آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري
هفته نامه همشهري جوان - سارا سبزي: ناصرالدين شاه، اولين سلبريتي بلامنازع ايران در عكس و عكاسي، زماني كه دوربين را با خودش به ايران آورد، هرگز فكر نمي كرد ده ها سال بعد، برايش رقيبان جدي در اين عرصه پيدا شود. با اين تفاوت كه عكس هاي او فقط از طرف خدم و حشم دربار و حرمسرايش پسنديده مي شد ولي سلبريتي هاي اينستاگرامي امروز، از عالم و آدم به جز ناصرالدين شاه ، لايك مي گيرند، آتليه نوزاد
 
همان محبوب هاي اينستاگرامي كه تعريف جديدي از عكاس فري لنس يا آزاد به دنيا عرضه و مرزهاي آن را دو سه متري جا به جا كرده اند. آن ها با دروبين هاي حرفه اي و عكس هاي لايك بگير، اندازه عكاسي آزاد را كوچك كردند و آوردند داخل همين اينستاگرام و داد بعضي از كلاسيك پسندها را درآوردند. انگار كه هاله مقدس هنر و عكاسي براي از مابهتران، برايشان معني ندارد. دوربين هايشان هميشه پشت گردنشان آويزان و روي مودهاي فانتزي تنظيم شده است. عكاسي بارداري

اين محبوب ها، اين روزها به درآمدزايي هم رسيده اند و براي خودشان كسب و كار و مخاطب دارند. هم آن هايي كه عكاسي از بازيگران را به طور حرفه اي دنبال مي كنند و هر پستشان كمتر از 500 كامنت ندارد، هم عكاس هايي كه مي دانند چه عكس هايي در صفحه شان بگذارند و چطور كپشن بنويسند. اين مطلب، قرار است راهكارهاي كوچكي براي ورود به دنياي عكاس هاي آزاد اينستاگرامي بدهد؛ دنياي كه تازه متولد شده و دارد براي خودش جايي باز مي كند.
 
چگونه به يك عكاس فري لنس در اينستاگرام تبديل شويم؟

تبديل شدن به يك عكاس فري لنس در اينستاگرام راهكارهاي بسيار ساده اي دارد

مستقل است او!

براي اين كه در بيوگرافي اينستاگرامتان بزنيد: عكاس فري لنس، به معني واقعي آن كه هم بتوانيد براي خودتان حرفي داشته باشيد و هم پولي درآوريد، بايد چند گام كوچك ولي بسيار مهم برداريد. اگر حال اين كار را نداشتيد و فكر كرديد حالا همه مگه چي كاركردن؟! مي توانيد به راحتي خودتان را ببريد سمت دنياي صفحه هاي زرد اينستاگرام و با چند عكس از رخ هاي دلبرانه و چند جمله از حسين پناهي،مخاطب خودتان را پيدا كنيد؛ در نيتجه آن ها از ذوق بي نهايت شما تعريف مي كنند و برايتان يك قلب كامنت مي گذارند. اما اگر تصميم داريد به عنوان يك عكاس خوشنام در اينستاگرام شناخته شويد، صبور باشيد. اين چند گام را براي خودتان پرينت بگيريد و سعي كنيد يك «فري لنس» حرفه اي باشيد.

1- مستند يا خبري؟

قبل از اين كه به فكر عكاس آزاد شدن، آن هم در سطح حرفه اي باشيد، تكليف سبك عكاسي اي را كه دوست داريد، مشخص كنيد. لازم نيست از همان اوايل كار، دوربين 15 ميليوني بخريد. برندهاي دوربين مدل هاي زيادي دارند و هركدام هم براي رفع يك نياز ساخته شده است. به كساني كه قرار است شما را راهنمايي كنند بگوييد به چه مدل عكاسي علاقه داريد تا راحت تر كمك كنند.

گاهي لازم نيست دوربين بخريد! وقتي جايزه هاي جهاني با دوربين موبايل برنده مي شوند، شما نيازي به دوربين هاي گران يمت با لنزهاي بزرگ نداريد. كار حرفه اي روي فكر عكاس مشخص مي شود. نداشتن دوربين و طي نكردن دوره آموزشي در آموزشگاه ها، هيچ كدام دليل خوبي براي متولد شدن يك عكاس از درون شما نمي شود. اگر انتخاب نكردهايد كه با عكاسي از بازيگرها و آدم هاي معروف، فالوئر صفحه تان را يك شبه 10 هزار نفر اضافه كنيد، پس همين شيوه آهسته و پيوسته را به كار ببنديد.

2- كتاب بخوانيم

حتي اين جا هم بايد كتاب بخوانيد! درباره سبك مورد علاقه تان مطالعه كنيد عكاسان كاركشته توصيه مي كنند غير از كتاب آموزشي، هرچه مي توانيد بخوانيد؛ چون به شما در انتخاب سوژه كمك مي كند. كساني عكاسان موفقي مي شوند كه بتوانند كپشن هاي خوبي براي عكس شان بنويسند. دنيا، عكس بدون كپشن نمي خواهد. ورلد پرس، بزرگ ترين جايزه عكاسي دنيا، فقط يك بار عكس اعدام از ايران قبول كرد، آن هم به خاطر روايت خوب عكاس از داستان آن ماجرا بود.
 
چگونه به يك عكاس فري لنس در اينستاگرام تبديل شويم؟

3- كادر، سوژه، نور؛ حركت

تجربه، عكس ديدن و تمرين بسيار، حتي بيشتر از آنچه فكر مي كنيد، مهم است. بايد عادت كنيد بگرديد و سوژه هايتان را پيدا كنيد. كار يك عكاس، عكس گرفتن از گل، برف، ديوار و گربه ها نيست! بهتر است اول به سوژه هايتان فكر كنيد بعد برويد دنبال عكس گرفتن. عكاسان بزرگ پنج ماه مي نويسند و تحقيق مي كنند و فقط دو هفته عكاسي. برعكس اين كار، از شما عكاس آزاد نمي سازد. عكاسان حرفه اي، حتي مجله هاي زيادي هستند كه از همين صفحه هاي اينستاگرامي، عكس انتخاب كرده اند و آن را خريده اند. كادربندي، سوژه خوب، نور و رنگ شناسي را بنويسيد و جلوي چشمتان بگذاريد. همه اين موارد هم از تجربه، خواندن كتاب و عكس ديدن به دست آمده است. بين عكاس ها رايج است كه مي گويند براي عكاس شدن بايد يك ميليون شات زد.

4- سوژه يابت را فعال كن
 
براي كارهاي جدي تر با هدف بيرون برويد و به دنبال سوژه باشيد؛ با اين كار، كيفيت عكس هايتان را بالا مي بريد و به مخاطب صفحه تان مي گوييد حرفي براي گفتن داريد. هر وقت اين اتفاق افتاد، شما يك گام بلند برداشته ايد، شايد بيننده بعدي صفحه شما، يك عكاس حرفه اي يا طرف دوم قرارداد كاري آينده شما باشد.

5- مخاطبت را پيدا كن

اينستاگرام هم ميانبرهاي خودش را براي فالوئر پيدا كردن دارد كه  الزاما پيچيده هم نيستند. كار را با همان هشتگ زدن قديمي خودمان شروع كنيد، مخاطب خودش شما را پيدا مي كند. ولي او تنها زماني صفحه شما را فالو مي كند كه چهار گام قبلي را رفته باشيد و عكس هايتان، نظرش را جلب كند. اگر دوست داريد سوژه هايتان، مدل باشند، سعي كنيد پرمخاطب هم باشند، آن ها غير از لايك، برايتان فالوئر هم مي آورند.
 
عكس هاي مدلينگ باكيفيت، همراه با در اختيار قرار دادن راه ارتباطي. حتي مي توانيد كاري كنيد صفحه هاي پرطرفدار، يك عكس از شما به اشتراك بگذارند. آن ها را زير عكس هايتان تگ كنيد تا شما را ببينند. هم كلاس كاريتان بالا مي رود، هم مخاطب جديد جذب مي كنيد!  حتي درست كردن يك مجله تبليغاتي براي برندهاي مختلف پوشاك، كفش و... جواب مي دهد.


در نهايت، كمي هم خلاقيت داشته باشيد.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۷:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

امروزه نقش دوربين در گوشي‌هاي هوشمند بسيار پررنگ‌تر از گذشته شده است. سازندگان گوشي‌هاي هوشمند هم از طرفي در تلاش‌اند تا گوشي‌هايي با دوربين توانمند ارائه كنند كه قادر باشد در نور كم هم تصاوير باكيفيت ثبت كند و ويژگي‌هايي داشته باشد كه اغلب كاربران به دنبالش هستند.

 
بسياري از كاربران وجود دارند كه گوشي موردنظرشان را بر اساس كيفيت دوربينش انتخاب كرده و مي‌خرند. اصل كلام اين است كه دوربين‌ها حالا از اهميت ويژه‌اي برخوردارند و اپليكيشن‌هاي متعددي وجود دارد كه به كمك آن‌ها مي‌توانيد از دوربين گوشي، نهايت استفاده را ببريد. در اين مطلب مي‌خواهيم 15 اپليكيشن محبوب و كاربردي دوربين را به شما معرفي كنيم كه مناسب سيستم‌عامل اندرويد طراحي شده‌اند.

Camera FV-5
 
15 اپليكيشن برتر عكاسي براي اندرويد 
 
يكي از چندين اپليكيشن دوربين است كه مخصوصا مناسب طرفداران تنظيم دستي طراحي شده. اين اپليكيشن ويژگي‌هاي متعدد DSLR را ازجمله تنظيم دستي سرعت شاتر، ISO، اندازه‌گيري نور، فوكوس، تعادل سفيدي عكس و بسياري ويژگي‌هاي ديگر را تقليد مي‌كند.
 
Camera FV-5 همچنين از فرمت‌هاي متعددي از قبيل JPEG، DNG (RAW) و PNG و 30 زبان مختلف پشتيباني مي‌كند. اين اپليكيشن داراي ويژگي‌هاي بسياري است اما بسيار روان اجرا مي‌شود و اصلا سنگين نيست. حتي دكمه‌هاي تنظيم صدا هم در اپليكيشن مذكور پشتيباني مي‌شوند و مي‌توانيد از آن‌ها به‌عنوان عملگر استفاده كنيد. بخش عمده Camera FV-5 رايگان است اما نسخه حرفه‌اي آن به قيمت 3.95 دلار در پلي ‌استور عرضه مي‌شود.Camera MX
 
 15 اپليكيشن برتر عكاسي براي اندرويد
 
يكي از قديمي‌ترين و محبوب‌ترين اپليكيشن‌هاي دوربين است. توسعه‌دهندگان دائما اين اپليكيشن را بهبود مي‌بخشند و همين موضوع است كه باعث شده كاملا به‌روز باقي بماند. Camera MX مخصوصا مناسب موارد و ويژگي‌هاي ساده است و وضعيت‌هاي مختلفي براي عكاسي ارائه مي‌كند.
 
اين اپليكيشن براي عكاسي و فيلم‌برداري قابل‌استفاده است و يك وضعيت GIF هم براي ساختن اين نوع فايل تصويري در آن وجود دارد. همچنين پس از ثبت تصاوير مي‌توانيد با استفاده از ويرايشگر ساده آن، عكس را كمي دست‌خوش تغيير كنيد. Camera MX داراي قابليت‌هاي مختلفي است كه اغلب نيازهاي معمول عكاسان را برآورده مي‌كند اما احتمالا انتخاب مناسبي براي عكاسان حرفه‌اي نخواهد بود.
 


Camera Zoom FX
 
 15 اپليكيشن برتر عكاسي براي اندرويد
 
هم يكي ديگر از اپليكيشن‌هاي قديمي عكاسي است كه به‌خوبي با گذشت زمان، پيشرفت كرده. اين اپليكيشن درواقع تركيب مناسبي از ويژگي‌هاي ساده به‌علاوه قابليت‌هاي تا حدودي پيشرفته در عكاسي است. در Camera Zoom FX مي‌توانيد ويژگي‌هايي نظير ISO، سرعت شاتر، ميزان جذب نور و بسياري ويژگي‌هاي ديگر را به‌صورت دستي كنترل كرده و از انواع فيلترها، وضعيت HDR، وضعيت‌هاي مختلف عكاسي نوزاد بهره ببريد.
 
همچنين پلاگين‌هاي متعددي وجود دارند كه مي‌توانيد با نصب آن‌ها، به تعداد ويژگي‌هاي اين اپليكيشن بيفزاييد. البته به‌روزرساني‌هاي Camera Zoom FX به‌اندازه Camera MX نيست اما هنوز هم تعداد ويژگي‌هاي ارائه‌شده آن از بسياري از اپليكيشن‌هاي دوربين، بيشتر است. استفاده از اين اپليكيشن براي مدتي رايگان است و پس از طي اين دوره بايد حدودا 3.5 دلار بپردازيد.
 


Candy Camera
 
15 اپليكيشن برتر عكاسي براي اندرويد 
 
يكي از اپليكيشن‌هاي نسل تازه اپليكيشن‌هاي دوربين است كه مخصوصا مناسب تصاوير سلفي طراحي شده و فيلترهاي متعددي براي اين تصاوير ارائه مي‌كند.
 
اين اپليكيشن همچنين شامل انواع ابزارهاي آرايشي، استيكرهاي مختلف، وضعيت كلاژ و قابليت‌هاي ويرايشي ديگر است. رابط كاربري اپليكيشن مذكور ممكن است در ابتدا برايتان كمي دشوار باشد اما هرچه بيشتر با آن كار كنيد، ساده‌تر مي‌شود. Candy Camera چندان به درد عكاسان حرفه‌اي نمي‌خورد و بيشتر براي اينستاگرام و ساير شبكه‌هاي اجتماعي مناسب است. اين اپليكيشن كاملا رايگان است اما خاطرتان باشد كه هيچ راهي براي خلاص شدن از دست تبليغات درون برنامه‌اي آن نداريد.
 


Cymera
 
 15 اپليكيشن برتر عكاسي براي اندرويد
 
هم يكي ديگر از اپليكيشن‌هاي قديمي و البته محبوب عكاسي كودك با دوربين گوشي است. اين اپليكيشن بيش از هر چيز، بر ارائه ويژگي‌هاي به‌روز و تازه تأكيد مي‌كند.
 

فيلترها و استيكرهاي متعدد، جلوه‌هاي ويژه و ساير ويژگي‌هاي مشابه در اين اپليكيشن وجود دارد و قادر است با برداشتن يا اضافه كردن برخي عناصر در چهره و اندام شما تغيير ايجاد كند. Cymera همچنين يك ويرايشگر تصوير هم براي اعمال تغييرات جزئي ارائه مي‌كند و نسخه اصلي آن كاملا رايگان است. برخي از ويژگي‌هاي اين اپليكيشن را بايد با خريد درون برنامه‌اي به آن اضافه كنيد.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۵:۵۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي يكي از حرفه‌هايي است كه نياز به مهارت دارد. در اين مقاله به پنج راه‌كار اصلي براي تبديل شدن به يك عكاس حرفه‌اي و كسب درآمد از آن مي‌پردازيم.

به دنياي عكاسي علاقه داريد؟ مي‌خواهيد به‌عنوان عكاسي قابل، شناخته شويد؟ در اين موارد تنها نيستيد؛ عكاسي يكي از جذاب‌ترين صنايع جهان محسوب مي‌شود و افراد زيادي وجود دارند كه مي‌خواهند به عكاسان حرفه‌اي تبديل شوند. مهم نيست در چه سطحي از اين حرفه قرار داريد؛ هميشه راهي وجود دارد كه بتوانيد وضعيت خود را بهبود ببخشيد. دغدغه‌هاي اصلي عكاسان معمولا شامل يادگيري فنون جديد عكاسي بارداري، ديده شدن كارهايشان و ساده‌سازي فرآيند همكاري است. در ادامه به بررسي ۵ راه‌كار اصلي براي حل كردن اين دغدغه‌ها و تبديل شدن به يك عكاس حرفه‌اي در آتليه كودك، مي‌پردازيم.

۱. مهارت عكاسي خود را به كمك افراد متخصص بهبود بخشيد

تكنيك‌هاي عكاسي زيادي وجود دارند؛ به‌طوري‌كه يادگيري تمام آن‌ها چندين سال طول خواهد كشيد. برخي از تكنيك‌ها مثل نورپردازي، تركيببندي و ويرايش عكس، در تمام شاخه‌هاي عكاسي مشترك هستند؛ برخي ديگر هم به شاخه‌هاي خاصي از عكاسي مربوط مي‌شوند. اكثر افراد سعي مي‌كنند كه اين تكنيك‌ها را به كمك دوره‌هاي آنلاين يا تماشاي ويدئو ياد بگيرند؛ ولي در واقعيت، مثل صنعت موسيقي، زماني پيشرفت چشمگيري حاصل مي‌شود كه اين يادگيري به‌صورت تعاملي انجام شود. اگر نتوانيد بازخورد مفيد از عملكرد خود دريافت كنيد، پيشرفت زيادي هم نخواهيد كرد.

بنابراين بهترين راه براي يادگيري تكنيك‌هاي جديد عكاسي، شركت در كلاس‌هاي حضوري محسوب مي‌شود. بهتر است برترين عكاسان را در شاخه‌ي موردنظرتان پيدا و در كلاس‌هاي آموزشي آن‌ها شركت كنيد؛ در اين حالت نه‌تنها تكنيك‌هاي لازم و مفيد به شما آموزش داده مي‌شود، بلكه بازخورد لازم را هم دريافت مي‌كنيد.

عكاسي

عكس گرفته‌شده توسط تنر وندل استورات

چرا بهتر است اين كار را انجام دهيد؟ يادگيري عكاسي با يادگيري هنرهاي ديگر متفاوت است؛ براي يادگيري عكاسي بايد بازخورد كافي دريافت كنيد و تنها تكنيك‌هايي را كه نياز داريد، بياموزيد. بنابراين پيدا كردن عكاس متخصص در شاخه‌ي فعاليت و حضور در كلاس‌هايش، مفيدترين راه براي بهبود فنون عكاسي محسوب مي‌شود.

۲. نظر مخاطبان عام را در مورد عكس‌هايتان بررسي كنيد

وقتي زمان زيادي براي ثبت و آماده‌سازي يك عكس صرف مي‌كنيد، بهتر است به واكنش مخاطب عام هم اهميت دهيد. كاربران چقدر با عكس‌هاي شما ارتباط برقرار مي‌كنند؟ آيا عكس‌هاي شما امتياز خوبي از آن‌ها دريافت كرده‌اند؟ عكس‌هاي شما به‌اندازه‌ي كافي بازديدكننده دارند؟ براي اين كار بهتر است كه از سرويس‌هاي معروف مخصوص عكاسان مثل سرويس Advanced Stats وب‌سايت 500px استفاده كنيد؛ حتي يك صفحه‌ي عمومي در اينستاگرام هم مي‌تواند شروع خوبي محسوب شود.

عكاسي

چرا بهتر است اين كار را انجام دهيد؟ شناخت بازار هدف و نحوه‌ي واكنش آن‌، در هر كسب‌وكاري يك مؤلفه‌ي حياتي محسوب مي‌شود. با شناخت مخاطبان مي‌توانيد راه‌هاي جذب تعداد بيشتري مخاطب را پيدا كنيد و محبوبيت خود را افزايش دهيد.

۳. براي سرويس عكاسي‌تان بازاريابي كنيد

شايد شما عكاس خوبي براي مراسم و جشن‌ها باشيد؛ شايد هم در مورد عكاسي پرتره يا عكاسي صنعتي تخصص داريد. مهم نيست در چه شاخه‌اي عكاسي مي‌كنيد؛ به كمك بازاريابي صحيح، مي‌توانيد از عكس‌هاي خود، درآمد داشته باشيد. براي رسيدن به اين موضوع، بايد از تكنيك‌هاي بازاريابي مناسب عكاسان استفاده كنيد. ساده‌ترين راه ممكن، ايجاد حساب كاربري در وب‌سايت‌هاي مخصوص عكاسان مثل 500px است؛ بهتر است يك حساب كاربري فعال هم در شبكه‌هاي اجتماعي، به‌خصوص لينكدين، فيس‌بوك يا اينستاگرام داشته باشيد. در اين حساب‌ها بايد نوع و نحوه‌ي ارائه‌ي سرويس‌هايتان را مشخص كنيد؛ بايد ابزار كارتان را نشان دهيد، بهترين نمونه‌هاي كارهايتان را در معرض نمايش بگذاريد و حتي تاريخ و مكان كلاس‌هايي را كه در آن‌ها تدريس مي‌كنيد، اعلام كنيد.

عكاسي

چرا بهتر است اين كار را انجام دهيد؟ اگر قرار است به عكاسي به‌عنوان يك حرفه نگاه كنيد، بايد بتوانيد آن را به منبعي براي كسب درآمد هم تبديل كنيد. استفاده از تكنيك‌هاي بازاريابي آنلاين، يكي از ساده‌ترين و مفيدترين راه‌هاي ارائه‌ي سرويس‌هاي عكاسي شما است. به ياد داشته باشيد كه هر بازديدكننده‌ از عكس‌هاي شما، يك مشتري بالقوه محسوب مي‌شود.

۴. استخدام شويد

ممكن كه عكاس ماهر و باتجربه‌اي باشيد؛ ولي اگر به‌اندازه‌ي كافي ديده نشويد، هيچ‌گاه استخدام نخواهيد شد. براي اين موضوع، قرار گرفتن در دسترس مشتريان، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. براي مثال، وب‌سايت 500px بخشي به نام Directory دارد كه امكان جستجوي عكاسان را بر اساس شهر و شاخه‌ي عكاسي فراهم مي‌كند. به‌علاوه، استفاده از هشتگ‌هاي مناسب در شبكه‌هاي اجتماعي، مي‌تواند شما را در صدر نتايج جستجوي مشتريان قرار دهد. بايد از تمام ابزارهاي ممكن براي قرار گرفتن در صدر نتايج جستجو در سايت‌هاي مختلف يا شبكه‌هاي اجتماعي، استفاده كنيد.

چرا بهتر است اين كار را انجام دهيد؟ هرچقدر كه در جستجوهاي آنلاين بيشتر ديده شويد، امكان استخدام شدنتان هم افزايش پيدا مي‌كند.

۵. يك وب‌سايت براي خودتان ايجاد كنيد

اشتباه نكنيد؛ قرار نيست وب‌سايت شما به گالري نمونه كارهايتان تبديل شود. وب‌سايت شخصي بايد محلي براي فروش عكس‌ها و سرويس‌هاي شما به ساده‌ترين شكل ممكن باشد. اكثر سايت‌هاي حوزه‌ي عكاسي، امكان فروش عكس‌هايتان را فراهم مي‌كنند؛ ولي سازوكار آن‌ها معمولا پيچيده است. وب‌سايت شخصي بايد محلي ساده باشد كه با حداقل كليك ماوس، عكس‌ها و سرويس‌هاي شما را براي فروش در اختيار همگان قرار دهد. اين وب‌سايت مي‌تواند مثل يك فروشگاه اينترنتي كوچك براي كسب‌وكار شما باشد. به‌علاوه مي‌توانيد يك بلاگ هم در اين فروشگاه قرار دهيد تا هم مهارت‌هاي خود را در اختيار عموم بگذاريد، هم بازاريابي محتوايي كنيد.

عكاسي

چرا بهتر است اين كار را انجام دهيد؟ اگر قرار است يك عكاس حرفه‌اي و تمام‌عيار باشيد، بايد وب‌سايت اختصاصي حرفه‌اي هم داشته باشيد؛ در غير اين صورت براي فروش عكس‌ها و سرويس‌هاي خود به مشكل برمي‌خوريد.

به نظر شما براي تبديل شدن به يك عكاس حرفه‌اي بايد چه كارهايي انجام داد؟

منبع:

زوم آي تي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۶:۵۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
به‌زودي امكان رؤيت خورشيد گرفتگي كامل پس از گذشت بيش از نيم قرن در ايالات متحده فراهم مي‌شود. به بهانه اين رويداد، نگاهي به روش‌هاي عكاسي از خورشيدگرفتگي خواهيم داشت.
بزرگ‌ترين رويداد عكاسي امسال، يعني خورشيد گرفتي كامل در ماه آگوست فرامي‌رسد. البته اين پديده‌ي زيبا تنها در برخي از مناطق ايالات متحده قابل مشاهده است و نزديك‌ترين خورشيد گرفتگي قابل رؤيت در ايران در سال ۲۰۳۴ به وقوع خواهد پيوست. اما بد نيست به بهانه اين اتفاق جالب و ديدني نگاهي به روش‌هاي مختلف عكاسي از خورشيد گرفتگي و نحوه انجام آن داشته باشيم. آتليه كودك
اين روز خاص در تاريخ ۲۱ آگوست (۳۰ مرداد) از راه مي‌رسد و در طي آن، ماه بين زمين و خورشيد قرار مي‌گيرد. خورشيد گرفتگي كامل، يكي از پديده‌هاي نادر محسوب مي‌شود و شانس تماشاي آن ممكن است براي برخي از افراد هرگز فراهم نشود. آخرين خورشيد گرفتگي كامل در ايالات متحده در سال ۱۹۱۳ به وقوع پيوست؛ درحالي‌كه آخرين خورشيد گرفتگي كامل در ايران در ۱۱ آگوست ۱۹۹۹ (۲۰ مرداد ۱۳۷۸) اتفاق افتاد.عكاسي كودك در نتيجه ثبت و ضبط اين لحظه براي برخي مي‌تواند بسيار هيجان‌انگيز باشد.
وسايل مورد نياز
عينك خورشيدي: اين عينك‌ها ظاهري همانند عينك‌هاي سه‌بعدي دارند و استفاده از آن براي كاهش آسيب ناشي از تماشاي مستقيم نور و محافظت از چشم‌ها ضروري است. اگر حين خورشيد گرفتگي به‌صورت مستقيم به خورشيد نگاه كنيد، امكان دارد بينايي خود را از دست بدهيد.

Solar Glasses

فيلتر خورشيدي: براي عكاسي از خورشيد گرفتي، چه از يك دوربين بزرگ DSLR استفاده كنيد و چه دوربين يك گوشي هوشمند، مي‌توانيد از يك فيلتر خورشيدي براي پوشاندن لنز دوربين خود استفاده كنيد. فوكوس روي خورشيد در حين خورشيد گرفتگي بدون استفاده از فيلتر، مي‌تواند به لنز دوربين آسيب وارد كند.

سه‌پايه: خورشيد گرفتگي به‌سرعت اتفاق مي‌افتد؛ در نتيجه براي ثابت نگاه داشتن تصوير، نيازمند بهترين ابزار هستيد. يك سه‌پايه‌ي ساده با حداقل قيمت ۲۵ دلار مي‌تواند كار شما را راه بيندازد.

تبديل گوشي هوشمند: اگر  قصد داريد با گوشي خود از خورشيد گرفتگي عكس‌برداري كنيد، براي قرار دادن آن روي سه‌پايه، به يك تبديل ارزان‌قيمت نياز خواهيد داشت.

لنز زوم: در صورت استفاده از گوشي‌هاي هوشمند، براي زوم كردن روي خورشيد نياز به لنز‌هاي جانبي خواهيد داشت. در غير اين صورت، تصوير ثبت‌شده‌ي شما، چيزي جز منظره‌ي بزرگ آسمان و يك نقطه نخواهد بود.

اگر از دوربين DSLR استفاده مي‌كنيد، نياز به يك لنز طويل خواهيد داشت. در حالت مطلوب، مي‌توانيد از لنز‌هاي ۲۰۰ يا ۳۰۰ ميلي‌متري كه عكاسان ورزشي براي ثبت رويدادهاي بزرگ از آن‌ها بهره مي‌گيرند استفاده كنيد. عكاسان حيات وحش، از اين نيز فراتر مي‌روند و لنزهاي ۴۰۰ تا ۵۰۰ ميلي‌متري روي دوربين خود نصب مي‌كنند كه قيمتي چند هزار دلاري دارند. يك وسيله‌ي جانبي جالب و ارزان‌قيمت، اكستندرهاي لنز هستند كه امكان اتصال آن‌ها به انتهاي لنز زوم وجود دارد و با قيمتي بين ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در بازار يافت مي‌شوند.

لنز گوشي‌هاي هوشمند عمدتا از نوع زاويه‌ي عريض است (۲۸ ميلي‌متري براي آيفون و ۲۶ ميلي‌متري براي سامسونگ گلكسي اس ۸) و امكان تغيير زاويه‌ي ديد آن‌ وجود ندارد؛ اما مي‌توانيد از لنز‌هاي بي‌شماري كه روي گوشي‌هاي هوشمند نصب مي‌شوند استفاده كنيد.

دو برند معروف از اين لنزهاي جانبي، Olloclip و Moments هستند كه لنزهاي متنوعي با قيمت‌هاي مناسب عرضه مي‌كنند. براي عكاسي از خورشيدگرفتگي مي‌توانيد از لنز ۸۵ ميلي‌متري استفاده كنيد كه براي گرفتن عكس پرتره بهترين اندازه است. با استفاده از اين لنز، آن‌چنان به خورشيد نزديك نمي‌شويد؛ اما نتيجه‌ي آن قطعا بهتر از تصوير استاندارد گوشي خواهد بود.

Smart Phone Lens

توصيه‌هاي عكاسي و فيلم‌برداري

با استفاده از دوربين DSLR، از سرعت شاتر مناسبي برخوردار خواهيد بود و به‌وسيله‌ي تايمر مي‌توانيد بدون لرزش دست، تصاوير خود را به ثبت برسانيد.

اما اگر به دوربين گوشي‌هاي هوشمند عادت كرده‌ايد كه امروزه اكثر افراد اين گونه‌اند، استفاده از تايمر (معمولا ۵ ثانيه) براي ثبت تصوير بدون لرزش دست، راه حل مناسبي است.

گوشي‌هاي هوشمند، با دوربين‌هاي پيشرفته‌ قابل رقابت نيستند و عكاسان حرفه‌اي به‌ندرت از آن‌ها استفاده مي‌كنند. دوربين‌هاي DSLR علاوه بر اينكه قابل استفاده با لنز‌هاي بسيار بزرگ هستند، قابليت اتصال به تلسكوپ نيز دارند.

با اين وجود، فيلم‌برداري در گوشي‌هاي هوشمند تجربه‌ي هيجان‌انگيزي محسوب مي‌شود. در مدل‌هاي پيشرفته، مي‌توانيد با وضوح تصوير بسيار بالاي 4K فيلم‌برداري كنيد. تغيير حالت آسمان از روز به شب در عرض چند دقيقه اتفاق مي‌افتد و فيلم‌برداري از آن قطعا شگفت‌انگيز خواهد بود. فقط فراموش نكنيد در صورت استفاده از هر دوربيني، آن را روي سه‌پايه نصب كنيد.

تايم‌لپس: حتما تابه‌حال ويدئوهاي مختلفي ديده‌ايد كه سرعت حركت بالايي دارند. ابرها با سرعت بسيار زياد در آسمان پخش مي‌شوند يا يك نقاشي زيبا در عرض كمتر از چند ثانيه تكميل مي‌شود. اين ويدئوها تايم‌لپس ناميده مي‌شوند و اكثر گوشي‌هاي هوشمند امروزي قادر به ضبط آن‌ها هستند. براي اين كار، گوشي را روي سه‌پايه‌ نصب كنيد و تقريبا ۵ دقيقه پيش از وقوع خورشيد گرفتگي، دكمه‌ي تايم‌لپس را انتخاب و براي ۲۰ دقيقه اقدام به فيلم‌برداري كنيد. نتيجه‌ي كار يك ويدئوي فشرده و شگفت‌انگيز از صحنه‌ي خورشيدگرفتگي خواهد بود كه مي‌توانيد آن را با ديگران نيز به اشتراك بگذاريد.

از جمعيت عكاسي كنيد: انبوه عكاسان حرفه‌اي و آماتوري كه براي تماشا و عكاسي از خورشيدگرفتگي گرد هم جمع مي‌شوند، صحنه‌ي جالبي به وجود مي‌آورد و مي‌تواند ايده‌ي خوبي براي عكاسي به‌شمار رود.

در انتها براي يادآوري دوباره اشاره مي‌كنيم كه تمام چيزهايي كه لازم داريد، يك عينك، يك فيلتر براي دوربين، يك سه‌پايه، يك تبديل گوشي هوشمند و يك مكان مناسب براي عكاسي است.

منبع:

زوم آي تي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۵:۳۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

آشنايي با مفهوم دايناميك رنج در عكاسي در خلق تصاوير بهتر با سايه‌روشن‌هاي قوي‌تر به شما كمك مي‌كند. درك تفاوت بين تيرگي روشني‌ و ايجاد تعادل بين آن‌ها در هر شرايطي نياز يك عكاس به شمار مي‌رود.

مفهوم «دايناميك رنج»  عكاسي بارداري در به معني تفاوت بين تيره‌ترين و روشن‌ترين سايه‌روشن‌ها، يا همان سياه و سفيد خالص است. غالبا براي نشان دادن توانايي دوربين، در مورد حداكثر دايناميك رنج بحث مي‌شود.

واحد اندازه‌گيري دايناميك رنج «استاپ» است. افزايش يك استاپ به معني دو برابر شدن سطح روشنايي است. چشم انسان در شرايط ايده‌آل قادر به دريافت تقريبا  ۲۰ استاپ دايناميك رنج است. بنابراين تاريك‌ترين سايه‌روشن‌هاي قابل دريافت در هر زمان، تقريبا يك ميليون بار تاريك‌تر از روشن‌ترين سايه‌روشن‌ها در يك صحنه‌ي يكسان هستند. به اين شيوه مي‌توانيد جزئيات سايه‌هاي تاريك را در يك روز روشن و آفتابي ببينيد. آتليه كودك

دوربين‌ها نسبت به چشم انسان، دايناميك رنج كمتري دارند؛ البته اين شكاف در حال كم شدن است. بهترين دوربين‌هاي مدرن مثل  نيكون D810،  مي‌توانند به كمتر از ۱۵ استاپ دايناميك رنج تنها در يك عكس دست پيدا كنند. اكثر دوربين‌هاي ديجيتال براي تعداد ۱۲ تا ۱۴ نگاتيو فيلم مي‌توانند به رقم تقريبي ۱۳ برسند. به همين دليل وقتي در يك روز آفتابي عكاسي مي‌كنيد، اغلب اوقات با انتخاب نحوه‌ي تابش نور مي‌توانيد آن‌ها را به سفيد خالص تبديل كنيد يا با افزايش سايه‌ها در تصوير نهايي به سياه خالص برسيد.

در اين عكس، نورپردازي مناسب را براي هايلايت‌ها انتخاب كرديم. كل جزئيات سايه در بوته‌ها به رنگ سياه هستند؛ اما آسمان به رنگ آبي است.

تصوير ۱

در اين عكس، نورپردازي صحيح را براي سايه‌ها انجام داديم. حالا مي‌توانيد جزئيات سايه را ببينيد؛ اما آسمان به رنگ سفيد است.

تصوير ۲

يكي از مشكلات دايناميك رنج اين است كه دوربين‌ها مي‌توانند تا ۱۴ استاپ را ثبت كنند؛ ولي بهترين صفحات نمايش تنها تا سقف ۱۰ استاپ را نمايش مي‌دهند و تصاوير چاپ‌شده هم به‌طور كلي به همين ميزان مي‌رسند. اين يعني دوربين شما اطلاعات زيادي ثبت كرده است؛ ولي راهي براي نمايش يكجاي كل اطلاعات وجود ندارد كه به همين دليل، بايد از برخي جزئيات صرف نظر كنيد.

در اينجا همان عكس نشان داده شده است؛ اما اين بار طوري آن را ويرايش كرديم كه دايناميك رنج، بهتر با صفحه‌ي نمايش تطبيق پيدا كند. براي انجام اين كار جزئيات سايه را روشن و جزئيات هايلايت را تيره كرديم.

تصوير ۳

اين عكس كاملا نزديك به محدوده‌ي دوربين است. سايه‌ها كاملاً خوب به نظر مي‌رسند و آسمان نيز كاملا آبي است؛ اما چند لكه‌ي اضافه دورتادور ابرها وجود دارد. اين لكه‌ها كاملا سفيد هستند و با كمي ويرايش در فتوشاپ مي‌توان آن‌ها را تغيير داد. به همين دليل گذار بين آن‌ها و آسمان خوب به نظر نمي‌رسد.

يك روش براي غلبه بر مشكلات دايناميك رنج، استفاده از عكاسي HDR است.

يك روش براي غلبه بر مشكلات دايناميك رنج توسط عكاسان، عكاسي با دايناميك رنج بالا يا عكاسي  HDR است. در عكاسي HDR، اكسپوژرهاي مختلف را براي ساخت يك تصوير نهايي با يكديگر تركيب مي‌كنيد. براي خلق اين تصوير دو اكسپوژر را در يك نرم‌افزار HDR تركيب كرديم.

تصوير ۴

همان‌طور كه مي‌بينيد، آسمان و بوته‌ها به‌خوبي نورپردازي شده‌اند؛ ولي رنگ‌پردازي تا اندازه‌اي عجيب است كه يكي از چالش‌هاي عكاسي HDR محسوب مي‌شود.

منبع:

زوم آي تي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۴:۲۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

هرچند دوربين‌ها نقش اساسي در دنياي عكاسي بازي مي‌كنند، اما لنزها نيز تأثير زيادي در كيفيت و نحوه‌ي ثبت تصاوير دارند؛ از اين‌رو در ادامه نگاهي به لنزهاي تله فوتو خواهيم داشت. عكاسي نوزاد

لنزهاي تله فوتو را بايد از جمله‌ي كاربردي‌ترين لنز‌هايي خواند كه در دنياي عكاسي مورد استفاده قرار مي‌گيرند؛ اما آن‌ها چه تفاوتي با ساير لنز‌ها دارند و چگونه مي‌توان از اين لنزها براي ثبت بهترين تصاوير استفاده كرد؟ آتليه نوزاد

لنز تله فوتو چيست؟

لنز تله‌فوتو نوعي از لنز است كه از آن براي بزرگنمايي اشياء و افرادي استفاده مي‌شود كه در دوردست قرار دارند. در واقع عكاسي با استفاده از لنز تله فوتو در هنگام عكاسي مي‌تواند به بزرگنمايي منظره‌اي كه در فاصله‌ي دور قرار دارد، بپردازد. براي اينكه يك لنز تله فوتو بتواند بزرگنمايي خوبي داشته باشد، بايد فاصله‌ي كانوني آن بيشتر از لنزهاي معمولي باشد. در واقع لنز معمولي به نمونه‌اي اطلاق مي‌شود كه تقريبا فاصله‌ي كانوني نزديكي به فاصله‌ي كانوني چشم انسان دارند. يك لنز نرمال داراي فاصله‌ي كانوني ۴۰ تا ۵۸ ميلي‌متري در يك دوربين فول‌فريم است، از اين‌رو به لنزي كه فاصله‌ي كانوني آن بيش از ۶۰ ميلي‌متر باشد، يك لنز تله فوتو اطلاق مي‌شود. هر اندازه كه فاصله‌ي كانوني يك لنز بيشتر باشد، بزرگنمايي نيز به همان اندازه بيشتر مي‌شود.

لنزهاي تله فوتوي معمول داراي فاصله‌ي كانوني از ۷۰ تا ۲۰۰ ميلي‌متر هستند. لنزهايي كه فاصله‌ي كانوني آن‌ها بيشتر از ۳۰۰ ميلي‌متر باشد به‌عنوان لنز‌هاي سوپر تله‌فوتو شناخته مي‌شوند. در دوربين‌هايي كه حسگر آن‌ها فول‌فريم نيست و كوچك‌تر (دوربين‌هاي مجهز به سنسور كراپ) است، لنز‌هايي با فاصله‌ي كانوني بيش از ۴۰ ميلي‌متر به‌عنوان لنز‌هاي تله‌فوتو شناخته مي‌شوند؛ هرچند بزرگنمايي تا فاصله‌ي كانوني ۵۰ ميلي‌متر بسيار جزئي خواهد بود.

براي اينكه اين موضوع را بهتر درك كنيم، بايد در عمل كاركرد لنز تله فوتو روي دوربين‌ها را با ثبت تصاوير مورد بررسي قرار دهيم. تصوير زير با استفاده از يك لنز ۵۰ ميلي‌متري ثبت شده كه يك فاصله‌ي كانوني معمولي است. اين عكس بيشتر شبيه به تصويري است كه با چشم نيز مي‌توانيم تجربه كنيم. ساير تصاوير با استفاده از يك دوربين مجهز به سنسور كراپ و در يك فاصله‌ي مشخص از سوژه ثبت شده‌اند.

لنز تله فوتو

تصوير زير با استفاده از يك لنز ۴۵ ميلي‌متري روي دوربين مجهز به لنز كراپ ثبت شده است. در صورتي كه بخواهيم تصوير مشابهي با استفاده از يك دوربين فول‌فريم ثبت كنيم، بايد از يك لنز ۷۲ ميلي‌متري استفاده كنيم.

لنز تله فوتو

تصوير پايين با استفاده از يك لنز ۸۵ ميلي‌متري روي دوربين مجهز به سنسور كراپ ثبت شده است. تصوير مشابه روي دوربين فول‌فريم با استفاده از يك لنز ۱۳۶ ميلي‌متري به دست مي‌آيد. همان‌طور كه مي‌بينيد، در اين تصوير تقريبا تمام كادر با خودرو پوشيده شده است.

لنز تله فوتو

تصوير زير با استفاده از يك لنز ۱۳۵ ميلي‌متر ثبت شده كه معادل استفاده از يك لنز ۲۱۶ ميلي‌متري روي دوربين فول‌فريم است. در تصوير زير شاهد اين موضوع هستيم كه حتي بخشي از خودرو در كادر جا نشده است. با استفاده از لنزي با اين فاصله‌ي كانوني، ثبت تصوير كامل از بدنه‌ي خودرو در اين فاصله، غير ممكن است.

لنز تله فوتو

منبع:

زوم آي تي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۳:۱۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

شناخت مواردي كه باعث يا مانع خلاقيت ما در عكاسي مي‌شوند و توجه به آن‌ها، مي‌تواند به پيشرفت ما در عكاسي كمك كند.

مهم نيست در حال حاضر چقدر مهارت داريد، هميشه مي‌توانيد و بايد بهتر شويد. حتي اگر فكر مي‌كنيد در اوج بلوغ خلاقيت هستيد (همان‌طور كه همه ما گهگاه در اين موقعيت قرار مي‌گيريم)،

عكاس و فيلم‌سازي به نام پيتر مك‌كينِن، معتقد است كه مي‌داند چرا شما دچار اين درگيري هستيد و چگونه مي‌توانيد از آن رهايي يابيد.

اگر فقط عنوان «چرا عكس‌هاي بهتري نمي‌گيريد» را بخوانيد، آخرين فيلم مك‌كينِن احتمالا برخي چيزها را به هم مي‌ريزد و شما قطعا به سخنان او تا پايان گوش نمي‌دهيد. اما اگر ۲۰ دقيقه از زمان خود را به او اختصاص دهيد، متوجه مي‌شويد كه اين فيلم به‌طور ساده درباره ۳ بمب سرعت است كه بسياري از ما در سفر‌هاي خلاق خود با آن‌ها درگير هستيم.

بنابراين اگر شما در عكاسي پيشرفت نمي‌كنيد و مي‌خواهيد خلاقيت به خرج دهيد، شايد اين يكي از ۳ مسئله‌اي است كه شما بايد دنبال كنيد.

عكاسي

۱. حضور نداشتن در شبكه‌هاي اجتماعي

رسانه‌هاي اجتماعي مي‌توانند ابزار بسيار خوبي براي ساخت ارتباطات، مهيا كردن زمينه‌ي كاري، الهام گرفتن و بسياري چيزهاي ديگر باشند. هم‌چنين مي‌توانند منبع بزرگي از نا‌اميدي باشند و پرداختن زياد به آن‌ها، انسان را تنبل مي‌كند.

اگر مي‌خواهيد يك عكاس موفق باشيد، در اين دوره بايد در رسانه‌هاي اجتماعي حضور داشته باشيد‌. مك‌كينِن پيشنهاد مي‌كند كه هر چند وقت يك‌بار استراحت كنيد.  ستفاده از شبكه‌هاي اجتماعي به‌صورت ماهانه يا ۲ ماه يك‌بار، شايد براي يك هفته، مي‌تواند به‌طور شگفت‌انگيزي اعتمادبه‌نفس شما را در خلاقيت افزايش دهد.

۲. عادت‌هاي بد ديجيتال

عكاسي ديجيتال افق‌هاي بسيار جالبي از خلاقيت را گشوده است‌؛ اما عادات بدي نيز با خود به همراه آورده كه بسياري از عكاسان مدرن امروزي از آن رنج مي‌برند. حتي اگر شما مانند مك‌كينِن كار حرفه‌اي خود را در عكاسي فيلم آغاز كرده‌ايد‌، در امان نيستيد. صفحه نمايش ال‌سي‌دي، عكاسي ۱۴ فريم بر ثانيه و كارت‌هاي حافظه ۲۵۰ گيگابايتي همه ما را به عكاس‌هاي تنبلي تبديل مي‌كنند. آتليه بارداري

بنابراين در فرصت مناسب، سرعت خود را كم كنيد. اين بدان معنا نيست كه به عكاسي فيلم بازگرديد، فقط آگاه باشيد و با عادات بدي كه عكاسي ديجيتال به شما القا كرده است، مبارزه كنيد.

عكس‌هاي كمتر، اما دقيق‌تر بگيريد و به تركيب خود بينديشيد. شايد اين بدان معنا باشد كه از يك كارت حافظه كوچك ۲ گيگابايتي كه شما را بين عكس‌ها منتظر نگه مي‌دارد و فقط ۵۰ يا تعدادي فايل خام را نگه مي‌دارد (بستگي به دوربين شما دارد). مجبور به توقف استفاده از دوربين ديجيتال نيستيد‌؛ اما به آن اجازه ندهيد كه شما را به عكاس تنبلي تبديل كند.آتليه كودك

۳. وجود گزينه‌هاي زياد

در پايان، نكته‌ي آخر مك‌كينِن بايد با ابزار خاصي انجام شود كه معمولا شما تعداد زيادي از آن‌ها را داريد. اگر شما براي هر موقعيتي يك لنز و دوربيني براي استفاده داريد، خلاقيت خود را با دادن انتخاب‌هاي زياد محدود كرده‌ايد. به عبارت ديگر، شما هيچ‌وقت مجبور به خلاقيت نمي‌شويد؛ چون براي هر موقعيتي عالي‌ترين لنز يا دوربين را داريد.

يك راه مطمئن براي يادگيري بيشتر درباره‌ي ابزاري كه داريد و جرقه زدن خلاقيت شما در همان زمان‌، محدود كردن خودتان است.

بيشتر تجهيزات خود را در منزل بگذاريد و فقط يك لنز پرايم همراه خود ببريد. در حقيقت، اگر شما فقط براي خودتان عكاسي مي‌كنيد، لنزي به همراه ببريد كه لزوما كار نكند و سعي كنيد آن را درست كنيد. از اين طريق‌، شما با درون و بيرون ابزار خود آشنا مي‌شويد (هر زمان يك قطعه) و ممكن است عكسي بگيريد كه فقط حاشيه‌هاي آن منحصربه‌فرد باشد.

عكاسي

مك‌كينِن مي‌داند كه توصيه‌اش كامل و جامع نيست. همه مسائل بالا براي افرادي كه اين فيلم را تماشا مي‌كنند (يا اين مقاله را مطالعه مي‌كنند)، پيش نمي‌آيد، اما مك‌كينِن اميدوار است حداقل به دست تعدادي از افراد برسد كه از آن سود ببرند...بدون توجه به سطح مهارت.

اگر مايل هستيد بدانيد مك‌كينِن چه چيزي براي گفتن دارد و براي توصيه‌هاي عكاسي و فيلم‌سازي، كانال يوتيوب او را دنبال كنيد.

منبع:

زوم آي تي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۲:۰۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

روش هايي براي تشويق كودك به مطالعه و كتابخواني:

  • سعي كنيد هر روز يا لااقل هفته اي چند بار براي كودكتان كتاب بخوانيد و خود را به اين كار عادت دهيد. كتابهايي انتخاب كنيد كه با سطح علايق كودكتان تناسب داشته و ظاهر زيبا و تصاوير جذابي داشته باشند.
  • اولين كتابهاي كودك بايد كوتاه و فقط داراي چند صفحه باشند. همچنين بايد حاوي تصاوير بزرگي با جزئيات اندك باشد.
  • كتابهايي انتخاب كنيد كه واژگان آنها براي كودك قابل فهم باشد. اگر در جوي آرام و راحت براي كودكتان كتاب بخوانيد، او لذت بيشتري خواهد برد.
  • كودكتان را تشويق كنيد به چيزهايي كه در تصاوير هستند توجه كند و اتفاقات بعدي را حدس بزند و با انجام اينكارها او را تشويق كنيد.
  • اگر كودكتان درخواست كرد، كتاب را مجددا برايش بخوانيد. بهترين راه براي سنجش علاقه به عكاسي  كودكتان به يك موضوع اينست كه ببينيد او چقدر راجع به آن صحبت مي كند و چند بار خود به خود سراغ آن كتاب مي رود.
  • هر زمان كودك شما نشان داد براي مطالعه آمادگي دارد، كتابهاي آشناي مورد علاقه او را كه قابل "خواندن" هستند، هر چند كودك شما لغات آن را حفظ كرده باشد، برايش بياوريد. در سنين بالاتر كودك شما اين لغات آشنا را در ساير كتابها مي بيند و مي تواند آنها را واقعا بخواند.عكاسي نوزاد
  • كتابهاي جديدي براي كودك خود تهيه كنيد كه داستان را با تكرار زياد بيان مي كنند و هر يك از لغات چندين بار در آنها به چشم مي خورد.
  • حتي زماني كه خود كودك توانايي كتاب خواندن را پيدا كرد، از كتاب خواندن براي او دست برنداريد. با اين كار، كودك شما هنوز از اينكه كي تواند از مصاحبت نزديك با شما برخوردار باشد، لذت مي برد.
  • به كودكتان ياد بدهيد از كتابها مواظبت كند، آنها را تميز و مرتب نگه دارد، و داخل آنها خط نكشد.
  • كتابها را در اتاق كودكتان روي قفسه هاي كوتاه بچينيد، اينكار او را تشويق مي كند كه كتابها را مرور كند و از نظر بگذراند. ترتيبي اتخاذ كنيد كه هميشه كتابهاي متنوعي دم دست وجود داشته باشد.

منبع:

راديوكودك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۱:۲۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

از قنداق كردن به هنر پيچاندن پارچه يا چيزي شبيه آن به دور نوزاد ياد مي‌كنند. هدف از اين كار گرم‌تر نگاه داشتن نوزاد و در عين حال افزايش ايمني وي در برابر بعضي خطرات است.
قنداق كردن از جمله تكنيك‌هاي سنتي نگهداري از نوزاد در روزها و هفته‌هاي نخستين تولد اوست. گرچه به نظر مي‌رسد كه صرفا در برخي فرهنگ‌هاي خاص به قنداق كردن اشاره شده باشد اما واقعيت اين است كه ردپاي
آن در تمامي فرهنگ‌ها ديده مي‌شود. قنداق كردن نوزاد فوايد بسياري براي سلامت او به همراه دارد كه در اين گزارش به آنها اشاره شده است. با اين حال نبايد از برخي نكات مهم غافل شد.

قنداق كردن دقيقا به چه معناست؟
از قنداق كردن به هنر پيچاندن پارچه يا چيزي شبيه آن به دور نوزادآتليه بارداري  ياد مي‌كنند. هدف از اين كار گرم‌تر نگاه داشتن نوزاد و در عين حال افزايش ايمني وي در برابر بعضي خطرات است. اما شايد برخي مادران جوان و كم تجربه اين سؤال را مطرح كنند كه منظور از «افزايش ايمني» چيست؟ وقتي پارچه‌اي به دور بدن نوزاد پيچيده مي‌ شود در واقع احتمال دست و پا زدن او كمتر مي‌شود و در نتيجه كمتر احتمال دارد كه نوزاد در وضعيتي ناپايدار قرار گيرد. همچنين اين كار به گرم‌تر ماندن نوزاد كمك زيادي مي‌كند، به خصوص اينكه در روزهاي نخست تولد، هنوز ترموستات دروني نوزاد فعال نشده و اين احتمال وجود دارد كه با كوچك‌ترين تغييرات دماي، نوزاد دچار سرماخوردگي شود. به طور كلي قنداق كردن به افزايش آرامش نوزاد كمك شاياني مي‌كند.عكاسي بارداري

توصيه مي‌كنيم اين كار را بارها انجام داده تا آن را بدون نقص انجام دهيد. قنداق كردن بايد زماني انجام شود كه نوزاد به خوبي شير خورده، آروغ زده، پوشك او عوض شده و چندان هم خسته نباشد.

بسياري از كارشناسان توصيه مي‌كنند كه از قنداق كردن به عنوان شيوه‌اي مؤثر جهت آرام ساختن نوزاد (به خصوص مواقعي كه به هر دليل تحت تأثير محرك‌هاي محيطي قرار گرفته و ناآرام شده) استفاده شود. همچنين وقتي نوزاد را قنداق مي ‌تقريبا در شرايطي قرار مي‌گيرد كه شباهت زيادي به درون رحم مادر دارد و به همين دليل به سرعت آرام مي‌شود.

يادتان باشد اگر مي‌خواهيد نوزادتان را قنداق‌ پيچ كنيد بايد پيش از هر كاري مطمئن باشيد كه اين كار را به خوبي آموخته‌ايد. در واقع درست انجام دادن اين كار اهميت زيادي دارد زيرا اگر اندكي پارچه را سفت‌تر از حد متعارف دور نوزاد بپيچيد ممكن است به مفاصل حساس او آسيب زيادي وارد شود. حتي در برخي موارد مشاهده شده كه مادران ناآگاه و كم تجربه پارچه را با شدت زيادي به دور نوزاد پيچانده و آسيب‌هايي استخوان ران و لگن او وارد كرده‌اند.

در اين موارد بروز عارضه «ديسپلازي مفصل ران» پديده‌اي شايع است. پزشك در خلال بررسي‌هاي دوره‌اي متوجه اين عارضه شده و درمان‌هاي لازم را آغاز مي‌كند. مطالعات نشان مي‌دهد سابقه فاميلي، خارج ساختن نامناسب نوزاد از رحم و جنسيت نوزاد (دختر) خطر ابتلا به ديسپلازي مفصل ران را افزايش مي‌دهد. براي اينكه مطمئن شويد نوزادتان در حين قنداق شدن دچار عارضه ديسپلازي مفصل ران نمي‌شود توصيه مي‌كنيم فضاي كافي در انتهاي قنداق پيچ لحاظ كنيد تا نوزاد بتواند پاهايش را اندكي خم كند.

قنداق كردن نوزاد به چه صورت بايد انجام شود؟
در ابتدا پارچه را بر روي سطحي صاف پهن كرده و از يك گوشه آن به اندازه 20 سانتيمتر تا كنيد تا لبه‌اي صاف داشته باشيد. سپس نوزاد را به پشت و طوري كه شانه او هم سطح لبه صاف باشد روي پارچه بخوابانيد. در ادامه بازوي چپ نوزاد را كنار بدنش قرار داده و گوشه پارچه در همان سمت را بر روي بدنش كشيده و با عبور از روي بازوي راست در قسمت پشت قرار دهيد. سپس همين كار را با بازوي سمت راستش انجام دهيد و در نهايت انتهاي پارچه يعني جايي كه به پاهايش نزديك است را تا كرده و با گره زدن دو گوشه پشتي، به خوبي ثابتش كنيد. مراقب باشيد كه پاهاي نوزاد آزادي عمل نسبي داشته باشد به طوري كه مفصل ران بايد امكان جابجايي داشته و پاها نيز تا حدودي جاي مانور دادن داشته باشند.

چه زماني نوزاد را ديگر قنداق‌پيچ نكنيم؟
اكثر والدين به محض يك ماهه شدن نوزاد ديگر او را قنداق پيچ نمي‌كنند. معمولا نيز ترجيح داده مي‌شود زماني كه نوزاد بيدار است و به سن يك ماهگي رسيده است ديگر قنداق نشود. بسياري تصور مي‎‌كنند كه ادمه قنداق پيچ كردن نوزاد مشكلاتي را در تحرك او و فرآيند رشد در سال‌هاي بعدي ايجاد كند. در كل توصيه مي‌شود كه اگر نوزاد در حالت قنداق پيچ شدن بهتر مي‌خوابد، اين مواقع او را با پارچه‌اي مناسب قنداق پيچ كرد. با اين حال آكادمي طب اطفال آمريكا توصيه پيشنهاد مي‌كند كه قنداق پيچ كردن نوازد تا دو ماهگي ادامه پيدا كند و اين زماني است كه نوزاد به تدريج شروع به غلط زدن مي‌كند.

منبع:

https://www.google.com

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۰:۱۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكـاسي از نـوزاد

بسياري از والدين دوست دارند از نوزادهاي زيباي خود عكس ها ماندگاري بگيرند . اما عكاسي از كودك به هيچ وجه كار آساني نيست زيرا آن ها هميشه خواب هستند و بايد براي داشتن عكس متفاوت ، منتظر حركت هاي جالب آن ها شد

1- نورپردازي

عكاسي از كودكان در فضاي باز بسيار بهتر است زيرا آنها در بيرون آرام تر هستند . كودكان گرماي خورشيد را دوست دارند و در نتيجه آرام مي مانند .

اما در مواقعي كه مجبور به عكاسي در داخل خانه هستيد ، سعي كنيد كودك را در كنار پنجره قرار دهيد كه نور ملايم و خوبي دارد .انتخاب جهت و ميزان نور مناسب در زيبايي و شفافيت عكس تاثير بسياري دارد. 

2- استفاده از وسايل رنگي

استفاده از كلاه و شال گردن براي عكاسي از نوزادان هيچ گاه قديمي و كهنه نمي شود . شال گردن ها اصولاً بافت زيبايي دارند و كودكان دوست دارند آنها را همچون لقمه داخل چيزي بپيچانيد . اگر متوجه شديد نوزاد از اينكه او را داخل شال پيچيده ايد ناراحت است و غر مي زند ، مي توانيد كودك را روي شال يا كلاه بخوابانيد . به اين ترتيب ، مي توانيد عكس فوق العاده زيبايي از كودك بگيريد.

3- وسايل پيشنهادي براي عكاسي

وسايلي كه مي توان در عكاسي از نوزادان از آنها استفاده كرد ، متفاوت است .

به طور مثال ، مي توانيد از بالشت هاي طرح و شكل دار ، اسباب بازي يا عروسك در اطراف نوزاد استفاده كنيد . يا او را داخل پارچه زيبايي قنداق كنيد و روي صندلي هاي متحرك يا تاب قرار دهيد . اين كارها به هيچ وجه براي نوزاد خطرناك نيست.

4 - وسايلي كه بايد از آنها اجتناب كرد

هرگز از شيشه همچون بطري ، كاسه و ... در عكاسي نوزادان استفاده نكنيد . اگر خيلي تمايل به اين كار داريد با فتوشاپ دو تصوير را در كنار هم بگنجانيد ولي نوزاد خود را در كنار يا داخل اين وسايل خطرناك قرار ندهيد . نخستين اصل عكاسي از نوزاد ، آسايش و امنيت اوست.

5 - وسايل جالب ، عجيب و هنري

براي عكاسي از نوزادان مي توانيد از اسباب بازي هاي او يا مبلمان خاص خود استفاده كنيد .

به طور مثال ، از وسايل ماهيگيري ، لباس فرشته ها با همه تجهيزاتش ، لباس يا وسايل آتش نشان ها و ... كمك بگيريد.

6 - عكاسي از چهره آرام كودك در خواب

روز نخست تولد از نوزادان خود عكاسي كنند . در اين زمان ۰۱ تا ۵توصيه ما به والدين اين است كه در كودك بيشتر زمان خود را در خواب سپري مي كند و بسيار شكل پذير هستند . براي داشتن عكس هاي زيباتر مي توانيد از پتو و بالشت سفيد استفاده كنيد تا چهره كودك در خواب بسيار معصوم تر و آرام تر ديده شود.

7 - ديدن عكس هاي نوزادان

براي داشتن ايده هاي خوب و جالب براي عكاسي از كودك بايد عكس هاي بسياري از آنها را ببينيد . وب سايت ها و وبلاگ هاي متعددي با عكس هاي الهام بخش در اينترنت وجود دارند . مي توانيد چيدماني همچون اين عكس ها داشته باشيد يا با الهام گرفتن از آنها، ايده هاي ذهني خود را اعمال و عكاسي كنيد.

8 - استفاده از رنگ

براي عكاسي از چهره هاي معصوم نوزادها خوب است زياد از رنگ استفاده كنيد .

به طور مثال ، وسايل و طرح هاي رنگي كه شبيه هم هستند و تركيب آنها سازگاري لازم را دارد را به عنوان پشت زمينه عكس در كنار هم بچينيد و كودك را درون سبد يا روي بالشت رنگي زيبايي قرار دهيد و سپس عكاسي كنيد . به كادربندي خود نيز بايد توجه داشته باشيد تا بهترين عكس را ثبت كنيد.

9- فرصت را از دست ندهيد

نوزادها بسيار زود رشد مي كنند و ديگر نمي توان اين لحظه ها را بازگرداند . بنابراين ، تا مي توانيد از نوزاد خود پيش از چهاردست و پا كردن و را ه افتادن عكاسي كنيد .

اين روزها ، بسيار زودگذر و ناپايان هستند .

منبع:

https://www.google.com

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۹:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب