمينه بوكه خلاقانه براي عكاسي پرتره
    با سيني فر براي سوژه هاي كوچك
    با كاغذ براي سوژه هايي مثل گل ها
    با تعويض پس زمينه در فتوشاپ

ج
ايجاد فضاي تنفس
[عكاسي مينيماليستي]

شما مي توانيد با قرار دادن فضاي خالي بيشتر در اطراف سوژه اصلي تان، كه تحت عنوان فضاي منفي شناخته مي شود، براي چشم بيننده يك فضاي تنفس ايجاد كرده و تمركز بيشتري را متوجه سوژه كنيد. مقاله «درك و استفاده از فضاي منفي در عكاسي» در اين زمينه به شما كمك خواهد كرد.
د
با رنگ ها بازي كنيد
[نمونه عكس مينيمال براي مثال]

اگر بين پس زمينه و سوژه يك كنتراست (تضاد) وجود داشته باشد، در اين صورت سوژه كاملاً برجسته به نظر خواهد رسيد. به عنوان مثال از رنگ هاي روشن و قوي در پس زمينه تاريك و يا بر عكس استفاده كنيد. مطمئن شويد كه هيچ نقطه شاخصي كه توجه بيننده را از سوژه اصلي منحرف كند، در عكس وجود نداشته باشد. رنگ تنها يكي از ابزار هاي شما براي تبديل كردن سوژه به نقطه كانوني عكس است. مي خواهيد بدانيد نقطه كانوني چيست؟ و چه عوامل ديگري غير از رنگ به شما كمك مي كنند توجه بيننده را به سوژه اصلي تان جلب كنيد؟ با مطالعه مقاله «تعريف ساده نقطه كانوني در عكاسي» شروع نماييد.
ه
المان ها يا اشياء اضافي را حذف كنيد
[عكاسي مينيماليستي]

هر آنچه كه در تصوير اضافي است را حذف كنيد! تا مي شود در مرحله عكاسي و اگر هم نشد با جادوي فتوشاپ. مواردي كه از نظر جلب توجه با سوژه اصلي عكس رقابت مي كنند. المان هايي كه هيچ چيز به داستان عكس شما اضافه نمي كنند. زوم كنيد و آن سطل زباله را از پشت سوژه تان حذف كنيد. زاويه عكاسي را تغيير دهيد تا چند شيء يا اشياء بي ربط را حذف نماييد. اگر شيء ناخواسته ديگري ماند كه نمي شد در مرحله عكاسي آن را حذف كرد، در نهايت آن را در مرحله ويرايش و فتوشاپ حذف كنيد.

فرمانده روتوش: نبايد همه چيز را براي مرحله ويرايش بگذاريد

حال كه با حذف المان هاي ناخواسته و حواس پرتكن، رقباي سوژه اصلي مان را كنار زديم، از خطوط هدايتگر براي هدايت چشم بيننده به سمت سوژه كمك مي گيريم:
و
از خطوط هدايتگر استفاده كنيد
[نمونه عكس مينيمال براي مثال]

از آنجا كه عكاسي مينيماليستي معمولا تركيب بندي هاي بسيار ساده اي دارد، اغلب از خطوط و بافت ها براي بهبود داستان سرايي و هدايت توجه بيننده در جهت مناسب استفاده مي شود. پيدا كردن خطوط هدايتگر طبيعي در تركيب بندي هايتان مي تواند به هدايت چشم بيننده به جايي كه شما مي خواهيد كمك كند، كه به شما اجازه مي دهد تا تعداد المان هاي مورد نياز براي گفتن داستان در عكستان را به حداقل برسانيد.

اين خطوط را مي توانيد در همه جا پيدا كنيد؛ ريل هاي قطار، جاده ها، پياده روها، و ساختمان ها تنها چند نمونه از آنها هستند. اگرچه پيدا كردن آنها آسان است، به راحتي مي توان از آنها استفاده اشتباه كرده و بيننده را گيج كرد. اگر انتخاب يك خط آسان است، بايد چشم ها را به جايي مرتبط هدايت كند. خطوط نبايد نگاه بيننده را به صورت تصادفي از سوژه دور كنند، يا بدون هيچ مقصد واقعي به جايي بيرون از كادر هدايت كنند.

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۹:۱۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 آيا تا به حال پيش آمده كه به يك مكان جالب برويد تا از مناظر عكس بگيريد، اما نتوانيد آن را به بهترين شكل به تصوير بكشيد؟ شما تنها نيستيد – اكثر عكاسان تلاش مي كنند تا جادويي كه با چشمان خود مي بينند را در يك عكس ثبت كنند.

زماني كه اين اتفاق مي افتد ايده خوبي است كه به اصول اوليه برگرديد. شما حتي مي توانيد يك چك ليست تهيه كنيد – نور زيبا، سوژه عالي، جذابيت پيش زمينه، تنوع تركيب بندي، و غيره. بياييد با جزئيات بيشتري به اين ايده ها بپردازيم.
۱
خوانش نور را ياد بگيريد
[عكاسي منظره]

اولين نكته از همه ساده تر است. مطمئن شويد كه وقتي نور در زيباترين حالت است، در محل عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد باشيد. اين خيلي مهم است، و ممكن است به تلاش نياز داشته باشد تا صبح زود يا هنگام غروب براي ثبت نور ملايم ساعت طلايي در محل حاضر باشيد، اما نتايج هميشه ارزش تلاش را دارند. من عكس بالا را كمي بعد از غروب آفتاب گرفتم، درخشش نور در حال محو شدن بر روي سنگ ها ديده مي شود. تنها در صورتي كه در زمان مناسب در محل حاضر باشيد، مي توانيد عكس هايي مانند اين بگيريد.

گاهي اوقات آب و هوا غير قابل پيش بيني است و كيفيت نوري كه انتظارش را داشتيد، وجود ندارد. در اين صورت، تنها گزينه اين است كه وقتي نور بهتر است دوباره برگرديد.

چيز ديگري كه بايد مراقب آن باشيد نور دراماتيك ناشي از هواي بد است. اين نور به طور طبيعي زودگذر و ثبت آن دشوار است، اما اگر بتوانيد در اين نور عكس بگيريد، پاداش شما يك نور زيبا و دراماتيك خواهد بود. من عكس زير را از يك نقطه دورنما در شهر توپيزا در بوليوي گرفتم. من مجبور شدم بدوم تا از طوفاني كه چند ثانيه بعد شروع شد در امان بمانم، اما بالاخره عكس را گرفتم.
[عكاسي منظره]

يك مهارت ضروري براي عكاسي منظره، تطبيق نور با سوژه و تكنيك است. اگر مي خواهيد عكس رنگي بگيريد، كيفيت نور بسيار مهم است، و در اكثر صحنه ها لازم است كه شما در ابتدا يا انتهاي روز آنجا باشيد تا بتوانيد زيباترين نور را ثبت كنيد.

اما عكاسي از برخي مناظر زماني كه هوا ابري يا حتي باراني باشد، بهتر است. چند نمونه خوب جنگل ها و آبشارها هستند. نورپردازي يكنواخت نرم براي آشكارسازي بافت ها و جزئيات پنهان عالي است.
[عكاسي منظره]

نوع ديگري از عكاسي منظره كه اغلب در نور ابري انجام مي شود، مناظر دريايي سياه و سفيد با نوردهي طولاني است. در اين نوع عكاسي، دريا نرم و مه آلود مي شود، و ابرها نيز رگه دار يا تار مي شوند، و يك تصوير سورئال به شما مي دهد كه بسيار متفاوت از يك تصوير گرفته شده در نور مستقيم خورشيد است.

لنزك: كتاب «آهسته» شما را براي عكاسي با نوردهي طولاني آماده مي سازد.
[عكاسي منظره]
۲
يك شيء جالب به عنوان نقطه كانوني انتخاب كنيد

اين تنها يك توصيه كلي است، چون راه هاي زيادي براي تركيب بندي يك عكس منظره وجود دارد، اما اگر تصميم بگيريد كه مي خواهيد نقطه كانوني اصلي چه باشد و سپس تركيب بندي را در اطراف آن ترتيب دهيد، به شما كمك مي كند.

به عنوان مثال، نقطه كانوني اصلي عكس زير يك تور است (تور يك پشته سنگي گرانيتي است كه در دارتمور در جنوب غربي انگلستان يافت مي شود).
[عكاسي منظره]

من با نزديكتر شدن و با ساده سازي تركيب بندي، آن را در مركز تركيب بندي قرار دادم.

هميشه به ياد داشته باشيد كه شما اغلب مي توانيد تركيب بندي عكس هاي منظره خود را با نزديكتر شدن به سوژه اصلي و ساده سازي تركيب بندي، بهبود بخشيد. اين روش به حذف المان هاي حواس پرت كننده كمك كرده و عكس هاي شما را روشن تر و قوي تر مي كند.
۳
به دنبال جذابيت پيش زمينه بگرديد

شما زماني كه نور زيباست به محل عكاسي رسيده ايد و سوژه اصلي را شناسايي كرده ايد. سوال بعدي كه بايد به آن پاسخ دهيد اين است كه چطور مي خواهيد نگاه بيننده را در ميان عكس به مهم ترين قسمت ها هدايت كنيد؟

يك تكنيك اين است كه چيز جالبي را در پيش زمينه بگنجانيد تا چشم بيننده به آن بيفتد، كه نگاه را به حركت در ميان عكس به سمت سوژه اصلي ترغيب كند. اين كار حتي بهتر جواب مي دهد اگر بتوانيد نوعي خط پيدا كنيد كه نگاه را به ميان كادر بكشاند.

هدف پيدا كردن يك تركيب بندي هماهنگ است كه در آن تمام قسمت هاي تصوير با هم عمل مي كنند. در حالت ايده آل، پيش زمينه شما به اندازه كافي جذاب هست كه بيننده به آن نگاه كند، اما نه آنقدر جذاب يا قابل توجه كه نگاه را از سوژه اصلي دور كند. به سوژه اصلي به عنوان بازيگر ستاره صحنه، و به جذابيت پيش زمينه به عنوان بازيگر پشتيبان فكر كنيد.

اين عكس يك نمونه خوب است، چون سنگ ها در پيش زمينه، صخره هاي دوردست را كادربندي مي كنند. آنها چيز جالبي براي نگاه كردن در يك سوم پاييني عكس به شما مي دهند، اما توجه شما را از صخره ها كه نقطه كانوني اصلي هستند، دور نمي كنند.
[عكاسي منظره]
۴
به تركيب بندي تنوع دهيد

هنگامي كه با استفاده از بديهي ترين تركيب بندي عكس گرفتيد، وقت آن است كه بر روي سوژه كار كنيد و به سراغ تركيب بندي هاي مختلف برويد. شما مي توانيد با تغيير فاصله كانوني لنز و نقطه ديد خود (ارتفاع سه پايه و زاويه اي كه از آن عكس مي گيريد)، در رويكرد خود تنوع ايجاد كنيد.

به عنوان مثال، اينها دو عكس ديگري هستند كه من از تور عكس قبلي گرفتم. در يكي از آنها يك شخص (و ماه) را گنجاندم، ديگري در جهت عمودي گرفته شده است.
[عكاسي منظره] [عكاسي منظره]
۵
بلندمدت فكر كنيد

هنگامي كه يك محل مناسب با پتانسيل عكاسي پيدا كرديد، بايد هر موقع كه مي توانيد، در زمان هاي مختلف سال و در شرايط نوري مختلف از آنجا بازديد كنيد. اگر آن محل واقعا خاص باشد، هر بار كه به آنجا برمي گرديد، تركيب بندي هاي مختلف و روش هاي مختلفي براي عكاسي از آن پيدا خواهيد كرد.

شگفت آور است كه نور و آب و هوا در طول فصول چقدر تغيير مي كنند. همانطور كه محل انتخابي خود را بهتر مي شناسيد، ظرافت هاي تغيير نور را تحسين خواهيد كرد.

اين سه عكس از يك مكان در روزهاي مختلف گرفته شده اند. هر بار كه من به آنجا مي رفتم، نور و آب و هوا متفاوت بود. اين امر به من كمك كرد تا يك مجموعه عكس متنوع و عميق تر از آنچه كه مي توان تنها در يك بازديد ثبت كرد، ايجاد كنم.
[عكاسي منظره] [عكاسي منظره] [عكاسي منظره]
ن
نتيجه گيري

عكاسي منظره اصول سختي دارد، چون وابسته به نور و آب و هواست. اما با دنبال كردن اين پنج نكته مي توانيد عكس هاي بهتري بگيريد و جادوي منظره را ثبت كنيد.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۷:۴۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 من به شدت معتقدم كه تعيين پروژه هاي عكاسي براي خودتان بهترين راه براي بهبود مهارت هاي عكاسي شما است. پروژه ها به شما تمركز مي دهند و كمك مي كنند تا يك مجموعه كار منسجم ايجاد كنيد. يك پروژه عكاسي كودك در آتليه كودك مي تواند چندين سال طول بكشد، و موضوعي داشته باشد كه به شما كمك كند تا افراد و سوژه هاي جديدي براي عكاسي پيدا كنيد.

البته، ممكن است ندانيد كه چه نوع پروژه اي مي توانيد براي خودتان تعيين كنيد كه به اين اهداف برسيد. يك پروژه مي تواند ساده باشد، مانند عكاسي از گل ها در حياط پشتي خانه تان، يا مي تواند پيچيده تر باشد، مانند سفر به يك كشور خارجي و عكاسي از افرادي كه در آنجا پيدا مي كنيد.

ايده گرفتن براي يك پروژه عكاسي

شما مي توانيد از بخش «پروژه هاي عكاسي» لنزك براي الهام گرفتن استفاده نماييد.

من مي خواهم با ارائه چند مثال از پروژه اي كه براي عكاسي از هنرمندان و صنعتگران انجام دادم، چند توصيه در مورد انجام يك پروژه به شما بكنم. من چند نكته از اين پروژه ياد گرفته ام.

اينها برخي از مهم ترين نكات هستند:

    ملاقات با افراد جديد و يادگيري در مورد صنايع دستي آنها جالب است. من دوست دارم با افراد جديد ملاقات كرده و با آنها صحبت كنم و در مورد زندگي آنها چيزهايي ياد بگيرم. زمان كوتاهي كه من در طول عكاسي دارم، فرصتي براي برقراري ارتباط و صحبت در مورد هنر و خلاقيت، و همچنين كار هنرمند يا صنعتگر است. بعضي از آن افراد دوستان من شدند. اين پروژه هم در سطح شخصي و هم در سطح عكاسي به من پاداش داده است.
    اين كار به من كمك مي كند تا چيزي جالب براي عكاسي پيدا كنم. به عنوان مثال، ۱۸ ماه پيش من سه روز در راگلان، شهر كوچكي در ساحل غربي جزيره شمالي نيوزيلند بودم. قبل از اين كه به آنجا بروم، با دو نفر از هنرمندان محلي تماس گرفتم و از آنها پرسيدم كه آيا مي توانم سري به آنجا بزنم و چند عكس بگيرم. هر دوي آنها جواب مثبت دادند – و من جالب ترين عكس هاي سفرم را در طول آن دو جلسه عكاسي گرفتم.
    پروژه خودش رشد مي كند. من عكس ها را براي افرادي كه از آنها عكس مي گيرم مي فرستم، سپس از آنها مي پرسم آيا كس ديگري را مي شناسند كه ممكن است به اين كار علاقه مند باشد. اين معرفي ها و توصيه هاي شخصي به من كمك مي كند تا هنرمندان و صنعتگران جديدي براي عكاسي پيدا كنم.
    مهارت هاي عكاسي پرتره من بهبود يافته است. كار نيكو كردن از پر كردن است، و هر جلسه عكاسي به اين معني است كه من در اين سبك مستند عكاسي پرتره كمي بهتر مي شوم.

    اين پرتره اي است كه من از هنرمند كريس ميك گرفتم، يكي از هنرمنداني كه در راگلان از آنها عكاسي كردم. ما صحبت بسيار خوبي در مورد هنر، خلاقيت، و زندگي داشتيم. اگر من اين پروژه را شروع نكرده بودم، هرگز چنين تجربه اي به دست نمي آوردم.

[پروژه عكاسي]

خب، هنگامي كه يك پروژه انتخاب كرديد، چطور بايد آن را موفقيت آميز كنيد؟ اين ايده ها به شما كمك خواهند كرد.
۱
انواع تصاوير را ثبت كنيد

اين كار مهم است، چون به عكس هايي كه شما از يك جلسه عكاسي مي گيريد جذابيت و تنوع مي بخشد. اما من مي خواهم يك شرط اضافه كنم، چون فكر مي كنم به طور كلي دو راه براي انجام يك پروژه عكاسي وجود دارد.

شرط اول اين است كه تمام منابع خود را بر روي به دست آوردن يك عكس عالي متمركز كنيد. شرط دوم اين است كه مجموعه اي از عكس هاي متنوع بگيريد كه به طور كلي تفسير بهتري ارائه داده و يك داستان بگويند.

پيشنهاد من تركيب اين دو رويكرد است. ايجاد انواع عكس ها را هدف قرار دهيد، اما براي هر عكس بهترين تلاش خود را به كار گيريد. به عبارت ديگر، زماني كه امكان ايجاد يك تصوير را مي بينيد، توجه كامل خود را بر روي آن متمركز كرده و قبل از اين كه به سراغ عكس بعدي برويد، تا مي توانيد آن را بهتر كنيد.
[پروژه عكاسي]
شما چطور تنوع ايجاد مي كنيد؟ دو روش براي انجام اين كار عبارتند از:

۱- نقطه ديد خود را تغيير دهيد. به سوژه خود نزديكتر يا از آن دورتر شويد. از پايين، يا از بالا عكس بگيريد. البته، بهترين نقطه ديد تا حد زيادي به سوژه پروژه شما، نور، و لنزهايي كه استفاده مي كنيد بستگي دارد. اما مهم اين است كه هميشه به اين فكر كنيد كه چطور مي توانيد با جابجا شدن در اطراف و عكس گرفتن از زواياي مختلف، تنوع ايجاد كنيد.

۲- عكس هاي وايد و كلوزآپ بگيريد. شما مي توانيد با يك عكس وايد شروع كنيد كه همه چيز را ثبت مي كند، سپس جلو برويد و انواع عكس ها را از نقطه ديدهاي نزديكتر بگيريد، و جزئيات را نشان دهيد.

اين كار براي پروژه هايي مانند پروژه من خوب است، كه در آن مي توانيد يك عكس از هنرمند يا صنعتگر در هنگام كار در كارگاه خودش، همراه با مجموعه اي از تصاوير بسته تر و كلوزآپ هايي كه آنها را در حين كار نشان مي دهند، بگيريد. در اين مثال، شما مي توانيد از محصولاتي كه صنعتگر مي سازد و همچنين از خود صنعتگر عكس بگيريد.

اين دو عكس تاد، يك سازنده فلوت را نشان مي دهند، كه در گاراژ خود مشغول كار است. هر دو عكس با يك لنز گرفته شده اند، اما من براي گرفتن عكس دوم خيلي نزديكتر شدم.
[پروژه عكاسي]

اين مسئله در مورد موضوعات ايستاتر مانند مناظر نيز صدق مي كند. اگر شما يك پروژه مرتبط با مناظر داشته باشيد، مي توانيد با عكس هايي كه كل صحنه را نشان مي دهند، همراه با عكس هايي كه جزئيات صحنه را از نزديك نشان مي دهند، تنوع ايجاد كنيد.
۲
يك داستان بگوييد

اغلب گفتن يك داستان تنها با يك تصوير سخت است، اما با دنباله اي از عكس ها آسان تر مي شود، چون مي توانيد جنبه هاي مختلف يك داستان را در هر يك از آنها نشان دهيد.

به عنوان مثال، من با عكس هايي كه از صنعتگر گرفتم دوست دارم تصاوير گرفته شده در مراحل مختلف روند توليد را نشان دهم. اين عكس ها در كنار هم نشان مي دهند كه چگونه يك آيتم خاص ساخته مي شود. اين يك داستان است. اين سه عكس مراحل مختلف ايجاد يك اثر هنري توسط كريس ميك را نشان مي دهند.
[پروژه عكاسي] [پروژه عكاسي]

شما مي توانيد با توجه به جزئيات نيز يك داستان بگوييد. من در حين عكس گرفتن از ايون، كه يك شيشه‌گر است، متوجه شدم كه دست هايش چيزهاي زيادي درباره حرفه او مي گويند. بنابراين مطمئن شدم كه حتما عكس هايي مانند اين بگيرم، كه گرد و خاك روي دستانش و خال كوبي روي انگشت شستش را نشان دهد.
[پروژه عكاسي]
۳
نقاط اشتراكي پيدا كنيد كه عكس ها را به هم پيوند مي دهند

اگرچه داستان عكس ها براي ايجاد علاقه در مخاطب به تنوع تصاوير نياز دارد، اما خوب است كه عكس ها به نوعي با هم مرتبط نيز باشند. به عنوان مثال، مي توانيد تمام عكس هاي يك جلسه عكاسي را به سياه و سفيد تبديل كنيد. يا شايد با استفاده از پيش تنظيمات Lightroom Develop Preset يكسان به عنوان مبنايي براي پردازش، آنها را به يك سبك مشابه پردازش كنيد.

يا اگر پروژه اي داريد كه شامل پرتره است، مي توانيد از نور براي مرتبط كردن عكس ها به يكديگر استفاده كنيد. استفاده از تنظيمات نورپردازي يكسان براي تمام پرتره ها راهي براي انجام اين كار است.

اين عكس ها از جاسمين، بافنده اي كه كلاه مي بافد، با نورپردازي و پردازش به هم مرتبط شده اند. همه آنها با نور طبيعي كه از ميان يك پنجره به خانه او مي تابد نورپردازي شده اند، و پردازش رنگ يكساني در لايت روم بر روي آنها اعمال شده است.
[پروژه عكاسي] [پروژه عكاسي]
۴
به افراد علاقه واقعي نشان دهيد

اگر پروژه شما شامل عكاسي از اشخاص است، مهم است كه واقعا به آنها و كاري كه انجام مي دهند علاقه داشته باشيد. به عنوان مثال، فرض كنيد شما مي خواهيد پروژه گرفتن پرتره از موج سواران را انجام دهيد. اگر واقعا به موج سواري علاقه داشته باشيد و از صحبت با موج سوارها لذت ببريد، بهترين نتايج را به دست خواهيد آورد.

همه چيز بايد واقعي باشد. اگر شما واقعا به افراد علاقه مند باشيد، نقاط اشتراك زيادي با آنها پيدا خواهيد كرد و صحبت كردن با آنها برايتان آسان مي شود. اما اگر علاقه مند نباشيد، نمي توانيد آن ارتباطي كه براي گرفتن پرتره هاي خوب لازم است را برقرار كنيد.
۵
به پروژه زمان بدهيد

به پروژه هاي خود زمان بدهيد تا به تكامل برسند و رشد كنند. به عنوان مثال، اگر يك پروژه عكاسي از مناظر محلي خودتان را داشته باشيد، زمان دادن به آن به شما اجازه مي دهد تا مجموعه عكس هايي ايجاد كنيد كه تنوع ايجاد شده توسط آب و هوا و فصل ها را نشان دهند. نشان دادن تغييراتي كه در طي يك دوره زماني اتفاق مي افتند نيز راه ديگري براي گفتن يك داستان است.

پروژه عكاسي جالب: ۱۲ سال عكاسي از يك پنجره
۶
مقايسه كنيد و به تكامل برسيد

دليل اين كه چرا پروژه ها يك تجربه يادگيري خوب هستند اين است كه آنها فرصتي به شما مي دهند تا كار فعلي خود را با عكس هاي قبليتان مقايسه كنيد. شما خواهيد ديد كه چگونه ايده ها و تكنيك هايتان به مرور زمان تكامل مي يابند. همچنين از ايجاد يك مجموعه كار و يادگيري ويرايش نمونه كارها با انتخاب تصاوير قوي نيز بهره مند خواهيد شد.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۶:۲۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

در ويديو امروز ، شاهد ۱۰ ترفند عكاسي بارداري در آتليه بارداري ساده و در عين حال جالب و آموزنده از تيم COOPH خواهيد بود كه مي توانيد آن ها را در خانه انجام دهيد. ترفند هايي چون ايجاد لنز فلير با فندك، هك كردن لنز براي نورپردازي خلاقانه، بازي با پرسپكتيو و عكاسي از ميان قطرات آب.

ويديو: ۱۰ ترفند عكاسي كه مي توانيد در خانه انجام دهيد

نمايشگر ويديو
00:00
 
منبع:
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۱:۰۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب