آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

عكسبرداري بدون انجام قواعد و آموزش نمي تواند ثمره قابل توجهي داشته باشد و به نوعي افراد نياز دارند تا از اين قواعد و  آموزش ها بهره گيرند و آن به كار گيرند.
تمام هنر يك عكاس چهره حرفه‌اي، مهارت در بازي با نور است. با تجربه و دانش كافي از آناتومي صورت و شناخت نور، هر كسي مي‌تواند بهترين پرتره‌ها را خلق كند. در عكاسي پرتره كلاسيك معمولاً چند روش مختلف مطرح مي‌شود كه با رعايت اين قواعد مي‌توان پرتره‌هاي استوديويي جذاب و خيره‌كننده‌اي را خلق كرد. در اين تكنيك‌هاي كلاسيك معمولاً نسبت‌هاي نور‌هاي مختلف، محل قرارگيري نورها يا همان دياگرام نوري، زاويه قرارگيري صورت در برابر دوربين و زاويه ديد، طبق اصولي ثابت و قراردادي تعريف مي‌شود. قبل از اين در پيكسل در مورد نورپردازي پرتره به طور كلي صحبت به ميان آمده بود. در ادامه سعي شده است تا بررسي برخي از تكنيك‌هاي نورپردازي پرتره با نورهاي استوديويي و بررسي تفاوت آن‌ها، بتوان تا حدودي بر عكاسي كودك در آتليه كودك استوديويي چهره مسلط شد. <>

از زمان اختراع دوربين عكاسي تا به امروز، ثبت چهره انسان يكي از مهم‌ترين وظايف رسانه عكاسي است. انسان هميشه دوست دارد تا به نوعي خود را جاودانه كند و عكس هرچند به صورت مجازي ولي وسيله‌اي كاملاً مناسب براي رسيدن به اين نياز بود؛ بنابراين انسان‌ها هميشه سعي دارند تا در زيباترين فرم ممكن چهره خود را در تصوير جاودانه كنند. قواعد و روش‌هاي بسياري در عكاسي چهره تاكنون مطرح شده ولي هيچ‌كدام قانون‌هاي ثابتي نيستند و بايد با كسب تجربه و مهارت به سبك شخصي خود در نورپردازي پرتره رسيد. با اين حال تكنينك‌هاي مرسوم و متداولي در نورپردازي اين ژانر عكاسي وجود دارد كه جواب خود را پس داده‌اند و با رعايت آن‌ها مي‌توان پرتره‌هاي اصولي و خارق‌العاده‌اي را خلق كرد.

نورپردازي Split:

در اين روش همان‌گونه كه از نامش پيداست، صورت به دو قسمت مساوي سايه و روشن تقسيم مي‌شود. در پركنتراست ترين حالت يك سمت چهره كاملاً تاريك و نيمه ديگر روشن است. اين نورپردازي معمولاً براي ثبت پرتره‌هاي دراماتيك به كار مي‌رود و بر روي صورت آقايان نتيجه بهتري مي‌دهد. منبع نور يا فلاش در نورپردازي Split هم‌سطح صورت و در زاويه ۹۰ درجه در كنار او قرار مي‌گيرد. براي روشن‌تر كردن قسمت سايه صورت مي‌توان در طرف ديگر سوژه يك رفلكتور قرار داد. به اين دليل كه تنها از يك منبع نور در اين تكنيك استفاده مي‌شود، نورسنجي بسيار ساده است و براي اين كار تنها كافي‌ست نورسنج را از صورت سوژه، به سمت فلاش گرفته و فلاش را تخليه مي‌كنيم تا نور فلاش خوانده شود. بهترين عدد ديافراگم در عكاسي كلاسيك پرتره بين ۵.۶ تا ۸ است، بنابراين قدرت فلاش بهتر است كه بر روي اين اعداد تنظيم شود. براي رسيدن به نتيجه بهتر، نورپردازي پرتره به گونه‌اي بايد انجام شود تا چشمي كه در سايه قرار گرفته است، كمي روشن شود و بازتاب فلاش، يا همان كچ‌لايت در آن ديده شود. براي رسيدن به اين وضعيت بايد كمي صورت را به سمت نور چرخاند.

نورپردازي Loop

در اين روش از نورپردازي، سايه بيني، بر روي گونه مي‌افتد. براي رسيدن به چنين تصويري، منبع نور كمي بالاتر از سطح سر مدل و بسته به چهره فرد، در زاويه بين ۳۰ تا ۴۵ درجه قرار مي‌گيرد. اگر به عكس‌‌هايي كه با اين روش نورپردازي شده‌اند نگاه كنيد، سايه‌اي كوچك از بيني كه در سمت مخالف نور قرار گرفته، كاملاً مشهود است. ولي بايد توجه داشت كه سايه بيني با سايه گونه، تداخل نداشته باشد. در ضمن ارتفاع نور را نبايد خيلي بالا برد، چرا كه كچ‌لايت چشم‌ها از دست مي‌رود و سايه بيني ممكن است عجيب به نظر برسد. براي پر كردن سايه‌ها نيز مي‌توان يك فلاش ديگر به همراه سافت باكس را با يك استاپ روشنايي كمتر دقيقاً در مقابل صورت مدل قرار داد يا در طرف مقابل فلاش از يك رفلكتور استفاده كرد.نورپردازي رامبرانتي:

اين شيوه نورپردازي، برگرفته از روشي بود كه رامبرانت، نقاش هلندي قرن شانزدهم در نقاشي‌هايش به كار مي‌گرفت. نورپردازي رامبرنتي با مثلثي كه بر روي گونه مدل شكل مي‌گيرد، شناخته مي‌شود. برخلاف نورپردازي در روش loop سايه بيني و گونه‌‌ با يك ديگر تداخل دارند و در زير چشم يك مثلث روشن شكل مي‌گيرد. در نورپردازي رامبرانتي بايد توجه داشت كه نور به چشمي كه در سايه قرار گرفته است نيز بتابد. جهت رسيدن به نور رامبرانتي، سوژه نسبت به منبع نور بايد در جهت مخالف كمي بچرخد و نور در سطح بالا‌تري نسبت به سر مدل قرار گيرد تا سايه بيني بزرگ‌تر شده و در سايه گونه محو شود. صورت هر فردي مناسب براي نورپردازي رمبرانتي مناسب نيست. براي چهره كساني كه گونه‌هاي برجسته‌اي دارند، راحت‌تر مي‌توان به اين نورپردازي رسيد. حالت چهره و تناسب اعضاي صورت نقش بسيار مهمي در انتخاب شيوه نورپردازي ايفا مي‌كند. اگر فردي پيشاني بلندي دارد، توصيه نمي‌شود كه نور در ارتفاع بالايي نسبت به سر قرار گيرد و يا اگر بيني مدلي بزرگ است خيلي نبايد نور را به كناره‌ها برد تا سايه بيني بزرگ نشود و يك نور نرم و بخش بر روي صورت تاباند.

نورپردازي پروانه‌اي:

نور‌پردازي پروانه‌اي، به علت اينكه يك سايه كوچك و پروانه‌هاي شكل، در زير بيني شكل مي‌گيرد به اين اسم نام‌گذاري شده است. در اين شيوه نور روبه‌روي چهره و در ارتفاعي نسبتاً بالا نسبت به سوژه قرار مي‌گيرد. بايد توجه داست كه فلاش يا منبع نور خيلي نبايد بالا باشد چرا كه سايه بيني، لب را قطع مي‌كند و تصوير جذابي از مدل به ثبت نمي‌رسد. دوربين در اين روش روبه‌روي چهره و زير منبع نور قرار مي‌گيرد و براي پر كردن سايه‌ها مي‌توان يك رفلكتور را به دست مدل داد و از او خواست كه آن را به گونه‌اي كه در كادر قرار نگيرد و در زاويه مناسب ثابت نگاه دارد. در صورت‌هاي استخواني و كشيده نورپردازي پروانه مي‌تواند فوق‌العاده باشد ولي صورت‌هاي گرد در نورپردازي loop بسيار جذاب‌تر به نظر مي‌رسند. به علاوه از اين شيوه نور‌پردازي معمولاً در عكاسي مد و فشن نيز استفاده مي‌شود.نورپردازي متقارن:

در نورپردازي پرتره متقارن با Clamshell معمولاً دو منبع نور به كار گرفته مي‌شود. نور‌ها با زاويه مساوي و فاصله يكسان در دو طرف سوژه قرار مي‌گيرند تا دو طرف چهره به گونه‌اي يكنواخت روشن شود. بايد توجه داشت كه نور تابيده شده بر روي صورت بايد خيلي نرم و پخش باشد تا سايه‌ها بسيار محو باشند. چرا كه در اين روش دو منبع نور مورد استفاده قرار گرفته‌اند، دو سايه تشكيل خواهد شد و نورپردازي پرتره را بسيار مشكل مي‌كند، بنابراين بهتر است تا در حد امكان نور را پخش و يكنواخت بر روي چهره تاباند تا سايه‌اي بر روي گونه‌ها تشكيل نشود.بك‌لايت و هدلايت:

در تمامي روش‌هاي فوق مي‌توان بك لايت و هد لايت را نيز در نورپردازي پرتره به كار برد. نور هدلايت توسط يك شاخه نور كه بالا سر سوژه و كمي پشت سر آن قرار مي‌گيرد، تشكيل مي‌شود تا مو‌ها و شانه‌هاي مدل روشن شود. شدت نور هدلايت با توجه به اينكه رنگ موي مدل چيست، بهتر است بين ۱.۵ تا ۲ برابر نور اصلي باشد. بك لايت نيز بايد همين شدت نور را داشته باشد با اين تفاوت كه در پشت سوژه قرار مي‌گيرد و لبه‌هاي صورت و بدن مدل درخشان‌تر به نظر مي‌رسد و از پس زمينه جدا مي‌شود.

Broad light و Short light

در نورپردازي پرتره، موقعيت و زاويه ‌قرارگيري سر نسبت به دوربين و منبع نور بسيار مهم است. براي گرفتن پرتره‌هاي هاي‌كي كه نواحي روشن بسيار بيشتر از سايه‌ها است مي‌توان نيمه‌اي از صورت را كه نور اصلي به آن تابيده را كمي به سمت دوربين چرخاند. اين وضعيت را Broad light يا نورِ پهن نام‌گذاري كرده‌اند. نور‌پردازي Broad باعث مي‌شود كه صورت پهن‌تر از آنچه كه هست به نظر برسد، بنابراين براي صورت‌هاي لاغر و كشيده مي‌تواند بسيار مؤثر و كار آمد باشد.

در مقابل Broad light، نور‌پردازي Short light قرار دارد كه نيمه تاريك‌تر صورت به سمت كمي دوربين مي‌چرخد تا صورت كمي باريك‌تر از به نظر برسد. براي نور‌پردازي صورت‌هاي گرد مي‌توان از اين روش استفاده كرد. لازم به ذكر است كه اين دو تكنيك را مي‌توان در تمام شيوه‌هاي نورپردازي به كار برد به شرطي كه منبع نور از اصلي از كناره‌ها به مدل تابيده شود.


براي مسلط شدن به نور‌پردازي پرتره مهم‌ترين فاكتور تمرين هر‌چه بيشتر و كسب تجربه است. هر كسي مي‌تواند با تركيب تكنيك‌هاي فوق و كمي خلاقيت و تمرين به يك استاد نورپردازي پرتره تبديل شود. اگر فلاش‌هاي استوديويي در اختيار نداريد، مي‌توانيد با يك يا دو فلاش‌ رو دوربيني و رفلكتور شروع كنيد يا حتي اگر قصد نداريد با اسپيت‌لايت نورپردازي كنيد، مي‌توانيد از نور روز كه بهترين كيفيت‌ را دارد شروع كنيد.

اگر از روش هاي فوق بهره گيريد بسيار كارساز است.

با تشكر از “پيكسل”
منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۲:۳۲:۰۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

آسمان شب سوژه جذابي براي عكسبرداري بوده و مي توان آن را گزينه مناسبي دانست كه بسياري سعي مي كنند به بهره گيري اين آسمان زيبا تاريك و پر ستاره بپردازند و آن را ثبت كنند.

در طول سال گذشته، من طرفدار پر و پا قرص عكاسي شبانه و آسمان شب شده ام. من هميشه از آن لذت مي بردم، اما زادگاه من در نروژ مناظر چندان جالبي ندارد. بنابراين من به ندرت براي بيرون رفتن در طول شب به خودم زحمت مي دادم – مگر اين كه نمايش نادري از نورهاي شمالي (شفق قطبي) يا بارش شهابي اتفاق مي افتاد. با اين حال، بعد از نقل مكان به شمال اسپانيا، بيشتر و بيشتر وقتم را صرف عكاسي از ستارگان كردم. چيزي كه براي چشم غير مسلح كاملا سياه و تاريك به نظر مي رسد، مي تواند در پشت دوربين يك منظره زيبا باشد. در اين مقاله، من نكات و ترفندهايي در مورد نحوه عكاسي بارداري در آتليه بارداري از حالت هاي مختلف آسمان شب، از جمله كهكشان راه شيري، ماه نو، يا بارش شهابي به اشتراك خواهم گذاشت.
تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

نور مهم ترين بخش عكاسي است؛ بدون نور، هيچ عكسي نمي توان گرفت. در طول شب هوا تاريك و نور كم است، كه عكاسي را چالش برانگيز مي كند. در حقيقت، براي ثبت يك تصوير در طول شب، شما به احتمال زياد مجبوريد كمي از كيفيت تصوير را فدا كنيد – استفاده از يك ديافراگم باريك و ايزوي كم را فراموش كنيد.

برخلاف عكاسي منظره معمولي، عكاسي در شب براي ثبت نور كافي جهت نوردهي درست صحنه، به تنظيمات كمتري نسبت به حالت ايده آل نياز دارد. از آنجا كه نور زيادي وجود ندارد، اين به معني باز كردن ديافراگم، افزايش ايزو و طولاني كردن زمان نوردهي (سرعت شاتر) است.

براي هر سناريو يك تنظيمات درست منحصر به فرد وجود ندارد، زيرا اين امر به عوامل بسياري (مانند روشنايي ماه) بستگي دارد. اما به عنوان يك قاعده كلي، شما بايد از بازترين ديافراگمي كه لنزتان اجازه مي دهد براي ثبت جزئيات آسمان به دقيق ترين شكل ممكن استفاده كنيد. لنزهايي كه ديافراگم f/2.8 دارند، در ميان عكاسان شب و ستارگان بسيار محبوب هستند و اگر لنز شما اجازه چنين ديافراگم بازي را مي دهد، اين جايي است كه بايد از آن شروع كنيد.
ايزو و سرعت شاتر

ايزو نيز بايد براي عكاسي در شب مقدار زيادي افزايش داده شود. براي عكاسي منظره معمولي، من هميشه بر اهميت عكاسي با كمترين ايزوي ممكن تاكيد مي كنم. با وجود اين كه ما هنوز هم مي خواهيم با كمترين تنظيمات ممكن عكس بگيريم، اما اكنون بايد حداقل ايزوي ۱۶۰۰ را در شب در نظر بگيريم. استفاده از ايزوي ۳۲۰۰ يا ۶۴۰۰ در طول شب غير معمول نيست. با اين حال، براي حفظ بيشترين كيفيت ممكن، سعي كنيد از پايين ترين گزينه ممكن استفاده كنيد.

انتخاب سرعت شاتر كمي مشكل تر است، زيرا به فاصله كانوني لنز شما بستگي دارد، اما من توصيه مي كنم كه طولاني تر از ۳۰ ثانيه نباشد، مگر اين كه بخواهيد از رد ستارگان عكس بگيريد (بعدا در همين مقاله دوباره به اين موضوع خواهم پرداخت). هنگام انتخاب سرعت شاتر، قانون ۵۰۰ دستورالعمل خوبي است. در واقع، ۵۰۰ را تقسيم بر فاصله كانوني لنزي كه در حال استفاده از آن هستيد بكنيد، تا حداكثر سرعت شاتري كه مي توانيد استفاده كنيد (براي اجتناب از ايجاد رد ستارگان)، به دست آوريد. اگر از يك دوربين كراپ سنسور استفاده مي كنيد، بايد فاصله كانوني معادل يك لنز فول فريم را محاسبه كنيد (به عنوان مثال، ۲۰mm در كراپ سنسور = ۳۰mm. ثانيه ۵۰۰/۳۰ = ۱۶٫۶).

به خاطر داشته باشيد كه سه پايه براي عكاسي در شب براي به دست آوردن يك تصوير واضح و شارپ ضروري است. ثابت نگه داشتن دوربينتان در دست براي چند ثانيه امكان پذير نيست!
برنامه ريزي براي عكاسي از آسمان شب

جستجو در طول شب مي تواند دشوار باشد، بنابراين اغلب خوب است كه قبل از رفتن به محل عكاسي در تاريكي، خودتان را با آن منطقه آشنا كنيد. مي دانم كه اين كار هميشه امكان پذير نيست، اما حداقل از يك اپليكيشن مانند PhotoPills براي يادگيري فاز (وضعيت) ماه، موقعيت آن، و همچنين زمان طلوع و غروب خورشيد و ماه و هر چيزي ديگري كه مربوط به عكاسي شما باشد، استفاده كنيد. هرچه بيشتر آماده باشيد، شانس بيشتري براي گرفتن يك عكس عالي خواهيد داشت.

عكاسي: براي محاسبه طلوع و غروب خورشيد (اينجا كليك نماييد) و براي فاز و زمان طلوع و غروب ماه از اين ابزار استفاده نماييد. كافيست شهر خود را در كادر مربوطه وارد نماييد.

بياييد آنچه را كه بايد قبل از بيرون رفتن براي عكاسي بدانيد، خلاصه كنيم:

زمان گرگ و ميش
زمان تاريكي دريايي و نجومي
فاز ماه
موقعيت ماه در آسمان
زمان طلوع و غروب ماه
زماني كه كهكشان راه شيري قابل مشاهده است (در صورت امكان)
موقعيت كهكشان راه شيري (در صورت امكان)

تمام اين اطلاعات را مي توانيد به سادگي در اپليكيشني مانند PhotoPills يا با يك جستجوي آنلاين سريع پيدا كنيد.
ايده هاي كلي براي عكاسي در شب

اگر هدف شما عكاسي از ستاره ها و آسمان طبيعي شب باشد، گمان مي كنم كه مي خواهيد بيشترين تعداد ستاره ممكن را ببينيد. براي به دست آوردن بهترين نماي ممكن از ستاره ها، شما بايد خودتان را در مكاني قرار دهيد كه از شهرهاي بزرگ و آلودگي نوري دور باشد.

نمايش ظريف نورهاي شمالي در لوفوتن

وب سايت ها و نقشه هايي مانند DarkSiteFinder براي جستجوي مناطق داراي آلودگي نوري كمتر منابعي عالي هستند. اگر شما نزديك يك شهر بزرگ زندگي مي كنيد، احتمالا بايد كمي بيشتر از كسي كه نزديك يك شهر كوچك زندگي مي كند، سفر كنيد (از شهر دور شويد). فيلترهايي مانند NiSi’s Natural Night Filter وجود دارند كه به كاهش آلودگي نوري كمك مي كنند، اما به طرز جادويي همه آنها را از بين نخواهند برد و يك آسمان پر ستاره به شما نخواهند داد – تنها رنگ آلودگي نوري را خنثي مي كنند.

براي به دست آوردن بيشترين جزئيات در آسمان شب، اجتناب از هفته هايي كه به ماه كامل نزديك تر هستند نيز ايده آل است. در طول اين دوره، آسمان روشن تر است و ستاره هاي كمتري هم براي دوربين و هم چشم غير مسلح قابل مشاهده هستند. با اين حال، اين بدان معني نيست كه شما بايد در خانه بمانيد؛ در طول ماه كامل نيز سوژه هاي بسيار جالبي وجود دارند.
كهكشان راه شيري

نروژ براي نورهاي شمالي، شب هاي تاريك و پر ستاره، و در كل مناظر زيبا شناخته شده است، اما چيزي كه ما نداريم، كهكشان راه شيري است. اجازه دهيد كمي دقيق تر بگويم؛ مركز كهكشاني (روشن ترين قسمت قابل مشاهده كهكشان راه شيري كه در اكثر تصاوير مي بينيد) هيچ وقت در نروژ قابل مشاهده نيست – ما تنها لبه هاي آن را مي بينيم. بنابراين، شما مي توانيد هيجان مرا هر بار كه شانس عكاسي از مركز كهكشاني و كهكشان راه شيري به زيباترين شكل پيدا مي كنم، تصور كنيد.

تكنيك هاي عكاسي براي عكاسي از كهكشان راه شيري بيشتر شبيه به انواع ديگر عكاسي در شب مي باشند. شما بايد از يك ديافراگم باز، ايزوي بالا و يك سرعت شاتر حداكثر ۳۰ ثانيه استفاده كنيد. من متوجه شده ام كه يك ايزوي كمي بالاتر و يك سرعت شاتر حدود ۲۵ ثانيه (در هنگام عكاسي در ۱۴mm @f/2.8) بيشترين ميزان جزئيات را در هنگام عكاسي از كهكشان راه شيري به شما مي دهد. با استفاده از يك سرعت شاتر كُندتر، دوربين شروع به ثبت حركت هاي جزئي در ستارگان (به دليل چرخش زمين) كرده و كم كم تار مي شود.

همچنين بهتر است كه از كهكشان راه شيري در طول ماه نو يا قبل از اين كه ماه بالا بيايد، عكس بگيريد. هرچه آسمان تاريك تر باشد، شما ستاره هاي بيشتري را مي بينيد و كهكشان راه شيري جزئيات بيشتري خواهد داشت.
عكاسي از بارش شهابي

هر بار كه يك بارش شهابي اتفاق مي افتد، مانند بارش شهابي برساوشي (پرسيدز) اخير، من آرزو مي كنم كه آسمان صاف باشد. هيچ چيزي جادويي تر از بيرون بودن در تاريكي، و نگاه كردن به ده ها يا حتي صدها ستاره دنباله دار در عرض چند ساعت نيست.

از آنجا كه اكثر ستاره هاي دنباله دار تنها يك يا دو ثانيه دوام دارند، ثبت آنها در يك تصوير مي تواند سخت باشد. به منظور ثبت بيشترين تعداد ممكن از آنها، من دوربينم را بر روي عكاسي با وقفه زماني (interval shooting) تنظيم كرده و اجازه مي دهم به طور پيوسته عكس بگيرد. براي ثبت ستاره هاي دنباله دار حتي كوچكتر، من سرعت شاتر را تا حدود ۱۵ ثانيه افزايش مي دهم (بسته به روشنايي شب).
عكاسي از رد ستارگان

با توجه به چرخش زمين، زماني كه سرعت شاتر خيلي طولاني مي شود، دوربين شما حركت را در ستاره ها ثبت مي كند. اين يك آسمان تار و نرم ايجاد مي كند و ديدن آن مي تواند كاملا ناخوشايند باشد.

با اين حال، اين چيزي است كه شما بايد به عنوان يك مزيت از آن استفاده كنيد، به جاي اين كه آن را به عنوان يك مشكل ببينيد. با طولاني كردن سرعت شاتر به چند دقيقه يا حتي يك ساعت (اين به شما اجازه مي دهد تا از يك ايزوي پايين و ديافراگم كوچك استفاده كنيد اما ممكن است به پيكسل هاي سوخته منجر شود) قادر به ثبت آنچه كه تحت عنوان رد ستارگان شناخته شده است، مي باشيد. اين افكت مي تواند واقعا جالب باشد اما مطمئن شويد كه سرعت شاتر به اندازه كافي طولاني باشد تا ستاره ها تار به نظر نرسند.

ستارگان بر فراز صحراي بزرگ آفريقا – عكس از ويراستار dPS، دارلين هيلدبرنت (Darlene Hildebrandt). مجموعه نوردهي هاي ۳۰ ثانيه اي در ۴۵ دقيقه، انباشته شده با استفاده از StarStax، تركيب شده با چند تصوير نقاشي شده با نور از چادر.

همچنين مي توانيد يك مجموعه تصوير را با استفاده از يك سرعت شاتر كوتاه تر ثبت كرده و آنها را در فتوشاپ يا نرم افزاري مانند StarStax با هم تركيب كنيد.
فاز ماه كامل و ماه روشن

همانطور كه قبلا اشاره كردم، شب هايي كه ماه كوچك است، بهترين زمان براي عكاسي در شب مي باشد، چون در اين زمان شما بيشترين تعداد ستاره را خواهيد ديد. با اين حال، وقتي ماه بالاست، هنوز هم تصاوير جالب زيادي براي گرفتن وجود دارد.

اول از همه، از آنجا كه ماه يك منبع روشن نور است، مي توانيد با استفاده از يك ايزوي كمي پايين تر يا ديافراگم بسته تر كار را انجام دهيد. همچنين پيدا كردن يك تركيب بندي مناسب مي تواند آسان تر باشد، چون منظره روشن تر است. از اين نور به نفع خود استفاده كرده و به سايه ها در منظره توجه كنيد. شايد ماه يك كوه را روشن مي كند؟ شايد يك بازتاب خوب در يك درياچه ايجاد مي كند؟ در طول اين مدت، تركيب بندي تصويرتان به گونه اي كه منظره بيشتري نسبت به آسمان در آن گنجانده شده باشد مي تواند عاقلانه باشد، چون اينجاست كه جالب ترين چيزها اتفاق مي افتند.

من شخصا ترجيح مي دهم زماني از ماه عكس بگيرم كه موقعيت پاييني در آسمان دارد، چون به نظر من سايه ها در آن زمان جالب تر هستند. نكته: به همين دليل است كه طلوع و غروب خورشيد براي عكاسي منظره در روز بهترين گزينه هستند.
نتيجه گيري

آيا قبلا عكاسي در شب را امتحان كرده بوديد؟ اگر نه، دوربين و سه پايه خود (و شايد يك دوست براي همراهي) را برداشته و بيرون برويد و آن را امتحان كنيد. هر نكته ديگري كه در مورد عكاسي در شب مد نظر داريد را در قسمت نظرات به اشتراك بگذاريد. ما دوست داريم از شما بشنويم.

قطعا تماشا تصاوير مي تواند جالب توجه باشد و لذت آفرين.

نويسنده: كريستين هويبرگ (Christian Hoiberg)

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۷:۰۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

پرتره يكي از نحوه هاي عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد بوده كه در آن افراد با رخي جالب توجه به ثبت تصويري از خود مي پردازند و عكس هايي را به جاي مي گذارند تا همگان با مشاهده آن لذت كافي كسب كنند.

آيا مي خواهيد از يك زوج پرتره اي زيبا در فضاي داخلي بگيريد؟ اين آموزش عكاسي به شما كمك خواهد كرد. كافيست صحنه را تجسم كنيد، دوربين را روي سه پايه قرار دهد و عكس بگيريد و در نهايت عكس ها را در فتوشاپ تركيب نماييد. در ادامه نگاهي كلي بر مراحل كار خواهيم داشت.

چه كسي ايده كشف گنج پنهان را دوست ندارد؟ هنگام عكاسي در محل مورد نظر، ما به دنبال صحنه هايي مي گرديم كه به ما اين امكان را مي دهند تا تصاوير منحصر به فرد و تاثيرگذار، مانند عكس هاي برنده جايزه اي كه در اينجا در سايت خود ما به اشتراك گذاشته شده است، ايجاد كنيم. اين تصاوير تمايل ما را براي كنار زدن محدوديت هاي فعلي و ثبت لحظاتي كه مشتريان ما آنها را براي نسل هاي آينده ارزشمند مي دانند، تقويت مي كنند.
مشكل: وقوع اتفاقات ناخوشايند و غيرمنتظره

عليرغم هدف خوب ما براي ايجاد تصاوير شگفت انگيز، گاهي اوقات شرايطي فراتر از كنترل ما سر راه قرار مي گيرد. مثلا ممكن است هوا باراني باشد يا زمانبنديمان درست پيش نرود، عوامل زيادي مي توانند ما را از مسيرمان منحرف كرده و سد راه خلاقيت ما شوند. واقعيت اين است كه اتفاقات ناخوشايند پيش مي آيند، اما ما مي توانيم بر آنها غلبه كنيم.
راه حل: آمادگي براي كنار زدن مشكلات

اگر ما واقعا آماده باشيم، كه شامل بررسي آثار ديگران، تمرين كردن تكنيكمان، برقراري ارتباط با مشتري هايمان براي فهميدن نيازهاي آنها، و وقت گذاشتن براي پيدا كردن مكان هايي كه در آن عكاسي مي كنيم مي باشد، آن وقت مي توانيم صرف نظر از شرايط تصاوير شگفت انگيري ايجاد كنيم. به ياد داشته باشيد، صحنه هاي خيره كننده ممكن است درست جلوي چشم ما پنهان شده باشد؛ ما فقط بايد آنها را شناسايي كرده و سپس پتانسيل آنها را آشكار كنيم. براي روشن شدن اين نكته، ما قصد داريم نحوه استفاده از نورپردازي جدا از دوربين و فتوشاپ براي ايجاد يك پرتره تركيبي شگفت انگيز را در ۷ مرحله ساده به شما آموزش دهيم.

براي ديدن ويديو پشت صحنه، روي جهتنماي راست در كادر زير كليك كنيد:

    Swipe through to see how we created this three photo composite using the @profotousa b2 as a backlight. @canonusa 5D Mark 4 with Canon 35mm f/1.4 ISO 100, 1/200th, f/5.6

    A post shared by SLR Lounge (@slrlounge) on Jul 31, 2017 at 3:57pm PDT

۱
به دنبال مكان هايي در داخل و بيرون باشيد

ما توصيه مي كنيم كه قبل از شروع عكاسي، با محل مورد نظر خود آشنا شويد. در اينترنت به دنبال آن مكان عكاسي بگرديد تا ببينيد ديگران قبل از شما چطور آن را ثبت كرده اند، و سپس در روز عكاسي صبح زود در آنجا حاضر شويد تا به دنبال صحنه هاي خوب، هم در فضاي داخلي و هم فضاي بيرون بگرديد. حتي اگر قبلا در آن محل عكاسي كرده ايد، ارزشش را دارد كه آن فضا را دوباره بررسي كنيد تا زوايايي كه ممكن است قبلا نديده باشيد را پيدا كنيد.

۲
تصوير نهايي را تجسم كنيد

Canon 5D Mark IV لنز Canon 35mm f/1.4 با ديافراگم f/5.6، سرعت شاتر ۱/۲۰۰، ايزو ۱۰۰

ميكل آنژ گفته است، «هر بلوك سنگي مجسمه اي در درون خود دارد، و اين وظيفه مجسمه ساز است كه آن را كشف كند.» اين مفهوم فراتر از مجسمه سازي است، و براي اَشكال ديگر هنر، از جمله عكاسي نيز قابل استفاده است. تصويري كه ما در ذهن خود مي بينيم، قبل از ما وجود داشته است. ما فقط بايد از ابزارهاي موجود براي جان بخشيدن به آن استفاده كنيم.

۳
تنظيم زاويه دوربين بر روي سه پايه

بعد از اين كه مكان مورد نظر خود را انتخاب كرديد، دوربين خود را بر روي يك سه پايه نصب كرده، و از لنز مناسب براي به دست آوردن فاصله كانوني مورد نظر خود استفاده كنيد. سه پايه، ثبات و استحكام مورد نياز شما براي ثبت چندين عكس براي تركيب نهايي، كه در پس پردازش ايجاد خواهيد كرد را فراهم مي كند.

۴
نوردهي محيط را تنظيم كنيد

دوربين Canon 5D Mark IV، لنز Canon 35mm f/1.4 با ديافراگم f/5.6، سرعت شاتر ۱/۲۰۰، ايزو ۱۰۰

قبل از اضافه كردن نور، نوردهي محيط را بر روي دوربين خود تنظيم كنيد. نوردهي كلي براي پرتره هاي سيلوئت معمولا تاريك تر است، بنابراين ديافراگم را تنظيم كرده، ايزو را كم كنيد، و سرعت شاتر را طبق سليقه خود تنظيم كنيد.

نكته: ما تصميم گرفتيم نور محيط را كم كنيم تا جزئيات محل عكاسي را به حداقل رسانده و توجه بيننده را به سمت سوژه ها به عنوان سيلوئت (سايه نما) و تابلوي هنري روي ديوار كه آنها را كادربندي مي كند، جلب كنيم.

۵
چيدمان نورپردازي

اين ليستي از لوازم و تجهيزاتي است كه شما مي توانيد براي ايجاد پرتره هاي تركيبي شگفت انگيز از آنها استفاده كنيد:

گزينه هاي تجهيزات نورپردازي:

    كيت Prfoto B2 250 Air TTL To-Go
    فلاش روي دوربين با فوكوس كمكي يا فرستنده اسپيدلايت
    فلاش خارج از دوربين با راديوي توكار
    گريد/ اسنوت فلاش
    ژل/CTO/CTB فلاش
    پايه فلاش

فلاش را طوري قرار دهيد كه پشت سوژه(هاي) شما پنهان شود. بايد تا حدودي پايين باشد، و جهت قرار دادن فلاش بسته به پس زمينه و ظاهري كه به دنبالش هستيد، متفاوت خواهد بود. براي اين تصوير، سوژه ها نسبتا نزديك به يك تابلوي هنري ديواري كه مي خواستيم آن را برجسته كنيم ايستادند، بنابراين ما نور را از سوژه ها دور كرديم. پخش شدن نور بر روي ديوار همچنين به نشان دادن سوژه ها به صورت سيلوئت كمك كرد.

۶
زوج را به صورت تك به تك و با هم ژست دهي كنيد

دايره ها جدايي واضح را نشان مي دهند

با ژست دهي هر يك از سوژه ها در سمت مربوط به خود شروع كنيد. از آنجا كه شما هر بار از يك سوژه عكس مي گيريد، مطمئن شويد كه آنها رو به سمت جهت درست قرار داشته باشند، كه بايد به سمت مركز تصوير باشد. همچنين، از آنجا كه اين تصوير خاص شامل سيلوئت است، سوژه ها را طوري قرار دهيد كه با جدايي بين بازو و كمر براي سوژه خانم، و فاصله بين پاها به اندازه عرض شانه براي اضافه كردن عمق به ژست ظاهر سوژه آقا، مشخصات و ويژگي هاي آنها به وضوح مشخص باشد (تصوير بالا را ببينيد). بدون ايجاد فاصله واضح، سوژه ها عريض تر و نا مشخص تر ظاهر مي شوند.

عكاسي حرفه جذابي بوده و تلفيقي از هنر مدرن است.

۷
تركيب عكس ها در فتوشاپ

در نهايت عكس ها را به يك عكس در فتوشاپ تركيب كنيد.

نويسنده: پاي جيرسا (Pye Jirsa)

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۵:۳۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

براي عكاسي عمدتا بهتر است سوژه هاي خلوتي انتخاب كرد تا امري آسان تر باشد اما گاهي اوقات با سوژه هاي شلوغي رو به رو هستيم كه كمي تصويربرداري را مشكل ساز مي كند.

تصور كنيد كه در صبح روز عروسي يك نفر وارد اتاق عروس در هتل مي شويد تا بتوانيد همانطور كه براي آن روز بزرگ آماده مي شود، از او عكس بگيريد. شما احتمالا با دو آرايشگر مو و صورت مواجه مي شويد، كه هر يك از آنها در كنار انبوهي از لوازم روي هم انباشته شده، و همچنين كيف ها، چمدان ها، و اشياء ديگري كه روي زمين و مبلمان قرار دارند، ايستاده اند. و اعضاي خانواده عروس هم آنجا حضور دارند، و همه چيز كاملا شلوغ و درهم و برهم است. يا يك سناريو مشابه و عكاسي از سوژه اي در اتاق شلوغ. در اين مقاله شما را براي عكاسي كودك در در چنين شرايطي آماده مي كنيم.

قبل از گرفتن هر عكسي، مهم است كه صحنه خود را ارزيابي كنيم تا بتوانيم تنظيمات لازم را ايجاد كنيم؛ در غير اين صورت، ارزش كلي تصاوير ما پايين مي آيد. از آنجا كه اينگونه جلسات عكاسي از عروس اغلب در فضاهاي كم و شلوغ مانند اتاق شرح داده شده در بالا اتفاق مي افتند، نمونه خوبي براي نشان دادن اين نكته هستند.
مشكل: اتاق هاي شلوغ حواس را از سوژه پرت مي كنند

اگرچه عده اي ممكن است استدلال كنند كه بهتر است از آماده شدن عروس و لحظات مشابه به سبك عكاسي خبري بدون مداخله عكس بگيريم، اما مهم است كه ارزش توليد تصاويري كه مي خواهيد ثبت كنيد را در نظر بگيريد. اتاق هاي شلوغ هتل پر از المان هاي حواس پرت كننده هستند، و آن جزئيات اگر ناديده گرفته شوند، مي توانند تمركز را از سوژه مورد نظر شما دور كنند. عكس گرفتن به سبك عكاسي خبري به اين معني نيست كه شما نمي توانيد هيچ يك از المان ها را در عكس هدايت يا كنترل كنيد.
راه حل: نوردهي محدود

گذشته از مرتب كردن اتاق تا حد ممكن يا درخواست از هتل براي بازگردان اتاق به حالت اول (در صورتي كه چنين گزينه اي داشته باشند)، راه هايي براي پنهان كردن خلاقانه صحنه هاي شلوغ با استفاده از پيش زمينه و نورپردازي وجود دارد. با ايجاد تنظيمات كوچك، ما مي توانيم درام ايجاد كرده و ارزش توليد تصاوير خود را افزايش دهيم.

اين ليستي از لوازمي است كه ممكن است براي پنهان كردن شلوغي به آنها نياز داشته باشيد:
لوازم نورپردازي:

    فلاش روي دوربين با فرستنده اسپيدلايت
    فلاش اكسترنال با راديوي توكار (داخلي)
    گريد/اسنوت فلاش
    ژل/CTO/CTB فلاش (اختياري)
    پايه فلاش

لوازم جانبي افكت هاي ويژه

    رشته چراغ LED
    منشور
    آينه

در اينجا چگونگي بهره بردن از يك مكان شلوغ به بهترين نحو ممكن در ۴ مرحله ساده ارائه خواهد شد:

۱
تعيين موقعيت سوژه

Canon 5D Mark IV, Canon 100MM Macro, f/2.8, 1/100, ISO 800

هميشه هنگام تعيين موقعيت عروس براي عكس هاي آماده شدن قبل از مراسم عروسي، به آرايشگر احترام بگذاريد؛ آنها هم بايد كار خود را انجام دهند تا مطمئن شوند كه عروس به بهترين شكل در مراسم ظاهر مي شود.

با اين حال، شما بايد بدانيد كه آيا عروس يك سمت بهتر (ارجح) دارد يا نه؛ اگر داشت، او را طوري قرار دهيد كه بتوانيد از آن سمت عكس بگيريد. براي گفتن يك داستان كامل تر، آرايشگر را هم در عكس جاي دهيد.

۲
تنظيم نوردهي محيط

براي به دست آوردن نوردهي محيط مورد نظر خود، ايزو، سرعت شاتر، و ديافراگم را تنظيم كنيد. بسته به شرايط و سبك اتاق، ممكن است بخواهيد جزئيات بيشتر يا كمتري را نشان دهيد. هرچه محيط نسبت به روشنايي سوژه شما تاريك تر باشد، حالت تصوير دراماتيك تر مي شود.

۳
فلاش را همراه با گريد در يك زاويه مطلوب قرار دهيد

يك گريد بر روي فلاش خود بگذاريد تا كنترل نور را به حداكثر برسانيد، و فلاش را طوري قرار دهيد كه جهت و زاويه نور براي سوژه شما مطلوب باشد. براي جلوگيري از نورپردازي تركيبي، چراغ هاي ديگر را در اتاق خاموش كنيد يا سوژه را طوري قرار دهيد كه نور چراغ ها بر روي او نتابد.

۴
از پيش زمينه يا افكت ها براي پنهان كردن استفاده كنيد

Canon 5D Mark III, Canon 50MM, f/1.4, 1/200, ISO 100

از اشياء پيش زمينه، مانند كيف ها، بطري ها، و گياهاني كه ممكن است روي يك ميز قرار داشته باشند، مي توان براي پوشاندن المان هاي حواس پرتكن در اتاق استفاده كرد. چه چيزي بهتر از استفاده از اشياء شلوغ براي پنهان كردن ديگر اشياء شلوغ و درهم و برهم است؟ زماني كه اشياء پيش زمينه محدود هستند، مي توانيد از افكت هاي خاص مانند چراغ هاي رشته اي LED، منشور، و آينه براي اضافه كردن جذابيت به تصوير و در عين حال پنهان كردن المان هاي ناخواسته استفاده كنيد.
نتيجه گيري

دانشمند روانشناس، دكتر كتلين ووس، در يك مطالعه اخير دريافت، «به نظر مي رسد كه محيط هاي بي نظم و شلوغ الهام بخش شكستن سنت ها هستند، كه مي تواند بينش هاي تازه اي ايجاد كند.» از اين رو، مي توان نتيجه گرفت كه چالش هاي خاص – مانند عكاسي از سوژه ها در اتاق هاي شلوغ – معمولا الهام بخش افراد براي خلاقانه تر فكر كردن هستند. بياييد مطمئن شويم كه ما نيز خودمان را به چالش مي كشيم و تصاوير باورنكردني و خلاقانه اي مي گيريم!

اين موارد كمك شاياني به شما در تصويربرداري خواهد كرد.

نويسنده: پاي جيرسا (Pye Jirsa)

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۰۴:۱۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

يكي از مهمترين سوژه هاي عكاسي پرتره است. آيا مي خواهيد بدانيد چگونه از قوانين تركيب بندي كادر براي سوژه هاي زنده استفاده كنيد؟ براي بعضي افراد بهتر مي توان از اين قوانين استفاده كرد، كه بستگي به شخصي دارد كه از او عكاسي مي كنيم. همچنين ميدانيم كه در پرتره مهمترين عنصر نگاه سوژه ميباشد. كادربندي اين نگاه بنحوي كه ايجاد فضا و احساس مناسب كند يكي از تكنيك هاي جالب عكاسي است كه ميتواند پيشرفت شما در اين هنر را بخوبي حاصل كند. در مقاله پيش رو بيشتر دراينباره صحبت خواهيم كرد.

احتمالا با قانون يك سوم آشنايي داريد. قبل از هر چيز بايد بگوييم كه يكي از نخستين و اصوليترين تكنيك هايي كه به عنوان يك عكاس مي آموزيد، قانون يك سوم مي باشد و اينكه چگونه سوژه را در يك سمت تصوير قرار دهيد در واقع به جاي اينكه صاف آن را در وسط قرار دهيد   كه معمولا سبب ايجاد تركيب بندي خوش آيند تري مي شود. موضوع اين مقاله نيز ايده اي مرتبط مي باشد، اينكه چگونه به سوژه اي كه در موقعيت درست قرار گرفته «فضايي براي نگاه كردن» بدهيم.
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
۱-نگاه كردن به چپ يا راست

شايد دوست داشته باشيد بدانيد كه هر زمان كه سوژه اي داشتيد كه به چپ يا راست مي نگريست، بهترين مكان براي قرار دادن او دور از سمتي از تصوير است كه به طرف آن نگاه مي كند. به اين معني كه اگر سوژه به چپ نگاه مي كند، او را در سمت راست تصوير قرار دهيد  و برعكس . اينكار باعث ميشود كه فضاي منفي يا خالي كادر وزن بيشتري به سوژه بدهد.

نكته : بد نيست بدانيد كه به اين تكنيك، زير شاخه تركيب بندي، فضاي نگاه (looking room) گفته مي شود. هميشه توصيه ميشود كه به سوژه خود فضاي نگاه بدهيد. همچنين در قانون فضاي نگاه مي گويد كه هميشه بايد فضاي بيشتري در سمتي كه سوژه به آن طرف نگاه مي كند وجود داشته باشد. همانطور كه از نام آن پيدا است، شما داريد فضايي براي نگاه كردن سوژه ايجاد مي كنيد.

در تصاوير زير نمونه هايي را مشاهده مي كنيد كه اين تكنيك در آن ها به خوبي اجرا شده است:

عكس از Olena Zaskochenko

عكس از Evgeniy Savukov

عكس از Laurens Kaldeway

عكس از Alexey Kachan
۲- هدايت كردن سوژه

عكس از Hero Images

جالب است بدانيد كه اين ايده  براي مواردي كه سوژه در حال قدم زدن، دويدن و يا شيرجه زدن به سمت ناحيه مشخصي از تصوير است نيز صدق مي كند. به آن ها فضايي براي حركت كردن به سمتش بدهيد، و در اين صورت مطمئن خواهيد بود اكشن ها (حركات) در عكس شما واقعي به نظر مي رسند. بيننده ي تصوير مي تواند سير تكامل حركت را تجسم كرده و در ذهنش تصويري بسازد كه بعد از اين چه اتفاقي خواهد افتاد.

همچنين گفتنيست كه در ويديو و فيلم، اين تكنيك به «هدايت كردن سوژه» معروف است. اين شامل خالي گذاشتن تقريبا دو سوم فضاي صفحه مقابل سوژه مي شود، براي ايجاد حسي كه سوژه فضايي براي ادامه حركت در تركيب بندي دارد.
۳- قالب شكني

توجه داشته باشيد كه همانطور يكه رعايت و اجراي قانون يك سوم هميشه بهترين گزينه نيست، در مورد فضاي نگاه هم مي توان قالب شكني كرد. اگر شانسش را داشتيد، چند عكس با فضا هاي مختلف بگيريد تا بتوانيد بعدا گزينه مورد علاقه خود را انتخاب كنيد. براي نمونه شايد بخواهيد به جاي مقابل سوژه، فضاي بيشتري را در پشت او رها كنيد.
منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۳:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

احتمالا با تكنيك داج اند برن يا روشن كردن و تاريك كردن تصاوير در فتوشاپ اشنايي داريد. اين تگنيك در بسياري از مواقع ميتواند ظعف دايناميك رنج دوربين  ديجيتال را بپوشاند. ما قصد داريم در اين مقاله طيف كاملي از تكنيك هاي روشن و تيره كردن يا داج و برن (dodging و burning) را بررسي نماييم. شما مي توانيد با استفاده از انواع تكنيك هاي پيشرفته dodge و burn فتوشاپ، براي روشن و تاريك كردن انتخابي برخي قسمت ها، عكاسي منظره خود را بهبود بخشيد. براي اين كار ما مطالعه اين مقاله را به شما عزيزان توصيه مي نماييم. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

براي شروع بايد بگوييم زمانيكه بحث كامل كردن عكس هاي منظره شما مطرح باشد، روشن و تيره كردن (dodging و burning) در نوع خود يك هنر است. اين روند به مدت طولاني بخش جدايي ناپذيري از عكاسي بوده است، اما اين روزها روشن يا تاريك كردن قسمت هاي تصوير با دقت، آسان تر از انجام اين كار در تاريك خانه هاي قديم مي باشد.

بايد بدانيد كه مسئله فقط دانستن اين كه چطور بايد روشنايي را به طور انتخابي تنظيم كنيم نيست: تصميم گيري در مورد اين كه كدام قسمت هاي يك تصوير به توجه نياز دارند، بسيار مهم تر است.

هنگاميكه شخصي يك عكس را مي بيند، نگاهش به طور طبيعي اول به سمت قسمت هاي روشن تر كشيده مي شود پس در نتيجه هنگام روشن تر كردن (dodging) و تيره تر كردن (burning) اين مسئله را در نظر داشته باشيد. تصور كنيد كه داريد چشم ها را به سفري در اطراف كادر مي بريد: بر خطوط برجسته تاكيد كنيد و چشم را به سمت سوژه بكشيد.
مرحله ي نخست :زمين و آسمان را جدا كنيد

 

براي شروع شما مي بايست با ابزار Quick Selection در نرم افزار فتوشاپ بر روي آسمان نقاشي كنيد تا آن را انتخاب كنيد، سپس كليدهاي Cmd/Ctrl+J (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهيد تا اين قسمت را در يك لايه جديد كپي كنيد. يك لايه تنظيماتي Levels اضافه كنيد. براي تاريك كردن تصوير Blend Mode را بر روي Multiply تنظيم كنيد. كليدهاي Cmd/Ctrl+I را فشار دهيد تا ماسك لايه به سياه معكوس شده و افكت آن پنهان شود.
مرحله ي دوم : آسمان را تيره كنيد

 

شما مي بايد دكمه Cmd/Ctrl (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را نگه داشته و بر روي تصوير كوچك (thumbnail) كنار لايه آسمان بريده و كپي شده در مرحله قبل كليك كنيد تا به صورت يك ناحيه انتخابي (selection) در آيد، لايه وسط در تصوير فوق. سپس بر روي ماسك لايه Levels كليك كنيد. ابزار قلم مو را انتخاب كنيد. رنگ پس زمينه را بر روي سفيد و opacity قلم را بر روي ۲۰% تنظيم نماييد، و بعد از آن براي تيره كردن ناحيه هايي كه مي خواهيد روي آسمان بكشيد. هنگامي كه كارتان تمام شد، دكمه هاي Cmd/Ctrl+D (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد)را براي خارج شدن از حالت انتخاب (deselect) فشار دهيد.
مرحله ي سوم : پيش زمينه را روشن كنيد

 

در اين مرحله لايه تنظيماتي Levels ديگري اضافه كنيد. Blend Mode آن را بر روي Screen تنظيم كنيد تا تصوير روشن شود. كليد Cmd/Ctrl را نگه داريد و بر روي لايه آسمان كليك كنيد تا انتخاب (select) شود و سپس با Select>Inverse ناحيه انتخابي را معكوس كنيد تا پيش زمينه انتخاب گردد. براي سياه كردن ماسك لايه Levels جديد، كليدهاي Cmd/Ctrl+I را فشار دهيد، سپس روي آن با رنگ سفيد نقاشي كنيد تا قسمت هايي از پيش زمينه را روشن تر نماييد.
مرحله ي چهارم : سنگ ها را شارپ كنيد

 

در اينجا كليدهاي Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E را فشار دهيد تا يك لايه ادغام شده ايجاد كنيد. بر روي آن راست كليك كرده و ‘Convert to Smart Object’ را انتخاب كنيد.سپس به مسير Filter>Sharpen>Unsharp Mask برويد و Amount (مقدار) را بر روي ۱۲۰، سپس Radius (شعاع) را بر روي ۴۵ و Threshold (آستانه) را بر روي ۴ تنظيم كنيد تا به سنگ ها وضوح و شارپنس بيافزاييد. ماسك لايه اي كه ظاهر مي شود را معكوس كنيد (Cmd/Ctrl+I)، و روي سنگ ها با قلم موي رنگ سفيد نقاشي كنيد.
مرحله ي پنجم : چشم ها را به سمت سوژه هدايت كنيد

 

شما مي بايست در ااينجا كليد Alt را نگه داشته و بر روي آيكون New Layer در پنل لايه ها كليك كنيد. در گزينه هاي پنجره باز شده Mode را روي Overlay تنظيم كنيد، مربع “…Fill with” را تيك بزنيد و Ok كنيد. Opacity ابزار قلم مو را بر روي ۱۰% تنظيم كنيد، سپس براي روشن كردن با رنگ سفيد و براي تيره كردن با رنگ سياه نقاشي كنيد؛همچنين از اين لايه براي هدايت ماهرانه چشم بيننده به سمت سوژه استفاده نماييد.
مرحله ي ششم : هايلايت ها و سايه ها

 

ميخواهيم اين آموزش را به پايان برسانيم. در پايان كليدهاي Cmd/Ctrl+Shift+Alt+E (در ويندوز بجاي دكمه Cmd دكمه Ctrl وجود دارد) را فشار دهيد تا يك لايه ادغام شده جديد ايجاد كنيد. ابزار Dodge را انتخاب كنيد و Exposure را بر روي ۱۰% و Range را بر روي Highlights تنظيم كنيد. از اين ابزار با تنظيمات ذكر شده براي تقويت هايلايت ها (قسمت هاي روشن) و تاكيد روي آن ها استفاده كنيد. از ابزار Burn، با تنظيمات Exposure بر روي ۱۰% و Range بر روي Shadows، براي اضافه كردن عمق به سايه ها استفاده نماييد.
منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۱:۴۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

شايد با مفهوم اعوجاج در لنز شنايي نداشته باشيد. اين مقاله ميتواند به آشنايي و رفع اين مشكل شما كمك شاياني بكند. در آغار اين مقاله بايد بگويم هر چند لنز دوربين شما ممكن است خوب باشد، اما شما بايد اين نكته را بدانيد كه چگونه اعوجاج لنز را كشف (و اصلاح) كنيد. در اين مقاله ما هر چيزي را كه عكاسان بايد در عكاسي كودك در آتليه كودك بدانند تا بهترين نتايج را از لنزهاي خود بگيرند براي شما عزيزان توضيح خواهيم داد. ما با پاسخ دادن به برخي از رايج ترين سوالات در مورد اعوجاج لنز آغاز خواهيم كرد، سپس به چند نمونه اعوجاج لنز نگاهي مي اندازيم و در پايان، سعي مي كنيم چند اصطلاح فني را توضيح دهيم و برخي از اين مفاهيم را به زبان ساده بيان كنيم.


ممكن است شما بگوييد كه لنز گران قيمت من بي نقص نيست؟

ما به شما مي گوييم تمام لنزها نقص نوري دارند، و تصاويري ايجاد مي كنند كه نسخه هاي كامل و بي عيبي از سوژه هايي كه به سمتشان نشانه رفته بودند نيستند. اگرچه توليد كنندگان سخت گير سعي مي كنند لنز هاي بي عيب و نقص ايجاد كنند، در واقع هيچ راهي براي توليد لنزي كه تا حدودي مشكل اعوجاج و ابيراهي نداشته باشد، وجود ندارد.
نتيجه اينكه : اگر من پول بيشتري براي لنزم بپردازم، تصاويري با اعوجاج كمتر از آن به دست خواهم آورد؟

بايد پاسخ دهيم كه قطعا قيمت لزوما شاخص كيفيت نيست. ميزان اعوجاج لنز شما تا حد زيادي وابسته به نوع لنز و ساخت آن است. قيمت نقش دارد، اما عواملي مانند فاصله كانوني نيز به همان اندازه مهم مي باشند.

به عنوان نمونه بايد بگوييم ، هرچه لنز وايد تر (عريض تر) باشد، بيشتر ممكن است خطوط صاف خميده به نظر برسند. لنزهاي زوم بيشتر از لنزهاي پرايم مستعد اعوجاج هستند – تنها به اين دليل كه اصلاح ابيراهي ها در هر فاصله كانوني امكان پذير نيست.

در ضمن هيچ گونه تضميني وجود ندارد كه يك لنز پرايم كامل و بي عيب باشد – اما اين درست است كه هرچه محدوده زوم بزرگتر باشد (مانند لنزهاي سوپر زوم)، اين اعوجاج ها قابل توجه تر مي شوند.
پرسش: اين نكته كه من هيچ وقت متوجه هيچ مشكلي در مورد لنزم نشده ام…

پاسخ: بايد بگوييم اين ممكن است براي بسياري از ما صدق كند. مسئله ي اصلي اين است كه طراحي لنز در سال هاي اخير فوق العاده بهبود يافته است، و دقت وحشتناك آخرين سنسورهاي ديجيتال به پيشرفت طراحي لنز سرعت بخشيده است. با داشتن يك SLR ديجيتال خوب و يك لنز معتبر اين اعوجاج ها خيلي جزئي هستند – اما وجود دارند.
پرسش :بنابراين ما هيچ وقت آن را به طور بي نقص نداشته ايم؟

قطعا در ست است ! اما يك چيز ابتدايي مانند تيرگي در گوشه هاي تصوير هنوز هم يكي از مشكلات تصاوير مدرن است، همانطور كه براي پيشگامان عكاسي بوده است. فقط مسئله اينجاست كه اين افكت وينيتينگ (vignetting – تيره شدن گوشه هاي تصوير) اين روزها خيلي قابل توجه نيست. در واقع، ما تمايل داريم قبول كنيم كه لبه هاي تصاوير كمي تيره تر خواهد بود – بنابراين حتي به آن توجه نمي كنيم  و بعضي براي اغراق آميز كردن اين افكت، گوشه هاي تصاوير خود را در فتوشاپ تيره تر مي كنند . از يك سطح سفيد به طور يكنواخت نورپردازي شده يك عكس بگيريد، بر روي كامپيوتر خود با دقت به آن نگاه كنيد، وشما  خيلي زود متوجه خواهيد شد كه مركز آن روشن تر است. اين اثر تيرگي را مي توان با استفاده از تنظيمات سفارشي بر روي دوربين هاي خاص، يا با استفاده از نرم افزار ويرايش تصوير استاندارد از بين برد.
پرسش : بطور كلي چند نوع مختلف اعوجاج نوري وجود دارد؟

در جواب بايد بگوييم ده ها نوع از اين نقص ها وجود دارند، از آستيگماتيسم گرفته تا كما، اما دو يا سه نوع وجود دارند كه به طور ويژه ارزش توجه دارند.
ابتدا با ساده ترين نمونه قابل درك شروع مي كنيم

در اينجا ما با اعوجاج خطوط منحني (curvilinear distortion) شروع خواهيم كرد. اين اعوجاج چندين نوع مختلف دارد، اما نوعي كه شما بيشتر از همه خواهيد ديد، اعوجاج خمره اي (barrel distortion) است. وقتي شما از يك لنز اولترا وايد استفاده مي كنيد، تشخيص آن واقعا آسان است، و باعث مي شود كه خطوط صاف در لبه كادر به سمت بيرون خم شوند. اين اثر بر روي يك لنز چشم ماهي (fisheye) از اين هم مشهودتر است، كه در آن براي به دست آوردن عريض ترين نماي ديد ممكن، اين اعوجاج ها توسط طراحان لنز اصلاح نشده رها مي شوند.
پرسش چه نوع اعوجاج هاي خطي ديگري وجود دارند؟

پاسخ : در واقع اعوجاج جاسوزني (Pincushion distortion) اغلب در لنزهاي تله فوتوي بلند ديده مي شود – و باعث مي شود كه خطوط به سمت داخل خم شوند. اين اثر معمولا خيلي ظريف است، و به طور معمول مشخص و بارز نيست مگر اين كه از سوژه هاي مستطيل شكل به طور مستقيم عكس بگيريد. برخي از لنزهاي زوم مي توانند علائم اعوجاج سبيلي (moustache distortion) را نشان دهند – كه در آن يك تصوير مي تواند هر دو اعوجاج جاسوزني و خمره اي را نشان دهد. اين نوع اعوجاج معمولا در لنزهاي زوم وايد ديده مي شود، و سبب مي شود خطوط مستقيم موج دار به نظر برسند.
پرسش: به نظر شما در حقيقت من بايد مراقب چه چيز ديگري باشم؟

توجه داشته باشيد كه كج‌نمايي يا ابيراهي رنگي (Chromatic aberration) احتمالا بزرگترين ترس و نگراني يك عكاس SLR مدرن است. همانطور كه ما بر روي تصاوير خود زوم مي كنيم، حاشيه رنگي اي كه به وجود مي آورد، به مراتب قابل توجه تر از روزهاي عكاسي با فيلم است (زماني كه اين مشكل تنها در عكس هاي خيلي بزرگ شده ديده مي شد).
 پرسش: در كجا احتمال بيشتري براي ديدن ابيراهي رنگي وجود دارد؟

براي توضيح اين مطلب بايد بگوييم اين مشكل تمام لنزها را با هر فاصله كانوني تحت تاثير قرار مي دهد، اما در فواصل كانوني خيلي طولاني تر و در لنزهاي ارزان قيمت تر، برجسته تر خواهد بود. همچنين ارزشش را دارد كه نگاهي به تست هاي لنز بياندازيد، چون اين پديده برخي از مدل ها را بيش از مدل هاي ديگر تحت تاثير قرار مي دهد. شما آن را در لبه هاي سوژه ها، و به سمت لبه هاي تصوير خواهيد ديد. جايي كه يك خط سفيد داريد كه از يك ناحيه تيره تر عبور مي كند ديدن آن ساده تر است در واقع قاب هاي پنجره در تصوير شما جاي خوبي براي نگاه كردن مي باشند.
پرسش : آيا من مي توانم كاري براي آن انجام دهم؟

پاسخ : بله، با ويرايش مي توان آن را اصلاح كرد. حتي ممكن است دوربين شما برنامه اي داشته باشد كه به شما كمك كند اين مشكل را برطرف كنيد. فتوشاپ CS ابزارهاي خوبي براي به حداقل رساندن اثر آن بر روي تصاوير شما دارد. نرم افزار PTLens نيز خوبي مي باشد.
پرسش: بطور كلي انواع اعوجاج لنز چيست؟ :

در زير سعي كرده ايم نمونه هايي از انواع معمول (متداول) اعوجاج لنز وجود دارد كه نشان مي دهد چگونه آنها بر تركيب بندي شما تاثير مي گذارند.
۱- اعوجاج خمره اي يا Barrel Distortion

 

 

توجه كنيد كه اعوجاج خمره اي تصويري ايجاد مي كند كه در آن خطوط به بيرون به سمت لبه ها خميده مي شوند – كه باعث مي شود مستطيل ها به شكل خمره به نظر برسند.
۲- اعوجاج جاسوزني يا Pincushion Distortion

مد نظر داشته باشيد كه اعوجاج جاسوزني باعث مي شود به نظر برسد كه خطوط به داخل به سمت مركز خم شده اند  كه باعث مي شود مستطيل ها مانند خطوط يك جاسوزني به نظر برسند.

 

در تصوير بالا  تفاوت اعوجاج خمره اي و جاسوزني را مشاهده مي نماييد.
۳- ابيراهي رنگي يا  Chromatic Aberration

 

در حقيقت ابيراهي رنگي (يا achromatism) معمولا از طريق حاشيه رنگي اي كه بر روي خطوط و لبه ها در تصوير ايجاد مي كند، ديده مي شود.
۴- وينيتينگ يا Vignetting

 

بادي بگوييم تمامي لنزها تصويري ايجاد مي كنند كه لبه هاي آن تاريك تر از مركز آن است – اين حالت تحت عنوان وينيتينگ شناخته شده است، و مي تواند به عنوان ابزار سبك شناسي مورد استفاده قرار گيرد. اين افكت گاهي به عمد و در نرم افزار هايي چون فتوشاپ اعمال مي شود كه لبه هاي عكس را تيره تر مي نمايند.
۵- بدون اعوجاج

ودر اخر اينكه بدون اعوجاج لنز، كه در آن خطوط مانند واقعيت مستقيم هستند. هيچ تيرگي در لبه ها وجود ندارد، و همه رنگ ها سر جاي خود هستند.
پرسش : چرا ابيراهي رنگي اتفاق مي افتد؟

 

پاسخ : همانطور كه مي دانيد هدف يك لنز شكست نور است  يعني برگرداندن مسير مستقيم اشعه ها با يك زاويه و به سمت سنسور.

متاسفانه، طول موج هاي مختلف نور با مقادير كمي متفاوت برگردانده مي شوند (شكست پيدا مي كنند)، به اين معني كه مسير نور قرمز با زاويه متفاوتي نسبت به نور آبي برگردانده مي شود، كه باز هم مقدار آن با نور سبز متفاوت است.

سپس رنگ هاي متفاوت در نقاط مختلف متمركز مي شوند، در نتيجه حاشيه هاي رنگي (colour fringing) به وجود مي آيد.

 
انواع مختلف ابيراهي

۱- ابيراهي رنگي عرضي (lateral chromatic aberration) كه حاشيه هاي رنگي ايجاد مي كند، و با اين واقعيت ايجاد مي شود كه بزرگنمايي تصوير با طول موج تغيير مي كند.

۲- ابيراهي رنگي طولي يا محوري (Longitudinal chromatic aberration) با طول موج هاي مختلف متمركز شده در فواصل مختلف ايجاد مي شود. هر دو اين كج‌نمايي هايي رنگي در تصوير فوق نشان داده شده است.

اين سبب ايجاد نرمي در كل تصوير مي شود، و با اجتناب از عريض ترين ديافراگم براي به حداكثر رساندن عمق فوكوس مي توان آن را كاهش داد.
تعاريف تخصصي درباره اعوجاج:
۱- اعوجاج خمره اي

نقص لنز، متداول در لنزهاي اولترا وايد كه خطوط صاف را در لبه ها به سمت بيرون خم مي كند.
۲- ابيراهي رنگي

نقص لنزي كه در آن طول موج هاي نور با مقادير (زواياي) مختلف شكسته مي شوند، يا در فواصل مختلف متمركز مي شوند.
۳- اعوجاج جاسوزني

نقص لنز معمول در لنزهاي تله فوتوي بلند كه باعث مي شود به نظر برسد كه تصوير در لبه ها به سمت داخل خم شده است.
APO-4

آپوكرومات (Apochromat). نوعي لنز، ساخت شركت سيگما و شركت هاي ديگر، كه براي تصحيح ابيراهي رنگي طراحي شده است.
 ۵-ED

پراكندگي بسيار كم (Extra-low dispersion). برخي از لنزهاي نيكون طراحي شده براي تصحيح ابيراهي رنگي.
UD6

پراكندگي بسيار كم (Ultra-low Dispersion). المان موجود در برخي از لنزهاي سري L كانن كه براي تصحيح ابيراهي رنگي طراحي شده است.
منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۰:۱۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي با تلفن همراه امروزه شاخه مهمي از عكاسي به شمار ميرود. وجود شبكه هاي اجتماعي و سهولت اشتراك تصاوير باعث شده بسياري از عكاسان به اين سمت سوق پيدا كنند. در مقاله پچيش رو پنج نكته عكاسي كه براي افزايش كيفيت موثر است را با شما به اشتراك ميگذاريم.

در ابتدا بايد بگوييم براي گرفتن عكس‌هايي فوق‌العاده با استفاده از دوربين گوشي موبايل چه چيزي نياز داريم؟ شايد اپليكيشن‌هاي عكاسي متنوع براي ويرايش عكس و افزودن جلوه‌هايي ويژه مفيد باشند ولي  تنها با استفاده از اپليكيشن پيش‌فرض دوربين گوشي خود و رعايت چند نكته‌ي ساده در زمينه‌ي تركيب‌بندي هم تصاوير بسيار زيبايي خلق نماييد. در اين آموزش با ۵ نكته آشنا خواهيد شد كه كمك مي‌كند با دوربين گوشي موبايل چنان عكس‌هاي جذابي خلق كنيد كه انتشار آن‌ ها روي اينستاگرام يا نمايش دادنشان به دوستان باعث افتخارتان گردد.ما را تا انتهاي اين مقاله همراهي كنيد تا با هم مشاهده كنيم چگونه با ايجاد برخي تغييرات كوچك در تكنيك‌هاي عكاسي مي‌توان ابزار لازم براي تبديل شدن به يك عكاس موبايل فوق‌العاده را در اختيار داشت. عكاسي بارداري در آتليه بارداري


۱. تمركز تصوير را از مركز كادر دور نماييد

گفتنيست ما بيشتر اوقات به صورت غريزي تمايل داريم زمان گرفتن عكس با دوربين گوشي موبايل سوژه را در مركز كادر قرار دهيم. شايد دليل اين موضوع اين فرض اشتباه باشد كه دوربين هم بايد به همان شكل كه ما از چشمانمان استفاده مي‌كنيم روي سوژه تمركز كند. عكسي كه به اين شيوه گرفته شود ممكن است خوب به نظر برسد ولي كاملا معمولي خواهد بود. با جابجا كردن نقطه‌ي تمركز عكس از مركز كادر قادر هستيد به‌راحتي سوژه‌هاي جالب را در محلي غيرمنتظره قرار داده و عكس جذاب‌تري توليد نماييد.

در جواب اينكه چرا در عكس بالا آسياب بادي را در مركز عكس قرار ندهيم؟ بايد بگوييم به اين سبب كه با قرار دادن سوژه در محلي متمايل به لبه‌ي سمت چپ كادر مي‌توانيد تصوير غني‌تري بسازيد كه چشم بيننده را به سمت انعكاس‌هاي جذاب درون آب و منظره‌ي زيباي شهر بندري در پس‌زمينه مي‌كشد.

قابل ذكر است كه تنها با منتقل كردن نقطه‌ي تمركز به سمت يكي از دو لبه‌ي كادر، شما به‌ صورت خودكار ابعاد جديدي را از محيط طبيعي سوژه آشكار خواهيد نمود. اين روش، روشي مؤثر است كه اجازه مي‌دهد بيننده ديد وسيع‌تري نسبت به زيبايي منبع الهامي داشته باشد كه سبب شده شما دكمه‌ي شاتر دوربين گوشي موبايل را بزنيد. نقطه‌ي تمركز در عكس پايين يك مجسمه‌ي گيراست كه بر فراز شهر بوداپست قرار دارد. اگر مجسمه را در مركز تصوير قرار داده بوديم به يك سيلوئت زيبا از آن مي‌رسيديم، ولي تمام عكس در همين خلاصه مي‌گردد.

شايان ذكر است ما با منتقل كردن مجسمه به سمت راست كادر، موفق شديم شكوه سوژه را به‌طور كامل حفظ نماييم و علاوه بر آن نمايي مسحوركننده از غروب خورشيد بر فراز شهر را هم در عكس بگنجانيم. تغييري به همين كوچكي اجازه مي‌دهد با آشكار كردن بخش‌هاي بيشتري از محيط اطراف سوژه، تجربه‌ي كامل‌تري را از چنين لحظه‌هاي جادويي با بينندگان خود به اشتراك بگذاريد.

توجه داشته باشيد كه كادربندي مركزگريز تقريبا در هر شرايطي براي ايجاد يك زاويه ديد نو خوب عمل مي‌نمايد. دفعه‌ي بعدي كه قصد عكاسي با موبايل را داشتيد از مركز كادر دوري نماييد تا مشاهده كنيد چه اتفاقات غافلگيركننده‌اي در عكس‌هايتان رخ مي‌دهد.


۲. از كادرهاي طبيعي خاص استفاده نماييد

بايد ذكر كنيم كه كادربندي اطراف تصوير سما قادر هستيد به يك عكس زيبا جذابيت بصري بيشتري ببخشد. اپليكيشن‌هاي متعددي وجود دارند كه از آن‌ها مي‌توانيد براي افزودن فريم به عكس‌هاي موبايلي استفاده كنيد، اما بسيار جالب‌تر خواهد بود كه از عناصر طبيعي يا دست‌ساز بشر در عكس به‌عنوان كادرهايي منحصربه‌فرد بهره بگيريد. كادر يا فريم ساختاري مي باشد كه نقطه‌ي تمركز عكس را احاطه مي‌كند. كادر مي‌تواند از هر چيز طبيعي يا مصنوعي كه متناسب با هدف بصري شما است ساخته شده باشد. با ساختن يك مرز كامل يا جزئي در اطراف سوژه قادر مي باشيد توجه بيننده را به تصوير داخل آن كادر جلب نماييد.

در عكس بالا عكاس با قرار دادن بخشي از حاشيه‌ي رودخانه در داخل يك كادر طبيعي به ما مي‌گويد كه اين بخش از اهميت خاصي برخوردار است.

بنابراين چگونه مي‌توانيم براي عكاسي با دوربين گوشي موبايل، يك فريم مناسب پيدا كنيم؟ ابتدا دوربين گوشي را مستقيما به‌سوي مركز تمركز تصويري بگيريد كه قصد ثبت كردن آن را داريد. بعد از ان چند قدم عقب‌تر برويد و در لبه‌هاي كادر به دنبال هرگونه خط يا بافتي بگرديد كه مي‌تواند نقش حاشيه را براي شما بازي كند. پنجره‌ها، درها و حصارها برخي از آشناترين كادرهايي مي باشند كه در زندگي روزمره به آن‌ها برخورد مي‌كنيم. ولي در طبيعت به كادرهاي انتزاعي‌تري نظير درختان، سايه‌ها، رودها و حتي ابرهاي آسمان برخورد خواهيم كرد. اين كادرهاي انتزاعي مي‌توانند چاشني خلاقيت را به عكس‌هاي شما بيفزايند و آن‌ ها را خارق‌ العاده نمايند.

توجه داشته باشيد در عكس بالا كوه و منظره‌ي سرسبز اطراف آن توسط ابرهاي آسمان و سايه‌هاي روي زمين كادربندي شده است. در عكس زير اين تنه‌ي درخت و ساقه‌هاي آن مي باشند كه سوژه‌ي اصلي كه فردي است كه روي چمن‌ها در حال مطالعه مي باشد را در كادري طبيعي قرار داده‌اند.

فراموش نكنيد كه هيچ قانون سفت‌وسختي در مورد ظاهر كادرها وجود ندارد. هر چيزي كه مركز تمركز عكس شما را تقويت نمايد مي‌تواند به‌عنوان يك كادر در نظر گرفته شود.


۳. كادر عكس را تا لبه پر نماييد

جالب است بدانيد كادرها يا حاشيه‌هاي بصري تنها يك روش براي متمركز كردن نگاه بيننده مي باشند. گزينه‌ي ديگر اين مي باشد كه به‌ كلي از حضور كادر در عكس صرف‌نظر كنيد. به‌جاي استفاده از حاشيه‌ها مي‌توانيد كادر تصوير را به طور كامل  با سوژه‌ي اصلي پر كنيد تا تمركز بيشتري روي آن ايجاد شود. با اين روش چشم بيننده ديگر هيچ ترديدي در مورد سوژه‌ي اصلي عكس نخواهد داشت.

 

اين روش به‌ويژه براي نمايش دادن مجموعه‌اي از اشياء مشابه مناسب مي باشد. زماني كه اجازه دهيد سوژه از لبه‌هاي كادر بيرون برود در واقع به ذهن بيننده اين فرصت را داده‌ايد تا بخش‌هايي را كه نمي‌بيند تصور كند. اين موضوع مي‌تواند سبب پيدايش نوعي حس كثرت، نامتناهي بودن و مرموز بودن گردد.

در ادامه بايد بگوييم  براي استفاده از اين تكنيك بسيار مهم مي باشد كه از ايجاد هرگونه فضاي خالي در لبه‌هاي كادر خودداري كنيد تا سوژه كل عكس را به‌طور كامل بپوشاند. بدين ترتيب تاثير تصوير به بيشترين حالت خواهد رسيد. تفاوت نمي‌كند يك سوژه چقدر بزرگ يا كوچك باشد، در تعداد زياد هر سوژه‌اي مي‌تواند نتايجي شگفت‌آور توليد نمايد و عكس‌هاي موبايلي جذابي را خلق نماييد.


۴. به دنبال الگوهاي تكرارشونده بگرديد

در جواب اينكه حلقه‌هاي تنه‌ي يك درخت، امواج اقيانوس و كليدهاي پيانو در چه چيزي با هم اشتراك دارند؟ بايد بگوييم همه‌ي آن‌ها از الگويي تكرارشونده پيروي مي‌كنند. جهان ما سرشار از الگو و تكرار است، ولي ازآنجاييكه چشم ما به اين الگوها عادت كرده ممكن مي باشد به‌سادگي از زيبايي آن‌ها عبور نماييم.

هرزمان كه متوجه حضور اين فرم‌ها و حركات تكرارشونده در جهان شويد در واقع روشي كاملا جديد براي گرفتن عكس‌هاي جذاب با دوربين گوشي موبايل كشف كرده‌ايد. خطوط ريل راه‌آهن، تيرهاي چراغ‌برق، صندلي‌ها و سايه‌بان‌ها… شاخه‌هاي درختان، گلبرگ‌هاي گل و امواج ساقه‌هاي گندم… همه‌ي اين‌ها قادر هستند سوژه‌هايي بالقوه براي دوربين گوشي شما باشند.

بهتر است كمي درنگ نماييد و به اطراف خود بنگريد. سعي كنيد الگوهايي را بيابيد كه به‌طور مرتب با آن‌ها برخورد داريد ولي هيچ‌گاه در موردشان به‌خوبي فكر نكرده‌ايد. اين الگوها قارد مي باشند همان عناصر بصري قدرتمندي باشند كه هميشه براي گرفتن عكس‌هايي جذاب با دوربين گوشي موبايل به دنبالش مي‌گشتيد.

بايد بگوييم هرچقدر كه بيشتر به دنياي اطراف خود دقت نماييد، بيشتر الگوهاي جذاب و شگفت‌انگيز براي عكاسي موبايل خواهيد يافت. در عكس بالا استفاده از يك مجموعه‌ي عادي از مدادرنگي‌ها موجب ايجاد عكسي بسيار جذاب شده مي باشد.


۵. از خطوط راهنما براي روايت يك ماجرا استفاده نماييد

بايد بوييم هر عكاس باتجربه‌اي تاييد خواهد نمود كه خطوط راهنما يكي از قوي‌ترين ابزارها در عكاسي مي باشند. خطوط راهنما چشم بيننده را تشويق مي‌كند كه در طول تصوير براي رسيدن به يك نقطه‌ي تمركز حركت كند. گاه ممكن مي باشد اين سفر بصري در تصوير با عبور از بافت‌ها و الگوهايي جذاب همراه باشد.

دقت كنيد كه شما مي توانيد خطوط راهنما را به‌عنوان مسيرهايي در نظر بگيريد كه توجه بيننده را به مركز تمركز تصوير متصل مي‌كنند. برخي از خطوط راهنما شبيه بزرگراه‌هايي عريض هستند كه چشم را بدون هيچ وقفه‌اي به‌سرعت به مقصد نهايي مي‌رسانند. اما در موارد ديگر ممكن است اين خطوط چشم را از ميان پيچ‌وخم‌هايي حركت دهند كه بيننده را دعوت مي‌كنند اندكي درنگ كرده و از منظره لذت ببرد. تصوير زير نمونه‌ اي است كه از يك خط راهنماي كاملا آشكار يعني پلكان بهره مي‌برد. پلكان چشم را دعوت مي‌كند تا براي رسيدن به بالاي عكس مسير آن را دنبال نمايد.

عكس زير در ابتدا تمركز بيننده را به سمت مه صبحگاهي جنگل هدايت مي‌نمايد. بعد از آن نگاه به پايين حركت مي‌كند تا متوجه شيب تند پله‌ها، نرده‌هاي لغزنده‌ي ساخته‌شده از بامبو شود و در نهايت به جلوي تصوير برسد.

مي توانيم هر چيزي را كه كمك نمايد چشم بيننده به‌سوي سوژه‌ي اصلي هدايت شود را جزو خطوط راهنما محسوب كنيم. خطوط راهنماي ساده‌اي نظير ريل راه‌آهن، جاده‌اي در ميان جنگل يا مسير پله‌ها، همگي قادر هستند در خدمت اين هدف قرار بگيرند. ولي اشاره‌ي يك انگشت يا حتي نگاه يك فرد هم مي‌تواند همين كار را انجام دهد. نكته‌ي مهم اين است كه خطوط راهنما روايتي را طرح مي‌كنند و نگاه بيننده را به جايي جذاب فرا مي‌خوانند.

ممكن است پيدا كردن خطوط راهنما مي‌تواند كار دشواري باشد،در نتيجه استفاده از اين تمرين چندمرحله‌اي شايد به شما كمك نمايد. ابتدا از سوژه‌ي اصلي خود عكسي بگيريد و آن را بررسي كنيد. سعي كنيد به اين سؤال پاسخ دهيد: آيا خط يا الگويي وجود دارد كه به نقطه‌ي تمركز مورد نظر اشاره كند؟ هرگاه يك خط راهنماي بالقوه يافتيد آن را در يك تركيب‌بندي جديد به كار ببريد و عكس ديگري را ثبت كنيد. اين پروسه را آن‌ قدر تكرار نماييد تا به تصويري راضي‌كننده دست پيدا كنيد.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۳:۵۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي از انعكاس دنياي خود را دارد. علاقه مندان زيادي در پيرامون خود بدنبال سوژه هاي مناسب در اين زمينه ميگردند. مقاله زير از ديجيكالا نكات خوبي در اين زمينه دارد كه ميتواند مورد استفاده شما قرار گيرد.

در ابتدا بايد بگوييم استفاده از انعكاس در عكاسي موبايل يكي از تكنيك‌هايي مي باشد كه مي‌تواند جذابيت زيادي در عكس ايجاد نمايد. در نتيجه شما قادر هستيد به‌جاي گرفتن عكس‌هايي بي‌هدف چشمان خود را براي كشف انعكاس‌ها تيز كنيد. اگر چشمان خود را براي يافتن انعكاس‌ها ورزيده كنيد متوجه خواهيد شد كه انعكاس‌ها تقريبا همه‌جا پيدا مي‌شوند. پنجره‌ها، آيينه‌ها، چاله‌ هاي آب و درياچه‌ها همگي سطوحي عالي براي انعكاس مي‌سازند. حتي سطوح براقي نظير شيشه‌ي عينك آفتابي يا يك كتري فلزي هم مي‌توانند به‌ خوبي براي ثبت انعكاس مورد استفاده قرار  گيرند.

عكس بالا از روزبه روزبهاني مي باشد.

در ادامه به ۱۰ نكته توجه فرماييد كه مي‌تواند هنگام عكاسي موبايل به شما براي گرفتن عكس‌هايي زيباتر با استفاده از انعكاس كمك نمايد.


۱. به تركيب‌بندي توجه نماييد

گفتنيست تمامي عكس‌ها بايد تركيب‌بندي خوبي داشته باشند. اين موضوع در مورد عكاسي موبايل از انعكاس هم صدق مي‌كند. تركيب‌بندي خوب شما را قادر خواهد كرد انعكاس‌هايي را كه با حضور خود ابعاد جديدي به عكس مي‌بخشند به‌ خوبي كادربندي و تقويت نماييد.

قابل ذكر است كه در زمان تصميم‌گيري در مورد تركيب‌بندي مي‌توانيد از قانون يك‌سوم بهره بگيريد. براي مثال سعي كنيد خط افق را به اندازه‌ي يك‌سوم از بالا يا پايين كادر فاصله بدهيد.به علاوه هنگام بستن تركيب‌بندي بايد تصميم بگيريد كه كدام بخش انعكاس قرار است تأثيرگذارترين بخش باشد و نقطه‌ي تمركز اصلي عكس را تشكيل دهد.

شايان ذكر است كه در بسياري از موارد ممكن است انعكاس سوژه‌ي اصلي شما نباشد. سوژه‌ي اصلي مي‌تواند يك فرد، يك درخت يا هر شيء ديگري باشد كه در صحنه قرار گرفته است. درهر صورت نزديك كردن سوژه به لبه‌هاي كادر با فاصله‌ي ايده‌آل يك‌سوم مي‌تواند به ساختن عكسي با تركيب‌بندي خوب كمك نمايد.

عكس بالا از آرپياست.


۲. از تقارن استفاده نماييد

توجه داشته باشيد كه تكنيك ديگري كه در زمان عكاسي از انعكاس استفاده مي‌شود بهره گرفتن از آن براي ايجاد تقارن در عكس است. اين شيوه تعادلي كامل در عكس ايجاد خواهد كرد. براي نمونه اگر شيئي در بخش بالايي تصوير داشته باشيد انعكاس آن در پايين تصوير قرار خواهد گرفت. به همين ترتيب مي‌توانيد از سطوح انعكاسي براي تقسيم تصوير و ايجاد تاثيرات غيرمعمول استفاده كنيد. براي مثال تغيير دادن نحوه‌ي نزديك شدن خطوط به هم با استفاده از انعكاس مي‌تواند درك روزمره از پرسپكتيو را به هم ريخته و بيننده را تحت تاثير قرار بدهد.

عكس بالا از ماركو لامبرتو مي باشد.


۳. كادر را ساده نگه داريد

بايد بگوييم  براي تاثيرگذار بودن يك عكس لزوما نبايد پيچيده باشد. در بيشتر موارد ايده‌ي «هرچه كمتر بهتر» (Less is more) در مورد عكاسي موبايل كارايي بيشتري دارد. اين موضوع مي‌تواند به‌خصوص در مورد استفاده از انعكاس در عكس صادق باشد. يك سوژه و انعكاس گيرا مي‌تواند بر عكس مسلط شده و تمام جذابيتي را كه نياز داريد مهيا كند. قرار دادن عناصر ديگر در عكس با ايجاد نقاط تمركز غيرضروري تنها سبب حواس‌ پرتي خواهد گرديد.

عكس فوق  از اندي باتلر است.


۴. به سطح انعكاس‌دهنده نزديك گرديد

بايد ذكر كنيم كه اگر با استفاده از آب عكاسي مي‌كنيد تلاش نماييد به سطح آن نزديك شويد. با اين كار پيش‌زمينه‌ي تصوير با انعكاس آسمان و سوژه‌ي عكاسي پر خواهد شد. بعلاوه اين كار به بهبود تركيب‌بندي و جذابيت عكس و حذف كردن نقاط تمركز غيرضروري كمك خواهد نمود. نزديك شدن به آب همچنين سبب تقويت جنبه‌هاي خاصي نظير امواج و درخشش نور خورشيد روي سطح آن مي‌گردد.

عكس بالا از مارزيا بليني مي باشد.


۵. در ساعت‌هاي طلايي  به عكاسي بپردازيد

جالب است بدانيد ساعت طلايي به زمان كوتاه قرار گرفتن خورشيد در نزديكي خط افق پس از طلوع و پيش از غروب آفتاب گفته مي‌شود. در نتيجه منظور از ساعت طلايي دقيقا مدتي برابر با يك ساعت نمي باشد. دلايل زيادي براي علاقه‌ي عكاسان به اين زمان از روز وجود دارد. يك دليل اين است كه آسمان در ساعت طلايي مي‌تواند با رنگ‌هاي درخشان قرمز، نارنجي و زرد خود پس‌زمينه‌اي دراماتيك براي ثبت صحنه‌اي كه در برابر شماست فراهم نمايد. در عكاسي موبايل از انعكاس استفاده از بازتاب خورشيد هنگام طلوع يا غروب از روي سطح دريا يا درياچه مي‌تواند به خلق عكسي فوق‌العاده زيبا و سرشار از جذابيت منجر گردد.

علاوه بر اين ها نور در ساعت طلايي بسيار نرم‌تر است و عكاسي كردن به سمت آفتاب را آسان‌تر مي‌ نمايد. هنگام عكاسي به سمت نور سوژه‌ي شما به شكل سيلوئت در برابر آسمان ظاهر خواهد شد و بازتاب آن بر سطح نازك آب قرارگرفته روي شن‌هاي ساحل يا در يك گودال آب نيز همين وضعيت را خواهد داشت.

عكس  بالا از جسيكا اندروز است.


۶. از آيينه‌ها براي كادربندي سوژه استفاده نماييد

در ادامه بايد بگوييم استفاده از آيينه‌ها تكنيكي هوشمندانه در عكاسي موبايل مي باشد كه اجازه مي‌دهد سوژه را به شكلي متفاوت كادربندي نماييد. اين تكنيك نمونه‌اي عالي است كه نشان مي‌دهد انعكاس چگونه مي‌تواند توازن نيروهاي يك تصوير را تغيير دهد. مي‌توانيد از تصوير منعكس‌شده در يك آيينه براي ساختن كادري طبيعي در اطراف سوژه استفاده نماييد. پس‌زمينه همچنان سر جاي خود قرار دارد ولي تصوير قرارگرفته در آيينه كاملا برجسته شده و نوعي تركيب‌بندي «تصوير در تصوير» خواهد ساخت.

در زمان استفاده از اين تكنيك شما بايد مطمئن شويد كه فوكوس دوربين به‌جاي محيطي كه آيينه را احاطه مي‌كند روي سوژه‌اي كه در درون آيينه قرار دارد تنظيم شده باشد. با استفاده‌ي خلاقانه از افكت‌هاي محوشدگي (Blur) يا كاهش عمق ميدان مي‌تواند پس‌زمينه را محوتر كرده و تمركز را بازهم بيشتر متوجه انعكاس سوژه در آيينه نماييد.

۷. دنيايي وارونه خلق كنيد

شما قادر مي باشيد با برش دادن تصوير و نزديك‌تر كردن انعكاس‌ها و توجه به نحوه‌ي برش دادن و كادربندي سوژه و سپس چرخاندن تصوير به اندازه‌ي ۱۸۰ درجه عكس‌هايي جالب بسازيد. اين عمل سبب خواهد شد انعكاس‌ها شبيه پنجره‌اي به‌سوي واقعيتي ديگر به نظر برسند. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

عكس بالا از تيري هادسين است.


۸. از شرايط آب‌ و هوايي استفاده نماييد

بايد بدانيد در زمان عكاسي از انعكاس‌ها شرايط آب‌وهوا مي‌تواند كمك ارزشمندي به شما بكند؛ چرا كه شرايط آب‌وهوايي مناسب به بالا رفتن بار عاطفي صحنه و احساس در عكس كمك خواهد نمود.

همچنين در روزهايي كه نور خورشيد كنتراستي سايه‌دار روي ابرهاي آسمان ايجاد كرده است به نحوه‌ي بازتاب آن‌ها بر سطح يك درياچه دقت نماييد. شرايط آب‌وهوايي ديگر مانند مه صبحگاهي هم مي‌تواند جوي مرموز و اسرارآميز در عكس ايجاد نمايد. در سوي ديگر توفاني كه در حال نزديك شدن باشد با انعكاس يافتن در آب يا هر سطح ديگري شدت بيشتري پيدا خواهد كرد. ابرها با وارونه شدن در يك انعكاس مي‌توانند اشكال و فرم‌هاي جديدي به خود بگيرند.

عكس فوق  از اندي باتلر مي باشد.
۹. از پنجره‌ها عكاسي نماييد

بايد بگوييم يك تكنيك رايج ديگر براي عكاسي از انعكاس قرار دادن اشيا و انعكاس‌ها روي يكديگر مي باشد. اين تاثير را مي‌توانيد با عكاسي كردن از سطوحي نظير شيشه‌ي پنجره يا ويترين كه نيمه‌ آيينه‌اي مي باشند به‌سادگي ايجاد نماييد. تركيبي از اشياي پشت شيشه و اشيايي كه در پنجره منعكس شده‌اند مي‌تواند جلوه‌هايي غيرمعمول و انتزاعي ايجاد كند. اندكي شبيه تركيب كردن دو عكس در يك قاب است.

شما اگر در زمان عكاسي موبايل به اين شيوه قصد داريد انعكاس نقطه‌ي تمركز اصلي عكس را تشكيل دهيد توجه به تنظيم صحيح فوكوس روي انعكاس شيشه به جاي اشياي پشت آن اهميت زيادي خواهد داشت.

عكس بالا از برندان اوسه است.


۱۰. از اپليكيشن‌ها براي ايجاد انعكاس استفاده نماييد

علاوه بر اينها شما قادر هستيد  از اپليكيشن‌هاي خاصي نظير Reflect Mirror Camera براي افزودن انعكاس به عكس خود استفاده نماييد. براي افزودن انعكاس به عكس‌هايي كه قبلا گرفته بوده‌ايد كافي است آن را در اپليكيشن باز كرده، روي ناحيه‌اي از عكس كه انعكاس بايد از آنجا شروع شود ضربه بزنيد و محل دقيق قرارگيري انعكاس را با بالا و پايين كشيدن انگشت تعيين نماييد. اين اپليكيشن حتي اجازه مي‌دهد انعكاس مورد نظر خود را از ميان انواع گوناگون مختلف و سطوح متفاوت انتخاب نماييد.

همچنين يك راه ديگر هم استفاده كردن از اپليكيشني نظير Superimpose است كه اجازه مي‌دهد با قرار دادن يك عكس روي عكسي ديگر تاثيري شبيه انعكاس حاصل از شيشه‌ي پنجره را بازسازي نماييد.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۲:۲۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

آيا با عكاسي ضد نور آشنايي داريد؟ عكاسي ضد نور يا همان سايه نما يا سيلوئت (ترجمه به فرانسوي: Silhouette) ترفندي در در عكاسي است كه در آن، منبع نور برخلاف هميشه در پشت سوژه قرار دارد و در قوي‌ترين حالت به دليل تندي نور، سايه‌اي از سوژه بر روي عكس ايجاد مي‌شود و جزئيات در سوژه ديده نميشود. اين سبك علاقه مندان زيادي دارد و در مقاله پيش رو به آموزش ترفندهايي در استفاده از موبايل در عكاسي سيلوئت  پرداخته ايم.

در ابتدا بايد بگوييم شما اگر در جستجوي راهي ساده براي افزودن بعدي جديد به عكس‌هاي موبايلي خود مي باشيد ما اساسا پيشنهاد مي‌كنيم عكاسي «سيلوئت» (Silhouette) را حتي المقدور امتحان نماييد. در فارسي از تكنيك سيلوئت با نام عكاسي ضد نور هم ياد مي‌گردد. عكاسي سيلوئت فرصت‌هايي فراتر از آنچه تصورش را مي‌كنيد در اختيارتان قرار خواهد داد. سيلوئت تكنيكي مي باشد كه اجازه مي‌دهد اشكالي جذاب، حسي ويژه و حال‌وهوايي رمزآلود و مرموز در عكس ايجاد كنيد. از اين تكنيك مي‌توانيد هم در فضاهاي خارجي و هم در فضاهاي داخلي به‌شكلي موثر استفاده كنيد. عكس‌هاي سيلوئت تخيل بيننده را تحريك كرده و تمايل او را براي جستجو كردن در تصويري كه كه تمام رمز و رازهايش را در نگاه اول فاش نمي‌كند افزايش مي‌دهند. در اين مقاله به معرفي ۱۰ نكته در مورد عكاسي سيلوئت خواهيم پرداخت كه كمك مي‌كنند با گوشي موبايل خود عكس‌هاي بهتري را ثبت نماييد. لطفا با ما همراه باشيد.

عكس بالا از نسام كشاورز مي باشد.

۱.ترفند اول سوژه‌اي قدرتمند انتخاب كنيد

گفتنيست در هنگام عكاسي با تكنيك سيلوئت انتخاب سوژه‌اي با شكل قدرتمند و قابل تشخيص از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود. در يك عكس سيلوئت معمولا جزييات بسيار كمي از سوژه مشاهده مي‌گردد و بنابراين اين شكل كلي سوژه است كه موفقيت يا شكست عكس را رقم خواهد زد. انسان‌ها، درختان، ساختمان‌هاي جالب يا حتي پرندگان در حال پرواز مي‌توانند سوژه‌هاي خوبي براي عكاسي سيلوئت باشند. به احتمال زياد سوژه‌هاي انساني جذابيت بيشتري را به عكس خواهند بخشيد زيرا كه با تحريك ذهن مخاطب نسبت به تصور اين كه سوژه كيست يا چه قيافه‌اي دارد حس رمزآلود بيشتري را در عكس ايجاد خواهند نمود.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۲. ترفند دوم: به‌جاي پس‌زمينه روي سوژه فوكوس كنيد

قابل ذكر است كه مطمئن گرديد كه زمان گرفتن عكس فوكوس دوربين روي سوژه باشد و نه روي پس‌زمينه. بخش قابل‌توجهي از جذابيت عكس‌هاي سيلوئت به تباين ميان سوژه‌ي تيره و پس‌زمينه‌اي برمي‌گردد كه ممكن مي باشد بسيار جذاب و سرشار از جزييات هم باشد. براي ايجاد اين تاثير سوژه بايد در فوكوس كامل قرار بگيرد تا لبه‌هايي شفاف و تيز بسازد. بنابراين هر چه قدر هم كه از فضاي پس‌زمينه خوشتان آمده فراموش نكنيد بايد فوكوس دوربين گوشي را به‌شكلي فريب دهيد كه فكر كند شما سوژه را مدنظر داريد. اگر گوشي شما امكان قفل كردن فوكوس را دارد بهتر مي باشد قبل از گرفتن عكس فوكوس را روي سوژه قفل نماييد. عكاسي كودك در آتليه كودك

عكس بالا از كانجورر مي باشد.

۳. ترفند سوم :رو به منبع نور عكس بگيريد

شايان ذكر است اين واقعيت كه سنسور دوربين‌هاي ديجيتال نمي‌تواند همانند چشم انسان جزييات موجود در سايه‌ها را كشف نمايد سبب مي‌گردد بتوانيد با عكاسي كردن به سمت نور تاثير سيلوئت را تقويت كنيد. براي گرفتن سيلوئت‌هاي عالي لازم است نوردهي دوربين گوشي را براي بخش‌هاي پرنور صحنه تنظيم كنيد؛ به‌گونه‌اي كه جزييات اين بخش‌ها حفظ شود. با اين كار سوژه در بخش سايه‌هاي بسيار تاريك قرار خواهد گرفت و اين همان تاثيري مي باشد كه ما خواهان آن هستيم.

توجه داشته باشيد كه شما  اگر در فضاي خارجي عكاسي مي‌كنيد بهتر است خورشيد در ارتفاع پاييني قرار داشته باشد. به زبان ديگر در حوالي طلوع يا غروب خورشيد يا در روزهاي زمستاني كه خورشيد در ارتفاع پايين‌تري قرار دارد شرايط براي عكاسي سيلوئت با استفاده از نور مستقيم خورشيد بهتر مي باشد. گاهي ممكن مي باشد ايجاد تاثير لنز فلير هنگام عكاسي به سمت خورشيد مشكل‌ساز گردد ولي مي‌توانيد اين مشكل را با قرار دادن سوژه درست در برابر خورشيد حل نماييد. فراموش نكنيد فوكوس را روي سوژه قرار دهيد ولي نوردهي را براي بخش‌هاي پرنور پس‌زمينه تنظيم نماييد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۴. ترفند چهارم : در فضاهاي داخلي از نور درها و پنجره‌ها استفاده كنيد

بايد بگوييم براي ثبت كردن عكس‌هاي سيلوئت حتما لازم نمي باشد در فضاي باز قرار داشته باشيد. در واقع عكاسي در فضاهاي داخلي هم مي‌تواند راهي عالي براي ساختن حس رمزآلود باشد. اگر قصد داريد عكاسي سيلوئت در فضاي داخلي را امتحان كنيد به‌ ياد داشته باشيد كه معمولا در اين حالت فضاي اطراف سوژه هم در سايه قرار خواهد گرفت و تنها بخش كوچكي از تصوير از طريق منبع نور خارجي روشن خواهد شد. فراموش نكنيد در اين وضعيت با توجه به كم بودن نور كلي صحنه بايد براي جلوگيري از تار شدن تصوير دوربين را محكم و ثابت نگه‌داريد يا از يك سه‌پايه استفاده نماييد.

عكس زير از سدريك بلانچان مي باشد.

۵. سوژه را كادربندي كنيد

فراموش نكنيد كه قرار دادن سوژه در كادري از اشياي اطراف آن مانند درختان، ساختمان‌ها يا پنجره هميشه يك تكنيك تركيب‌بندي خوب مي باشد. در عكاسي سيلوئت اين اشياي احاطه‌كننده هم بسيار تيره مي‌گردند و مي‌توانند اشكالي جالب را در تصوير ايجاد كنند. از اين رو مي‌توانيد با قرار دادن سوژه در ميان اين اشيا توجه بيشتري را به سوي آن متمركز نماييد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۶. تصوير را ساده نگه‌داريد

بايد ذكر كنيم كه  براي دست يافتن به بهترين نتيجه از سوژه‌هايي عكاسي كنيد كه اشكال و خطوط متمايز و قابل‌تشخيص دارند. براي مثال يك پيكره‌ي انساني منفرد بسيار بهتر از چند پيكره است كه بخش‌هايي از آن‌ها در تصوير روي هم قرار گرفته و شكلي ناواضح و گيج‌كننده پديد آورده مي باشد. توجه خود را بيش از هرچيز روي خطوط كلي دور سوژه متمركز نماييد چراكه در تصاوير سيلوئت حالت چهره و جزيياتي از اين دست قابل تشخيص نخواهند بود. علاوه بر اينها بهتر است فضاي اطراف سوژه را هم تا جاي ممكن ساده و منظم نگه‌داريد تا سوژه بيش از پيش در عكس برجسته گردد.

عكس فوق از پتير كمپوس مي باشد.

۷. از زاويه ديد پايين عكاسي كنيد.

جالب است بدانيد كم كردن ارتفاع و عكاسي از زاويه ديد پايين سبب مي‌گردد پس‌زمينه مزاحمت كمتري در عكس شما ايجاد نمايد. زاويه ديد پايين بر جذابيت عكس مي‌افزايد و استفاده از آن هنگام عكاسي با موبايل راحت‌تر است. پس از اين‌كه براي عكاسي زانو بزنيد يا حتي از آن بهتر روي زمين دراز بكشيد هراسي نداشته باشيد.

عكس فوق از آرپي مي باشد.

۸. از حالت‌هاي دراماتيك آسمان بهره بگيريد

در ادامه بايد بگوييم آسمان مي‌تواند با افزودن الگوهايي جالب به عكس جذابيت آن را بالا ببرند؛بنابراين هميشه توجه ويژه‌اي نسبت به آسمان داشته باشيد. براي نمونه اگر هنگام طلوع يا غروب خورشيد از آسمان عكاسي نماييد عكس شما مملو از رنگ‌هاي نارنجي و قرمز درخشان خواهد بود. البته اگر از آسماني آبي با ابر عكاسي كنيد ممكن مي باشد ترجيح دهيد براي رسيدن به يك آسمان دراماتيك تيره با لكه‌هاي ابر روشن تصوير خود را به سياه‌ و سفيد برگردانيد.

عكس بالا از اندي باتلر است.

۹. به ثبت حركت بپردازيد

بايد بگوييم ثبت حركت روش خوب ديگري مي باشد براي افزايش جذابيت عكس. البته براي ثبت كردن موثر حركت بايد از سرعت شاتر بالاتري استفاده كنيد و براي اين كار به نور مناسب نياز خواهيد داشت. اگر گوشي شما از توانايي عكاسي پي‌درپي سريع (Burst) پشتيباني مي‌نمايد از آن براي ثبت يك توالي از عكس‌ها استفاده نماييد. سپس قادر خواهيد بود از ميان آن‌ها عكسي را كه در آن سوژه بهترين حالت را دارد انتخاب نماييد.

غكس بالا از آرپي مي باشد.

۱۰. كنتراست عكس را هنگام ويرايش افزايش دهيد

در پايان بايد بگوييم  گاهي اوقات عكس‌ها براي متعادل شدن نور و برش نياز به اندكي ويرايش خواهند داشت. براي قدرتمندتر شدن تصاوير سيلوئت قادر هستيد هنگام ويرايش آن‌ها اندكي كنتراست عكس را بالا ببريد. ممكن مي باشد افزودن تيرگي حاشيه (Vignette) به لبه‌هاي عكس هم با بالا بردن تمركز روي مركز تصوير به بهتر شدن آن كمك كند. براي اين كار مي‌توانيد از اپليكيشن Snapseed استفاده نماييد كه يكي از بهترين اپليكيشن‌هاي ويرايش عكس موجود مي باشد.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۰:۵۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب