آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

در اين بخش قصد داريم ۵ نكته‌ي مهم ديگر را در مورد نورهاي داخلي، نورهاي مصنوعي و سه جهت اصلي نورپردازي (روبرو، پشت و جانبي) بررسي كنيم. اگر قصد داريد مهارت استفاده از نور در عكاسي موبايل را به‌طور كامل بياموزيد با ما و بخش دوم اين آموزش همراه باشيد.
۶. استفاده از نور پنجره براي عكس‌هاي داخلي

طبيعتا ممكن است همواره در محيط‌هاي خارجي به عكاسي نپردازيد؛ بنابراين آشنايي با نحوه‌ي استفاده از نور موجود هنگام عكاسي در خانه يا محيط‌هاي داخلي ديگر مهارت مهمي است كه بايد بياموزيد. در طول روز نور پنجره آشكارترين منبع نور براي عكاسي داخلي است. پنجره براي عكاسي پرتره و طبيعت بي‌جان نوري شگفت‌انگيز توليد مي‌كند و انتخاب‌هاي عكاسانه‌ي زيادي را در اختيار شما قرار مي‌دهد. نوري كه از پنجره به داخل هدايت مي‌شود قادر است بخشي از سوژه را روشن كرده و سايه‌هايي عميق در مناطق ديگر صحنه ايجاد كند. تصاوير سيلوئت يا نيمه‌سيلوئت را مي‌توانيد با قرار دادن سوژه در برابر پنجره و نوردهي عكس بر اساس بخش روشن‌تر صحنه به‌سادگي توليد كنيد.

نور در عكاسي موبايل - نور پنجره

مي‌توانيد لباس و موي سوژه را با استفاده از نور پنجره از پشت روشن كرده و رنگ‌هايي شگفت‌آور با حسي نرم و رويايي به دست آوريد. پنجره‌هايي كه رو به بخش شرقي يا غربي ساختمان باز مي‌شوند در طول روز نور نرم بسيار خوبي را مهيا مي‌كنند. ولي همچنين مي‌توانيد از نور روشن يك پنجره‌ي جنوبي براي ايجاد سايه‌هايي جذاب روي سوژه استفاده كنيد.

۷. استفاده از نور مصنوعي در شب

مواقعي پيش مي‌آيد كه نور طبيعي در صحنه‌ي عكاسي بسيار اندك است؛ مانند شب يا محيط‌هاي داخلي در يك روز تاريك بسيار ابري. در چنين شرايط لازم است سوژه را با استفاده از منابع نور مصنوعي روشن كنيم. راه‌هاي خلاقانه‌ي بسيار زيادي نظير استفاده از چراغ‌هاي روميزي، چراغ‌قوه، شمع، نور خودرو، چراغ‌هاي خيابان و حتي نور صفحه‌ي نمايش گوشي و تبلت براي توليد نور مصنوعي وجود دارد. اين عكس در شب و در نزديكي يكي از چراغ‌هاي خيابان گرفته شده. اين منبع روشنايي با نور مستقيم جالب خود اجزاي اصلي صورت سوژه را روشن كرده است.

نور در عكاسي موبايل - نور مصنوعي

فراموش نكنيد كه نورهاي مصنوعي از هر نوعي كه باشند، خواه لامپ رشته‌اي، فلورسنت يا LED، معمولا با دماي رنگ‌هاي متفاوتي عرضه مي‌شوند. برخي از منابع نوري رنگ گرم نارنجي از خود ساتع مي‌كنند و برخي ديگر رنگ سردتر آبي يا حتي سبز دارند. در بعضي موارد اين رنگ‌ها مي‌توانند به جلوه‌ي محيطي عكس كمك كنند ولي گاهي هم ممكن است ترجيح دهيد براي تنظيم دماي رنگ يا تراز سفيدي با استفاده از اپليكيشن‌هاي ويرايش عكس تاثير آن‌ها را كم كرده يا كاملا حذف كنيد. اين عكس در شب و تنها با استفاده از نورهاي داخلي استخر گرفته شده. روشنايي، غلظت رنگ و تراز سفيدي عكس پس از عكاسي توسط اپليكيشن Snapseed ويرايش شده است.

نور در عكاسي موبايل - نور مصنوعي

گرچه ممكن است كار كردن با نورهاي مصنوعي نسبت به نورهاي طبيعي دشوارتر باشد ولي اين نورها به شما فرصت‌هاي خلاق بي‌شماري براي گرفتن عكس‌هاي فوق‌العاده با موبايل حتي در تاريكي مي‌دهند. شايد لازم باشد براي استفاده از اين نوع نورها دست به آزمون بزنيد ولي مطمئنا وقتي كه صرف مي‌كنيد ارزش نتايج فوق‌العاده‌اي كه ممكن است به دست بياوريد را خواهد داشت.

۸. روشن كردن سوژه از روبرو

حال كه شما با انواع متفاوت نور آشنا شديد لازم است از تاثير جهت تابش نور روي عكس‌هايتان هم آگاه باشيد. نور مي‌تواند از هر جهتي بيايد ولي در اينجا ما براي عكاسي تنها به سه جهت روبرو، پشت و كنار خواهيم پرداخت. نور روبرو زماني است كه منبع نوري در برابر سوژه قرار گرفته و آن را از جلو روشن مي‌كند. بنابراين نور در پشت سر عكاس قرار خواهد داشت. هنگام استفاده از نور روبرو معمولا سوژه به شكلي يكدست روشن خواهد بود و سايه‌ي زيادي وجود نخواهد داشت. در عكاسي پرتره هرگاه قصد داشته باشيد كل صورت شخص روشن باشد نور روبرو مناسب خواهد بود.

نور در عكاسي موبايل - نور روبرو

به ياد داشته باشيد كه در زمان گرفتن عكس‌هاي پرتره نور مستقيم خوشيد ممكن است باعث شود سوژه چشمانش را تنگ كند؛ بنابراين در صورت امكان بهتر است به محلي برويد كه نسبتا سايه باشد ولي نور محيطي همچنان به سوژه برسد.

۹. روشن كردن سوژه از پشت

نور پشت اشاره به زماني است كه منبع نوري در پشت سوژه قرار دارد و آن را از پشت روشن مي‌كند. در اين مورد نور در برابر و پيش روي عكاس قرار خواهد داشت. عكاسي به سمت نور جلوه‌اي كاملا متفاوت از عكاسي پشت به نور ايجاد مي‌كند.

نور در عكاسي موبايل - نور پشت

يكي از اصلي‌ترين دلايل براي استفاده از نور پشت رسيدن به عكسي سيلوئت است كه در آن سوژه به شكل يك طرح كلي تيره در برابر پس‌زمينه‌اي روشن ظاهر مي‌شود. براي ساختن سيلوئت بايد يك منبع نوري قوي نظير خورشيد در پشت سوژه‌ي شما قرار داشته باشد. سپس نوردهي را به شكلي تنظيم كنيد كه روشن‌ترين بخش صحنه مانند آسمان به‌درستي ثبت شود. بدين ترتيب سوژه‌ي اصلي شما در عكس همانند يك طرح‌واره‌ي تيره در برابر پس‌زمينه‌ي روشن‌تر نمايان خواهد شد.

نور در عكاسي موبايل - نور پشت

اگر مي‌خواهيد نوعي درخشش گرم دوست‌داشتني دورتادور سوژه را دربر بگيرد، نورپردازي از پشت همان جهتي است كه بايد استفاده كنيد. در عكاسي به اين كناره‌هاي درخشان «روشنايي لبه» (Rim Lighting) مي‌گوييم. اين روش تكنيكي شگفت‌انگيز است كه اجازه مي‌دهد سوژه را از طريق ترسيم خطوط دور آن با نور برجسته كنيد.

نور در عكاسي بارداري در آتليه بارداري موبايل - نور پشت

همچنين نورپردازي از پشت همان جهتي از نور است كه موجب پديد آمدن تاثير لنز فلير مي‌شود. براي ساختن لنز فلير كافي است دوربين را درست به سمت خورشيد بگيريد و زاويه‌هاي مختلف را بيازماييد تا زماني كه زبانه‌هاي نور درجايي كه مي‌خواهيد قرار بگيرند.

نور در عكاسي موبايل - نور پشت

درصورتي‌كه نورپردازي از پشت را براي عكاسي از سوژه‌هاي نيمه شفاف نظير برگ و گل به كار ببريد نور از ميان آن‌ها عبور كرده و موجب آشكار شدن جزئيات و بافت‌هايي مي‌شود كه در هيچ حالت ديگري امكان ثبت آن‌ها توسط دوربين وجود ندارد.

۱۰. استفاده از نورپردازي جانبي

نورپردازي جانبي زماني است كه منبع نور يك سمت از سوژه را روشن مي‌كند و جهت مخالف در سايه قرار مي‌گيرد. اين جهت از نور براي عكاسي پرتره بسيار مناسب است چراكه موجب تاكيد بر اجزاي چهره شده و حسي از عمق و بعد را در تصوير ايجاد مي‌كند. يك راه ساده براي نورپردازي جانبي سوژه قرار دادن آن در كنار پنجره است؛ به صورتي كه يك سمت آن با نوري كه از ميان پنجره مي‌آيد روشن شده و سمت ديگر فاقد منبع نور بوده و به‌صورت سايه ظاهر شود.

نور در عكاسي موبايل - نورپردازي جانبي

نورپردازي جانبي از جذاب‌ترين جهت‌هاي نوري است كه مي‌توانيد به كار ببريد. اين جهت از نوردهي براي تاكيد روي لبه‌ها، بافت‌ها، سايه‌ها و عمق سوژه عالي است. اين نورپردازي همچنين حال و هوايي رمزآلود به تصوير مي‌دهد و كنجكاوي بيننده را نسبت به چيزهايي كه در سايه‌ها مخفي شده برمي‌انگيزد.
منبع: iPhone Photography School


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۰۳:۲۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

نور يكي از مهم‌ترين عناصري است كه بايد هنگام ثبت يك عكس در نظر گرفته شود. نوردهي نامناسب مي‌تواند يك عكس فوق‌العاده را به‌كلي نابود كند. عكاسي با موبايل در شرايط نوري مختلف مستلزم اين است كه چشم خود را براي تشخيص نحوه‌ي تاثير گذاشتن نور موجود بر صحنه تربيت كنيد. در اين آموزش با انواع مختلفي از نور كه در طول يك روز وجود دارند آشنا مي‌شويد و مي‌آموزيد كه چگونه به بهترين شكل از آن‌ها براي عكاسي موبايل در فضاهاي داخلي و خارجي بهره ببريد.

چرا نور تا اين اندازه مهم است؟

عكاسي نوزاد در آتليه كودك را مي‌توان «نقاشي با نور» در نظر گرفت. حتي كلمه‌ي انگليسي Photography از تركيب ريشه‌ي يوناني دو كلمه‌ي Photos به معني «نور» و Graphe به معني «ترسيم» ساخته شده است. بدون نور عكاسي هم وجود نخواهد داشت. انواع بسيار متفاوتي از نور وجود دارد كه هركدام از آن‌ها تاثيري عظيم بر خروجي عكس‌هاي شما خواهند داشت. گرفتن عكس از يك صحنه يا سوژه‌ي ثابت در ساعات مختلف روز نتايجي بسيار متفاوت توليد مي‌كند كه برخي بهتر از مابقي هستند. ازآنجاكه چشمان شما و دوربين به شكلي يكسان چيزها را نمي‌بينند آگاهي از اين‌كه چه نوع نوري براي يك نوع عكس خاص نظير پرتره، سيلوئت يا منظره مناسب است بسيار اهميت مي‌يابد. ممكن است چيزي كه به چشم مناسب مي‌آيد هنگام ديده شدن از طريق دوربين عكاسي چندان جالب به نظر نرسد.

نكاتي كه در اين مقاله آمده است به شما كمك خواهد كرد تا كيفيات انواع مختلف نورهاي طبيعي را در طول زمان‌هاي مختلف روز و در شرايط جوي متفاوت تشخيص دهيد. همچنين خواهيد آموخت كه چگونه از انواع مختلف نورهاي داخلي نظير نور پنجره يا منابع نور مصنوعي استفاده كنيد. با اتمام اين آموزش شما نحوه‌ي برخورد با گستره‌ي وسيعي از شرايط نوري را خواهيد دانست و بنابراين قادر خواهيد بود فارغ از نوع نوري كه در آن عكاسي مي‌كنيد همواره عكس‌هايي باورنكردني بگيريد.۱. ثبت جادوي ساعت طلايي (Golden Hour)

ساعت طلايي به دليل رنگ‌هاي اعجاب‌آور و كيفيت خاص نور به‌عنوان لحظات جادويي روز تلقي مي‌شود. ساعت طلايي دو بار در هر روز اتفاق مي‌افتد: بار اول تا حدود يك ساعت پس از طلوع خورشيد و بار دوم حدود يك ساعت پيش از غروب آن. زماني كه ارتفاع خورشيد در آسمان كم است شعاع‌هاي خورشيد از ميان ذرات جوي فيلتر شده و نوري گرم و عميق توليد مي‌كنند كه موجب مي‌شود همه‌چيز و همه‌كس زيبا به نظر برسد.

نور در عكاسي موبايل

اكثر عكاسان ترجيح مي‌دهند در اين زمان از روز به عكاسي بپردازند چراكه نور در وضعيتي واقعا عالي قرار دارد. در اين نوع نور تقريبا هر سوژه‌اي را كه براي عكاسي انتخاب كنيد شگفت‌انگيز به نظر خواهد رسيد. ساعت طلايي زماني مناسب براي ثبت هر نوعي از عكس است. ازآنجاكه نور در ساعت طلايي زيبايي ذاتي سوژه را چندين برابر مي‌كند زماني عالي براي گرفتن عكس‌هاي پرتره است. تناليته‌هاي رنگ پوست گرم و لطيف به نظر مي‌رسد و از سايه‌هاي خشن خبري نيست.

سايه‌هاي ناخوشايند روي صورت يكي از مشكلات معمول هنگام عكاسي در نور كامل خورشيد است، بنابراين براي عكاسي پرتره صبر كردن تا زمان فرارسيدن ساعت طلايي مي‌تواند گزينه‌اي به‌مراتب بهتر باشد. در طول ساعت طلايي شما قادر هستيد از ارتفاع كم خورشيد براي ايجاد يك افكت «لنز فلير» (Lens Flare) ملايم يا سايه‌هايي بلند در عكس‌هاي خود بهره بگيريد. عكس‌هاي منظره در ساعت طلايي به شكلي ويژه خيره‌كننده هستند.

۲. استفاده از نور جالب ساعت آبي (Blue Hour)

ساعت آبي به زماني از روز مي‌گويند كه حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقيقه قبل از طلوع خورشيد و ۲۰ تا ۳۰ دقيقه پس از غروب خورشيد اتفاق مي‌افتد. ساعت آبي زمان بسيار كوتاهي است و عكاسي در آن به دليل كاهش ميزان نور نسبت به ساعت طلايي سخت‌تر است.

نور در عكاسي موبايل - ساعت آبي

رنگ نور در ساعت آبي با رنگ نور در ساعت طلايي بسيار متفاوت است چراكه خورشيد در بالاي افق قرار ندارد. در ساعت آبي رنگ نور مي‌تواند بين نوعي بنفش روحاني زيبا تا آبي درخشان متغير باشد. به دليل ميزان نور كمتر در اين زمان از روز ممكن است عكس‌هاي شما اندكي گريني (دانه‌دار) شوند. گرين لزوما چيز بدي نيست ولي عكس‌هايي كه بيش‌ازحد گريني باشند معمولا زيبا به نظر نمي‌رسند. در نور كم دوربين مجبور به استفاده از سرعت شاتر كمتر است كه مي‌تواند منجر به تار شدن تصوير شود. اگر دچار لرزش دوربين مي‌شويد بهتر است از يك سه‌پايه براي ثابت كردن گوشي استفاده كنيد.

نور در عكاسي موبايل - ساعت آبي

يكي از بهترين انواع عكس‌هايي كه مي‌توانيد در اين نور ثبت كنيد مناظر شهري هستند؛ چراكه رنگ زرد ملايم نورهاي شهري با رنگ آبي ملايم دوست‌داشتني تضادي زيبا مي‌سازد. اين عكس از نور كرم‌هاي شب‌تاب در ساعت آبي با استفاده از اپليكيشن Slow Shutter ثبت شده است. نور چراغ‌برق خيابان به روشن شدن صحنه و ايجاد يك تابش گرم و دوست‌داشتني كمك كرده است.

نور در عكاسي موبايل - ساعت آبي

اگر در زماني كه ساعت‌هاي آبي و طلايي با يكديگر تلفيق مي‌شوند مشغول عكاسي منظره باشيد ممكن است بتوانيد براي رسيدن به عكسي بسيار زيبا درخشش نارنجي‌رنگ ضعيف خورشيد در افق را ثبت كنيد. رنگ نارنجي گرم مكمل خوبي است براي رنگ آبي عميق بخش‌هاي ديگر آسمان.

۳. استفاده‌ي موثر از نور درخشان مستقيم خورشيد

نور درخشان مستقيم خورشيد معمولا نور خوبي براي عكاسي نيست. خورشيد درخشان مي‌تواند مشكلاتي نظير نوردهي بيش‌ازحد (over-exposure) ايجاد كند و سايه‌هايي خشن و ناخوشايند روي سوژه بيندازد. البته اين موضوع به اين معني نيست كه شما نبايد در اين زمان از روز به عكاسي بپردازيد؛ درواقع امكان رسيدن به نتايج عالي هنگام عكاسي زير آفتاب كامل وجود دارد. نور روشن به اين معني است كه دوربين شما از سرعت شاتر بالا استفاده خواهد كرد و سرعت شاتر بالا براي فريز (ثابت) كردن حركت سوژه در عكس‌هاي پرجنبش مناسب است.

نور در عكاسي موبايل - آفتاب مستقيم

گاهي سايه‌هاي حاصل از خورشيد درخشان مي‌تواند عكسي را خراب كند ولي مواقع ديگري هم هست كه مي‌توانيد از اين سايه‌ها به نفع خود بهره بگيريد. تلاش كنيد عكس‌هايي بگيريد كه از سايه‌هاي عميق و بلند ساخته‌شده توسط آفتاب روشن استفاده مي‌كنند. ممكن است با نتايجي بسيار جالب و مهيج روبرو شويد.

به‌طورمعمول عكاسي درست به سمت خورشيد درخشان ايده‌ي خوبي نيست ولي اين تكنيك مي‌تواند نتايج جالبي مانند لنز فلير ايجاد كند. كافي است  لنز را به سمت خورشيد بگيريد و زاويه‌ي عكاسي را با جابجايي دوربين آن‌قدر تغيير دهيد تا به ميزان دلخواهي از فلير برسيد.

نور در عكاسي موبايل - آفتاب مستقيم

تكنيك ديگري كه مي‌توانيد هنگام عكاسي زير آفتاب درخشان استفاده كنيد تغيير زاويه‌ي ديد است. عكاس به‌جاي عكاسي از اين گل زردرنگ از بالا، دوربين را پايين آورده و به‌گونه‌اي رو به بالا از آن عكس گرفته كه گل توسط خورشيد از پشت نوردهي شده است. دقت كنيد كه چگونه نور قوي بافت برگ‌ها و گلبرگ‌هاي گل را برجسته كرده است. اين تكنيك همچنين روشي است عالي براي رهايي از مشكل افتادن سايه‌ي عكاس روي سوژه هنگام عكاسي از بالا. اگر براي آزمودن زواياي ديد مختلف عكاسي وقت صرف كنيد و نوردهي را به‌صورت دستي در اپليكيشن دوربين تنظيم كنيد درواقع قادر خواهيد بود از نور درخشان براي تاكيد روي شكل، خطوط، بافت‌ها و الگوهاي موجود در سوژه بهره ببريد.

درنهايت هنگام عكاسي در آفتاب درخشان اگر امكان جابجا كردن سوژه وجود دارد فكر خوبي است كه به دنبال محلي كاملا سايه يا نيم‌سايه بگرديد. اين كار به‌ويژه هنگام گرفتن عكس‌هاي پرتره مفيد واقع مي‌شود؛ چراكه مانع از تنگ شدن چشمان سوژه يا افتادن سايه‌هاي خشن روي صورت او مي‌شود.

۴. بردن بيشترين بهره از آسمان ابري

هرگاه آسمان ابري باشد و احتمال بارندگي برود ما چتر خود را برداشته و به اميد يك باران خوب و يافتن چاله‌اي از آب بيرون مي‌رويم. شما هم از آب‌وهواي نامساعد دوري نكنيد. معمولا يك روز ابري يا باراني براي عكاسي بسيار مناسب است. بسته به ميزان ابرها نور ممكن است روشن و نرم، كم و رام يا تيره و دراماتيك باشد.

نور در عكاسي موبايل آسمان ابري

آسمان ابري معمولا براي هر نوع عكاسي از پرتره و منظره گرفته تا ماكروهاي بسيار نزديك از گل‌ها مناسب است. با استفاده از اصطلاحات علم عكاسي مي‌توانيم آسمان ابري را يك «سافت‌باكس» (Softbox) طبيعي فرض كنيم. ابرها به‌مثابه «ديفيوزر» يا پخش‌كننده (diffuser) عمل مي‌كنند و موجب نرم شدن نور خورشيد قرارگرفته در پشت خودشان مي‌شوند. اين موضوع تمام مشكلاتي را كه نظير سايه‌هاي خشن، اشتباهات نوردهي و تنگ شدن چشم سوژه در نور درخشان خورشيد رخ مي‌دهند از ميان خواهد برد.

نور در عكاسي موبايل آسمان ابري

۵. ثبت كردن نور زيباي نرم شده در مه و غبار

مه و غبار يكي از نورها و اتمسفرهاي محبوب ما براي عكاسي است. معمولا مه در ساعت ابتدايي صبح و اواخر عصر در مناطقي كه به منابع بزرگ آب نظير درياچه و مرداب نزديك هستند رخ مي‌دهد. نوري كه از ميان مه و غبار عبور كرده و نرم مي‌شود به شكلي اعجاب‌آور زيبا، مرموز و سورئال (Surreal) است. بااينكه رنگ‌ها اغلب ضعيف و معمولا متمايل به خاكستري هستند ولي همين موضوع مي‌تواند به عكس‌ها حالتي نوستالژيك و پر از احساس بدهد.

نور در عكاسي موبايل - مه و غبار

هنگام عكاسي در مه از تنظيم دقيق فوكوس مطمئن شويد. معمولا بهتر است فوكوس را روي سوژه‌اي در پيش‌زمينه‌ي تصوير مانند درختان قرارگرفته در حاشيه‌ي اين رودخانه قرار دهيد. مي‌توانيد با ضربه زدن روي صفحه‌ي نمايش گوشي فوكوس را روي محدوده‌ي خاصي تنظيم كنيد. مه و غبار مي‌تواند تنظيمات نوردهي دوربين را فريب دهد. بنابراين اگر امكان تنظيم ميزان نوردهي (Exposure) در اپليكيشن عكاسي شما وجود دارد مي‌توانيد با كم‌وزياد كردن آن به ميزان روشنايي صحيح برسيد.

نور در عكاسي موبايل - آسمان ابري

در نور كم دوربين مجبور است براي جذب نور كافي و رسيدن به تصويري با نوردهي مناسب از سرعت‌هاي شاتر پايين‌تر استفاده كند. درنتيجه اگر گوشي هنگام عكاسي حتي به ميزان بسيار اندكي تكان بخورد ممكن است با عكسي تار روبرو شويد. تلاش كنيد گوشي را تا جاي ممكن بي‌حركت نگه‌داريد يا از يك سه‌پايه براي ثابت كردن آن استفاده كنيد.

نور در عكاسي موبايل - مه و غبار

روش ديگر براي ثبت عكس‌هاي شگفت‌آور در اين نوع آب‌وهوا استفاده از نور خورشيد در حال تابش از ميان مه است. در اين شرايط خورشيد باريكه‌هايي خيره‌كننده از نور در تصوير ايجاد مي‌كند كه حسي حقيقتا جادويي به عكس مي‌بخشد. در صورت لزوم مي‌توانيد از شاخ و برگ درختان براي سدكردن مسير نور اضافي خورشيد استفاده كنيد.

نور در عكاسي موبايل - مه و غبار

تصاوير منظره، سيلوئت‌ها و ديگر عكس‌هاي مربوط به طبيعت در حضور مه به شكلي باورنكردني تقويت مي‌شوند. ممكن است عكاسي در مه و غبار نياز به تمرين بيشتري براي رسيدن به نتايج صحيح داشته باشد؛ ولي به‌محض اين‌كه آن را بياموزيد نور جادويي اين نوع آب‌وهوا به شما امكان ثبت عكس‌هايي فوق‌العاده تماشايي خواهد داد.

منبع: iPhone Photography School


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۰۲:۰۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

اگر براي اولين بار يك دوربين عكاسي خريده‌ايد يا قصد داريد عكاسي موبايل را به تازگي شروع كنيد، احتمالا با اين سوال روبرو هستيد كه بايد از كجا آغاز كرد. گاهي اوقات سخت‌ترين بخش شروع كردن يك فعاليت جديد ورود به آن است. ولي نگران نباشيد؛ ما در اين مقاله‌ي آموزش عكاسي قصد داريم به شما بگوييم عكاسي را از كجا بايد شروع كنيد.
اعتماد به نفس داشته باشيد

شروع عكاسي

مشكل اصلي بسياري از عكاسان تازه‌كار نداشتن مهارت نيست. حتي نداشتن تجهيزات عكاسي كودك مناسب در آتليه نوزاد هم معمولا مشكل آن‌ها نيست. مشكل اصلي اغلب عكاسان تازه‌كار بحران اعتماد به نفس است. اما چگونه بايد اعتماد به نفستان را در عكاسي بالا ببريد؟

مهم‌ترين كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه بيشتر عكس بگيريد و زمان بيشتري را براي عكاسي اختصاص دهيد. بهترين روش براي بالا بردن اعتماد به نفس در عكاسي اين است كه هر روز عكاسي كنيد. با اين كار در آن واحد مهارت عكاسي خود را هم بالاتر مي‌بريد.

نكته و ترفند عكاسي

البته منظور ما اين نيست كه عكس‌هاي مشابهي را بارها و بارها دوباره بگيريد. به جاي آن خودتان را در زمينه‌هاي جديدي به چالش بكشيد. با اين كار همچنين مي‌توانيد دانش و مهارت عكاسي خود را در موقعيت‌هاي بسيار متفاوتي محك بزنيد.

درست است كه شايد نتوانيد خود را در تمام موقعيت‌هايي قرار دهيد كه يك عكاس ممكن است با آن‌ها روبرو شود، ولي در هر حال هر چه بيشتر انواع مختلف عكاسي را با سوژه‌هاي مختلف تمرين كنيد، عكاس بهتري خواهيد شد.
خود را از قبل براي عكاسي آماده كنيد

آموزش عكاسي مقدماتي

اين يك راز بزرگ است! شايد در ويديوهاي آموزش عكاسي ديده باشيد كه عكاس ناگهان از خودرو پياده مي‌شود و عكس‌هايي باورنكردني مي‌گيرد. ولي در دنياي واقعي اوضاع اين گونه نيست. در موارد بسيار نادري عكاسان به صورت اتفاقي به يك لحظه يا سوژه‌ي فوق‌العاده مي‌رسند.

معمولا براي اين كه عكاس شانسش را براي رسيدن به يك عكس عالي بالا ببرد، بايد از قبل فكر خيلي چيزها را كرده باشد و خود را آماده كند. همچنين ميليون‌ها ابزار مختلف وجود دارد كه عكاسان مي‌توانند براي رسيدن به يك عكس خاص از آن‌ها استفاده كنند.

گاهي اوقات حتي ابزاري به سادگي اپليكيشن نقشه‌هاي گوگل (Google Maps) مي‌تواند به شما كمك كند منطقه‌اي را كه قصد داريد در آن عكاسي كنيد از بالا زير نظر بگيريد يا حتي در برخي موارد به صورت مجازي در آن بگرديد.اگر قصد داريد در زمان مشخصي از روز يا شب عكاسي كنيد، مي‌توانيد از اپليكيشني مانند Photographer’s Ephemeris كمك بگيريد كه محل دقيق خورشيد، ماه و ساير اجرام سماوي را در يك زمان و مكان دقيق براي شما محاسبه مي‌كند.

يا در زمينه‌ي عكاسي موبايل اپليكيشن‌هايي مانند +Camera وجود دارند كه قابليت‌هاي جديدي مانند انواع گريد براي تركيب‌بندي بهتر عكس يا تنظيم مجزاي فوكوس و نورسنجي با لمس صفحه‌نمايش را به دوربين گوشي موبايل شما اضافه مي‌كنند.

علاوه بر اين‌ها، منابع بسيار زيادي وجود دارد كه كمك مي‌كند با ديدن عكس‌هاي عالي براي خلق آثار بهتر ايده بگيريد. براي مثال مي‌توانيد عكاسان مطرح را در شبكه‌هاي اجتماعي مانند اينستاگرام و فليكر فالو كنيد تا به مجموعه‌اي از عكس‌هاي ارزشمند دسترسي داشته باشيد.
از نور مناسب استفاده كنيد

آموزش عكاسي ديجيتال

بخشي از آماده شدن براي گرفتن يك عكس خوب اين است كه زمان‌بندي خود را به شكلي تنظيم كنيد كه در زمان عكاسي به شرايط نوري صحيح دسترسي داشته باشيد. براي مثال عكاسي كردن زير آفتاب مستقيم نيمروز چندان ايدئال نيست. نور در اين زمان از روز بسيار شديد است و باعث رنگ و رو رفته شدن سوژه و ايجاد سايه‌هاي زننده مي‌شود.

در سوي مقابل، ساعت طلايي به دليل نور ملايم، گرم و طلايي رنگي كه دارد براي عكاسي كردن در فضاي باز زمان بسيار مناسبي است. همچنين از آنجا كه در اين زمان از روز خورشيد در آسمان ارتفاع كمي دارد، سايه‌هايي بلند ايجاد مي‌كند كه به عكس عمق بيشتري مي‌بخشند.

اين نور مناسب حدود يك ساعت بعد از طلوع يا قبل از غروب خورشيد پديد مي‌آيد. بنابراين اگر قصد داريد بهترين عكس‌ها را در فضاي باز ثبت كنيد، بايد يا صبح زود از خواب بيدار شويد يا تا زمان غروب در محل عكاسي بمانيد.
به تجهيزات و دوربين عكاسي اهميت بدهيد

دوربين عكاسي

بله، تجهيزات عكاسي مهم هستند. البته منظور ما اين نيست كه شما بايد حتما يك دوربين DSLR چند ده ميليون توماني داشته باشيد. ولي قطعا اگر مي‌خواهيد در عكاسي پيشرفت كنيد، بايد ابزارتان به اندازه‌ي كافي خوب باشد.

خوشبختانه اين روزها يك دوربين DSLR ارزان يا حتي دوربين موبايل هم مي‌تواند ابزاري خوب براي عكاسي باشد. همچنين مي‌توانيد از يك دوربين بدون آيينه با چند لنز براي عكاسي استفاده كنيد. نكته‌ي مهم اين است كه براي گرفتن عكس‌هاي عالي، لزوما نيازي به تجهيزات گران قيمت يا تعداد زيادي تجهيزات مختلف نداريد. يك دوربين، يك يا دو لنز و يك سه‌پايه هم مي‌تواند كاملا كافي باشد.
نكات ساده‌تر در زمينه آموزش عكاسي را هم ياد بگيريد

آموزش عكاسي حرفه اي

براي فرا گرفتن نكات مهم و ساده‌ي ديگر در عكاسي مي‌توانيد به بخش مدرسه عكاسي موبايل ما سري بزنيد. در اين بخش تعداد بسيار زيادي مطلب آموزش عكاسي و نكته و ترفند در مورد عكاسي و عكاسي موبايل وجود دارد كه مي‌تواند به شما كمك كند به سرعت پيشرفت كنيد.

فراموش نكنيد كه براي بهتر شدن بيش از هر چيز بايد تمرين كنيد. بنابراين حتما پس از خواندن هر كدام از مطالب آموزش عكاسي ما، زماني را براي بيرون رفتن و تمرين كردن نكات آن در نظر بگيريد.

منبع: Photography Talk

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱ خرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۳:۰۰:۴۴ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

تام اوبرايان، مهندس مكانيك و مهندس فناوري عكاسي‌ است كه در مجلۀ نشنال جئوگرافيك كار مي‌كند. كار اصلي او طراحي و ساخت تجهيزات اختصاصي براي عكاسان در اين مجله‌ است. در اين مقاله او ده دوربين بر‌تر از ديدگاه مجلۀ نشنال جئوگرافيك براي سفر را معرفي مي‌كند. دوربين‌هايي كه تمام ويژگي‌هاي مفيد و مناسب براي شما را به ارمغان مي‌آورند.

۱-    فوجي‌فيلم X-T2

   براي مسافري كه همه‌چيز را يك‌جا مي‌خواهد.
  اين دوربين  تمام ويژگي‌هايي كه شما از يك بدنۀ حرفه‌اي در قطع سنسور كراپ انتظار داريد را يك‌جا در خود جاي داده‌ است. تركيبي از دايال‌هاي منوال براي كنترل تنظيمات دستي، سرعت بالا در پردازش تصوير، و كيفيت بالاي ساخت لنزهاي فوجي، تركيبي دل‌پذير ايجاد‌كرده‌ است و سبب شده بسياري از عكاسان حرفه‌اي كه دنبال يك دوربين رده‌ پيشرفته هستند از X-T2 به عنوان دوربين اصلي خود استفاده ‌كنند. اين بدنه‌اي است كه همه‌چيزي كه نياز داريد را يك‌جا در اختيار شما قرار مي‌دهد و هيچ جايي براي خطا و اشتباه باقي نمي‌گذارد.

  نكته اصلي: براي اينكه قادر به بالا‌ترين حد استفاده از امكانات اين بدنه باشيد، به ويژه در بحث عمر بيشتر عكاسي نوزاد در آتليه كودك با هر بار شارژ باتري، بايد از گريپ اين بدنه كه به صورت جداگانه فروخته‌ مي‌شود، بهره ببريد. اين گريپ امكان استفاده از دو باتري و همچنين امكان عكاسي پياپي تا ۱۱ فريم در ثانيه را به شما مي‌دهد؛ همچنين سرعت فوكوس سريع‌‌تر و فيلم‌برداري ۴K و مدت فيلمبرداري بيشتر. همچنين اين بدنه امكان استفاده از بسياري از فيلترهاي خاص فوجي كه در سري X تعبيه شده را در اختيار شما مي‌گذارد؛ البته در فرمت عكاسي Jpeg.

  سنسور: سنسور ۲۴.۳ مگاپيكسلي قطع (APSC) X-Trans CMOS III w/ primary color filter.
  ويژگي‌ها: دايال‌هاي مكانيكي تنظيمات كامل روي بدنه، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، فيلمبرداري ۴K، بدنۀ مقاوم در برابر شرايط آب‌وهوايي، اسلات دوگانه كارت حافظه، فيلترهاي خاص فوجي.
۲-    المپيوس OM-D E-M1 MARK II

   براي مسافراني كه عاشق فناوري هستند.
    فناوري به كار رفته در اين بدنه بسيار بالا است. اين بدنه بسيار كوچك و سبك بوده و در مقابل رطوبت و شرايط آب‌وهوايي بسيار مقاوم و نفوذناپذير است. در شرايطي كه من در رودخانه‌اي در فلوريدا و در شرايط سخت آب‌وهوايي قايق‌سواري مي‌كردم و بار‌ها به اطراف قايق پرت‌شدم، اين بدنۀ مقاوم، كوچك‌ترين مشكلي پيدا نكرد و هيچ قطره‌اي نيز به آن نفوذ پيدا نكرد. المپيوس داراي يك اتوفوكوس افسانه‌اي‌ است. به طوري‌كه شما مي‌توانيد در بد‌ترين شرايط، بهترين فوكوس را از لحاظ دقت و سرعت داشته باشيد. حتي در بد‌ترين شرايط آب‌وهوايي و سرشار از غبار و آلودگي و يا شرايط جوي نامناسب، شما خيالتان از اينكه دوربين شما بهترين و شارپ‌ترين تصوير را خواهد گرفت، راحت خواهد بود. اين دوربين، براستي براي شرايط سفر ايده‌آل‌ است.

  نكته اصلي: امكان كنترل دوربين به صورت ريموت يك قابليت بسيار مفيد است و المپيوس اين دوربين را به سادگي تمام به اين ويژگي مجهز كرده‌ است. فقط كافي‌ است كه شما نرم‌افزار مخصوص اين بدنه را به‌ رايگان دانلود كنيد و دوربين را در حالت واي‌فاي قراردهيد. اينك شما قادر خواهيد بود كه هر تصويري را كه مي‌گيريد همزمان در گوشي خود ببينيد، و تمام تنظيمات دوربين را در گوشي خود انجام‌دهيد. تنظيماتي چون نوردهي، فوكوس، تنظيم مد‌هاي عكاسي، و امكانات فيلمبرداري. شما با لمس صفحۀ گوشي خود مي‌توانيد نقطه‌ فوكوس را در دوربين انتخاب كرده و به سرعت فوكوس كنيد و اين قابليت براي عكاسي كه مي‌خواهد ‌‌نهايت استفاده را از كنترل دوربين‌، توسط ريموت داشته باشد بسيار دوست‌داشتني‌ است. در اين زمينه، جيم ريچاردسون از عكاسان بنام نشنال جئوگرافي مي‌گويد: «من دوربينم را روي سه‌پايه در بالا‌ترين ارتفاع، بالاي سرم قرار مي‌دهم و سپس به راحتي با گوشي خودم تصوير و تنظيمات دوربين را كنترل مي‌كنم.»

  سنسور: سنسور ۲۰.۴ مگاپيكسلي micro ۴/۳، Live MOS
  ويژگي‌ها: عكاسي پياپي ۶۰ فريم در ثانيه با شا‌تر الكترونيك، عكاسي پياپي ۱۶ فريم در ثانيه با شا‌تر مكانيكي، مقاومت ويژه در برابر شرايط آب‌وهوايي، واي‌فاي، لرزش‌گير پنج‌محوره، فيلمبرداري ۴K.
۳-    سوني RX100V

  براي مسافران خواستار سبكي بيش‌ازحد.
  اين بدنه پنجمين نسل از سري بدنه‌هاي RX سوني است. اين دوربين كامپكت بسيار كوچك و سبك، بسيار بيشتر از آن‌ چيزي‌ است كه به چشم مي‌آيد. سوني يك شاهكار الكترومكانيكي اوريگامي را خلق كرده‌ است. آن‌ها در اين شاهكار كوچك خود يك صفحه نمايش متحرك كه به بالا مي‌چرخد با قابليت سلف‌فوكوس، چشمي الكترونيك كشويي، فلاش سرخود كشويي، لنز فوق‌العاده ۷۰-۲۴ سريع و با كيفيت بسيار بالا، و قابليت فوكوس بسيار سريع سوژه‌هاي در حال حركت را با ظرافت تمام در يك بدنۀ مستحكم كوچك فشرده كرده‌اند. اين بدنه قابليت فيلم‌برداري اسلوموشن با سرعت خيره‌كننده ۹۶۰ فريم در ثانيه را داراست. اگر شما به يك بدنۀ كوچك و فشرده و بسيار توانمند نيازمنديد، اين دوربين براي شما ساخته‌ شده است.

  نكته اصلي: يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين دوربين اين‌ است كه شما مي‌توانيد عكس‌هاي خود را همزمان در فرمت RAW و JPEG عكاسي كنيد. اين به شما اين امكان را مي‌دهد كه علاوه بر ثبت تصاوير با كيفيت بسيار بالا، آن‌ها را بتوانيد بلافاصله از طريق اتصال واي‌فاي به گوشي خود منتقل كرده و سپس در شبكه‌هاي مجازي منتشر كنيد. وقتي شما در سفر هستيد، اين قابليت بسيار مناسبي است كه همزمان بتوانيد عكس‌‎هاي خود را در شبكه‌هاي مجازي با ديگران به اشتراك بگذاريد.

  سنسور: سنسور اين دوربين ۲۰.۱ مگاپيكسل و در قطع يك اينچي است.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، چشمي الكترونيكي كشويي، اتوفوكوس phase-detection، فيلم‌برداري ۴K، بدنه كامپكت سايز جيبي، ويديوي سوپراسلوموشن، صفحه نمايش متحرك.

۴-    پاناسونيك LUMIX GH5

  براي مسافران علاقمند به فيلم‌برداري.
  اين بدنه، يكي از جذاب‌ترين بدنه‌هاي سري GH پاناسونيك است كه امكانات فيلم‌برداري بسيار پيشرفته‌اي را براي نيازهاي فيلم‌برداران حرفه‌اي در خود جاي‌داده‌است كه قادر است با بهترين و حرفه‌اي‌ترين دوربين‌هاي فيلم‌برداري به رقابت بپردازد. به نظر مي‌رسد كه كل اين دوربين براي فيلم‌برداري طراحي و توليد‌ شده‌ است. اين دوربين مجهز به يك سيستم لرزش‌گير دوگانه بدنه و سنسور است كه قادر به ثبت تصاوير بسيار باكيفيت و شارپ بوده و بهترين گزينه براي كساني‌ است كه مايل‌ هستند از سفرهاي خود فيلم‌برداري كنند و سفرنامه‌هاي تصويري يا فيلم‌هاي مستند سفري بسازند.

  نكته اصلي: براي تبديل اين دوربين به يك دوربين بسيار ايده‌آل براي فيلم‌برداري، اين بدنه مجهز به يك ماونت هات‌شو است كه با تهيه هات‌شوي ويژه XLR و نصب آن روي دوربين مي‌توان يك ميكروفون حرفه‌اي را به بالاي بدنه متصل‌كرد و به كيفيت بالاي ضبط صدا دست يافت.

  سنسور: ۲۰.۳۳ مگاپيكسل.
  ويژگي‌ها: مقاوم در برابر شرايط آب‌وهوايي، فرمت‌هاي فيلم‌برداري حرفه‌اي، واي‌فاي، سيستم لرزش‌گير دوگانه لنز و سنسور.

۵-    فوجي X100F

  براي مسافران علاقمند به عكاسي خياباني.
  اين دوربين چهارمين نسل از خط توليد اين سري‌ دوربين‌هاي دوست‌داشتني‌ است. اين ارتقاي جذاب امكانات ويژه‌اي را با خود به همراه آورده از جمله سنسور ۲۴ مگاپيكسلي X-Trans CMOS III كه گل سرسبد سنسورهاي فوجي‌ است. سيستم فوكوس ارتقاء يافته و بسيار سريع، استفاده از يك باتري بزرگ‌تر، دكمه‌هاي مكانيكي بيشتر روي بدنه و يك جوي‌استيك كه در بدنه‌هاي ردهٔ پيشرفتهٔ فوجي مورد استفاده است از ديگر مزاياي اين دوربين است.

  نكته اصلي: اين دوربين براي شرايطي طراحي شده‌ است كه در حين حركت و راه‌رفتن بتوانيد به سرعت عكاسي كنيد. اگر مي‌خواهيد هنگام عكاسي خود شناسايي نشويد و مخفيانه از سوژه‌هاي خود عكاسي كنيد يا به سرعت در حين حركت عكاسي كنيد، شما مي‌توانيد امكانات جانبي اين دوربين را تهيه‌كنيد از جمله بند مچي كه دوربين را به مچ خود بياويزيد و همچنين براي كساني كه دست‌هاي بزرگ‌تري دارند امكان نصب گريپ عمودي وجود دارد تا در دست بهتر قرار گيرد.

  سنسور: ۲۴.۳ مگاپيكسل X-Trans CMOS III w/ primary color filter.
  ويژگي‌ها: لنز ثابت فيكس، چشمي هايبريدي الكترواپتيكال مخصوص فوجي، واي‌فاي، فوكوس هايبريدي، فيلتر ان‌دي تعبيه‌شده در خود دوربين، فيلم‌برداري HD، فيلترهاي عكاسي مخصوص نگاتيوهاي فوجي.

۶-    لايكا Q

 براي مسافران لاكچري.
  براي مسافراني كه دنبال بهترين كيفيت ساخت و بهترين تصوير در يك دوربين مي‌گردند كه ساخت آلمان باشد، و البته پول هنگفتي داشته‌باشند، اين دوربين را توصيه مي‌كنيم. اين بدنه تركيبي‌ است از طراحي و ساخت آلماني و سنسور فول‌فريم. محصولات لايكا همواره داراي بالا‌ترين كيفيت و كارايي هستند.
  اين دوربين بسيار ساده طراحي شده و كار با آن نيز بسيار راحت و ساده‌ است و در عين‌حال به عكاس اجازه مي‌دهد كه به سرعت و سهولت بر روي عكاسي خود و صرفا بر روي كادربندي و بيان احساسات خود تمركز كند. بدنۀ مات و مشكي اين دوربين از جنس آلياژ منيزيوم ساخته‌شده و استحكام بسيار بالايي دارد. سنسوري كه براي عكاسي با نور كم طراحي و ساخته‌شده، مي‌تواند براي عكاسي شب و در نور تاريك، بهترين كيفيت تصوير را براي شما به ارمغان بياورد. اگر با قيمت بسيار بالاي اين دوربين مشكلي نداريد، اين دوربين يكي از گزينه‌هاي بسيار خوب براي عكاسي در سفر مي‌تواند باشد.

  نكته‌اصلي: اين بدنه فاقد يك گريپ براي قرارگيري انگشتان و جاي شست‌بوده و بدنهٔ آن ساده و تخت‌ است. بنابراين پيشنهاد مي‌شود كه گريپ براي اين دوربين تهيه‌كنيد تا راحت‌تر دوربين را در دست بگيريد. پيشنهاد ديگر تهيهٔ جداگانه هودلنز و درپوش مخصوص است كه بايد جداگانه آن‌ها را تهيه‌كنيد ولي براي عكاسي در سفر بسيار ضروري هستند.

  سنسور: ۲۴ مگاپيكسل فول‌فريم.
  ويژگي‌ها: فوكوس دستي فوق‌العاده، عكاسي ماكرو، لنز ثابت ۲۸ م. م با ديافراگم ۱.۷، منظره‌ياب الكترونيك، صفحه‌ نمايش سه‌ اينچي لمسي (البته ثابت).

۷-    المپيوس T G 5

  براي عكاسان عاشق غواصي و ماجراجويي.
  اين دوربين ادامهٔ خط توليد اين سري بدنه‌هاي المپيوس است و يك دوربين سطح مقدماتي‌ است براي كساني كه عاشق ماجراجويي و عكاسي در زير آب و در شرايط سخت آب‌وهوايي هستند. اولين نكته‌اي كه در اين ارتقاء جديد دوربين نسبت به نسل قبلي ديده مي‌شود كاهش مگاپيكسل سنسور از ۱۶ به ۱۲ مگاپيكسل است. اين كاهش چگالي پيكسلي، در عوض باعث بزرگ‌تر شدن سطح پيكسل‌ها شده و در نتيجه در نور كم كيفيت تصوير بهبود يافته‌است. اين بدنه ضدضربه و ضدآب است و تا عمق ۱۵ متري زيرآب قادر به عكاسي‌ است. همچنين تا دماي ۱۵- مي‌تواند به خوبي كار كند.

  نكته‌ اصلي: داشتن صفحهٔ نمايشي ثابت و غيرلمسي، و عدم امكان نصب فلاش، از نقاط ضعف اين دوربين به شمار مي‌آيند. همچنين سنسور كوچك اين دوربين، صرفا براي انتشار عكس در شبكه‌هاي مجازي و يا چاپ در ابعاد كوچك كاربرد دارد. اما علاقمندان مي‌توانند عكس‌هاي خود را با واي‌فاي داخلي اين دوربين به سرعت در شبكه‌هاي مجازي منتشر كنند و با جي‌پي‌اس پيشرفتهٔ اين دوربين، اطلاعات عكس خود را ثبت و به اشتراك بگذارند.

  سنسور: ۱۲ مگاپيكسل ۱/۲.۳ BSI CMOS
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، جي‌پي‌اس پيشرفته، حالت عكاسي سوپرماكرو، حالت عكاسي زيرآب، فيلم‌برداري فول‌اچ‌دي، عكاسي پياپي ۲۰ فريم در ثانيه.

۸-    سوني a6500

  براي عكاسان عاشق اپليكيشن‌‌ها.
  سري a6000 سوني تبديل به خط توليدي شده‌ است براي كساني كه عاشق فناوري هستند و دنبال يك دوربين جمع‌وجور مي‌گردند. اين سري دوربين‌هاي بدون آينه سوني با قطع سنسور APSC داراي امكانات بسياري در يك بدنهٔ مستحكم و جمع‌وجور است. در a6500 شاهد امكانات بيشتري هستيم. از جمله لرزشگير پنج‌محوره، فوكوس سريع‌تر، عكاسي پياپي بيشتر، فيلم‌برداري اسلوموشن و فست‌موشن در حالت فول‌ اچ‌دي، فيلم‌برداري ۴K و ۴۲۵ نقطه فوكوس فازديتكشن از امكانات اين دوربين محبوب‌ است.

  نكته‌ اصلي: شما مي‌توانيد با دانلود اپليكيشن PlayMemories سوني، به نرم‌افزارهاي بي‌شمار سوني دسترسي كامل داشته‌باشيد كه علاوه بر اتصال گوشي خود به دوربين، همزمان قادر به كادربندي و ديدن تصوير گرفته‌شده باشيد و كنترل كامل تنظيمات دوربين خود را توسط گوشي خود انجام دهيد. باب كريست، از عكاسان نشنال جئوگرافي مي‌گويد: «يكي از نرم‌افزارهاي مورد علاقهٔ من اپليكيشن Sky HDR است كه امكان عكاسي در آسمان تاريك شب را با حداكثر كنتراست به شما مي‌دهد چنانكه وقتي از اين حالت عكاسي استفاده مي‌كنيد گويي از فيل‌تر اپتيكال و حالت عكاسي تايم‌لپس بهره برده‌ايد.»

  سنسور: ۲۴.۲ مگاپيكسل سنسور APSC
  ويژگي‌ها: صفحه نمايش لمسي متحرك، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، لرزشگير پنج‌محوره، ۴۲۵ نقطه فوكوس، فيلم‌برداري ۴K با S-LOG.

۹-    پاناسونيك GX8

  براي مسافراني علاقمند به دوربيني بسيار انعطاف‌پذير
  براي سال‌ها دوربين‌هاي سري GX پاناسونيك علاقمندان خود را داشته‌ است و سري جديد اين دوربين نيز همين انتظارات را برآورده مي‌كند. اين دوربين با استايل رنج‌فايندر، امكان تعويض لنز و استفاده از لنزهاي باكيفيت پاناسونيك در قطع ميكروسه‌چهارم را دارد. پردازشگر ارتقاء يافته، و چشمي الكترونيك متحرك، كه مي‌تواند نود درجه بچرخد، امكان عكاسي به صورت عمودي از مناظر را براي شما مهيا مي‌كند.

  نكته اصلي: اين دوربين در يكي از پروژه‌ها توسط بخش دانش و اكتشاف نشنال جئوگرافي استفاده شده‌ است. اين دوربين، توسط مهندس ارشد نشنال جئوگرافيك، مارك شپرد به يك اتومبيل نصب‌ شده و براي عكاسي نزديك از شرايط زندگي شير‌ها در حيات وحش به كار رفته‌ است.

  سنسور: ۲۰.۳ مگاپيكسل سنسور ميكروسه‌چهارم.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، چشمي الكترونيك متحرك، لرزشگير پنج‌محوره، صفحه نمايش لمسي متحرك، ضدآب و ضدضربه.

۱۰-    فوجي X-T20

  براي مسافران آگاه و قدردان.
  سبك‌ترين دوربين بدون آينه فوجي با لنز قابل تعويض، با سنسور APSC و لنزهاي ارزشمند كه قيمت بسيار مناسبي هم دارد، مي‌تواند گزينه بسيار مطلوبي براي عكاساني باشد كه به دنبال بهترين كيفيت تصوير و امكانات ارزشمند فوجي هستند. اين دوربين عليرغم كوچك‌بودن بسيار خوش‌دست است حتي براي كساني كه دست‌هاي بزرگي دارند.

  نكته اصلي: مهم‌ترين خصلت اين دوربين كوچكي و سبك‌بودن آن است. بنابراين اگر دنبال سبك‌ترين و جمع‌وجور‌ترين حالت در اين دوربين هستيد مي‌توانيد آن‌را با يك لنز ۲۳ م. م فوجي F ۲ به كار ببريد، كه در اين حالت گزينهٔ بسيار مطلوبي خواهد بود براي سبكي و جابجايي راحت.

  سنسور: ۲۴.۳ مگاپيكسل (APS-C) X-ترانس CMOS III.
  ويژگي‌ها: دايال‌هاي مكانيكي و كامل تنظيمات دوربين، واي‌فاي، چشمي الكترونيك، فيلم‌برداري ۴K، فيلترهاي مخصوص فوجي.
۱۱-    دوربين بونوس LIGHT L16

  دوربيني براي علاقمندان آينده‌نگر
  اجازه دهيد اين دوربين با طراحي انقلابي و نوآورانه، كه همهٔ قالب‌هاي پيشين طراحي و ساخت دوربين را مي‌شكند را نيز به اين فهرست اضافه‌كنيم. L16 از شانزده سنسور و شانزده لنز تشكيل شده‌است تا يك تصوير واحد را خلق كند. بعد از فشار دادن شا‌تر، همه عكس‌ها همزمان گرفته مي‌شوند و در الگوريتمي در يكديگر تلفيق مي‌شوند. هر يك از لنز‌هاي مورد استفاده در L۱۶ از ديافراگم f/۲.۴ بهره مي‌برند و لنز‌ها در سه گروه ۳۵، ۷۰ و ۱۵۰ ميلي‌متري تشكيل شده‌اند. اين دوربين از وجود ۵ لنز ۳۵ ميلي‌متري، ۵ لنز ۷۰ ميلي‌متري و ۶ لنز ۱۵۰ ميلي‌متري بهره مي‌برد. لنز‌هاي مورد استفاده نيز ۱/۳.۲ اينچي بوده و رزولوشن هر يك ۱۳ مگاپيكسل است.

  نكته اصلي: نرم‌افزار اين ۱۶ لنز و سنسور برپايه اندرويد كار مي‌كند و داراي واي فاي است كه امكان ارسال تصاوير به صورت همزمان از دوربين را براي شما فراهم مي‌كند. تصويري كه بدين شكل به دست مي‌آيد مي‌تواند تا ۵۲ مگاپيكسل رزولوشن داشته‌ باشد. L16 البته در مراحل مقدماتي‌ است و مي‌تواند بهتر شود. اين دوربين مي‌تواند گزينه‌اي ايده‌آل براي كساني باشد كه دنبال يك دوربين با فناوري جديد و نو هستند. البته L16 در مرحلهٔ پيش‌سفارش‌ است و تحويل آن يك‌سال به طول خواهد انجاميد و براي دريافت آن بايد كمي صبر پيشه كنيد.

  سنسور: ۱۶ سنسور ۱۳ مگاپيكسلي.
  ويژگي‌ها: واي‌فاي، تعيين عمق‌ميدان بعد از عكاسي، امكان آپديت نرم‌افزاري.

منبع نشنال جئوگرافيك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۳:۲۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

سال ۱۳۹۶ به لحاظ اتفاقات و حوادث اجتماعي، سياسي و اقتصادي سالي پرتنش بود؛ از زلزله‌ي كرمانشاه و سقوط هواپيما و غرق شدن كشتي گرفته تا انتخابات رياست جمهوري و حمله به مجلس و بالا رفتن قيمت ارزهاي خارجي. حوادث و اتفاقاتي كه غير از تصاوير ثبت‌شده آن توسط عكاسان خبري و بالا رفتن قيمت تجهيزات عكاسي شايد تاثير چندان زيادي بر روند كلي عكاسي نداشت.


جشنواره‌ها:

  امسال نيز همچون سال‌هاي گذشته ترافيك جشنواره‌هاي متعدد عكاسي در طول سال برقرار بود و بازار عكاسي جشنواره‌اي (با آمار تقريبي هرماه، ۲ و نيم جشنواره) از هر بازاري گرم‌تر. جشنواره‌هايي با موضوعات آييني و مذهبي كه بيشتر اسپانسر دولتي داشت تا معدود جشنواره‌هاي خاص با اسپانسر شركت‌هاي توليدي، همه با هم در كنار جشنواره‌هاي برگزارشده توسط انجمن‌ها و نهادهاي عكاسي، سال شلوغي براي عكاسان جشنواره‌اي رقم زده بود. از سوگواره‌هاي عاشورايي «بيرجند»، «ميراث عاشورا در قاب عكس»، «خط سوم» تا جشنواره‌هايي با موضوعات فرهنگي-مذهبي همچون «وقف، چشمه هميشه جاري»، «تقريب»، «خانه دوست»، «موقوفات تهران».

   از جشنواره‌هايي با تمركز بر شهر و منطقه‌اي خاص همچون «قلب تهران»، «شيراز امروز»، «بيرجند در قاب ايران» و «جشن عكس هرمزگان» و «چشم‌انداز توسعه‌ي ايران و چين» تا جشنواره‌هاي نهادهاي عكاسي همچون «دوربين.نت»+ + ، «ده روز با عكاسان»، «تصوير سال»، «شيد» + + و «عكس خيام».

  در كنار جشنواره‌هاي بخش‌هاي صنعتي و خصوصي همچون «خودرونما»، «عكس معدن»، «نورنگار» و «زندگي زيباست»، دانشگاه‌ها نيز با «سالانه‌ي عكس دانشجويان دانشگاه تهران» و «جشنواره‌ي عكس نقره، جشن عكس دانشگاه هنر» سهمي در اين جريان داشتند. علاوه بر اين، در كنار اين جشنواره‌ها، در هفتمين و هشتمين حراج تهران نيز، شب پر رونقي از لحاظ فروش براي عكاسي ايران رقم خورد.
 نمايشگاه‌هاي گروهي:

  نمايشگاه‌هاي گروهي عكس احتمالا تنها رويدادي در سال ۹۶ است كه بتواند با تعدد جشنواره‌ها رقابت كند. تعداد بسيار زياد نمايشگاه‌هاي گروهي با رويكردهايِ مناسبتيِ مختلف اعم از سياسي، تاريخي و هنري در سال ۹۶ كاملا محسوس است. براي مثال فقط موزه‌ي عكسخانه شهر هشت نمايشگاه با عنواين مختلف در سال ۹۶ برگزار كرد. نمايشگاه‌هايي چون «كارگران»، «اماكن مذهبي»، «مسافران»، «عكس‌هاي قديمي رشت»، «عكس‌هاي تاريخي سوگواران»، «مردم معمولي»، «مستند انقلاب»، «دروازه‌هاي طهران قديم» كه معمولا با نشست‌هايي نيز همراه بود.

  گالري‌هاي خصوصي نيز هر كدام با يك يا چندين نمايشگاه گروهي سهم زيادي در اين تعدد داشتند. براي مثال گالري راه‌ابريشم با نمايشگاه‌هايي چون «انباشت»، «كمي دورتر»، محسن با «دال‌هاي ضمني»، «پرتفوليوي۲»، هپتا با «مزامير سكوت»، «سيتوپلاسم»، تم با «اربن»، «خانه‌اي كه در آن دوستت دارم»، مهراوا با «موزه‌ي ميهن‌پرستي»، آرته با «منظر»، بنياد كاف با «پوسته»، پروژه‌هاي آران با «آثار عكاسان جوان ايراني»، اي جي با ««تصوير كوچك، آينه بزرگ» و ... .

  امسال علاوه بر اكثر جشنواره‌ها كه داراي بخش موبايلي بودند، نمايشگاه‌هاي گروهي «عكاسي با موبايل» نيز همچون سال‌هاي گذشته هم در تهران و هم در شهرستان‌ها داير بود. براي مثال «تهران شهر زندگي» در خانه‌ي هنرمندان ايران، «خانواده بشر» + + در مشهد و حتي «تهران به روايت تلفن همراه» در پاريس.

  همچنين «يك تكه زندگي» يادبودي براي عباس كيارستمي در گالري ايوان، «اين ما هستيم، نه آنها» آثار بيست عكاس مستند در گالري آريانا و «آتش سرد» آثار عكاسان جنگ در گالري سلام، از نمايشگاه‌هاي گروهي بزرگ و پرمخاطب و البته تا حدودي پر حاشيه‌ي امسال بودند.

  در سال ۹۶ نيز به رسم چند سال‌ گذشته شاهد حضور آثار عكاسان ايراني در نمايشگاه‌هاي گروهي خارج از ايران بوديم اما در اين ميان بزرگ‌ترين و پر تعدادترين حضور عكاسان ايراني در فستيوال آرل فرانسه با نمايشگاه «ايران؛ سال ۳۸» رقم خورد كه در پرونده‌ي «عكاسي بارداري در آتليه بارداري ايران خارج از ايران» در سايت عكاسي به تفصيل مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

  اگر تعداد نمايشگاه‌هاي گروهي كه در شهرستان‌ها برگزار شد را  به تعداد نمايشگاه‌هاي گروهي اين سال اضافه كنيم، به آماري بالغ بر چهار نمايشگاه گروهي در ماه خواهيم رسيد كه در نسبت به تعداد نمايشگاه‌هاي انفرادي جالب توجه است.
 نمايشگاه‌هاي انفرادي:

  در ميان نمايشگاه‌هاي برگزار شده‌ توسط عكاسان قديمي و با سابقه‌، از اتفاقات خوب سال ۹۶ مي‌توان به نمايشگاه «سيب سوم» يحيي دهقانپور و نمايشگاه «انقلابيون» كاوه كاظمي، هر دو در گالري آران اشاره كرد. همچنين در اين سال، عكاسان شناخته شده‌اي چون مريم زندي (چهره‌هاي ۵، سيمايي از موسيقي معاصر ايران در گالري ايوان)، ابراهيم حقيقي (خانه ابري در گالري گلستان) و نادر داودي (نادر داوودي با يك واو كمتر در گالري ايوان) همراه و همپاي نسل فعلي عكاسي ايران همچون نيوشا توكليان (مي‌دانم چرا شورشي آواز سر مي‌دهد در گالري آب‌انبار)، پيمان هوشمندزاده (خشك در گالري اي‌جي)، گوهر دشتي (خانه در گالري محسن)، اميد صالحي (اينجا، من دو اسم دارم در گالري راه ابريشم) و محمد غزالي (بد و بدتر در گالري آب‌انبار) آثار خود را در معرض ديد مخاطبان قرار دادند.

  ساسان ابري با نمايشگاه «در معرض» در گالري محسن، تهمينه منزوي با نمايشگاه «گذشته‌ي استمراري» در گالري راه ابريشم، محسن شاهمردي با نمايشگاه «دوردست» در گالري امكان، سارا ساساني با نمايشگاه «ويراني» در گالري آرته، امين طلاچيان با نمايشگاه «قطعه‌ي ۴۱» در گالري اُ، سروش كيايي با نمايشگاه «برج آهن» در گالري آرته، آرش اكبري‌‌سنه با نمايشگاه «فضولي در تهران» در گالري الهه، مرضيه رشيدي با نمايشگاه «كنار» در گالري امكان و ژيلا مختاري با نمايشگاه «ديوانگي منهاي يك ثانيه» در گالري شيرين، از جمله عكاسان جوانتري بودند كه در سال ۹۶ نمايشگاه انفرادي برگزار كردند.

  همچنين چند نمايشگاه از آثار عكاسان خارجي در گالري‌هاي داخل ايران به نمايش گذاشته شد كه از مهمترين آنها مي‌توان به نمايشگاه ««طبع و فروش در ايران ممنوع است» از هنرمندان مطرح معاصر برومبرگ و شانارين در گالري اي‌جي، نمايشگاه «آرنو فيشر» عكاس شناخته‌شده‌ي آلماني در گالري راه ابريشم و نمايشگاه «ايران در ابتداي دهه‌ي ۵۰» عكس‌هاي يك شهروند كانادايي از ايران قديم در گالري فرشته را نام برد. كارگاه چند روزه‌ي عكاس جوان و مطرح آلماني ولفرام هان با عنوان «اكتشافات هر روزه» در پروژه‌هاي نيومديا نيز از اتفاقات قابل توجه امسال بود.
 مجلات:

  با توجه به گران‌شدن نرخ كاغذ، در كنار پايين آمدن آمار فروش، سال ۱۳۹۶ ظاهراً سال مالي خوبي براي مجلات نبود. با اين حال فصلنامه‌ي «حرفه هنرمند» هر چهار شماره‌ي ۱۳۹۶ خود را (شماره‌هاي ۶۳، ۶۴ ،۶۵ و ۶۶) به موقع راهي دكه‌ها كرد. ماهنامه‌ي «هنر آگه» نيز در نهايت با ۶ شماره (شماره‍اي ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲) توانست تقريبا هر دوماه يك بار منتشر شود.

  در ميان مجله‌هاي اختصاصي عكاسي «فصلنامه‌ي عكاسي» بر خلاف شروع سريع خود در سال گذشته، در سال ۹۶ فقط توانست چهارمين شماره خود را منتشر كند و «عكسنامه» براي سومين سال پياپي غايب بزرگ مجلات عكاسي بود. اما در سال ۹۶ اين نشريات دانشجويي بودند كه چراغ مجلات اختصاصي عكاسي را روشن نگه داشتند؛ ششمين شماره «چشمك» نشريه‌ي عكاسي دانشگاه تهران منتشر شد و «كالوتيپ» نشريه‌ي عكاسي دانشگاه هنر نيز بعد از سال‌ها با هشتمين و نهمين شماره در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

   يك بار ديگر مجله‌ي «اطلاعات، حكمت و معرفت» در سال ۹۶ شماره‌ي ۱۳۸ خود را به ويژه‌نامه‌ي «فلسفه و عكاسي» اختصاص داد تا تعداد ويژه‌نامه‌هاي عكاسي و فلسفه‌‌ي خود را به رقم چهار برساند و در نهايت علاوه بر مجلات چاپي سايت عكاسي و تنديس، در كنار سايت‌هايي چون عكسخانه و كارنما هر يك بخشي از بار نقد و تحليل نمايشگاه‌هاي عكاسي داخلي و خارجي را كمابيش بر عهده گرفتند.
 كتاب‌ها:

  بازار انتشار كتاب‌هاي عكاسي به لطف انتشارات پرگار در سال ۱۳۹۶ پر رونق بود. اين انتشارات علاوه بر تجديد چاپ برخي كتاب‌ها (كتاب ۲ جلدي فتوژورناليسم اثر كنت كوبر) پنج عنوان كتاب جديد را در سال ۹۶ روانه بازار كرد:

- كتاب «عكاسي مقدماتي» نوشته اسماعيل عباسي
- كتاب «مجموعه عكس چيست؟» نوشته اسماعيل عباسي
- كتاب «چهار هنرِ عكاسي، جستاري فلسفي» نوشته دومينيك‎مك‎آيور لوپس
- كتاب «عكاسي ديجيتال و ACR» نوشته ساسان پناهي
- كتاب «من رييس جمهور ايرانم» مجموعه عكس امير نريماني

  از كتاب‌هاي عكس مهم امسال مي‌توان به كتاب انقلابيون كاوه كاظمي اشاره كرد كه همزمان با نمايشگاه او در گالري آران توسط انتشارات نظر منتشر شد. از نشر نظر همچنين كتاب‌هاي عكس رومين محتشم و تهمينه منزوي منتشر شد و نشر چشمه نيز دو كتاب عكسِ «بوشهر» بهمن جلالي و «صد» پيمان هوشمندزاده را روانه بازار كرد. همچنين مريم زندي، مرتضي پورصمدي، سيد مهدي حسيني، فرزين ناظم‌زاده و علي شكري ديگر عكاساني بودند كه كتاب‌هاي عكس آن‌ها در اين سال منتشر شد.

  از ديگر كتاب‌هاي عكاسي امسال در بخش فني مي‌توان به كتاب تركيب‌بندي در عكاسي، نوشته‌ي لوري اكسل، انتشارات آبان، كتاب هنر عكاسي (رويكردي به بيان شخصي در عكس)، نوشته‌ي بروس بارنبام، انتشارات پشتون و كتاب ذهن عكاس، نوشته‌ي مايكل فريمن، انتشارات آبان اشاره كرد. همچنين در بخش نظري كتاب‌هاي تاريخ‌نگاري و عكاسي (جستارهايي پيرامون عكس به‌ مثابه‌ي سندي تاريخي) مجموعه مقالاتي با ترجمه‌ي محمد غفوري از نشر آگه، تكان نخور خاطراتِ همراه با عكسِ سالي مان از انتشارت حرفه هنرمند، ذن در هنر عكاسي خياباني اثر اريك كيم از انتشارات تيسا و  از آشوب ادراك تا ستايش عكس (۳ جلدي) به نويسندگي كاوه فرزانه  از انتشارات پازينه را برشمرد.
   اگرچه تمركز بيشتر فعاليت‌هاي عكاسي، همچون هميشه، در شهر تهران بود اما امسال نيز شاهد رشد فعاليت‌هاي عكاسي در شهرستان‌ها بوديم؛ از برپايي نمايشگاه عكس تا برگزاري جشنواره‌ي عكاسي و حتي چاپ كتاب. از جمله شهرهاي فعال امسال در زمينه‌ي عكاسي مي‌توان به شهرهايي چون اصفهان، ، شيراز، اروميه، مشهد، بندرعباس، تبريز، اردبيل، بيرجند، اراك، رشت، بوشهر، سنندج، گرگان، كرمان، كاشان، ياسوج، همدان، خنج، كنگان و شهريار اشاره كرد.

  سال ۱۳۹۶ همچنين با درگذشت دو عكاس همراه بود؛ عليرضا سلطاني‌شاد، عكاس پيشكسوت مطبوعاتي و عضو ادوار هيات مديره‌ي انجمن صنفي عكاسان مطبوعاتي ايران و شاهرخ حاتمي عكاس بزرگ و پيشكسوت ايراني در عرصه‌ي فتوژورناليسم كه آثاري جهاني خلق كرد. با اين حال سال ۹۶ سال چندان بدي براي عكاسي ايران نبود.

  اميد است همچون سال ۱۳۹۶، در سال جديد نيز روند رو به افزايش فعاليت‌هاي عكاسي بردوام باشد، صد البته به شكلي كه اين افزايش با بالا رفتن سطح كيفي فعاليت‌ها نيز همراه باشد و تنها شاهد تكرار اتفاقات متعدد نازل و باري به هر جهت نباشيم.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۱:۴۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

همواره در مواجهه با تصاوير مايليم از درونشان پي به چيزهايي ببريم كه در آنها ديده نمي‌شوند و سپس بي‌آنكه به نقشِ خودمان در اين جريان توجهي داشته باشيم، عكاسان‌شان يا زمينه‌اي كه نشان‌دهنده‌ي نواقص‌شان هستند را نقد مي‌كنيم. هر چقدر هم كه نقد، موثق و پذيرفتني باشد مي‌بايست صراحتاً موضع فكري‌اش را اعلام كند و به آن آگاه باشد؛ به عبارتي ديگر، سرچشمه‌ي نقد چيست و در اين ميان چه تصوراتي ملاك بوده؛ چه مواردي بدون تأمل درست پنداشته شده و چه پيش افكنده شده است. بدون در نظر گرفتن اين عوامل، نقد عقيم خواهد بود.

   همه‌ي ما از نظام‌هاي اعتقادي‌مان، طيف گسترده‌اي از مواضع فكري و مجموعه‌اي از باورها يا به ديگر سخن از ايدئولوژي [۱] شخصي‌مان پيروي مي‌كنيم. بدين سبب نگريستن عاري از نظر به عكس‌ها بسيار سخت است لذا از زاويه‌ي ديدِ ويژه‌اي به آنها مي‌نگريم و اين خود تعريفي از آدميت است: ما عقايدي داريم.

   عكس‌ها خيلي كمتر از آنچه انتظار مي‌رود را نمايان مي‌سازند. آنها نشانه‌هاي جهان‌اند و حيله‌گر؛ زيراكه مي‌پوشانند و مرز تعيين مي‌كنند و در آنچه نشان مي‌دهند صادق‌اند؛ با اين حال امكان دارد با صداقت‌شان موافق يا مخالف باشيم (چيزي به عنوان حقيقت وجود ندارد مگر اينكه بخواهيد به متافيزيك يا مذهب متوسل شويم).

   برخلاف نقاشي يا ساير فرم‌هاي هنري (اجازه دهيد عجالتاً فرض كنيم كه عكاسي يك فرم هنري است، البته گاهي اوقات و نه هميشه) عكس،‌ مقاصد عكاس را بيان نمي‌كند و در اين دوران شكل و شمايلي ديگرگون يافته است (اين روزها حتي عادت كرده‌ايم عكس‌هايي را در اپليكشين‌هايِ عكاسي ببينيم كه به شدت با فيلترها تحريف و ويرايش شده‌اند) نه رد قلم‌مويي در كار است و نه سطحي. در اين زمان، بيشتر عكس‌ها همچون پرفورمنس در زماني كوتاه آشكار مي‌شوند و سپس به حافظه فرستاده مي‌شوند. با اين وجود برخلاف پرفورمنس، عكس‌هاي ديجيتال را مي‌توان به راحتي از نو ديد. در واقع اين مسئله به علت ماهيت الكترومغناطيسي آنهاست.

   از اين‌رو، عكس‌ها بر آن هستند تا زندگي و ديدن آن را همانندسازي كنند. چند روز پيش رفته بودم تماشاي بازي بيس‌بال، امروز آن بازي و تمام حواشي‌اش برايم به چند خاطره تبديل شده‌اند. از آن روز چند عكس در گوشيِ هوشمندم دارم كه تجربه‌ي آن روز را برايم زنده مي‌كند و تا حدودي آنچه ديده بودم را نشان مي‌دهند با اين تفاوت كه چشم‌هاي من لنز وايد ندارند. به‌واسطه‌ي اين عكس‌ها و ساير تصاوير ذهني‌اي كه بي‌درنگ به آنها دسترسي دارم، مي‌توانم امروزم را به آن روز پيوند بزنم. اما برخلاف آن عكس‌ها، تصاوير ذهني‌ام به وضوح ماجراي در ترافيك ماندنم و يا گوش سپردنم به پسربچه‌اي ده ساله كه تمام روز حرف مي‌زد را مدام يادآوري مي‌كنند.

   عكس‌هاي گوشي‌ام به دليل اينكه همچون مرجعي ديداري عمل مي‌كنند، تجربه‌ي رفتنم به بازي بيس‌بال را زنده نگه مي‌دارند، با اينكه چندان بي‌عيب هم نيستند. به‌عنوان مثال، آن روز جايي نشسته بودم كه فنس‌هايي روبري‌ام بود، آن فنس‌ها در صفحه نمايش گوشي‌ام به‌صورت يك الگوي بصري درهم و عجيب‌وغريب ديده مي‌شوند اما تجربه‌ي تماشاي بازي چيزي نيست كه اين عكس‌ها بتوانند نمايشگر آن باشند. اين تجربه بر پايه‌ي آنچه كه بدان معتقدم شكل مي‌پذيرد.

   بنابراين اكنون به اين عكس‌ها بر پايه‌ي باورهايم مي‌نگرم. آن فضاي وسيع و ژرف با هزاران تماشاگر و بازيكناني كه در لباس‌هاي بيس‌بال خيلي عجيب به نظر مي‌رسيدند و مدام هم در تصاحب توپ بازنده بودند، همگي در نظرم به چيزي شديداً متفاوت تغيير شكل داده‌اند؛ گونه‌اي اثرپذيري از فرهنگي بيگانه (چون كه تقريباً بعد از هفده سال اقامتم در اين كشور هنوز با برخي از فرهنگ‌ها و خلق‌وخوهايشان بيگانه‌ام). بدين جهت عكس‌هاي آن روز را علاوه بر ديدن موضوعاتشان، با يك ذهن ثبت‌كننده كه از آنِ يك فرد خارجي است، مورد خوانش قرار مي‌دهم؛ همان ايدئولوژي‌اي كه در آغاز مطلب بدان اشاره كردم.

   بدون اين ايدئولوژي مداخله‌گر نمي‌توانم به عكس‌هاي آن روز بنگرم. هيچكدام از ما قادر به انجام چنين كاري نيستيم. اما اين نياز، مشكل محسوب نمي‌گردد. در حقيقت، عكاسي كودك در آتليه نوزاد در قياس با ساير فرم‌هاي هنري (به ياد داشته باشيد كه پيش‌تر گفتم، تنها گاهي مواقع عكاسي هنر است) اين امكان را براي مخاطبش فراهم مي‌آورد كه بتواند باورها، داوري‌ها، كليشه‌هاي فكري و جانب‌داري‌هايش را محقق سازد. تصوير عكاسي نسبت به ديگر فرم‌ها، به نحوي آسان‌تر امكان تحقق چنين امري را ميسر مي‌سازد زيرا كه شديداً فريبنده است. اين در حالي است كه عكس به نظر واقع‌نما و راستگو به نظر مي‌رسد و به جهان خارجي شبيه است. اما هميشه اين‌طور نيست.

   گمان مي‌كنم اين جنبه‌ي عكاسي نه تنها فراموش شده‌ترين جنبه‌ي آن است كه حتي ارزشمندترين آن نيز هست. سابق بر اين در خصوص اينكه عكاسي اساساً كنشي اجتماعي است بحث كرده‌ام.‌ در دوراني كه به سر مي‌بريم، گرفتن يك عكس و اشتراك فوري آن، از خود عكس مهم‌تر است. هنوز قاطعانه به اين وضعيت اعتقاد دارم و دليلي است بر اهميت عكاسي نزد عكاسان.

   عكاسي تا حدود زيادي به همين منوال براي بيننده نيز واجد اهميت مي‌گردد. در جريان عكاسي به منزله‌ي كنشي اجتماعي، امكان دسترسي به عكسي متعلق به فردي ديگر، كه مي‌خواسته آن را ببينيم، مهيا مي‌گردد. در اين فرايند با فردي ديگر ارتباط پيدا مي‌كنيم اما بدون آن فيلترهاي ذهني‌اي كه پيش‌تر درباره‌شان صحبت كرديم، نمي‌توانيم ارتباط بگيريم. لذا عكاسي به ما اين امكان را مي‌دهد كه آن فيلترها را بيازماييم. در واقع، زمينه‌هاي بخصوص عكاسي بايد وادارمان كنند تا آن فيلترهاي ذهني را بيازماييم زيرا كه آن زمينه‌ها (و نه آنچه به تصوير درآمده يا چه كسي آن را گرفته و يا كجا به نمايش درآمده) به ما مي‌گويند چه مي‌توانيم بكنيم يا چه بايد بكنيم.

   در جريان تماشاي عكس يا به عبارتي روشن‌تر، موضوع عكس، تمام آنچه ضروري مي‌نمايد اين است كه بدانيم مشخصاً مشغولِ صحبت كردن در مورد چه هستيم. اگر موضوع بحث ما در عكس ديده نمي‌شود لازم است از خودمان بپرسيم كه چگونه از نظر ما به عكس راه پيدا كرده است؟ چه عاملي سبب مي‌شود چنين برداشتي از عكس داشته باشيم؟ چه معرفتي يا تصوراتي يا كليشه‌ي فكري يا باوري سبب شده چيزي را در عكس مشاهده كنيم كه عملاً در آن ديده نمي‌شود؟ و در نهايت بايد از خودمان بپرسيم كه اين شيوه انديشيدن به عكس‌ها، شامل چه نكاتي درباره‌ي خودِ ماست كه اين خود يك پرسش حياتي است. اينكه چيزي را در تصوير مي‌بينم كه در آن نيست، به چه معناست؟

   توجه داشته باشيد كه چنين نگرشي به عكس الزاماً نافيِ ساير برداشت‌ها از آن نيست از اين‌رو في‌ذاته مسئله‌ي اصلي به شمار نمي‌رود. اما امكان دارد بر پايه‌ي چنين نگرشي برخي از قطعيت‌ها، انكار شده يا مورد شك و گمان قرار گيرند.

   مصداق‌هاي روشن زيادي وجود دارد كه با انديشه در آنها به آگاهيِ بيشتر در خصوص مسئله‌ي مزبور دست مي‌يابيم: از توجه به اين مصداق‌ها در مي‌يابيم كه چرا مفاهيم و افكار بروني (كه ما به ازاءشان درون عكس نيستند) ياري‌دهنده‌ي ما در خوانش عكس هستند. درست است كه عكاسي تبليغاتي اساساً يك دروغ سترگ است اما اين دروغ ساخته‌ي ماست كه در اذهان جاي مي‌گيرد. اگر قلاب اين دروغ به جان ما ننشيند، اثري نخواهد گذاشت.

    همين سازوكار تا حدودي در مورد عكس‌هاي خبري هم صدق مي‌كند حتي به گونه‌اي عميق‌تر. البته مطمئنم بسياري از عكاسان خبري شديداً با ادعايم به مبارزه بر خواهند خواست. به هر حال اگر به اين وضعيت بنگريد كه بخش اعظمي از فتوژورناليسم، فرمولي و كليشه‌اي است، ديگر هر مجادله‌اي در اين‌باره بي‌فايده خواهد بود. عكس‌هاي خبري براي ما ساخته شده‌اند نه براي نمايش موضوعات‌شان؛ بدين منظور كه مجبورمان سازند به مقوله‌هايي تعيين‌شده بينديشيم يا از آنها دور شويم. چون برخي از ايدئولوژي‌ها به‌طور بالقوه در ذهن‌مان ريشه دوانده، به راحتي با نيت عكس‌هاي خبري همسو مي‌شويم و در مسيري كه براي‌مان تعيين كرده‌اند، قرار مي‌گيريم. (به‌عنوان مثال، بخشي از ايدئولوژيِ جمعيِ غربي ما اين است كه در فضاي عمومي با بدبختي يا مصيبت ابراز همدردي كنيم.)

   گمان مي‌كنم در اين دوره و زمانه‌ي حباب‌هاي فيلتري [۲]، بنا به تحليل‌هايي كه ارائه شد، لازم است به عكاسي عميق‌تر نظر كنيم. به دنبال اين نباشيد كه كدام ايدئولوژيِ همسو با تصاوير، بهترين گزينه براي جاي‌گيري در حباب‌هاي فيلتري مطلوب‌تان است. هر چقدر هم كه امكان درستي نظام‌هاي اعتقادي‌مان وجود داشته باشد، به دليل اينكه در گذر زمان مورد ترديد و پرسش قرار نگرفته‌اند، ضعيف و سست مي‌شوند و اساساً پايدار هم نيستند. بسياري از چيزهايي كه در طي بيست سال گذشته شديداً به آنها اعتقاد داشتم امروز تا حدي به آنها نگاهي متفاوت دارم يا به ديده‌ي اغماض به آنها مي‌نگرم.

   مي‌توانيم عكاسي را به گونه‌اي مورد بحث قرار دهيم كه انگار هنوز خيلي از مباحث غالباً سطحي و ناقصي كه توسط سوزان سانتاگ ارائه شد را درك نكرده و پشت سر نگذاشته‌ايم (مباحث او دقيقاً شبيه هر نقدي، مشق‌هايي در زمينه‌ي ايدئولوژي هستند). اما امروزه عكاسي به تنهايي تغيير و تحولات بسياري به خود ديده است كه لازم است تفكرات ما نيز درباره‌ي آن، تغيير كند.

   اگر در عكس‌ها ايدئولوژي وجود دارد دليلش ما هستيم؛ آن ايدئولوژي را ما در عكس‌ها نشانده‌ايم. ديگري از اين نظر نقش كم‌رنگ‌تري دارد.

منبع: cphmag.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۵:۰۰:۱۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

خيلي از مواقع تشخيص دادن رنگ واقعي در عكس كار مشكلي است (  رنگي كه با چشم ديده
ميشه با رنگي كه عكس خام به ما ميده متفاوته منظور از اين تفاوت‌ها گرايش عكس به زردي,
ابي  يا … است )كه اين تشخيص رابطه مستقيم با  تنظيمات تعادل رنگ سفيد (كه WB يا white balance ناميده مي‌شود ) دوربين شما دارد .

تنظيم صحيح white balance اين مشكل را برطرف ميكند . كه به دو روش دستي و اتوماتيك
بر رويه دوربين قابل اعمال است .

كارت خاكستري (gray card ) صفحه اي است كه شامل يك رنگ يا سه رنگ است (سفيد
,خاكستري, مشكي يا هر كدام از انها به صورت تكي  )با تنظيم white balance بر رويه هر
يك از اين كارت‌ها در محل عكاسي شما به طبيعي ترين بازتاب رنگ خواهيد رسيد كه چگونگي
كار اين كارت را  به طور كامل در ادامه مطلب توضيح خواهم داد .
 
استفاده كردن از اين كارت‌ها به دو صورت كلي انجام مي‌شود :
روش اول تنظيمات دوربين

در اين روش شما نياز  داريد كه قبل از عكاسي white balance دوربين خود را در همان محيطي
كه قرار است عكاسي انجام شود تنظيم كنيد. white balance به نور محيط وا بسته است يعني
شما بايد در هر نور و محيطي white balance بخصوص ان محيط را تنظيم كنيد .

فرض كنيد در ساعاتي از روز شما قرار است كه از گل‌هايي كه به رنگ بنفش هستند عكاسي بارداري در آتليه بارداري كنيد.
شما نمي‌خواهيد رنگ عكس زرد يا ابي يا بنفش باشد بلكه فقط رنگ طبيعي گل را  كه به چشم
ديده مي‌شود را  مي‌خواهيد .پس شما بايد به يك تنظيمات white balance درست در آن
شدت نور و  محيط دست پيدا كنيد .كه با استفاده از كارت خاكستري (gray card) شما به تنظيمات مورد نظر خود خواهيد رسيد.

كارت را در همان محيط  و  زاويه اي كه قرار است عكاسي كنيد  بگذاريد و از ان يك عكس بگيريد.كارت خاكستري در عكاسي Gray card چيست؟

 

به تنظيمات دوربين خود رفته در قسمت custom white balance  عكس گرفته شده از كارت را معرفي كنيد (كه بر اساس آن white balance  تنظيم شود )

 

كارت خاكستري در عكاسي Gray card چيست؟

 

حال تفاوت  custom white balance  را با auto white balance  را در عكس زير مشاهده ميكنيد.

 
بيشتر بخوانيد
آموزش مباني عكاسي

فوكوس اتوماتيك-Autofocus
۴ اسفند, ۱۳۹۶ ,۲۱:۱۶
آموزش مباني عكاسي

بررسي كادر مربع و انواع كادر مستطيل
۲۴ بهمن, ۱۳۹۶ ,۰۲:۵۳
آموزش مباني عكاسي

عكاسي سينمايي
۲۲ بهمن, ۱۳۹۶ ,۰۲:۰۹
آموزش مباني عكاسي

گرفتن يك عكس سياه سفيد در عصر ديجيتال
۲۲ بهمن, ۱۳۹۶ ,۰۱:۲۴

كارت خاكستري در عكاسي Gray card چيست؟

 
روش دوم تنظيمات بعد از عكاسي

 

در روش دوم اين ترفند , شما نياز به تنظيمات دوربين نداريد بلكه همان عكس اول از كارت خاكستري مي‌تواند تنظيمات white balance تمام عكس‌هاي بعدي را  در همان محيط و با همان نور  در نرم افزار‌ها  فراهم كند .

به مثال زير توجه كنيد :

عكس اصلي به دليل تنظيم نبودن white balance عكس كاملا متمايل به رنگ  ابي است  ولي با همان صفحه خاكستري , white balance مورد نظر انجام شده و تمام عكس به رنگ طبيعي خود مبدل شده .(اين عكس رو با برنامه light room انجام دادم ولي هر برنامه ديگه اي هم از اين خاصيت بر خورداره )

كارت خاكستري در عكاسي Gray card چيست؟
در عكاسي از محصولات يا اجناس يا مكاني كه قرار است به مشتري با عكس ارئه شود واقعي بودن رنگ يكي از مهم ترين امتيازات  عكس خواهد بود

 ساخت كارت خاكستري

روش ساخت كارت خاكستري بسيار ساده است در رنگ سفيد و مشكي كه هيچ نكته اي نيست و فقط چاپ مي‌شود ولي رنگ خاكستري نكته ايي دارد كه شما

وارد برنامه مورد نظر خود شده (photoshop , paint يا هر برنامه ي ديگري) و بايد خاكستري ۱۸% را توليد كنيد به ان معني كه R و b و g را ۰ كنيد و فقط B   (brightness 82%) را روي ۸۲ بگذاريد تا رنگ مورد نظر انتخاب شود !

حالا كارت خاكستري شما اماده است !

موفق باشيد !

منبع:

فوتوبست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۰۹:۴۶ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

ساليانه هزاران نفر با عكاسي و دوربين DSLR يا Mirror Less وارد دنياي عكاسي مي‌شوند و به قصد رسيدن
به اوج موفقيت در اين عرصه همه ي تلاش خودشان را مي‌كنند! اما در انتها به هر دليل ممكن است به اين مقصد
نرسند و مشابه خيلي از كارهاي نيمه تمام ديگه رهايش كنند.
مشكل اينجاست! فكر مي‌كنند شخصي كه به اين درجه از كيفيت در عكس‌ها رسيده است حتما وضع مالي خوبي داشته
و بهترين دوربين و تجهيزات را تهيه كرده است.
اگر با شما صادقانه باشم حرفي بي راهي نيست! اما كاملا هم درست نيست.

من بعد از سال‌ها هنوز دوربين ۴۵۰D كنون دارم و لنز هاي من آنالوگ هست!
لنز‌هاي من ۱۳۵ فيكس زنيت و ۴۴ ميلي متر هليوس است. فراموش كردم كه لنز ۱۸-۵۵ هم يار قديمي‌من هست كه
هنوزم هم همراه من است.

مسلما دوستاني كه دوربين‌هاي حرفه اي تر و لنز‌هاي حرفه اي تري دارند كيفيت عكس‌هاشون از من بيشتر هست ولي آيا تمام ماجرا همين موضوع خلاصه مي‌شود؟!
در ادامه بيشتر راجب اين موضوع صحبت خواهيم كرد.

چگونه عكاسي را شروع كنيم - خريد دوربين

 
راز اصلي چيست ؟

اين درد و دل خيلي از عكاسان هست كه آنها مي‌دانند نه دوربين و نه لنز به تنهايي هيچ گاه يك عكاس را عكاس نكرده
ولي چه قدر خوب مي‌شود دوستاني كه تازه وارد اين حرفه يا علاقه مندي شدند از اين راز بزرگ آگاهي پيدا كنند.

شما اگر عكاسي كودك در آتليه كودك را شروع كرديد محكوم هستيد به موفقيت در عكاسي! شما بايد موفق شويد و هيچ راهي جز اين موضوع نخواهيد داشت. پس از همين حالا ذهن خود را براي فرمول موفقيت در اين عرصه آماده كنيد.

شايد خيلي از عكاسان و اساتيد در عكاسي به اين نوع ادبيات و نوع گفتار من خرده بگيرند چون بر خلاف اصطلاحات شايد كمي‌سخت عكاسي كه در ابتداي كار شما, جز گيجي چيزي براي شما به همراه نخواهد داشت, من سعي كرده ام به ساده ترين روش ممكن به شما بگويم از كجا بايد عكاسي را شروع كنيد و در اين مسير چه چيزهايي در سر راه شما خواهد بود.
پيش گفتار

براي ساده تر شدن و فهم بهتر در اين مقاله از دو اسم و شخصيت خيالي استفاده كرده ام, براي فهم بهتر داستان بهتر هست راجب شخصيت‌هاي داستان اطلاعاتي داشته باشيد تا در داستان من نكته ي مبهمي‌برايتان پيش نيايد!
تمامي‌نام‌هايي كه در داستان استفاده شده كاملا اتفاقي بوده و هيچ شخصيت واقعي در داستان وجود ندارد! اما داستان و مكان‌ها و اتفاقات مي‌تواند واقعي باشد.

شخصيت اول داستان نام خودم هست “شايان مرادي” كه چيزي از عكاسي نمي‌دانم و فكر ميكنم تمام عكاسان خوب يا پولدارن يا شانس دارن يا استعداد دارند! و من زياد شخصيت اهل عملي ندارم و همه كس و همه چيز جز خودم و مقصر ميدونم براي ناكامي‌ام در عكاسي جز خودم.

اما شخصيت دوم داستان “پويا اديب” نام داره شايد اين اسم براتون عجيب باشه اما براي اينكه اين اسم راحت در ذهنتون باقي بماند از اين نام استفاده كردم, اين شخصيت عكاس با تجربه اي هست كه سال‌هاست در حال عكاسي كردن است و در حال حاضر خيلي علاقه مند هست كه تجربياتي كه بسيار گران به دست آورده را به كساني كه واقعا علاقه مند به عكاسي هستند بياموزد.

    اميدوارم اين آموزش‌هايي كه به صورت داستان‌هاي كوچك بيان شده, بهتر در ذهن شما عزيزان باقي بماند. ضمنا اين سري از آموزش‌ها به صورت ۱۰ مقاله در حال نگارش هست و اميدوارم قدم به قدم با هم پيش برويم تا بتوانيم مقدار كمي‌آگاهي به آگاهي اندكمان بيفزاييم. داخل تمام اين داستان‌هاي كوچك محتواي ذهني من نهان شده! سبك نگارش به روش رئال و خيلي ساده به تحرير درآمده!
    اميدوارم بتوانيد به خوبي با داستان ارتباط برقرار كنيد.
    پيروز و سربلند باشيد – شايان مرادي

موفقيت

در يكي از روزهاي پاييزي ماه مهر طبق معمول هميشه گوشيم در دستم هست و در گروه تلگرامي فتوبست در حال
ديدن عكس‌هاي دوستان و عزيزان بودم كه ناگهان به خودم گفتم اي بابا اين عاطفه هم دو روزه كلا دوربين خريده
عكس‌هايش از منم بهتر شد!
چرا بعد از اين همه نقد عكس من هنور عكس‌هام مثل ديگران نميشه!
اين عكس را هرچي آب و تابش ميدم رنگشو كم و زياد ميكنم نورشو كم و زياد ميكنم, اصلا فايده ندارد… من عكاس
نميشم! اصولا مني كه يك ساله عكاسي ميكنم با كسي كه يك ماهه شروع كرده بايد تفاوت كنيم!
اما تفاوت ما محسوس نيست و گاهي اوقاتم سرعت پيشرفت اون فرد از من بيشتره, پشت سر هم بد و بي راه به
خودم ميگفتم كه “پويا” گفت شايان دقيقا مشكل چيه؟! چرا اينقدر از دست خودت ناراحتي!؟

گفتم راستش خيلي وقته عكاسي و شروع كردم ولي موضوعي كه هست نه لنز من مثل اينا خفنه و نه دوربين آشغال
من به درد عكاسي ميخوره! اصلا ببين كيفيت عكس‌هارو با كيفيت عكس‌هاي من! صورتم حسابي قرمز شده بود و
راستي راستي از زمين و زمان شاكي بودم!
“پويا” خيلي آرام دست روي شانه ي من گذاشت و گفت پاشو بريم خيابان ولي العصر يه كم عكاسي كنيم حالت
خوب شه! گفتم اي بابا الان ميريم همه ي عكس‌هاي تو خوب ميشه! عكس‌هاي من بايد فرمت شه اينقدر افتضاحه!

چگونه عكاسي را شروع كنيم - خريد دوربين

 
بلاخره

در حال قدم زدن از پارك وي به سمت تجريش بوديم يادم نيست دقيقا كجا بوديم, فكر ميكنم قبل از چراغ قرمز
پسيان! گرم صحبت بوديم هواي پاييزي و سردي كه يهويي به سمت تهران هجوم آورده بود و ما اينقدر گرم صحبت
بوديم كه من متوجه نشده بودم بيني ام بي حس شده از سرما!
به “پويا” گفتم واقعا يك بار صادقانه بگو اين رمز موفقيت تو در عكاسي چي بوده؟!
-خنديد!
گفتم واقعا برام جذابه بدونم…
– با صدايي كه هنوز آثار خنده حس مي‌شد بهم گفت داستان موفقيت تو هر كاري يك مسير بي نهايت هست, هيچ
انتهايي نداره اين مسير! موفقيت مسير هست راه هست و جاده است.

با كمي‌تعجب گفتم منظورت و متوجه نميشم! يعني تو آدم موفقي هستي؟! يا نيستي؟!
– من آدم موفقي هستم از ديد تو و نه از ديد خودم, من در يكي از اين استراحتگاه‌هاي اين جاده ايستادم و تو من را
در حال حاضر در اين مكان داري ميبيني و فكر ميكني فرد موفقي هستم اما واقعيت اين است كه از ابتداي راه با من
نبودي تا ببيني براي اين استراحتگاهي كه هيچي در عكاسي نيست چه سختي‌هايي كشيده ام.
لطفا بهم بگو خيلي وقته كه دوست دارم بهم بگي از كجا شروع كردي… مي‌دوني من عاشق دانستن شخصت افراد
موفق هستم!!

 

منبع:

فوتوبست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۰۸:۰۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي لنداسكيپ يكي از ژانرهاي پرطرفدار بعد از پرتره هستش كه امروز قصد داريم نكاتي را بياموزيم براي
بهتر شدن عكاسيمان در اين ژانر!
مقدمه
قبل از اينكه نكات عكاسي لنداسكيپ – (Landscape) را شروع كنيم بايد تفاوت آن را با عكاسي طبيعت
بدانيم٬ كه البته خود عكاسي منظره نير گاها با عكاسي شب – (Nightscape) و عكاسي شهر – (Cityscape)
اشتباه گرفته مي‌شود!

عكاسي نوزاد و لنداسكيپ در آتليه نوزاد به طور كلي ژانريست كه ما براي مثال از تصويري كه زيباست و كمتر در شهر ديده مي‌شود
عكس برداري مي‌كنيم كه شايد در آن المان انساني باشد اما محيط شهري خيلي در آن دخيل نيست!
نسبت به ثبتي كه انجام مي‌دهيد حس داشته باشيد!

يكي از مهم ترين نكات از نظر شخص بنده همين نكته هستش٬ داشتن حس!

در عكاسي پرتره به راحتي مي‌توان به مدل گفت حسي را كه مي‌خواهيد به بيننده منتقل كنيد (براي مثال:حس ترس٬اضظراب٬شادي) براي شما اجرا كند اما در عكاسي لنداسكيپ اينطور نيست!

پس مهم است كه شما قبل از اينكه برويد و شروع كنيد به عكاسي٬ نسبت به اين ژانر و ثبتي كه انجام مي‌دهيد
حس داشته باشيد كه كار راحتي نيست اما اگر بتوانيد با اين ژانر ارتباط برقرار كنيد بسيار از آن لذت خواهيد برد!
يك لنز وايد تهيه كنيد!

براي عكاسي لنداسكيپ شما نياز به يك لنز وايد داريد كه اين لنز وايد بهتراست بر دوربين‌هاي فول فريم
متصل شود تا دوربين‌هاي كراپ دار!

در دوبين‌هاي فول فريم براي مثال اگر شما لنز ۲۲-۱۰ را وصل كنيد واقعا فوكال ۱۰ به شما خواهد داد ! اما
در دوربين‌هاي كراپدار مثلا اگر نيكون باشد ضريب ۱.۵ به شما خواهد داد كه ۱۰ مي‌شود ۱۵ و دوربين‌هاي
كنون ضريب ۱.۶ پس در واقع به شما فاصله كانوني ۱۶ را مي‌دهد!

به طوركلي چون در عكاسي لنداسكيپ شما نياز داريد كه وسعت را ثبت كنيد به همين دليل ۱ و ۲ ميلي
متر هم در عكس شما تاثير دارد و مي‌تواند عكس شما را حرفه اي تر كند!

البته شما به يك لنز تله ۲۰۰-۷۰ و يا ۷۰-۲۴ نيز ممكن است نياز پيدا كنيد!
لوكيشن خوب پيدا كنيد!

عكاسي لنداسكيپ به افرادي نياز دارد كه ايرانگرد٬ طبيعت گرد و يا حتي اگر امكانش را دارند جهانگرد‌هاي
خوبي باشند! چرا كه شما نياز داريد كه مناطق بكر را پيدا كنيد!

جاهايي زيادي را مي‌توانيد پيداكنيد حتي در همين تهران! براي مثال كوه‌هاي دارآباد٫ كاشونك و …

مي‌توانيد سمت درياچه‌ها٫ بركه‌ها و يا دشت‌هايي برويد كه فصل‌هاي خاصي دارند!

نكته مهم شناخت لوكيشن مدنظرتان و فصل خوبش است كه بايد به خاطر بسپاريد.
ابزارهاي جانبي تهيه كنيد!
بيشتر بخوانيد
عكاسي منظره

عكاسي سيلوئت - ضدنور چيست؟
۶ شهريور, ۱۳۹۶ ,۲۲:۱۳

بعدازاينكه شما دوربين و لنز را تهيه كرديد نياز به يكسري لوازم جانبي داريد.

پيشنهاد من اين است كه يك باتري گريپ تهيه كنيد٫ ۱ يا ۲ باطري يدكي داشته باشيد چرا كه وقتي به
ارتفاع و هوا سرد برويد عمر باتري شما كم مي‌شود پس نياز به باتري اضافه داريد!

اگر به صحرا مي‌رويد نياز به كاور مناسب داريد٬ اگر به سمت رودخانه‌ها مي‌رويد نياز به كاور ضد آب
داريد كه به دوربين شما آسيبي نرسد!

به طوركلي بر اساس لوكيشني كه مي‌رويد لوازم جانبي را بايد تهيه كنيد! اما تعدادي فيلتر هست كه
لازمه ي كار شما هستش.

اولين فيلتر فيلتر پولاريزه مي‌باشد:فيلتر پولاريزه انعكاس اضاف نور را خنثي مي‌كند
(كه براي عكاسي پرتره نيز استفاده مي‌شود مثلا گرفتن رفلكت سوژه پشت شيشه كافي شاپ را فرض كنيد)
و براي مثال زماني كه مي‌خواهيد تصويري از آسمان ثبت كنيد اين فيلتر رنگ آبي خاصي را برا شما ثبت مي‌كند
كه در اين صورت كارتان در ريتاچ راحت تر است!

فيلتر بعدي كه توصيه مي‌كنم فيلتر Nd هستش٬فيلتر Nd يك جوري خنثي كننده هستش و مثل شيشه دودي
عمل مي‌كند.

فيلتر ND

 

 
يك همراه داشته باشيد!

به اين قسمت خيلي تاكيد دارم (خيلي افراد اين نكته را بيان نمي‌كنند)زيرا ممكن شما زماني به يك
لوكيشني برويد كه خطراتي داشته باشد!

ممكن است بخواهند از شما دزدي كنند و يا دوربينتان را بگيرند و يا حتي در لوكيشني باشيد كه موجوداتي
به شما حمله كنند!

پس نياز به همراه داريد و البته تجهيزات غير عكاسي كه درصورت لزوم از خودتان محافظت كنيد!
اديت

هنگام عكاسي حتما حتما فرمت عكاسي را روي RAW(خام) قرار دهيد زيرا هنگام اديت فكت كيفيت نخواهيد
داشت و دستتان در اديت باز است ! البته يه بدي هم دارد كه آن حجم بالاي عكس‌هاست٬بنابراين توصيه
مي‌كنم رم ۱۶ يا ۳۲ داشته باشيد و اگر رم ۴ يا ۸ داريد ۲تا داشته باشيد كه مجبور به پاك كردن عكس‌هاي
خود نشويد!

تجربه ي شخصي من در عكاسي لنداسكيپ اين است كه ۳۰ درصد دوربين و تجهيزات و عكاسي است و
۷۰ درصد ريتاچ لنداسكيپ است! من با دوربين ۴۵۰d و لنز ۵۵-۱۸ عكاسي كردم كه ممكن است خيلي‌ها نتوانند
با اين دوربين و لنز عكاسي كنند اما مهم ريتاچ بعد از آن است!

برنامه‌هاي مناسب ريتاچ: من شخصا با برنامه ي lightroom خيلي راحت هستم. البته مي‌توانيد ريتاچ را با
برنامه‌هاي ديگر مثل photoshop و يا camera raw انجام بديد.

در ريتاچ شما بايد تمام ابزارهاي خود را بشناسيد تا بتوانيد ريتاچ با حسي انجام دهيد مثلا تفاوت شادو و
هايلايت را با بلك و وايت بدانيد و …

يك نكته اي كه اصلا بهش در ايران توجه نمي‌كنند زمانيست كه ما به ريتاچ اختصاص مي‌دهيم!

بعضي مي‌گويند ما در ۱۰ دقيقه ريتاچ انجام مي‌دهم و تمام٬ اما تفاوت‌هايي وجود دارد كه با بيان يك مثال توضيح مي‌دهم: فرض كنيد كه شما و يك فرد خارجي در يك لوكيشن قرار داريد و از يك زاويه وبا يك لنز و دوربين عكاسي مي‌كنيد٬ فرد خارجي ۵ساعت و يا حتي ۱ روز و يا بيشتر به ريتاچ عكس اختصاص مي‌دهد و شما ۱ ساعت! مسلما عكس اون فرد خارجي حس و حال بهتري خواهد داشت و زيباتر خواهد بود!
سخن آخر:
لنداسكيپ ژانر دشواريست كه لذت‌هاي خودش را دارد ! اگر شما وارد اين ژانر مي‌شود نيازمند داشتن حس هست و اگر اين حس را داشته باشيد همه از عكس‌هاي شما لذت خواهند برد!
همانطور كه گفته شد ژانريست كه لوازم و تجهيزات مي‌تواند بسيار كار شما را بهتركند و نوع ريتاچ شما هم تاثير شديدي در بهتر شدن يا بدتر شدن عكس شما دارد!
مهم ترين عنصر در عكاسي لنداسكيپ ديدن عكس و يادگرفتن ريتاچ هستش.
هيچ موقع به خود مغرور نشويد زيرا غرورشما مساويست با تمام شدن عمركاريتان در ژانر لنداسكيپ.
خيلي زمان‌ها بايد خوش شانس باشيد٬تجربه ي زيادي داشته باشيد و البته صبر و حوصله زياد براي ثبت تصوير خاص و استثنايي!

منبع:

فوتوبست


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۰۶:۳۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 دوربين ديجيتال (DSLR) خريده ايد؟ در ادامه شما را با چگونگي كاركرد دوربين هاي ديجيتال و بخش هاي مهم آن ها آشنا مي كنيم.
۱
تنظيمات دوربين
[camera-parts-2]
۲
حسگر تصوير
[image-sensors]

از ابتداي طلوع عكاسي، دوربين‌ها تصاوير را روي صفحات شيشه‌اي يا فيلم ثبت و نگهداري مي‌كردند. امروزه دوربين‌هاي ديجيتال تصاوير را روي قطعه هوشمندي از تكنولوژي ذخيره مي‌كنند – حسگر تصوير (image sensor). هر حسگر تصوير متشكل از ميليون‌ها ديود نوري حساس به نور است كه روي يك شبكه قرار گرفته‌اند و هر ديود نوري بخش كوچكي از تصوير را به عنوان يك متغير عددي مربوط به سطح روشنايي همان نقطه دريافت و ذخيره‌سازي مي‌كند. حسگرهاي تصوير چه از نوع CCD و چه از نوع CMOS باشند، از دوربين به دوربين متفاوت خواهند بود اما اساس كاري همه آنها مشابه است. هنگام خريد يك دوربين بايد به اندازه سنسور توجه بيشتري كرد زيرا از عدد مگاپيكسل اهميت بيشتري دارد. چرا كه هرچقدر مگاپيكسل بالا باشد، پيكسل ها در يك سنسور كوچك قادر به ثبت نور زيادي نيستند، براي اين است كه مي بينيم دوربين هاي موبايل قادر به گرفتن عكس هايي به خوبي دوربين هاي DSLR نيستند.
۳
لنزهاي دوربين
[camera-lens]

لنز يك المان نوري است كه از شيشه، پلاستيك با كيفيت بالا يا سراميك ساخته مي‌شود كه نور را جذب و روي يك نقطه كانوني جمع مي كند. اگر به دنبال سادگي استفاده هستيد، از دوربين‌هاي ببين و بگير (point-and-shoot) استفاده كنيد كه لنز هاي ثابت و غير قابل تعويض دارند. اما اگر به كيفيت عكسي كه مي گيريد اهميت مي‌دهيد، روي يك دوربين SLR ديجيتال (DSLR) سرمايه‌گذاري كنيد و از لنزهاي قابل تعويض و تغيير نيز بهره بجوييد. لنزهاي قابل تعويض براي شما امكان كنترل بيشتري روي عكس، فراهم مي آورند و مي‌توانيد با استفاده از آنها خلاقيت بيشتري در مقايسه با دوربين‌هاي ببين و بگير نشان دهيد. در يك كلام دوربين‌هاي DSLR عكس‌هاي حرفه‌اي تري خواهند گرفت.
[DSLR_cross_section]

“لنز هاي قابل تعويض روي دوربين نصب مي شوند (۱) . يك آينه مكانيكي كه بالا و پايين مي آيد (۲) نور را از لنز با زاويه ۴۵ درجه اي به يك صفحه مات متمركز كننده (۵) تابانده كه اين نور از يك عدسي متراكم كننده (۶) گذشته و به (۷) pentamirror مي رسد كه اين قطعه، تصوير واژگون در اثر تابيده شدن در آينه را براي درست ديده شدن در چشمي نماياب دوربين (۸) تصحيح مي كند. براي گرفتن عكس، آينه در جهت نشان داده شده به بالا مي پرد. صفحه شاتر مقابل سنسور(۳) باز شده و تصوير روي سنسور (۴) تابيده و ثبت مي شود. بعد از آن شاتر بسته شده و آينه به زاويه ۴۵ درجه باز مي گردد”
۴
حالات دوربين
[camera-modes]

دوربين‌هاي DSLR تنوعي از حالات مختلف عكاسي بارداري را در اختيار شما مي‌گذارند كه به كمك آنها در خصوص تصميم‌گيري خودكار دوربين، دست شما بازتر خواهد بود. خوشبختانه اين دوربين‌ها داراي حالات نيمه خودكار و دستي نيز هستند كه تنظيمات بيشتر را براي كاربردهاي فني‌تر و خلاقانه‌تر در دستان عكاس قرار مي‌دهند.در حالت PROGRAM دوربين اكسپوژر را تنظيم مي‌كند اما خود عكاس مي‌تواند تعادل رنگ سفيد، ISO، فوكوس و نورسنجي را انجام دهد. دو حالت وجود دارند: ۱) عكاسي با اولويت شاتر (TV) كه در آن عكاس سرعت شاتر را تنظيم مي‌كند و دوربين اندازه دريچه ديافراگم (aperture) را مشخص مي‌كند. اين تنظيم دست عكاس را در چگونگي ثبت حركت باز مي گذارد. ۲) اولويت دريچه (AV) كه عكاس در آن اندازه دريچه ديافراگم را دستي وارد مي‌كند و دوربين سرعت شاتر را به صورت خودكار در نظر مي‌گيرد. اولويت دريچه به عكاس اجازه كنترل عمق ميدان (Depth of field) را در عكس مي‌دهد.
۵
فلاش داخلي
[builtin-and-popup-flash]

فلاش داخلي در تمام دوربين‌هاي ديجيتال وجود دارد. محاسبه‌گر داخلي دوربين نياز به فلاش را با اندازه‌گيري ميزان اكسپوژر، فوكوس و سيستم زوم تعيين مي‌كند. در دوربين‌هاي كامپكت (compact cameras) فلاش داخلي در يك همزماني خوب با شاتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما دقت كافي در زمان روشن شدن فلاش و همچنين محاسبه دقيق در خصوص ميزان نور آن، امر دشواري است. اين مورد خود مي‌تواند موجب گرفتن عكس‌هاي رنگ پريده نيز شود. دوربين‌هاي DSLR داراي فلاش‌هاي بازشونده (pop-up flash) هستند كه براي توازن در استفاده مي‌توانند به اشكال مختلف تنظيم شوند؛ علاوه بر اين شدت نور آنها نيز با توجه به نور كل صحنه قابل تغيير مي‌باشند. دوربين‌هاي DSLR امكان استفاده‌هاي خوش‌آيندتر و هنري‌تري از فلاش را به عكاس مي‌دهند.
۶
نماياب


اكثر دوربين‌هاي ديجيتال داراي دو سيستم براي نظاره كردن هستند – يك نماياب اپتيكال و يك نماياب الكترونيكي (نمايشگر ال سي دي). در حالي كه هر دوي اين صفحات به شما چيزي را نشان ‌مي‌دهند كه لنز در حال مشاهده آن است، اما نماياب الكترونيكي مي‌تواند چيزهاي ديگري را نيز در خصوص طبيعت عكس ديجيتالتان به شما بگويد. يكي از جاهايي كه نماياب الكترونيكي كارآمدتر از نماياب اپتيكال است، تعيين تعادل رنگ است. نماياب الكترونيكي به شما نشان خواهد داد كه در كدام نقاط تصوير دچار نور بيش از اندازه خواهد شد (و اگر مايل هستيد مي‌توانيد آنها را جبران كنيد). نكته با ارزش اين است كه اين اطلاعات به صورت همزمان با تغيير محيط تغيير خواهند كرد. نماياب اپتيكال شما را مستقيما در مقابل دنياي مكانيكي دوربين قرار مي‌دهد و به شما حس بهتري از تركيب عكس خواهد داد، چرا كه شما از اين طريق دقيقا همان چيزي را مي‌بينيد كه لنز مي‌بيند، نه يك تخمين الكترونيكي از آن را. آتليه كودك

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۹:۲۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب