آتليه كودك | آتليه نوزاد | آتليه بارداري
آتليه كودك آتليه نوزاد آتليه بارداري

 به طور كلي دو نوع رويكرد در عكاسي پرتره وجود دارد، ثبت زيبايي در برابر سيرت. در اين مقاله اندرو گيبسون نكاتي را در مورد ثبت سيرت سوژه در عكاسي بارداري در آتليه بارداري آموزش مي دهد.

به طور كلي، دو نوع پرتره وجود دارد. اولي زماني است كه سعي مي كنيد سوژه تا حد ممكن زيبا به نظر برسد. شما ممكن است به يك گريمور يا آرايشگر نياز داشته باشيد تا اين كار را به درستي انجام دهيد. به اكثر عكاسان تجاري پول داده مي شود تا كاري كنند كه مدل هايشان زيبا به نظر برسند، و ارتباط زيادي با دنياي عكاسي مُد و فشن دارند.

نوع ديگر پرتره زماني است كه شما سعي مي كنيد ماهيت كسي را ثبت كنيد، و پرتره هاي خوش سيرت بگيريد. يك چيز جالب در مورد اين سبك پرتره اين است كه محدوده مدل هاي شما را از افرادي كه به طور مرسوم زيبا در نظر گرفته مي شوند، فراتر مي برد. اين نوع پرتره ها كمتر پيچيده هستند، چون شما لزوما به گريمور، آرايشگر، يا نورپردازي پيچيده نيازي نداريد.

ثبت سيرت رويكردي ساده تر، و صادقانه تر براي ايجاد پرتره است. تكنيك ها و اصول پشت آن ساده هستند، اما تسلط بر آنها ممكن است يك عمر طول بكشد.
۱
بر روي چشم ها فوكوس كنيد

اين در مورد انواع پرتره ها صدق مي كند، اما زماني كه سعي داريد سيرت را ثبت كنيد بيشتر كاربرد دارد. اين ايده از فوكوس كردن لنز بر روي چشم هاي مدل و اطمينان از اين كه آنها به خوبي روشن شده و برق چشم (كچ لايت) دارند، فراتر است.
[عكاسي پرتره]

من اين پرتره را از يك خانم سالخورده در بوليوي گرفتم. چشم هاي او و چين و چروك اطراف آنها چيزهاي زيادي در مورد زندگي اش مي گويند.

چشم ها بايد همانطور كه به صورت تكنيكي فوكوس مي شوند، از لحاظ مفهومي نيز در فوكوس باشند. آنها چيزهاي زيادي در مورد يك شخص به شما مي گويند. چشم ها احساسات، انرژي، و زندگي را منتقل مي كنند. اين گفته كه «چشم ها پنجره هاي روح هستند» حقايق زيادي در بردارد. افراد مسن تر در اطراف چشمان خود چين و چروك دارند كه حاكي از تجارب و عقل و خردي است كه در طول زندگي به دست آورده اند.
۲
از مدل بخواهيد لباس هاي خودش را بپوشد

انتخاب لباس مي تواند چيزهاي زيادي در مورد يك شخص بگويد، به خصوص اگر يك حس دمدمي مزاجي در مورد مُد داشته باشد. اين رويكرد با مُد و فشن در تضاد است، كه در آن مدل اغلب لباس هايي مي پوشد كه متعلق به خودش نيست. هنگام ثبت سيرت از مدل بخواهيد لباس هايي را با خودش بياورد كه برايش مهم و معني دار هستند.
[عكاسي پرتره]
۳
از مدل در محيط خودش عكس بگيريد

يكي از مولفه هاي رايج آن نوع عكاسي پرتره كه شما تلاش مي كنيد تا شخص زيبا به نظر برسد، قرار دادن مدل در يك محيط غير معمول يا خيلي خوب و زيبا است.

هنگام ثبت سيرت شما بايد سعي كنيد برعكس اين كار را انجام دهيد. به دنبال پيوندهاي بين مدل خود و محيط اطرافش باشيد. اگر مدل شما از آن نوع افرادي است كه زياد بيرون مي رود، به دنبال محلي براي گرفتن پرتره بگرديد كه نشان دهنده اين مسئله باشد. يا ممكن است دكوراسيون خانه يا باغ آنها به گونه اي باشد كه نشان دهنده شخصيت و سيرت آنها باشد. يا شايد سرگرمي يا حرفه جالبي داشته باشند.

فكر كنيد كه چطور مي توانيد از اين المان ها براي ايجاد پرتره اي استفاده كنيد كه يك داستان در مورد شخصيت و سيرت مدل بگويد.
[عكاسي پرتره]

اين مرد در اين پرتره فلوت هاي چوبي مي سازد، بنابراين من از او در كارگاه خودش عكس گرفتم. دست ها اغلب نشان دهنده شخصيت هستند، بنابراين من يك عكس كلوزآپ از دست هايش در هنگام كار گرفتم.
۴
از لنزهاي پرايم استفاده كنيد

محدود شدن به يك فاصله كانوني به اين معني است كه شما بايد در زمينه تركيب بندي هاي خود خلاقيت به خرج دهيد. شما مي توانيد با تغيير فاصله بين خودتان و مدل، و با استفاده از نقاط ديد مختلف، تنوع ايجاد كنيد.

اما از همه مهم تر، استفاده از تجهيزات ساده همراه با لنزهاي پرايم، رويكرد صادقانه تري براي ايجاد پرتره فراهم مي كند. من اغلب براي يك جلسه عكاسي پرتره تنها يك دوربين، و يك لنز تله كوتاه با خودم مي برم، و هيچ منبع نوري به همراه نمي برم. من ترجيح مي دهم بر نور طبيعي (و رفلكتور) متكي باشم. از بين بردن حواس پرتي ها به من كمك مي كند تا بر مرحله بعدي، يعني ايجاد يك ارتباط واقعي و بامعني با مدل، تمركز كنم.
[عكاسي پرتره]

من از يك لنز پرايم ۸۵mm تنظيم شده بر روي f/2.5 براي ايجاد اين پرتره استفاده كردم. ديافراگم باز پس زمينه را مات كرد، كه باعث مي شود مدل به مركز توجه اصلي عكس تبديل شود.
۵
ايجاد ارتباط

موفقيت يك جلسه عكاسي به رابطه اي كه شما با مدل خود برقرار مي كنيد، بستگي دارد. ممكن است تنها زمان كوتاهي براي انجام اين كار داشته باشيد. من از افرادي عكس گرفته ام كه قبلا هيچ وقت آنها را نديده بودم، و تنها از طريق ايميل يا پيام متني با آنها ارتباط داشتم. من به طور طبيعي شخص كنجكاوي هستم و از يادگيري در مورد افراد ديگر و زندگي آنها لذت مي برم، و اين خيلي به من كمك مي كند.

بخشي از ايجاد ارتباط اين است كه مدل را واقعا به جلسه عكاسي علاقه مند كنيد. اگر اين جلسه بخشي از يك پروژه در حال انجام است (و بايد اينطور باشد، چون پروژه ها بهترين راهي هستند كه به شما كمك مي كنند به عنوان يك عكاس به طور خلاقانه پيشرفت كنيد)، اجازه دهيد مدل اين موضوع را بداند، تا به اين كه بخشي از پروژه شماست افتخار كند.

لنزك: از بخش «پروژه هاي عكاسي» سايت بازديد نماييد
[عكاسي پرتره]

من اين پرتره را به عنوان بخشي از يك پروژه عكاسي از نوازندگان گرفتم. ويولونيست از اين كه بخشي از اين پروژه بود، لذت مي برد.
۶
پس پردازش درست

در مورد سبك پس پردازش خود فكر كنيد. به عنوان مثال، پرتره اي كه سيرت را به درستي نشان مي دهد، به روتوش بسيار كمتري نسبت به پرتره اي كه سعي دارد مدل را به زيباترين شكل فيزيكي ممكن نشان دهد، نياز دارد. هنگام كار بر روي عكس هاي رنگي، يك روتوش سبك اغلب بهترين كار است.

همچنين بايد تبديل پرتره هاي خود به سياه و سفيد را نيز در نظر بگيريد. يك پرتره سياه و سفيد خوب، يك حالت ماندگار و خاص دارد. اين نوع پرتره براي نشان دادن سيرت و احساسات ايده آل است.
[عكاسي پرتره]

تماس چشمي قوي اين پرتره و تبديل آن به سياه و سفيد، آن را به پرتره اي تبديل مي كند كه سيرت مدل را نشان مي دهد.
ن
نتيجه گيري

ثبت سيرت، نسبت به (اما نه لزوما به جاي) زيبايي، عكاس خلاق را به چالش مي كشد، اما نتايج اغلب رضايت بخش تر هستند.

من متوجه شدم كه علاقه به ثبت سيرت به جاي زيبايي، تحولي در تفكر عكاس ايجاد مي كند، تغيير از عكاسي سطحي به جستجو براي موضوعات و ارتباطات انساني عميق تر. اما شما چه فكر مي كنيد؟ شما از چه تكنيك هايي براي ثبت سيرت استفاده مي كنيد؟ آنها را در قسمت نظرات بنويسيد.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۱:۵۱ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 جيمز پترسون (James Paterson) به شما آموزش مي دهد كه چگونه با تركيب روغن پخت و پز، آب و نور بازتاب شده، الگوهاي انتزاعي منحصر به فرد ايجاد و عكاسي كودك در آتليه كودك كنيد.


آب و روغن ممكن است با هم تركيب نشوند، اما مي توانند عكس هاي منحصر به فردي ايجاد كنند. با چند آيتم خانگي، يك فلاش (يا لامپ قوي) و تنظيمات درست دوربين، مي توانيم تصاوير انتزاعي برجسته و جذاب ايجاد كنيم.
ماموريت

ماموريت: ايجاد آثار هنري پر انرژي با بازتاب نور در روغن و آب

زمان: يك ساعت

سطح مهارت: متوسط

تجهيزات مورد نياز: فلاش يا لامپ قوي، لنز ماكرو (اختياري)، سه پايه (اختياري)

كليد كار در اينجا سفارشي كردن منبع نور است. با قرار دادن اجسام رنگي در مقابل نور مي توانيم آن را به جعبه (باكس) نور مخصوص خودمان تبديل كنيم. سپس اين نور بر روي روغن و آب منعكس مي شود تا هنر انتزاعي ايجاد كند.

حباب هاي آب و قطرات كوچك روغن بسيار بازتابنده هستند، بنابراين در زاويه مناسب نور را از منبع نور ما به سمت دوربين بازتاب مي كنند. نتيجه، رديف بي پاياني از حباب هاست – برخي از آنها بر روي سطح آب هستند، و برخي ديگر در عمق زيرين فرو مي روند – و هر يك از آنها شامل اَشكال و رنگ هاي منبع نور ما به شكل مينياتوري است.

ما از يك فلاش Union Jack رنگي براي بازتاب نور از روغن استفاده كرديم، اما اگر هنر و صنايع دستي را ترجيح مي دهيد، مي توانيد با مقوا، قيچي و كاغذ رسم يا استات رنگي، فلاش خودتان را بسازيد. هر شكلي مي تواند كارساز باشد، اما اگر رنگ ها و شكل ها آشنا و قابل تشخيص باشند، تاثير بيشتري خواهد داشت.

ما از يك سافت باكس استوديويي كوچك براي روشن كردن روغن و آب استفاده كرديم. اگر شما اين تجهيزات را نداريد، با انواع مختلف دستگاه هاي پخش كننده نور، كه در زير خواهيد ديد، مي توانيد نتايج مشابهي به دست آوريد.
چگونه چيدمان عكس خود را آماده كنيد
[عكاسي انتزاعي]
منبع نور

براي اين كار، به اجسام رنگي نياز داريد تا آنها را بر روي نور خود قرار دهيد. هر شكل، الگو يا رنگي مي تواند مناسب باشد – ما از يك فلاش Union Jack استفاده كرديم. همچنين بايد يك قالب مقوايي بسازيد كه اندازه آن متناسب با منبع نور شما باشد.
قالب نور

ما از يك فلاش استوديو و يك سافت باكس استفاده كرديم. اگر شما اينها را نداريد مي توانيد خودتان يك جعبه نور بسازيد. يك طرف يك جعبه را ببريد و مسدود كننده نور يا جسم رنگي خود را به آن وصل كنيد. سپس، يك لامپ يا فلاش را از ميان سوراخي در طرف مقابل جعبه بتابانيد.
روغن بر روي آب

براي اين افكت، شما به يك ظرف تيره پهن، مانند يك سيني فر نياز داريد. سپس، آن را با آب پر كرده و چند قطره روغن پخت و پز اضافه كنيد. هر قطره بازتاب هاي زيبايي ايجاد خواهد كرد، بنابراين براي شروع عكاسي آماده باشيد. اگر قطرات روغن شروع كردند به هم بچسبند، يك تكان سريع به ظرف بدهيد.
لنز ماكرو

لنز ماكرو ما را قادر مي سازد تا به سطح آب نزديك شويم. اگر لنز ماكرو نداريد، نگران نباشيد – هر لنزي كه بتوانيد با يك حداقل فاصله فوكوس كوتاه با آن زوم كنيد، خوب است. سعي كنيد به صورت دستي فوكوس كنيد تا عكس هاي شارپ به دست آوريد.
نوردهي و تنظيمات فلاش

مُد نوردهي دستي (M)، ۱/۲۰۰ ثانيه، f/11، ايزو ۱۰۰٫ بعد از آن مي توانيم قدرت منبع نور يا فلاش را بهبود بخشيم تا به طور ايده آل متناسب با نوردهي ما باشد. دوربين را مستقيما در جهت مخالف منبع نور و در يك ارتفاع مشابه قرار دهيد تا بتواند رديف وسيع و رنگارنگ بازتاب ها را ثبت كند.
[عكاسي انتزاعي]

فلاش استوديويي به اين معني است كه مي توانيم از يك ايزوي كم براي به دست آوردن حداكثر كيفيت تصوير و از يك عدد f بالا براي افزايش عمق ميدان استفاده كنيم. اگر فلاش استوديويي نداريد، مي توانيد از يك فلاش، يك LED، يك لامپ خانگي قوي، يا حتي تلفن هوشمند خود استفاده كنيد.
[عكاسي انتزاعي]
۱
چيدمان ۱: اشكال انتزاعي روغني و رنگارنگ
[عكاسي انتزاعي]
از مانيتور خود استفاده كنيد

شما مي توانيد از هر نوع منبع نور، حتي صفحه نمايش يك مانيتور يا تبلت، براي اين كار استفاده كنيد. ما روغن و آب را در مقابل يك مانيتور قرار داديم، و سپس يك گرادينت دايره اي ساده در فتوشاپ ايجاد كرديم. البته، صفحه نمايش يك مانتيور حتي در حالتي كه روشنايي آن بر روي حداكثر باشد، به اندازه فلاش قوي نيست، بنابراين ما به يك ايزوي بالا و يك ديافراگم باز نياز داشتيم. براي سرعت شاتر، مي توانيم شايد تا ۱/۸ ثانيه پايين برويم و از سه پايه استفاده كنيم. اما مطمئن شويد كه منتظر بمانيد تا وقتي كه آب بي حركت شود، و از يك تايمر خودكار استفاده كنيد تا دوربين هنگام فشار دادن دكمه شاتر تكان نخورد.
موج در آب

اگر دوست داشته باشيد مي توانيد به سطح آب موج و قطرات آب اضافه كنيد. تنها كافي است يك قاشق يا وسيله مشابه را در آب قرار دهيد و بر روي پايه آن فوكوس كنيد. آن را از آب بيرون بكشيد، و مراقب باشيد كه آن را مستقيما در بالاي نقطه فوكوس نگه داريد. سپس آن لحظه كه قطرات آب از قاشق پايين مي افتند و به آب برخورد مي كنند را ثبت كنيد. سه پايه در اينجا مفيد است، چون دست هاي شما را آزاد مي كند تا لنز را فوكوس كرده و بر روي قاشق نگه داريد.

تجهيزات مورد نياز: روغن و آب، مانيتور يا هر گونه صفحه نمايش ديجيتال، سه پايه

نوردهي: ۱/۸ ثانيه، f/5، ايزو ۴۰۰۰
[عكاسي انتزاعي]
۲
چيدمان ۲: علامت X بر روي قطرات
[عكاسي انتزاعي]
يك الگو بكشيد

علاوه بر اجسام رنگي، مي توانيم يك شكل را نيز برش دهيم تا بر روي منبع نور قرار گيرد. ما يك سوراخ X شكل در يك تكه مقوا ايجاد كرديم، سپس آن را درست بر روي سافت باكس جا داديم، و مطمئن شديم كه نور از لبه ها به بيرون نشت نكند. زواياي مختلف منبع نور و ارتفاع دوربين را امتحان كنيد. اگر ما نور را بالاتر ببريم، مي توانيم دوربين را براي به دست آوردن زاويه ديدي با شيب تندتر نسبت به ظرف، بالا ببريم. با اين كار زاويه ديد ما نسبت به سطح آب مستقيم تر مي شود، به اين معني كه قطره هاي روغن بيشتري بر روي سطح در فوكوس قرار مي گيرند.

تجهيزات مورد نياز: فلاش، مقوا، قيچي، نوارچسب

نوردهي: ۱/۲۰۰ ثانيه، f/11، ايزو ۱۰۰
[عكاسي انتزاعي]

نويسنده: N-Photo

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۰:۳۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 شما فقط به اندازه يك كيسه آرد و چند چراغ تا ايجاد خلاقانه ترين پرتره هاي خود فاصله داريد! در اين آموزش ما توضيح خواهيم داد كه چگونه چيدمان خود را آماده كرده و خودتان پرتره هاي آردي بگيريد. شما ياد خواهيد گرفت كه چگونه قبل از اضافه كردن ذرات جادويي، صحنه را روشن كرده و سوژه خود را ژست دهي كنيد.

هنگام عكاسي از يك سوژه در حال حركت مانند يك رقصنده، انتقال يك حس حركت نرم و دلپذير در يك تصوير ثابت مي تواند چالش برانگيز باشد. با اين حال، يك چيز ساده مانند آرد مي تواند حركت را به شيوه اي فوق العاده زيبا نشان دهد.

پودر سفيد و ظريف در هوا معلق مي شود، با حركت جابجا مي شود و پيچ و تاب هايي از گرد و غبار ايجاد مي كند كه مي تواند نور را ثبت (جذب) كند. همچنين يك كثيف كاري به تمام معنا ايجاد مي كند – بر روي تجهيزات، محيط اطراف و سوژه شما – اما اين بهايي است كه بايد براي به دست آوردن چنين عكس هاي ارزشمندي بپردازيد.
مأموريت

چيدمان، نورپردازي و عكاسي از پرتره هاي متحرك با كمي آرد

زمان مورد نياز: ۳-۲ ساعت

سطح مهارت: پيشرفته

لوازم مورد نياز: آرد، كاور هاي تارپولين و ورقه هاي گرد و غبار، سه فلاش، تريگرهاي بي سيم، پايه نور، چتر، بيوتي ديش يا سافت باكس

در اين آموزش ما توضيح خواهيم داد كه چگونه چيدمان خود را آماده كرده و خودتان پرتره هاي آردي بگيريد. شما ياد خواهيد گرفت كه چگونه قبل از اضافه كردن ذرات جادويي، صحنه را روشن كرده و سوژه خود را ژست دهي كنيد. نورپردازي نقش مهمي ايفا مي كند، و اگرچه ممكن است اين چيدمان پيچيده به نظر برسد، اما در اينجا فقط از سه فلاش ارزان قيمت، با چند تعديل كننده متصل به آنها براي پخش كردن نور استفاده مي شود.

علاوه بر اين، شما لزوما به يك استوديو نياز نداريد. هر فضايي با ابعاد مناسب كارساز خواهد بود – حتي مي توانيد در فضاي باز در يك شب خشك عكاسي كنيد. در واقع، نبودن در يك استوديو مزايايي هم دارد، از جمله اين كه تميزكاري را آسان تر مي كند، اگر بتوانيد آن قسمت را با شلنگ بشوييد.

ما اين كار را در پاركينگ زيرزميني انجام داديم – و ما موفق شديم قبل از اين كه راننده ها متوجه گرد و غبار آرد بر روي ماشين هايشان شوند، فرار كنيم!
الف
راهنماي گام به گام: چيدمان عكاسي با آرد
[عكاسي پرتره اكشن ]
۱
يك جاي خوب پيدا كنيد

در اينجا به يك محيط كم نور و يك پس زمينه تاريك نياز داريم؛ ما در يك پاركينگ زيرزميني در زير دفتر عكس گرفتيم. از همان ابتدا هر كاري مي توانيد انجام دهيد تا با قرار دادن كاورهاي تارپولين و ورقه هاي گرد و غبار، كثيف كاري را به حداقل برسانيد.
[عكاسي پرتره اكشن ]
۲
چراغ ها را نصب كنيد

در چيدمان سه فلاشه ما، نور جلويي با يك چتر سفيد عكاسي جفت مي شود، در حاليكه نور عقب سمت چپ يك چتر نقره اي و نور عقب سمت راست يك بيوتي ديش قابل حمل دارد. هر سه فلاش بر روي مُد دستي تنظيم مي شوند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
۳
چيدمان را تريگر (راه اندازي) كنيد

ما فلاش ها را با يك تريگر فلاش بي سيم متصل به يكي از فلاش ها تريگر كرديم. دو فلاش ديگر بر روي مُد Slave تنظيم مي شوند، به طوري كه پس از تشخيص فلاش زدن منبع نور اول فاير مي شوند.

۴
نوردهي

هنگام استفاده از فلاش جدا از دوربين ما بايد از فلاش نوردهي دستي استفاده كنيم. از سرعت شاتر ۱/۲۰۰ ثانيه استفاده كرده و ديافراگم و ايزو را تنظيم كنيد، تا وقتي كه نوردهي درست به نظر برسد. در اينجا، ديافراگم f/6.3 و ايزو ۴۰۰ است.
ب
تجهيزات ضروري: چيدمان نورپردازي عالي با بودجه كم
عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد
كاورهاي تارپولين

ما پوشش هاي تارپولين را براي كنترل كثيف كاري در سرتاسر محوطه عكاسي آويزان كرديم. حواستان باشد كه رنگ آنها ممكن است بر نور تاثير بگذارد؛ در اينجا، تارپولين هاي آبي يك ته رنگ به آرد اضافه مي كنند، كه ممكن است از نظر شما تصوير را جذاب تر كند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
فلاش هاي ارزان

نيازي نيست كه شما بانك بزنيد؛ فلاش هاي ارزان قيمت مانند اين Yongnuo YN560-IV خوب هستند. فلاش هاي ما فقط بايد نوردهي دستي و يك مُد slave نوري (اپتيكال) داشته باشند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
تريگرهاي بي سيم

شما به يك تريگر بي سيم و گيرنده براي اتصال دوربين به يكي از فلاش هاي خود نياز داريد. بقيه فلاش ها را بر روي مُد slave (بَرده) نوري قرار دهيد تا هنگام تشخيص فلاش master (اصلي – ارباب) به طور همزمان فاير شوند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
چتر

چتر، نور را در يك قوس گسترده بر روي سوژه و صحنه پخش مي كند. يك چتر نقره اي پشت به سوژه قرار داده مي شود و نسبت به نوع سفيد آن سايه هاي سخت تري ايجاد مي كند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
بيوتي ديش

بيوتي ديش يك توده نور نرم و مستقيم ايجاد مي كند. اين بيوتي ديش نرم Interfit تاشو و به راحتي قابل حمل است. اگر بيوتي ديش نداريد، به جاي آن از يك چتر نقره اي يا سافت باكس استفاده كنيد.
متوقف (فريز) كردن حركت

در اينجا سرعت شاترِ زياد نيست كه حركت را متوقف مي كند، بلكه مدت زمان فلاش است. علت آن اين است كه ما در يك پاركينگ تاريك بدون پنجره قرار داريم، بنابراين تنها نوري كه اهميت دارد نور فلاش است، كه سريع تر از حداكثر سرعت همگام سازي فلاش دوربين مي باشد (معمولا ۱/۲۰۰ ثانيه يا ۱/۲۵۰ ثانيه). هرچه قدرت فلاش كمتر باشد، مدت زمان فلاش سريع تر خواهد بود. هنگامي كه با قدرت كامل فاير شود، مدت زمان آن ممكن است حتي به ۱/۲۰۰ ثانيه نزديك شود، اما در قدرت ۱/۱۶ مدت زمان به حدود ۱/۸۰۰۰ يا سريع تر كاهش خواهد يافت (بسته به فلاش شما). بنابراين، اگر در عكس هاي متحرك نورپردازي شده با فلاش خود ماتي حركتي مي بينيد، قدرت فلاش را كمتر كرده و ايزو را افزايش دهيد.
ج
نكات تخصصي: دستورالعمل موفقيت
[عكاسي پرتره اكشن ]
۱
آرد اضافه كنيد

ما دو نوع آرد را امتحان كرديم – فقط براي اين كه كار را به طور علمي پيش ببريم – اما تفاوت بسيار كمي بين آنها مشاهده كرديم. الك كردن آرد به معلق ماندن آن در هوا كمك خواهد كرد. ما از مدل خود PJ خواستيم تا آرد را در دست هايش نگه دارد و به محض اين كه حركت كرد آن را رها كند.
[عكاسي پرتره اكشن ]
۲
بر روي شانه ها آرد بپاشيد

براي نشان دادن حركت در بخش هاي مختلف بدن، بر روي شانه ها، دست ها و پاها آرد بپاشيد. اگر سوژه شما موهاي بلندي دارد، مي توانيد بر روي آنها نيز آرد بپاشيد. به اين ترتيب وقتي او حركت كند، آرد به طور طبيعي در هوا پخش مي شود. چند حوله آماده براي پاك كردن آرد در بين عكس ها به همراه داشته باشيد.
[عكاسي پرتره اكشن ]
۳
ژست ها را عالي و بي نقص كنيد

در عكاسي هايي مانند اين، اگر بتوانيد با سوژه اي كار كنيد كه مي داند چطور بايد بدن خود را حركت دهد، واقعا به شما كمك مي كند. اگر شما بتوانيد به سوژه خود در گرفتن ژست هاي جالب اعتماد كنيد، خودتان آزاد مي شويد تا بر روي بهتر كردن تكنيك، زمانبندي و تركيب بندي تمركز كنيد.
[عكاسي پرتره اكشن ]
۴
با نور بازي كنيد

نورپردازي قوي از پشت و كنار، اين هايلايت هاي روشن را در هر دو طرف بدن به ما مي دهد. از سوژه بخواهيد همانطور كه حركت مي كند سر و بدون خود را به يك طرف بچرخاند، تا بيشترين استفاده را از اين نور حاشيه اي بكنيد. يك ژست مستقيم در اينجا كارساز نخواهد بود.
زيبايي نور پس زمينه زاويه دار
[عكاسي پرتره اكشن ]

اگر مي خواهيد سوژه در مقابل يك پس زمينه تاريك برجسته شود، سعي كنيد او را از پشت نورپردازي كنيد. اين كار يك هايلايت حاشيه اي فوق العاده در كنار بدن او ايجاد مي كند. اين هايلايت سوژه را از پس زمينه جدا كرده و يك كيفيت سينمايي به تصوير مي دهد. هايلايت كردن لبه هاي بدن، توجه بيننده را به شكل ژست گيري نيز جلب مي كند، بنابراين براي عكاسي از رقص يا اكشن عالي است. مهم است كه نور پشت سوژه با يك زاويه به طرف او برگردد، و اگر مي خواهيد پس زمينه زيبا و تاريك بماند، مطمئن شويد كه نور بر روي آن نشت نكند (پخش نشود).
مهارت هاي ضروري: ويرايش هاي نهايي در فتوشاپ
[عكاسي پرتره اكشن ]

در اينجا نحوه تكميل عكس ها در فتوشاپ را توضيح خواهيم داد. لايه پس زمينه را كپي كنيد، سپس يك لايه تنظيمات Levels اضافه كرده و براي روشن كردن تصوير اسلايدر وسطي را تا انتها به سمت راست بكشيد. لايه كپي را انتخاب كنيد، ابزار Burn را برداشته و محدوده را بر روي Shadows تنظيم كنيد، سپس پس زمينه را به رنگ سياه burn كنيد.
[عكاسي پرتره اكشن ]

يك راه آسان براي كپي كردن آرد از يك تصوير به تصوير ديگر در فتوشاپ وجود دارد. با ابزار Lasso دور آرد را به طور آزاد انتخاب كنيد، آن را كپي كرده و بر روي تصوير ديگر پيست كنيد، سپس blending mode را بر روي Screen تنظيم كنيد.

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۹:۰۸ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 به سختي مي توان قدرت و درام عكاسي سياه و سفيد خوب را انكار كرد. دليلي وجود دارد كه عكاسي تك رنگ با وجود پيدايش عكس هاي رنگي همچنان باقي مانده و به عنوان يك رسانه هنري رونق پيدا كرده است. اما شما چطور قدرت عكاسي بارداري در آتليه بارداري سياه و سفيد را براي خودتان مهار مي كنيد؟ كليد اين كار در تركيب بندي شماست كه در اين آموزش به آن خواهيم پرداخت.

مشكل تركيب بندي اين است كه آنقدر موضوع گسترده اي است كه به راحتي ممكن است مسير اصول مختلف و روش هاي عملي ساختن آنها را گم كنيد. بنابراين، بياييد كار را ساده كنيم – من قصد دارم سه نكته به شما بگويم كه مي توانيد بر روي آنها تمركز كنيد. اگر اين نكات را عملي كنيد، بهبود چشمگيري در تركيب بندي عكس هاي سياه و سفيد خود خواهيد ديد!
۱
سادگي

تركيب بندي ساده به شما كمك مي كند تا با متمركز كردن توجه بيننده بر روي سوژه اصلي، به عكس هاي سياه و سفيد خود قدرت بيشتري بدهيد.
[عكاسي سياه و سفيد]

عكس منظره بالا يك نمونه عالي است. تركيب بندي آن بسيار ساده است. اين عكس خوب است چون من از يك فيلتر كاهنده نور (ND) و سرعت شاتر طولاني ۹۰ ثانيه براي مات كردن آب و ابرها استفاده كردم. نتيجه، يك عكس منظره سياه و سفيد با يك سبك تركيب بندي مينيماليستي شد.

اين اصل در مورد پرتره نيز كاربرد دارد. سادگي تركيب بندي را حفظ كنيد تا توجه بيننده را بر روي مدل خود متمركز كنيد. يك راه آسان براي انجام اين كار استفاده از يك لنز تله كوتاه با ديافراگم حدود f/2.8 است. به سوژه نزديك شده و مطمئن شويد كه هيچ گونه حواس پرتي در پس زمينه وجود نداشته باشد كه توجه بيننده را از شخصي كه داريد از او عكس مي گيريد دور كند.

لنزك: روي دوربين هاي فول فريم، لنز هايي با فاصله كانوني ۸۵ تا ۱۳۵ ميليمتر تله فوتو كوتاه، كمي بزرگتر از معمول، ناميده مي شوند.
[عكاسي سياه و سفيد]
۲
بافت

يكي از چيزهاي جالب در مورد عكاسي سياه و سفيد اين است كه بافت هاي جالب در سوژه شما را برجسته و نمايان مي كند. شما مي توانيد از اين ويژگي براي جالب تر كردن عكس هاي سياه و سفيد خود استفاده كنيد.

اين عكس از چند جعبه چوبي قديمي نمونه خوبي است.
[عكاسي سياه و سفيد]

دو چيز جالب در مورد تركيب بندي اين تصوير وجود دارد. اولي الگوي ايجاد شده توسط اَشكال تكراري جعبه ها، و دومي بافت چوب است.

عدم وجود رنگ در تصاوير سياه و سفيد به تاكيد بر بافت كمك مي كند. همچنين مي توانيد در پس پردازش با استفاده از Clarity يا ابزارهاي ديگري كه براي برجسته كردن بافت طراحي شده اند (مانند اسلايدرهاي Structure در Silver Efex Pro 2) اين تاكيد بر بافت را بيشتر كنيد.
بافت و كنتراست

شما مي توانيد با استفاده از كنتراست (تضاد) بين سطوح نرم و زبر اين ايده را فراتر ببريد. برخي از اجسام بيشتر از بقيه قابل لمس هستند و بافت زيادي دارند. برخي ديگر نرم هستند و بافت بسيار كمي دارند.

اين تكنيك در عكاسي با نوردهي طولاني زياد استفاده مي شود، كه در آن شما مي توانيد از مزيت مجاورت سوژه اي با بافت زياد، مانند يك اسكله بتوني، و سوژه اي با بافت كم، مانند آب مات شده با استفاده از يك فيلتر ND و يك نوردهي طولاني، بهره ببريد. عكس قبلي از آن دو تخته سنگ نمونه خوبي است.

اين يك نمونه ديگر است. من از سرعت شاتر ۳ دقيقه براي مات كردن ابرها و آب استفاده كردم. در نتيجه، يك كنتراست قوي بين بتون در پيش زمينه، اسكله در دوردست، و آب و ابرهاي اطراف وجود دارد.
[عكاسي سياه و سفيد]

كتاب: كتاب «آهسته» (اينجا كليك كنيد) مباني عكاسي با سرعت شاتر آهسته و نوردهي طولاني را به شما آموزش خواهد داد.
۳
كنتراست تُن ها

كنتراست يا تضاد مربوط به تُن ها جايي است كه شما تُن هاي روشن و تيره را در كنار يكديگر داريد. اكنون ما داريم به قلب عكاسي سياه و سفيد مي رسيم! اين تكنيك به همين اندازه در عكاسي رنگي موثر نيست، چون برخي از رنگ ها از لحاظ تُن مشابه هستند، مانند قرمز و سبز، اما هنوز هم يك كنتراست قوي ايجاد مي كند. كنتراست تُن ها عامل اصلي اي است كه عكاسي سياه و سفيد را از عكاسي رنگي متمايز مي كند.
ساده ترين راه براي توضيح نحوه كار كنتراست تُن ها، نشان دادن چند نمونه است

در نمونه اول (در زير) يك كنتراست تُن قوي بين سنگ هاي سياه و سفيد وجود دارد. نگاه شما به سمت سنگ هاي سفيد كشيده مي شود، چون آنها در مركز كادر قرار دارند و يك كنتراست قوي در برابر سنگ هاي سياه زير آنها ارائه مي دهند.
[عكاسي سياه و سفيد]

نمونه ديگري كه در آن از كنتراست تُن ها براي ايجاد يك جلوه خوب استفاده مي شود، عكاسي پرتره است. در پرتره زير پوست روشن مدل با پس زمينه تاريك در تضاد است. كليد عملي ساختن اين تكنيك اين است كه مطمئن شويد پس زمينه در سايه باشد و هيچ هايلايت (قسمت روشن) حواس پرت كننده اي نداشته باشد.
[عكاسي سياه و سفيد]

تا اينجا هر دو نمونه سوژه اي با تُن روشن را در برابر يك پس زمينه تيره نشان داده اند. اما شما مي توانيد عكس اين كار را انجام دهيد و يك سوژه تيره را در برابر يك پس زمينه سفيد قرار دهيد.

اين تكنيكي است كه من در پرتره زير استفاده كردم. من از اين مرد در كارناوالي در اسپانيا عكس گرفتم. او براي اين مناسبت لباس پوشيده بود و حتي صورتش را هم نقاشي كرده بود. من او را در مقابل يك ساختمان روشن شده با نور آفتاب قرار دادم تا از مزيت كنتراست تُن بين پوست تيره او و ديوار سفيد بهره ببرم.
[عكاسي سياه و سفيد]
نتيجه گيري

عوامل زيادي وجود دارند كه يك عكس سياه و سفيد خوب را مي سازند، اما تركيب بندي يكي از مهم ترين آنهاست. اگر مي خواهيد يك عكس سياه و سفيد قوي ايجاد كنيد، تمركز بر روي اين عوامل كليدي – سادگي، بافت، و كنتراست تُن ها – جاي خوبي براي شروع است.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۷:۴۷ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 در اين مقاله، سه تمرين ساده آموزش داده مي شود كه به شما كمك مي كند تا عكاسي خود را بهبود بخشيد.
چگونه به عنوان يك عكاس رشد كنيم؟

هر عكاس، از مبتدي گرفته تا حرفه اي، به دنبال بهبود عكاسي خود است. با اين حال، ما اغلب براي انجام اين كار تقلا مي كنيم، و به طور مكرر اين سوال را مي پرسيم كه «چطور مي توانم به طور موثر عكاسي خود را بهبود بخشم؟»
[تمرين عكاسي]

يادگيري گرفتن عكس هاي درجه يك مانند يادگيري يك ساز موسيقي نيست، كه در آن مي توانيد كار با انگشت و مقياس ها را تمرين كنيد، در حاليكه به آرامي مهارت پيدا مي كنيد. زماني كه بحث بهبود عكاسي مطرح باشد، مسير اغلب مبهم و دشوار به نظر مي رسد.

اما نيازي نيست اين گونه باشد. راه هاي متمركزتري براي بهبود عكاسي شما وجود دارد. در ادامه، من درباره ۳ مورد از اين تمرينات بحث مي كنم، كه اگر به طور مداوم انجام شوند، به شما كمك خواهند كرد تا عكاسي خود را به سرعت بهبود بخشيد.
۱
تمرين اول: به مدت يك ماه هر روز عكس بگيريد

تمرين اول ساده است؛ هر روز عكس بگيريد. اين كار ممكن است ساده به نظر برسد، اما اغلب اينطور نيست. با وجود شغل و خانواده و زندگي، بيرون رفتن و عكاسي كردن به طرز شگفت آوري سخت است.

اما من مي خواهم تاكيد كنم كه اگر در مورد بهبود عكاسي كودك در آتليه كودك خود جدي هستيد، از اينجا شروع كنيد. مطمئن شويد كه هر روز از دوربين خود استفاده كنيد، حتي اگر تنها يك عكس مي گيريد. زمان خاصي از روز را كه مناسب است مشخص كنيد. يا اگر براي شما راحت تر است، يك دوربين در داخل كيف، كوله پشتي يا سامسونت خود به همراه داشته باشيد و در طول زمان ناهار آن را بيرون بياوريد.
[تمرين عكاسي]

من متوجه شده ام كه يك نوع جادو وجود دارد كه از عكاسي – نه تنها به طور مداوم، بلكه به صورت روزانه – مي آيد. دوربين به يك ابزار آشنا در دستان شما تبديل مي شود. شما كم كم تركيب بندي ها را در همه جا مي بينيد. رسانه عكاسي كم كم معنا پيدا مي كند.

به من اعتماد كنيد، اگر اين كار را انجام دهيد، كارتان خيلي سريع بهبود خواهد يافت.
۲
تمرين دوم: ۱۰ تصوير منحصر به فرد از يك سوژه يكسان بگيريد

يكي از موانع اصلي بهبود عكاسي، تكنيك نيست بلكه توانايي ديدن است.

يك عكاس خوب اغلب يك سوژه را مي بيند و شروع به تجسم كردن بسياري از احتمالات مي كند، به سرعت آنهايي كه كارساز نيستند را رد مي كند، و آنهايي كه مناسب اند را انتخاب مي كند.
[تمرين عكاسي]

بنابراين، يك سوژه را انتخاب كرده و با گرفتن عكس هاي واضح شروع كنيد.

سپس، به جاي جابجا كردن آن، خودتان را وادار كنيد كه بيشتر در آن كاوش كنيد. نزديك شويد و چند عكس انتزاعي يا با جزئيات ديگر بگيريد. به عقب برگرديد و تصاوير محيطي بيشتري بگيريد. پس زمينه، زاويه، و/يا نورپردازي را تغيير دهيد. اگر به طور معمول از سه پايه استفاده مي كنيد، كار به صورت دستي را امتحان كنيد، يا برعكس.
[تمرين عكاسي]

اين تمرين به منظور بهبود توانايي ديدن شماست، و قرار است شما را از منطقه امنتان خارج كند، تا فراتر از بديهيات برويد، و كم كم عميق تر به سوژه خود نگاه كنيد. هنگامي كه اين عادت تثبيت شد، فرصت هاي عكاسي به شما روي مي آورند، و تصاويرتان منحصر به فرد و رضايت بخش تر خواهند شد.
[تمرين عكاسي]
۳
تمرين سوم: در يك ژانر ديگر عكاسي كار كنيد

اين تمرين براي كساني است كه خودشان را عكاس متوسط يا پيشرفته مي دانند. اگر در ابتداي سفر عكاسي خود هستيد، توصيه مي كنم تمركز خود را تنها بر روي يك ژانر و بهبود در آن ژانر بگذاريد.
[تمرين عكاسي]

من به طور موقت عكاسي ماكرو را كنار گذاشتم تا بر روي مهارت هاي عكاسي خياباني ام كار كنم.

با اين حال، من متوجه شده ام هنگامي كه شما ميزان تجربه خوبي داشته باشيد، خارج شدن از منطقه امنتان با كار كردن در يك ژانر عكاسي ديگر واقعا مفيد است (هرچه سخت تر، بهتر!). به مدت يك ماه كامل بر روي اين ژانر كار كنيد.
[تمرين عكاسي]

اين كار شما را وادار مي سازد تا ديد عكاسي خود را گسترش داده و به شيوه اي جديد فكر كنيد. اين اغلب مي تواند ايده هاي منحصر به فردي ايجاد كند كه مي توانيد آنها را در حوزه اصلي عكاسي خود به كار ببريد. و وقتي يك ماه تمام شد و دوباره به سراغ ژانر عكاسي مورد علاقه خود برگشتيد، احتمالا متوجه خواهيد شد كه دنيا را با ديد كاملا جديدي مي بينيد.
[تمرين عكاسي]
ن
نتيجه گيري

اگر مي خواهيد عكاسي خود را بهبود بخشيد، تمرينات بالا را دنبال كنيد.

اگر هر روز عكس بگيريد، بر روي گسترش ديد عكاسي خود تمركز كنيد و افق عكاسي خود را بسط دهيد – خيلي زود به سطوج بالاتر عكاسي خواهيد رسيد. براي شما آرزوي موفقيت مي كنم!
[تمرين عكاسي]

شما تمريناتي انجام داده ايد كه در بهبود عكاسيتان مفيد بوده باشند؟ آنها را در قسمت نظرات به اشتراك بگذاريد!

نويسنده: جيميز دمپسي (Jaymes Dempsey)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۶:۲۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 عكاسي از ماه مي تواند بُعد جديدي به مهارت هاي عكاسي شما اضافه كند. اما چگونه و چه موقع بايد از ماه عكس بگيريد؟ در اين آموزش عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد از ماه به شما خواهيم گفت.

ماه يكي از شگفتي هاي طبيعت است، اما براي عكاسي موفقيت آميز از ماه شما اول بايد آن را درك كنيد.

اگرچه عكاسان نجومي متخصص در زمينه ماه معمولا از طريق يك تلسكوپ قوي از آن عكس مي گيرند، اما يك لنز تله با تقريبا هر فاصله كانوني آنقدر خوب هست كه يك عكس خوب از ماه بگيرد. با اين حال، اين كه ماه تنها نقطه تمركز عكس باشد، تنها يكي از راه هاي عكاسي از ماه است؛ يك راه ديگر جاي دادن يك منظره در عكس است، كه مي تواند يك تصوير وايد را قوي تر كند.

تجهيزات
[عكاسي از ماه]

تجهيزاتي كه شما نياز داريد درست مانند عكاسي منظره است: يك DSLR، دوربين بدون آينه يا بريج (bridge) بر روي يك سه پايه محكم، و يك لنز وايد يا هر لنز تله معمولي، مانند لنزي با محدوده كانوني ۷۰-۳۰۰mm. يك كابل ريموت كنترل شاتر نيز مفيد خواهد بود، زيرا دوربين دچار لرزش نمي شود، هرچند مي توانيد از تايمر دوربين خود نيز استفاده كنيد.
[عكاسي از ماه]

يك لنز تله ۴۰۰mm مي تواند عكس كلوزآپ خوبي از ماه بگيرد.

ماه يك هدف متحرك است؛ تركيب دوران ۲۲۸۸ مايل در ساعت ماه و چرخش ۱۰۰۰ مايل در ساعت زمين، ماه را به يك هدف به سرعت در حال حركت تبديل مي كند. با اين حال، به طور معمول براي يك سرعت شاتر نسبتا سريع جهت به دست آوردن نتايج خوب، به اندازه كافي روشن است.
چگونه بر روي ماه فوكوس كنيم

اگرچه مي توانيد همانطور كه ماه بالا مي آيد، يا همانطور كه درست قبل از غروب آفتاب قابل ديدن مي شود، بر روي آن فوكوس خودكار كنيد، اما ايده خوبي است كه به صورت دستي فوكوس كنيد. لنز خود را بر روي فوكوس دستي، و حلقه فوكوس را بر روي بينهايت تنظيم كنيد. اين كار به كمي تمرين نياز دارد، چون برخي از دوربين ها مي توانند فراتر از بي نهايت فوكوس كنند، و پيدا كردن نقطه دقيق كه براي لنز شما مناسب باشد، نيازمند آزمون و خطاست.

چند عكس آزمايشي بگيريد و بر روي نتايج در صفحه نمايش LCD دوربين خود زوم كنيد تا ببينيد كدام يك از آنها بهتر شده است. اين مرحله را از قلم نياندازيد؛ تنها زماني كه آن را به درستي انجام دهيد عكس هاي ماه شما واقعا واضح و شارپ خواهند شد.
چگونه ماه را نوردهي كنيم

ماه را زياد نوردهي نكنيد – خودش روشن تر از چيزي است كه احتمالا انتظار داريد. با اين حال، اين مسئله بستگي به اين دارد كه شما تنها از ماه عكس مي گيريد، يا يك پيش زمينه نيز مي خواهيد.

براي گرفتن يك عكس عالي از ماه، دوربين خود را بر روي ايزو ۱۰۰ يا ايزو ۲۰۰، و ديافراگم را بين f/5.6 و f/11، و سرعت شاتر خود را بين ۱/۱۲۵ و ۱/۲۵۰ ثانيه تنظيم كنيد. تنظيمات دقيق بسته به دوربين شما و روشنايي ماه متفاوت است، كه به فاز دقيق آن بستگي دارد، اما اين تنظيمات پايه در شروع كار به شما كمك خواهند كرد.
[عكاسي از ماه]

درست بعد از ماه نو (گرگ و ميش) وقت مناسبي براي ثبت زمين تاب (روشنايي ضعيف نيمه تاريك ماه در اثر بازتاب نور خورشيد از زمين) است.

گرفتن يك عكس منظره كه شامل ماه باشد سخت تر است، چون در طول آن «ساعت آبي» بعد از غروب آفتاب ماه بسيار روشن است. بنابراين، اگر نوردهي طولاني تري براي منظره در نظر بگيريد، ماه زياد نوردهي مي شود، و اگر ماه را نوردهي كنيد، منظره كم نوردهي مي شود. پس بايد چه كار كنيد؟

پاسخ اين است كه يا درست قبل از غروب آفتاب زماني كه سطح نور بيشتر است (نور به سرعت در نقطه غروب آفتاب كم مي شود) از ماه عكس بگيريد، يا دو نوردهي بگيريد و آنها را در نرم افزار ويرايش عكس با هم تركيب كنيد. با اين حال، روش دوم اغلب مصنوعي به نظر مي رسد. يك راه ديگر نوردهي كردن ماه، و استفاده از يك فلاش براي روشن كردن پيش زمينه است.
چه موقع از ماه عكس بگيريم

برخي از عكاسان به شما مي گويند كه هميشه از ماه كامل عكس بگيريد، اما اين يك اشتباه ناشيانه و آماتوري است. نه تنها نور شديد ماه كامل يك چالش واقعي است كه بايد بر آن غلبه كنيد، بلكه يك ماه كامل عالي و بي نقص از لحاظ بصري نيز غير جذاب و كليشه اي است.

در عوض، به دنبال فازهاي ديگر ماه برويد، زماني كه مي توانيد خطي بين دو طرف روشن و تاريك ببينيد. اين خط سايه‌مرز ناميده مي شود، كه زماني است كه دهانه كوه هاي روي ماه، به خصوص در نزديكي قطب جنوب آن، سايه ايجاد مي كنند. شما اغلب شب ها مي توانيد اين پديده را ببينيد، اما شايد باارزش ترين نوع ماه تنها چند روز قبل و بعد از ماه نو قابل رويت باشد. در اين زمان، شما يك هلال ماه رو به افزايش يا رو به كاهش نزديك به خط افق نيز خواهيد ديد، و مزيت اضافي زمين‌تاب را به همراه دارد.
چگونه از زمين‌تاب روي ماه عكس بگيريم

اگرچه ۵۰% ماه به طور مداوم توسط خورشيد روشن مي شود، اما چند روز در هر ماه وجود دارد كه زمين نيز با خورشيد همراه مي شود – و اين رويداد زيبايي براي ثبت كردن است.

زمين‌تاب يك تابش ضعيف بر روي ناحيه روشن نشده ماه است كه نتيجه بازتاب نور خورشيد از سطح زمين به سطح ماه مي باشد. اين نور ظريف و مسحور كننده است، و اگر زمانبندي شما درست باشد، ثبت آن آسان است.

براي اولين (يا به احتمال بيشتر دومين) غروب آفتاب بعد از ماه نو آماده شويد. از لنزي با طولاني ترين فاصله كانوني ممكن استفاده كنيد، و دوربين خود را بر روي يك سه پايه قرار دهيد، حساسيت ايزو را بر روي ۴۰۰، و ديافراگم را بر روي f/2.8 (يا كمترين ميزاني كه دوربين شما اجازه مي دهد) تنظيم كرده، و شاتر را بين يك و چهار ثانيه باز كنيد.
[عكاسي از ماه]

يك طلوع ماه كامل زمان مناسبي براي ثبت ماه با يك پيش زمينه است.

در واقع، زمين‌تاب هميشه تا حدودي بر روي ماه بازتاب مي شود، اما تنها حول و حوش ماه نو است كه هلال ماه روشن شده با نور خورشيد به اندازه كافي براي دوربين كوچك است تا بتواند هم براي قسمت هاي روشن شده و هم قسمت هاي روشن نشده نوردهي كند.

اين زمان همچنين وقت خوبي براي تركيب عكاسي از ماه و عكاسي از آسمان شب است، چون ماه خيلي زود بعد از اين كه از آن عكس گرفتيد غروب خواهد كرد. سپس مي توانيد به سراغ ستاره ها و راه شيري برويد.
چگونه طلوع يا غروب ماه را ثبت كنيم

دو استثنا در مورد توصيه به عكاسي نكردن از ماه كامل وجود دارد.

اولي وقتي است كه يك ماه گرفتگي كامل وجود دارد، و دومي وقتي است كه ماه كامل در حين طلوع يا غروب است. منظره ماه كامل كه در حين گرگ و ميش از خط افق سر بر مي آورد و از نارنجي پررنگ به زرد كمرنگ و سپس به سفيد روشن تبديل مي شود، منظره جذابي است. همچنين فرصتي براي ثبت ماه در پس زمينه يك منظره زيبا فراهم مي كند.

اين نمايش رنگارنگ تنها چند دقيقه طول مي كشد و به راحتي ممكن است آن را از دست بدهيد، اما مانند هر چيز ديگري در آسمان شب، يك ماه كامل در حال طلوع نيز قابل پيش بيني است. تنها بايد بفهميد كه دقيقا در چه روزي ماه كامل بعدي در جايي كه شما هستيد خواهد بود، و دقيقا چه زماني در آن تاريخ آفتاب غروب مي كند، سپس براي ديدن طلوع ماه به سمت شرق نگاه كنيد. براي شروع دوربين خود را بر روي ايزو ۱۰۰، f10 و ۱/۱۲۵ تنظيم كنيد.

لنزك: سايت www.timeanddate.com/moon نيز مي تواند به شما بگويد كه ماه كامل بعدي چه موقع است، و با چه زاويه اي طلوع يا غروب خواهد كرد – كافيست شهر مورد نظرتان را در كادر سفيد تايپ و سپس جستجو (search) نماييد. سايت mooncalc نيز يك گزينه ديگر مي باشد.
[عكاسي از ماه]

در طول روز نيز مي توان از ماه عكس گرفت.

اگر تا به حال عكس هايي از كسي يا چيزي كه در مقابل يك ماه ظاهرا غول پيكر سيلوئت شده را ديده باشيد، شايد در حاليكه بالاي يك تپه ايستاده اند، آن عكس ها در طول طلوع ماه گرفته شده اند. همچنين آنها بسيار دقيق برنامه ريزي شده اند؛ اپليكيشن هاي The Photographer’s Ephemeris و PhotoPills براي اين نوع پروژه ها ايده آل هستند.

براي اين كه ماه در پس زمينه اينقدر بزرگ به نظر برسد، عكاسان بايد از لنزهاي تله سوپرزوم حداقل ۱۰۰۰mm استفاده كنند، در حاليكه يك مايل يا بيشتر از سوژه اصلي پيش زمينه، كه آن حس مقياس را نشان مي دهد، دورتر قرار داده شوند.

نويسنده: جيمي كارتر (Jamie Carter)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۵:۰۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

در اين مطلب يك ترفند كارآمد، در زمينه عكاسي با رفلكتور، كه ممكن است براي عكاسان تازه كار مفيد باشد آموزش داده مي شود: آيا مي دانستيد شما مي توانيد با خم كردن رفلكتور، كيفيت نور روي سوژه را تغيير دهيد؟
عكاسي بارداري در آتليه بارداري
رفلكتور را در حالت مقعر بگيريد، نور متمركز تر مي شود – اين به عكس يك حس اديتوريال مي دهد.


رفلكتور را در حالت محدب بگيريد، اين گزينه تاثير نور نرم پنجره را به شما نتيجه خواهد داد – محيط آرام و دوستانه اي را ايجاد مي كند.
[رفلكتور عكاسي] [رفلكتور عكاسي]

اگر در حالت خنثي (معمولي – تخت) نگهداشته شود، اين گزينه يك احساس طبيعي يك منبع نور متعادل را ايجاد مي كند – انتقال تدريجي تُني (tonal gradation) خوبي را ارائه خواهد داد.
[رفلكتور عكاسي] [رفلكتور عكاسي]

اين هم مقايسه پهلو به پهلو سه ظاهر مختلف:
[رفلكتور عكاسي]

نويسنده: برت فلورنس (Brett Florens)

منبع:

نويسنده: برت فلورنس (Brett Florens)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۳:۴۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 يكي از چيزهاي مورد علاقه من در مورد عكاسي در سفر، فرصت هايي است كه براي ملاقات با افراد جالب در خيابان و گرفتن پرتره از آنها فراهم مي كند. اينها برخي از چيزهايي هستند كه من ياد گرفته ام، كه مي توانيد در هنگام سفر آنها را به كار ببريد و پرتره هاي خياباني بگيريد.
[عكاسي خياباني]
۱
از افراد اجازه بگيريد

عجيب است كه وقتي از افراد براي گرفتن پرتره آنها اجازه مي گيريد، اغلب بهترين نتايج را به دست مي آوريد. البته اين مسئله هميشه صادق نيست – ممكن است شخص جالب توجهي را ببينيد كه متوجه حضور شما نمي شود و شما فرصت پيدا مي كنيد تا يك پرتره كانديد (بي هوا) عالي از او بگيريد.

اما اغلب اوقات با نزديك شدن به افراد و اجازه گرفتن از آنها مي توانيد نتايج بهتري به دست آوريد. يك نكته خوب در مورد اين رويكرد اين است كه بهانه خوبي به شما مي دهد تا به سراغ كسي برويد و از او بپرسيد كه آيا مي توانيد يك پرتره از او بگيريد. يك راه خوب براي بيان اين درخواست اين است كه توضيح دهيد در حال انجام پروژه اي هستيد كه از افراد جالب مي خواهيد براي شما ژست بگيرند.

اين روش مي تواند مشكلاتي به وجود آورد اگر زبان محلي آنها را بلد نباشيد. اما اين مسئله باعث نمي شود كه نتوانيد با يك زبان بدن خوب و لبخند ارتباط برقرار كنيد. شما مي توانيد به دوربين خود اشاره كنيد تا نشان دهيد كه داريد از آنها براي گرفتن پرتره درخواست مي كنيد.
غلبه بر چالش ها ارزشش را دارد

يك روش ديگر اين است كه با يك شخص محلي كار كنيد كه مي تواند براي شما ترجمه كند. اين شخص ممكن است يك عكاس محلي باشد كه شما با او ارتباط برقرار كرده ايد و به كمك كردن به شما علاقه مند است. يا ممكن است يك دلال باشد كه به او پول مي دهيد تا به شما در برقراري ارتباط با افراد محلي و پيدا كردن فرصت هاي عكاسي كه بعيد است خودتان به تنهايي بتوانيد به آنها دست يابيد، كمك كند.

زماني كه شما اجازه يك نفر را داشته باشيد، يك مزيت فوري داريد كه مي توانيد با آنها كمي وقت بگذرانيد تا بر روي گرفتن يك پرتره خياباني خوب كار كنيد. به عنوان مثال، فرض كنيم كه شما يك شخص جالب را مي بينيد كه در نور خورشيد ايستاده و در نتيجه، نور براي گرفتن يك پرتره خوب بيش از حد شديد است. اگر به او نزديك شويد تا اجازه بگيريد، مي توانيد از او بخواهيد در سايه بايستد تا بهترين نور را به دست آوريد.
[عكاسي خياباني]

اين روشي است كه من در مورد پرتره بالا به كار بردم، كه در مسجدي در دهلي نو گرفته شد. اين مرد در مسجد به ما نزديك شد و در مورد آنچه كه مي ديديم توضيح داد. هنگامي كه ما او را ملاقات كرديم در نور خورشيد ايستاده بود. بعد از چند دقيقه گفتگو، از او پرسيديم كه آيا مي توانيم يك پرتره از او بگيريم و او جواب مثبت داد. پيدا كردن يك مكان سايه دار كه او در آنجا بايستد آسان بود.
۲
سيرت را به تصوير بكشيد، نه زيبايي را

گشتن به دنبال افراد زيبا يا خوش تيپ براي عكس گرفتن از آنها ممكن است وسوسه انگيز باشد. و چه كسي مي تواند شما را سرزنش كند؟ اما اگر افراد جالب پيدا كنيد، پرتره هاي خياباني جالب تري ايجاد خواهيد كرد. منظور، افرادي از هر دو جنسيت و با هر سني است (به جز كودكان، نكته بعدي را ببينيد).

به عنوان مثال، من پرتره زير را در شهر سن آنتونيو دي آركو در آرژانتين گرفتم. اين شهر براي كافه هاي زيبا و اسب سواران ماهرش مشهور است. در حين گرفتن عكس در يكي از كافه ها كسي به من گفت كه يك زوج سالخورده در پايين جاده هستند كه دوست دارند با مردم صحبت كنند و از آنها عكس گرفته شود. ما رفتيم تا وضعيت را بررسي كنيم و آن زوج را ديديم كه در كنار خيابان نشسته بودند. ما گفتگوي جالبي با هم داشتيم و من اين پرتره را گرفتم.
[عكاسي  كودك در آتليه كودك

همچنين اين مسئله نشان مي دهد كه چطور شما بايد فرصت ها را دريابيد. اگر مردم با شما رفتار دوستانه اي دارند و پيشنهاداتي مانند اين مي دهند، با جريان پيش برويد و ببينيد شما را كجا مي برد. چيزهاي جالب اغلب اين گونه اتفاق مي افتند.
۳
از بچه ها زياد عكس نگيريد

چند سال پيش من به شهر توپيزا در جنوب بوليوي سفر كردم. ما داشتيم در ميدان اصلي شهر قدم مي زديم و متوجه شديم كه بچه هاي زيادي آنجا هستند. معلوم شد كه روز ملي ورزش بود و به عنوان بخشي از اين رويداد، كودكان مدرسه محلي به ميدان آمده بودند تا در فعاليت هاي ورزشي شركت كنند.

بالاخره يكي از بچه ها متوجه شد كه من دوربين دارم و جلوي من شروع به بالا و پايين پريدن كرد، و از من خواست تا از او عكس بگيرم. البته، پس از آن بچه هاي ديگر هم به او ملحق شدند و خيلي زود تعداد زيادي كودك در مقابل من بودند كه همه مي خواستند از آنها عكس گرفته شود. كه من هم اين كار را كردم، و خاطره خوبي از آن در ذهن دارم.
[عكاسي خياباني]

خوشبختانه يك معلم آمد و بچه ها را از آنجا دور كرد. نكته اين داستان اين است كه اغلب عكس گرفتن از بچه ها آسان است، به خصوص در مكان هايي كه وقتي يك خارجي مي بينند هيجان زده مي شوند. اما آنها احتمالا در جالب ترين يا خاطره انگيزترين عكس هاي شما حضور ندارند.

به عنوان سوژه، عكاسي از آنها خيلي آسان است. به علاوه، شما بايد توجه داشته باشيد كه در برخي از كشورها افراد محلي ممكن است عكس گرفتن غريبه ها از كودكان را مشكوك بدانند. شما با اجتناب از كودكان و پيدا كردن بزرگسالان جالب، نتايج بهتري به دست خواهيد آورد.
۴
به دنبال پس زمينه هاي جالب بگرديد

نكته آخر اين است كه به دنبال پس زمينه ها يا مكان هاي جالب بگرديد و با دوربين خود منتظر بمانيد تا ببينيد چه اتفاقي مي افتد. آيا متوجه شده ايد كه چطور برخي از عكاسان به سرعت از يك مكان به مكان ديگر مي روند، و از هر چيزي كه چشمشان را مي گيرد عكس مي گيرند؟ هدف اين تمرين اين است كه به شما بگويد آرام باشيد و خودتان را با ريتم جايي كه در آن هستيد، وفق دهيد.

اگر پس زمينه به اندازه كافي جالب باشد، مي توانيد منتظر بمانيد تا كسي از آنجا بگذرد و يك المان انساني جالب به آن اضافه كنيد. افراد معمولا فكر مي كنند كه شما در حال عكاسي از پس زمينه هستيد و احتمالا حتي متوجه نمي شوند كه خودشان در عكس هستند.

اين يك نمونه از آن است. من اين صحنه زيبا را در گواتمالا پيدا كردم و منتظر ماندم تا ببينم چه اتفاقي مي افتد. در نهايت، يك مرد دوچرخه سوار آمد و من توانستم اين عكس را بگيرم.
[عكاسي خياباني]
ن
نتيجه گيري

هنگامي كه شما با قصد گرفتن پرتره هاي خياباني سفر مي كنيد، به دست آوردن بهترين نتايج به كار و تلاش نياز دارد. دنبال كردن نكات اين مقاله، و نزديك شدن به افراد براي اين كه بپرسيد آيا مي توانيد از آنها پرتره بگيريد، در اين روند كمك زيادي به شما خواهد كرد.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۲:۱۵ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 مليندا اسميت: «مردم سوژه مورد علاقه من براي عكاسي هستند، و يكي از روش هاي مورد علاقه من براي ثبت آنها از طريق عكاسي سبك زندگي (lifestyle photography) است. من عاشق مستندسازي كردن يك روز از زندگي يك خانواده، دانش آموز، يا كودك هستم. من عاشق ايجاد عكس هاي زيبا از اتفاقات زندگي واقعي هستم؛ مسائل روزمره اي كه ما فراموش مي كنيم آنها را گرامي بداريم. برخي از لحظات كامل و پرجلوه اند، و لحظات ديگر عادتي تر هستند، و گاهي اوقات حتي غير جذاب مي شوند؛ اما من عاشق تك تك آن لحظات هستم، و شادي را در جستجوي زيبايي در هر چيزي پيدا كرده ام». در ادامه اين مطلب ، مليندا نكاتي را براي شروع عكاسي نوزاد در آتليه نوزاد  پرتره سبك زندگي با شما عزيزان به اشتراك خواهد گذاشت.

اگر دوست داريد با عكاسي پرتره سبك زندگي شروع كنيد، شايد اين نكات و عكس ها الهام بخش شما براي انجام هر چه سريع تر اين كار باشند. اين عكس ها يك روز از زندگي يك خانواده دوست داشتني هستند. من مي خواستم يك روز عادي و معمولي را براي آنها مستندسازي كنم، و عكس هايي به آنها بدهم كه هميشه براي آنها مثل يك گنج باشند. ما اوقات خوبي با هم داشتيم، و نه تنها آنها عاشق عكس ها شدند، بلكه از آنجا كه كمي وقت صرف شناختن آنها كردم، در آخر از آنها الهام گرفتم.
۱
خودتان را براي موفقيت آماده كنيد
[عكاسي سبك زندگي]

اگر تصميم داريد به يك جلسه عكاسي سبك زندگي برويد و بدون برنامه به آنجا مي رويد، احتمالا به همان چيزي كه برايش برنامه ريزي كرده ايد مي رسيد – هيچ چيز. من از خانواده B خواستم تا بعضي از كارهايي كه دوست دارند با هم به صورت گروهي انجام دهند را به من بگويند، و چند مورد از آنها كه خوب مي توان از آنها عكس گرفت، و نشان دهنده زندگي آنها در همين لحظه هستند را انتخاب كرديم.

ما از زمان ميان وعده، با بچه ها كه به آماده سازي و خوردن كره بادام زميني و سيب كمك مي كردند، عكس گرفتيم. چند عكس از آنها كه بر روي ترامپولين مي پريدند گرفتيم، و سپس درحاليكه آنها با هم بازي مي كردند، به داخل خانه آمديم. ما جلسه را با كاري كه آنها هر روز انجام مي دهند، و بخش عظيمي از سبك خانواده آنهاست، به پايان رسانديم. آنها با هم كتاب مقدس خواندند، و به عنوان يك خانواده دعا كردند. براي من مهم بود كه از ماهيت خانواده آنها عكس بگيرم، بنابراين ما از قبل چيزهايي كه بهتر نشان مي دادند آنها چه كساني هستند را برنامه ريزي كرديم.

سناريوهاي بسيار زيادي وجود دارد كه مي توان آنها را برنامه ريزي و آماده كرد. خانواده ها سرگرم كننده هستند، چون تعامل با آنها زياد است. آنها با هم شيريني مي پزند يا براي پيك نيك به پارك مي روند. اگر اعضاي خانواده عاشق فضاي باز باشند، پياده روي ممكن است چيز مناسبي براي عكاسي باشد.
[عكاسي سبك زندگي]

اگرچه خانواده ها سرگرم كننده هستند، قطعا تنها گروهي از افراد نيستند كه عكاسي سبك زندگي مختص آنهاست. گروهي از دو قلوها كه با انگشت با هم نقاشي مي كشند، يا بچه هايي كه بسكتبال بازي مي كنند، مي توانند جلسات عكاسي سبك زندگي خوبي باشند. يك روز در زندگي يك دانشجوي كالج، يا جلسه سبك مستند با يك معلم مدرسه ابتدايي نيز مي تواند فوق العاده باشد. مردم در چيزهاي عالي زيادي شركت مي كنند، خواه سرگرمي، كار، يا تفريح آنها باشد. عكس گرفتن از آنها در عمل، هنگامي كه مشغول انجام كارهايي كه دوست دارند هستند، تجربه فوق العاده اي است.

ايجاد يك ليست عكس، تا وقتي كه زياد به آن وابسته نشويد، مي تواند مفيد باشد. اين مي تواند ليستي از تمام عكس هايي باشد كه اميدواريد بتوانيد در طول جلسه عكاسي خود با هم بگيريد. اگر همه موارد ليست شما اتفاق نيفتادند، در مورد آن بدخلقي نكنيد، چون مي تواند ايده هايي براي ادامه اين كار به شما بدهد.
۲
براي چيزهاي غيرمنتظره آماده باشيد

اكنون كه شما برنامه ريزي كرده ايد و براي موفقيت آماده شده ايد، خودتان را رها كرده و با جريان پيش برويد. اگر سعي كنيد هر لحظه را مديريت كنيد، يا حتي بيش از حد امر و نهي كنيد، واقعي بودن يك جلسه سبك زندگي را از دست مي دهيد. همه چيز درست در طول زمان با هم بودن شما اتفاق مي افتد، و گاهي اوقات آن اتفاقات همان چيزهايي هستند كه به ياد ماندني ترين عكس هاي شما را به وجود مي آورند.
[عكاسي سبك زندگي]

در عكس سمت راست، اين كودك از اتفاقي كه در بازي افتاده بود خيلي ناراحت بود، و دقيقا مي دانست كجا بايد برود، و چه كاري بايد انجام دهد؛ ايستادن با بيني خود در آن گوشه، روش متداول در خانواده او بود. اگرچه اين بهترين لحظه او نبود، و او احتمالا زياد از آن لذت نمي برد، اما من كاملا مطمئنم كه وقتي بزرگ شود، عاشق اين عكس خواهد شد، و براي والدينش هميشه عزيز خواهد بود.

اين لحظات، لحظاتي هستند كه در ليست عكس شما نيستند، چون شما نمي توانيد وقوع آنها را پيش بيني كنيد، اما بايد براي ثبت آنها آماده باشيد و آنها را در داستاني كه داريد تعريف مي كنيد بگنجانيد. شما حتي ممكن است روزهايي داشته باشيد كه در آن حتي از يكي از مواردي كه برنامه ريزي كرده بوديد هم عكس نگيريد، و هيچ چيزي در ليست عكس شما براي عكاسي در دسترس نباشد. اگر اين اتفاق افتاد، فقط با آن پيش برويد، و بدانيد كه ممكن است چيزي حتي بهتر از آنچه كه برنامه ريزي كرده بوديد به تصوير بكشيد. اگر ذهن آرامي داريد، بدانيد كه آماده ايد، اما اگر آماده ايد كه خود را با هر شرايطي وفق دهيد، در اين صورت عالي خواهيد بود.
۳
ثبت جزئيات داستان
[عكاسي سبك زندگي]

برخي از عكس هاي شما ممكن است حتي سوژه هاي انساني در خود نداشته باشند. بسياري از عكس ها ممكن است هيچ چهره يا حالتي را نشان ندهند. اينگونه عكس ها مي توانند روايتگر داستان خانواده باشند، و داستان را حتي عميق تر از تمام عكس هاي چهره هاي آنها بيان كنند.

براي هر صحنه اي كه عكس مي گيريد، ممكن است گرفتن «تصوير بزرگ» با مقدار زيادي از محيط اطراف آن را نيز در نظر بگيريد، و همه شركت كنندگان در عكس ديده شوند. اين كار به عكس شما زمينه مي دهد، و به بيننده شما كمك مي كند تا محيط، و دقيقا آنچه را كه در جريان است درك كند. سپس شما ممكن است بخواهيد آن را كمي بيشتر تفكيك و يك كلوزآپ از يك يا دو نفر از افراد بگيريد و يا ثبت يك كلوزآپ (عكس نزديك) از دست ها، يا فعاليت آنها. سپس مي توانيد آن را حتي بيشتر تفكيك كنيد، و عكس هايي با جزئيات از آنچه در جريان است، و اشيائي كه بخشي از داستان سوژه شما هستند، بگيريد.
[عكاسي سبك زندگي]

همانطور كه اين جزئيات كوچك را تفكيك مي كنيد، داستان خود را با نشان دادن احساسات، تعامل، و چيزهايي كه براي سوژه شما از همه مهمتر هستند، غني خواهيد كرد. مراقب باشيد كه زياد از هدف اصلي منحرف نشويد. اگر شروع كنيد از هر چيزي كه در اتاق است عكس بگيريد، داستان شما گل آلود (درهم و برهم) مي شود، و واضح نخواهد بود كه سعي داريد چه چيزي را به تصوير بكشيد. چشم انداز روشني از داستاني كه داريد تعريف مي كنيد داشته باشيد، و وقتي عكس مي گيريد بر روي آن تمركز كنيد.
۴
پرسپكتيو هاي مختلف را در نظر داشته باشيد
[عكاسي سبك زندگي]

در كشف اين كه چطور داستاني كه سعي داريد به تصوير بكشيد را به بهترين شكل بازگو كنيد، خلاق باشيد. پرسپكتيو يك راه عالي براي اضافه كردن جذابيت به عكس هاي شما با به تصوير كشيدن يك نقطه ديد منحصر به فرد است. در اينجا دو نوع مختلف پرسپكتيو براي بررسي وجود دارد.

پرسپكتيو شما

شما زماني كه داريد عكس مي گيريد در كجا قرار داريد؟ عكاسي از بالا يا پايين را امتحان كنيد. عكاسي از پشت پرده، يا نرده پله ها را امتحان كنيد. گاهي اوقات داشتن چيزي در پيش زمينه باعث مي شود بيننده احساس كند كه واقعا دارد در قلب زندگي يك نفر را مي بيند، و چيزي را مي بيند كه آنها به طور معمول نمي بينند. نزديك تر شويد، به عقب برويد، به اطراف برويد. خلاق باشيد.

لنزك: اين يك حقيقت است كه متداول ترين روش براي گرفتن يك عكس از ارتفاع ۱۷۰ سانتيمتري بالاي سطح زمين (سطح چشم) است. اگر به سمت چپ يا راست جا به جا شويد، زانو بزنيد، يا نقطه اي مرتفع تر براي عكس گرفتن از سوژه بيابيد، پرسپكتيو تغيير مي كند. تنها چند قدم مي تواند تاثير زيادي روي تركيب بندي شما داشته باشد. (تغيير نقطه ديد توسط جا به جا كردن دوربين يكي از روش هاي تغيير پرسپكتيو است – روش ديگر استفاده از لنز ها با فواصل كانوني مختلف است). پرسپكتيو ها معمولا اينگونه خطاب مي شوند: هم سطح با چشم يا نماي چشم (Eye view)، ديد پرنده يا نماي چشم پرنده (عكس با زاويه مرتفع) و ديد كِرم يا نماي چشم كِرم (عكس با زاويه پايين). تاكيد اين شماره روي تغيير نقطه ديد و عكاسي با پرسپكتيو هاي خلاقانه است.

پرسپكتيو آنها

سوژه شما اين فعاليت را چگونه مي بيند؟ دختر كوچك چه احساسي خواهد داشت؟ شما چطور مي توانيد آن احساس را در يك عكس به تصوير بكشيد؟ مادر وقتي كه به خانواده اش نگاه مي كند چه مي بيند؟ آيا شما مي توانيد احساسات و پرسپكتيو او را ثبت كنيد؟ وقتي داريد پرتره هاي سبك زندگي خلق مي كنيد، ديد شما قطعا بخشي از اين روند خواهد بود، اما تلاش براي ثبت ديد يا پرسپكتيو سوژه تان مي تواند يك بُعد كاملا جديد به عكس هايتان ببخشد.
[عكاسي سبك زندگي]

يكي از بهترين چيزها در مورد عكاسي پرتره سبك زندگي اين است كه واقعا هيچ قانوني ندارد. اين مسئله فضاي بسيار بيشتري براي سرگرمي و خلاقيت به روي شما باز مي كند، و استرس زيادي را به عنوان يك عكاس از دوش شما بر مي دارد. از آن لذت ببريد، و با دوربينتان بيرون برويد تا يك داستان واقعا عالي بگوييد.

نويسنده: مليندا اسميت (Melinda Smith)

برگرفته از: digital-photography-school

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۴ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۵۰:۵۰ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]

 افزايش محبوبيت دوربين  ديجيتال طي دهه گذشته با ظهور يك ژانر جديد عكاسي، يعني عكاسي با نوردهي طولاني همزمان شده است. عكاسي بارداري در آتليه بارداري با نوردهي طولاني شامل استفاده از سرعت شاترهاي بين يك ثانيه تا پنج دقيقه يا بيشتر در حين استفاده از سه پايه براي ثابت نگه داشتن دوربين است. نتيجه يك منظره يا تصوير معماري است كه با المان هاي ثابت مانند سنگ ها يا يك ساختمان مشخص مي شود، و با المان هاي در حال حركت مانند آب يا ابرها در آسمان در تضاد است. اكثر عكاسان نوردهي طولاني از فيلترهاي ND براي به دست آوردن سرعت شاترهاي طولاني استفاده مي كنند و احتمالا هدف آنها استفاده از يك سرعت شاتر حداقل سي ثانيه براي به دست آوردن افكت هاي مورد نظر است.

دوربين هاي ديجيتال تا حد زيادي به عكاسي با نوردهي طولاني كمك مي كنند، چرا كه صفحه نمايش LCD به عكاسان اجازه مي دهد فورا ببينند كه تركيب بندي چقدر موثر است.
[عكاسي با نوردهي طولاني]

اگر با كار برخي از عكاسان نوردهي طولاني شناخته شده تر آشنا باشيد، بدون شك متوجه شده ايد كه بسياري از آنها تصميم مي گيرند هم به صورت سياه و سفيد و هم با فرمت مربعي كار كنند. چرا چنين است؟

بيشتر بخوانيد: ۶ درسي كه عكاسي با فرمت مربعي مي تواند در مورد تركيب بندي به شما ياد بدهد

بياييد با سياه و سفيد شروع كنيم. عكس تك رنگ انتخاب بسياري از عكاسان فاين آرت است. اين نوع عكس ها احساسي، بي انتها، فراموش نشدني و بيانگر هستند. حذف رنگ از تركيب بندي توجه بيننده را بر بافت، كنتراست، خطوط و نور – بلوك هاي ساختمان بصري تصاوير قدرتمند – متمركز مي كند.

فرمت مربعي به دليل شكل متعادل خود با ديگر نسبت هاي ابعاد متفاوت است. چهار طرف يك مربع از نظر طول برابرند و نگاه بيننده را ترغيب مي كنند تا به صورت يك دايره در اطراف كادر حركت كند، نه از يك سمت به سمت ديگر يا از بالا به پايين. كادر مربعي براي تركيب بندي هايي مناسب است كه شامل اَشكال قوي، خطوط يا ساير المان هاي گرافيكي باشند. به نظر مي رسد كه شكل قوي كادر مربعي بر اَشكال ديگري كه در آن ظاهر مي شوند، تاكيد مي كند.

همه عكاسان نوردهي طولاني منحصرا به صورت سياه و سفيد يا با فرمت مربعي كار نمي كنند، اما بسياري از آنها اين كار را انجام مي دهند. تاكيد شديد بر سادگي باعث مي شود كه تركيب بندي در ژانر عكاسي با نوردهي طولاني به خوبي با نقاط قوت تركيب بندي فرمت مربعي وفق داده شود.
[عكاسي با نوردهي طولاني]
عكاسان نوردهي طولاني

نگاه كردن به كارهاي عكاسان ديگر راهي عالي براي يادگيري بيشتر در مورد جنبه خلاقانه عكاسي است. در زير ليستي از برخي از عكاسان نوردهي طولاني مورد علاقه من ارائه شده است. همه عكاسان اين ليست عمدتا به صورت سياه و سفيد و با فرمت مربعي كار مي كنند. شما از كار آنها چيزهاي زيادي ياد خواهيد گرفت.

Joel Tjintjelaar

Moises Levy

Keith Aggett

Julia-Anna Gospodarou

Hengki Koentjoro

Spencer Brown

Didier Demaret

Thomas Leong

Andy Brown

Will Le

Maria Strömvik

Nathan Wirth

Steve Landeros

Paul Wheeler

Gavin Dunbar

Håkan Strand

Josef Hoflehner

Michael Kenna

Jeff Gaydash

Michael Diblicek

Xavi Fuentes

نتيجه گيري

اميدوارم از نگاه كردن به كار عكاسان ليست شده در بالا لذت برده باشيد. اگر دوست داريد بيشتر در مورد عكاسي با نوردهي طولاني بدانيد، كتاب «آهسته» براي شروع عاليست.

نويسنده: اندرو گيبسون (Andrew S. Gibson)

منبع:

لنزك

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۲ مرداد ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۰۳:۳۶ ] [ آتليه كودك ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ][ ۴۳ ][ ۴۴ ][ ۴۵ ][ ۴۶ ][ ۴۷ ][ ۴۸ ][ ۴۹ ][ ۵۰ ][ ۵۱ ][ ۵۲ ][ ۵۳ ][ ۵۴ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 14767
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب