آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

همانطور كه مي دانيد پرتره اين روزها طرفداران بسياري پيدا كرده و افراد زيادي هستند كه با استفاده از گوشي هوشمند و برخي ديگر به گرفتن پرتره مي پردازند. البته با دوربين ديجيتال نيز اين امر محقق مي شود.

عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

 

اسم من نيك فنچر (Nick Fancher) هست، يك عكاس تبليغاتي و پرتره مقيم اوهايو. تخصص من در نورپردازي است – به ويژه استفاده از فلاش كوچك در مكان هاي غير متداول. هدف من اين هست كه به شما نشان دهم اغلب مي توانيد بدون يك استوديو عكاسي مرسوم عكس هاي داراي كيفيت بالا خلق كنيد، آن هم با تجهيزات ساده و مقرون به صرفه. فقط لازم است ياد بگيريد كه چطور از محيط خود بيشترين استفاده را ببريد. در اين مطلب عكاسي شاهد برخي از عكس هاي من به همراه پشت صحنه و توضيح چيدمان نورپردازي آن ها خواهيد بود.

فلاش نداريد؟ يك گاراژ پيدا كنيد و به نور طبيعي شكل دهيد. اين پرتره دراماتيك با قرار دادن سوژه ام مقابل يك V-Flat (دو صفحه مسطح به هم چسبيده شده به شكل V) عكاسي شد. براي كنترل كردن نور مي توانيد سوژه خود را در جا هاي مختلفي از گاراژ قرار دهيد.

براي اينكه يك فلاش كوچك را بزرگ تر و نرم تر كنيد، آن را به يك ديوار نزديك بتابانيد.

براي ساخت يك نور حلقه اي با نور طبيعي، ميان رفلكتور خود يك سوراخ ايجاد كنيد. نگران نباشيد، مواد استفاده شده محكم هستند و سوراخ گسترش نخواهد يافت. اين هك عكاسي بسيار ارزان است و حتي به پايه يا دستيار نياز نخواهيد داشت.

اگر فضا كم است و نور نرمي مي خواهيد، نور را پشت يا كنار سوژه قرار داده و آن را به سمت ديوار مقابل مُدل هدف بگيريد. حالا يك منبع نور بزرگ و نرم در اختيار داريد.

اين عكس با ژل هاي رنگي وصل شده به فلاش هايم، و قرار دادن مدل روي ميز براي داشتن يك پرتره تميز تمام قد گرفته شده است.

من براي اين عكس، از دو تخته سياه يك v-flat ساختم و فلاش هايم را به سمت يك تخته سفيد و يك ديوار قرمز تاباندم.

اگر دوست داريد به عكس هايتان المان هاي طبيعي اضافه كنيد، يك v-flat سفيد يا سياه رنگ را به مكاني در فضاي باز ببريد، سوژه را مقابل آن قرار داده و از ميان گياهان عكاسي كنيد.

با تمام اين تفاسير مي توان بدون سختي استوديو حرفه اي داشت.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۹:۳۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 اساسا بر اين باورم كه هيچ قاعده ثابت و پايداري در توليد اثر هنري وجود ندارد و اين خلاقيت هنرمند است كه باعث رشد و تكاپوي رسانه هنري مي شود. ولي بلحاظ انتقال تجربه ام در عكاسي از مراسم محرم، در اين مطلب مجموعه نكاتي را آماده كرده ام كه اميدوارم براي شروع عكاسي از مراسم محرم به شما عزيزان كمك كنند.

 

عكاسي كودك در آتليه كودك

توجه: مشخصات نوردهي (Exif) در هر يك از عكس ها موجود مي باشد. در صورت تمايل به مشاهده، پس از ذخيره كردن عكس به بخش مشخصات (Properties) عكس مراجعه نماييد.
۱
در مورد محل عكاسي تحقيق كنيد
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

براي عكاسي از محرم برنامه ريزي كنيد. انتخاب لوكشين (محل عكاسي) باب ميل و همچنين تحقيق اوليه در مورد اين مكان، در روز عكاسي به شما كمك خواهد كرد.
۲
حواشي مراسم را فراموش نكنيد
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

سوژه هاي عكاسي در مراسم محرم هميشه در دل مراسم اصلي نيستند. گاهي اوقات در حواشي مراسم، مي توان سوژه هايي يافت، كه هم معرف مراسم بوده و هم به عكس زيبا و موفقي منجر شوند.
۳
نماد ها
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

نمادهاي مراسم از اهميت خاصي در ارايه مفاهيم بصري دارند.
۴
تيز بين باشيد
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

تيز بين باشيد و از سايه هاي موجود و ساير عناصر صحنه به بهترين شكل استفاده كنيد.
۵
فرم بصري
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

فرم بصري هميشه بر محتواي بصري قالب است. براي اين منظور گاهي با ارايه يك سيلوئت (ضد نور) مي توانيد به نتيجه مطلوب برسيد.
۶
چهره افراد
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

چهره افراد حاضر در مراسم اغلب مي تواند معرف جذابيت و شكل مراسم باشد، پس بعضي وقتها در محرم پرتره نگاري كنيد.
۷
مخاطبين جهاني
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

افراد در مراسم به طبع ميل، آداب و رسوم خود رفتار متفاوتي انجام مي دهند كه شما مي توانيد با ثبت چنين عكس هايي، هويت و مرام مراسم را در گستره بازتري براي مخاطبين جهاني به تصوير بكشيد.
۸
استفاده به موقع از فلاش
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

تكنيك هاي عكاسي را در زمان و مكان مناسب انجام دهيد. بعضي وقت ها استفاده بجا از فلاش، مي تواند به ثبت تصويري بكر از نوع و نمادهاي مراسم منجر شود.
۹
عكاسي از مراسم فرعي
[نكات عكاسي از مراسم محرم]

هر مراسمي، مانند مراسم عزاداري محرم، داراي مراسمات فرعي اي همچون توزيع نذورات و … است. پس از اصل مراسم فاصله بگيريد و از مراسم فرعي نيز عكاسي كنيد.
ن
نتيجه گيري

همانطور كه در در بالا ذكر شد هيچ قاعده ثابتي براي عكاسي از مراسم محرم وجود ندارد، ولي تجربه شخصي من مي گويد كه به دليل تحرك عناصر انساني، استفاده از سرعت شاتر بالا پيشنهاد مي گردد و بخاطر حضور نمادهاي رنگي، سعي كنيد در تجربه هاي اول بصورت رنگي عكاسي كنيد تا شناخت و آموزش لازم در عكاسي رنگي را كسب نماييد.

در آخر توصيه مي كنم كه در عكاسي مراسم محرم از لنز وايد استفاده نكنيد. چون اعوجاج لنز وايد ما را از واقعيت تصويري دور مي كند.

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۸:۰۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 به طور كلي، يكي از بهترين چيزها در مورد عكاسي شبانه، سخاوتمند بودن آن است. به اين معني كه شما به طور كلي به شرايط آب و هوايي خاصي براي ايجاد تصاوير واقعا خوب نياز نداريد. شب و نورهاي شهري تمام چيزي كه براي كار كردن نياز داريد را به شما مي دهند. هنگامي كه هوا تاريك است، نور تغيير نمي كند، بنابراين نيازي نيست كه به ذنبال نور باشيد. تقريبا هر شب مي توانيد اين كار را انجام دهيد.

اما اگر سعي داريد از آسمان شب عكس بگيريد، قضيه كاملا فرق مي كند. واقعيت اين است كه عكاسي از آسمان شب بسيار دقيق و دشوار است. اگر قصد داريد اين نوع عكاسي را دنبال كنيد، براي فرصت هاي بسيار محدود آماده باشيد. همچنين بايد براي شكست نيز آماده باشيد.
[عكاسي از آسمان شب]

شكست هيچ وقت جالب نيست، اما در عكاسي از آسمان شب اين مسئله بيشتر به چشم مي آيد. شما بايد به مناطق دور افتاده برويد، بنابراين اغلب بايد براي عكس گرفتن مدت طولاني رانندگي كنيد. همچنين بايد از زمان خواب باارزش خود بزنيد. بنابراين بياييد سعي كنيم از برخي از اين شكست ها اجتناب كنيم. از اين رو، در اين آموزش عكاسي شش مورد از بزرگترين مشكلاتي كه انتظار مي رود به آن دچار شويد و نحوه مقابله با آنها را با شما به اشتراك مي گذارم.
۱
ماه

هيچ چيزي به اندازه ماه فرصت هاي شما براي عكاسي از آسمان شب را نابود نخواهد كرد. اين ممكن است باعث تعجب شما شود، اما واقعيت دارد. چرا اينطور است؟ چون نوري كه حتي از يك چهارم ماه مي تابد بيش از ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از نور ستارگان است. بنابراين صحنه را روشن و بي روح مي كند.

وجود ماه در آسمان مزاياي خودش را دارد. مثلا مي تواند پيش زمينه شما را روشن كند. اما در مورد عكاسي از ستارگان، يك قاتل است.

به علاوه، ماه اغلب شب ها در آسمان است. صادقانه بگويم، من هيچ وقت يك جلسه عكاسي از آسمان شب را بيش از ۵-۴ روز قبل و بعد از ماه نو برنامه ريزي نمي كنم. گرفتن هر عكسي نزديك ماه كامل غير قابل تصور است. اين مسئله حدود ۷۰% از طول سال را براي عكاسي از آسمان شب نامناسب مي كند. به اين ترتيب، اين محدوديت بزرگي است.
[عكاسي از آسمان شب]

تصوير پانوراما از كمپينگ عكاسي از آسمان شب

بنابراين چگونه بايد از مشكل ماه اجتناب كنيد؟ دو راه وجود دارد، و در هر دوي آنها، شما به چيزي بيش از يك وب سايت به نام TimeAndDate.com نياز نداريد. اين وب سايت اول از همه فاز ماه را به شما مي گويد. به اين ترتيب مي توانيد زمان عكاسي از آسمان شب را در زمان ماه نو يا نزديك به آن برنامه ريزي كنيد.

اگر با ماه و فازهاي آن اصلا آشنايي نداريد، ماه نو زماني است كه هيچ ماهي در آسمان شب وجود ندارد. از زمان ماه نو، ماه كم كم به يك هلال باريك، به يك چهارم، و سپس چند هفته بعد به يك ماه كامل تبديل مي شود (و پس از آن اين روند برعكس مي شود). شب هاي نزديك ماه نو بسيار مهم هستند، چون نه تنها روشنايي حاصل از ماه كم است، بلكه در طول يك فاز ماه نو، ماه اصلا در آسمان شب نخواهد بود.

در زمان فاز ماه نو ماه در طول روز، و در زمان ماه كامل در طول شب در ميان آسمان حركت مي كند. هرچه به زمان ماه نو نزديكتر شويد، ماه زمان كمتري را در طول شب در آسمان خواهد بود.

اين امر ما را به راه دوم براي اجتناب از ماه مي رساند، كه يادداشت برداري از زمان هاي طلوع و غروب ماه است. باز هم، مي توانيد اين زمان ها را از طريق سايت TimeAndDate.com به دست آوريد. مطمئن شويد كه اين كار با شرايط ديگري كه براي موفقيت نياز داريد همراستا باشد (به عنوان مثال: زمان تاريكي كامل، شرايط آب و هوا، حركت ستارگان و غيره)، كه در ادامه در مورد آنها صحبت خواهيم كرد.
[عكاسي از آسمان شب]
۲
آلودگي نوري

ممكن است اين عنوان را بخوانيد و بگوييد «آه». خودتان مي دانستيد كه بايد در يك مكان تاريك باشيد تا بتوانيد در عكاسي از آسمان شب موفق شويد. اما ممكن است از فهميدن اين كه آن مكان چقدر بايد تاريك باشد شگفت زده شويد. شما نمي توانيد فقط به مدت نيم ساعت بيرون از شهر رانندگي كنيد و انتظار داشته باشيد كه آنقدر هوا تاريك باشد كه بتوانيد يك عكس عالي از آسمان شب يا كهكشان راه شيري بگيريد.

كاري كه بايد انجام دهيد اين است كه از سايت Dark Site Finder كمك بگيريد. اين بهترين منبعي است كه من براي اجتناب از آلودگي نوري پيدا كرده ام. اين در واقع نقشه گوگل با پوششي از رنگ هاي مختلف است كه به شما مي گويد يك مكان خاص چقدر آلودگي خواهد داشت. هرچه رنگ آن تيره تر باشد بهتر است (يعني آلودگي نوري كمتري دارد).
[عكاسي از آسمان شب]

چقدر لازم است هوا تاريك باشد؟ خيلي تاريك. نگاهي به اين تصوير بياندازيد:
[عكاسي از آسمان شب]

اين عكس در يك منطقه آبي رنگ بر روي سايت Dark Site Finder گرفته شده است، كه پنجمين منطقه تاريك از بين ۱۵ سطح مختلف است. آلودگي نوري كه در گوشه سمت چپ تصوير مي بينيد از يك شهر بزرگ نبود، بلكه از يك شهر كوچك بود كه بر روي نقشه به رنگ سبز نشان داده شده است، كه حدود ۱۵-۱۰ مايل با آنجا فاصله داشت.

آلودگي نوري چيزي نيست كه شما هنگام عكاسي بتوانيد آن را ببينيد – همه چيز براي من كه آنجا ايستاده بودم كاملا تاريك به نظر مي رسيد. اما در عكس به وضوح مشخص است. مطمئن شويد كه هوا در جايي كه قصد داريد در آن عكس بگيريد بسيار تاريك باشد.
عكاسي كودك در آتليه كودك
حركت ستارگان

اگر با عكاسي از آسمان شب آشنا نباشيد، ممكن است فكر كنيد كه مي توانيد شاتر را به مدت يك يا دو دقيقه باز بگذاريد تا به اندازه كافي نور وارد دوربين شود تا يك نوردهي مناسب به دست آوريد. اما نمي توانيد اين كار را انجام دهيد، چون ستاره ها در حال حركت هستند. و آنها خيلي سريع تر از آنچه ممكن است فكر كنيد حركت مي كنند. (بله، مي دانم اين در واقع به دليل چرخش زمين است – من خنگ نيستم – اما اينطور به نظر مي رسد كه ستاره ها در حال حركت هستند!)

اگر با يك نوردهي طولاني از آسمان شب عكس بگيريد، ستاره ها در زمان باز بودن شاتر حركت مي كنند، و به صورت رده هاي نور كوچك نشان داده خواهند شد. اين به نظر جذاب نيست و فقط باعث مي شود كه ستاره ها تار به نظر برسند. البته، شما مي توانيد اين كار را انجام دهيد و رده هاي نوري ايجاد كنيد كه در كل كادر قرار دارند، اما اين يك داستان كاملا متفاوت است. چيزي كه شما در اينجا به دنبالش هستيد تصاوير واضح و شارپ از ستارگان در آسمان شب است.

از چه سرعت شاتري مي توانيد استفاده كنيد؟ در تمام لنزها به جز لنزهاي فوق العاده وايد، نبايد از سرعت شاتر طولاني تر از ۱۵ ثانيه استفاده كنيد. حتي در لنزهاي فوق العاده وايد هم نبايد سرعت شاتر بيش از ۳۰ ثانيه باشد. همچنين مي توانيد از چيزي به نام قانون ۵۰۰ براي تعيين طولاني ترين سرعت شاتر قابل استفاده كمك بگيريد. اين قانون مي گويد كه حداكثر طول شاتر بايد ۵۰۰ تقسيم بر فاصله كانوني شما باشد (به عنوان مثال، با يك لنز ۲۴mm اين مقدار ۲۴/۵۰۰ يا ۲۰٫۸ ثانيه مي باشد).

به همين دليل، شما بايد از بازترين زاويه، و سريع ترين لنز براي عكاسي از آسمان استفاده كنيد.

لنزك: منظور از لنز سريع (fast lens) لنزي است كه گشودگي ديافراگم يا حداكثر ديافراگم بالايي داشته باشد (ديافراگم آن خيلي باز شود – مثل f/1.2) كه نتيجه آن ورود نور بيشتر و امكان انتخاب سرعت شاتر سريع تر است. از اين رو به اين لنز ها، لنز هاي سريع گفته مي شود.
[عكاسي از آسمان شب]
۴
نداشتن المان پيش زمينه

يك عكس از آسمان پر ستاره يا كهكشان راه شيري پس زمينه زيبايي براي تصوير شما فراهم مي كند. اين به نوعي مثل داشتن يك غروب آفتاب زيباست. داشتن آن عالي است، اما به تنهايي كافي نيست. شما به يك المان پيش زمينه نيز نياز داريد.

اگر شما راهي عكاسي از آسمان شب شويد بدون اين كه هيچ ايده واقعي از جايي كه مي رويد داشته باشيد، احتمالا دچار مشكل خواهيد شد. در نهايت يك پيش زمينه غير جذاب، و در نتيجه يك عكس غير جذاب خواهيد داشت. نيمه شب زمان بررسي و تلاش براي پيدا كردن چيزي نيست. به ياد داشته باشيد كه جايي كه مي رويد بسيار تاريك خواهد بود. تاريكي كامل، بدون ماه، در مكاني كه هيچ آلودگي نوري ندارد. شما نمي توانيد هيچ چيزي را ببينيد تا بتوانيد يك پيش زمينه پيدا كنيد.

براي حل اين مشكل، بايد از قبل آن منطقه را بررسي كنيد. گاهي اوقات مي توان به صورت فيزيكي به آنجا رفت، اما اغلب اين كار امكان پذير نيست. اگر برايتان مقدور نيست كه از قبل به آنجا برويد، مي توانيد آن مكان را به صورت مجازي بررسي كنيد. براي شروع كار خود از قابليت Street View در نقشه گوگل استفاده كنيد.
[عكاسي از آسمان شب]
۵
شرايط پيش بيني نشده كه مانع از ديده شدن ستاره ها مي شود

احتمالا مي دانيد كه نمي توانيد در يك شب ابري راهي عكاسي شويد و انتظار داشته باشيد كه در عكاسي از آسمان شب شانس موفقيت داشته باشيد. شما به يك آسمان صاف يا شرايط نيمه ابري نياز داريد. در مورد نحوه بررسي اين مسئله هيچ رازي وجود ندارد. تعدادي اپليكيشن مربوط به آب و هوا وجود دارد، بنابراين تنها كافي است از يكي از آنها كه با آن راحت هستيد استفاده كنيد.

اما اين پايان ماجرا نيست. من چندين بار براي عكاسي بيرون رفتم كه هيچ ابري در آسمان نبود، اما همه چيز خراب شد. چيزهايي مانند ابرهاي گرد و غبار، دود، و مه كار من را خراب كردند. به ياد داشته باشيد كه شما معمولا عكس هاي آسمان شب را در مكان هاي دور افتاده مي گيريد.

معمولا محيط هاي بياباني براي اين كار رايج هستند، و بادهاي ملايم به اندازه كافي گرد و غبار در هوا پخش مي كنند كه جلوي ديده شدن ستاره ها را بگيرند. اگر در يك محيط ساحلي باشيد، مه دريا مي تواند همين كار را انجام دهد. آتش سوزي جنگل نيز از صدها مايل دورتر مي تواند بر توانايي شما براي عكس گرفتن تاثير بگذارد.

بنابراين مطمئن شويد كه نگاه دقيقي به شرايط منطقه مورد نظر خود بياندازيد. جالب نيست كه چند ساعت رانندگي كنيد و آن وقت حتي دوربين را از كيف بيرون نياوريد.
[عكاسي از آسمان شب]
۶
يك آسمان كسل كننده

در نهايت، هر شبي كه صاف و بدون ماه باشد، مناسب نخواهد بود. اگر بدون درك درستي از اين كه در هنگام عكاسي كدام ستاره ها در آسمان خواهند بود بيرون برويد، ممكن است به يك آسمان كسل كننده برسيد. اگر يك المان پيش زمينه به اندازه كافي قوي داريد، اين مسئله ممكن است چندان مهم نباشد. اما اگر آسمان شب سوژه غالب شماست، بايد واقعا خوب به نظر برسد.

براي اكثر افراد، اين به معني گنجاندن كهكشان راه شيري در عكس است؛ يعني ثبت دسته اي از ستارگان كه در ميان آسمان قرار دارند. بهترين حالت اين است كه خوشه اي از ستارگان را در قلب آن ثبت كنيد. اما كهكشان راه شيري در تمام طول سال قابل رويت نيست. تقريبا در طول ماه نوامبر (آبان) تا فوريه (بهمن) در هيچ زماني از شب نمي توان آن را ديد. حدودا از اوايل ماه مارس (اسفند)، درست قبل از طلوع آفتاب قابل مشاهده مي شود. در ماه ژوئن (خرداد) تا حدود ماه آگوست (مرداد)، بيشترِ شب قابل رويت خواهد بود. از حدود ماه سپتامبر (شهريور) تنها بعد از غروب آفتاب قابل مشاهده مي باشد. اين مسئله صرف نظر از اين كه در كدام نيمكره زمين زندگي مي كنيد، صدق مي كند.

به منظور برنامه ريزي براي گنجاندن جالب ترين ستاره ها و صور فلكي در عكس خود (و باز هم، معمولا كهكشان راه شيري)، تنها كافي است يكي از اپليكيشن هاي موجود براي گوشي خود را انتخاب كنيد. من از Star Walk 2 استفاده مي كنم و آن را خيلي دوست دارم، اما برنامه هاي ديگري مانند PhotoPills نيز وجود دارند.

@
ج
جمع بندي

باز هم تكرار مي كنم، عكاسي از آسمان شب بسيار دقيق و دشوار است. انجام مراحل آماده سازي نفع زيادي خواهد داشت. چون لازم است كه شما به مناطق دور برويد، كه به معني يك رانندگي طولاني براي رسيدن به آنجاست. برنامه ريزي از هدر رفتن مقدار زيادي زمان و تلاش جلوگيري خواهد كرد.

اما منتظر زمان و شرايط ايده آل و بي نقص نباشيد – آن شرايط هيچ وقت پيش نمي آيد. براي بهترين شرايط ممكن برنامه ريزي كنيد، و سپس آن را اجرا كنيد. اين كار مي تواند به تصاوير خيره كننده اي منجر شود.

نويسنده: جيم همل (Jim Hamel)

منبع:

لنزك


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۸ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۲۶:۳۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي بدون ويرايش عكس و استفاده از فتوشاپ نمي تواند نتيجه جذابي را ارائه دهد و اين ويرايش هاي تصويري بوده كه برخي موارد را به شكل غيرممكن درمي آورد.
يكي از ويرايش‌هايي كه اغلب در عكاسي منظره به كار گرفته مي‌شود اصلاح و بهبود رنگ آسمان است. معمولاً سنسور‌ دوربين‌هاي مختلف بدون فيلتر‌هاي رنگي، قادر نيستند كه آسمان روز را با غلظت رنگي بالايي به ثبت برسانند. براي حل اين مشكل مي‌توان يا از فيلتر‌هاي رنگي استفاده كرد و با در مرحله اديت عكس با نرم‌افزارهايي مثل فتوشاپ يا لايت روم آن را اصلاح كرد. در اين مطلب سعي شده است تا با ساده‌ترين روش، اصلاح رنگ آسمان در لايت‌روم توضيح داده شود. در ادامه به دو روش مختلف براي بهبود رنگ آسمان در تصاوير منظره مي‌پردازيم.<>
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
راه‌حل اول: تنظيمات HSL

احتمالاً ساده‌ترين روش براي بهبود و اصلاح رنگ استفاده از تنظيمات HSL در لايت روم است. در بخش HSL لايت‌روم پارامتر‌هاي مربوط به رنگ، غلظت رنگ و روشنايي رنگ را به اسلايدر‌ها تنظيم كرد. اين ابزار به شما اجازه مي‌دهد تا با تغيير مقادير يك يا دو تا از پارامتر‌ها به تصوير مورد نظر خود برسيد. البته بايد توجه داشت كه اين روش زماني جواب مي‌دهد كه اسمان كاملاً ابري يا خاكستري نباشد و رنگ آبي در آسمان وجود داشته باشد.

همچنين در اين روش كانال مربوط به رنگ آبي به طور كامل تغيير مي‌كند؛ بنابراين نه تنها غلظت رنگ آسمان بلكه هر المان آبي ديگر نيز در تصوير دستخوش تغيير مي‌شود؛ بنابراين در اين روش زماني به بهترين نتيجه مي‌رسيم كه المان‌هاي آبي رنگ زيادي غير آسمان در تصوير وجود نداشته باشد.

اين تصويري است كه به عنوان نمونه مي‌خواهيم در ادامه آن را اديت كنيم.

براي بهبود رنگ آسمان و افزايش كنتراست ابرها از قسمت Develop در منوي بالا سمت راست، به قسمت HSL رفته و گزينه luminance را انتخاب مي‌كنيم. حالا بايد اسلايدر مربوط به رنگ آبي را بسته به عكسي مي‌خواهيد اديت كنيد به سمت چپ بكشيد. در اينجا اسلايدر را بر روي -۶۵ قرار مي‌دهيم.

بعد از اين تغيير نتيجه مطابق عكس زير خواهد شد.

البته با توجه به اينكه در چه فصلي و در چه زماني از روز از منظره عكاسي كرده‌ايد، مي‌توان اسلايدر مربوط به Aqua را نيز تغيير داد، ولي در اغلب موارد نيازي به تنظيم اين رنگ نيست.

در گام بعدي بر روي saturation كليك كرده و اسلايدر مربوط به رنگ آبي را به سمت راست بكشيد تا غلظت رنگ آبي افزايش يابد و آسمان پررنگ‌تري را در عكس شاهد باشيم. مجدداً ميزان افزايش غلظت رنگ به عكسي كه گرفته‌ايد بستگي دارد. در اينجا اسلايدر مربوط به غلظت رنگ آبي را بر روي ۳۵ قرار مي‌دهيم.

نتيجه نهايي مطابق عكس زير خواهد شد.

راه‌حل دوم: استفاده از Graduated Filter

Graduated Filter در لايت‌روم ابزاري است كه براي اديت و بهبود رنگ آسمان كاملاً مناسب است. هر چند كه مي‌توان هنگام عكاسي از فيلتر‌هاي تدريجي يا Gradual استفاده كرد و تصويري با كيفيت و جزئيات بالا گرفت ولي راه ساده‌تر شبيه‌سازي عملكرد اين فيلتر در مرحله اديت عكس است.

استفاده از ابزار Graduated Filter دز لايت روم زماني بهترين نتيجه را مي‌دهد كه خط افق در عكس كاملاً افقي باشد. در اين روش آزادي عمل بيشتري نسبت به روش قبلي داريم. به علاوه از اين تكنيك مي‌توان براي اصلاح رنگ منظره غروب و طلوع آفتاب نيز استفاده كرد.

اين تصويري است كه به عنوان نمونه مي‌خواهيم در ادامه آن را اديت كنيم.

در قسمت Develop و در همان قسمت بلايي منو بر روي آيكون مستطيل كليك مي‌كنيم. همچنين مي‌توان از كليد ميانبر M استفاده كرد.

حالا اولين كاري كه بايد انجام دهيم اعمال فيلتر Graduated بر روي عكس است. بر روي محل تقاطع آسمان و پيش‌زمينه يا همان خط افق كليك مي‌كنيم و كمي ماوس را به سمت پايين مي‌كشيم و كليك را رها مي‌كنيم.

زماني كه فيلتر Graduated به تصوير اضافه مي‌شود، اصلاحات و تغييرات فقط از خط فيلتر به يك سمت و به صورت تدريجي اعمال مي‌شود؛ و نيمه ديگر تصوير كاملاً بدون تغيير باقي مي‌ماند.

براي اين كه مطمئن شويم تغييرات در نيمه مورد نظر ما اعمال مي‌شود مي‌توان اسلايدر اكسپوژر را تا انتها كم كرد. اگر نيمه بالايي تصوير تاريك شد، بنابراين جهت فيلتر درست تعريف شده ولي اگر نيمه پاييني تصوير تاريك شد، با بردن نشانگر ماوس به اطراف مركز خط فيلتر يك نيم‌دايره ظاهر مي‌شود. با كليك بر روي اين نيم‌دايره و چرخاندن آن مي‌توان جهت فيلتر را تغيير داد.

براي تنظيم دقيق خط فيلتر مي‌توان بر روي دايره‌اي كوچكي كه در مركز خط قرار گرفته كليك كرد و خط را جابه‌جا كرد.

حالا مي‌توان تغييرات لازم را اعمال كرد بدون اينكه نيمه پاييني تغيير دستخوش تغيير قرار گيرد. براي اين نمونه عكس پارامتر‌هاي زير را بر روي مقادير در نظر گرفته شده قرار مي‌دهيم:

Contrast: 50

Highlights: -15

Clarity: 30

Saturation: 30

در مرحله بعدي مي‌توان براي جذاب‌تر شدن عكس كمي رنگ مايه آن اضافه كرد. براي اين كار بر مستطيل قرار گرفته روبه روي color كليك كرده و رنگي كه مي‌خواهيد به آسمان اضافه شود را از پنجره پيشرو انتخاب كنيد.

عكس زير نتيجه نهايي خواهد شد.

انجام روش هاي فوق بسيار كارساز و مفيد هستند.

با تشكر از “پيكسل”

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۳:۵۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

عكاسي حرفه اي بوده كه بايستي افرادي در آن به فعاليت بپردازند كه از استعداد بالايي در اين زمينه برخوردار باشند و نمي توان يك افراد معمولي را ماهر دانست.
در مديوم سينمايي اغلب با تصاويري در فضاي رنگي خاص و جذاب رو‌به‌رو هستيم. در اين افكت به تناليته‌هاي تيره‌تر فضاي رنگي سرد و آبي افزوده مي‌شود در حالي كه درجات روشن تصوير تا حدودي نزديك نارنجي گرم‌ ديده مي‌شوند. افكت سينمايي را مي‌توان بر روي خيلي از عكس‌ها نيز اضافه كرد و نتيجه خوبي گرفت. در ادامه قصد به چگونه رسيدن به چنين افكتي در نرم‌افزار لايت‌روم مي‌پردازيم.<>
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
در ادامه مي توانيد اين افكت ها را مشاهده كنيد.
و اين عكسي است كه در آخر قرار است به آن برسيم.

در قدم اول بايد عكس موردنظر خود را به نرم‌افزار وارد كرده و بالا سمت راست پنجره لايت‌روم بر روي develop كليك كنيد. براي شروع بايد Contrast، highlights، shadows، whites و blacks را به ترتيب بر روي -۱۵، -۴۰، +۳۰، +۱۲ و +۳۰ قرار دهيد.


حالا بايد clarity، vibrance و saturation را تغيير داد. آن‌‌ها را بهتر است به ترتيب حدوداً بر روي +۶۰، -۵ و -۲۰ قرار دهيم.

در قسمت Tone Curve بر روي نشانگر روبه‌روي linear كليك كرده و Medium contrst را انتخاب كنيد.

در آخر بايد كمي حواشي تصوير را تاريك كرد. براي اين كار در قسمت Pos-crop Vignetting مقدار Amount را بر روي -۱۵ بايد تنظيم كرد.

در آخر نتيجه كار عكسي با افكت سينمايي خواهيم داشت كه رنگ‌هاي آن كم رمق شده با هاي‌لايت‌هاي تشديد شده خواهيم داشت.

با تشكر از “پيكسل”

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۲:۲۲ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]عكاسي حرفه اي بوده كه بايد از خلاقيت و مهارت بالا خود در آن بهره گيريد و در غير اين صورت نمي توانيد خودي نشان دهيد و عملكرد بالايي را داشته باشيد.

لايت روم يكي از محبوب‌ترين و احتمالا پركاربرد‌ترين نرم‌افزار اديت و آرشيو عكس در ميان عكاسان حر‌فه‌اي و آماتور است. خيلي‌ها با چند تكنيك ساده اين نرم‌افزار عكس‌هاي جذاب و پرطرفداري را در شبكه‌هاي مختلف مثل اينستاگرام به اشتراك مي‌گذارند. از طرفي نسخه‌‌هاي جديد لايت‌روم قابليت‌هاي بسيار زيادي مثل اديت عكس RAW، ساختن عكس‌هاي HDR و اصلاح خطاهاي رنگي و اپتيكي را در اختيار عكاس قرار مي‌دهد. اين قابليت‌ها تا حدي گسترده شده كه نياز يك عكاس به نرم‌افزار‌هاي ديگر مثل فتوشاپ و افينيتي را تا حد زيادي كم كرده است. در همين رابطه قصد داريم تا در رشته مطالبي، تكنيك‌هاي ساده و كاربردي را در رابطه با لايت‌روم منتشر كنيم. اولين موضوع اين مجموعه تكنيك‌ها به ساختن عكس‌هاي HDR در لايت روم اختصاص داده شده است.
عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد
HDR يا High Dynamic Range يك تكنيك در عكاسي است كه از ادغام سه يا چند عكس بر روي هم ساخته مي‌‌شود. زماني كه در منظره‌اي هم‌ روشنايي شديد هست و هم سايه‌هاي تاريك، مثل منظره‌هاي آفتابي، دوربين نمي‌تواند همه جزئيات را ثبت كند و احتمالاً قسمت‌هايي از تصوير آندر يا اُور اكسپوز خواهند شد. براي حل اين مشكل مي‌توان متناسب با روشنايي هر قسمت از صحنه چند بار نورسنجي كرد و عكس گرفت.

نرم‌افزارهاي زيادي هستند كه با آن‌ها مي‌توان عكس‌هاي HDR ساخت. در فتوشاپ هم مي‌توان با ادغام لايه و ماسك كردن آن‌ها به عكس‌هاي HDR رسيد. در لايت روم بعد از نسخه ۶cc نيز مي‌توان بدون استفاده از هيچ پلاگ‌اين كمكي‌اي از اين تكنيك استفاده كرد.

در ادامه گام به گام به توضيح ادغام كردن چند عكس در لايت روم مي‌پردازيم. البته بايد هنگام عكاسي چند عكس با نوردهي‌هاي مختلف از صحنه موردنظر خود را گرفته و به لايت‌روم وارد كرده باشيد.

۱. عكس‌ها را براي ادغام يا Merge كردن انتخاب كنيد

براي اين كار حداقل بايد دو عكس را با نوردهي‌هاي مختلف انتخاب كنيد. در اينجا براي مثال ۵ عكس انتخاب شده است. در اين منظره آسمان بسيار روشن‌تر از پيش‌زمينه است و با تكنيك HDR مي‌توان جزئيات بيشتري در سايه‌ها داشته باشيم. براي انتخاب عكس‌ها كافي است بر روي اولي كليك كنيد و با نگه‌داشتن كليد كنترل بقيه عكس‌ها را سلكت كنيد.

۲. در تولبار بالا بر روي Photo كليك كنيد > Photo Merge > HDR

در نوار بالاي پنجره نرم‌افزار بر روي Photo كليك كنيد. در منوي باز شده Photo Merge را انتخاب كنيد و بر روي HDR كليك كنيد. هم‌چنين مي‌توان بر روي يكي از عكس راست كليك كرده و از Photo Merge، HDR را انتخاب كنيد. با اين كار پنجره مخصوص تنظيمات HDR باز مي‌شود.

۳. تنظيمات HDR

پس از ادغام عكس‌ها بر روي يكديگر و امكان ديدن پيش‌نمايش از عكس HDR تنظيمات محدودي در سمت راست به چشم مي‌خورد. براي راحت‌تر شدن كار مي‌توان گزينه‌هاي Auto align و Auto Tone را فعال نگه داريد تا تصاوير به صورت خودكار بر روي هم منطبق شوند. در پايين اين دو چك‌باكس گزينه Deghost مشاهده مي‌شود كه براي افزايش غلظت رنگ عكس از كم تا زياد در چهار گزينه مي‌توان يكي را انتخاب كرد. در اينجا چون deghost تأثيري زيادي بر روي عكس نهايي ندارد گزينه None را انتخاب مي‌كنيم.

۴. بر روي Merge كليك كنيد

براي ادغام عكس‌ها و نهايي كردن كار بر روي Merge در پايين سمت راست پنجره كليك كنيد.

۵. منظر بمانيد تا لايت‌روم پردازش‌هاي لازم را انجام دهد

بسته به اينكه چند عكس براي ادغام كردن انتخاب كرده باشيد و قدرت سخت‌افزاري كامپيوترتان، از چند ثانيه تا چند دقيقه اين پروسه طول خواهد كشيد. در قسمت بالا و سمت چپ مي‌توانيد ببينيد كه چه مقدار از پردازش انجام شده است.

زماني كه پردازش HDR تمام شد، يك عكس جديد با عبارت HDR در انتهاي نام فايل در كنار عكس‌هاي ديگر ايجاد مي شود.

۶. در قسمت Develop، مانند هر عكس ديگري ويرايش‌هاي لازم را انجام دهيد

بهتر است كه عكس‌‌هايي كه مي‌خواهيد HDR كنيد در حالت Raw شده باشند. تا بتوان در مرحله اديت بدون از دست دادن كيفيت و با جزئيات بيشتر عكس را ويرايش كرد.

استفاده از مهارت در اين عكاسي موفقيت هايي را رقم خواهد زد.

با تشكر از “پيكسل”

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۱۰:۵۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

شركت هاي مختلفي در صنعت ساخت دوربين فعاليت مي كنند كه يكي از بهترين آن را مي توان نيكون دانست. برند ژاپني كه در طول فعاليت خود به موفقيت بسياري رسيد.

نيكون D850 دوربين فول فريمي است كه حتي پيش از ورود به بازار و از زمان اعلام رسمي مشخصات فني تحسين همگان را برانگيخت. همچنين اين دوربين اخيراً با كسب امتياز كامل ۱۰۰ از DxOMark نام خود را به‌عنوان اولين دوربين DSLR كسب كننده‌ي امتياز كامل از اين وب‌سايت ثبت كرد و موجب شد طرفداران نيكون بيش‌ازپيش در انتظار كسب تجربه‌ي عكاسي با نيكون D850 باشند.

عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد

اما نيكون با اعلام لنزهاي پيشنهادي خود براي اين دوربين نشان داد كه عكاسي با اين ۳۳۰۰ دلاري، گران‌تر از آن چيزي خواهد بود كه به نظر مي‌رسيد!

لنزهاي پيشنهادي فقط ۱۱ مورد هستند و در سه دسته‌ي پرايم، زوم و تخصصي جاي مي‌گيرند. ارزان‌ترين مورد در بين اين لنزها ۲۰mm f/1.8G است، كه در حدود ۸۰۰ دلار قيمت دارد. استفاده از لنز مناسب روي دوربين‌هاي فول‌فريم داراي مگاپيكسل بالا پيش‌ازاين براي كانن و پس از معرفي ۵DS و ۵DSR چالش ايجاد كرده بود.

شما مي توانيد در ادامه اين اسامي را مشاهده كنيد:

۲۰mm f/1.8G

۲۸mm f/1.4E

۱۰۵mm f/1.4E

۲۰۰mm f/2G

۴۰۰mm f/2.8E

۱۴-۲۴mm f/2.8G

۲۴-۷۰mm f/2.8E

۷۰-۲۰۰mm f/2.8E

۸۰-۴۰۰mm f/4.5-5.6G

۸-۱۵mm f/3-5-4.5E

۱۹mm f/4E PC

با تشكر از “پيكسل”

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۹:۲۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

شركت گوگل اگرچه كمپاني فعال در بخش نرم افزاري بوده اما محصولات سخت افزاري هم داشته كه با همكاري شركت هاي شخص ثالث آن را طراحي كرده وتوسعه مي دهد.

گوگل كليپس نام دوربيني است كه در كنفرانس اخير گوگل معرفي شد. اين دوربين ظاهراً ساده، گرچه شباهت بسيار زيادي به يك دوربين ورزشي دارد اما درواقع يك دوربين عكاسي خانگي هوشمند است كه خودش تصميم به عكاسي مي‌گيرد.
اين دوربين به‌مرورزمان كاربر و اعضاي خانواده او را شناسايي مي‌كند و پس از نصب در موقعيت مناسب خود به شكار لحظه‌ها مي‌پردازد. دوربين گوگل كليپس از هوش مصنوعي بهره مي‌برد و در طول زمان و با به‌روزرساني‌هاي گوگل هوشمندتر نيز خواهد شد.

عكاسي كودك در آتليه كودك

تصور كنيد يك ميهماني در خانه خود ترتيب داده‌ايد، در طول ميهماني هيچ زماني را براي به دست گرفتن دوربين و ثبت لحظات نمي‌كنيد، اما در انتها تعداد زيادي عكس از مهم‌ترين لحظات ميهماني در اختيار داريد! اين تعريفي است كه گوگل با گوگل كليپس از دوربين‌هاي خانگي آينده ارائه مي‌دهد.
گوگل كليپس هركس را كه بيشتر ببيند، تصاوير بيشتري از آن شخص تهيه مي‌كند و حتي به‌مرورزمان علاوه بر اعضاي خانواده، حيوانات خانگي كاربر را هم خواهد شناخت. نكته جالب در مورد اين دوربين خودكار، تشخيص پوشيده شدن ديد دوربين و اطلاع دادن آن به كاربر از طريق ارسال هشدار است.

كليپس روي بدنه خود يك چراغ دارد كه در هنگام روشن بودن دوربين، روشن خواهد بود تا به‌صورت ناخواسته تصويري ثبت نشود. كليپس هيچ درگاه ورودي فيزيكي ندارد و حافظه آن قابل ارتقا نيست، به همين دليل هيچ داده‌ي ثبت‌شده‌اي از روي حافظه داخلي آن تخليه نخواهد شد، مگر به خواست كاربر اصلي! گوگل در هنگام معرفي كليپس مدعي شده اجراي فنّاوري به‌كاررفته در اين دوربين هوشمند تا چند سال پيش براي رسيدن به مرحله عمل نياز به يك ابركامپيوتر داشت.

گوگل كليپس داراي يك عدسي ثابت با زاويه ديد ۱۳۰ درجه و ديافراگم ۲٫۴ است كه در قادر به ثبت ۱۵ فريم در ثانيه از طريق حس‌گر ۱۲ مگاپيكسلي خود است. دوربين Google Clips ميكروفن ندارد، اما قادر به ثبت تصاوير متحركي است كه “Clip” ناميده مي‌شود. امكان مرور كردن كليپ‌ها و ذخيره موارد موردنظر از طريق گوشي هوشمند وجود دارد. گفته شده كليپس امكان اتصال به گوشي‌هاي هوشمندي نظير آيفون هشت، آيفون هشت پلاس و گلكسي اس۷ و گلكسي اس۸ را داراست.
هر فريم از كليپ‌هاي ذخيره شده توسط كليپس مي‌تواند به انتخاب كاربر و به‌عنوان يك عكس با رزولوشن بالا و يا تصوير متحرك با يك فرمت ويدئويي مثل Mp4 و يا تصويري مثل GIF ذخيره شود.

كليپس صفحه‌نمايش ندارد و فقط يك دكمه زير عدسي آن قرار گرفته كه با فشردن آن مي‌توان به‌صورت دستي عكس گرفت. بخش پشتي آن نيز به‌گونه‌اي طراحي ‌شده كه امكان نصب آن روي همه چيز را فراهم مي‌كند، از گوشه پيراهن تا روي دستگيره در و . . .
باتري قابل شارژ كليپس با هر بار شارژ امكان سه ساعت عكس‌برداري پياپي را دارا خواهد بود و قيمت آن نيز ۲۴۹ دلار است. برخلاف آنچه كه ما از معرفي يك دوربين عكاسي به ياد داريم، گوگل كليپس دوربيني نيست كه كيفيت عكس آن مورد تأكيد قرا گرفته باشد، حتي نسبت به كيفيت تصاويرش قيمت بسيار بالايي دارد، اما شايد اين دوربين ظاهراً ساده نقطه عطفي درزمينهٔ ساخت دوربين‌هاي عكاسي خانگي باشد.

اگر به دنبال يك دوربين هوشمند هستيد قطعا كليپس همانند مدل است.

با تشكر از “پيكسل”

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۸:۰۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

امروز دستگاه هاي بسياري هستند كه مي توان از آنها به عنوان ابزارهاي تصويربرداري بهره گرفت. ابزارهايي كارآمد كه مي توانند به افراد در تصويربرداري بهتر كمك كنند.

چند روزي از معرفي رسمي گوپرو Hero6 مي‌گذرد، اكشن كمرايي كه در ظاهر هيچ تفاوتي با Hero5 ندارد اما در تمامي بخش‌هاي مربوط به تنظيمات تصاوير ارتقاء يافته است. گرچه بزرگ‌ترين ابعاد تصويري كه نسخه جديد اين دوربين ورزشي قادر به ثبت آن است، همان تصوير با رزولوشن ۴K است كه در نسخه قبلي هم در دسترس بود،اما در تمامي رزولوشن‌ها حداكثر تعداد فريم قابل ثبت به ۲ برابر افزايش يافته است.

اين تغيير به لطف تعويض پردازنده ambarella با اولين پردازنده اختصاصي گوپرو يعني GP1 ممكن شده و همه تغييرات روي كاغذ مثبت است. اما آنچه كه تعيين‌كننده است، ديدن تغييرات در عمل است. اخيراً يك يوتيوبر كانادايي دست به مقايسه تصاوير اين دو دوربين زده كه ويدئوي آن را در انتهاي اين مطلب مي‌بينيد.
عكاسي كودك در آتليه كودك
تفاوت اين دو مدل در صورتي كه تصاوير آن‌ها از سوژه مشترك و در شرايط يكسان باشد، قابل مشاهده است. باوجوداينكه هيرو۵ تصاوير خوبي به ثبت مي‌رساند، اما هيرو۶ تصاويري شفاف‌تر و با دايناميك رنج بالاتر به ثبت رسانده و در تنظيمات خودكار هم بهتر عمل مي‌كند. ضمن اينكه عكس‌هاي غير فشرده ثبت‌شده توسط هيرو۶ در مقايسه با عكس‌هاي JPG ثبت‌ شده توسط همين دوربين نيز داراي تفاوت است كه اين به معناي كيفيت بالاتر علاوه بر امكان ويرايش بيشتر تصاوير خواهد بود.

اما همچنان گوپرو Hero6 در ظاهر همان گوپرو Hero5 است، با همان لنز، باتري و ابعاد. سازنده‎‌ي اين ويدئو در متن توضيحات مربوط به آن ذكر كرده كه “گوپرو هيرو۶ همان چيزي ست كه گوپرو هيرو ۵ بايد مي‌بود!”

شايد اگر تفاوت قيمت ۱۰۰ دلاري اين دو نسخه از اكشن كمراي گوپرو را ناديده بگيريم، اين كامل‌ترين تعريف از هيرو۶ باشد . . .

هر دو اكشن كم در نوع خود بهترين هستند و كاربري قابل توجهي دارند.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۷ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۰۶:۲۹ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

دوربين را بايد مهمترين ابزار عكاسان دانست زيرا بدون آنها نمي توان به تصويربرداري هنرمندانه و باكيفيت پرداخت. با پيشرفت روزافزون آنها عكاسي نيز پيشرفت چشمگيري داشته و خلق تصاويري جالب توجه آسان تر شده است.

شايد براي وارد شدن به دنياي عكاسي و ثبت وقايع دنياي اطراف، بعد از صحبت كردن با افراد حرفه‌اي دوربين‌هاي بدون آينه (ميرورلس – Mirrorless) و داراي قابليت تعويض لنز را بهترين گزينه براي شروع انتخاب كرده‌ايد، اما در ميان انبوه مدل‌هاي موجود، كدام مدل‌ها به عنوان بهترين دوربين هاي بدون آينه شناخته مي‌شوند؟ در ادامه به معرفي بهترين گزينه‌هاي موجود براي عكاسان تازه كار خواهيم پرداخت.
معرفي بهترين دوربين هاي بدون آينه

پيش از معرفي ۵ مورد از بهترين دوربين هاي بدون آينه ، بد نيست بدانيد كه ميرورلس، گونه‌اي از دوربين‌هاي ديجيتال است كه برخلاف دوربين تك‌لنزي بازتابي (SLR)، فاقد آينه و نماياب اپتيكال يا نوري است. در ساختار اين دوربين‌ها نماي مقابل به‌ حالت الكترونيكي از روي حسگر خوانده شده و سپس روي نمايشگر آن نمايان مي‌شود. البته در برخي از مدل‌ها يك نماياب يا چشمي الكترونيكي نيز در نظر گرفته مي‌شود تا به عنوان يك جايگزين براي چشمي نوري ايفاي نقش كند. اما در ساختار داخلي دوربين تك‌لنزي بازتابي (SLR)، يك آينه قرار دارد كه نماي مقابل را از دريچه لنز به چشمي دوربين منعكس مي‌كند. به دليل داشتن اين ساختار، يعني وجود آينه داخلي، دوربين‌هاي SLR و DSLR در مقايسه با دوربين‌هاي بدون‌آينه بزرگ‌تر هستند.
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
در بررسي سيستم‌هاي مختلف دوربين‌هاي عكس برداري، به دلايل قانع كننده‌اي براي انتخاب دوربين‌هاي ميرورلس مي‌رسيم. بهترين دوربين هاي بدون آينه به راحتي قابل حمل بوده و تصاوير ثبت شده با آنان، كيفيت بسيار قابل قبولي دارند. همچنين مجموعه‌اي از لنزهاي موجود براي آن‌ها و امكان كنترل دستي، فرصت بروز خلاقيت را به كاربر داده و در ابتداي ورود به دنياي عكاسي، وي را به تنظيمات اتوماتيك عادت نمي‌دهد.

وقتي كه در بررسي بهترين دوربين هاي بدون آينه صحبت از قابليت تعويض لنز به ميان مي‌آيد، بايد در نظر داشته باشيد كه لنز انتخابي مي‌بايست قابليت تطبيق با دوربين‌هايي كه احتمالا در آينده خريداري مي‌كنيد را نيز داشته باشد. پس هنگام خريد لنز، نياز آينده خود را نيز در نظر بگيريد.
Canon EOS M10

Canon EOS M10 از جمله بهترين دوربين هاي بدون آينه و كامپكت است كه با داشتن اندازه‌اي كوچك به راحتي جابه‌جا مي‌شود. اين مدل به لطف داشتن سنسور ۱۸ مگاپيكسلي بزرگ از نوع APS-C CMOS، كيفيت عكس بسيار بالايي داشته و دست كمي از بسياري مدل‌هاي DSLR موجود در بازار ندارد. با اين حال، برخلاف ظاهر دوربين، عكاسي با آن پيچيده نبوده و شخص تازه كار زياد درگير تنظيمات دستي نخواهد شد. همانطور كه از ظاهر آن مشخص است، با وجود داشتن لنز قدرتمند، Canon EOS M10 در دسته بندي كامپكت‌ها قرار گرفته و فاقد تنظيمات وحشتناك دوربين‌هاي حرفه‌اي است.

كاربراني كه همواره عادت به عكاسي با دوربين گوشي‌ هاي هوشمند داشته و اكنون پا را فراتر از آن گذاشته‌اند، از شنيدن قابليت اتصال بدون سيم (Wi-Fi) و همچنين NFC اين مدل خوشحال خواهند شد. EOS M10 به عنوان يكي از بهترين دوربين هاي بدون آينه به كاربر اجازه مي‌دهد تا سريعا تصاوير ثبت شده را به گوشي هوشمند منتقل كرده و بعد از ويرايش، در شبكه‌هاي اجتماعي به اشتراك بگذارد. در بخش فيلم برداري نيز اين مدل قدرتمند ظاهر شده و مي‌تواند با كيفيت Full HD و نرخ ۳۰ فريم بر ثانيه به ثبت زنده وقايع بپردازد. از ديگر ويژگي‌هاي آن، فوكوس اتوماتيك هيبريدي است كه سوژه‌هاي شما را درست در نقطه فوكوس نگه مي‌دارد.

Canon EOS M10 ذر ليست قدرتمندترين دوربين‌ هاي عكاسي قرار نمي‌گيرد، اما به لطف داشتن صفحه نمايش لمسي چرخان، لنز قدرتمند و رابط كاربري ساده يكي از بهترين دوربين هاي بدون آينه موجود بوده كه فرصت يادگيري و عرض اندام خلاقيت را به فرد تازه كار مي‌دهد. اين دوربين از لنزهاي EF-M (يا ديگر لنزهاي با آداپتور) كانن استفاده كرده و به همراه كيت لنز ۱۵—۴۵ ميلي‌متري، ۴۵۰ دلار قيمت دارد.
Fujifilm X-A3

شايد در نظر اول ظاهر جالب و جذاب اين دوربين نخستين چيزي باشد كه به آن توجه كرده‌ايد، اما Fujifilm X-A3 با بهره بردن از يك لنز ۲۴ مگاپيكسلي APS-C، علاوه بر ظاهر، در درون خود نيز حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد. داشتن تنظيمات پيشرفته ISO اين امكان را مي‌دهد تا عكاس از رنج نرمال ۲۰۰ تا ۶۴۰۰ نيز فراتر رفته و به ISO 25,600 برسد، به اين معني كه دوربين تصاوير نهايي با نور پايين بسيار بهتري را در مقايسه با گوشي هاي هوشمند ثبت خواهد كرد.

از ديگر دلايل قرار گرفتن Fujifilm X-A3 در ليست بهترين دوربين هاي بدون آينه ، قرار داشتن حالت‌هاي اتوماتيك براي تنظيم فوكوس، تنظيم نور و ديگر تنظيماتي است كه به صورت دستي با دكمه‌هاي قرار گرفته در بالاي دوريبن انجام مي‌شوند؛ پس تا زمان حرفه‌ و آشنا شدن با اصطلاحات عكاسي، مي‌توانيد بر روي كمك آن‌ها حساب كنيد. گفتني است فيلم برداري با كيفيت Full HD با نرخ ۶۰ فريم بر ثانيه نيز توسط Fujifilm X-A3 امكان پذير است.

X-A3 به خاطر داشتن حالت تقويت عكاسي پرتره و ديگر ويژگي‌ها همچون صفحه نمايش چرخان، نزد كاربران طرفدار عكاسي سلفي به محبوبيت زيادي رسيده است. تصاوير ثبت شده با اين دوربين كه به همراه كيت لنز ۵۰-۱۶ ميلي متري ۶۰۰ دلار قيمت دارد، مي‌توانند از طريق اتصال بي سيم، به راحتي به گوشي هوشمند منتقل شوند.
Olympus E-M10 II

Olympus مدتي قبل مدل OM-D E-M1 II را معرفي كرد كه با وجود ارائه كيفيتي برتر، با داشتن قيمت ۲,۰۰۰ دلار، بيشتر از مبلغي كه يك تازه كار براي خرج كردن در نظر مي‌گيرد را نياز داشت. خوشبختانه، برادر كوچكتر اين مدل با قيمتي قابل قبول، به عنوان يكي از بهترين دوربين هاي بدون آينه مدتي بعد معرفي شد.

دريچه بالايي و كوچك دوربين همانند برادر بزرگ از نوع OED بوده و با داشتن ۲٫۳۶ ميليون نقطه، به كاربر اجازه عكاسي به نحوه سنتي را نيز مي‌دهد، هر چند كه به احتمال زياد بيشتر كاربران صفحه نمايش لمسي چرخان آن را براي مشاهده منظره مقابل لنز ترجيح خواهند داد. همچنين يك سنسور ۵ محوره براي تثبيت عكس نيز در نظر گرفته شده كه سرعت ثبت تصاوير را به ۸٫۵ فريم بر ثانيه و سرعت فيلم برداري با كيفيت Full HD را به ۶۰ فريم بر ثانيه افزايش مي‌دهد. با وجود قابليت عكس برداري با كنترل از راه دور و اشتراك گذاري فايل‌ها به وسيله اتصال بي سيم، E-M10 II را مي‌توان با اطمينان كامل در ليست بهترين دوربين هاي بدون آينه قرار داد.

E-M10 II همانند ديگر هم‌رده‌ هاي توليد شده خود توسط Olympus، از يك لنز كوچكتر نسبت به سنسور APS-C استفاده شده در موارد بالايي استفاده مي‌كند كه در نتيجه سايز لنزهاي دوربين را كاهش داده جابه‌جايي آن را راحت‌تر مي‌كند. اين دوربين به همراه كيت لنز ۴۲-۱۴ ميليم‌متري به قيمت ۷۰۰ دلار فروخته مي‌شود.
Panasonic Lumix GX80/85

Panasonic Lumix GX80 از جمله بهترين دوربين هاي بدون آينه است كه ويژگي فيلم برداري با كيفيت ۴K آن شديدا چشم نوازي مي‌كند. ديگر امكانات GX85 همچون سنسور مايكرو ۴/۳ با رزولوشن ۱۶ مگاپيكسل، نماياب الكترونيكي و قابليت تثبيت كنندگي لنز دروني به كمك تازه كارها آمده و فرصت يادگيري زيادي را به آنان مي‌دهد. گفتي است نرخ ثبت تصاوير اين دوربين ۸ فريم بر ثانيه است.

GX85 به عنوان يكي از بهترين دوربين هاي بدون آينه ، به لطف داشتن قابليت فيلم برداري با كيفيت برتر ۴K با نرخ ۳۰ فريم بر ثانيه، چند سر و گردن از رقباي خود بالاتر مي‌ايستد. ويژگي چشم نواز ديگر اين مدل ۴K Photo است، به اين معني كه تصاوير ۴K با نرخ ۳۰ فريم بر ثانيه ثبت كرده و فوكوس صحيح را بعد از آن انتخاب كند.

خريد اين مدل به كساني كه علاقه شديدي به فيلم برداري و ثبت زنده تصاوير علاوه بر عكس برداري دارند، شديدا توصيه مي‌شود. همانند مدل‌هاي معرفي شده در بالا، GX80 نيز به عنوان يكي از بهترين دوربين هاي بدون آينه اشتراك گذاري فايل از طريق اتصال بي سيم را فراهم مي‌كند. قيمت دوربين به همراه كيت لنز ۳۲-۱۲ ميليم‌متري ۸۰۰ دلار است.
Sony Alpha A5100

سوني اخيرا قدم‌هاي بلندي در زمينه توليد دوربين‌هاي حرفه‌اي برداشته و به اين منظور مدل‌هايي همچون A99 II و A6500 را معرفي كرده است. اگر چه در مقايسه با اين دو مدل، A5100 عرضه شده در سال ۲۰۱۴ كمي قديمي به نظر مي‌رسد، اما با قرار گرفتن در زمره بهترين دوربين هاي بدون آينه كنوني مي‌تواند انتخابي بسيار مناسب براي عكاسان تازه كار باشد.

با استفاده از سنسور ۲۴٫۳ مگاپيكسلي APS-C و سيستم فوكوس اتوماتيك بسيار سريع، A5100 سرعت و كيفيت را به طور همزمان براي كاربر به ارمغان مي‌آورد. از ديگر قابليت‌هاي اين مدل، صفحه نمايش لمسي چرخان، اتصالات بي سيم واي‌فاي و ان‌اف‌سي و فيلم برداري با كيفيت Full HD با نرخ ۶۰ فريم بر ثانيه است.

A5100 با وجود قرار گرفتن در دسته بندي كامپكت‌ها، يك دوربين نيمه حرفه‌اي محسوب شده كه با تهيه كردن لنز براي آن، مي‌توانيد بعد از خريد دوربين‌هاي حرفه‌اي سوني در آينده نيز از اين لنزها استفاده كنيد. قيمت اين دوربين به همراه كيت لنز ۵۰-۱۶ ميلي‌متري ۶۰۰ دلار است.

در نظر داشته باشيد كه در اين مطلب، هدف ما معرفي بهترين دوربين هاي بدون آينه در كل تاريخ دوربين عكاسي نبوده است، بلكه عكاسان تازه كار هدف قرار داده شده تا با معرفي محصولاتي تقريبا نيمه‌ حرفه‌اي با پوشش انواع سليقه همچون دوست داران عكاسي سلفي و يا فيلم برداري با كيفيت بالا، افراد در آستانه خريد دوربين عكاسي را راهنمايي كرده باشيم.

اگر به ليست فوق توجه كرده باشيم شاهد دوربين هايي بوديد كه بدون آينه بودند و در دسته دوربين هاي بسيار حرفه اي و گران قيمتي قرار نمي گيرند اما به نوبه خوب قابل توجه به شمار مي روند.

منبع:

عكاسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۱۴:۴۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب