آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري
عكاسي از نوزاد يك كار بسيار لذت‌بخش است كه از دور ساده و شيرين به نظر مي‌رسد. حتما با خودتان فكر مي‌كنيد نوزاد كه ساكت و آرام يك گوشه خوابيده و من فقط بايد دكمه شاتر را فشار بدهم! 
خير كار اصلا به اين سادگي نيست. براي اينكه بدانيد چطور مي‌توان از نوزاد عكس گرفت مقاله زير را بخوانيد و در انتها مجموعه‌اي بسيار زيبا از انواع ژست و مدل عكاسي نوزاد دختر را مشاهده نماييد و از ژست‌ها، بگ‌گراند‌ها و ... ايده بگيريد. 
 
آموزش عكاسي از نوزاد، مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد  تازه متولد شده، عكس نوزاد يك ماهه
 

گرفتن عكس نوزاد را چطور شروع كنيم؟

نكته مهم اين است كه براي عكاسي از نوزاد بايد لوازم عكاسي خود را ساده نگه داريد.
اشتباهي كه بسياري از افراد آماتور انجام مي‌دهند اين است كه فكر مي‌كنند كه براي گرفتن زيباترين پرتره‌هاي نوزادي به تعداد زيادي كلاه، تل سر، پتو، و سبد نياز دارند. سپس به سراغ رنگ هايي كه براي پسرها و رنگ هايي كه براي دخترها مناسب هستند مي‌روند. انواع تختخواب‌هاي نوزادي كوچك و حروف چوبي بزرگ كه مطابق با حرف اول اسم نوزاد هستند مي‌خرند. و استوديو يا خانه را آنقدر با لوازم عكاسي پر مي‌كنند كه گاهي فراموش مي‌كنند هدف از عكاسي چيست.
شايد به اين‌ها بسنده نكرده و  به دنبال كف‌پوش‌ها و كاغذديواري‌هاي خاص برويد و آنقدر هزينه كنيد كه جساب كار از دستتان خارج شود و بازهم از نتيجه كار رضايت 100% نداشته باشيد. چيزي كه مي‌خواهيم بگوييم و شما نيز خودتان با كمي تجربه و تمرين به آن خواهيد رسيد اين است كه در عكاسي نوزاد، هنر كودك است، نه لوازم عكاسي.
يك كودك، مقابل يك پس زمينه ساده، تنها با ساده ترين لوازم جانبي، به خاطر همان كودك خيره كننده خواهد بود مانند تصوير يك رز قرمز در پس زمينه‌اي سفيد يا سياه. به همين دليل است كه رك و واضح مي‌گوييم پول خود را هدر ندهيد، به خصوص اگر تازه كار هستيد. شما مي‌توانيد تنها با لوازم اوليه و پايه عكس‌هاي فوق العاده‌اي از نوزادان بگيريد، و اين كار بسيار ساده‌تر از تلاش براي جا دادن او در سبد است، در حالي كه سعي داريد او را خواب نگه داريد!

چيدمان عكس نوزاد:

اول از همه، شما به چيزي نياز داريد تا كودك را روي آن قرار دهيد. اگر بر روي ژست دادن به كودك كار مي‌كنيد، (بر خلاف عكاسي سبك زندگي كه نيازي به ژست گيري ندارد)، شما به چيزي نياز داريد كه كمي نرم و قابل اتعطاف باشد. بسياري از عكاسان حرفه‌اي صندلي‌هاي كيسه‌اي گران قيمت مي خرند، اما شما به آن نيازي نداريد. شما در واقع از يك صندلي قد كوتاه كه در خانه داريد نيز مي‌توانيد استفاده كنيد، و وقتي براي عكاسي به بيرون از استوديو يا خانه مي‌رويد مي‌توانيد آن را با خود ببريد.
همچنين مي‌توانيد دو عدد بالشتك بزرگ را از كف مبل بيرون كشيده و آن‌ها را روي هم قرار دهيد. هم براي بالشتك و هم صندلي بهار است چند پتو را به صورت لايه‌لايه بر روي هر يك از آنها قرار دهيد. در بين پتوها در صورت امكان يك تشك گرم‌كن قرار دهيد. لايه‌هاي متعدد پتوها آن را نرم و قابل انعطاف مي‌كنند، و چند لايه بالايي، پس زمينه‌هاي مختلفي هستند كه براي گرفتن عكس نوزادا از آن ها استفاده خواهيد كرد. بنابراين براي داشتن پس زمينه‌هاي مختلف، تنها لايه‌ها را يكي يكي برميدارم.
 
توصيه ما به شما اين است كه تنها با رنگ‌هاي سياه، سفيد، و كرم عكس بگيريد و از پتوهاي رنگي دوري كنيد. اين يك پيشنهاد است و شما مي‌توانيد به سليقه خود عمل كنيد. رنگ‌هاي خنثي بهترين گزينه هستند زيرا رنگ‌هاي قرمز، صورتي، و سبز روشن مي‌توانند باعث ايجاد ته رنگ بر روي پوست نوزاد شوند.
 
آموزش عكاسي از نوزاد، مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد يك روزه، عكس مرحله به مرحله از نوزاد، عكاسي از نوزاد در منزل
 

ژست دادن به نوزاد:

پتوهاي روي هم قرار گرفته به كودك كمك مي‌كنند تا كمي در آنها فرو برود، استفاده از تعدادي حوله حمام سفيد مي‌تواند مفيد باشد زيرا مي‌توانيد آن‌ها را گلوله كرده و بين پتوها و نوزاد جا دهيد و نوزاد را دقيقا آنطور كه مي‌خواهيد تكيه و قوس بدهيد.
يك گزينه خوب ديگر استفاده از بالش گردني مثل آن‌هايي كه در هواپيما استفاده مي‌شود است. اين بالشتك‌ها كوچك بوده و براي بدن يك نوزاد كاملا اندازه هستند، بنابراين به تكيه دادن كودك در محل مورد نظر كمك مي‌كند. مثلا حالتي كه او را روي شكم بخوابانيد و دست‌ها و سرش روي بالش قرار بگيرند.
 
براي بك گراند يا پس زمينه تصوير مي‌توانيد از همان پارچه يا حوله‌اي كه زير كودك قرار داديد استفاد كنيد. قسمتي از آن را بالا بكشيد تا پس زمينه پشت نوزاد ايجاد شود. از پشت تخت، پشتي صندلي، نردبان، ميز، و غيره استفاده كنيد. سعي كنيد از هر وسيله‌اي كه در منزل داريد استفاده كنيد و خود را مجبور به خريد وسايل زياد و گران‌قسمت نكنيد.
 
نكاتي كه ذكر شد ساده‌ترين و اساسي‌ترين نكات عكاسي از نوزاد بود. چيزي كه نبايد فراموش كنيد اين است كه در عكس نوزادي، اين نوزاد است كه بايد به چشم بيايد نه لوازم عكاسي. ثبت آن مژه‌هاي بلند، آن انگشتان كوچك و آن لب‌هاي غنچه شده بي نقص را فراموش نكنيد.
در ادامه مجموعه‌اي زيبا از انواع عكس نوزاد دختر را ببينيد و از اين چيدمان‌هاي ساده و زيبا براي عكاسي از نوزاد در منزل ايده بگيريد.
 

مجموعه‌اي از جديدترين و زيباترين مدل عكس نوزاد دختر:

آموزش عكاسي از نوزاد، مدل عكس نوزاد دختر   مدل عكس نوزاد دختر، ايده عكاسي از نوزاد دختر   ايده عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد تازه به دنيا آمده
 
مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد يك ماهه   مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد تازه متولد شده  آموزش عكاسي از نوزاد ، مدل عكس نوزاد دختر
 
 مدل عكس نوزاد دختر، ايده عكاسي از نوزاد دختر  مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد يك روزه  آموزش عكاسي از نوزاد، ژست عكس نوزاد دختر
 
مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد مهناز افشار   مدل عكس نوزاد دختر، هدبند دخترانه براي عكاسي               ژست عكس نوزاد با پدر، عكس نوزاد دختر سياه و سفيد
 
 مدل عكس نوزاد دختر، عكس نوزاد تازه به دنيا آمده   بك گراند عكس نوزاد، عكس نوزادي دختر   مدل عكس نوزاد دختر، ايده عكاسي از نوزاد دختر
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۶:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

تميز نگاه داشتن لنز دوربين ديجيتال و فيلتر يكي از مهم‌ترين كار‌هايي است كه جهت رسيدن به بهترين كيفيت ممكن در تصوير بايد رعايت شود. شايد تميز نگه داشتن لنز، امري بسيار ساده به نظر برسد ولي بايد توجه داشت كه اگر لنز را به صورت اصولي تميز نكنيم، ممكن است كه شاهد خسارت‌هاي جبران ناپذيري از جمله خراشيدگي و مات‌ شدن شيشه لنز عكاسي در طولاني مدت باشيم. در ادامه به برشمردن چند قانون ساده درباره نظافت لنز‌ها و لوازم موردنياز براي عكاسي نوزاد در آتليه كودك و اين كار، خواهيم پرداخت.

قانون اول: از تميز كردن بي‌مورد لنز پرهيز شود
معمولاً شيشه‌هاي خارجي لنزها بسيار مستحكم و مقاوم در برابر خراشيدگي ساخته مي‌شوند. با اين وجود لايه‌هاي مخصوص و مواد شيميايي‌اي كه سطح لنز را پوشانده، ممكن است كه در برابر تماس مداوم دستمال و يا مواد تميز‌كننده، خيلي مقاوم نباشند و بعد از مدتي آسيب ببينند. به همين علت است كه تا حد امكان بايد از تماس انگشت، گردوغبار و برخورد‌هاي فيزيكي، از جمله نظافت بيش از حد لنز، جلوگيري شود.

 

زماني كه لنز‌ و يا فيلتر‌هاي اضافي را در كيف ‌با خود حمل مي‌كنيد، پوشاندن انتها و ابتداي لنز با درپوش مخصوص آن مي‌تواند از لنز در برابر گردوغبار و تماس‌هاي فيزيكي محافظت كند و ديگر نيازي به تميز كردن لنز نيست. ولي اگر از لنز و يا فيلتري استفاده مي‌كنيد، بدون شك آن لنز و فيلتر پس از مدتي كثيف خواهد شد و نمي‌توان جلوي آن را گرفت.

قانون دوم: گرد و غبار در همه جا حضور دارد

در هر محيطي حتي ايزوله‌ترين مكان‌ها نيز گردوغبار در مقدارهاي مختلف در هوا وجود دارد. اگر چه كه اغلب لنز‌ها و دوربين‌ها در كنترل‌شده‌ترين محيط‌هاي كارخانه‌اي توليد مي‌شوند تا از نفوذ گردوغبار به داخل آن‌ها جلوگيري شود. با اينكه ميزان كم گرد‌وغبار اثر مخربي بر كيفيت تصوير نمي‌گذارد ولي مقدار زياد آن ممكن است كه وضوح و شارپنس تصوير را تحت تأثير قرار دهد. بنابراين بايد در محيط‌هاي پر گرد و خاك، از تعويض لنز تا حد امكان جلوگيري شود.

قانون سوم: از لك شدن شيشه انتهايي لنز جلوگيري شود

تماس انگشت چرب و يا لك شدن المان پشتي لنز، تأثيري به شدت منفي بر نتيجه كار خواهد گذاشت چرا كه تمام نور ورودي از سطح كوچك انتهايي لنز عبور مي‌كند و كوچكترين لكه‌اي بر روي آن مي‌تواند تأثير بسيار اغراق شده‌اي بر كيفيت تصوير بگذارد؛ بنابراين همواره بايد مراقب كثيف شدن شيشه انتهايي لنز باشيم و در صورت استفاده نكردن از لنز حتماً درپوش آن را بگذاريد تا كمتر در معرض هواي آزاد و گردوغبار قرار گيرد.

چگونگي نظافت لنز و فيلتر

براي تميز كردن لنز و فيلتر مراحل ساده‌اي پيش رو داريم، ولي اين مراحل بايد با دقت بالايي انجام گيرد:  ۱. با استفاده از يك دمنده، Blower و يا برس مخصوص، گردوغبار موجود از روي سطوح شيشه‌اي زدوده شود.  ۲. مقدار كمي از محلول پاك‌كننده لنز را بر روي دستمال مخصوص لنز بريزيد.  ۳. با حركت‌هاي دايره‌اي و بسيار آرام، لك‌هاي اثرانگشت و جرم‌هاي سطح لنز يا فيلتر را پاك كنيد.

اين سه مرحله به آساني و در هر شرايطي قابل انجام دادن است، ولي بايد توجه داشت كه در صورت وجود لكه و جرم بر روي لنز بايد به تميز كردن آن پرداخت و در غير اين صورت از تميز كردن بي‌مورد آن جلوگيري كرد.

المان جلويي لنز، نسبت به قسمت‌هاي ديگر، بيشترين تماس را با محيط خارجي دارد. بهترين راه براي محافظت از دهانه و شيشه لنز، استفاده از فيلتر‌هاي محافظ است كه عموماً در مقايسه با لنز قيمت بسيار كمتري دارند و به همين دليل استفاده از آن‌ها بسيار منطقي به نظر مي‌رسد؛ چرا كه اگر قرار باشد آسيب و خراشي به سطح شيشه وارد شود، بهتر است آن شيشه فيلتر محافظ باشد و نه خود لنز.  براي زدودن غبار از روي سطوح لنز، بهترين راه استفاده از دمنده‌ها و برس‌هاي مخصوص است. از پاك كردن گرد و غبار سطوح اپتيكي با دست و دستمال بايد پرهيز شود، چرا كه ممكن است همان گرد‌وغبار و يا دستمالي كه از آن براي نظافت استفاده مي‌كنيد باعث خراشيدگي شيشه شود.  از ديگر لوازم مربوط به تنظيف لنز نيز مي‌توان به محلول‌هاي مخصوص پاك كننده لنز، دستمال‌هاي ميكروفايبر و اسپري‌هاي هوا اشاره كرد.
منبع:
پيكسل

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۴:۵۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي، ثبت ماشينيِ عين به عين واقعيت نيست، بلكه عوامل زيادي مثل ذهنيت عكاس، تكنيك‌ها و مسائل فني بين عكس نهايي و تصوير واقعي فاصله مي‌اندازند. انتخاب فاصله كانوني، عمق ميدان، نوردهي و پارامتر‌هاي ديگر براي يك عكاس مثل انتخاب نوع رگ و قلم‌مو و تاش زدن بر روي بوم براي يك نقاش مي‌ماند. عكاسي مانند هر هنر ديگري امكانات زيادي را به عكاس مي‌دهد تا بتواند خلاقيت و ذهنيت خود در قالب يك عكس خلق كند. با اين تفاسير مانند هنرهاي ديگر، براي عكاس ماهر شدن نيز نياز به تمرين‌ عكاسي و مشق‌هاي مستمر است تا بتوان به زير و بم اين هنر تسلط پيدا كرد و امكانات عكاسي را در راستاي ذهنيت خود به كار گرفت. در همين راستا در ادامه به چند تمرين يا مشق‌هاي مختلف عكاسي اشاره شده است كه با انجام آن‌ها مي‌توان به تسلط بيشتري بر مسائل تكنيكي و فني عكاسي كودك در آتليه كودك دست يافت.

۱. يكي از ده‌تا عكاسي انتزاعي از يك سوژه

سعي كنيد ۱۰ عكس انتزاعي مختلف از يك سوژه در زاويه‌ها و كادر‌بندي‌هاي مختلف بگيريد. هر چه سوژه انتخاب شده كوچك‌تر باشد، تمرين سخت‌تري خواهيد داشت. اولويت اين تمرين انتخاب كادربندي و فرم است و نه خود سوژه‌اي كه عكاسي مي‌شود. سعي كنيد فرم‌هاي جذابي را از سوژه ثبت كنيد كه در حالت عادي كمتر به آن توجه مي‌شود.

۲. ايجاد محدوديت

براي درك درست‌تر از قابليت‌هاي يك دوربين عكاسي مي‌توان خيلي از پارامتر‌هاي عكاسي را محدود كرد و با تأكيد بر قابليت‌‌هاي ديگر چند مجموعه تمريني جمع كرد. محدوديت‌ها مي‌تواند گزينه‌هاي زير باشد:  عكاسي با يك لنز پرايم (فاصله كانوني ثابت)

اوراكسپوز يا آندر اكسپوز عكاسي كردن

عكاسي بر روي عدد ديافراگم ثابت

عكاسي بر روي سرعت شاتر ثابت

عكاسي Low Level با نقطه ديد از پايين

عكاسي فقط در حالت سياه و سفيد

و …

عكس اوراكسپوز شده و خارج از فوكوس

در هر يك از تمرين‌هاي بالا بر روي يكي از امكانات عكاسي تمركز شده است و با انجام هر يك از آن‌ها به صورت جداگانه مي‌توان راحت‌تر بر روي هر يك از اين قابليت‌ها تسلط يافت. در مرحله بعدي مي‌توان دو يا سه تا از تمرين‌هاي بالا را با هم تركيب كرد و خود را بيشتر به چالش كشيد. فقط بايد توجه داشت كه مجموعه‌اي كه در هر يك از اين تمرين‌ها جمع مي‌شود بهتر است كه از انسجام فرمي و موضوعي نيز برخوردار باشد.

عكس از فلفل اثر ادوارد وستون

۳. با فيلم نگاتيو عكاسي كنيد:

در عكاسي فيلم (آنالوگ) معمولاً عكاسان دقت بيشتري بر روي تنظيم كادربندي و پارامترهاي نوردهي دارند چرا كه عكس بعد از ثبت شدن قابل رؤيت نيست و بايد در تاريك‌خانه ظاهر شود. همين امر باعث مي‌شود كه عكاس تسلط بيشتري را بر روي كادربندي و تنظيمات نوردهي داشته باشد. براي رسيدن به چنين تسلطي مي‌توان چند حلقه فيلم ۱۳۵ براي دوربين‌هاي آنالوگ ۳۵ ميلي‌متري و فيلم ۱۲۰ براي دوربين‌هاي فيلمي مديوم‌فرمت گرفت و مدتي با آن‌ها عكاسي كرد. اگر هم دوربين فيلم (آنالوگ) در اختيار نداريد مي‌توانيد صفحه نمايش دوربين ديجيتال خود را با چسب يا كاغذ بپوشانيد و ۲۴ يا ۳۶ فريم از موضوع مورد علاقه خود عكس بگيريد و بعد آن‌ها را مشاهده كنيد. با انجام مستمر اين تمرين مي‌توان بر روي دوربين خود مسلط شد و نيازي به اين نباشد كه بعد از گرفتن هر عكس به نمايشگر نگاه كرد و خود را با تنظيمات و كليد‌هاي دوربين سردرگم كرد.

۴. بررسي و تمرين ميزان سن

به يك محل خارجي مناسب برويد و سعي كنيد كه بر روي يكي از موارد زير تاكيد كنيد. در تمرين دوم سعي در اين بود كه به امكانات و قابليت‌هايي كه يك دوربين عكاسي ارائه مي‌دهد مسلط شويم. در اين تمرين با استفاده از اين قابليت‌ها (مثل تنظيم ايزو، ديافراگم، سرعت شاتر، عمق ميدان و فوكوس، فاصله كانوني و …) بر روي يكي از ويژگي‌هاي عكاسانه صحنه متمركز شد. اين ويژگي‌ها مانند تئاتر يا سينما ميزان سن (Mise en Scene) را تشكيل مي‌دهد. ويژگي‌هاي صحنه مي‌تواند يكي از موارد زير باشد:

نور و كيفيت آن

سايه

خطوط

شكل و فرم

بافت و اشكال تكرار شونده (Texture)

رنگ

اندازه عمق

و …

در هر تمرين سعي كنيد كه بر روي يكي از ويژگي‌هاي بالا تاكيد و عكاسي كنيد.

آندراكسپوز كردن بخش‌هايي از كادر و ناكيد بر روي سايه‌ها
جهت خطوط در عكس‌ها، معناي بصري عكس را مي‌تواند تغيير دهد.

تمرين‌‌هاي بسيار بيشتري را مي‌تواند در كتاب‌هاي عكاسي يا در مجله پيكسل پيدا كنيد. ولي داشتن مهارت و خلاقيت در مسائل تكنيكي عكاسي تنها بخشي از ماجرا است. بخش ديگر داشتن خلاقيت در عكاسي كاربردي و دغدغه ذهني و ايده در عكاسي هنري است. منظور از عكاسي كاربردي، عكاسي تبليغاتي، صنعتي، مد و از اين قبيل است كه در آن علاوه بر مهارت بايد به خلاقيت و سبكي شخصي دست يافت. در طرف مقابل در عكاسي هنري پاي دغدغه هنرمند نيز به ميان مي‌آيد و بايد با دست‌يابي به سبكي شخصي، با به كارگيري قابليت‌هاي عكاسي، ايده خود را در قالب يك تصوير عكاسانه بازنمايي كند. به عنوان مثال در عكس‌هاي ناداف كاندار، سبك شخصي اين هنرمند (زاويه داد وايد، كنتراست نسبتاً كم و تركيب‌بندي‌هايي نسبتاً يكنواخت) به خدمت بازنمايي دغدغه او در عكس آمده است.  بنابراين تمرين‌هاي بالا زماني مي‌تواند مفيد‌تر واقع شود كه با مفهومي كه در ذهن داريد، دنبال شوند؛ مثلاً اگر موضوع مورد علاقه شما عكاسي خياباني است و تناسبات بين مردم و محيط شهري، بهتر است كه تمرين‌هاي بالا را در راستاي بيان اين مفهوم انجام بدهيد.

 

منبع:
پيكسل

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۳:۵۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

چگونه بايد از فرزندم عكاسي كنم؟ چه دوربيني براي عكاسي از كودكان خوب است؟ در پيكسل بارها پيش آمده است كه با چنين سؤالاتي، به‌خصوص از سوي والدين مواجه شده‌ايم. به همين دليل تصميم گرفتيم مطلبي اختصاصي در مورد عكاسي كودك بنويسيم و راهنمايي، تجهيزات، تنظيمات و تكنيك‌هاي عمومي عكاسي از كودكان را مورد بررسي قرار دهيم. با ما همراه باشيد.

 

عكاسي كودك نيز مانند هر پرتره‌ي ديگري است و اصول كلي عكاسي مانند كادربندي، نورسنجي و … را بايد رعايت كنيد، با اين تفاوت كه كنترل كودكان بسيار سخت‌تر و سوژه‌هاي پر جنب‌وجوش و غيرقابل‌پيش‌بيني به‌حساب مي‌آيند. پس ابتدا به‌صورت عمومي به تنظيماتي كه مي‌توانند كار شما را راحت‌تر كنند اشاره خواهيم كرد:

حالت تقدم ديافراگم

بهتر است ابتدا با قرار دادن دوربين در حالت تقدم ديافراگم يا Aperture Priority شروع كنيد. در اين حالت كنترل عمق ميدان در اختيار شما است و سرعت شاتر توسط دوربين تعيين خواهد شد. اين حالت در دوربين‌هاي كانن با نام Av و در نيكون با حرف A مشخص شده است. تقريباً تمامي دوربين‌هاي DSLR و بدون‌آينه داراي حالت Aperture Priority هستند. بسياري از دوربين‌هاي كامپكت پيشرفته نيز چنين حالتي را دارند. اگر دوربين شما به اين حالت مجهز نشده است مي‌توانيد از حالت Portrait استفاده كنيد كه معمولاً بازترين ديافراگم را به‌صورت خودكار انتخاب مي‌كند.

 

ديافراگم

ديافراگم f/5.6 نقطه‌ي شروع خوبي است. با انتخاب اين ديافراگم مي‌توانيد پس‌زمينه را تا حدودي تار كنيد، ولي عمق ميدان كافي براي فوكوس بر روي كل چهره را نيز در اختيارتان مي‌گذارد. سپس مي‌توانيد با تجربه‌اندوزي بيشتر در حالت‌هاي مختلف ديافراگم‌هاي بازتر يا بسته‌تري را نيز به كار بگيريد.

 

حساسيت ايزو

انتخاب حساسيت مناسب مستقيماً به نور محيط بستگي دارد. هرچه حساسيت كمتر باشد نويز تصوير نيز كمتر خواهد بود. ولي در محيط‌هاي تاريك براي اين‌كه سرعت شاتر بيش‌ازحد كم نشود ممكن است مجبور شويد از ايزوهاي بالاتر نيز استفاده كنيد. اكثر دوربين‌هاي امروزي تا ايزوي ۸۰۰ يا بالاتر نيز عكس‌هاي باكيفيتي را توليد مي‌كنند. اگر از دوربين‌هاي فول‌فريم مانند 5D Mark IV يا D810 استفاده مي‌كنيد مي‌توانيد حساسيت‌هاي به‌مراتب بالاتري را نيز استفاده كنيد. در بين دوربين‌هاي سطح پايين‌تر نيز مدل D3400 و D3300 نيكون قيمت مناسب را با عملكرد خوب در ايزوهاي بالا تركيب كرده‌اند. در بين دوربين‌هاي سطح متوسط نيز كانن 80D و نيكون D7200 يا D5600 عملكرد بسيار خوبي دارند.

 

سرعت شاتر

در حالت aperture Priority سرعت شاتر توسط دوربين تعيين مي‌شود، ولي به‌هرحال بايد حواستان به‌سرعت شاتر باشد و سعي كنيد آن را سريع‌تر از ۲۰۰/۱ ثانيه نگه داريد. هر وقت كه متوجه كند شدن سرعت شديد، يا ايزو را افزايش دهيد يا كمي ديافراگم را بازتر كنيد. اگر نمي‌خواهيد مدام حواستان به سرعت شاتر باشد و كودكان در فضاي باز در حال جنب‌وجوش هستند مي‌توانيد از حالت Sports نيز استفاده كنيد.

 

فوكوس

توصيه مي‌كنم سيستم فوكوس را بر روي فوكوس خودكار تك‌نقطه‌اي تنظيم كنيد. مي‌توانيد آن را بر روي چند نقطه‌اي نيز بگذاريد، ولي به دليل اين‌كه كودكان جنب‌وجوش زيادي دارند بهتر است دقيقاً بدانيد كدام قسمت از كادر فوكوس خواهد شد.

 

فلاش/نورپردازي

بهتر است از فلاش داخلي دوربين براي عكاسي پرتره استفاده نكنيد. اگر اسپيدلايت داريد مي‌توانيد نور آن را از طريق انعكاس بر روي ديوارها يا سقف‌هاي سفيد مورد استفاده قرار دهيد. در كل بهتر است در محيط باز يا كنار پنجره‌هاي پرنور از نور طبيعي بهره بگيريد. مگر اين‌كه بخواهيد رو به خورشيد عكاسي كنيد كه در اين حالت مي‌توانيد از فلاش به‌عنوان Fill Flash يا نور پُركننده استفاده نماييد.

 

لنز

براي انتخاب لنز هنگام عكاسي كودك دو رويكرد اصلي وجود دارند. اولي استفاده از لنزهاي تله كه معمولاً براي پرتره استفاده مي‌شوند و مي‌توانند پس‌زمينه‌اي تار و عكس‌هايي بدون اعوجاج را توليد كنند. لنزهاي 70-200 مانند EF 70-200mm f/2.8L USM و EF 70-200mm f/4.0 IS براي كانن يا AF-S 70-200mm f/2.8G ED VR II براي نيكون لنزهايي مناسب براي اين نوع رويكرد به‌حساب مي‌آيند.

رويكرد ديگر استفاده از لنزهاي وايد و نزديك شدن به سوژه‌ها است. لنزهاي وايد موجب ايجاد اعوجاج در عكس مي‌شوند و مي‌توان از اين اعوجاج به شكلي خلاقانه بهره گرفت. همچنين امكان نمايش محيط اطراف را نيز به‌خوبي فراهم مي‌كنند. براي اين رويكرد مي‌توان لنزهايي مانند EF-S 18-135mm F/3.5-5.6 IS USM براي دوربين‌هاي كراپ كانن، EF 24-105mm f/4L IS USM براي دوربين‌هاي فول‌فريم كانن، AF-S DX 18-140mm F/3.5-5.6 ED VR براي دوربين‌هاي كراپ نيكون و AF-S 24-120mm F/4G ED VR براي دوربين‌هاي فول‌فريم نيكون را نام برد. نكته‌ي مثبت در مورد اين نوع لنزها اين است كه علاوه بر ارائه‌ي فواصل كانوني وايد مانند ۱۸ يا ۲۴ ميلي‌متر، فواصل كانوني تله‌ي متوسط را نيز پوشش مي‌دهند.

 

خوب، حالا كه در مورد تنظيمات به‌صورت عمومي صحبت كرديم برويم به سراغ خود پروسه‌ي عكاسي. ولي قبل از اين‌كه به توضيح جزئيات بپردازيم بايد به اين نكته اشاره كنيم كه براي ثبت عكس‌هاي زيبا بايد كاري كنيد كه كودكان با دوربين و شما راحت باشند. كمي با آن‌ها بازي كنيد، عكس‌هايي را گرفته‌ايد به آن‌ها نشان دهيد، اگر به اندازه‌ي كافي بزرگ هستند به آن‌ها اجازه دهيد به درون منظره‌ياب نگاه كنند و حتي چند عكس بگيرند. به‌طوركلي كمي زمان را با آن‌ها بگذرانيد تا با شما احساس راحتي كنند. با اين توضيحات مي‌رويم به سراغ تكنيك‌ها و روش‌هاي مناسب براي عكاسي كودك:

 

مكان

مكان عكاسي شما بستگي زيادي به فرصت و موقعيت شما دارد. ولي سعي كنيد دو يا سه مكان جذاب را همراه با تنظيمات مناسب آن در ذهن داشته باشيد. اگر چند ساعت وقت داريد حداقل يك موقعيت در فضاي باز و يك موقعيت در فضاي بسته مانند اتاق بازي يا اتاق خواب را پوشش دهيد. پارك‌ها، ساحل و باغ‌وحش مي‌توانند فضاي مناسبي را براي عكاسي از كودكان تأمين كنند، به‌خصوص پس‌زمينه‌هاي رنگي مي‌توانند بسيار جذاب باشند.

 

رويكرد ساده

ساده‌ترين و راحت‌ترين رويكرد براي عكاسي كودك اين است كه تا جاي ممكن از آن‌ها عكاسي كنيد. اجازه دهيد به فعاليت‌هايي كه از آن‌ها لذت مي‌برند بپردازند و شما با دوربين آماده باشيد و در موقعيت‌هاي مختلف از آن‌ها عكاسي كنيد. هرازگاهي نيز مي‌توانيد از آن‌ها بخواهيد چند لحظه به دوربين نگاه كنند. به اين شكل لحظات ناب فراواني را ثبت خواهيد كرد.

 

ژست

كودكان بزرگ‌تر به ژست‌ گرفتن عكس‌العمل بهتري نشان مي‌دهند، ولي معمولاً نمي‌توان از كودكان با سنين كم درخواست ژست كرد. در عكس زير مي‌توانيد چند نمونه ژست مناسب كودكان را مشاهده كنيد. مي‌توانيد از اين ژست‌ها براي ايده گرفتن و شروع كار استفاده كنيد و سپس از خلاقيت خودتان بهره بگيريد.

هم قد كودكان شويد

براي عكاسي كودك يكي از مؤثرترين روش‌ها اين است كه خود را تا قد آن‌ها پايين بياوريد. چمباتمه بزنيد يا روي زانو بنشينيد تا هم‌قد آن‌ها شويد و دوربين را در ارتفاع چشم آن‌ها نگه داريد. به اين شكل مي‌توانيد عكس‌هايي صميمي‌تر را ثبت نماييد.

 

زاويه‌ي ديد خود را تغيير دهيد

هميشه گفته‌ايم و باز هم مي‌گوييم: در عكاسي وقتي قوانين را به‌خوبي ياد گرفتيد وقت آن است كه آن‌ها بشكنيد! در بسياري از موارد استفاده از زاويه‌ي ديد بالا مي‌تواند نتايج جالب‌توجهي را توليد كند.

 

نزديك ‌شويد/زوم كنيد

در مطالب مرتبط به كادربندي هم اين موضوع را مورد بحث قرار داده‌ايم. يكي از روش‌هاي به دست آوردن كادربندي مناسب اين است كه كادر را از سوژه پر كنيد. عكس‌هاي وايد كه مناظر اطراف را نيز به نمايش مي‌گذارند خوب هستند، ولي بيشتر والدين دوست دارند در عكس‌ها چهره‌ي فرزندشان نيز ديده شود. پس حتماً چند عكس از نزديك يا زوم شده بر روي چهره نيز بگيريد.

 

بر روي چشم‌ها فوكوس كنيد

به چشم‌ها توجه ويژه‌اي داشته باشيد. اگر از فوكوس نقطه‌اي استفاده مي‌كنيد نقطه‌ي فوكوس را بر روي چشم قرار دهيد. اگر ساير قسمت‌هاي آناتومي چهره از فوكوس خارج باشند چندان مهم نيست، ولي سعي كنيد فوكوس حتماً بر روي چشم‌ها انجام شود.

 

پس‌زمينه

به پس‌زمينه‌ي عكس حتماً دقت كنيد. پس‌زمينه‌هاي شلوغ مي‌توانند تمركز را از سوژه‌ي اصلي منحرف كنند. پس قبل از شروع عكاسي به‌خوبي عناصر مختلف پس‌زمينه را تحت نظر بگيريد تا موجب بر هم زدن تمركز بر روي سوژه نشوند. حتماً چند عكس هم با پس‌زمينه‌هاي رنگي و يك‌دست بگيريد. همچنين مي‌توانيد سوژه را به‌گونه‌اي نورپردازي كنيد كه اساساً پس‌زمينه ديده نشود.

 

عكس‌هاي انتزاعي بگيريد

در بين عكس‌هايتان چند تصوير آبستره را نيز جاي دهيد. براي مثال تنها از كفش‌ها عكاسي كنيد، بر روي دست‌ها يا مژه‌ها فوكوس كنيد و ساير قسمت‌ها را از كادر خارج نماييد. اين عكس‌ها جذابيت زيادي دارند و تنوع عكس‌هايتان را افزايش مي‌دهند.

 

به‌صورت پياپي عكاسي كنيد

حداقل براي بخشي از عكاسي، دوربين را در حالت Burst قرار دهيد و پشت سرهم عكاسي كنيد. اين تكنيك به‌خصوص در فضاهاي باز مانند پارك‌ها مؤثر خواهد بود. مي‌توانيد چند عكس پشت سر هم را در يك كادر قرار دهيد و آن‌ها را چاپ كنيد. همچنين امكان ثبت عكس‌هاي جالب را افزايش خواهيد داد.

 

افراد ديگر را نيز در عكس جاي دهيد

در عكاسي كودك، يكي از راه‌هاي اضافه كردن محتوا و ايجاد احساس راحتي اين است كه از افراد ديگري كه كودكان با آن‌ها راحت هستند استفاده كنيد. دوستان، پدر و مادر، خواهر و برادر و… با اين روش مي‌توانيد رابطه‌اي صميمي را به عكس اضافه كنيد و باعث مي‌شود كه حواس كودك نيز تمام اوقات به شما و دوربين نباشد.

 

عكس‌هاي مفرح بگيريد

در عكاسي كودك بايد روح بازيگوش كودكانه را به نمايش بگذاريد. شوخ و بذله‌گو باشيد و از بچه‌ها هم بخواهيد كه بازيگوشي كنند و سپس عكس‌هايشان را به آن‌ها نشان دهيد تا انرژي بيشتري كسب كنند. به اين شكل عكس‌ها طبيعي‌تر و كودكانه‌تر خواهند بود.

منبع:
پيكسل

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۲:۴۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

در كنار صبر و مهارت براي اينكه به يك عكاس موفق در زمينه عكاسي  نوزاد و كودك تبديل شويد، به تجهيزات و دوربين‌هايي نياز داريد كه از قابليت‌هاي به خصوصي برخوردار باشد تا بتوان بهترين تصاوير را خلق كرد. در ادامه اين مطلب سعي شده تا بررسي دوربين‌ها و تجهيزات مناسب براي اين كار، بتوان بهترين ‌گزينه‌ها را براي عكاسي  كودك و نوزاد تهيه كرد.

دوربين مناسب:

در عكاسي از نوزاد و كودك به دوربيني نياز است كه از فوكوس خودكار سريعي برخوردار باشد و سرعت شاتر‌هاي بالايي داشته باشد. به علاوه لنزي كه به دوربين متصل مي‌شود بايد از ديافراگم بازي داشته باشد تا بتوان آزادي عمل بيشتري در تنظيم عمق ميدان و فوكوس بر روي قسمت‌هاي مختلف از سوژه داشت. با توجه به اينكه در عكاسي از كودكان تا حد امكان نبايد از فلاش‌ها استفاده كرد، بهتري است كه دوربين در حساسيت ايزوهاي بالا از عملكرد مناسب با نويز پايين برخوردار باشد. مجهز بودن دوربين به يك لرزشگير چند محوره نيز مي‌تواند به عكاس براي گرفتن عكس‌هاي بهتر و بدون لرزش كمك كند. از ديگر ويژگي‌هاي كه يك دوربين مناسب عكاسي كودك بايد به آن مجهز باشد مي‌توان به سرعت عكس‌برداري پي‌درپي بالا، عكاسي در حالت بي‌صدا و صفحه‌نمايش قابل چرخش اشاره كرد.

دوربين‌هايي با اين ويژگي‌ها با مشخصات و قيمت‌هاي مختلف در وب‌سايت پيكسل موجود هستند كه در ادامه به بهترين و به‌صرفه‌ترين آن‌ها اشاره خواهيم كرد.

زماني كه صحبت از عكاسي نوزاد و كودك مي‌شود، تمام دوربين‌هاي پيشرو و پرچم‌دار سوني، كانن و نيكون، مي‌توانند از پس كار بر بيايند ولي واقعيت اينجاست كه خريد چنين دوربين‌هاي صرفاً براي عكاسي از كودك، ولخرجي به حساب مي‌آيد و توجيه اقتصادي ندارد، چرا كه خيلي از دوربين‌هاي رده پايين‌تر نيز براي اين كار كاملاً مناسب هستند.

دوربين‌هاي DSLR

دوربين‌هاي D5600 و D3400 نيكون و دوربين‌هاي EOS 6D Mark II، EOS 80D و 800D كانن با توجه به بودجه‌اي كه براي خريد دوربين كنار گذاشته‌ايد تا سال ۲۰۱۷ جزو بهترين گزينه‌ها هستند. اين دوربين‌ها از سرعت كافي و عملكرد مناسب براي عكاسي از كودك بسيار مناسب هستند. به علاوه كه استفاده هر قابليت‌هاي زيادي را مثل ايزو بالا، صفحه‌نمايش قابل چرخش و در برخي لمسي در اختيار عكاس قرار مي‌دهد. به علاوه كه با توجه به مدل هر يك از اين دوربين‌ها آزادي عمل بالاي در انتخاب لنز خواهيد داشت.

دوربين‌هاي بدون آينه يا Mirrorless

دوربين a6500 سوني و دوربين‌هاي بدون آينه سري M كانن براي اين زمينه از عكاسي دوربين‌هاي مناسبي به شمار مي‌روند كه از قابليت‌هايي كه در بالا به آن اشاره شد برخوردار هستند. مزيت اين دوربين‌ها نسبت دوربين‌هاي DSLR اين است كه شاتري كاملاً بي‌صدا دارند كه هنگام عكاسي حواس كودك را پرت نمي‌كند. ولي در طرف مقابل دوربين‌هاي DSLR از مصرف باتري كمتري دارند و گزينه‌هاي بيشتري براي انتخاب لنز وجود دارد.

صفحه‌نمايش لمسي و قابل چرخش

نوزاد‌ها و كودكان كم‌سن‌وسال جثه كوچكي دارند و اكثراً در ارتفاع كمي نسبت به زمين هستند. به همين علت براي گرفتن عكس در از بهترين زاويه بهترين است دوربين را در موقعيت هر ارتفاع نسبت به آن‌ها قرار داد. معمولاً در چنين شرايطي نمي‌توان از طريق ويزور دوربين كادربندي كرد و بايد از صفحه‌نمايش براي كار استفاده كرد. اينجاست كه يك دوربين با صفحه‌نمايش قابل چرخش مي‌تواند كار عكاسي را بسيار راحت‌تر كند. به علاوه به لطف برخورداري از صفحه‌نمايش لمسي مي‌توان بدون دردسر بر روي سوژه فوكوس كرد.

استفاده از فلاش، بله يا خير

تحقيقاتي تا به حال انجام شده كه نشان مي‌دهد استفاده از  پرقدرتفلاش‌هاي رودوربيني و فلاش‌هاي استوديويي ، ممكن است تأثيرات كوتاه يا بلندمدتي را بر روي بينايي كودك بگذارد. جدا از اين‌ها زدن فلاش‌هاي پي‌در‌پي و مستقيم به كودك يا نوزاد براي او ابداً خوشايند نيست. اگر مي‌خواهيد در طول عكاسي اطمينان كودك را جلب كنيد و او را در موقعيت بهتري قرار دهيد و هم‌چنين عكس‌هاي بهتري خلق كنيد، بهتر است از نور‌هاي پيوسته استفاده كنيد. در صورت استفاده از فلاش‌هاي رودوربيني و استوديوي مي‌توان خروجي نور فلاش را تا حد امكان كاهش داد، با استفاده از بانسر، سافت‌باكس يا رفلكتور نور را به صورت غير مستقيم بر روي سوژه تاباند.

حساسيت ايزوي بالا و لرزشگير تصوير

دوربين‌هاي جديد امروزي اغلب عملكرد خوبي در حساسيت ايزوهاي بالا دارند. با اين تفاسير حتي اگر حداكثر بازشدگي دهانه ديافراگم كمتر از F3.5 نباشد نيز مي‌توان با بالا بردن ۵ استاپي ايزو، عكسي با وضوح بالا و تقريباً بدون افت كيفيت را از كودك گرفت.

در عكاسي از نوزاد و كودك معمولاً دوربين بر روي دست قرار دارد و با اين شرايط دوربيني كارآمدتر است كه از لرزشگير چند محوره تصوير برخوردار باشد. لرزشگير دوربين‌هاي امروزي اثرات لرزش و تاري حاصل از تكان دست را معمولاً معادل ۴ تا ۶ استاپ سرعت شاتر كاهش مي‌دهند.

حالت بي‌صدا يا Silent Mode

‌‌صداي شاتر دوربين اگر چه به گوش ما صداي بسيار ناچيز است ولي حتي در حالت بي‌صدا نيز مي‌توان كودك را از خواب بيدار كند. خوشبختانه خيلي از دوربين‌ها داري حالت بي‌صدا هستند مي‌توان در عكاسي بدون پرت كردن حواس كودك از او عكاسي كرد. از دوربين‌هاي كه مي‌توان شاتر آن‌ها را در حالت كاملا بي‌صدا قرار داد و يا خودشان شاتر بي‌صداي دارند مي‌توان به سري Alpha و A6500 سوني، EOS 5Ds/5Ds R/ 5D mark IV كانن و D810 و D850 نيكون اشاره كرد.

حالت عكاسي از كودك يا Child Mode

برخي از دوربين‌هاي نيكون مثل دوربين‌هاي D3300 و D3400 داراي حالت عكاسي از كودك يا child Mode هستند. در اين حالت سرعت شاتر در بالاترين عدد ممكن تنظيم مي‌شود و خروجي نور فلاش تا حد امكان پايين مي‌آيد. به علاوه بالانس رنگي نيز طوري تنظيم مي‌شود كه پوست كودك زيباتر به نظر برسد.

استفاده از لنز ماكرو

استفاده از بك لنز ماكرو در عكاسي از نوزاد بسيار مفيد است چرا كه به شما اجازه مي‌دهد به كودك بيشتر نزديك شود. با اين لنز‌ها سوژه مثل دست‌هاي كوچك نوزاد، انگشت‌ها و بافت پوست او بهتر به ثبت خواهند رسيد. براي دوربين فول‌فريم يك لنز ماكروي بين ۹۰ تا ۱۲۰ ميلي‌متر مي‌تواند بهترين گزينه باشد. در صورتي كه يك دوربين با APS-C يا MFT داريد، لنزي انتخاب كنيد كه فاصله كانوني معادلي برابر با ۹۰ تا ۱۲۰ ميلي‌متر داشته باشد. لنز‌هاي ماكرويي با فاصله كانوني كوتاه‌تر هم مي‌تواند به كار گرفته شود ولي با توجه به اينكه بايد بيش از حد به كودك نزديك شد، كمي كار عكاس را مشكل مي‌كند.

منبع:
پيكسل

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۱:۳۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

تماشاي مادران باردار هميشه جزو صحنه هاي زيبا و دوست داشتني در ذهن همه ي ماست و خاطرات دوران بارداري از عزيزترين و دل انگيزترين خاطرات دوران زندگي پدر و مادرها هستند. داشتن عكس هايي از اين دوران و ثبت كردن اين لحظات ويژه توسط عكاسي بارداري در آينده براي شما خيلي دلچسب خواهد بود. البته كه ديدن اين عكس ها در آينده براي كودك شما نيز بسيار جالب و دوست داشتني خواهد بود.سعي كنيد در ساده ترين حالت خود باشيد، مادران باردار در ساده ترين حالت هم زيبا هستند. موهاي باز، چهره اي طبيعي، لبخندي زيبا، لباسي كه بارداري شما را نشان دهد و وجود طبيعتي زيبا ميتواند عكسي به ياد ماندني بسازد

استفاده از تكنيك ضد نور و نشان دادن بدن مادر باردار در نور آتليه بارداري، ميتواند حس مادر را به خوبي القا كند، به اين شرط كه خيلي رسمي نايستيد.

عكاسي از زنان باردار سياه و سفيد

 

استفاده از يك كتاب كودك خوش آب و رنگ، يا مادر كادو پيچ شده ميتواند ايده ي جالي براي عكسي با مضمون بارداري باشد.

عكاسي زنان باردار كتاب كودك

ايده عكاسي مادر كادوپيج شده

ايده عكاسي از مادر باردار مادر كادوپيج شده

استفاده از تصوير سونوگرافي كودك در عكاسي بارداري ايده اي بسيار قشنگ و دوست داشتني است. ميتوانيد آن را در جلوي دوربين و در پس زمينه تصوير پدر و مادر كودك را قرار دهيد.

ايده عكاسي از مادر باردار

 

 

همچنين در كنار تصوير سونوگرافي ميتوانيد از يك دست نوشته يا وسايل كودك كه نشان دهنده ي جنسيت و تاريخ به دنيا آمدن كودكتان باشد استفاده كنيد.

تصوير زنان باردار

 ايده عكاسي براي نوزاد پسر: مارد و پدر بادكنك هاي آبي در دست دارند و به دور دست ها نگاه مي كنند.

ايده عكاسي از نوزاد پسر: يك تاج پادشاهي و يك پاپيون

 ايده پسر بودن نوزاد: خواهر نوزاد در كنار يك تابلو نشسته كه روي آن نوشته

مادر من يك بچه دارد، كه اون آبي است.

 ايده عكاسي براي نوزاد پسر: مادر براي فرزند خود سبيل گذاشته است، به معني پسر بودن فرزند.

ايده عكاسي براي نوزاد پسر: يك خانواده كاغذهاي رنگي آبي رنگ را روي سرخود ريخته و شادي مي كنند

فرزندي كه منتظرش هستند پسر هست

ايده عكاسي براي نوزاد پسر: جعبه برادر يا خواهر، و از توش پاسخ برادر بيرون آمده

 

 

حتي ميتوانيد تصوير سونوگرافي را در يك قاب زيبا قرار دهيد و آن را براي هميشه نگه داريد

با كمي خلاقيت ميتوانيد تصاويري بامزه و دوست داشتني از دوران بارداريتان ثبت كنيد. لبخن يادتان نرود، حس شادي و خوشبختي ناشي از حضور كودكتان را منتقل كنيد.

استفاده از وسايل و لباس هاي كودك در عكس ها ايده ي هم ايده ي قشنگي است كه حس كودكانه را به عمس هاي شما ميدهد و استفاده از آن خيلي راحت و ساده است.

اگر شما كودك دوم يا چندم خود را باردار هستيد از حضور كودك اول هم در عكسبرداري ها استفاده كنيد. نقش برادر يا خواهر بزرگ بودن او را در عكس برجسته كنيد.

منبع:

راديو كودك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۳:۰۰:۳۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

بسياري از زنان در دوران بارداري خود عكس هايي را به يادگار مي گيرند، عكس هايي با شكم برآمده كه يادآور زندگي و سختي هاي مادر براي فرزندانش مي باشد. امروز برايتان  ژست هاي مادران باردار براي آتليه بارداري را آماده كرده ايم كه شما نيز مي توانيد با استفاده از الگو گرفتن از آن ها عكاسي بارداري خوبي داشته باشيد.

ژست عكاسي مادران دوران بارداري +عكس زنان باردار

ژست زنان دوران بارداري

ژست عكاسي مادران دوران بارداري +عكس زنان باردار

عكس مادران دوران بارداري،ژست عكس دوران بارداري زنان

ژست عكاسي مادران دوران بارداري +عكس زنان باردار

ايده هاي جالب براي عكس دوران بارداري

ژست عكاسي مادران دوران بارداري +عكس زنان باردار

عكس زن و شوهر و زوج ها دوران بارداري

منبع:

نيك شو


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۶ اسفند ۱۳۹۶ ] [ ۰۲:۵۹:۱۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

قبلا هم مطلبي در اين مورد نوشته بودم كه به نكاتي از عكاسي كودكان در آن اشاره شده بود. در اين نوشتار به موضوعات ديگري از اين بحث با تمركز بيشتر بر عكاسي نوزادمي پردازيم.

قبل از اينك بخود بياييد كودكتان براي رفتن به مدرسه خانه را ترك مي‌كند. عكسهاي خانوادگي بخشي از زندگي شماست، بنابر اين سعي نماييد اولين‌هاي زيباي زندگي خود را در عكسها جاودانه سازيد.

بطور مرتب عكس بگيريد.از هر گام از مراحل رشد كودك عكس بگيريد، اولين لبخند، اولين حمام، اولين دندان، اولين راه رفتن و... نوزادان بسيار سريع تغيير مي‌كنند، سعي كنيد تمام ماحل رشد را قبل از اينكه جزئي از خاطرات شوند ثبت نماييد. يك روز از زندگي كودك از بيدار شدن و كش آمدن و لبخند نوزاد در صبح تا خميازه‌هاي شب را بتصوير بكشيد. يك روز كامل كودكتان را دنبال كنيد. با اين كار يك سري عكس خواهيد داشت كه هر چه از آن بيشتر بگذرد براي شما زيباتر و به يادماندني تر خواهد شد.

از احساسات كودك عكس بگيريداز تمام احساسات مختلف كودك عكس بگيريد: لبخند غرور آميز، اخم، گريه شديد و... كودكان احساسات خود را مخفي نمي كنند. اين احساسات كه حالاتي زيبا ازدوران كودكي هستند را در عكسها نشان دهيد.

از نزديك عكس بگيريدبراي اينكه عكسها از تاكيد و تمركز بيشتري برخوردار باشد تا جايي كه مي توانيد روي سوژه زوم نماييد. تا جايي كه سوژه تمام منظره ياب دوربين را پر نمايد به آن نزديك شويد. براي اينكه نزديكترين فاصله فوكوس دوربين را بدانيد منوال دوربين را نگاه كنيد.

زواياي مختلف را آزمايش كنيد.از عكاسي در همسطح چشمان نوزاد آغاز كنيد. كودك را روي شانه كسي بگذاريد يا چند لحظه اي نوزاد را روي مبل راحتي قراردهيدو از او عكس بگيريد. سپس حالات متفاوتي را آزمايش نماييد، مثلا يك صندلي كنار تخت برده، روي آن بايستيد و از بالاي آن عكس بگيريد.

از افراد ديگر فاميل همراه نوزاد عكس بگيريد.
از ديگر افراد فاميل با نوزاد عكس بگيريد، از خواهر بزرگتر در حال تغذيه نوزاد، پدر بزرگ كه با نوه خود بازي مي كند و مادر در حال شير دادن و... يك حالت جالب ديگر اين است كه دو كودك را در مقابل هم قرار دهيد و از عكس العمل ها و ارتباط چشمي آنها با يكديگر عكس بگيريد.

از يك زمينه ساده استفاده كنيد.
با تمركز بيشتر روي سوژه عكسي قويتر بدست مي‌آيد. سوژه را مقابل يك زمينه ساده قرا دهيد. معمولا با كمي حركت دادن دوربين يا چرخاندن آن به سمت چپ و راست مي توان عامل شلوغي و برهم زننده تمركز را در عكس حذف نمود.

از نور طبيعي استفاده كنيد.
شايد تعجب نماييد اگر بگوييم كه روزهاي ابري بهترين نور را براي عكاسي از مردم و پرتره فراهم مي‌نمايد. نور درخشان خورشيد باعث اخم كردن سوژه و ايجاد سايه‌هاي تند روي صورت مي‌شود. در روزهاي ابري نور ملايم روز چهره را زيباتر نشان مي‌دهد. فلاش را خاموش نموده و از نور ورودي از پنجره يا محيط باز براي گرفتن عكسي با نور ملايم و رنگهاي زنده از سوژه بهره ببريد.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۴۵:۱۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

خيلي ها درمقابل آن لبخندهاي بي دندان زيبا يا دست كوچكي كه به انگشتي چنگ زده است دچار احساسي توام از عشق و تحسين مي شوند: "بدو بيا، ني ني داره مي خنده!"


در عكاسي از كودكان دوره نوزادي يك دوره  گذرا است كه پر است از تغييرات سريع و شما بايد در هر لحظه براي ثبت اين لحظات كه ممكن است ديگر روي ندهد آماده باشيد. هميشه با يك دوربين ديجيتال دم دست براي شكار لحظات ناب كودكتان آماده باشيد. اين لحظات مي تواند خاطراتي زيبا را براي تمام عمر شما و كودكتان جاودانه سازد.
براي گرفتن يك عكس خوب از كودكان  چكار كنيم؟

نزديك برويد
اگر به اندازه كافي نزديك نباشيد، پس زمينه شلوغ تصوير كودك شما را تحت الشعاع قرار مي دهد. حداقل يك سوم يا بيشتر كادر عكس را با كودكتان پر كنيد.

كمي فاصله را تجربه كنيد
حالتي ديگر را تجربه كنيد. كمي دور برويد. تجربه كودك شما تا حد زيادي با محيطي كه در آن قرار دارد بهم گره خورده است. با عكاسي از كودكتان در مقابل در ورودي يا در حالي كه روي مبل يا كاناپه به خواب رفته است، اندازه قد و قواره او را در مقايسه با اشياء نشان دهيد.

به آرايش صحنه دقت كنيد
هنگامي كه در منظره ياب نگاه مي كنيد، كودك را در خارج از مركز تصوير قرار دهيد. اين آرايش احساس طبيعي تري به عكس مي دهد بدون اينكه نگاه بيننده را از نقطه مورد نظر در عكس (كه همان سوژه مي باشد) منحرف نمايد.
از پس زمينه ساده استفاده كنيد
براي اين كه تمركز عكس را بر روي كودك قرار دهيد، مطمئن شويد كه زمينه عكس سوژه را تحت تاثير قرار نمي دهد. بااستفاده از يك پس زمينه ساده توجه روي خود كودك حفط مي شود. براي پرتره هاي كودك از اين متد استفاده نماييد.
 
به رنگ ها دقت نماييد
به رنگهاي اطراف كودكتان توجه نماييد. رنگهاي زرد و قرمز رنگهاي گرم هستند و تمايل به جدا شدن از زمينه را دارند. در حالي كه رنگهاي طيف آبي بهتر در زمينه عكس مي نشينند. با تجربه بهتر مي توانيد تعيين نماييد كدام رنگها بيشتر به كودكتان مي آيد.
 
از گرفتن عكسهاي عمودي غافل نشويد
هنگامي كه كودك در حالت ايستاده يا نشسته است عكس را بصورت عمودي بگيريد. با اين كار مي توانيد به سوژه نزديكتر شويد و تنوع بيشتري به عكسهايتان بدهيد.

از كودكتان در حال فعاليت عكاسي كنيد
كودك را هنگام سينه خيز رفتن، چهار دست و پا رفتن، چنگ زدن به اشياء براي بلند شدن يا گرفتن و... دنبال كنيد. از پشت منظره ياب دوربين حالت كودك را بسنجيد. مثلا او را در يك ساك در باز بنشانيد و توپي را در كنار او روي زمين قرار دهيد. از تقلاي او براي خارج شدن و گرفتن توپ عكاسي كودك كنيد. هنگامي كه در حال سركشي و فضولي در گنجه ها و كمدها است از او عكس بگيريد.
از ارتفاع پايين عكس بگيريد.
در سطح قد كودك دوربين را پايين ببريد. معمولا در اين وضعيت نماي بهتري از كودك به دست مي آيد. حالات ديگر را آزمايش كنيد. از بين ميله هاي تخت كودك از او عكس بگيريد. يا هنگامي كه روي صندلي كوچكش نشسته روي زمين دراز بكشيد و از پايين از او عكاسي كنيد. كمي ابتكار به خرج دهيد. معمولا ايستادن ساده و مصنوعي در مقابل دوربين لطفي ندارد.

از حالات احساسي مختلف عكس بگيريد
گريه كردن، اخم كردن، خنديدن و ساير حالات بخشي از كودك شماست. از هر حالتي كه كودك شما مي تواند نشان دهد عكس بگيريد. براي ظهور حالات مختلف هنگام عكاسي از شخص ديگري كمك بگيريد تا مثلا او را بخنداند. (البته براي عكس گرفتن گريه اش را در نياوريد!)

از هر حالت چند عكس بگيريد

چون لحظات خاصي كه براي كودكان بروز مي كند بسيار گذرا و كوتاهند براي اطمينان از خوب شدن عكس از هر لحظه چند عكس بگيريد. تجربه كنيد. از بين عكسها بهترينشان را انتخاب كنيد يا  از تمام آنها براي نشان دادن سريال يك اتفاق استفاده نماييد.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۴۴:۰۳ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

ني‌ني سايت: ثبت لحظه‌هاي خوب زندگي هميشه امكان‌پذير نيست مخصوصا اگر آن لحظات برايت به ارمغان آوردن بهترين هديه خدا باشد. گردي و قوس زيباي شكمم براي من يادآوري‌كننده بهترين اتفاق زندگي‌ام است، پس دلم مي‌خواست هميشه آن را به يادگار داشته باشم. به همين خاطر با همسرم تصميم گرفتيم كه برويم و از اين لحظه‌ها عكس بگيريم تا خاطره آن با هر بار ديدن عكس‌ها زنده شود. اما پروژه عكس گرفتن فقط در ظاهر يك كار ساده بود! تصور من ابتدا فقط آن چيزي بود كه در اينستاگرام مي‌ديدم. مدام منتظر روزي بودم كه بروم و آن عكاسي‌هاي رويايي با حرير و تور و نور و آن حالت فرشته گونه مادر باردار را كه ديده بودم و شيفته‌شان شده بودم را تجربه كنم. اما مشكلات يكي يكي پيدا شد. اول اينكه هم وقت من محدود بود و هم وقت همسرم. بهترين زمان عكس گرفتن هفته 30 بود كه هم من حس و حال دارم و هم شكمم در بهترين موقعيت ممكن باشد. ولي خب نشد؛ چون علاوه بر شلوغي‌هاي كار و كمبود وقت، پيدا كردن يك آتليه نوزاد خوب كه قيمت مناسبي هم داشته باشد تا چند هفته سوژه من بود.

بعد از كلي گشتن و ديدن و شنيدن يك آتليه بارداري پيدا كردم كه هم قيمت خوبي داشت و هم نمونه كارهايش نشان مي‌داد كه مي‌تواند عكس‌هاي خوبي بگيرد. هر چند كه از حرير و لباس فرشته‌ها خبري نبود! به همين خاطر خودم هم دست به كار شدم و قبل از رسيدن روز آتليه، با ايده گرفتن از چند نفر در ذهنم بهترين ژست‌هايي را كه مي‌خواستم در عكس داشته باشم را انتخاب كردم. دغدغه بعدي‌ام شده بود لباس؛ همسرم كه مشكلي نداشت، او راحت و آزاد بود و مي‌توانست هر چه كه دوست داشت را بپوشد به همين خاطر بهترين انتخاب براي لباس‌هايش را داشت. ولي من تازه بايد مي‌رفتم دنبال لباس. ابتدا سعي كردم از بين لباس‌هاي كمدم چند تايي را انتخاب كنم كه هم زبيا باشند و هم گشاد و راحت. ولي سخت در اشتباه بودم، چون شكم من در هفته 35 آنقدر بزرگ شده بود كه  هيچ چيز براي من وجود نداشت. هر كدام از لباس‌ها را كه امتحان مي‌كردم بيشتر نااميد مي‌شدم! بعضي از لباس‌ها انقدر برايم كوچك و كوتاه بود كه حتي شكمم معلوم مي‌شد. 
مجبور شدم تسليم وضع موجود بشوم و سختي خريد لباس را به جان بخرم. بالاخره روز نوبت عكس گرفتن ما در آتليه رسيد. از چند ساعت قبل از قرار آتليه لباس‌هاي خودم و همسرم را آماده كردم، سعي كردم بهترين آرايش مو و صورت را داشته باشم و هر چيزي را كه براي پسرم لازم بود، برداشتم؛ مثل كفش، لباس، عروسك و حتي عكس سونوگرافي‌اش. همسرم هم طبق معمول آراسته بود. از ظاهرمان راضي بودم و با فكر اينكه عكاسي نيم ساعت بيشتر طول نمي‌كشد به آتليه رفتيم.
ولي نيم ساعت فرضي من تبديل به 3 ساعت شد! طولاني شدن كار عكاسي يكسري مشكلات هم برايم داشت، مث ورم كردن پاهايم (چون حتي كفش‌هايم هم برايم تنگ شده بود!) يا خستگي هفته‌هاي آخر بارداري كه من را بي‌حوصله كرده بود. حسابي خسته شده بود و دلم مي‌خواست زودتر تمام شود ولي انگار همسرم خوشش آمده بود و مدام لباس عوض مي‌كرد. هيچ كدام از آن ژست‌ها هم به كارم نيامد، چون خود عكاس بسته به نوع لباسم بهم مدل مي‌داد. شايد بهترين اتفاق آنجا براي من كمك كردن همسرم موقع لباس عوض كردن بود. من مي‌نشستم و او  مثل بچه‌ها لباس‌هايم را تنم مي‌كرد و آرام آرام كفش‌هايم را پايم مي‌كرد و سعي مي‌كرد كه زياد خسته نشوم.
نمي‌دانم اين عكس‌ها همانقدر كه من و همسرم نسبت به آنها ذوق و حس داريم براي پسرمان جالب باشد يا فقط سرسري نگاه‌شان كند. اصلا نمي‌دانم كه عكس سونوگرافي يا اندازه شكم مادرش برايش مهم باشد يا نه، ولي اين لحظه براي من همراه با بهترين حس دنياست، حسي كه به من يادآوري مي‌كند كه من مادر شده‌ام و بايد مانند مادرم مادري كنم.

مامان بهنيا


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۴۲:۵۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب