آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

نويسنده : وان در السكن
مترجم : ثمره هدايت
اولين چيزي كه در عكس‌هاي وان در السكن به بيننده ضربه وارد مي‌كند موضوع عكس‌هاي اوست در كارهاي اوليه وي، اغلب موضوع‌ها از دوربين روبرگردانده، غمگين و انديشناك‌اند و يا به جاي ديگري خيره شده‌اند. عكاسي نوزاد
عكاس جوان، مردان، زنان و كودكاني را مشاهده مي‌كند كه عميقاً در دنياي خودشان غوطه‌ورند، در تنهايي و رويايشان.آتليه بارداري

در كارهاي متأخر آن‌ها به طور گمراه‌كننده، سرسخت و با اعتماد به نفس به عقب نگاه مي‌كنند. آن‌ها به بازيگري تبديل شده‌اند تحت (زير) فرمان كارگران ماهري كه تنها آرمان (شعار) دارد. نشان بده چه كسي هستي؟ (يا خودت را نشان بده) ـ با اين جملات او كارهاي خودش را تمام مي‌كند. فيلم تأثير گذار او Bye كه در آن او پيشرفت بيماري خودش را به سادگي ضبط كرده است؛ به صورت متوالي و زنجيروار و تهي از شرم بي‌جا.

چيزي كه چشمان مدل‌ها بايد بگيرند در زبان‌ اندامشان منعكس شده. عكاس زيبايي و هاله‌ي اروتيك بدن‌هاي آن‌ها را دوست دارد. ضعف و آسيب‌پذيري و در عين حال توانايي و قدرت آن‌ها را. او بازي وسوسه و ژست را مي‌بيند. كشف پيوسته (ثابت) شكل ديگري از افسون زنانه، از سختي (يا شدت) مردانه يا آرزوي كودكانه.


همانند مجسمه‌اي كه او مي‌خواست تبديل به آن شود. او با حجم و توده سرو كار دارد. با تاريكي و روشني با فرم و تأثير آن‌ در فضا.

او به طور پياپي عكس‌هاي رنگي مي‌گرفت ولي ابزار صحيح او چاپ سياه و سفيد است يا (in Colour).

قدرت (يا نبرد، يا پتانسيل) پر معني و بيانگر، هر سايه (تفاوت ظريف) از سياهي ملايم (تيرگي ملايم) تا سفيد (روشني) بي‌رنگ از دگرگوني (تغيير) ظريف تنها تا كنتراست (تفاوت) چشمگير آن‌ها را به طور كامل مورد استفاده قرار داد.

او بر حرف خودش اصرار داشت، مردي با چشمان خدمتگزار به دنبال كسي كه به آن كمك كند. با اين وجود (ولي) اصلي‌ترين دليل براي او در به وجود آوردن عكس‌هايش بازشناسي (شناخت) خودش است.

فضاهاي منحصر به فرد (ويژه) و موقعيت‌ها در عكس‌هاي او (تصاوير او)هميشه چيزي از احساسات را منعكس مي‌كند. اين خودشيفتگي نيست و به طور آشكار (واضح) مخالف افاده و تكبر است. وان در السكن اصالت را جستجو مي‌كرد و براي او معناي «خالص و دست‌نخورده» ضروري نيست. ولي بيشتر تسليم شدن كامل شخصي با بي‌ميلي در نقش يك زن و يا مرد در زندگي است. تفاوتي ندارد چه اندازه رقت‌انگيز (اسفناك) يا چشم‌نواز باشد.


اين همان دليلي است كه به موجب آن او اغلب از مردم در گوشه هايي از جامعه عكاسي كرد كه براي آن‌ها نفعي در تظاهر در موقعيت‌شان وجود ندارد.

وي غرور و مقاومت آن‌ها را براي زنده ماندن تشخيص داد. خصيصه‌اي كه خودش آن را دارا بود. وان در السكن شخصيتي فروتن (بي تكلف) نبود. او جذابيتي خاص داشت اثري كه از او به‌جا مي‌ماند. مستقيماً با خود او و شرايط محيط اطراف او ارتباط مستقيم داشت. اين خصيصه غيرقابل انعطاف درباره‌ي او است. به نظر او اين تكليف و قضاوتي كه ديگران در مورد او ابراز مي كردند اغلب سخت (مشكل) مي‌آمد.

او تصويري قابل توجه از عكاسي قرن بيستم آلمان از خودش به جا گذاشت و تأثيري قابل توجه بر عكاسان نسل بعد به جاي گذاشت.

خصوصيت كار او خيلي زود به وسيله مردم درك و شناخته شد. او براي دو سال عكاسي كرد و آثارش را در طول سفرش به پاريس در سال ۱۹۴۹ به عنوان عضوي از GKF (اتحاديه عكاسان معتبر هلند) عرضه كرد. انتخابات اتحاديه به طور سرسختانه  اي انجام شد. السكن در اين انتخابات پيروز نشد ولي بدون بحث و مجادله يك سال ديگر در آن‌جا با عكاسان Adwinding آمستردام كه گروهي چپ‌گرا و آوانگارد بودند و بيشتر افراد اتحاديه GKF را تشكيل مي‌دادند و به صورت مخفيانه در سال‌هاي آخر جنگ جهاني دوم بر عليه آلمان‌ها صحنه هايي را ضبط مي‌كردند فعاليت كرد. در طول جنگ در آكادمي هنر آمستردام شركت كرد زيرا مي‌خواست از فشار گروه كارگري آلمان فرار كند. بعد از جنگ به عنوان فردي كه جنگ را نفي مي‌كند براي زماني در معدن كار مي‌كرد.


از لحاظ عاطفي و رواني بازگشت به مطالعه و درس خواندن دراين شرايط براي او غيرممكن مي‌نمود و بدين دليل واحدهاي درسي خود را به صورت نيمه‌تمام رها كرد.

هيچ‌كس درباره‌ي اين سردر گمي و گيجي بعد از جنگ نمي‌توانست اظها نظر كند. سؤالاتي كه براي نسل وان در السكن نسلي كه در طول سال‌هاي افسردگي و نااميدي جنگ جهاني رشد كرده و به بلوغ رسيده بودند بي‌جواب ماند.

حقيقت داستان جنگ كه شامل اخراج يهوديان بي‌گناه هلند شد در اين وضعيت پاريس را كه همچنان مركز فرهنگي اروپا بود و در طول جنگ نسبتاً ويران شده بود ترك كردند.

وان در السكن نيز در تابستان ۱۹۵۰ ـ شهر نوراني ـ پاريس را ترك كرد.

Kryntaconis عكاس مگنوم و عضوي از GKF در ابتدا طي نامه‌اي از Pictorial Service او را به انجمن عكاسان مگنوم در پاريس معرفي كردند. اين‌جا او براي نام‌هاي مشهوري همچون: هنري كارتيه برسون، رابرت كاپا، ديويد سيمور، جرج راجرساند، ارنست هاوس كساني كه او كار آنان را صميمانه مي‌ستود به چاپ عكس مي‌پرداخت و از اين جا بود كه رابطه‌ي خود را با آتاكاندو پناهنده‌ي زيبا و مستعد مجاري آغاز كرد كسي كه سه فرزندش را در خودش جستجو مي‌كرد.

او كارش را در Pictorial Service تنها براي شش ماه ادامه داد. در آن زمان در سورس زندگي مي كرد و هرزگاهي كارهايي در زمينه عكاسي انجام مي‌داد ولي اغلب اوقات را به پرسه زدن و نگاه كردن در خيابان‌ها سپري مي كرد.

سواي از هنرمندان كشورش كه در ميان آن‌ها نقاشاني چون كارل ايل و نويسندگاني نظير سيمون و نيكنوگ وجود داشت او با كسي آشنايي نداشت.


ملاقات او در يك كافه با شخصي روسي باعث ورود او به بوهيا از سنت ـ جرمين ـ دس ـ پرس ـ گروهي كه شامل مردم جواني از مليت‌هاي مختلف بود گرديد. همه‌ي آن ها نشاني از جنگ داشتند. افراد بي هدفي بودند كه روزهاي خود را دربارها و كافه‌ها و رستوران‌هاي كوچك با الكل و مواد مخدر سپري مي كردند. السكن شروع به عكاسي از آن‌ها نمود. آن چه براي او جذاب مي‌نمود نگرش آن ها به زندگي بود كه اغلب مخالف آرزوهاي‌شان بود.

او روش خود را با استفاده از نور مصنوعي، دود و عكس‌العمل‌هايي كه باعث كشف محيط اطرافش مي‌گرديد آغاز نمود.

از مشاجرات، وعده‌هاي غذا و همچنين از بدن‌هاي آن‌ها كه در خواب آرامش يافته، گم شدن در آغوش غرور و نااميدي‌ها عكاسي كرد.

يكي از آن‌ها «ولي مايرس» هنرمند جذاب استراليايي بود كه السكن پرتره‌اي خارق‌العاده از او گرفت كه تصوراتي از زيبايي، خيال و تنهايي در پي داشت.

زماني كه السكن با مديد مسئول بخش عكاسي موزه‌ي هنر مدرن نيويورك در سال ۱۹۵۳ ملاقات كرد استايكن بسيار تحت تأثير او قرار گرفت و كيفيتي داستان‌گونه در كارهاي السكن يافت و از او خواست تا كتابي سواي اين عكس‌ها منتشر سازد.

استايكن نمايشگاه «خانواده بشر» را در سال ۱۹۵۵ ترتيب داد. اين نمابشگاه به لحاظ نمايش ايدئولوژي بعد از جنگ مورد توجه و تشويق قرار گرفت و شامل يكي از تصورات السكن بود و كار او را به طور گسترده از عكاسي اروپاييان بعد از جنگ نشان مي‌داد.موفقيت اين نمايشگاه موفقيت‌هاي ديگري را در مؤسسه هنر شيكاگو و مركز هنري واكر در ميناپوليس در پي داشت. در ضمن، وان در السكن عكس‌هايي پيرامون يك داستان عشقي خيالي كه توسط خود او نگاشته شده بود چيدمان كرد.

در سال ۱۹۵۶ كتابي موسوم به( عشق در كرانه چپ) به طور هم‌زمان در هلند، آلمان و انگلستان بعد از هياهوي فراوان منتشر گرديد. اين كتاب واكنش‌هاي متفاوتي را در پي داشت. صحت مستند گونه‌ي اين كتاب به ويژه طبقه‌ي متوسط هلند را شوكه كرده بود.

مانند بقيه‌ي عمر خود، اين بار نيز وان در السكن در برابر سانسور بي‌پرده و علني ايستادگي كرد.

در بررسي‌هاي مربوط به نمايشگاه موزه‌ي هنرهاي مدرن او، وان در السكن با ويگي مقايسه شد. اثر ويگي موسوم به شهر عيان ۱۹۴۵ يه شكلي حيرت‌آور اولين كتابي است كه وان در السكن از آن به عنوان منبع الهام مستقيم خود نام مي‌برد.

اما تصاوير ويگي از زندگي در عمق جامعه‌ي شهري تصاوير يك گزارشگر نگران هستند همان افراد همچنان در عكس‌هاي وان در السكن ظاهر مي‌شوند و اين نشان از يك داستان جاري دارد. در اين مفهوم وان در السكن جايي بين «ويگي» و
«نان‌گلدين» قرار دارد. عكاس اثر موسوم به ترانه وابستگي جنسي نان گلوين خود نيز يكي از طرفداران وان در السكن است.هر دوي آن‌ها اعضاي نسلي هستند كه به تصوير مي‌كشند. اگر چه درگيري و ايفاي نقش نان در آن شخصي‌تر است. يك دليل ديگر ربط دادن كار وان در السكن با كار نان گولوين وجود دارد: آرايش كتاب او داراي كيفيات يك فيلم است. در كار هر دو عكاس ايده اكتشاف و تحقيق در مورد حدود و پتانسيل عكاسي، فيلم و نمايش اسلايد نقشي مهم ايفاء مي‌كند.

تا هنگامي كه عشق در كرانه چپ سر از كتاب‌فروشي‌ها درآورد، او بار ديگر در آمستردام زندگي مي كرد. در اين هنگام او با آتاكاندو بود. در سال ۱۹۵۴ با او ازدواج كرد. در پاريس او عكس‌هاي زيادي از كاندو و بچه هايش گرفته بود و مي‌خواست كتابي از زندگي خانوادگي آن‌ها بسازد.

در اين ميان عكس‌هاي زيبايي از بچه‌هاي او نيز در فيلم‌هاي وان در السكن مانند: به زندگي خوش آمدي كوچولو ۱۹۶۳ اين شكل از صميميت، سحر روزمره‌ زندگي، همچنان به شيوه‌اي مشابه بيان مي شود.

آمستردام از زمان سفر او به پاريس تغيير زيادي كرده بود. دوران سركوبگر بازسازي بعد از جنگ ديگر به سر رسيده و بي بندباري جنسي و مصرف الكل رايج شده بود. بعد از طلاق، او مدتي با يكي از دوستان ژورناليست خود به نام وان و ريجمان كار مشتركي را تجربه مي‌نمود.

در حالي كه جاز كرانه شرقي آمريكا با شدت هر چه تمام‌تر و فزاينده‌اي شنيده مي‌شد.


به لطف يان و ريجمان وان در السكن به اولين كنسرت جاز خود رفت. اين كنسرت در محل اجراي كنسرت‌ها در تاريخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۵ برگزار مي شد. او كه از همان ابتدا طرفدار اين موسيقي بود تا سال ۱۹۵۹ به كنسرت‌هاي بي‌شماري در آمستردام و لاهه رفت و در اين كنسرت‌ها از همه نوازندگان بزرگ عكس گرفت، از مايلز ديويس گرفته تا فيتز جرالد. در سال ۱۹۵۹ اين عكس‌ها در كتاب كوچكي تحت عنوان جاز چاپ شد: چاپ‌هاي دانه‌هاي پر از كنتراست، تصاوير موزييسن‌ها و تمركز شديد با ريتمي ديناميك و قدري فيلم‌گونه.

با وريجمن، وان در السكن در طي اين سال‌هامشغول به انجام كارهاي مربوط به روزنامه‌نكاري شد كه يكي از آن‌ها مربوط به اوباش بود كه در مجله وريج ندرلند در سال ۱۹۵۵ چاپ شد. عكس هاي او در روزنامه‌هاي عمده‌ هلند به چاپ مي‌رسيدند، مانند دي ولكسكرانت و هت پارول. دوربين روليكورد او كم كم جاي خود را به دوربين ايكا با لنزهاي تله فوتو داد و اين منجر به تغيير در سبك‌ و ديناميك تصاوير او شد تا عكس‌هايش ژورناليستي‌تر شود. بعد از يك دوره سر در گمي‌ در روابط، او عاشق گردا وان در وين شد كه در آن هنگام دانشجوي مجسمه‌سازي شد و در سال ۱۹۵۷ با او ازدواج كرد.

در همان سال به دعوت برادر همسرش كه يك مردم‌شناس بود عازم آفريقا شد. اين شخص براي موسسه‌اي كار مي‌كرد كه اولين بار دو كتاب او را منتشر كرد و پول بليط هواپيماي او را داد و قصد داشت تا سفر او را در قالب يك كتاب منتشر سازد: كتاب‌ها همواره داراي چارچوب معروف وان در السكن بودند و او بيش از ۲۰ عدد از اين كتاب‌ها را منتشر ساخت. همه اين كتاب‌ها داراي نشان او هستند. وي با طراحان برجسته هلندي كار كرد اما اثر كار خود او هميشه نمايان بود. كولاژهاي چاپ شده او همواره از ديوارهاي خانه‌اش آويزان بودند. او دائماً روش‌هاي تقويت تصاوير به وسيله خود آن ها و نيز كنتراست آن‌ها با يكديگر يا نمايش يك خط فكري را آزمايش مي‌كرد.

باگارا كه روايت سفر وان در السكن به افريقاست در سال ۱۹۵۸ چاپ شد. اين كتاب زيبا واكنش كتبي را ايجاد نمود. همان‌طور كه انتظار مي‌رود،اين كتاب فاقد آثار انسان‌شناسي است. او از پستي بلندي‌هاي دراماتيك روستاي باندا با شور و شعري عكس گرفته كه مختص خود اوست.


كتاب بعدي او به نام «زندگي شيرين» سند مهارت او است. عكس‌ها و نيز روايت با زيبايي و پويايي خود اثرگذار مي‌نمايند. اين كتاب در سال ۱۹۶۶ تقريباً شش سال بعد از سفر ۱۴ ماهه او با گردا به آفريقاي غربي و جنوبي، مالزي، سنگاپور، هنگ كنگ، ژاپن، مكزيك و امريكاي شمالي منتشر شد. در طي اين سفرها، به ويژه در ژاپن، او روش مشاهده‌ خود را كامل كرد. در اين جا او صرفاً مشاهده گر نيست بلكه كارگردان نيز هست. تفاوت كاملي ميان عكس‌هاي گرفته شده در دوربان و اوزاكا مشاهده مي‌شود.

اولي تصويري روشن از تبعيض نژادي در افريقاي جنوبي است و نقطه‌ اوج آن كلك چاپي است كه به عابر سفيدپوست هاله‌اي نور مي‌دهد. اين نوع چاپ در هلند رايج بود. به ويژه در دهه ۱۹۷۰. تصوير دوم رويارويي مستقيمي را نشان مي دهد كه تقريباً نمايشي تهديدآميز از جذابيت ژاپني است، گروهي از تصاوير كه مي‌تواند براي عكاس مرگ‌آفرين باشد: تصويري مبتني بر تقابل.

سال‌ها بعد در يك مصاحبه راديويي در سال ۱۹۸۷، وان در السكن كه روشش شبيه به شكاري بوده كه طي آن او از دور دست طعمه خود را كه زوج‌هاي زيبا، شگفت‌انگيز و پر رمز و راز بودند مي‌ديده و سپس روي آن‌ها زوم مي‌كرده(و سر انجام به موقع آن‌ها را با يك لنز زاويه باز مي گرفته است.) شرح اين روش، شامل تغيير لنز داراي كيفيتي فيلم‌گونه است. اين تصادفي نيست. در طي همين سفر به دور دنيا، فيلم كه تا آن موقع او به طور آزمايشي مورد استفاده قرار مي‌داد به تدريج تبديل به مديوم ثانويه او شد. با يك فيلم براي انجمن كشتيراني هلند او توانست مخارج سفر خود و گردا با قايق را تأمين نمايد. منبع دوم پول به وسيله فيلم‌هاي مسافرتي تأمين شد كه او با گردا توليد ‌كرد: اين فيلم‌ها به صورت ماهانه توسط تلويزيون هلند پخش شد.

وان در السكن به سختي توانست ناشري را براي اثر خود موسوم به «دنياي ديوانه» پيدا كند. اين كتاب مربوط به سفر او به دور دنيا بود. تا حدي به دليل استيصال، او در دهه ۱۹۶۰ شروع به فيلمبرداري با دفعات بيشتري كرد و فيلم‌هاي مستند و مصاحبه‌هاي تلويزيوني زيادي ساخت كه به دليل تكنيك نسبتاً ساده و قابل مانور آن با سينما واريته شباهت زيادي داشت. مانند رابرت فرانك كه شروع به فيلم‌برداري در همان زمان كرد وان در السكن موضوعات خام و يا زندگي‌نامه خود را ترجيح مي‌داد. براي هلند، رويكرد وان در السكن خروج كامل از تلويزيون فعلي را نشان داد، كه به صورت رسمي كارگرداني شد. در بسياري از فيلم‌هايش او نقش يك شخص و يك عكاس و يك فيلم‌بردار را بازي مي‌كرد. يكي از نمونه‌هادوربين محبوب ۱۹۷۱ است كه تصوير خود اوست كه تا حدي به وسيله گردا گرفته شده است و وان در السكن به خاطر آن جايزه سينماتو گرافي را دريافت نمود.


در ارتباط با انتشار «زندگي شيرين» در سال ۱۹۸۶ موزه استدليك در آمستردام يك نمايشگاه از آثار قبلي او تحت عنوان «هي، اونو ديدي؟» ترتيب داد. اين وداع وان در السكن با عكاسي بود. اين آثار كه كاملاً با سبك دهه ۱۹۶۰ هماهنگ بود به عنوان يك رويداد بزرگ ظاهر شد. ورودي كه شامل يك راهروي كوچك بود كه ديوارهاي آن با عكس‌ها پوشيده شده بود. در اولين اتاق صداي يك روزنامه‌نگار معروف كه از يك خيمه كاغذ طلايي مي‌آمد شنيده مي شد كه يك كتابچه كلاسيك را مي‌خواند. اين كتابچه مربوط به عكاسي با موضوع تجهيز يك تاريكخانه بود. در داخل خيمه مذكور تاريكخانه قرار داشت: يك هرج و مرج بي‌سابقه. اين نمايشگاه مركب از تعداد زيادي عكس، صفحه‌هاي كنتاكت، اسلايد و اظهارات عكاس بود. كتاب همراه با آن كه در ۷ چاپ خارجي منتشر گرديد به همان اندازه موفق بود و بدين ترتيب اين نه تنها يك وداع نبود بلكه شروعي جديد بود.

به دنبال اين رويداد، او با مجله با كيفيت «خيابان» قرارداد بست و تا سال ۱۹۷۹ با اين مجله كار كرد و با نويسندگان مشهور در سفرها همراه شد. از روي اين اثر كه اغلب به صورت اسلايدهاي رنگي بود او گلچيني برداشت نمود و به صورت كتاب دوستت دارم ۱۹۷۷ درآورد. او گفت كه اين كتاب مردم، كتاب زنان و مردان، ليبيدو، ***، عشق و دوستي است. شرح شادي، غم، رنج، مرگ،جنگ، شجاعت و زندگي است. Joie de vivre و درگيري كه در اين شرح ظاهر مي شوند ويژگي وان در السكن هستند.

عكس‌ها از جمله دوستت دارم نه فقط از اشكال مختلف عشق و شهوت بلكه از نفرت، هماهنگي و ستايش شيوه ادامه راه توسط اشخاص تحت شرايط باورنكردني بهره مي‌برد. بنابراين كتاب فوق در يك مفهوم پاسخ دهه ۱۹۷۰ به خانواده نوع بشر است. تركيبي پويا از تحولات شديد اجتماعي و پديده‌هاي آن سال‌ها، از فرهنگ آزادي جنسي گرفته تا عواقب سريع قحطي در بنگلادش. بر خلاف خانواده نوع بشر، اين مبتني بر ايدئولوژي برابري نيست بلكه بر اساس احترام به فرديت است. اد فردي خوش سليقه بود اما همچنين فردي بود كه داراي وجدان اجتماعي نيرومندي بود. او كه يك فردگرا هرج و مرج طلب يا آنارشيست بود به هيچ دسته‌بندي و جناح سياسي وابسته نبود، اگر چه دو برنامه تلويزيوني درباره جهان سوم توليد كرد كه منجر به جمع‌آوري پول به صورت گسترده شد. معروف‌ترين اين‌ها يك برنامه درباره قحطي سال ۱۹۷۴ در بنگلادش بود. اين اثر نتيجه مستقيم قرارداد عكاسي با يك هفته‌نامه بود. (دوستت دارم) نيز در موزه استدليك به نمايش درآمد. در طي اين دوره وان در السكن همچنان با اين شكل از نمايش كار مي‌كرد. يك اجبار مشابه در آزمايش در سال ۱۹۷۸ منجر به ايجاد كتاب بي‌تكلف و شاد به‌نام «سلام» شد كه در آن او تصاويري رنگي از زوج‌هايي كه در گذشته عكاسي كرده بود در كنار هم قرار داد. اين سه مضمون به دهه‌هاي آخر زندگي اد شكل مي دهند: خانه‌اي جديد و عشقي جديد در روستاي آن سوي آمستردام، علاقه روبه رشد به ژاپن كه در خلال سفرها  كتاب‌ها و نمايش‌ها نشان داده شده و سرانجام بيماري نهايي كه منجر به ايجاد شاهكار آخر او يعني فيلم خداحافظي شد. ازدواج او با گردا كه از او دو بچه داشت در آغاز دهه ۱۹۷۰ متلاشي شد. وان در السكن كه ساكن شهر بود به يك مزرعه در ايسلمير در نزديكي ادام نقل مكان كرد و براي مدتي عكاسي و فيلمبرداري را كنار گذاشت. بعد از مدتي تنها زندگي كردن او شروع به برقراري ارتباط با زني جوان‌تر به نام آنك هيل هورست نمود. الهام او بازگشت. آن‌ها صاحب يك پسر بچه شدند و در سال ۱۹۸۰ وي كتاب خود موسوم به ماجراهاي ييلاق را منتشر كرد. اين كتاب كه به صورت فيلم هم درآمد به تمجيد از زندگي روستا مي‌پردازد و زندگي خانوادگي در تصاوير شخصي و بسيار رمانتيك را تحسين مي‌نمايد.


بعد از سفر به دور دنيا، ژاپن و ساكنان آن براي وان در السكن معناي خاصي پيدا كردند. تصاوير اوليه او از ژاپن نشانگر جامعه‌اي است كه هنوز سنتي و بومي خالص است. البته اين موضوع به سرعت تغير كرد و در دهه‌هاي ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ ديگر ژاپن با گذشته فرق داشت. براي خود ژاپن، عكس‌هاي اد ارزش تاريخي زيادي داشتند، چون هيچ عكاس ديگري در
آن زمان با چنين شيوه‌ي مستندي كار نمي‌كرد. يك كتاب از اين عكس‌هاي زيبا در سال ۱۹۸۷ در ژاپن چاپ شد. مثل هميسيشه، اشخاص غير عادي بودند كه توجه او را به خود جلب مي‌كردند: همراه با زندگي خياباني، او بقدرت مردانگي ياكوزاها ـ جنايتكاران ژاپني ـ و مناسك كشتي‌گيران سامو و گيشاها را به تصوير كشيد.

به ويژه در دهه ۱۹۸۰، وان در السكن مكرراً به ژاپن سفر كرد و هدفش نگارش كتابي فراگير بود كه سرانجام در سال ۱۹۸۸ تحت عنوان «كشف ژاپن» منتشر شد. در اين اثر وان در السكن خود را مجذوب تمايز مشخص ميان كهن و روش‌هاي فعالي زندگي كه متأثر از غرب است و در ميان جوانان بيان مي‌شود نشان مي‌دهد، مضموني كه او در دهه ۱۹۸۰ در آمستردام كشف نمود. تحسين خود ژاپني‌ها نيز موجب ايجاد نمايشگاه‌هايي در اين كشور شد و كارهاي قبلي نيز به زبان ژاپني مجدداً منتشر گرديد و كار او بارها و بارها نمايش داده شد. نمايشگاه آثار قبلي او بلافاصله بعد از مرگ وي در سال ۱۹۹۳ در توكيو و اوزاكا برگزار گرديد.
منبع:
Visser Hripsime _ Van Der Elsken. Phaidon.۲۰۰۲
منبع:
عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۴۹:۲۶ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

«عكاس آزادBelt Annie Griffiths ‎ در حال بازگشت از تدريس و آموزش در يك كارگاه عكاسي به من گفت ‏‏" بايد يك نگاه اساسي به كارهاي يكي از دانشجويان دختر به نام ‏Karen Ducey ‎بيندازم"‏
اما من قبلا كارهاي او را ديده بودم.‏Ducey ‎ در عكس هايش از زندگي مردمان سخت كوشي كه بسيار متفاوت از ‏ما مي زيستند، قدرت و توان آن انسان ها را در محيط و پيرامون خشن شان به تصوير كشيده بود ، تصاويري ‏كه قدرت واقعي داشتند و با نور ، تاريكي و رنگ دريا و محيط اطراف آن در هم آميخته بودند.آنچه كه در اين ‏ميان مرا به طرز شگفتي تحت تاثير قرار داده بود خستگي ناپذيري و رضايت ‏karee ‎دربرابر شرايط سخت و ‏مشقت بار محيطي و حضور در ميان مردماني با فرهنگ بيگانه و تهيه عكس در آن شرايط بود. جالب است كه يك ‏زن جوان براي بيان ديدگاه ها و رساندن صداي خود به ديگران، اينگونه عكاسي را انتخاب كرده است.»‏
‏ ‏
‏"تام كندي " دبير عكس مجله نشنال جئوگرافيك در سال هاي ‏‎1987-1997‎


Karen ducey ‎در سال 1963 در ‏Long Island ‎ نيويورك متولد شد. در سال 1986 در رشته علوم سياسي از ‏دانشگاه ‏Wisconsin-Madison ‎فارغ التحصيل شد. دو سال بعد در يك برنامه عكاسي به نام ‏MFA ‎در مدرسه ‏هنرهاي تصويري نيويورك شركت كرد ، پس از آن به طور پاره وقت و بعنوان دستيار ‏Bruce Davidson ‎‏(عكاس) در آژانس مگنوم آغاز به كار كرد و به عنوان كارمند عكاس كانال 13 ‏WNET ‎استخدام شد.
مقالات تصويري او در ‏Seattle Times, GEO, National Fisherman, Alaska Fisherman’s ‎Journal ‎به چاپ مي رسيدند.‏Ducey ‎در حال حاضر به عنوان عكاس آزاد براي ‏Seattle Times ‎كار مي كند ‏و در كنار تدريس فوتوژورناليسم و سخنراني در دانشگاه ها به عكاسي تجاري از آلاسكا براي شيلات ادامه مي ‏دهد.‏ آتليه نوزاد

عكاسي را چطور شروع كرديد ؟

اولين بار كه چيزي در مورد كلوپ " صيادان خرچنگ درياي ‏Bering‏" شنيدم زماني بود كه تابستانها به ‏عنوان ماهيگير در آلاسكا ماهي آزاد صيد مي كردم. بعد از گذراندن يك دوره دوساله عكاسي در مدرسه هنرهاي ‏تصويري نيويورك و در حاليكه بي كار بودم تصميم گرفتم در تهيه كتابي در باره صيد خرچنگ همكاري كنم. ‏چون با موضوع كتاب آشنا بودم به اين نتيجه رسيدم كه ضمن عكاسي از اين پروژه به عنوان كارگر بر روي ‏عرشه كشتي هم كار كنم و پولي در بياورم.‏
وقتيكه به عنوان پيشخدمت در رستوراني در كدياك آلاسكا مشغول به كار بودم صيادان خرچنگ را از قاب پنچره ‏اي رو به لنگرگاه مشاهده مي كردم كه خود را براي فصل صيد شاه خرچنگ آماده مي كردند.‏ عكاسي از كودك
آنها به بندرگاه ‏Dutch ‎، بزرگترين بندر صيادي در آلاسكا مي رفتند، جايي كه صيادان و قايق هاي صيد خرچنگ ‏از آنجا عازم درياي ‏Bering ‎مي شدند.بدجوري دلم مي خواست همراه آنها بروم البته من به خاطر پول مي رفتم ‏و هيچ كس من را به عنوان يك كارگر عرشه يا ديده بان استخدام نمي كرد، تا اينكه يك روز يك آدم خوب و نيكو ‏كار پشت يكي از ميزهاي رستوراني كه من پيشخدمتش بودم نشست و به داستان اندوهبار پريشاني من گوش فرا ‏داد! نتيجه اين شد كه او بليت هواپيمايش را به مقصد بندرگاه ‏Dutch ‎به من داد و من در حاليكه حدود 30 دلار ‏پول ،ده حلقه فيلم عكاسي ،چند تايي دوربين مكانيكي ،لنز و لباس باراني به همراه داشتم به بندرگاه رسيدم. ‏

پروژه عكاسي مورد علاقه تان كدام يك از كارهايي است كه تا به حال انجام داده ايد؟

اولين پروژ ه اي كه انجام دادم پروژه مورد علاقه ام نيست اما مطمئنا به ياد ماندني ترين آنها است؛
كشتي كه با آن عازم صيد خرچنگ بوديم به ياد كشتي غرق شده "موبي ديك" نام گذاري شده بود .من به عنوان ‏كارگر عرشه و آشپز استخدام شده بودم و اميدوار بودم كه براي عكاسي وقت كافي داشته باشم .كشتي صيادي در ‏اكتبر آماده حركت و در طوفاني كه ده روز طول كشيد گرفتار شد.
موتور و ژنراتورهاي كشتي دائم دچار مشكل مي شدند . آب از جاهاي مختلف كشتي به داخل درز پيدا كرده بود و ‏امواج، كشتي را نابود كرده بودند.من در حاليكه دچاردريا زدگي شده بودم در اتاق گل آلود سكان كشتي مي ‏خوابيدم.تنها كاري كه مي توانستم انجام دهم تماشاي رادار بود. ‏
يك بار كه بر اثر تكان هاي وحشتناك كشتي جليقه هاي نجات كف آن ولو شدند من يكي از آنها را برداشتم و زير ‏سرم گذاشتم فكر مي كردم ممكن است به آن نياز پيدا كنم. به طور معجزه آسايي به ساحل برگشتيم ، كاپيتان و ‏خدمه كشتي روي كشتي هاي ديگر مشغول به كار شدند .ده روز بعد من شاهد كشتي هاي زيادي بودم كه براي ‏صيد خرچنگ عازم دريا بودند اما كشتي ما در ميان آنها نبود چون براي تعمير به سياتل فرستاده شده بود .نمي ‏دانستم چكار كنم ، مطمئن نبودم كه مناسب عكاسي از داستان خرچنگ ها باشم .‏
دريازدگي ، سخت، مرا نا توان كرده بود و به دشواري عكس مي گرفتم.‏
دو سال بعد همين كشتي با يك صاحب و نام جديد عازم صيد خرچنگ در درياي ‏Bering ‎شد ، اما هرگز برنگشت ‏و هر شش خدمه آن همراه كشتي غرق شدند.‏


Ducey_mlk.jpg


چه چيزي اين مجموعه كار ها را براي شما خاص و ويژه كرده است ؟

اين مجموعه كارها تلاشي براي رسيدن به فهم و درك عميق تر از جاذبه ها و كشش دريا براي صياداني است كه ‏صدها مايل دورتر از خشكي بر روي دريا كار مي كنند ، در اين راه شما احساسي ميان آزادي كامل و محصور و ‏محدود شدن در يك كمپ كاري شناور كه با ديوار هاي بي پايان دريا و آسمان احاطه شده ، خواهيد داشت.
دنياي جديد شما تشكيل مي شود از كشتي و قايق ،همكاران و درياي بسيار سرد.
شما تا بازگشت كشتي به ساحل نمي توانيد كار را رها كنيد. ممكن است مريض شويد اما اجازه نداريد از كار دست ‏بكشيد .در چنين شرايطي ،شما مدام در حال آزمايش جسمي و روحي مهارت ها و توانايي هاي خود براي بقا و ‏زنده ماندن هستيد. خانواده جديد و غريبي پيدا مي كنيد و بايد به آنها اعتماد كنيد، در عين حال وقتي كه باز به ‏ساحل برمي گرديد احساس مي كنيد قادر به انجام هر كاري هستيد.‏
آزادي حضور در دريا يك اعتياد توهم زا است كه افراد را به بازگشت براي مجازات و تنبيه بيشتر ترغيب مي ‏كند. ‏‎ ‎
من به مدت هشت ماه در هر دوره و در سه زمستان بر روي اين پروژه كار كردم.اين بخشي از يك پروژه ‏بزرگتر در مورد كتابي در باره صيادي تجاري آلاسكا است كه خودم انجام داده ام .
براي تامين هزينه هاي آن گاهي اوقات به عنوان كارگر عرشه براي خودم كاري دست و پا مي كردم تا در كنار آن ‏موقعيتي براي عكاسي پيدا كنم .ساير اوقات به عنوان عكاس، با آشپزي و نگه داشتن سكان ، راهي براي ادامه ‏مسيري كه انتخاب كرده ام مي يابم .‏

چه توصيه اي براي علاقمندان و مبتديان فوتو ژورناليسم داريد؟

فكر نمي كنم در هيچ موقعيتي براي توصيه دادن به علاقمندان فوتو ژورناليسم باشم .من هنوز در حال تلاش هستم ‏، فقط مي توانم بگويم ، هر روزي كه مي توانيد عكس بگيريد .‏

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۴۸:۱۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

سايت فارنت - سلمان صحافي: يكي از بهترين سرگرمي‌هاي يك كودك كه در آينده هم به كارش خواهد آمد عكاسي است.

۱۳ درس براي آموزش عكاسي به كودك خود


بيشتر كودكان به عكاسي علاقه دارند و به محض اينكه دوربين را در اختيارشان مي‌گذاريم، شروع به عكاسي از در و ديوار و … مي‌كنند. با وجود انبوه عكس‌هاي ناشيانه، گاهاً به عكس‌هايي برميخوريم كه در نوع خود جذاب و زيبا هستند. پس چرا به كودكان خود عكاسي آموزش ندهيم؟

قطعاً اگر آنها را در مسير درست عكاسي قرار داده و توصيه‌هاي لازم را به آنها بكنيم، آنها عكس‌هاي بهتر بيش‌تري خواهند گرفت و يادگيري عكاسي و تجربه كردن آن، در آينده به دردشان خواهد خورد. در اين مقاله قصد داريم ۱۳ نكته‌آي را بگوييم كه در آموزش عكاسي به كودك خود بايد مدنظر قرار دهيد. البته مي‌توانيد وقت زيادي براي آموزش عكاسي به كودك خود بگذاريد، اما به اين نكته توجه كنيد كه نبايد آموزش‌هاي شما به سمتي برود كه خلاقيت‌ها و بازيگوشي‌هاي كودكانه فرزند شما از عكس‌هايش محو شود.آتليه نوزاد

1 . «تجربه كن»

فرزند خود را از درجا زدن در كليشه‌هاي عكاسي و قاب‌هاي بي خطر منع كنيد. او را ترقيب كنيد به تجربه شكل‌ها و ديد‌هاي متفاوت تا به زيبايي‌شناسي شخصي خود برسد. در اين زمينه مي‌توانيد توصيه‌هاي زير را بكنيد؛

. از پرسپكتيوهاي متفاوت عكاسي كن؛ از زاويه بالا، از زاويه پايين، …

. از سوژه دور و يا به آن نزديك شود تا قاب‌هاي متفاوت‌تري را تجربه كني

. اطراف سوژه خود بچرخ و از زاويه‌هاي متفاوت آن عكاسي كن

. عكاسي در تنظيمات متفاوت دوربين را تجربه كن (بايد كار با تنظيمات دوربين را قبل‌تر به آموزش داده باشيد)

2 . «حواست به پس زمينه باشه»

يكي از چيزهاي ساده‌اي كه اغلب كودكان هنگام عكاسي فراموش مي‌كنند، توجه به پس زمينه و پيش زمينه عكس است.

به او آموزش دهيد كه قبل از گرفتن عكس پس زمينه و پيش زمينه را چك كند تا چيزي عكس را دچار مشكل نكند و در صورتي كه چنين بود، با تغيير زاويه و قاب، اين مشكل را برطرف كند.

۱۳ درس براي آموزش عكاسي به كودك خود

3 . «دوربينو صاف بگير»

مشكل ساده ديگير كه اغلب كودكان در هنگام عكاسي با آن مواجه هستند، كج بودن قاب بندي‌هاي آنها است. البته صاف بودن قاب قانني غير قابل تخطي نيست و اين كج بودن گاهي باعث مي‌شود كه عكس آنها جذاب‌تر و كودكانه‌تر باشد. اما ابتدا آنها بايد گرفتن عكس با قاب صاف را يادبگيرند و بعد از آن تخطي كنند.

از كودك خود بخواهيد كه قبل از فشردن دكمه شاتر، از صاف بودن قاب خود مطمئن شود.

4 . چگونگي در دست گرفتن دوربين

واقعيت آن است كه نه تنها كودكان، بلكه بسياري از بزرگسالان نيز بلد نيستند چگونه دوربين را در دست بگيرند. درست در دست گرفتن دوربين باعث مي‌شود لرزش كمتري وارد عكس‌ها شده و كنترل بيش‌تر و بهتري بر عكس‌ها داشته باشيد.

به راحتي و با چند تذكر ساده مي‌توانيد نحوه درست دست گرفتن دوربين را به كودك خود آمزش دهيد. شايد در ابتداي كار كمي برايش سخت باشد، اما به مرور و اندكي سخت‌گيري از سوي والدين، او به حالت درست گرفتن دوربين عادت خواهد كرد.

۱۳ درس براي آموزش عكاسي به كودك خود

5 . «از نزديك عكس بگير»

مسئله‌اي كه اغلب عكاسي از كودكان از آن درك درستي ندارند اين است كه نمي‌دانند چقدر بايد به سوژه خود نزديك شوند. اغلب از يك فاصله ثابت معمولاً دور از سوژه‌هاي خود عكاسي مي‌كند.
بايد اين مفهوم را به آنها آموزش دهيد كه براي بهتر ديده شدن جزئيات سوژه خود در عكس، بايد به آن نزديك شوند. يكي از مسائل فني‌اي كه بايد در اين زمينه ياد بگيرند استفاده از قابليت زوم لنز است.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۶:۲۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

همانطور كه مي‌دانيد قابليت Live View (نماي زنده) دوربين‌هاي DSLR عكس را پيش از گرفته شدن به شما نشان مي‌دهد. با روشن كردن اين قابليت، آيينه‌اي كه عكس را بر منظره ياب (visor) انعكاس مي‌داد از كار مي‌افتد و در عوض عكس بر LCD دوربين شما نمايش مي‌يابد. در ادامه اين مطلب به بايد ها و نبايد هاي استفاده از نماي زنده (Live view) مي پردازيم.عكاسي بارداري

مزيت اصلي نماي زنده (Live View) اين است كه شما هر آنچه مي‌بينيد را ثبت مي‌كنيد. همچنين اين قابليت، نماي ۱۰۰ درصد به شما مي‌دهد و اين به كادربندي صحنه شما به ويژه در عكاسي منظره كمك شاياني مي‌كند در صورتي كه در بسياري از دوربين‌ها منظره ياب يا ويزور تنها قادر به نمايش ۹۵% صحنه مي‌باشد.آتليه عكاسي نوزاد

نماي زنده شبيه سازي دقيقي از نوردهي دارد. به عبارت ديگر تصويري كه در نماي زنده مي‌بينيد نوردهي نزديكي به نوردهي اصلي شما دارد كه براي عكاسي در نور كم بسيار كاربردي است.

با آگاهي در مورد زمان استفاده از Live View و زماني كه بايد از آن اجتناب كنيد به نتايج بهتري دست خواهيد يافت و در اين مطلب لنزك ما قصد داريم ۱۰ نكته‌ي مهم در مورد اين قابليت را با شما به اشتراك بگذاريم.

كاربردهاي نماي زنده در عكاسي:

در عكاسي از اشياي بي جان

براي عكاسي از اشياي بي جان قابليت Live View دوربين خود را روشن كنيد. اگر زمان كافي براي عكاسي داريد، دوربين را بر سه پايه‌اي سوار كنيد و از قابليت نماي زنده براي كادربندي سوژه‌تان استفاده نماييد. اگر دوربين را در دست داريد بهتر است با منظره ياب اپتيكال كار كنيد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


در فيلمبرداري
براي فيلمبرداري حتما Live View را روشن كنيد، البته شما حق انتخاب ديگري نداريد چون به محض انتخاب حالت فيلمبرداري دوربين به طور خودكار نماي زنده را فعال و منظره ياب را غيرفعال مي‌كند. البته ديدن صفحه‌ي نمايش در تابش مستقيم نور خورشيد سخت است بنابراين در منوي تنظيمات دوربينتان روشنايي صفحه نمايش را تغيير دهيد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


نماي شبكه‌اي – Grid Display

قابليت نماي زنده كاربرد بسيار خوبي براي كادربندي صحنه دارد. شما در آن نمايي ۱۰۰ درصدي از صحنه داريد و همچنين با فعال كردن Grid با سهولت بيشتري مي‌توانيد از قانون يك‌سوم پيروي كنيد و كادربندي را انجام دهيد. به منوي اصلي رفته و به دنبال گزينه‌ي Grid Display بگرديد و از بين گزينه‌ها Grid 1 را انتخاب نماييد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


بررسي نوردهي

براي بررسي دقيق‌تر نوردهي از Live View استفاده نماييد. برخلاف ويزور قابليت نماي زنده مي‌تواند براي نمايش نوردهي تصوير، روشنايي و تاريكي صحنه را تنظيم نمايد. شما همچنين مي‌توانيد براي بررسي هر چه دقيقتر به هيستوگرام (histogram) مراجعه كنيد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


عكس گرفتن در شرايط سخت

براي عكس گرفتن از پايين به بالا يا از بالا به پايين يا در زوايايي كه نگاه كردن از طريق منظره ياب ممكن نيست Live View كاربرد بسيار خوبي دارد، به ويژه اگر DSLR شما از LCD چرخان برخودار باشد و يا بتواند تصوير Live View را توسط امواج واي-فاي بر تبلت يا گوشي هوشمندتان نشان دهد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


فوكوس دستي

علي رغم دقت بالاي اتوفوكوس Live View، شما با فوكوس دستي مي‌توانيد بخش‌هاي مهم تصويرتان را به واضحترين شكل ممكن ثبت نماييد. لنز را بر تنظيمات فوكوس دستي (Manual Focus يا MF) قرار دهيد، مربع فوكوس را بر المان مورد نظرتان ببريد، كليد بزرگنمايي را براي نمايشي ۵برابري يا ۱۰برابري از صحنه فشار دهيد و سپس براي رسيدن به عكسي شارپ حلقه‌ي فوكوس را بچرخانيد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


در وضعيت‌هاي كم نور

ديدن صحنه توسط منظره ياب در شب يا در زمان تاريك بودن هوا خيلي دشوار است بنابراين قابليت نماي زنده در چنين مواقعي بسيار كاربردي بوده و شما مي‌توانيد پيش از فشردن كليد شاتر نمايي از عكستان داشته باشيد.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند


و حال مواقعي كه نبايد از نماي زنده استفاده كنيد :

در عكاسي پرتره

در عكاسي پرتره اگر منظره ياب را بر چشمتان قرار دهيد كنترل بيشتري بر دوربين خواهيد داشت و از اين رو بهتر مي‌توانيد نسبت به وضعيت سوژه‌تان واكنش نشان دهيد. ثابت نگه داشتن دوربين در هنگام استفاده از Live View دشوارتر است.

نماي زنده يا Live View : بايدها و نبايد‌هايي كه هر عكاسي بايد آن ها را بداند

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۵:۲۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

راز كليديhttps://www.digikala.com/Search/Category-digital-camer پرتره، بيش از اينكه به تنظيمات دوربين بستگي داشته باشد، ارتباط برقرار كردن و سازگاري با مدل است. اما در هنگام عكاسي كودك، زماني كه در حال نورپردازي هستيد و روي به تصوير كشيدن حالات چهره مدل تمركز داريد، ممكن است برخي از تنظيمات را ناديده بگيريد و در نتيجه نتوانيد عكسي رضايت بخش بگيريد. در اين مطلب قصد داريم تنظيمات دوربيني كه عكاسان آتليه كودك پرتره گاها مي توانند آن ها را اشتباه اعمال كنند، بررسي كنيم و چگونگي تصحيح آنها را نشانتان دهيم.

1. استفاده از نقطه اتوفوكوس اشتباه

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند

هميشه در هنگام عكاسي پرتره كنترل انتخاب نقطه اتوفوكوس (نقطه فوكوس خودكار – AF point ) را به دست بگيريد. اگر انتخاب آن را به دوربين بسپاريد، ممكن است در نقطه‌اي كه مي‌خواهيد واضح و شارپ باشد قرار نگيرد، كه در عكاسي پرتره اين نقطه معمولا چشم‌هاي مدل است.

دو راه حل در اينجا وجود دارد: استفاده از نقطه اتوفوكوس مركزي براي قفل كردن فوكوس بر روي چشم‌ها (يا نزديك‌ترين چشم به دوربين)، سپس تركيب بندي مجدد و عكاسي يا انتخاب نقطه فوكوسي كه روي چشم مدل قرار بگيرد.

راه اول معمولا سريعتر است و اكثر عكاسان پرتره آن را ترجيح مي‌دهند، چراكه نقطه اتوفوكوس مركزي از بيشترين حساسيت برخوردار است.

البته زماني كه با لنز وايد تري (عريض تري) به فرد نزديك مي‌شويد، حركت صفحه فوكوس (بُرشي از صحنه كه در فوكوس است) به دليل حركت دوربين موجب مي‌شود كه چشم‌ها واضح و شارپ به تصوير كشيده نشوند. به ويژه در عكاسي پرتره كه از ديافراگم باز استفاده مي‌شود اين موضوع كاملا قابل مشاهده است.

به همين علت استفاده از نقطه اتوفوكوس خارج از مركز روند كار شما را در طولاني مدت آسانتر مي‌سازد.

2. استفاده از سرعت شاتر پايين

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند


معمولا افراد زيادي در مورد سرعت شاتر به خطا مي‌افتند. مُد تقدم ديافراگم (Aperture Priority) يكي از رايجترين مد‌ها براي عكاسي پرتره مي‌باشد، چون اين مد كنترل بيشتري بر ديافراگم و متعاقبا عمق ميدان (DOF) در اختيار عكاس مي‌گذارد.

عمق ميدان كمتر، به معناي اين است كه مقدار كمتري از عكس شارپ مي‌شود و به اين صورت شما قادر خواهيد بود پس زمينه را محو كرده و سوژه يا سوژه‌هايتان را در عكس متمايز نماييد.

دوربين مي‌تواند سرعت شاتر را در مد تقدم ديافراگم كنترل نمايد به همين علت ممكن است آن را فراموش كنيد. بنابراين اگر نور محيط كاهش يابد و يا اينكه دوربين را بر ديافراگم بسته‌تري تنظيم نماييد ممكن است سرعت شاتر براي ثبت عكسي شارپ كافي نباشد (دوربين سرعت شاتر پاييني را انتخاب كند).

كليد تنظيم سرعت شاتر هنگامي كه دوربين به دست (بدون سه پايه) عكاسي مي كنيد به اين صورت است كه بايد سرعت شاتري را انتخاب كنيد كه آهسته تر از معكوس فاصله كانوني‌تان نباشد. براي نمونه براي لنزي ۸۰ميليمتري بايد از سرعت شاتري معادل با ۸۰/۱ثانيه يا سريعتر استفاده نماييد. ما توصيه مي‌كنيم از سرعتي دو برابر حداقل سرعت شاتر مجاز استفاده نماييد. پس براي لنز ۸۰ميليمتري بهتر است از سرعت شاتري برابر با ۱۶۰/۱ثانيه استفاده نماييد.

يك راه براي جلوگيري از كاهش سرعت شاتر، عكاسي در مد تقدم سرعت شاتر(Shutter Priority) مي‌باشد. اينكار شما را قادر مي‌سازد تا سرعت شاتر را تنظيم كنيد و دوربين نيز ديافراگم را براي شما تنظيم مي‌كند. در اينجا ممكن است DOF بيش از اندازه افزايش يابد و پس زمينه اي حواس پرت كن داشته باشيد (پس زمينه به اندازه كافي تار يا مات نشود).

راه ديگر استفاده از قابليت ايزو خودكار (Auto ISO) دوربين است كه سرعت شاتر مناسب براي عكاسي بدون سه پايه را برايتان فراهم مي‌آورد.

در واقع استفاده از ايزو خودكار همراه با مد دستي (Manual mode) بيشترين انعطاف را در اختيارتان قرار مي‌دهد. با اين تنظيم مي‌توانيد ديافراگم يا سرعت شاتري كه مي‌خواهيد را انتخاب نماييد و در عين حال دوربين به طور خودكار ايزو را تنظيم مي كند تا نوردهي ثابتي براي تنظيمات مورد نظرتان داشته باشيد.

3. عكاسي با مد تك عكس – Single shot drive mode

۶ تنظيمات دوربين كه عكاسان پرتره معمولا اشتباه انجام مي دهند


با اينكه مد عكاسي متوالي (پيوسته يا continuos) در عكاسي ورزشي و حيات وحش مناسب تر است، ولي اگر مي‌خواهيد تغييرات ظريف حالات چهره افراد را ثبت كنيد اين مد مي‌تواند در عكاسي پرتره نيز به همان اندازه مفيد باشد.

در مد عكاسي تك عكس (single shot) شما بايد دائما انگشتتان را از روي دكمه شاتر برداريد تا بتوانيد عكس بعدي را ثبت نماييد.

اگر دوربينتان را شخصي سازي نكرده‌ايد كه اتوفوكوس (فوكوس خودكار) با دكمه شاتر فعال نشود، هر بار كه مي‌خواهيد عكس جديدي بگيريد، دوربين مجددا سعي بر انجام فوكوس مي‌كند.

زيبايي استفاده از مد عكاسي متوالي (continuous drive mode) اين است كه شما مي‌توانيد تعدادي عكس را پشت سر هم و با فوكوس قفل شده بگيريد. اگر هر بار سه يا چهار عكس پي در پي ثبت نماييد بعدا مي‌توانيد بهترين عكس را از هر حالت انتخاب كنيد.

همچنين اينكار موجب مي‌شود تا شانس شما براي ثبت عكسي شارپ افزايش يابد. البته از اينكه مثل رگبار دستتان را روي دكمه شاتر نگه داريد اجتناب كنيد، چون اينكار باعث مي‌شود عكس‌هاي مشابه بسياري داشته باشيد كه عمليات ويرايش را برايتان دشوارتر مي‌سازد.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۴:۱۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

مشكلات و اشتباهات مشخصي در عكاسي وجود دارند كه معمولا نه تنها براي عكاسان تازه كار، بلكه گاهي براي عكاس هاي باتجربه نيز رخ مي دهند. خبر خوب اين است كه مي توانيد با اندكي بيشتر دانستن در موردشان از آن ها جلوگيري كنيد.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال
۱ عكس هاي مات

رايج‌ترين گلايه عكاسان آماتور، تار شدن عكس آنها است. پاسخ ساده‌اي به اين مشكل وجود دارد: معمولا نور كافي به حسگر دوربين نمي‌رسد در نتيجه دوربين براي ثبت يك تصوير واضح يا شارپ به زحمت مي‌افتد. راه‌هاي مختلفي براي حل اين مشكل وجود دارد، مثل استفاده از سه پايه يا تك پايه (داشتنش در شرايط كم نور ضروري است)، انتخاب تنظيمات ISO بالاتر براي سرعت بيشتر شاتر يا استفاده از فلاش براي ثابت كردن هرگونه حركت در عكس.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۲ تضاد زياد

تصويري كه تضاد يا كنتراست زيادي دارد يعني عكسي كه بين نواحي روشن (پرنور) و تاريك آن (مثل سايه) تمايز زيادي وجود دارد. اين مشكل در روزهاي آفتابي به وفور ديده مي‌‌شود. براي حذف نواحي سايه‌دار از فلاش استفاده كنيد و يك يا دو پله نوردهي را كمتر كنيد و ببينيد در نتيجه كار شما چه تغييري در مقايسه با حالت قبل كرده است. اگر نمي دانيد نوردهي چيست يا مي خواهيد در مورد آن بيشتر بدانيد اين مطلب كه به تعريف نوردهي مي پردازد را مطالعه نماييد. درك نوردهي – همراه با توضيح ISO، دريچه ديافراگم و سرعت شاتر

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۳ چشم قرمز
عليرغم اين كه چشم قرمز را مي‌توان به سادگي و با استفاده از يك نرم افزار ويرايش عكس مثل فتوشاپ اصلاح كرد، اما پيشگيري از رخ دادن آن در همان ابتداي عكس گرفتن بهتر است. چشم قرمز زماني رخ مي‌دهد كه افراد با چشم روشن جلوي فلاش دوربين قرار مي‌گيرند و شبكيه چشم نور فلاش را بازمي‌گرداند. مي‌توانيد با استفاده نكردن از فلاش دروني دوربين تا جاي ممكن، از بروز اين پديده جلوگيري كنيد. بسياري از دوربين‌ها نيز حالت حذف قرمزي چشم خودكار دارند؛ از آن استفاده كنيد. تكنيك ديگر قابل استفاده اين است كه به سوژه بگوييد به جايي غير از لنز دوربين نگاه كند تا بازتاب نور در چشمش در لنز نيافتد. آخرين روش هم اين است كه اگر بتوان اتاق را كمي روشن‌تر كرد، مردمك چشم به دليل وجود نور بيشتر در محيط تنگ تر خواهد شد. اگر چه اين روش در بيشتر مواقع عملي نيست.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۴ مغايرت رنگي

مغايرت رنگي يا بهم ريختگي رنگ‌ها نيز مشكل رايج و معروفي در عكاسي بارداري در آتليه بارداري ديجيتال است. در عكاسي ديجيتال مي‌توانيم از تنظيمات تعادل رنگ سفيد (WB – White balance) براي مقابله با اين مشكل استفاده كنيم. حالت خودكار يا تنظيمات WB بهينه را براي اين حالات انتخاب كنيد. به عنوان مثال تصاوير داخل خانه معمولا به نارنجي مي‌گرايند چراكه لامپ حبابي تنگستن گرما يا نور نارجي رنگ ساتع مي كند. تنظيم تنگستن (tungsten) در اين مثال با اضافه كردن نور آبي باعث توازن رنگ ها در عكس مي شود.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۵ كمتر، بهتر است
هنگام كادربندي و تركيب چيني عكس، مي‌خواهيم چيز جالبي را ايجاد كنيم كه به چشم خوش‌آيند باشد اما در عين حال چيز هايي كه حواس مخاطب را پرت مي‌كنند، در عكس قرار نگيرند. در حالت عادي يك نقطه كانوني كافي است. اگر نقطه كانوني را در زمينه داشته باشيد و در جلوي تصوير مثلا يك صخره موجب پرت شدن حواس بيننده شود، بهتر است با زوم كردن عكس را كراپ كنيد كه اين شي ناخواسته از عكس خارج شود. نكته اصلي داشتن عكسي است كه چشم در آن به خودي خود به سمت سوژه اصلي برود.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۶ سوژه دور است

در تمام عكس هايي كه مي‌گيريم، مي‌خواهيم چيزي جذاب را در كادر قرار دهيم. اگر سوژه بيش از حد دور باشد، اثر خاصي روي بيننده نخواهد گذاشت. مي‌توانيد با استفاده از يك لنز تله فوتو (telephoto ) با كيفيت زوم كنيد يا مي‌توانيد عكس را بعدا كراپ كنيد. به خاطر داشته باشيد كه تصوير را همواره در بالاترين رزولوشن بگيريد وگرنه كراپ كردن عكس موجب كاهش كيفيت آن خواهد شد.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۷ رزولوشن يا وضوح پايين

عكاسي با رزولوشن پايين شما را قادر به ذخيره سازي تعداد بيشتري تصوير روي حافظه جانبي دوربين خواهد كرد اما اين اصلا فكر خوبي نيست. استفاده از تنظيمات وضوح پايين به معني از دست دادن كيفيت عكس است و شما قادر به چاپ تصاوير در ابعاد بزرگ نخواهيد بود. علاوه بر اين هر بار كه شما يك تصوير را به صورت JPEG ذخيره مي‌كند اندكي كيفيت آن كاهش مي‌يابد. اگر از ابتدا با فايلي كوچك آغاز كنيد، قدرت مانور شما در ويرايش بسيار محدود مي شود. به جاي اين كار كارت حافظه جانبي بيشتري خريداري كنيد و تصاوير خود را با رزولوشن بالا بگيريد و از عكس‌هاي با كيفيت پايين، دوري بجوييد!

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۸ نويز زياد

نويز ديجيتال مثل دانه هايي است كه روي نگاتيو يا فيلم تشكيل مي شوند. هر چه ISO استفاده شده در عكاسي بالاتر باشد، ميزان اين نويز نيز بيشتر خواهد بود و در نتيجه هر چه تصوير را بزرگتر كنيد نويز بيشتري مشاهده خواهيد كرد. عكس هايي كه در شب گرفته مي‌شوند معمولا در معرض نويز هستند چرا كه دوربين تلاش مي‌كند كه جزييات عكس را ثبت كند. به منظور كاهش نويز از بالاترين كيفيت عكس موجود استفاده كنيد، از سه پايه براي عكاسي استفاده كنيد و پايين‌ترين ميزان ISO را بدون تار شدن عكس مورد استفاده قرار دهيد.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۹ عكس هاي كم نور

يك عكس كم نور، تاريك است چرا كه نور كافي در هنگام گرفتن عكس به حسگر دوربين نرسيده است. اگر در LCD دوربين ديديد كه يك تصوير پر از سايه و با نوردهي كم است، سعي كنيد دريچه ديافراگم را كمي باز تر كنيد تا نور بيشتري به داخل آن برسد. همچنين مي‌توانيد نوردهي (EV – Exposure value) دوربين‌هاي DSLR را تنظيم و با انتخاب علامت + نور بيشتري اضافه كنيد (افزايش هاي نيم درجه اي را امتحان كنيد).

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال


۱۰ نوردهي زيادي

اگر عكس شما بسيار نوراني است و در عوض جزئيات روي آن كمتر نمايش داده شده است، نوردهي زيادي روي آن رخ داده است؛ يعني نور بيشتر از حد نياز به حسگر دوربين رسيده است. نوردهي زيادي را مي‌توان در نور زياد روز يا در سوژه‌هاي رنگ روشن ديد. به منظور اصلاح اين مورد سعي كنيد نوردهي (EV) را نيم يا يك پله پايين بياوريد و ببينيد كه آيا جزئيات بيشتري مشاهده مي‌شود يا خير. براي نتايج دقيق تر از نورسنجي نقطه‌اي استفاده كنيد – يك ناحيه خاكستري متوسط را راهنماي كار آن قرار دهيد.

آموزش عكاسي: ۱۰ اشتباه عمده در عكاسي ديجيتال

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۳:۰۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
برترين ها: هنرمند اسپانيايي «ژاكلين رابرتز» خلاف جهت آب شنا مي‌كند و در عصر ديجيتال، عكاسي قرن نوزدهم را احيا كرده است. آثار ژاكلين عمدتا حول گذر احساسي و رواني از كودكي به بزرگسالي مي‌گردد و تكنيكي كه استفاده مي‌كند اين تغيير مرموز را تشديد مي‌كند و باعث مي‌شود عكس ها به گونه‌اي به نظر برسند كه گويي آن‌ها را در كابوس‌هاي خود ديده ايد. آتليه نوزاد

عكاسي كلوديون مرطوب در سال ۱۸۵۱ تقريبا همزمان توسط فردريك اسكات آرچر و گوستاو لوگري اختراع شد. اگرچه اين تكنيك نياز به يك تاريكخانه قابل حمل داشت، به سرعت محبوب شد و براي عكاسي پرتره، منظره، معماري و ... استفاده مي‌شد. سوژه‌هاي اين هنرمند خودآموخته اغلب كودكان هستند، او با باور مشتركي كه كودكان را موجوداتي زيبا و بي گناه مي‌دانند موافق نيست و اين مفهوم را فروتنانه و دستكاري شده مي‌داند و آنچه درباره آن‌ها دوست دارد ناآگاهي تازه، توانايي سازش ناپذير آن‌ها تا كسي كه هستند باشند و ناپختگي آن هاست.آتليه كودك
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 
عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله 
 

عكاسي شگفت انگيز با تكنيك ۱۶۶ ساله

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۱:۴۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

با خواندن اين نكات ياد بگيريد چگونه عكس هاي پرتره حرفه اي بگيريد. در اين مطلب به شما آموزش مي دهيم براي عكاسي كودك در آتليه كودك از سر و شانه ها چگونه دوربين را تنظيم كنيد، عكس بگيريد و عكس را روتوش كنيد.

عكاسي از صورت نسبت به ساير شاخه هاي پرتره مي تواند به نظر كمي ملاحظه كارانه و حتي شايد گاهي بي روح به نظر بيايد. اما عكس گرفتن از صورت به شكلي صحيح يك هنر است، و در هر عكس پرتره اي يكي از مهمترين قسمت هاي عكس چهره مدل است.

عكس هاي حرفه اي از صورت و شانه ها هميشه لازم هستند، چه براي سايت شركت، چه براي عكس هاي مدرسه، عكس هاي چهره از هنر پيشگان و چه عكس هاي پاسپورت و كارت هاي شناسايي.

وقتي مي خواهيد براي يك مشتري عكس بگيريد قوانين جديد روي ميز مي آيد كه تفاوت بسيار زيادي با زماني دارد كه براي خودتان عكس مي گيريد. اين وظيفه شماست كه مشتري خود را در عكس خوب نشان دهيد، بنابراين هيچ راهي براي عكس آزمايشي و معمولي وجود ندارد (مگر اينكه مشتري اين را از شما بخواهد).

هدف از گرفتن چنين پرتره هايي، ثبت عكسي حرفه اي و تر و تميز از صورت و شانه هاي اوست. براي گرفتن چنين عكسي شما به يك نور لطيف و زيبا احتياج داريد، پس زمينه اي ساده و تميز و يك ژست كه هم جذاب باشد و هم نشان دهنده شخصيت سوژه، و ما بدست آوردن هر سه مورد ذكر شده را در اين مطلب به شما ياد خواهيم داد.

در طول اين مسير شما چندين مهارت كاربردي فتوشاپ را هم ياد خواهيد گرفت، مانند اعمال كردن يك سري تغييرات در چندين عكس به صورت يكجا، و همچنين راه هايي براي روتوش سريع ياد خواهيد گرفت (به همراه كمي دندانپزشكي ديجيتالي!).

پس ادامه مطلب را بخوانيد تا تمام مراحل گرفتن يك عكس حرفه از چهره را ياد بگيريد، از نورپردازي و عكاسي گرفته تا ويرايش و بهبود عكس.

براي گرفتن عكس پرتره حرفه اي دوربين را چگونه تنظيم كنيم

1- تجهيزات نورپردازي خانگي

اگر شخصي از شما خواست تا در محيط كارش از او عكس بگيريد، بايد بتوانيد سريع تجهيزات خود را در محل مربوطه قرار دهيد و با كمترين شلوغي و سر و صداي ممكن اين كار را انجام دهيد. استفاده از تجهيزات نورپردازي خانگي، شامل چند شاخه فلاش با يك چتر يا سافت باكس مي تواند براي گرفتن اين عكس مناسب باشد.

آموزش عكاسي از چهره


براي يك چيدمان ساده، يك منبع نوري را رو به پس زمينه قرار دهيد، و نور اصلي خود را رو به روي مدل بگذاريد، كمي بالا تر از ارتفاع صورت او و كمي هم با زاويه.

يك رفلكتور را هم در رو به روي نور اصلي و در سمت مخالف سوژه قرار دهيد، اين رفلكتور تقريباً مانند يك منبع نور سوم عمل مي كند، سايه ها را مي پوشاند و از كنتراست نور كم مي كند و نور را نرم تر مي كند، و در نتيجه عكس جالب تري به شما مي دهد.

2- نور را نرم كنيد

نوري كه مستقيماً از يك منبع نوري كوچك تابيده مي شود مانند Speedlite يا فلاش هاي ديگر خيلي خشن است كه زياد نور جذابي نيست.

براي نرم كردن نور، بايد از يك تلطيف كننده استفاده كنيم به صورتي كه منبع نوري را بزرگتر نشان دهيم.

آموزش عكاسي از چهره


براي اين كار مي توانيد نور را به ديوار بتابانيد و از بازتاب آن در عكس استفاده كنيد، يا مي توانيد از چتر يا سافت باكس استفاده كنيد. يكي از اين وسيله ها را به نور اصلي اضافه كنيد، و نور را طوري قرار دهيد كه تقريباً در رو به روي سوژه شما بتابد، و نه مستقيماً رو به صورت او، با اين كار نور در صورت او پخش مي شود.

3- مثال هايي به مشتري خود نشان دهيد

قبل از اينكه عكاسي را شروع كنيد، ببينيد مشتري شما دقيقاً چه عكسي از شما مي خواهد. ممكن است يك عكس رسمي بخواهد، يا عكسي كمي به روز تر، و معمولاً با نشان دادن چند نمونه از عكس هاي مختلف مشتري بهتر مي تواند تصميم بگيرد كه چه عكسي مي خواهد.

آموزش عكاسي از چهره


پس قبل از عكاسي، نمونه اي از عكس هاي پرتره از چهره را چاپ كنيد و به مشتري خود نشان دهيد، و حالت هاي ممكن براي عكاسي را براي او شرح دهيد. آنها بايد بخندند يا جدي باشند؟ يقه پيراهنشان باز باشد يا بايد كاملاً رسمي لباس بپوشند؟ اينها همه بايد قبل از عكاسي مشخص شود.

4- پس زمينه اي تميز

خيلي مهم است كه پس زمينه عكس ساده و تميز باشد. از ديواري سفيد، كاغذي رنگي و روشن، و يا رفلكتور سفيد و بزرگ استفاده كنيد، مانند كاري كه ما در اين عكس انجام داديم.

آموزش عكاسي از چهره


يكي از منابع نوري را رو به پس زمينه قرار دهيد، و قدرت آن را نسبت به عكسي كه مي خواهيد تغيير دهيد. فلاش با قدرت كامل مي تواند پس زمينه را كاملاً سفيد كند، در حالي كه اگر قدرت فلاش را كم كنيد پس زمينه به رنگ خاكستري در مي آيد. اگر در محيط باز عكس پرتره مي گيريد، از ديافراگمي باز استفاده كنيد تا پس زمينه را كاملاً محو كنيد.

5- تنظيمات دوربين

وقتي از فلاشي استفاده مي كنيد كه روي دوربين نصب نشده است (فلاش اكسترنال)، دوربين را روي مد Manual قرار دهيد، ISO را روي ۱۰۰ بگذاريد، و سرعت شاتر را بين ۱/۲۰۰ تا ۱/۲۵۰ ثانيه بگذاريد، سرعت شاتر بستگي به سرعت سينك (Sync Speed) دوربين شما دارد.

آموزش عكاسي از چهره


ديافراگم را روي f/11 تنظيم كنيد، و چند عكس آزمايشي بگيريد. اگر عكس شما بيش از حد روشن شد، يا ديافراگم را كمي ببنديد و يا از قدرت نور ها بكاهيد، اين كار را مي توانيد با كم كردن قدرت فلاش يا دور كردن آن از سوژه انجام دهيد.

فاصله كانوني بيشتر براي عكس هاي پرتره مناسب تر است (البته تا يك حدي! اين طور نيست كه هر چه فاصله كانوني بيشتر باشد بهتر است!)، پس كمي عقب برويد و از زوم لنز استفاده كنيد.

6- ژست و حالت چهره

مانند هر عكس پرتره ديگري، خيلي مهم است كه سوژه شما راحت باشد، پس همين طور كه عكس مي گيريد با او صحبت كنيد، مي توانيد آهنگي هم بگذاريد تا فضاي راحتي داشته باشيد، به او دلگرمي بدهيد و او را تشويق كنيد.

آموزش عكاسي از چهره


از او بخواهيد بخندد، لبخند بزند و ظاهر جدي بگيرد، و زاويه ها و ژست هاي مختلفي را امتحان كنيد.

سريع كار كنيد اما مطمئن شويد كه چندين عكس خوب گرفته ايد كه مي توانيد براي انتخاب به مشتري نشان دهيد.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۲۰:۳۶ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

در اين مطلب به شما نكات و تنظيمات كليدي عكاسي در شب را آموزش خواهيم داد تا بتوانيد عكسهاي فوق العاده اي بگيريد. ما نه تنها تنظيمات مناسب براي عكاسي در شب را به شما خواهيم گفت، بلكه نكاتي راجع به كنترل كردن رنگها، برنامه ريزي براي عكاسي و… را هم بررسي مي كنيم.

بيرون رفتن در شب و عكاسي در هواي تاريك يكي از هيجان ترين راه ها براي پيشرفتتان در شاخه هاي مختلف عكاسي است.

با عكاسي در شب مي توانيد دنياي ديگري را به نمايش بگذاريد، و به عكس رضايت بخش تري دست پيدا كنيد تا اينكه در طلوع و يا غروب عكاسي كنيد و به نتيجه اي قابل پيش بيني برسيد.

آموزش عكاسي: تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

خبر خوب اين شاخه از عكاسي اين است كه به وسايل گران قيمتي نياز نداريد. دوربين هاي حرفه اي DSRL قابليت كاملي براي گرفتن اين عكسها دارند، حتي ارزانترين و ابتدايي ترين آنها. حتي به لنز گران قيمتي هم احتياج نداريد، تمامي لنز ها و دوربين هاي DSLR براي گرفتن عكسهايي روشن و رويايي مناسب هستند.

عكاسي نوزاد در شب در آتليه نوزاد، عكاسي از پشت دوربين با ديدن صفحه اي تاريك و حدس زدن كادر نيست. براي شروع از ماه كامل استفاده كنيد تا فضاي نسبتاً روشني داشته باشيد و بتوانيد كادر بندي كنيد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

نور ماه، نوري طبيعي، سفيد و بزرگ است كه قسمت بزرگي از زمين را روشن ميكند. براي شروع مكان مورد علاقه تان را انتخاب كنيد كه با ماشين بتوانيد به راحتي به آنجا برويد و پياده روي زيادي لازم نداشته باشد.

دوربين را روي سه پايه بگذاريد، و آن را در حالت دستي تنظيم كنيد تا بتوانيد كنترل بيشتري روي تنظميات دوربين داشته باشيد، و مقدار ديافراگم را باز انتخاب كنيد (براي مثال f/4).

همچنين براي روشن شدن عكس بايد ايزوي بالايي انتخاب كنيد (مانند ISO 800) و سرعت شاتر هم بايد چيزي نزديك به ۳۰ ثانيه باشد تا عكستان نور لازم را داشته باشد. شاتر را با استفاده از يك كنترل از راه دور فشار دهيد تا از داشتن عكسي با جزئيات و روشنايي بسيار بالا شگفت زده شويد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

اگر به دنبال يك عكس كيهاني واقعي هستيد، در شب هاي تاريك از آسمان عكس بگيريد. در شبهايي كه ماه خيلي در آسمان پيدا نيست نور بسيار كمتري خواهيد داشت اما مي توانيد با بالا بردن مقدار ايزو اين تاريكي را جبران كنيد.

مقدار ايزو ۳۲۰۰ را انتخاب كنيد. با اين كار در عكستان مي توانيد هزاران ستاره را ثبت كنيد، اما از دوربين انتظار نداشته باشيد تا تمامي جزئيات را نشان دهد!

وقتي مي خواهيد عكسهايتان را با استفاده از كامپيوتر ويرايش كنيد بيم استفاده از نرم افزار هاي كاهش دهنده نويز را نداشته باشيد و از آنها استفاده كنيد. اكثر نرم افزارهاي تبديل فرمت RAW مثل Adobe Camera Raw قدرت قابل ملاحظه اي در زمينه كاهش نويز عكس دارند. با استفاده از Luminance در Adobe Camera Raw مي توانيد به راحتي و با خيال راحت نويز را كاهش دهيد بدون اينكه از جزئيات عكستان چيزي كم شود.

كم كردن نويز را در دو مرحله امتحان كنيد: يك بار روي فايل با فرمت Raw و يك بار ديگر در Photoshop CS با استفاده از ابزار Noise Reduction، كه به شما اين امكان را مي دهد كه در كانال هاي رنگي مجزا مقدار نويز را كنترل كنيد. گاهي متوجه مي شويد كه يك كانال رنگي خاص نويز بيشتري توليد كرده است.

اگر Noise Reduction در Photoshop هم شما را راضي نكرد، مي توانيد دفعه بعد كه خواستيد عكس بگيريد يك عكس تاريك بگيريد و آن را از عكسهاي بعدي كم كنيد.

فايل عكس تاريك و عكسي كه مي خواهيد آن را ويرايش كنيد را در Photoshop اجرا كنيد. عكس تاريك را در لايه اي بالاي لايه اي كه مي خواهيد ويرايش كنيد كپي كنيد و نوع لايه را به Difference تغيير دهيد.

ممكن است در تجربه اول عكاسي در شب موفق نباشيد، اما بعد از كسب كمي تجربه و درك بيشتر از عكاسي در شب، اين سبك عكاسي مي تواند برايتان بسيار پربار باشد. با تكنيك هاي خوب و مهارت خوب در ويرايش عكس مي توانيد عكسهاي خارق العاده اي خلق كنيد.

تنظيماتي كه در عكاسي شب بايد آنها را رعايت كنيد


در ادامه به تنظيماتي اشاره مي كنيم، كه در عكاسي شب به شما كمك خواهند كرد.

عريض عكاسي كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

تا جاي ممكن ديافراگم را باز بگذاريد. اگر لنزهاي Prime با ديافراگم باز نداريد ( مانند ۲۴mm يا ۳۶mm با f/1.4 ) مي توانيد از f/4 هم نتيجه خوبي بگيريد. در طول روز با لنزتان عكس بگيريد تا ببينيد با ديافراگم باز چقدر عكستان واضح خواهد بود.ISO بالا

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

حساسيت دوربين به نور را با بالا بردن مقدار ISO بيشتر كنيد. اگر نور مهتاب باشد، نياز نداريد از ۱۶۰۰بالاتر برويد. اما اگر در شرايطي كاملاً تاريك عكاسي مي كنيد مي توانيد تا ISO 3200 هم انتخاب كنيد، تا ستاره هايي درخشان با كمي روشنايي در آسمان داشته باشيد.سرعت شاتر را تعيين كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

مطمئن شويد كه سرعت شاتر بالا تر از ۳۰ ثانيه نباشد، اگر سرعت شاتر بالا تر از ۳۰ ثانيه باشد ممكن است كمي از حركت ستاره ها در عكس ثبت شود و از شفافيت آنها كم شود. با استفاده از Self Timer (تايمر خودكار) و يا شاتر سيمي/بيسيم از كوچكترين لرزش دوربين هنگام فشردن دكمه شاتر جلوگيري كنيد.رنگها را كنترل كنيد
اگر تعادل رنگ سفيد (White Balance) دوربين را در حالت خودكار قرار دهيد، عكسهاي شب شما به رنگ آبي خواهند زد.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

دليل آن اين است كه بر خلاف چشم شما كه شب را سياه و تا حدي تك رنگ مي بيند، دوربين آسمان را همچنان آبي مي بيند.

با عكاسي در فرمت Raw مي توانيد در مرحله ويرايش عكس اين مشكل را برطرف كنيد. همچنين مي توانيد براي بهبود رنگها در عكس مقدار تعادل رنگ سفيد را به صورت دستي كمي گرم تر كنيد (مقداري نزديك به ۵۰۰۰K مي تواند مناسب باشد) كه در اين صورت عكستان رنگهاي طبيعي تري خواهد داشت.

تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

در عين حال حواستان باشد تا زياد مقدار تعادل رنگ سفيد را افزايش ندهيد. اگر اينكار را بكنيد زمين به شكل غير طبيعي اي به سمت زرد و قهوه اي تغيير رنگ خواهد داد، كه از آن رنگ آبي كه صحبت شد هم بدتر است.
آخرين نكات براي عكاسي در شبدر ادامه به نكات تكميلي عكاسي شب اشاره خواهيم كرد.


براي عكستان برنامه ريزي كنيد


تنظيمات دوربين براي عكاسي در شب

اگر در شهر زندگي مي كنيد، بهتر است تا حد ممكن از چراغهاي خيابان دور شويد. اگر نتوانيد از اين چراغ ها دوري كنيد خواهيد ديد كه اين چراغ ها در عكس به شكل نور هاي زرد پر نور و نامطلوبي ثبت خواهند شد. براي نتيجه بهتر در حد امكان از فضاي خياباني دوري كنيد.قبل از عكس گرفتن فوكوس كنيد


دوربين را از حالت فوكوس خودكار برداريد و روي بينهايت فوكوس كنيد. كوچكترين لغزشي در اين زمنيه مي تواند فوكوس عكستان را با مشكل مواجه كند. بعد از گرفتن اولين عكس از طريق LCD دوربين فوكوس عكستان را بررسي كنيد.از محكم بودن پايه دوربين اطمينان حاصل كنيد

از سوار شدن محكم سه پايه دوربين در مكاني ثابت اطمينان حاصل كنيد، ترجيحاً سه پايه را بر روي زمين سنگي قرار دهيد. اين امر باعث مي شود كوچكترين لرزش و تكاني به دوربين وارد نشود. اگر سه پايه محكمي نداريد كيف دوربينتان را از قسمت وسط سه پايه آويزان كنيد تا به سنگين شدن آن كمك كند.از كاهش دهنده نويز خود دوربين استفاده نكنيد


كاهش دهنده نويز دوربين نورهاي سفيدي ايجاد مي كند، كه باعث مي شود سرعت شاتر شما دو برابر شود تا باز هم مقداري از نويز را كم كنيد و نه همه آن را. اين مي تواند تأثير مخربي روي زيبايي عكستان بگذارد. براي از بين بردن نويز ها از نرم افزارهاي قدرتمند كامپيوتر مانند فوتوشاپ استفاده كنيد.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۹:۲۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

بايد اعتراف كرد عكاسي بارداري  در آتليه بارداري از جمله هنرهايي است كه دوستداران فراواني در جهان دارد. اما علاقه تنها به خلق تصوير زيبا كمكي نمي‌كند. اگر در زمينه عكاسي تازه كار هستيد، خوب است چند فون و فن ابتدايي اين حرفه را بدانيد.

1. عكاسي در نور كم

 

براي داشتن عكس‌هاي خوب در محيط‌هاي كم نور و تاريك بايد چند نكته ظريف اما موثر را در نظر داشته باشيد. نخست اين كه دوربين را محكم و ثابت در دست نگه داريد تا لرزش به حداقل خود برسد. اگر سوژه حركت مي‌كند حتما سعي كنيد ساكن و ثابت شود بعد عكس بگيريد. از فلاش شب استفاده كنيد و حتما از سوژه يا سوژه‌ها بخواهيد چند ثانيه بعد از فلاش تكان نخورند و در آخر اين كه شاتر را خيلي آرام فشار دهيد تا دوربين زياد تكان نخورد.

 

 

 

 

2. فلاش دوربين را بشناسيد

 

پيش از استفاده از دوربين، خوب است بدانيد فلاش دوربين تا چند متر را پوشش مي‌دهد. به طور مثال، بيشترين فاصله‌اي كه بهترين فلاش‌ها پشتيباني مي‌كنند، كمتر از 10 متر است. به همين دليل در مواقعي كه فاصله زياد است مي‌توانيد از exposure (سيستم نورسنجي دوربين) براي جبران نور استفاده كنيد. البته بالا بردن حساسيت نوري هم در افزايش محدوده فلاش بي تاثير نيست. يعني با زياد كردن ميزان ISO، مثلا از 100 به 200، محدوده فلاش نيز از 3 به 6 متر افزايش مي‌يابد.

 

حتما به اين نكته توجه داشته باشيد كه ممكن است هنگام عكاسي از چند چهره در يك كادر و استفاده از فلاش، چهره آنهايي كه نزديك‌تر هستند روشن‌تر و افرادي كه عقب‌تر هستند، تيره‌تر شود. براي جلوگيري از چنين اتفاقي بهتر است فاصله عكاس از همه افراد تقريبا يكسان باشد.

 

 

3. بهترين زاويه ديد را انتخاب كنيد

 

انتخاب زاويه ديد و محل قرار گرفتن دوربين نسبت به موضوع عكاسي يكي از مهم‌ترين موارد خلق يك عكس خوب است. با انتخاب يك زاويه درست مي‌توانيد كاري كنيد كه عكس‌هاي شما كاملا متفاوت به نظر برسند. براي اين منظور يا سوژه را جابه‌جا كنيد يا خودتان به عنوان عكاس آنقدر جابجا شويد تا موقعيت مناسب را بيابيد. سعي كنيد تا جاي ممكن از زواياي مختلف از سوژه عكس بگيريد. اين كار كمك مي‌كند تا بهترين حالت را پيدا و عكس خوبي ثبت كنيد.

 

 

 

 

4. جهت و شدت تابش نور

 

توجه داشته باشيد زاويه‌اي كه نور به سوژه مي‌تابد تاثير به‌سزايي در كيفيت و نماي عكس دارد. تابش نور مستقيم به ويژه هنگام عكاسي از چهره باعث بد ديده شدن چهره مي‌شود. هنگامي كه نور از پشت به سوژه مي‌تابد نماي خوبي ايجاد مي‌كند اما براي روشن‌تر و بهتر شدن عكس از فلاش دوربين كمك بگيريد. نورهايي هم كه از كنار و زاويه‌دار مي‌تابند، ايجاد سايه كرده و فقط يك طرف سوژه را روشن مي‌كنند.

 

براي از بين بردن اين سايه مي‌توانيد از فلاش دوربين استفاده كنيد يا زاويه دوربين نسبت به سوژه را تغيير دهيد. مي‌توانيد از ان سايه‌ها براي خلق زيبايي منحصر به خودتان نيز بهره بگيريد.

 

شدت تابش نور نيز در زشت يا زيبا شدن عكس نقش موثري دارد. به طوري كه نور شديد لك و خال‌هاي صورت را بيشتر نشان مي‌دهد.

 

 

5. اهميت زمان را فراموش نكنيد

 

سرعت عمل و زمان سنجي در عكاسي اهميت فراواني دارد. براي خلق يك اثر ماندگار، سعي كنيد هوشيار باشيد و با ديدن سوژه مناسب، بلافاصله آن را شكار كنيد. سرعت عمل به معناي عجله كردن نيست. لازم است براي گرفتن عكس خوب، كاملا صبور باشيد اما فاكتور سرعت را فراموش نكنيد. به ويژه هنگام عكاسي از سوژه در حال حركت، سرعت عمل حرف اول را مي‌زند.

منبع:

برترين ها


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۱۸:۱۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب