آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

 خطوط مدور، راهي بسيار عالي براي جذب بيننده به داخل عكس هستند. شما مي توانيد توسط تكنيك نقاشي با نور حركتي به اين افكت دست يابيد. اين تكنيك شامل حركت دادن دوربين در مقابل نورهاي ثابت است، كه يك الگو در عكس شما ايجاد مي كند. اگر شما از چرخش دوربين استفاده كنيد، مي توانيد خطوط نور دايره اي ايجاد كنيد. در ادامه اين مطلب، اين تكنيك را به شما عزيزان آموزش خواهيم داد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]
اين عكس در هنگ كنگ تا به حال چندين بار گرفته شده است. استفاده از چرخش در طول نوردهي طولاني زيبايي متفاوتي به عكس مي دهد. عكاسي بارداري در آتليه بارداري

لنزك: چرخش دوربين، يك تكنيك نقاشي با نور (Light Painting) است كه زير مجموعه نقاشي با نور حركتي/جنبشي (Kinetic Light Painting) قرار مي گيرد. نقاشي با نور حركتي بدين معني است كه نور ها در صحنه ثابت باشند (اگرچه الزامي نيست) و براي طراحي با نور طي نوردهي طولاني، دوربين حركت داده شود. چرخش دوربين، همانطور كه از نامش پيداست، يعني دوربين به وسيله اي طي نوردهي طولاني چرخش ۳۶۰ درجه اي داشته باشد.
چگونه عكس هاي نقاشي با نور چرخشي بگيريم

۱- محلي را پيدا كنيد كه نور زيادي دارد، مي توانيد به دنبال ساختمان هاي بلند يا سازه هاي معماري بزرگ بگرديد.

۲- دوربين را روي يك سه پايه قرار دهيد، و آن را مستقيما رو به بالا تنظيم كنيد. مي توانيد دوربين را در زاويه اي بين ۴۵ درجه تا مستقيما رو به بالا تنظيم كنيد. نماي ديد خزنده (چشم كرم، نما از نقطه اي بسيار پايين) براي اين تكنيك خيلي خوب عمل مي كند.

۳- يك لنز وايد، يا حتي يك لنز چشم ماهي براي اين عكس انتخاب كنيد. لنز كيت هم جواب مي دهد اما بايد از وايد ترين فاصله كانوني استفاده كنيد.

۴- حالا عكس خود را تركيب بندي كرده، و تصوير را فوكوس كنيد. از حالت نماي زنده براي كمك به انجام اين كار استفاده كنيد.

۵- موقعيت دوربين خود بر روي سه پايه را به ذهن بسپاريد، اگر سر سه پايه شما عدد درجه چرخش را نشان مي دهد، آن را بنويسيد. هدف، چرخاندن سر سه پايه، با شروع و پايان در يك نقطه يكسان است.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

از اين پل در كره جنوبي با استفاده از لنز چشم ماهي (fish-eye) همراه با نقاشي با نور حركتي عكس گرفته شد. از يك زاويه كم عمق تر، شايد حدود ۴۵ درجه در اينجا استفاده شد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

همان صحنه بدون چرخش.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

منطقه CBD سنگاپور مكان هاي زيادي دارد كه در آن نماي ديد خزنده خوب به نظر مي رسد. چرخش نور يك عنصر اضافي به اين عكس اضافه مي كند.

۶- دوربين را براي نوردهي به مدت ۳۰ ثانيه تنظيم كرده، و ديافراگم و ايزو را براي به دست آوردن مقدار نوردهي صحيح در عكس تنظيم كنيد. مقدار نوردهي بايد ۰ يا ۱+ باشد، علت آن اين است كه شما مقداري از نور تابيده شده به ساختمان ها را در طول نقاشي با نور از دست خواهيد داد.

۷- از سلف تايمر دوربين براي شروع نوردهي استفاده كنيد، و آن را بر روي ۱۰ ثانيه تنظيم كنيد.

۸- قبل از اين كه نوردهي آغاز شود، شروع به چرخاندن دوربين دور محور سه پايه كنيد. چرخش بايد آرام باشد، و بين دو تا پنج ثانيه طول بكشد.

۹- مطمئن شويد كه با نگاه كردن به درجه چرخش بر روي سه پايه خود، چرخش را در همان موقعيتي به پايان مي رسانيد كه شروع كرده بوديد.

۱۰- سپس دوربين حدود ۲۵ ثانيه براي ثبت ساختارها (سازه ها) در صحنه شما وقت دارد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

استفاده از يك زاويه افقي تر به شما اجازه مي دهد تا در ميان صحنه با نور نقاشي كنيد، باز هم يك ثبت متفاوت از ساختمان ها در سنگاپور.

اگر دوست داريد ببينيد اين كار چطور انجام شده است، ويديو زير نحوه چرخش دوربين را به شما نشان مي دهد:
نمايشگر ويديو
00:00
00:00

دانلود

چرا از نقاشي با نور دايره اي استفاده كنيم؟

آنهايي كه نوردهي طولاني را دوست دارند در مورد نقاشي با نور هم مي دانند، هرچند همه با نقاشي با نور حركتي آشنا نيستند. گرفتن عكس هاي عالي نيازمند كمي تجربه است، از اين رو بايد هر از گاهي روش هاي جديد را امتحان كرد.

نقاشي با نور حركتي (Kinetic Light Painting) راهي عالي براي ايجاد عكس هاي پوياست، كه يك حس آينده نگرانه دارند. تصويري كه شما مي گيريد احتمالا از نماي ديد خزنده، در يك محيط شهري است. بنابراين استفاده از تكنيكي كه به صحنه شما نور و الگو اضافه كند، مي تواند خوب به نظر برسد. همچنين مي دانيد كه بسياري از مردم تا كنون از مكان هاي معروف عكس گرفته اند. بنابراين تكنيك هايي مانند اين به شما اجازه مي دهد تا عكس هاي خود را با ديد يا ظاهر متفاوتي بگيريد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

الگوهاي نور در اين عكس انرژي زيادي به اين صحنه داده اند. در اينجا از يك زاويه كم تر نسبت به مستقيم رو به بالا استفاده شد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

اين يك نماي ديد خزنده از آسمان خراش هاي شانگهاي، بدون استفاده از هيچ گونه نقاشي با نور است.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]
كجا مي توانم اين تكنيك را امتحان كنم؟

بهترين مكان براي امتحان كردن اين نوع تكنيك عكاسي، نزديك آسمان خراش هاست، اما اگر هيچ آسمان خراشي در نزديكي شما وجود ندارد، تمام ساختمان هاي آپارتماني بلند نيز مي توانند براي اين كار مناسب باشند. هر سازه معماري مرتفعي كه روشن باشد مي تواند براي شما كارساز باشد، تا زماني كه بتوانيد در پايين آن قرار گيريد، و با يك لنز وايد در كادر نشان داده شود.

در شهر زندگي نمي كنيد؟ مشكلي نيست مي توانيد به نزديك ترين جنگل اطراف محل زندگي خود برويد و از درختان به جاي آسمان خراش ها استفاده كنيد. اگر از درختان استفاده مي كنيد، عكاسي شما در طول روز خواهد بود، و مي توانيد با نور خورشيد كه از ميان سايبان برگ درختان مي تابد، نقاشي كنيد. ممكن است نور زيادي در طول روز براي ايجاد يك نوردهي طولاني وجود داشته باشد؛ بنابراين استفاده از يك فيلتر ND (كاهنده نور) را براي كاهش مقدار نور ورودي به دوربين در نظر بگيريد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

استفاده از اين تكنيك در زير يك سايبان برگ، يا در اين مورد در داخل آن، امكان پذير است. اينجا پارك ملي جنگل در مولو (Jungle at Mulu) در مالزي است.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

عكس ديگري از درختان فوق العاده در سنگاپور، كه اين بار دوربين مستقيما رو به بالا قرار دارد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

برج هاي دوقلوي پتروناس مالزي، چرخش جزئي.
حركت كنيد، و با نور نقاشي كنيد!

آزمايش و ماجراجويي در عكاسي يك ايده عالي است. امتحان كردن روش هاي نوردهي طولاني مانند اين تكنيك كه در مطلب امروز لنزك آموزش داده شد كار شما را بهبود خواهد بخشيد. اين كار مي تواند به شما كمك كند تا تصاوير منحصر به فردي خلق كنيد كه افراد ديگر نديده اند؛ بنابراين شما جذابيت بسيار بيشتري در كار خود ايجاد خواهيد كرد.

اگر شما ايده ديگري در مورد نحوه نقاشي با نور با استفاده از دوربين خود داريد، لطفا آنها را در بخش ديدگاه ها، پايين صفحه، به اشتراك بگذاريد.
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

صحنه بدون چرخش
[نقاشي با نور با چرخش دوربين]

درختان فوق العاده موجود در باغ سنگاپور، سوژه اي عالي براي نقاشي با نور حركتي هستند، چون چراغ هاي زيادي دارند.

نويسنده: سيمون باند (Simon Bond)

برگرفته از: digital-photography-school


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۲:۴۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

دلينو كه يك سامانه آنلاين سفارش غذاست، جشنواره عكاسي «طعم تنهايي» را با موضوع غذا و تنهايي انسان معاصر برگزار مي كند. اين جشنواره سراسري كه در دو بخش عكاسي با دوربين حرفه اي و عكاسي با موبايل برگزار مي شود، از ۵ شهريور ماه تا ۱۵ مهر ماه پذيراي عكس هايي خواهد بود كه بر اساس قوانين جشنواره گرفته و ارسال شده است.

در وب سايت اين جشنواره آمده است: آثار ارسالي بايد به صورت قابل درك به موضوع غذا و تنهايي اشاره كند. هدف از اين موضوع پرداختن و نكوهش يكي از معضلات زندگي امروز آدمي يعني تنهايي و انزوا است. منظور از غذا در اين فراخوان وعده هاي اصلي شامل صبحانه، ناهار، شام و ميان وعده ها است و به هيچ عنوان مواردي مثل تنقلات و نوشيدني ها به عنوان غذا به حساب نمي آيد.

عكس هاي ارسال شده به اين جشنواره توسط داوران حرفه اي حوزه عكاسي، داوري خواهد شد و به آثار اول تا سوم جوايز ارزنده‏اي اهدا خواهد شد.

گروه داوران اين جشنواره شامل كيارنگ علايي، ساعد نيك ذات و داريوش كياني است كه هر كدام در حوزه عكاسي و داوري جشنواره هاي عكاسي سوابق برجسته اي دارند.

جوايزه اين جشنواره شامل دو سكه بهار آزادي به نفرات اول هر بخش (دوربين حرفه اي و موبايل)، يك سكه بهار آزادي به نفرات دوم هر بخش و يك نيم سكه بهار آزادي به نفرات سوم هر بخش خواهد بود. ضمن اينكه از عكس هاي برگزيده يك نمايشگاه نيز برگزار خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، همچنين به هر عكس پذيرفته شده در هر يك از بخش هاي عكاسي كودك در آتليه كودك با دوربين حرفه‌اي يا موبايل، مبلغ يك ميليون ريال حق تاليف (جدا از جوايز بخش ها) اهدا خواهد شد و به هر عكاس راه يافته به نمايشگاه، گواهي دو زبانه شركت اهدا خواهد شد.

علاقمندان به شركت در اين جشنواره مي توانند براي اطلاع كامل از نحوه برگزاري جشنواره، قوانين شركت در آن و ارسال عكس هاي خود به وب سايت جشنواره عكاسي طعم تنهايي مراجعه كنند.

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۳۱:۱۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 عكاسي كاملا به نور وابسته است. يك صحنه يكسان با تركيب بندي يكسان مي تواند تحت يك مجموعه شرايط نورپردازي كاملا كسل كننده و تحت يك شرايط ديگر كاملا دراماتيك به نظر برسد. نور خوب تفاوت ايجاد مي كند. در اين مقاله ۳ ويژگي نور طبيعي را به شما آموزش خواهيم داد تا به عكاسي منظره شما كمك كنيم.
اما آيا اين بدين معني است كه چيزي به نام نور بد هم وجود دارد؟ من فكر نمي كنم چنين چيزي وجود داشته باشد. كليد كار اين است كه بدانيد در شرايط نور موجود در هنگام عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد چه نوع تصاويري را بايد ايجاد كنيد.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

يك آسمان ابري يك منظره نرم بدون سايه ايجاد مي كند.

درك سه ويژگي نور طبيعي به شما كمك خواهد كرد تا از نور به نفع خود استفاده كرده و صرف نظر از شرايطي كه مجبوريد با آن كار كنيد، تصاوير تاثيرگذاري ايجاد كنيد.
كيفيت نور

منظور از كيفيت نور، ميزان سخت يا نرم بودن آن است.

در هنگام ظهر كه خورشيد در بالاي آسمان قرار دارد و هيچ ابري براي فيلتر كردن نور وجود ندارد، نور سخت است. اين نوع نور، شديد و روشن است، اما مي تواند سايه هاي جالب و كنتراست نيز ايجاد كند.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

نور شديد بعد از ظهر، سايه دراماتيكي بر روي اين تل شني مي افكند و بر شكل آن تاكيد مي كند.

در يك روز ابري كه ابرها نور را پخش كرده و آن را يكنواخت و بدون سايه يا نقاط روشن مي كنند، نور نرم است. در سايه هم نور همينطور است.

حتي در يك روز كه هيچ ابري وجود ندارد، و خورشيد در ارتفاع پايين تري در آسمان قرار دارد، نور از ميان جو بيشتري عبور مي كند كه باعث مي شود نرم شود. به همين دليل است كه نور طلايي ابتدا و انتهاي روز نرم تر از نور نيمروز است.
رنگ نور

رنگ نور طبيعي خورشيد در طول روز تغيير مي كند. قبل از طلوع خورشيد، زماني كه اولين نور روز در آسمان ظاهر مي شود، نور به رنگ آبي سرد است. در زمان طلوع خورشيد، نور طلايي است. همانطور كه خورشيد در آسمان بالاتر مي رود، روشن تر شده و مايه (ته) رنگ آن كمتر مي شود.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

در طول ساعت طلايي، آخرين اشعه هاي خورشيد، يك نور طلايي و گرم بر روي اين كاكتوس ها مي افكنند.

در پايان روز، عكس اين اتفاق مي افتد. قبل از غروب آفتاب، زماني كه خورشيد پايين بر روي خط افق قرار دارد، شما يك تابش طلايي را خواهيد ديد. بعد از غروب آفتاب، در هنگام گرگ و ميش، نور به رنگ آبي سرد است (ساعت آبي).
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

هنگامي كه خورشيد غروب كرد، نور به رنگ آبي سرد در آمد و منظره نرم و بدون سايه شد.
جهت نور

نور جلو (Front light) زماني است كه نور از پشت شما مي آيد و به طور مستقيم به جلوي سوژه شما مي تابد. نور جلو مي تواند رنگ ها را بي روح كرده و بافت ها را به حداقل برساند. بنابراين اگر مي خواهيد از آن استفاده كنيد، بهتر است كه اين كار را زماني انجام دهيد كه خورشيد در ارتفاع پايين تري قرار دارد، و گرم تر و نرم تر است.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

نور جلو به كوه مي تابد، اما اين يك نور نرم است، چون در ساعت طلايي نيز هست.

نور پشت يا پس زمينه (Backlight ) زماني است كه خورشيد به طور مستقيم در جلوي شما و پشت سوژه قرار دارد، و آن را از پشت نورپردازي مي كند. من عاشق نور پس زمينه هستم چون كنتراست عميق بين هايلايت ها (قسمت هاي روشن) و سايه ها بسيار دراماتيك است.

نور پس زمينه براي ايجاد سيلوئت نيز عالي است، زماني كه شما سوژه هايي با شكل هاي خوب و قوي داريد.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

كاكتوس از پشت روشن مي شود و يك سيلوئت جالب در هنگام غروب خورشيد ايجاد مي كند.

نور كناري يا جانبي (Sidelight) زماني است كه خورشيد در كنار شما قرار دارد، و سوژه را از كنار روشن مي كند. اين نوع نور براي تاكيد بر شكل و بافت عالي است.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

نور جانبي كه بر روي اين كاكتوس ساگوارو مي تابد، بر شكل و بافت آن تاكيد مي كند.
چه موقع، چه كاري انجام دهيم…

خب شما چطور از اين اطلاعات به نفع خود استفاده مي كنيد؟ زماني كه بيرون در حال عكاسي هستيد، ويژگي هاي نور موجود را در نظر گرفته و با استفاده از آن تصميم بگيريد كه مي خواهيد چه نوع عكس هايي ايجاد كنيد.
نور شديد بعد از ظهر

خورشيد در بالاي آسمان قرار دارد، نور بسيار روشن و خشن است و تنها كمي رنگ دارد. اين زمان خوبي است كه به دنبال سايه بگرديد يا در سايه عكاسي كنيد.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

نور شديد بعد از ظهر مي تواند سايه هاي جالبي ايجاد كند.
يك روز ابري با نور كسل كننده

اين نوع نور هنگام ظهر رنگ كمي دارد، اما نرم و بدون سايه است. اين نوع نور براي گرفتن عكس هاي نرم از گل ها، عكس هاي كلوزآپ با نور يكنواخت، يا عكاسي از آبشارها كه در آن نور مستقيم باعث ايجاد نقاط روشن ناخوشايند مي شود، عالي است.

اگر ابرها در آسمان نوعي بافت دارند، خوب است. اما اگر آسمان سفيد خالص است، آن را از كادر حذف كنيد.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

آبشارها سوژه اي عالي براي يك روز ابري هستند.
ساعت طلايي

در ساعت طلايي خورشيد در پايين آسمان قرار دارد و نور گرم و نرم زيبايي ايجاد مي كند، بنابراين در اين شرايط احتمال اشتباه بسيار كم است. به جهت نور فكر كنيد. نور جلو يك تابش گرم بر روي ساختمان ها و كوه ها ايجاد مي كند، نور جانبي بر شكل تپه ها تاكيد مي كند، نور پس زمينه سيلوئت هاي دراماتيك ايجاد مي كند و شما مي توانيد با استفاده از يك ديافراگم كوچك از خورشيد نيمه پنهان در پشت ابرها عكس بگيريد.
[نور طبيعي در عكاسي منظره]

آخرين نور روز يك درخشش طلايي بر روي لبه دره (كانيون) ايجاد مي كند.
ساعت آبي

خورشيد زير خط افق قرار دارد و يك نور نرم، يكنواخت و سرد به شما مي دهد. جهت نور در اينجا اهميت ندارد. اگر هر گونه المان متحرك مانند آب يا ابر داريد، براي تاكيد بر احساس نرمي، اين نوع نور را با يك نوردهي طولاني تركيب كنيد. براي جلوه بيشتر، نور گرگ و ميش را با نورهاي شهري تركيب كنيد.


در طول اين ۱۵ ثانيه نوردهي تقريبا هيچ نوري در آسمان وجود نداشت.

بهترين راه يادگيري نحوه اثرگذاري انواع مختلف نور بر تصاوير شما، عكاسي از يك سوژه يكسان تحت شرايط مختلف است. چيزي را انتخاب كنيد كه به راحتي براي شما قابل دسترس باشد و با نور جلو، نور جانبي، و نور پس زمينه از آن عكس بگيريد. در هنگام ظهر، در طول ساعت طلايي و در گرگ و ميش از آن عكس بگيريد. زير نور شديد بعد از ظهر و در يك روز ابري كه نور نرم است از آن عكس بگيريد.

درك اين ويژگي هاي نور طبيعي تضمين خواهد كرد كه بتوانيد از شرايط نور موجود بهترين استفاده را كرده و در هر زمان از روز عكس هاي تاثيرگذاري بگيريد.

نويسنده: آن مك كينل (Anne McKinnell)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۲۹:۳۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 تصور كنيد: بعد از يك روز بزرگ عكاسي به خانه مي آييد و هيجان داريد كه تمام عكس هاي زيبايي كه گرفته ايد را ببينيد. اما بعد از ديدن آنها متوجه مي شويد كه هيچ كدام از آنها به درد نمي خورند، چون تار هستند. در اين مقاله به شما خواهيم گفت چه عواملي روي شارپ بودن عكس هاي شما تاثير مي گذارند و نكات عكاسي براي گرفتن عكس هاي شارپ را به شما آموزش خواهيم داد. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

من مطمئنم كه شما هم مثل اكثر ما چنين تجربه اي داشته ايد. من شخصا مجبور شدم تصاوير زيادي از مشتري ها را دور بريزم، به دليل اين كه شارپ نبودند.

در يك دنياي كامل و بي نقص، شما بعد از هر جلسه عكاسي كه به خانه مي آييد، ۱۰۰% تصاويرتان شارپ هستند، اما متاسفانه به ندرت چنين اتفاقي مي افتد. با اين حال، المان هاي خاصي وجود دارند كه شما بايد از آنها آگاه باشيد و در هنگام عكاسي آنها را در نظر بگيريد، كه احتمال تار شدن تصاويرتان را كاهش خواهند داد.

موارد ذكر شده در اين مقاله برخي از متداول ترين دلايل شارپ نبودن تصاوير شما هستند.
۱
سرعت شاتر بيش از حد آهسته است

اولين و رايج ترين علت، آهسته بودن بيش از حد سرعت شاتر است. اين مي تواند به اين دليل باشد كه شما از يك مُد عكاسي خودكار يا نيمه خودكار استفاده مي كنيد، يا به صورت دستي سرعت شاتري را انتخاب كرده ايد كه براي اين موقعيت ايده آل نيست.

به طور معمول، اين اتفاق در هنگام عكاسي در طول ساعت طلايي يا زمان ديگري از روز كه نور كمتري وجود دارد، مي افتد. بعيد است كه در نور شديد روز با اين مشكل مواجه شويد.

يك قاعده كلي اين است كه هيچ وقت از يك سرعت شاتر آهسته تر از فاصله كانوني استفاده نكنيد. به عنوان مثال، براي يك لنز ۱۴mm، من از يك سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۱۴ ثانيه بدون سه پايه استفاده نمي كنم. براي يك لنز ۲۰۰mm، از استفاده از يك سرعت شاتر بسيار آهسته تر از ۱/۲۰۰ ثانيه خودداري مي كنم، در غير اين صورت وقت آن است كه سه پايه را نصب كنم.
[عكس هاي شارپ]

گرفتن اين تصوير به صورت دستي تقريبا غيرممكن است، اگر يك نتيجه شارپ بخواهيد.

همچنين مي توانيد ايزو را افزايش دهيد يا از يك ديافراگم بازتر براي به دست آوردن يك سرعت شاتر سريع تر استفاده كنيد. با اين حال، به خاطر داشته باشيد كه افزايش ايزو و/يا باز كردن ديافراگم بر روي كيفيت تصوير نيز تاثير خواهد داشت.
۲
ديافراگم اشتباه است

علت شماره دو: ديافراگم مناسبي انتخاب نكرده ايد.

در f/2.8 شارپ ترين نقطه ممكن است كاملا شارپ، اما بقيه تصوير خارج از فوكوس باشد، كه به يك ظاهر كلي تار منجر مي شود.

هنگام استفاده از يك ديافراگم باريك تر مانند f/22، متوجه خواهيد شد كه وضوح كلي كاهش مي يابد. اگرچه تصوير از جلو به عقب در فوكوس قرار دارد، اما كمتر از زماني كه از يك ديافراگم بازتر استفاده مي كنيد، شارپ است.

درك پيدا كردن ديافراگم ايده آل براي هر سناريو مي تواند دشوار باشد، اما با كسب تجربه بيشتر، آسان تر مي شود.
[عكس هاي شارپ]

تكنيك هايي مانند انباشت فوكوس هنگام عكاسي از صحنه هايي كه هم المان هاي نزديك و هم دور از لنز دارند، مفيد هستند.

كليد كار استفاده از شارپ ترين ديافراگم لنز شما يعني نقطه مطلوب (Sweet spot) است كه در مطلب «بهترين ديافراگم براي عكاسي منظره» آموزش خواهيد ديد.
۳
باعث لرزش دوربين مي شويد

وقتي صحبت از چگونگي ثبت تصاوير شارپ باشد، استفاده از سه پايه نكته اي است كه اغلب به آن اشاره مي شود. با اين حال، تنها نصب دوربين بر روي يك سه پايه لزوما به تصاوير شارپي كه انتظار داريد منجر نمي شود.

هنگام فشار دادن دكمه شاتر دوربين، مقدار كمي لرزش ايجاد مي كنيد. اگرچه اين ميزان ممكن است زياد به نظر نرسد، اما براي ايجاد تاري يا نرم شدن تصوير در هنگام استفاده از سرعت شاترهاي نيمه آهسته كافي است.

زماني دوربين بر روي سه پايه قرار دارد، مطمئن شويد كه از يك كنترل ريموت شاتر يا شاتر تاخيري (تايمر) داخل دوربين استفاده كنيد. اين كار لرزش ناشي از فشار دادن دكمه شاتر را از بين مي برد و در نهايت به يك تصوير شارپ تر منجر مي شود.
۴
سه پايه محكم نيست و لرزش دارد

زماني كه من تازه كار عكاسي منظره را شروع كرده بودم، هر چقدر تلاش مي كردم نمي توانستم بفهمم كه چرا تصاويرم كمي تار مي شوند: من از سه پايه استفاده مي كردم، سرعت شاتر خوب بود و يك ريموت شاتر داشتم. اينها براي ايجاد تصاوير شارپ كافي نبود؟ ظاهرا نه…

چيزي كه من در نظر نمي گرفتم اين بود كه سه پايه ۲۰ دلاري من به اندازه كافي ثابت و محكم نبود كه در مقابل باد مقاوت كند يا حتي در يك رودخانه آرام قرار گيرد. هرگونه حركت در محيط اطراف باعث لرزش آن ميشد، به اين معني كه عكس هاي من زياد شارپ نمي شدند.
[عكس هاي شارپ]

بعد از شكستن سومين سه پايه ۲۰ دلاري در عرض يك سال، من تصميم گرفتم يك سه پايه دست دوم با كيفيت بالاتر بخرم. اگرچه آن سه پايه Manfrotto چند سال استفاده شده بود، اما سه پايه اي خوب و باب ميل من بود، و حتي در شرايط ناهموارتر هم هيچ لرزشي ايجاد نمي كرد.
[عكس هاي شارپ]

سه پايه ۲۰ دلاري من هنگام عكاسي از اين منظره دريايي نمي توانست در برابر باد مقاومت كند.

نكته مهمي كه بايد به خاطر بسپاريد اين است كه شما بايد سه پايه اي داشته باشيد كه آنقدر محكم باشد كه بتواند از پس شرايطي كه معمولا در آن عكاسي مي كنيد، برآيد.

لازم نيست برويد و گران ترين سه پايه اي كه پيدا مي كنيد را بخريد، اما من شخصا از خريدن ارزان ترين سه پايه هم اجتناب مي كنم. هرچه سه پايه محكم تر باشد، در شرايط سخت تري مي توانيد از آن استفاده كنيد. به عنوان مثال، من هيچ وقت از سه پايه پياده روي سبك وزنم براي عكاسي از مناظر دريايي قطب شمال استفاده نمي كنم.
۵
از يك لنز با كيفيت پايين استفاده مي كنيد

من نمي خواهم بيش از حد بر روي تجهيزاتي كه استفاده مي كنيد تمركز كنم، چون به شدت معتقدم كه شما مي توانيد صرف نظر از ابزاري كه استفاده مي كنيد، تصاوير زيبا بگيريد. با اين حال، وقتي بحث كيفيت تصوير مطرح باشد، هيچ شكي نيست كه تجهيزات دوربين پيشرفته تفاوت ايجاد مي كند.

ممكن است قبلا شنيده باشيد كه مي گويند «بايد به جاي دوربين بر روي لنز سرمايه گذاري كنيد». لنز بيشتر احتمال دارد كه مدت طولاني تري براي شما بماند و در مورد مسئله وضوح تصاوير، لنز از اهميت بيشتري برخوردار است.

يك لنز ارزان قيمت با كيفيت پايين به اندازه يك نسخه پيشرفته شارپ نيست، و حتي در ميان لنزهاي حرفه اي هم مي تواند تفاوت هاي بسيار زيادي در وضوح وجود داشته باشد.

من توصيه مي كنم كمي تحقيق كنيد تا بر اساس بودجه اي كه داريد بهترين لنزها را براي دوربين خود پيدا كنيد، و در صورت لزوم به جاي خريد چندين لنز، تنها به يك يا دو مورد اكتفا كنيد. زماني كه ببينيد يك لنز خوب چقدر مي تواند تفاوت ايجاد كند، شوكه خواهيد شد.
۶
يك خطاي دستي وجود دارد

آخرين دليلي كه بررسي مي كنيم شايد موردي باشد كه شنيدن آن بيش از بقيه موارد دردناك باشد؛ شما درست فوكوس نمي كنيد.

فوكوس كردن نبايد آنقدرها هم سخت باشد، نه؟ خيلي ساده به نظر مي رسد! اما اينطور نيست، به خصوص اگر به صورت دستي فوكوس كنيد… اينها دو سناريوي معمول هستند:

۱٫ فوكوس خودكار خوب كار نمي كند: اگرچه فوكوس خودكار يك ابزار عالي در بسياري از دوربين هاي ديجيتال است، اما هميشه آنقدر كه انتظار مي رود خوب عمل نمي كند. به خصوص هنگام كار در نور كم، چون دوربين تلاش مي كند تا جزئيات را ببيند و فوكوس صحيح را پيدا كند.

۲٫ شما به صورت دستي درست فوكوس نمي كنيد: فوكوس دستي مي تواند نيازمند مهارت باشد. اين يك راه عالي براي به دست آوردن فوكوس دقيقي است كه مي خواهيد، اما با كمي داخل يا خارج فوكوس شدن بيش از اندازه، وضوح كاهش مي يابد. دانستن اين كه در كجاي تصوير فوكوس كنيد و چگونه شارپ ترين فوكوس را به دست آوريد، به زمان و كسب تجربه نياز دارد.

هنگام استفاده از فوكوس دستي، حالت نمايش زنده كمك زيادي به شما مي كند. بزرگنمايي را ۱۰۰% كرده و فوكوس را تنظيم كنيد، تا زماني كه در شارپ ترين حالت قرار داشته باشد.
گام نهايي

در نظر گرفتن تمام نكات بالا احتمال اين كه با تصاوير شارپ به خانه بياييد را افزايش مي دهد. هرچند، اين كار به تلاش نياز دارد، و من به شدت توصيه مي كنم كه هنگام عكاسي در فضاي بيرون، آگاهانه فوكوس كنيد.

تمريني كه من در روند كارم گنجانده ام اين است كه به طور منظم صفحه نمايش تصوير را در پشت دوربين چك كرده و زوم كنم تا ببينيم آيا در فوكوس قرار دارد يا نه. من معمولا هر بار كه تركيب بندي را تغيير مي دهم، اين كار را انجام مي دهم. اين كار براي من تنها چند ثانيه طول مي كشد، اما با انجام آن مطمئن مي شوم كه تصوير واقعا شارپ است. اگر اينطور نبود، مي فهمم كه بايد فوكوس، سرعت شاتر يا برخي المان هاي ديگر را تنظيم كنم.

بهتر است كه اين كار به يك عادت تبديل شود تا اين كه به خانه بياييد و متوجه شويد كه تصاوير شما خارج از فوكوس هستند و تلاش هاي شما به هدر رفته است.

نويسنده: كريستين هويبرگ (Christian Hoiberg)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۵:۴۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 شما هم حتما آن لحظاتي كه عكس هاي خود را روي صفحه نمايش دوربين چك مي كنيد و تعجب مي كنيد كه چرا آن عكسي كه قرار بود شگفت انگيز شود، اينطور نشده را تجربه كرده ايد. نوردهي شما درست بود – چك مي كنيد؛ تراز سفيدي – چك مي كنيد؛ ديافراگم – چك مي كنيد؛ شاتر – چك مي كنيد. لنز… همم. بگذاريد ببينم. لنز؟ بله، من با لنز درست عكس گرفتم. اگر شما به درستي عكس مي گيريد و باز هم عكس ها آنطور كه مي خواهيد خوب از كار در نمي آيند، من يك توصيه خوب براي شما دارم.
[زاويه عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

يك ابزار در اختيار شما وجود دارد كه مبتديان به ندرت از مزاياي آن به طور كامل استفاده مي كنند. من دارم در مورد پاهايتان صحبت مي كنم. در نگاه اول، آنها ممكن است مانند ابزار به نظر نرسند، اما اجازه دهيد به شما اطمينان دهم – آنها جزئي از ابزار عكاسي شما هستند. و علت آن اين است.

«يك عكس خوب حاصل اينست بدانيد كجا بايد بايستيد.» – انسل آدامز

اگر تا به حال يك عكاس حرفه اي را تماشا كرده باشيد، متوجه خواهيد شد كه همه آنها يك ويژگي مشترك دارند. آنها زياد حركت مي كنند. آنها سعي مي كنند با جابجا شدن، موقعيت خود را عالي و بي نقص كنند.

همه ما هنگام عكاسي جابجا مي شويم و موقعيت خود را تعيين مي كنيم، اما آنچه كه يك عكاس حرفه اي مي داند و شما ممكن است ندانيد، نقطه دقيقي است كه بايد در آن قرار گيرد تا بهترين عكس را به دست آورد. (بسيار خب، پس شايد همه ما نتوانيم به اندازه عكاسان حرفه اي موفق باشيم، اما مي دانيد، فقط به تلاش خود ادامه دهيد).

در اين تصوير بعدي، سوژه ها بالا و پشت سر من بودند. من يك نقطه پايين تر را انتخاب كردم تا سايه هاي آنها را ثبت كنم:
[زاويه عكاسي]

اين كه بدانيد كجا بايد بايستيد، بخشي از روند ايجاد يك پس زمينه جذاب، به دست آوردن يك زاويه عالي در يك پرتره، و يك چيز جالب در پيش زمينه يك منظره است.

همه اينها مي توانند با تغيير موقعيت شما – به جايي كه با سوژه خود در ارتباط باشيد – اصلاح شوند.
[زاويه عكاسي]

پايين آمدن تا سطح سوژه، تمرين خوبي براي تعيين موقعيت است.

اشتباهات تعيين موقعيت و راه حل آنها
۱
عكس گرفتن با اضطراب و دستپاچگي

آيا تا به حال كاري مانند اين انجام داده ايد؟ شما در حال راه رفتن هستيد و ناگهان در مقابل خود يك سوژه واقعا جذاب را مي بينيد كه روي يك نيمكت، با پس زمينه اي رنگارنگ نشسته است.

شما باز هم نزديك مي شويد و هنوز از او رد نشده ايد، و از هم مهمتر، او هنوز شما را نديده است! با خود فكر مي كنيد، عجب فرصتي! يك عكس مي گيريد. بعدا صفحه نمايش دوربين را نگاه مي كنيد و فكر مي كنيد «اه… بد نيست، اما آن چيزي كه من ديدم نيست».

پس چه اتفاقي افتاد؟ مسئله تعيين موقعيت بود. و اين بار موقعيت شما به دليل «ترس» اشتباه بود. شما اجازه داديد ترستان بر شما پيروز شود و با اضطراب و دستپاچگي يك عكس گرفتيد.

به عكس هايي فكر كنيد كه مي توانستيد بگيريد، اگر با او روبرو مي شديد و شروع به صحبت مي كرديد يا فقط لبخند مي زديد و به دوربين خود اشاره مي كرديد. مي توانستيد در مقابل او بايستيد و زانو بزنيد، مي توانستيد از چهره و حالات او عكس هاي كلوزآپ بگيريد. احتمالات بي شماري وجود داشت اگر بر ترس خود غلبه مي كرديد و نزديك تر مي شديد.

«اگر تصاوير شما به اندازه كافي خوب نيستند، به اندازه كافي نزديك نيستيد.» – رابرت كاپا
[زاويه عكاسي]

نزديك تر شدن به فضاي شخصي مي تواند تصوير صميمانه تري ايجاد كند.
۲
زوم كردن

اگر شما هميشه دوربين را جلوي چشم خود قرار مي دهيد، و سپس زوم مي كنيد، تقريبا با اطمينان مي توان گفت كه در جاي مناسب قرار نداريد. به نظر من، روش استفاده از يك لنز زوم اين نيست.

چيزهاي زيادي در مورد كيفيت، وزن، پوشش و موارد تكنيكي ديگر لنزهاي پرايم در مقابل لنزهاي زوم گفته شده است، اما چيزي كه من متوجه شدم اين است كه بزرگترين عيب لنز زوم اين است كه شما را تنبل مي كند. آنها شما را به حركت وانمي دارند.

اين لنز مي تواند سوژه را نزد شما بياورد. درست است؟ نه اشتباه است. اغلب اوقات اين حرف اشتباه است. اين يكي از دلايلي است كه عكس عالي شما خوب از كار درنمي آيد.

با تصور كردن تصوير مورد نظر خود در ذهن، مي توانيد آن را ثبت كنيد. واقعا همينطور است. به من اعتماد كنيد. هنگامي كه شما زوم مي كنيد، پرسپكتيو، و زاويه، همراه با عمق و المان هاي محيطي پشتيبان، و خيلي چيزهاي ديگر تغيير مي كنند. من نمي گويم كه زوم كردن بد است، فقط مي تواند شما را تنبل كند. زوم كردن بايد با حركت همراه باشد، درست مثل همان كاري كه با يك لنز پرايم انجام مي دهيد.

من عاشق لنز زوم ۱۷-۴۰ ام هستم. اما احتمالا مثل شما از آن استفاده نمي كنم. من درك بسيار خوبي از فواصل كانوني دارم. اين كه يك لنز ۳۵mm چه چيزي به من خواهد داد. يك لنز ۱۷mm چه چيزي را قرار است ثبت كند.

بنابراين زماني كه از لنز زوم ام استفاده مي كنم، كل محدوده فواصل كانوني (۱۷-۴۰m) را طي نمي كنم. من مي دانم كه به كدام يك از آنها نياز خواهم داشت و همانجا رهايش مي كنم. پس از آن مي دانيد چه كار مي كنم؟ پاهايم را به سمت موقعيتي كه لازم است در آن قرار گيرم، تكان مي دهم.
[زاويه عكاسي]

اسم اين بازي، انتخاب نقطه مناسب و انتظار است.
۳
وقت صرف نكردن (بر روي يك صحنه)

اين مورد براي همه ما پيش مي آيد، باور كنيد. مهم نيست شما در موقعيتي باشيد كه در آن همه چيز ايستا و ثابت، يا متحرك باشد، وقت بگذاريد و سعي كنيد همه چيز را از زواياي مختلف ببينيد.

اگر سعي داريد يك صحنه را بازسازي كنيد، اين كار عكس هاي شما را بسيار بهتر خواهد كرد – المان ها را تجزيه كنيد، رابطه بين آنها را با استفاده از پرسپكتيو تغيير دهيد يا اين كه تنها دست نگه داريد و چند لحظه در مورد آن فكر كنيد. بخش زيادي از رابطه بين المان ها در يك صحنه را مي توان با حركت و جابجايي خوب تغيير داد.

سعي كنيد بفهميد كه بايد در كجا قرار گيريد، چقدر بايد بالا بايستيد و چگونه آشفتگي و درهم ريختگي پس زمينه را از بين ببريد. با ملاحظه و تفكر انتخاب كنيد و عكس بگيريد. سپس فكر كرده و دوباره جابجا شويد.
[زاويه عكاسي]
چند نمونه واقعي

براي من يك چيز زماني خاص است كه به آن نقطه برسد كه شما با خودتان فكر كنيد – اوه واو – و اين چيزي باشد كه تركيبي از قلب و روح و چشمانتان به شما مي گويد. اين چيزي است كه ديگر عادي و معمولي نيست.

«اين يك توهم است كه عكس ها با دوربين ايجاد مي شوند… آنها با چشم، قلب، و ذهن ساخته مي شوند.» – هنري كارتيه برسون

هنگامي كه شما يك چيز زيبا يا شگفت انگيز مي بينيد، هيچ نكته محاسباتي يا تكنيكي در مورد آن احساس عميق و تكان دهنده در درون شما كه مي گويد – عاليه! – وجود ندارد. بنابراين اگرچه شما مي توانيد بر برخي مفاهيم زيباي محاسباتي يا تكنيكي تكيه كنيد تا به شما كمك كند به آنجا برسيد – قانون يك سوم، اعداد فيبوناچي، خطوط هدايتگر و غيره – اما در نهايت به خود شما بستگي دارد كه براي پيدا كردن عكسي تلاش كنيد كه وقتي آن را در دوربين ثبت مي كنيد، باعث مي شود قلبتان كمي تندتر بتپد.

اكنون بياييد به شرق لندن برويم. يك روز صبح در شرق لندن، من با اين ساختمان و آن نور عالي برخورد كردم. من يك عكس گرفتم، بيشتر به خاطر نور تا اين كه واقعا به سوژه ام فكر كنم، و نتيجه چيز جذابي براي ديدن نداشت.
[زاويه عكاسي]

اما من دوست ندارم نور خوب را از دست بدهم، بنابراين نزديك تر رفتم تا عكسي با جزئيات بيشتر بگيرم، كه باز هم بيشتر به خاطر نور بود.
[زاويه عكاسي]

اين عكس را خيلي بيشتر دوست داشتم. من يك ديوار با بافت هاي جالب را دوست دارم. شما مي توانيد رنگ، گرافيتي، سايه هاي مختلف آجر، شيشه، و لوله ها را در كنار هم داشته باشيد – تمام اين چيزهاي جالب ظاهر بسيار زيبايي با اين نور لكه دار ايجاد مي كنند. خب من مي توانستم همانجا دست از كار بكشم…

اما يك نكته خيلي مهم كه بايد در مورد نور بدانيد اين است كه اگر كار جالبي با آنچه كه داريد به آن نگاه مي كنيد انجام مي دهد – احتمال زيادي وجود دارد كه با بسياري از چيزهاي ديگر اطراف شما نيز كارهاي جالبي بكند.

با اولين نور عالي كه مي بينيد قانع نشويد، فراتر برويد و اكتشاف كنيد.

من مقابل ساختمان رفتم و بلافاصله يك عكس خيلي خيلي بهتر گرفتم.
[زاويه عكاسي]

نور جلو (روبرو) كه پشت ساختمان را آنقدر جذاب كرده بود، اكنون به عنوان نور پس زمينه احساس كاملا متفاوتي در جلوي ساختمان ايجاد مي كند. من سايه هاي بلند اين عكس، المان قوي خورشيد و خطوط هدايتگر بهتر در كنار سوژه منتخبم را دوست دارم.

همچنين، تضاد رنگ سرد و سايه ها و گرماي نور مستقيم خورشيد، نمايش خوبي است. وقت گذاشتن براي كار بر روي يك صحنه تقريبا هميشه تصاوير بهتري به شما خواهد داد.

يكي از چيزهايي كه من در مورد لندن دوست دارم، تضاد ديوانه وار بافت بسيار قديمي در كنار بافت بسيار جديد است. و اين اغلب چيزي است كه من به دنبالش هستم، به خصوص در شرق و مركز شهر لندن. آنجا واقعا فوق العاده است.

من در حال پياده روي بودم كه تضاد خاص بين اين كليساي قديمي و يكي از آن «مراكز تجاري» جديد را ديدم. و فكر كردم كه اين سوژه من است – اين تضاد قديمي/جديد. اما معلوم شد كه خيلي كسل كننده است. به نظر نمي رسد كه هيچ يك از المان هاي اين تصوير با هم در ارتباط باشند، بنابراين فاقد انسجام است.
[زاويه عكاسي]

و سپس اين يكي را امتحان كردم:
[زاويه عكاسي]

من تصميم گرفتم كمي عقب تر بروم و دوباره امتحان كنم. و باز هم چيزي وجود ندارد كه المان ها را به هم پيوند بزند، و بين آنها ارتباط ايجاد كند. بنابراين در عكس بعدي ام از قانون خطوط هدايتگر استفاده كردم. در اين نقطه، بعد از گرفتن دو عكس ناموفق، استفاده از برخي قوانين تركيب بندي ساده لازم بود.

چرخش ۹۰ درجه در جهت پرتره نيز به حذف ساخت و ساز در لبه كادر كمك كرد. با حذف چند المان و اضافه كردن برخي خطوط قوي، تصوير بالاخره گرد هم آمد و منسجم شد.
[زاويه عكاسي]

يك صبح زمستاني، من در شهر ونيز در لبه شمالي جزيره بودم. صبح زيبايي بود، همانطور كه مي توانيد از آسمان ببينيد. من به اين ديرك هاي (ستون) داخل آب با چراغ هاي روي آنها و بارانداز نگاه مي كردم. اما هيچ چيزي جز پتانسيل زياد آن اطراف، چندان قابل توجه نبود.
[زاويه عكاسي]

من دوربينم را به سمت غروب آفتاب برگرداندم و پتانسيل بيشتري ديدم. اَشكال زيبايي در آب وجود داشت. به نوعي مي توانستم تشخيص دهم كه يك شيشه رنگي جالب در بالاي آن ساختمان وجود دارد. اما همه چيز در سايه قرار داشت، و بسيار كسل كننده بود. بنابراين، منتظر ماندم. و در حين انتظار چند قدم به سمت راست رفتم تا از شر آن ديرك سمت چپ خلاص شوم و مقدار بيشتري از شيشه ساختمان در كادر قرار گيرد.
[زاويه عكاسي]

اكنون با خودم فكر مي كنم كه با نور بيشتر نه تنها اتفاق جالبي بر روي آب مي افتد، كه همه چيزهايي كه در حال حاضر در سايه هستند را روشن مي كند، بلكه آن شيشه رنگي نيز جذاب تر مي شود. كاري كه من در اينجا با اين صحنه انجام دادم اين بود كه پيش بيني كردم كه نور وقتي از پشت ابرها بيرون آيد، چه كاري خواهد كرد.

حدود ده دقيقه بعد – واو، نور خورشيد همه چيز را تغيير داد!
[زاويه عكاسي]

بنابراين مي توانيد ببينيد كه روند اصلاح و حذف المان ها در اينجا واقعا مهم است.

اگر يك يا دو المان پيدا كرديد كه آنها را دوست داشتيد – به آنها بچسبيد. چيزهايي كه به ارزش تصوير شما نمي افزايند را از تركيب بندي خود حذف كنيد، و در اطراف سوژه خود حركت كنيد تا وقتي كه به چيزي برسيد كه با تاثيري كه سوژه در ابتدا بر روي شما داشت، متناسب باشد.

اميدوارم كه به اهميت جابجايي، و جستجوي مداوم براي پيدا كردن يك زاويه تاثيرگذار پي برده باشيد. هميشه لازم نيست زياد جابجا شويد. گاهي اوقات تنها چند سانتيمتر مي تواند تاثير قابل توجهي بر روي يك عكس داشته باشد.

اين بايد فكر هيجان انگيزي براي شما باشد، چون نشان مي دهد كه حتي زماني كه يك سوژه عالي داريد و عكس خوبي به دست نياورده ايد، هنوز هم پتانسيل زيادي براي كار بر روي صحنه و پيدا كردن چيزي خاص وجود دارد.

نويسنده: آنتوني ايپس (Anthony Epes)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۴:۱۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 ثبت تصاويري كه توجه بيننده را جلب مي كنند، هدف هر عكاسي است. همين مهارت است كه يك عكاس خوب را از يك عكاس متوسط متمايز مي كند. اين مقاله طي ۷ گام به شما آموزش مي دهد كه چگونه عكس هايي جذاب بگيريد – عكس هايي كه توجه بيننده را جلب مي كنند، احساسي را در بيننده زنده مي كنند و در خاطرش مي مانند.

يك تصوير مي تواند به شيوه هاي مختلف توجه بيننده را جلب كند. يك نمونه معمول آن (به خصوص در سال هاي اخير) از طريق استفاده از رنگ هاي قوي و زنده است. با اين حال، چنين تصاويري (البته با استثناهاي زياد) معمولا فقط باعث مي شوند بيننده يك «واو» لحظه اي بگويد و به سرعت آن را فراموش كند. شما چيزي بيش از اين مي خواهيد، شما مي خواهيد بيننده تصوير شما را به خاطر بسپارد. شما مي خواهيد برگردد و بارها و بارها به آن نگاه كند. شما مي خواهيد يك احساس خاص در بيننده ايجاد كنيد.

انجام اين كار در عمل سخت تر است و مهارتي است كه سال ها طول مي كشد تا پرورش يابد. حتي بعد از چندين سال، باز هم چيزي است كه عكاسان براي دستيابي به آن تلاش مي كنند.

اين نكات در مسير ثبت تصاوير چشمگير به شما كمك مي كنند؛ آنها را دنبال كرده و اجرا كنيد تا يك گام به هدف نزديك تر شويد.
۱
يك نقطه جذاب داشته باشيد

تصوير شما بايد يك نقطه جذاب (point of interest) داشته باشد تا جلب توجه كند. بدون يك نقطه جذاب قوي، افراد احتمالا از تصوير شما رد مي شوند، بدون اين كه حتي به آن توجه كنند.

يك نقطه جذاب قوي لازم نيست يك سوژه جالب و ديدني باشد. كوه ها عالي هستند، اما هر چيزي مي تواند يك نقطه جذاب باشد، اگر به درستي مورد استفاده قرار گيرد.

خودتان را به جاي بيننده بگذاريد: آيا يك نقطه جذاب مشخص در اين تصوير وجود دارد؟ اگر يك جاي طبيعي براي قرار گرفتن نگاه شما وجود ندارد، پاسخ منفي است و شما بايد تصوير را مجددا ارزيابي كنيد.
[عكس هاي جذاب]

شايد يك سوژه جالب داشته باشيد، اما هيچ الماني كه نگاه شما را به سمت آن هدايت كند وجود ندارد. در اين صورت، سعي كنيد براي تاكيد بر روي اين سوژه، با المان هاي اطراف خود كار كنيد.
۲
از خطوط براي هدايت نگاه بيننده استفاده كنيد

داشتن يك نقطه جذاب، تنها گام اول است. همانطور كه در بالا اشاره كردم، حتي زماني كه يك نقطه جذاب داشته باشيد، باز هم ممكن است كاملا مشخص نباشد، چون هيچ الماني كه نگاه بيننده را به سمت آن هدايت كند، نداريد.

اينجاست كه خطوط هدايتگر (leading lines) وارد كار مي شوند. خطوط هدايتگر المان هاي تركيب بندي هستند كه تقريبا در همه جا يافت مي شوند، و تصاوير شما را به طور چشمگيري بهبود خواهند بخشيد. آنها به هدايت نگاه بيننده در ميان كادر كمك مي كنند و به طرق مختلف به آن مي گويند كه به كجا برود.

يك نمونه از خطوط هدايتگر بسيار واضح، يك درخت يا جاده اي است كه به طور مستقيم به سوژه اصلي منتهي مي شود. چشم هاي شما به طور طبيعي اين خطوط را تا آن نقطه دنبال خواهند كرد.
[عكس هاي جذاب]

هرچند، خطوط هدايتگر فراتر از جاده ها و مسيرها هستند. سنگ ها، شاخه ها، شكاف ها، گِل و لاي، بوته ها، گل ها، سايه ها و غيره نيز مي توانند خطوط هدايتگر باشند. هر چيزي كه به هدايت نگاه شما به سمت سوژه كمك كند، يك خط هدايتگر محسوب مي شود.

بيشتر بخوانيد: ۱۰ نمونه از خطوط هدايتگر خلاقانه و غيرمعمول در عكاسي
۳
از نور براي هدايت نگاه بيننده استفاده كنيد

غير از خطوط هدايتگر راه هاي ديگري نيز براي هدايت نگاه بيننده وجود دارد؛ نور جهت دار (directional light) يكي ديگر از روش هاي مهم است.

نور در يك عكس خوب بسيار حائز اهميت است. دليلي وجود دارد كه عكاسان حتي بعد از ماه ها يا سال ها، اغلب به طور منظم از يك مكان بازديد مي كنند؛ آنها منتظرند تا نور، احساساتي كه مي خواهند در تصوير به نمايش بگذارند را نشان دهد.

نور خوب چيزي است كه بين يك عكس خوب و يك عكس قابل قبول تمايز ايجاد مي كند. بدون آن، تصوير فاقد حس زندگي، و تخت و كسل كننده است. به نمونه زير نگاه كنيد. بدون نور، اين تصوير هيچ چيز خاصي نداشت.
[عكس هاي جذاب]

صبر كنيد تا نور جذاب شود. اگر وقت نداريد، سعي كنيد بفهميد كه نور چگونه بر كادر فعلي شما تاثير مي گذارد. آيا نور شديد است؟ آيا نرم است؟ آيا بر روي يك سوژه منعكس مي شود؟ آيا پرتوهاي نور وجود دارند؟ از المان هاي موجود براي كار كردن بر روي صحنه استفاده كنيد و از شرايط موجود به بهترين شكل بهره ببريد.
۴
يك تركيب بندي قوي داشته باشيد

اين شايد بزرگترين شاخص سطح مهارت يك عكاس باشد. يك تركيب بندي قوي تصوير را براي بيننده لذت بخش تر مي كند و بخش مهمي از داستاني است كه از طريق عكس شما گفته مي شود.

تركيب بندي چيزي است كه عكاسان به طور مداوم بر روي بهبود آن كار مي كنند. بسياري معتقدند كه شما هيچ وقت تركيب بندي را به طور كامل ياد نمي گيريد و اين چيزي است كه در طول حرفه هنري شما تكامل مي يابد.

دستورالعمل هايي مانند «قانون يك سوم» و «نسبت طلايي» ابزارهايي عالي براي بهبود تركيب بندي شما هستند، اما من توصيه مي كنم به اينها اكتفا نكنيد و المان هاي ديگر مانند هماهنگي رنگ، نور جهت دار، و وزن بصري را نيز در نظر بگيريد.

از همه مهمتر، اين «قوانين» را خيلي سرسختانه دنبال نكنيد. يك تركيب بندي قوي لازم نيست نمونه كاملي از يك قانون تركيب بندي باشد – تا زماني كه جريان بصري آن رضايت بخش باشد.

بيشتر بخوانيد: ۱۰ مقاله برتر تركيب بندي عكاسي
۵
مراقب آب و هوا باشيد

متاسفانه، هر آب و هوايي براي هر نوع عكاسي خوب نيست. بعضي صحنه هاي خاص به نوع خاصي از آب و هوا نياز دارند و اين چيزي است كه شما بايد در نظر بگيريد. هميشه سوژه هايي براي عكاسي وجود دارند، اما مهم اين است كه بتوانيد آنهايي را پيدا كنيد كه در يك شرايط خاص بهتر هستند.

به عنوان مثال، تصاوير زير را در نظر بگيريد. من در طول يك دوره ۶ ماهه بارها به اين مكان برگشتم و به دنبال شرايطي بودم كه بيشتر براي اين صحنه مناسب باشد. تصوير اول شرايطي را نشان مي دهد كه اغلب وجود داشت و خود تصوير چيز خاصي ندارد. با اين حال، يك روز صبح كه ابرهاي رنگارنگ و به سرعت در حال حركت، و همچنين اقيانوس نيمه طوفاني پديدار شدند، تصوير خيلي جالب تر شد.
[عكس هاي جذاب]

به همين ترتيب، اگر در حال عكاسي از جنگل هستيد، شرايط خاص تصوير را جذاب تر خواهد كرد؛ مثلا زماني كه نور خورشيد در ميان درختان پرتوهاي نور ايجاد مي كند يا لايه ضخيمي از مه وجود دارد.

اگر قصد داريد از يك نقطه عكاسي محلي بازديد كنيد، مطمئن شويد كه پيش بيني آب و هوا را بررسي كرده و در روزي از آنجا بازديد كنيد كه به نظر مي رسد بالاترين احتمال وجود يك آب و هواي جالب را دارد.
۶
به طور انتخابي تر عكس بگيريد

«تا جايي كه مي تواني عكس بگير» توصيه رايجي است كه به عكاسان مبتدي گفته مي شود. اگرچه اين راه خوبي براي يادگيري نحوه كار دوربين و بهبود مهارت هاي شماست، اما ياد بگيريد كه در مورد عكس هايي كه مي گيريد، انتخابي تر عمل كنيد؛ يا حداقل در مورد عكس هايي كه به صورت آنلاين به اشتراك مي گذاريد، گزينشي تر باشيد.

حقيقت اين است كه ثبت تصاوير چشمگير به صورت روزانه اتفاق نمي افتد. در واقع، ۹۹% تصاويري كه يك عكاس حرفه اي مي گيرد، هرگز توسط عموم ديده نمي شوند (به اشتراك گذاشته نمي شوند). آنها ممكن است تصاوير قابل قبولي باشند، اما هدف عكاس گرفتن تصاوير قابل قبول نيست.
عكاسي كودك در آتليه كودك
قبل از فشار دادن دكمه شاتر اين سوال ساده را از خودتان بپرسيد: آيا اين تصوير پتانسيل خوب بودن را دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، آن را ثبت كنيد. اگر پاسخ منفي است، فكر كنيد كه چرا اين پتانسيل را ندارد؛ تركيب بندي به اندازه كافي خوب نيست؟ نور كسل كننده است؟ سوژه كسل كننده است؟

پاسخ به اين سوالات به شما نشان مي دهد كه آيا بايد دوربين را تنظيم كرده و عكس بگيريد، يا از آن بگذريد و برويد.
۷
چيزي بيش از يك عكس فوري بگيريد

به هفتمين و آخرين توصيه براي ثبت تصاوير چشمگير مي رسيم: چيزي بيش از يك عكس فوري بگيريد.

اگر شما فقط براي اين عكس مي گيريد كه سفرهاي خود را ثبت كنيد و هدفتان فقط اين است كه آنها را با دوستان و خانواده خود به اشتراك بگذاريد، از هر چيزي كه مي خواهيد عكس بگيريد. اما اگر هدف شما اين است كه عكاس بهتري شويد و تصاويري ثبت كنيد كه احساسي را در بيننده بيدار مي كنند، گرفتن تصاوير «فوري» را متوقف كنيد.

سوالات نكته قبلي را از خودتان بپرسيد. از اين پرسش ها استفاده كنيد تا ببينيد كه بايد عكس را بگيريد يا نه. نگران نباشيد كه يك مكان زيبا را بدون گرفتن حتي يك عكس ترك كنيد. همه مكان هاي زيبا خوش عكس نيستند. ياد بگيريد كه در عوض از محيط اطراف خود لذت ببريد و نگران گرفتن عكس هاي «فوري» از هر چيزي نباشيد.

هيچ دستورالعمل قطعي براي گرفتن يك تصوير عالي وجود ندارد، اما المان هايي مانند نور، تركيب بندي، يك نقطه جذاب، و آب و هوا نقش مهمي در آن ايفا مي كنند. اگر تصوير فاقد اين المان ها باشد، آيا واقعا توجه بيننده را جلب خواهد كرد؟

نويسنده: كريستين هويبرگ (CHRISTIAN HOIBERG)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۲:۴۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 يك عكاس گل هاي تازه كار چگونه بايد سوژه ها و تركيب بندي ها را انتخاب كند؟ در اين مقاله، من يك پاسخ دقيق به اين پرسش خواهم داد. اول، درباره انواع مختلف سوژه هاي عكاسي از گل ها بحث مي كنم. سپس دستورالعمل هايي براي ايجاد تركيب بندي هاي خيره كننده ارائه مي دهم. در اين آموزش، من بر ايجاد تصاوير تميز و پويا تاكيد خواهم كرد.

الف
سوژه ها

انتخاب يك سوژه در عكاسي بارداري در آتليه بارداري از گل ها ممكن است آسان به نظر برسد – عكاسان از گل ها عكس مي گيرند، درست است؟

بله، درست است، اما مهم است كه چند عامل را در مورد هر گل خاص در نظر بگيريد. از جمله رنگ گل، شرايط گل (در حال پژمردن و/يا كثيف است؟)، و شكل گل.
[عكاسي از گل ها]
رنگ

در نظر گرفتن رنگ ساده است. هرچه گل رنگي تر باشد، تصوير جالب تر مي شود (البته به طور كلي). من دوست دارم از رنگ هاي روشن، در مقابل پس زمينه اي با رنگ روشن استفاده كنم.
[عكاسي از گل ها]

همچنين خوب است كه به رنگ هاي مكمل فكر كنيد. اين رنگ ها تركيب قرمز/سبز، آبي/نارنجي، و زرد/بنفش هستند. هنگامي كه آنها با هم در يك كادر قرار مي گيرند، نتايج مي توانند قوي باشند.
شرايط

عامل مهم ديگري كه بايد در نظر بگيريد شرايط گل است. قبل از گرفتن عكس، بايد سوژه بالقوه خود را به دقت بررسي كنيد.
[عكاسي از گل ها]

گل هاي ايده آل در اوج شكوفايي هستند: گلبرگ ها كاملا باز اند، لبه ها ترد و بي نقص هستند. من سعي مي كنم از عكاسي از گل هايي كه در حال پژمردن هستند خودداري كنم، چون اغلب اوقات از نتايج نااميد مي شوم.

بهترين گل ها همچنين عاري از هر گونه كثيفي هستند. من اغلب اوقات كثيفي را به دقت با انگشتم از روي گل پاك مي كنم. اگر حشره اي روي گل باشد، به آرامي آن را از مركز گل دور مي كنم. يك تاكتيك ديگر اين است كه لكه ها يا كثيفي را با گرفتن تصاوير خارج از فوكوس يا سيلوئت پنهان كنيد.
[عكاسي از گل ها]

اين گل در شرايط اوج نبود، بنابراين من تصميم گرفتم يك سيلوئت بگيرم، و بيشتر بر شكل گل تاكيد كنم تا جزئيات آن.
شكل

توضيح اين جنبه آخر عكاسي از گل ها سخت تر است، اما مهم است. گل هايي كه شكل مشخصي دارند براي عكاسي بهتر از گل هاي ديگر هستند.

به طور خاص، گل هايي كه جذاب ترين تصاوير را به شما مي دهند، اغلب آنهايي هستند كه الگوهاي واضح و اَشكال برجسته و پويا دارند.

گل رز را در نظر بگيريد، كه يكي از گل هاي مورد علاقه من براي عكاسي است. چرا؟ گلبرگ هاي آن پويا، سيال (موج دار) و در حال تغيير هستند. آنها يك الگوي مشخص نيز دارند، و بنابراين يك حس ساختار يافته به تصاوير شما مي دهند.
[عكاسي از گل ها]

گل ديگري كه من دوست دارم از آن عكس بگيرم، گل لاله است. ساختار آن ساده اما برجسته است، و گلبرگ هاي بزرگي دارد كه كمي خم شده اند. شكل آن نامنظم يا شلوغ نيست. نگاه بيننده مي تواند به راحتي و بدون سردرگمي شكل آن را دنبال كند.
[عكاسي از گل ها]

گل رز و گل لاله نقطه مقابل گل هايي مانند گل آهار هستند، كه به نسبت نامنظم است و بنابراين تشخيص آن در يك تصوير دشوار است. اينطور نيست كه بگوييم گرفتن تصاوير خوب از گل آهار غير ممكن است؛ فقط خيلي سخت تر است.
ب
تركيب بندي

هنگام تركيب بندي عكس گل ها، ايده خوبي است كه يك چك ليست در پشت ذهن خود داشته باشيد. سعي كنيد در هر عكس گل حداقل چند مورد از دستورالعمل هاي زير را جاي دهيد.
ساده سازي كنيد

اولين نكته از همه مهمتر است – ساده سازي!

ببينيد چه چيزي در مورد گلي كه شما دوست داريد مهم است، بر روي آن تمركز كنيد، و هر گونه المان غير اصلي، از جمله گل هاي ديگر، ساقه ها يا گلبرگ هاي اضافي و غيره را حذف كنيد. مطمئن شويد كه هيچ گونه المان حواس پرت كننده اي وجود نداشته باشد.
[عكاسي از گل ها]
از تقارن استفاده كنيد

اگرچه هميشه نبايد سعي كنيد از تقارن در تصاوير گل خود استفاده كنيد، اما اين مي تواند نقطه شروع خوبي باشد. مركز گل ها اغلب متقارن يا تقريبا متقارن هستند. اين چيزي است كه مي توانيد از آن استفاده كنيد، و گل را حول نقطه مركزي آن، درست در مركز تصوير خود قرار دهيد.
[عكاسي از گل ها]

من از مركز متقارن اين گل براي ايجاد يك تركيب بندي برجسته استفاده كردم.
يك نقطه فوكوس واضح داشته باشيد

بدون وجود يك نقطه فوكوس واضح در تصاويرتان، بيننده سردرگم خواهد شد. نگاه آنها از جايي به جاي ديگر سرگردان مي شود، بدون اين كه واقعا به سمت تصوير كشيده شود.

چگونه يك نقطه فوكوس ايجاد كنيد؟ بايد اطمينان حاصل كنيد كه حداقل يك بخش از تصوير شما شارپ تر از بقيه آن باشد. همچنين بايد با در نظر گرفتن اين نقطه فوكوس در ذهن خود تركيب بندي كنيد، و مطمئن شويد كه بقيه تصوير صرفا اين نقطه فوكوس را كامل مي كند (به جاي اين كه بر آن غالب شود يا از آن بكاهد).
[عكاسي از گل ها]

در اينجا، نگاه به طور مستقيم به سمت گلبرگ هاي فوكوس شده اين گل كشيده مي شود.
از يك پس زمينه تميز و جذاب استفاده كنيد

در بالا، من در مورد اهميت سوژه هاي رنگي بحث كردم. اما سوژه تنها چيزي نيست كه بايد رنگي باشد. مهم است كه يك پس زمينه رنگي، يا حداقل يك پس زمينه جذاب نيز داشته باشيد.

اين مي تواند يك اقدام متعادل كننده باشد، چون شما نمي خواهيد پس زمينه قوي تر از سوژه باشد. پس زمينه هاي سياه و سفيد مي توانند گزينه خوبي باشند، همينطور پس زمينه هايي كه رنگي هستند اما به طور يكنواخت كمرنگ شده اند.
[عكاسي از گل ها]

هنگام گرفتن عكس اين زنبق زرد، هدف من يك پس زمينه يكنواخت و آرام بود.
دوربين را كج كنيد

نكته آخر براي ايجاد تركيب بندي هاي پويا، كج كردن دوربين است.

به جاي اين كه گل را به طور ايستا در داخل كادر قرار دهيد، با كج كردن دوربين، يك حس حركت به آن بدهيد. با اين كار به نظر مي رسد كه گل به طرز دلپذيري از داخل كادر ظاهر مي شود.
[عكاسي از گل ها]

توجه كنيد كه چطور كج كردن دوربين براي عكس گرفتن از اين سوسن چشم سياه به يك تصوير پرانرژي تر منجر شد.
نتيجه گيري

در هنگام عكاسي از گل ها، مهم است كه سوژه و تركيب بندي خود را با دقت مد نظر قرار دهيد. با استفاده از سوژه هاي رنگي و تميز، و با تركيب بندي هاي ساده و روشن، عكاسي شما از گل ها فورا بهبود خواهد يافت.
[عكاسي از گل ها]

نويسنده: جيميز دمپسي (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۴۱:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 تصور كنيد: بعد از يك روز بزرگ عكاسي به خانه مي آييد و هيجان داريد كه تمام عكس هاي زيبايي كه گرفته ايد را ببينيد. اما بعد از ديدن آنها متوجه مي شويد كه هيچ كدام از آنها به درد نمي خورند، چون تار هستند. در اين مقاله به شما خواهيم گفت چه عواملي روي شارپ بودن عكس هاي شما تاثير مي گذارند و نكات عكاسي براي گرفتن عكس هاي شارپ را به شما آموزش خواهيم داد. عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

من مطمئنم كه شما هم مثل اكثر ما چنين تجربه اي داشته ايد. من شخصا مجبور شدم تصاوير زيادي از مشتري ها را دور بريزم، به دليل اين كه شارپ نبودند.

در يك دنياي كامل و بي نقص، شما بعد از هر جلسه عكاسي كه به خانه مي آييد، ۱۰۰% تصاويرتان شارپ هستند، اما متاسفانه به ندرت چنين اتفاقي مي افتد. با اين حال، المان هاي خاصي وجود دارند كه شما بايد از آنها آگاه باشيد و در هنگام عكاسي آنها را در نظر بگيريد، كه احتمال تار شدن تصاويرتان را كاهش خواهند داد.

موارد ذكر شده در اين مقاله برخي از متداول ترين دلايل شارپ نبودن تصاوير شما هستند.
۱
سرعت شاتر بيش از حد آهسته است

اولين و رايج ترين علت، آهسته بودن بيش از حد سرعت شاتر است. اين مي تواند به اين دليل باشد كه شما از يك مُد عكاسي خودكار يا نيمه خودكار استفاده مي كنيد، يا به صورت دستي سرعت شاتري را انتخاب كرده ايد كه براي اين موقعيت ايده آل نيست.

به طور معمول، اين اتفاق در هنگام عكاسي در طول ساعت طلايي يا زمان ديگري از روز كه نور كمتري وجود دارد، مي افتد. بعيد است كه در نور شديد روز با اين مشكل مواجه شويد.

يك قاعده كلي اين است كه هيچ وقت از يك سرعت شاتر آهسته تر از فاصله كانوني استفاده نكنيد. به عنوان مثال، براي يك لنز ۱۴mm، من از يك سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۱۴ ثانيه بدون سه پايه استفاده نمي كنم. براي يك لنز ۲۰۰mm، از استفاده از يك سرعت شاتر بسيار آهسته تر از ۱/۲۰۰ ثانيه خودداري مي كنم، در غير اين صورت وقت آن است كه سه پايه را نصب كنم.
[عكس هاي شارپ]

گرفتن اين تصوير به صورت دستي تقريبا غيرممكن است، اگر يك نتيجه شارپ بخواهيد.

همچنين مي توانيد ايزو را افزايش دهيد يا از يك ديافراگم بازتر براي به دست آوردن يك سرعت شاتر سريع تر استفاده كنيد. با اين حال، به خاطر داشته باشيد كه افزايش ايزو و/يا باز كردن ديافراگم بر روي كيفيت تصوير نيز تاثير خواهد داشت.
۲
ديافراگم اشتباه است

علت شماره دو: ديافراگم مناسبي انتخاب نكرده ايد.

در f/2.8 شارپ ترين نقطه ممكن است كاملا شارپ، اما بقيه تصوير خارج از فوكوس باشد، كه به يك ظاهر كلي تار منجر مي شود.

هنگام استفاده از يك ديافراگم باريك تر مانند f/22، متوجه خواهيد شد كه وضوح كلي كاهش مي يابد. اگرچه تصوير از جلو به عقب در فوكوس قرار دارد، اما كمتر از زماني كه از يك ديافراگم بازتر استفاده مي كنيد، شارپ است.

درك پيدا كردن ديافراگم ايده آل براي هر سناريو مي تواند دشوار باشد، اما با كسب تجربه بيشتر، آسان تر مي شود.
[عكس هاي شارپ]

تكنيك هايي مانند انباشت فوكوس هنگام عكاسي از صحنه هايي كه هم المان هاي نزديك و هم دور از لنز دارند، مفيد هستند.

كليد كار استفاده از شارپ ترين ديافراگم لنز شما يعني نقطه مطلوب (Sweet spot) است كه در مطلب «بهترين ديافراگم براي عكاسي منظره» آموزش خواهيد ديد.
۳
باعث لرزش دوربين مي شويد

وقتي صحبت از چگونگي ثبت تصاوير شارپ باشد، استفاده از سه پايه نكته اي است كه اغلب به آن اشاره مي شود. با اين حال، تنها نصب دوربين بر روي يك سه پايه لزوما به تصاوير شارپي كه انتظار داريد منجر نمي شود.

هنگام فشار دادن دكمه شاتر دوربين، مقدار كمي لرزش ايجاد مي كنيد. اگرچه اين ميزان ممكن است زياد به نظر نرسد، اما براي ايجاد تاري يا نرم شدن تصوير در هنگام استفاده از سرعت شاترهاي نيمه آهسته كافي است.

زماني دوربين بر روي سه پايه قرار دارد، مطمئن شويد كه از يك كنترل ريموت شاتر يا شاتر تاخيري (تايمر) داخل دوربين استفاده كنيد. اين كار لرزش ناشي از فشار دادن دكمه شاتر را از بين مي برد و در نهايت به يك تصوير شارپ تر منجر مي شود.
۴
سه پايه محكم نيست و لرزش دارد

زماني كه من تازه كار عكاسي منظره را شروع كرده بودم، هر چقدر تلاش مي كردم نمي توانستم بفهمم كه چرا تصاويرم كمي تار مي شوند: من از سه پايه استفاده مي كردم، سرعت شاتر خوب بود و يك ريموت شاتر داشتم. اينها براي ايجاد تصاوير شارپ كافي نبود؟ ظاهرا نه…

چيزي كه من در نظر نمي گرفتم اين بود كه سه پايه ۲۰ دلاري من به اندازه كافي ثابت و محكم نبود كه در مقابل باد مقاوت كند يا حتي در يك رودخانه آرام قرار گيرد. هرگونه حركت در محيط اطراف باعث لرزش آن ميشد، به اين معني كه عكس هاي من زياد شارپ نمي شدند.
[عكس هاي شارپ]

بعد از شكستن سومين سه پايه ۲۰ دلاري در عرض يك سال، من تصميم گرفتم يك سه پايه دست دوم با كيفيت بالاتر بخرم. اگرچه آن سه پايه Manfrotto چند سال استفاده شده بود، اما سه پايه اي خوب و باب ميل من بود، و حتي در شرايط ناهموارتر هم هيچ لرزشي ايجاد نمي كرد.
[عكس هاي شارپ]

سه پايه ۲۰ دلاري من هنگام عكاسي از اين منظره دريايي نمي توانست در برابر باد مقاومت كند.

نكته مهمي كه بايد به خاطر بسپاريد اين است كه شما بايد سه پايه اي داشته باشيد كه آنقدر محكم باشد كه بتواند از پس شرايطي كه معمولا در آن عكاسي مي كنيد، برآيد.

لازم نيست برويد و گران ترين سه پايه اي كه پيدا مي كنيد را بخريد، اما من شخصا از خريدن ارزان ترين سه پايه هم اجتناب مي كنم. هرچه سه پايه محكم تر باشد، در شرايط سخت تري مي توانيد از آن استفاده كنيد. به عنوان مثال، من هيچ وقت از سه پايه پياده روي سبك وزنم براي عكاسي از مناظر دريايي قطب شمال استفاده نمي كنم.
۵
از يك لنز با كيفيت پايين استفاده مي كنيد

من نمي خواهم بيش از حد بر روي تجهيزاتي كه استفاده مي كنيد تمركز كنم، چون به شدت معتقدم كه شما مي توانيد صرف نظر از ابزاري كه استفاده مي كنيد، تصاوير زيبا بگيريد. با اين حال، وقتي بحث كيفيت تصوير مطرح باشد، هيچ شكي نيست كه تجهيزات دوربين پيشرفته تفاوت ايجاد مي كند.

ممكن است قبلا شنيده باشيد كه مي گويند «بايد به جاي دوربين بر روي لنز سرمايه گذاري كنيد». لنز بيشتر احتمال دارد كه مدت طولاني تري براي شما بماند و در مورد مسئله وضوح تصاوير، لنز از اهميت بيشتري برخوردار است.

يك لنز ارزان قيمت با كيفيت پايين به اندازه يك نسخه پيشرفته شارپ نيست، و حتي در ميان لنزهاي حرفه اي هم مي تواند تفاوت هاي بسيار زيادي در وضوح وجود داشته باشد.

من توصيه مي كنم كمي تحقيق كنيد تا بر اساس بودجه اي كه داريد بهترين لنزها را براي دوربين خود پيدا كنيد، و در صورت لزوم به جاي خريد چندين لنز، تنها به يك يا دو مورد اكتفا كنيد. زماني كه ببينيد يك لنز خوب چقدر مي تواند تفاوت ايجاد كند، شوكه خواهيد شد.
۶
يك خطاي دستي وجود دارد

آخرين دليلي كه بررسي مي كنيم شايد موردي باشد كه شنيدن آن بيش از بقيه موارد دردناك باشد؛ شما درست فوكوس نمي كنيد.

فوكوس كردن نبايد آنقدرها هم سخت باشد، نه؟ خيلي ساده به نظر مي رسد! اما اينطور نيست، به خصوص اگر به صورت دستي فوكوس كنيد… اينها دو سناريوي معمول هستند:

۱٫ فوكوس خودكار خوب كار نمي كند: اگرچه فوكوس خودكار يك ابزار عالي در بسياري از دوربين هاي ديجيتال است، اما هميشه آنقدر كه انتظار مي رود خوب عمل نمي كند. به خصوص هنگام كار در نور كم، چون دوربين تلاش مي كند تا جزئيات را ببيند و فوكوس صحيح را پيدا كند.

۲٫ شما به صورت دستي درست فوكوس نمي كنيد: فوكوس دستي مي تواند نيازمند مهارت باشد. اين يك راه عالي براي به دست آوردن فوكوس دقيقي است كه مي خواهيد، اما با كمي داخل يا خارج فوكوس شدن بيش از اندازه، وضوح كاهش مي يابد. دانستن اين كه در كجاي تصوير فوكوس كنيد و چگونه شارپ ترين فوكوس را به دست آوريد، به زمان و كسب تجربه نياز دارد.

هنگام استفاده از فوكوس دستي، حالت نمايش زنده كمك زيادي به شما مي كند. بزرگنمايي را ۱۰۰% كرده و فوكوس را تنظيم كنيد، تا زماني كه در شارپ ترين حالت قرار داشته باشد.
گام نهايي

در نظر گرفتن تمام نكات بالا احتمال اين كه با تصاوير شارپ به خانه بياييد را افزايش مي دهد. هرچند، اين كار به تلاش نياز دارد، و من به شدت توصيه مي كنم كه هنگام عكاسي در فضاي بيرون، آگاهانه فوكوس كنيد.

تمريني كه من در روند كارم گنجانده ام اين است كه به طور منظم صفحه نمايش تصوير را در پشت دوربين چك كرده و زوم كنم تا ببينيم آيا در فوكوس قرار دارد يا نه. من معمولا هر بار كه تركيب بندي را تغيير مي دهم، اين كار را انجام مي دهم. اين كار براي من تنها چند ثانيه طول مي كشد، اما با انجام آن مطمئن مي شوم كه تصوير واقعا شارپ است. اگر اينطور نبود، مي فهمم كه بايد فوكوس، سرعت شاتر يا برخي المان هاي ديگر را تنظيم كنم.

بهتر است كه اين كار به يك عادت تبديل شود تا اين كه به خانه بياييد و متوجه شويد كه تصاوير شما خارج از فوكوس هستند و تلاش هاي شما به هدر رفته است.

نويسنده: كريستين هويبرگ (Christian Hoiberg)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۸:۲۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 شما هم حتما آن لحظاتي كه عكس هاي خود را روي صفحه نمايش دوربين چك مي كنيد و تعجب مي كنيد كه چرا آن عكسي كه قرار بود شگفت انگيز شود، اينطور نشده را تجربه كرده ايد. نوردهي شما درست بود – چك مي كنيد؛ تراز سفيدي – چك مي كنيد؛ ديافراگم – چك مي كنيد؛ شاتر – چك مي كنيد. لنز… همم. بگذاريد ببينم. لنز؟ بله، من با لنز درست عكس گرفتم. اگر شما به درستي عكس مي گيريد و باز هم عكس ها آنطور كه مي خواهيد خوب از كار در نمي آيند، من يك توصيه خوب براي شما دارم.
[زاويه عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

يك ابزار در اختيار شما وجود دارد كه مبتديان به ندرت از مزاياي آن به طور كامل استفاده مي كنند. من دارم در مورد پاهايتان صحبت مي كنم. در نگاه اول، آنها ممكن است مانند ابزار به نظر نرسند، اما اجازه دهيد به شما اطمينان دهم – آنها جزئي از ابزار عكاسي شما هستند. و علت آن اين است.

«يك عكس خوب حاصل اينست بدانيد كجا بايد بايستيد.» – انسل آدامز

اگر تا به حال يك عكاس حرفه اي را تماشا كرده باشيد، متوجه خواهيد شد كه همه آنها يك ويژگي مشترك دارند. آنها زياد حركت مي كنند. آنها سعي مي كنند با جابجا شدن، موقعيت خود را عالي و بي نقص كنند.

همه ما هنگام عكاسي جابجا مي شويم و موقعيت خود را تعيين مي كنيم، اما آنچه كه يك عكاس حرفه اي مي داند و شما ممكن است ندانيد، نقطه دقيقي است كه بايد در آن قرار گيرد تا بهترين عكس را به دست آورد. (بسيار خب، پس شايد همه ما نتوانيم به اندازه عكاسان حرفه اي موفق باشيم، اما مي دانيد، فقط به تلاش خود ادامه دهيد).

در اين تصوير بعدي، سوژه ها بالا و پشت سر من بودند. من يك نقطه پايين تر را انتخاب كردم تا سايه هاي آنها را ثبت كنم:
[زاويه عكاسي]

اين كه بدانيد كجا بايد بايستيد، بخشي از روند ايجاد يك پس زمينه جذاب، به دست آوردن يك زاويه عالي در يك پرتره، و يك چيز جالب در پيش زمينه يك منظره است.

همه اينها مي توانند با تغيير موقعيت شما – به جايي كه با سوژه خود در ارتباط باشيد – اصلاح شوند.
[زاويه عكاسي]

پايين آمدن تا سطح سوژه، تمرين خوبي براي تعيين موقعيت است.

اشتباهات تعيين موقعيت و راه حل آنها
۱
عكس گرفتن با اضطراب و دستپاچگي

آيا تا به حال كاري مانند اين انجام داده ايد؟ شما در حال راه رفتن هستيد و ناگهان در مقابل خود يك سوژه واقعا جذاب را مي بينيد كه روي يك نيمكت، با پس زمينه اي رنگارنگ نشسته است.

شما باز هم نزديك مي شويد و هنوز از او رد نشده ايد، و از هم مهمتر، او هنوز شما را نديده است! با خود فكر مي كنيد، عجب فرصتي! يك عكس مي گيريد. بعدا صفحه نمايش دوربين را نگاه مي كنيد و فكر مي كنيد «اه… بد نيست، اما آن چيزي كه من ديدم نيست».

پس چه اتفاقي افتاد؟ مسئله تعيين موقعيت بود. و اين بار موقعيت شما به دليل «ترس» اشتباه بود. شما اجازه داديد ترستان بر شما پيروز شود و با اضطراب و دستپاچگي يك عكس گرفتيد.

به عكس هايي فكر كنيد كه مي توانستيد بگيريد، اگر با او روبرو مي شديد و شروع به صحبت مي كرديد يا فقط لبخند مي زديد و به دوربين خود اشاره مي كرديد. مي توانستيد در مقابل او بايستيد و زانو بزنيد، مي توانستيد از چهره و حالات او عكس هاي كلوزآپ بگيريد. احتمالات بي شماري وجود داشت اگر بر ترس خود غلبه مي كرديد و نزديك تر مي شديد.

«اگر تصاوير شما به اندازه كافي خوب نيستند، به اندازه كافي نزديك نيستيد.» – رابرت كاپا
[زاويه عكاسي]

نزديك تر شدن به فضاي شخصي مي تواند تصوير صميمانه تري ايجاد كند.
۲
زوم كردن

اگر شما هميشه دوربين را جلوي چشم خود قرار مي دهيد، و سپس زوم مي كنيد، تقريبا با اطمينان مي توان گفت كه در جاي مناسب قرار نداريد. به نظر من، روش استفاده از يك لنز زوم اين نيست.

چيزهاي زيادي در مورد كيفيت، وزن، پوشش و موارد تكنيكي ديگر لنزهاي پرايم در مقابل لنزهاي زوم گفته شده است، اما چيزي كه من متوجه شدم اين است كه بزرگترين عيب لنز زوم اين است كه شما را تنبل مي كند. آنها شما را به حركت وانمي دارند.

اين لنز مي تواند سوژه را نزد شما بياورد. درست است؟ نه اشتباه است. اغلب اوقات اين حرف اشتباه است. اين يكي از دلايلي است كه عكس عالي شما خوب از كار درنمي آيد.

با تصور كردن تصوير مورد نظر خود در ذهن، مي توانيد آن را ثبت كنيد. واقعا همينطور است. به من اعتماد كنيد. هنگامي كه شما زوم مي كنيد، پرسپكتيو، و زاويه، همراه با عمق و المان هاي محيطي پشتيبان، و خيلي چيزهاي ديگر تغيير مي كنند. من نمي گويم كه زوم كردن بد است، فقط مي تواند شما را تنبل كند. زوم كردن بايد با حركت همراه باشد، درست مثل همان كاري كه با يك لنز پرايم انجام مي دهيد.

من عاشق لنز زوم ۱۷-۴۰ ام هستم. اما احتمالا مثل شما از آن استفاده نمي كنم. من درك بسيار خوبي از فواصل كانوني دارم. اين كه يك لنز ۳۵mm چه چيزي به من خواهد داد. يك لنز ۱۷mm چه چيزي را قرار است ثبت كند.

بنابراين زماني كه از لنز زوم ام استفاده مي كنم، كل محدوده فواصل كانوني (۱۷-۴۰m) را طي نمي كنم. من مي دانم كه به كدام يك از آنها نياز خواهم داشت و همانجا رهايش مي كنم. پس از آن مي دانيد چه كار مي كنم؟ پاهايم را به سمت موقعيتي كه لازم است در آن قرار گيرم، تكان مي دهم.
[زاويه عكاسي]

اسم اين بازي، انتخاب نقطه مناسب و انتظار است.
۳
وقت صرف نكردن (بر روي يك صحنه)

اين مورد براي همه ما پيش مي آيد، باور كنيد. مهم نيست شما در موقعيتي باشيد كه در آن همه چيز ايستا و ثابت، يا متحرك باشد، وقت بگذاريد و سعي كنيد همه چيز را از زواياي مختلف ببينيد.

اگر سعي داريد يك صحنه را بازسازي كنيد، اين كار عكس هاي شما را بسيار بهتر خواهد كرد – المان ها را تجزيه كنيد، رابطه بين آنها را با استفاده از پرسپكتيو تغيير دهيد يا اين كه تنها دست نگه داريد و چند لحظه در مورد آن فكر كنيد. بخش زيادي از رابطه بين المان ها در يك صحنه را مي توان با حركت و جابجايي خوب تغيير داد.

سعي كنيد بفهميد كه بايد در كجا قرار گيريد، چقدر بايد بالا بايستيد و چگونه آشفتگي و درهم ريختگي پس زمينه را از بين ببريد. با ملاحظه و تفكر انتخاب كنيد و عكس بگيريد. سپس فكر كرده و دوباره جابجا شويد.
[زاويه عكاسي]
چند نمونه واقعي

براي من يك چيز زماني خاص است كه به آن نقطه برسد كه شما با خودتان فكر كنيد – اوه واو – و اين چيزي باشد كه تركيبي از قلب و روح و چشمانتان به شما مي گويد. اين چيزي است كه ديگر عادي و معمولي نيست.

«اين يك توهم است كه عكس ها با دوربين ايجاد مي شوند… آنها با چشم، قلب، و ذهن ساخته مي شوند.» – هنري كارتيه برسون

هنگامي كه شما يك چيز زيبا يا شگفت انگيز مي بينيد، هيچ نكته محاسباتي يا تكنيكي در مورد آن احساس عميق و تكان دهنده در درون شما كه مي گويد – عاليه! – وجود ندارد. بنابراين اگرچه شما مي توانيد بر برخي مفاهيم زيباي محاسباتي يا تكنيكي تكيه كنيد تا به شما كمك كند به آنجا برسيد – قانون يك سوم، اعداد فيبوناچي، خطوط هدايتگر و غيره – اما در نهايت به خود شما بستگي دارد كه براي پيدا كردن عكسي تلاش كنيد كه وقتي آن را در دوربين ثبت مي كنيد، باعث مي شود قلبتان كمي تندتر بتپد.

اكنون بياييد به شرق لندن برويم. يك روز صبح در شرق لندن، من با اين ساختمان و آن نور عالي برخورد كردم. من يك عكس گرفتم، بيشتر به خاطر نور تا اين كه واقعا به سوژه ام فكر كنم، و نتيجه چيز جذابي براي ديدن نداشت.
[زاويه عكاسي]

اما من دوست ندارم نور خوب را از دست بدهم، بنابراين نزديك تر رفتم تا عكسي با جزئيات بيشتر بگيرم، كه باز هم بيشتر به خاطر نور بود.
[زاويه عكاسي]

اين عكس را خيلي بيشتر دوست داشتم. من يك ديوار با بافت هاي جالب را دوست دارم. شما مي توانيد رنگ، گرافيتي، سايه هاي مختلف آجر، شيشه، و لوله ها را در كنار هم داشته باشيد – تمام اين چيزهاي جالب ظاهر بسيار زيبايي با اين نور لكه دار ايجاد مي كنند. خب من مي توانستم همانجا دست از كار بكشم…

اما يك نكته خيلي مهم كه بايد در مورد نور بدانيد اين است كه اگر كار جالبي با آنچه كه داريد به آن نگاه مي كنيد انجام مي دهد – احتمال زيادي وجود دارد كه با بسياري از چيزهاي ديگر اطراف شما نيز كارهاي جالبي بكند.

با اولين نور عالي كه مي بينيد قانع نشويد، فراتر برويد و اكتشاف كنيد.

من مقابل ساختمان رفتم و بلافاصله يك عكس خيلي خيلي بهتر گرفتم.
[زاويه عكاسي]

نور جلو (روبرو) كه پشت ساختمان را آنقدر جذاب كرده بود، اكنون به عنوان نور پس زمينه احساس كاملا متفاوتي در جلوي ساختمان ايجاد مي كند. من سايه هاي بلند اين عكس، المان قوي خورشيد و خطوط هدايتگر بهتر در كنار سوژه منتخبم را دوست دارم.

همچنين، تضاد رنگ سرد و سايه ها و گرماي نور مستقيم خورشيد، نمايش خوبي است. وقت گذاشتن براي كار بر روي يك صحنه تقريبا هميشه تصاوير بهتري به شما خواهد داد.

يكي از چيزهايي كه من در مورد لندن دوست دارم، تضاد ديوانه وار بافت بسيار قديمي در كنار بافت بسيار جديد است. و اين اغلب چيزي است كه من به دنبالش هستم، به خصوص در شرق و مركز شهر لندن. آنجا واقعا فوق العاده است.

من در حال پياده روي بودم كه تضاد خاص بين اين كليساي قديمي و يكي از آن «مراكز تجاري» جديد را ديدم. و فكر كردم كه اين سوژه من است – اين تضاد قديمي/جديد. اما معلوم شد كه خيلي كسل كننده است. به نظر نمي رسد كه هيچ يك از المان هاي اين تصوير با هم در ارتباط باشند، بنابراين فاقد انسجام است.
[زاويه عكاسي]

و سپس اين يكي را امتحان كردم:
[زاويه عكاسي]

من تصميم گرفتم كمي عقب تر بروم و دوباره امتحان كنم. و باز هم چيزي وجود ندارد كه المان ها را به هم پيوند بزند، و بين آنها ارتباط ايجاد كند. بنابراين در عكس بعدي ام از قانون خطوط هدايتگر استفاده كردم. در اين نقطه، بعد از گرفتن دو عكس ناموفق، استفاده از برخي قوانين تركيب بندي ساده لازم بود.

چرخش ۹۰ درجه در جهت پرتره نيز به حذف ساخت و ساز در لبه كادر كمك كرد. با حذف چند المان و اضافه كردن برخي خطوط قوي، تصوير بالاخره گرد هم آمد و منسجم شد.
[زاويه عكاسي]

يك صبح زمستاني، من در شهر ونيز در لبه شمالي جزيره بودم. صبح زيبايي بود، همانطور كه مي توانيد از آسمان ببينيد. من به اين ديرك هاي (ستون) داخل آب با چراغ هاي روي آنها و بارانداز نگاه مي كردم. اما هيچ چيزي جز پتانسيل زياد آن اطراف، چندان قابل توجه نبود.
[زاويه عكاسي]

من دوربينم را به سمت غروب آفتاب برگرداندم و پتانسيل بيشتري ديدم. اَشكال زيبايي در آب وجود داشت. به نوعي مي توانستم تشخيص دهم كه يك شيشه رنگي جالب در بالاي آن ساختمان وجود دارد. اما همه چيز در سايه قرار داشت، و بسيار كسل كننده بود. بنابراين، منتظر ماندم. و در حين انتظار چند قدم به سمت راست رفتم تا از شر آن ديرك سمت چپ خلاص شوم و مقدار بيشتري از شيشه ساختمان در كادر قرار گيرد.
[زاويه عكاسي]

اكنون با خودم فكر مي كنم كه با نور بيشتر نه تنها اتفاق جالبي بر روي آب مي افتد، كه همه چيزهايي كه در حال حاضر در سايه هستند را روشن مي كند، بلكه آن شيشه رنگي نيز جذاب تر مي شود. كاري كه من در اينجا با اين صحنه انجام دادم اين بود كه پيش بيني كردم كه نور وقتي از پشت ابرها بيرون آيد، چه كاري خواهد كرد.

حدود ده دقيقه بعد – واو، نور خورشيد همه چيز را تغيير داد!
[زاويه عكاسي]

بنابراين مي توانيد ببينيد كه روند اصلاح و حذف المان ها در اينجا واقعا مهم است.

اگر يك يا دو المان پيدا كرديد كه آنها را دوست داشتيد – به آنها بچسبيد. چيزهايي كه به ارزش تصوير شما نمي افزايند را از تركيب بندي خود حذف كنيد، و در اطراف سوژه خود حركت كنيد تا وقتي كه به چيزي برسيد كه با تاثيري كه سوژه در ابتدا بر روي شما داشت، متناسب باشد.

اميدوارم كه به اهميت جابجايي، و جستجوي مداوم براي پيدا كردن يك زاويه تاثيرگذار پي برده باشيد. هميشه لازم نيست زياد جابجا شويد. گاهي اوقات تنها چند سانتيمتر مي تواند تاثير قابل توجهي بر روي يك عكس داشته باشد.

اين بايد فكر هيجان انگيزي براي شما باشد، چون نشان مي دهد كه حتي زماني كه يك سوژه عالي داريد و عكس خوبي به دست نياورده ايد، هنوز هم پتانسيل زيادي براي كار بر روي صحنه و پيدا كردن چيزي خاص وجود دارد.

نويسنده: آنتوني ايپس (Anthony Epes)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۷:۰۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 ثبت تصاويري كه توجه بيننده را جلب مي كنند، هدف هر عكاسي است. همين مهارت است كه يك عكاس خوب را از يك عكاس متوسط متمايز مي كند. اين مقاله طي ۷ گام به شما آموزش مي دهد كه چگونه عكس هايي جذاب بگيريد – عكس هايي كه توجه بيننده را جلب مي كنند، احساسي را در بيننده زنده مي كنند و در خاطرش مي مانند.

يك تصوير مي تواند به شيوه هاي مختلف توجه بيننده را جلب كند. يك نمونه معمول آن (به خصوص در سال هاي اخير) از طريق استفاده از رنگ هاي قوي و زنده است. با اين حال، چنين تصاويري (البته با استثناهاي زياد) معمولا فقط باعث مي شوند بيننده يك «واو» لحظه اي بگويد و به سرعت آن را فراموش كند. شما چيزي بيش از اين مي خواهيد، شما مي خواهيد بيننده تصوير شما را به خاطر بسپارد. شما مي خواهيد برگردد و بارها و بارها به آن نگاه كند. شما مي خواهيد يك احساس خاص در بيننده ايجاد كنيد.

انجام اين كار در عمل سخت تر است و مهارتي است كه سال ها طول مي كشد تا پرورش يابد. حتي بعد از چندين سال، باز هم چيزي است كه عكاسان براي دستيابي به آن تلاش مي كنند.

اين نكات در مسير ثبت تصاوير چشمگير به شما كمك مي كنند؛ آنها را دنبال كرده و اجرا كنيد تا يك گام به هدف نزديك تر شويد.
۱
يك نقطه جذاب داشته باشيد

تصوير شما بايد يك نقطه جذاب (point of interest) داشته باشد تا جلب توجه كند. بدون يك نقطه جذاب قوي، افراد احتمالا از تصوير شما رد مي شوند، بدون اين كه حتي به آن توجه كنند.

يك نقطه جذاب قوي لازم نيست يك سوژه جالب و ديدني باشد. كوه ها عالي هستند، اما هر چيزي مي تواند يك نقطه جذاب باشد، اگر به درستي مورد استفاده قرار گيرد.

خودتان را به جاي بيننده بگذاريد: آيا يك نقطه جذاب مشخص در اين تصوير وجود دارد؟ اگر يك جاي طبيعي براي قرار گرفتن نگاه شما وجود ندارد، پاسخ منفي است و شما بايد تصوير را مجددا ارزيابي كنيد.
[عكس هاي جذاب]

شايد يك سوژه جالب داشته باشيد، اما هيچ الماني كه نگاه شما را به سمت آن هدايت كند وجود ندارد. در اين صورت، سعي كنيد براي تاكيد بر روي اين سوژه، با المان هاي اطراف خود كار كنيد.
۲
از خطوط براي هدايت نگاه بيننده استفاده كنيد

داشتن يك نقطه جذاب، تنها گام اول است. همانطور كه در بالا اشاره كردم، حتي زماني كه يك نقطه جذاب داشته باشيد، باز هم ممكن است كاملا مشخص نباشد، چون هيچ الماني كه نگاه بيننده را به سمت آن هدايت كند، نداريد.

اينجاست كه خطوط هدايتگر (leading lines) وارد كار مي شوند. خطوط هدايتگر المان هاي تركيب بندي هستند كه تقريبا در همه جا يافت مي شوند، و تصاوير شما را به طور چشمگيري بهبود خواهند بخشيد. آنها به هدايت نگاه بيننده در ميان كادر كمك مي كنند و به طرق مختلف به آن مي گويند كه به كجا برود.

يك نمونه از خطوط هدايتگر بسيار واضح، يك درخت يا جاده اي است كه به طور مستقيم به سوژه اصلي منتهي مي شود. چشم هاي شما به طور طبيعي اين خطوط را تا آن نقطه دنبال خواهند كرد.
[عكس هاي جذاب]

هرچند، خطوط هدايتگر فراتر از جاده ها و مسيرها هستند. سنگ ها، شاخه ها، شكاف ها، گِل و لاي، بوته ها، گل ها، سايه ها و غيره نيز مي توانند خطوط هدايتگر باشند. هر چيزي كه به هدايت نگاه شما به سمت سوژه كمك كند، يك خط هدايتگر محسوب مي شود.

بيشتر بخوانيد: ۱۰ نمونه از خطوط هدايتگر خلاقانه و غيرمعمول در عكاسي
۳
از نور براي هدايت نگاه بيننده استفاده كنيد

غير از خطوط هدايتگر راه هاي ديگري نيز براي هدايت نگاه بيننده وجود دارد؛ نور جهت دار (directional light) يكي ديگر از روش هاي مهم است.

نور در يك عكس خوب بسيار حائز اهميت است. دليلي وجود دارد كه عكاسان حتي بعد از ماه ها يا سال ها، اغلب به طور منظم از يك مكان بازديد مي كنند؛ آنها منتظرند تا نور، احساساتي كه مي خواهند در تصوير به نمايش بگذارند را نشان دهد.

نور خوب چيزي است كه بين يك عكس خوب و يك عكس قابل قبول تمايز ايجاد مي كند. بدون آن، تصوير فاقد حس زندگي، و تخت و كسل كننده است. به نمونه زير نگاه كنيد. بدون نور، اين تصوير هيچ چيز خاصي نداشت.
[عكس هاي جذاب]

صبر كنيد تا نور جذاب شود. اگر وقت نداريد، سعي كنيد بفهميد كه نور چگونه بر كادر فعلي شما تاثير مي گذارد. آيا نور شديد است؟ آيا نرم است؟ آيا بر روي يك سوژه منعكس مي شود؟ آيا پرتوهاي نور وجود دارند؟ از المان هاي موجود براي كار كردن بر روي صحنه استفاده كنيد و از شرايط موجود به بهترين شكل بهره ببريد.
۴
يك تركيب بندي قوي داشته باشيد

اين شايد بزرگترين شاخص سطح مهارت يك عكاس باشد. يك تركيب بندي قوي تصوير را براي بيننده لذت بخش تر مي كند و بخش مهمي از داستاني است كه از طريق عكس شما گفته مي شود.

تركيب بندي چيزي است كه عكاسان به طور مداوم بر روي بهبود آن كار مي كنند. بسياري معتقدند كه شما هيچ وقت تركيب بندي را به طور كامل ياد نمي گيريد و اين چيزي است كه در طول حرفه هنري شما تكامل مي يابد.

دستورالعمل هايي مانند «قانون يك سوم» و «نسبت طلايي» ابزارهايي عالي براي بهبود تركيب بندي شما هستند، اما من توصيه مي كنم به اينها اكتفا نكنيد و المان هاي ديگر مانند هماهنگي رنگ، نور جهت دار، و وزن بصري را نيز در نظر بگيريد.

از همه مهمتر، اين «قوانين» را خيلي سرسختانه دنبال نكنيد. يك تركيب بندي قوي لازم نيست نمونه كاملي از يك قانون تركيب بندي باشد – تا زماني كه جريان بصري آن رضايت بخش باشد.

بيشتر بخوانيد: ۱۰ مقاله برتر تركيب بندي عكاسي
۵
مراقب آب و هوا باشيد

متاسفانه، هر آب و هوايي براي هر نوع عكاسي خوب نيست. بعضي صحنه هاي خاص به نوع خاصي از آب و هوا نياز دارند و اين چيزي است كه شما بايد در نظر بگيريد. هميشه سوژه هايي براي عكاسي وجود دارند، اما مهم اين است كه بتوانيد آنهايي را پيدا كنيد كه در يك شرايط خاص بهتر هستند.

به عنوان مثال، تصاوير زير را در نظر بگيريد. من در طول يك دوره ۶ ماهه بارها به اين مكان برگشتم و به دنبال شرايطي بودم كه بيشتر براي اين صحنه مناسب باشد. تصوير اول شرايطي را نشان مي دهد كه اغلب وجود داشت و خود تصوير چيز خاصي ندارد. با اين حال، يك روز صبح كه ابرهاي رنگارنگ و به سرعت در حال حركت، و همچنين اقيانوس نيمه طوفاني پديدار شدند، تصوير خيلي جالب تر شد.
[عكس هاي جذاب]

به همين ترتيب، اگر در حال عكاسي از جنگل هستيد، شرايط خاص تصوير را جذاب تر خواهد كرد؛ مثلا زماني كه نور خورشيد در ميان درختان پرتوهاي نور ايجاد مي كند يا لايه ضخيمي از مه وجود دارد.

اگر قصد داريد از يك نقطه عكاسي محلي بازديد كنيد، مطمئن شويد كه پيش بيني آب و هوا را بررسي كرده و در روزي از آنجا بازديد كنيد كه به نظر مي رسد بالاترين احتمال وجود يك آب و هواي جالب را دارد.
۶
به طور انتخابي تر عكس بگيريد

«تا جايي كه مي تواني عكس بگير» توصيه رايجي است كه به عكاسان مبتدي گفته مي شود. اگرچه اين راه خوبي براي يادگيري نحوه كار دوربين و بهبود مهارت هاي شماست، اما ياد بگيريد كه در مورد عكس هايي كه مي گيريد، انتخابي تر عمل كنيد؛ يا حداقل در مورد عكس هايي كه به صورت آنلاين به اشتراك مي گذاريد، گزينشي تر باشيد.

حقيقت اين است كه ثبت تصاوير چشمگير به صورت روزانه اتفاق نمي افتد. در واقع، ۹۹% تصاويري كه يك عكاس حرفه اي مي گيرد، هرگز توسط عموم ديده نمي شوند (به اشتراك گذاشته نمي شوند). آنها ممكن است تصاوير قابل قبولي باشند، اما هدف عكاس گرفتن تصاوير قابل قبول نيست.
عكاسي كودك در آتليه كودك
قبل از فشار دادن دكمه شاتر اين سوال ساده را از خودتان بپرسيد: آيا اين تصوير پتانسيل خوب بودن را دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، آن را ثبت كنيد. اگر پاسخ منفي است، فكر كنيد كه چرا اين پتانسيل را ندارد؛ تركيب بندي به اندازه كافي خوب نيست؟ نور كسل كننده است؟ سوژه كسل كننده است؟

پاسخ به اين سوالات به شما نشان مي دهد كه آيا بايد دوربين را تنظيم كرده و عكس بگيريد، يا از آن بگذريد و برويد.
۷
چيزي بيش از يك عكس فوري بگيريد

به هفتمين و آخرين توصيه براي ثبت تصاوير چشمگير مي رسيم: چيزي بيش از يك عكس فوري بگيريد.

اگر شما فقط براي اين عكس مي گيريد كه سفرهاي خود را ثبت كنيد و هدفتان فقط اين است كه آنها را با دوستان و خانواده خود به اشتراك بگذاريد، از هر چيزي كه مي خواهيد عكس بگيريد. اما اگر هدف شما اين است كه عكاس بهتري شويد و تصاويري ثبت كنيد كه احساسي را در بيننده بيدار مي كنند، گرفتن تصاوير «فوري» را متوقف كنيد.

سوالات نكته قبلي را از خودتان بپرسيد. از اين پرسش ها استفاده كنيد تا ببينيد كه بايد عكس را بگيريد يا نه. نگران نباشيد كه يك مكان زيبا را بدون گرفتن حتي يك عكس ترك كنيد. همه مكان هاي زيبا خوش عكس نيستند. ياد بگيريد كه در عوض از محيط اطراف خود لذت ببريد و نگران گرفتن عكس هاي «فوري» از هر چيزي نباشيد.

هيچ دستورالعمل قطعي براي گرفتن يك تصوير عالي وجود ندارد، اما المان هايي مانند نور، تركيب بندي، يك نقطه جذاب، و آب و هوا نقش مهمي در آن ايفا مي كنند. اگر تصوير فاقد اين المان ها باشد، آيا واقعا توجه بيننده را جلب خواهد كرد؟

نويسنده: كريستين هويبرگ (CHRISTIAN HOIBERG)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۲:۳۵:۲۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب